hamedof

بفرمایید لینوکس

Recommended Posts

بنده تقریبا 11 سال پیش سیستم عامل اصلی ماشین مورد استفاده ام رو لینوکس کردم و از آن زمان کاملا لینوکسی هستم. به تجربه چند نکته خدمت دوستان بگم
1. Distribution های مختلف چندان با هم فرق ندارند و استفاده بهینه از منابع و غیر اون که حامد عزیز فرمودند بیشتر مال Window mngr است نه خود سیستم عامل. تفاوت distro ها در هدف آنها برای جمع آوری package هاست. به عنوان مثال package های fedora همیشه نسخه آخر (bleeding edge) هستند که هم خوب است و هم بد. در عوض package های debian همیشه کمی قدیمی ولی بسیار stable هستند. برای کارهای عادی رومیزی، همانطوری که دوستان فرمودند Ubuntu و mint خوبند هر چند همه اون یکی ها رو هم ميشه استفاده کرد
2. لینوکس ساختار هسته monolithic دارد و از ویندوز stable تر است ولی نه 100 درصد
3. اگر میخواهید لذت اصلی Unix like ها رو بچشید، همه کارتون رو با shell scripting انجام بدهد
4. هنوز هم word processor فارسی درست و درمون مثل msword تو جامعه متن باز برای فارسی نداریم هم چند متنهای ساده رو با libreoffice میتوانید بنویسید. بنابراین پیشنهاد اکیدا به دوستان دانشجو نوشتن پایان نامه شان با latex و بسته xepersian است. بنده از دوران جوانی اغلب مستندات رو با latex مینویسم هرچند اولش ممکن کمی براتون سخت باشه ولی برای پایان نامه و مقاله عالیه و همه جای دنیا حرف اول رو در محافل آکادمیک میانه

راستی، هنوز هم باگ flashplayer با محتوی فارسی حل نشده و اگر سایتهایی مثل تابناک که پر از تبلیغات فلش هستند باعث crash مرورگرتان شدن ناراحت نشوید. یک patch برای flash blocking نصب کنید
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='hamedof' timestamp='1401566177' post='381789']
[center][img]http://www.priorityoneit.co.uk/wordpress/wp-content/uploads/2013/07/LinuxVersions.jpg[/img][/center]

مستقیم بریم سر اصل مطلب !‌اصلا و ابدا قصد این رو ندارم که حوصلتون رو سر ببرم !
خوب امروز می خوام بهتون یه پیشنهاد بدم ... این پیشنهاد میتونه جالب / عجیب و برای بعضی ها ترسناک باشه ! درست حدس زدید می خوام بهتون پیشنهاد کنم که دست از سر ویندوز بر دارید و برید سراغ لینوکس ! کاملا هم جدی دارم این رو میگم ! خود من که دیگه کلا ویندوز رو گذاشتم کنار ! اما چرا؟
خوب اولین دلیل که میتونم بهتون بدم این هست که توزیع های مختلف لینوکس ( که در واقع یک شبه [url="http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%8C%D9%88%D9%86%DB%8C%DA%A9%D8%B3"]یونیکس[/url] هست صبر کنید !!! بهتره قبلش بدونید که لینوکس در واقع یک هسته هست که سیستم عامل های شبه یونیکس بر اساس اون طراحی شده اند ! حالا ادامه میدیم ! :straight: ) مثل دبیان / ابونتو / مینت / فدورا و ... مجانی هستند و شما نیاز نیست نگران خرید خود هر توزیع یا نرم افزار هاش باشید ! دیگه نه نیاز به پچ هست نه کرک ! شما کافیه دسترسی به اینترنت داشته باشید تا برنامه های مورد نظرتون رو مستقیما از خود توسعه دهندگان نرم افزار دانلود کنید . بعد از نصب هم می تونید از بروزرسانی ها و پشتیبانی اون نرم افزار استفاده کنید . اگه به مشکلی هم برخوردید هر توزیع چند هزار کاربر با معرفت داره که آماده اند به سوال هاتون جواب بدن !

تقریبا به ازای همه نرم افزار های ویندوزی نرم افزار لینوکسی هم موجوده ! حالا اگه خیلی هم به نرم افزار خاصی نیاز داشتید که تحت ویندوزه بعدا براتون یک راهکار ارایه میدیم که بتونید اون نرم افزار ها رو از داخل لینوکستون اجرایی کنید ! ببخشید توزیع لینوکس !

خوب از این ماجرا که عبور کنیم می رسیم به یکی از بهترین ویژگی های توزیع های لینوکس ! امنیت ! خوب بهتره بدونید دیگه اصلا نه باید نگران ویروسی شدن سیستم بشید نه نیاز به آنتی ویروس دارید و نه نیاز به آپدیت ! تازه از این مبحث هم که عبور کنیم اصولا نفوذ به سیستم های لینوکسی بسیار سخت از سیستم های معمولی هست ! یک مقایسه انجام میدم ! شما اگه روی بایوس سیستم پسوردی تنظیم نکرده باشید من می تونم با یک فروند فلش مجهز به passwordreset.iso در کمتر از یک دقیقه وارد ویندوز شما بشم ! اما با لینوکس؟ من که تاحالا چنین چیزی ندیدم ... تازه این ها همه اول کاره !

این رو هم بدونید که کلا باید با هنگ و کرش کردن و تسک منیجر خداحافظی کنید چون از این دوشواری ها نخواهید داشت !

در مورد توزیع ها هم توزیع های مختلفی وجود داره ! اما واسه شروع معمولا ابونتو یا مینت توصیه میشه مخصوصا ابونتو چون پشتیبانی قوی داره ! بیشتر هم به روش های ویندوزی داره شبیه میشه ! محیطش واستون ملموس تر خواهد بود ! ... اما اگر خیلی پوست کلفت تشریف دارید بفرمایید دبیان ! نظر شخصی خودم اینه که دبیان بهتر از منابع استفاده می کنه ! البته دلایل دیگه ای هم برای این امر دارم که عرض خواهم کرد !

این رو هم بدونید که برخلاف تصور ما کار کردن با لینوکس خیلی هم آسونه ! فقط کافیه کمی حوصله داشته باشید !

حالا یکم فکر کنید و مشکلاتتون رو با لینوکس بگید!!

توی این تاپیک روابط باید دو جانبه باشه ! هر سوالی بود بپرسید ! بالاخره من یا بقیه دوستان جوابتون رو میدیم !

اگه دوستان شرکت کنند مباحث بسیار دقیق تری رو هم مطرح خواهیم کرد !

فعلا این پست برای ایجاد محیطی برای بحث تبدیل بشه بهتره تا دیگر تاپیک ها !
[/quote]

برادر من میخوای یه چیزی را تعریف کنی خب تعریف کن با بقیه سیستم عامل ها چیکار داری. وقتی برای تعریف یه چیز مجبوری یه چیز دیگه را تخریب کنی همین یکی از نشانه های ضعف اون چیز محسوب میشه.

و اگر هم میخوای مقایسه انجام بدی بسم الله ایرادات و مزایای هر دو سیستم عامل را بگو تا بقیه هم مطلع بشن.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='BattleMaster' timestamp='1401579336' post='381830']
[b]اول يكم ازت انتقاد كنم اونم شديد اللحن :[/b]

بجاي نمايش اون پنگوئن ها يكم از محيطش عكس ميذاشتي ... تاپيك قطب جنوبه مگه ؟؟ :winking:

[b]دوم اينكه يه بيانيه شديدالكوبنده صادر كنم :[/b]

ما معتقدان به ارواح پر فترات رفتگان بيل گيتس صاب ماكروسافت !! هم قسم شده ايم از اولين سنگر ويندوز تا آخرين خط مقدمش .... يعني از [b]XP قوزميت[/b] بگير برو الي تا [b]ماشاء الله 7 و 8 [/b]!! تا آخرين بيت ... تا آخرين پينگ ... تا آخرين پيكسل !!! قهرمانانه دفاع كرده و قدمي به عقب بر نخواهيم داشت ! :mrgreen:

لينوكسو... يونيكسو ... اين لوكس بازيها هم حالي نميشي ! icon_cheesygrin
[/quote]
نریمان جان؟ لینوکس؟ یونسکو؟
مرد حسابی لینوکس بهترین سیستم عامل دنیاست!!!! این پنگوئن ها هم نماد لینوکس هستند!!!

این هم یه نمای بسیار قدیمی از ابونتو! خیلی هم قدیمی نیست ها :D

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10263/ubuntu-style-1.jpg[/img]
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='siavash75' timestamp='1401602498' post='381852']
نریمان جان؟ لینوکس؟ یونسکو؟
مرد حسابی لینوکس بهترین سیستم عامل دنیاست!!!! این پنگوئن ها هم نماد لینوکس هستند!!!

این هم یه نمای بسیار قدیمی از ابونتو! خیلی هم قدیمی نیست ها :D

[/quote]
یونسکو نه!
یونیکس.... UNIX...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
hosm عزیز

در مورد منابع که گفته بیشتر در حوزه کاری خودم گفتم ! دو مورد تو کارهای ما مهمه : سی پی یو تایم و میزان رم در دسترس . تست برنامه های نوشته شده داخل توزیع های مختلف تفاوت های فاحش از خودش نشون داد ! برای مثال سنگین ترین هایی که دیدم CentOs , OpenSUSE بودن ! واقعا سنگین هستند و به درد کاری مثل شبیه سازی ما نمی خورند ! چون محسبات شما فرض کن 10*10^10 خودش یک روز طول می کشه حداقل ! حالا من اگه بخوام این محاسبات سنگین رو داخل محیط سنگین انجام بدم ....

راستی اون نسخه سینامون هم به معنای دارچینه ! :mrgreen:

اینجا هم من مطمپنا فقط تو کار شبیه سازی ها داخل لینوکس تجربکی دارم ! بقیه دوستان هم لطفا مثل الان ما رو یاری کنند !

جناب آی آر کرافت !

اگه من از اول بیام شروع کنم به گفتن نحوه کار با شبه لینوکس ها که دوستان متواری خواهند شد چون فکر می کنند خیلی سخته ! ... پس با مقایسه شروع می کردم !

از لطف دوستان هم سپاسگذارم !
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='mearaji' timestamp='1401602826' post='381853']
یونسکو نه!
یونیکس.... UNIX...
[/quote]
میدونم برادر :D نریمان داره به ساحت مقدس لینوکس و یونیکس توهین می کنه!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تعدادی عکس از دبیان ! رابط کاربری - ترمینال - نرم افزار جیمپ (فتوشاپه!‌:) )
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام بالاخره تاپیک مورد علاقه من اومد من همین الان دارم چند سرور لینوکسی و همچنین سیستم عامل لپ تاپم هم لینوکس هست.

به نظر من تو دیسترو ها بهترین برای سرور:
1. centos
2.slackware
هست البته کار با اسلکور یک مقدار سخته ولی من بهتون پیشنهاد می کنم حتی یک بار هم که شده امتحانش کنید. سختی اسلکور هم برا اینکه تو سرور ها پنل های مدیریتی مثل دایرکت ادمین هنوز این دیسترو را ساپورت نمی کنن و شما باید تمام کار ها حتی نصب php , my sql,apache phpmyadmin و .... خودتون و انجام بدید ولی این دسترو جزو قدیمی ترین دیسترو ها هست و البته جزو پایدارترین ها و شعارش هم امنیت هست.

برای دسکتاپ میز کار kde:

1. opensuse
2.kubuntu
3.chakra
من هم با میز کار kde کار کردم هم gnome و انتخاب بین این دو کاملا شخصی هست. من خودم kde رو بیشتر می پسندم. الان رو یک لپ تاپم opensuse دارم و رو این که دارم براتون پست رو مینویسم kubuntu برای دسکتاپ باید شما توزیعی رو نصب کنید که پشتیبانی سخت افزاری بهتری داشته باشه.
میز کار Gnome:
1. ubuntu
2.fedora
برخلاف خیلی ها من اصلا با فدورا حال نکردم.
اما توصیه من به اون هایی که تازه می خوان به لینوکس مهاجرت کنن اینه که باید خیلی صبور باشن و خیلی سمج تا هم یاد بگیرن و هم از لینوکسشون لذت ببرن.
البته لینوکس از لجاظ نرم افزاری برای دسکتاپ کمبود هایی داره که شما حتی با نرم افزاری مثل wine هم نمی تونید جبرانش کنید مشکلاتی که من بهش برخوردم
1- نبود vsphere client برای لینوکس و نصب نشدن اون توسط wine
2- نبود قند شکن البته می شه از یک ویندوز که حاویه قند شکن هست اینترنت گرفت.
3- نبود حرف همزه در کی بورد (اگر هست و من نمی دونم یکی بگه کلی دعاش می کنم)

در مورد سنگین بودن اگر منظورتون حچم دانلودی برای centos هست این به دلیل کامل بودن پکیج ها هست و گرنه این دیسترو اصلا سنگین نیست شما تو بنچ مارک ها زمان boot اون واقعا خوبه ولی opensuse به دلیل استفاده از kde و چند دلیل دیگه تو کامپایل کرنل و کلا زمان boot شدن از بقیه پایین تره ویرایش شده در توسط mhn1991
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='mhn1991' timestamp='1401604663' post='381857']
1- نبود vsphere client برای لینوکس و نصب نشدن اون توسط wine
2- نبود قند شکن البته می شه از یک ویندوز که حاویه قند شکن هست اینترنت گرفت.
3- نبود حرف همزه در کی بورد (اگر هست و من نمی دونم یکی بگه کلی دعاش می کنم)
[/quote]
مورد اول رو منم گرفتارم...
مورد دوم تا دلت بخواد راه حل داره... (این تا دلت بخواد فعلا فقط یکیش کار میکنه big_grin )
مورد سوم شیفت س رو بزنی میشه ئ که چسبانش میشه ائن...
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سنگین بودن به معنای مبزان استفاده رم ، پردازنده و گرافیک توسط خود سیستم هست ! نیازها متفاوته ، و هرکس با توجه به اون باید بره جلو ، برای مثال فقط روی دبیان لپتاپ من داغ نمیکنه ... درایورها رو بهتر شناخت و دبیان بدون کاتالیست ای ام دی بهتر جواب داد واسه من تا ابونتو و ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب معراجی اون مورد دوم من تو فروم های دیگه دیدم ولی هیچ کدوم به پای ویندوز تو ایم مسئله ( دستت درد نکنه بابت همزه) نمی رسن برا همین من از یک ویندوز تو این قضیه استفاده می کنم ویرایش شده در توسط mhn1991

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام ..
مورد دیگه اضافه کنم ،
4- ایا بازیهای ویندوز روی لینوکس اجرا میشه !؟ به راحتی و چند درصد !؟
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آخرش يكي بگه كدوم لينوكس رو دان كنيم و نصبش كنيم تا همه از يه سيستم عامل واحد استفاده كنيم و راحتر رفع اشكال بكنيم
سخت افزاري كه لازم داره چيه؟
ميشه همزمان ويندوز رو هم داشت يانه؟
همه دارن بالاي ليسانس حرف ميزنن بابا يكي به فكر من كارگر بيل شكسته هم باشه :-x :-x icon_cheesygrin
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برادر سخت افزار خاصی نمی خواد رو لینوکس مصرف سخت افزاریش خیلی بهینه تر از ویندوز هست سوال دوم بله می شه همزمان هر دو رو داشت ولی موقع نصب باید مراقب باشی اون بالا گفتم که نظر شخصیم رو به نظر من خانواده دبیان (مثل ubuntu, mint, debian,...) برا دسکتاپ بهتره به دلیل پشتیبانی بهتر از سخت افزار ها و پکیج های کاملتر فقط شما برو میز کار ها رو ببین تا بفهمی از کدوم بیشتر خوشت میاد KDE,Gnome,Xfce,lxde ویرایش شده در توسط mhn1991

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اشتباه شده بود از راست دوميه چيه ؟
فكر كنم اگه همه يك نسخه داشته باشن خوبه ؟
راستي در مورد گيم هاي ويندوز چيزي نگفتين؟ ویرایش شده در توسط SniperElite

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.