arash_slayer

تحلیل و پیگیری تحولات کره شمالی و جنوبی

Recommended Posts

بحث هاي جالب و بعضا تازه اي تو اين تاپيك صورت گرفت. خود من هم توش شركت داشتم ولي اطمينان كامل دارم كه آمريكا هرگز كاري نميكنه كه كره شمالي بخواد زنجير پاره كنه و شيطوني كنه. اصلا به نظر مياد توي دكترين نظامي آمريكا اين جوري پيش بيني شده كه وجود تهديد بالقوه موشكي دوربرد با توانايي هسته اي ، در شرق و غرب قاره آسيا كاملا ضروري هست.

يعني در سمت شرق بايد تهديدي با اون مختصات به نام كره شمالي وجود داشته باشه تا آمريكا با تكيه به اون سيستم سپر دفاع موشكيه خودش رو در ساحل غربي آمريكا گسترش بده و اين دقيقا همون جايي هست كه تهديد چين از اون سمت متوجه آمريكا هست. به بيان ديگه ،آمريكا توسعه توانايي دفاع موشكي خودش رو به بهانه وجود كره شمالي توجيه ميكنه و اين كشور فقط يه بهانه هست و تصادفا بهترين و قابل توجيه ترين بهانه ممكن هست. ولي درعمل داره جلوي قدرت بازدارندگي استراتژيك چين رو به ساده ترين شكل ميگيره.

حالا آيا واقعا آمريكا حاضر ميشه چنين نعمت مفت و مجاني يعني چنگ و دندون نشون دادن كره شمالي رو به اين راحتي از دست بده؟؟

همين طور آمريكا به كشوري با قدرت بالستيك و هسته اي در غرب نياز داره تا سيستم دفاع موشكي اروپا رو با تكيه به اون گسترش بده . اين كشور هم خودمون هستيم كه به بهانه قدرت ما ، سعي در كنترل قدرت روسيه و كاهش قدرت ضربه اول هسته اي از جانب اون رو دارند.
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='DEXON' timestamp='1364820445' post='305670']
شما ابتدا لیستی از صنایع استراتژیک با همراه منبع قرار بدید

به قول یک بابایی کره جنوبی فقط صنایع کشتی سازیش تعطیل کنه انچنان شوکی به صنعت حمل نقل جهانی وارد میشه که تاثیرش تا سال ها قابل جبران نیست خیلی از محصولات کره جنوبی پفک نمکی نیستند! که به سرعت جبران بشن و حالا از تاثیر کره بر شرکای غربی برای عدم همکاری با کشور های دوست کره شمالی بگزریم همین طور که در پست قبلی گفتم کلیت اقتصاد کره جنوبی و سهمی که از بازار جهانی داره سلاح استراتژیک کره جنوبی هست با این سهم کارهایی خیلی بیشتر از تصور دوستان میشه انجام داد و اصلا در کوتاه مدت قابل جبران نیستند
مثلا فقط تهدید به تعطیلی صنایع کره در چین برای تحت فشار قرار دادن چین کافی هست...

در مورد صنایع الکترونیک کره اشتباه میکنید مثلا سامسونگ یکی از بزرگترین و پیشرفته ترین زیر ساخت های صنایع الکترونیک داره که درش پیشرفته ترین پردازنده ها و خیلی قطعات بسیار پیشرفته الکترونیک ساخته میشه در چنین صنایعی امکان ساخت پیشرفته ترین قطعات الکترونیک نظامی وجود داره فقط دلیل برای جار زدن و دونستن من شما وجود نداره!...
[/quote]

فکر کنم این شما باشید که باید برای دفاع از ادعاتون باید لیستی از صنایع استراتژیک رو ارایه بدید که توش لوازم خانگی هم ذکر شده باشه !

در مورد الکترونیک باید این نکته رو ذکر کنیم که شرکت سامسونگ بعنوان یکی از بزرگترین شرکت های صنعتی کره جنوبی در بخش الکترونیک و مرتبط به آن به دو شاخه ی samsung Electronics و Samsung Techwin تقسیم میشه ، شرکت اول که بیشتر در دنیا شناخته شده هست محصولاتی فراتر از گوشی ، تبلت و لوازم خانگی نداره که البته انصافا در این زمینه موفق بوده اما این محصولات استراتژیک به حساب نمیایند ! البته درسته که در قالب این محصولات ریزپردازنده ها و ... هم تولید میشه اما باید قبول کرد این شاخه از CPU ها که سامسونگ تولید میکنه فقط جنبه ی مصرفی خانگی دارند و مثل محصولات شرکتی چون اینتل در صنایع صنعتی یا حساس استفاده نمیشوند

بخش دوم شرکت Samsung Techwin هست که در زمینه ی جدی تر از الکترونیک یعنی انرژی ، صنایع ، اتوماسیون و امنیتی فعالیت میکنه اما متاسفانه حرف چندانی در این زمینه نداره و بیشتر به یک شرکت Solution Provider شبیه هست تا یک شرکت با محصولات انحصاری که بتونه نبض بازار رو بدست بگیره و از این جهات بسیار عقبتر از رقبای غربی یا حتی آسیای شرقیش مثل Omron ژاپن هست .

در مورد صنایع دیگر کره ی جنوبی هم باید این جنبه رو هم در نظر گرفت که با توجه به سهم بالای صنعتی مثل کشتی سازی در اقتصاد کره ی جنوبی ، آیا اقتصاد این کشور هم قدرت و توانایی تهدید به متوقف کردن صنعتی مثل کشتی سازی رو داره یا تاثیر منفی این کار و وابستگی بالای کشور به این صنعت ، اقتصاد کشور رو تحت تاثیر قرار میده ؟
  • Upvote 13

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
از دوستمون [url="http://www.military.ir/forums/user/12068-killuminati/"]Killuminati[/url] تشکر میکنم بابت مطلب آموزندشون .به سوالات زیادی پاسخ داده شد در پست ایشون. فقط یه مسئله خیلی مهم هنوز باقیه که البته در منابعی که لینک ددن جواب داده شده

وزن بمب احتمالی چقدر خواهد بود؟
و چطور کره شمالی اون رو به سمت کره جنوبی حمل خواهد کرد؟

در این [url="http://english.hani.co.kr/arti/english_edition/e_northkorea/573302.html"]منبع[/url] ذکر شده که اغلب کشورها در تجربیات اولشون برای ساخت بمب هسته ای ، بمبهایی به وزن 1300 کیلوگرم تا 2200 کیلوگرم ساخته اند . و اشاره شده موشک اسکاد B توان حمل کلاهک 1000 کیلویی با قطر 90 سانتیمتر را دارد. بنابراین نتیجه گرفته شده که کره شمالی باید به دنبال بمبی کوچکتر و سبکتر باشد

و در جواب سوال دوم در اون متن اشاره شده که اگه حتی کره شمالی موفق به ساخت بمبی سبک شده باشه تکنولوژی مورد نظر را برای اتصال بمب به راکتی که انرا پرتاب میکند ندارد.
در ادامه همون متن گفته شده که حتی اگر کره شمالی بتواند بمب سبکتر بسازد و انرا روی موشکی که ماهواره را پرتاب کرده سوار کند باز هم تکنولوژی لازم برای مرحله ورود به جو دوباره کلاهک هسته ای برای اصابت خاک امریکا را هنوز در اختیار نداشته و 5 سال زمان ، برای رسیدن به ان سطح از فناوری لازم دارد.

والبته در متن همون[url="http://thebulletin.org/web-edition/features/the-north-korean-nuclear-test-what-the-seismic-data-says"] موسسه مطالعات استراتژیک [/url]که احتمالات مختلفی رو در موارد گوناگون برسی کرده ، اومده که محتمل ترین حالت برای ازمایش اتمی اخیر کره با توجه به شناخت تکنولوژی از این کشور اینه که پروسه انفجار هسته ای با شکست مواجه شده بنابراین به قدرت لازم در انفجار دست پیدا نکرده.

در مورد[b] تعداد [/b]هم با توجه به متن زیر در همون[url="http://english.hani.co.kr/arti/english_edition/e_northkorea/573302.html"] لینک اول[/url] که در پست قبل بود تعداد بمبهای احتمالی پلوتونیوم کره شمالی بین 6-7 یا 2-6 عدد تخمین زده شده :
والبته در نهایت مقاله براورد میکنه که با توجه به شرایط کره شمالی 1 یا 2 بمب ساخته و در اختیار داشته باشد.

[quote][font=arial, sans-serif]For its test, North Korea is expected to detonate a device using highly enriched uranium (HEU). The reason for this is its depleted stock of plutonium, which was used for the previous two tests. It is believed to have produced about 50kg of plutonium since 2002 through reprocessing of spent fuel rods, with around 40kg of it left after its two tests. One nuclear bomb requires 6kg of plutonium, which means North Korea could make six to seven of them with its current stores. Its problem is that it won’t be able to produce any more of it in the near term because its reprocessing facilities were disabled in 2008 as part of an agreement reached in the six-party talks.[/font]

[font=arial, sans-serif]Instead, it produced another type of weapon through uranium enrichment. When Hecker visited in 2010, North Korean authorities showed him centrifuge facilities in Yongbyon, North Pyongan province, and told him they had 2,000 of the devices. With that equipment, it would be able to produce 40kg of HEU in a year. In other words, it could have as much as 40 to 80kg of it already. This could be used to make two to six devices, since one bomb requires 15 to 20 kg of HEU. Hecker estimated that North Korea already had one or two such devices developed.[/font][/quote] ویرایش شده در توسط marshal1987
  • Upvote 4
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote] کر کنم این شما باشید که باید برای دفاع از ادعاتون باید لیستی از صنایع استراتژیک رو ارایه بدید که توش لوازم خانگی هم ذکر شده باشه ! [/quote]

بابا من لیست صنایع سنگین مثل فولاد کشتی سازی الکترونیک با یک سهم بسیار بالا در تجارت جهانی گذاشتم شما پست دادی اینا صنایع استراتژیک نیستند من گفتم شما یه لسیت با مبنع از صنایع استرتژیک بده بیینم خب چی یا هستن حالا من باید از ادعام دفاع کنم؟!!(حالا شما از کل کره گیر دادی به این موبایلش! .)

[quote] در مورد الکترونیک باید این نکته رو ذکر کنیم که شرکت سامسونگ بعنوان یکی از بزرگترین شرکت های صنعتی کره جنوبی در بخش الکترونیک و مرتبط به آن به دو شاخه ی samsung Electronics و Samsung Techwin تقسیم میشه ، شرکت اول که بیشتر در دنیا شناخته شده هست محصولاتی فراتر از گوشی ، تبلت و لوازم خانگی نداره که البته انصافا در این زمینه موفق بوده اما این محصولات استراتژیک به حساب نمیایند ! البته درسته که در قالب این محصولات ریزپردازنده ها و ... هم تولید میشه اما باید قبول کرد این شاخه از CPU ها که سامسونگ تولید میکنه فقط جنبه ی مصرفی خانگی دارند و مثل محصولات شرکتی چون اینتل در صنایع صنعتی یا حساس استفاده نمیشوند

بخش دوم شرکت Samsung Techwin هست که در زمینه ی جدی تر از الکترونیک یعنی انرژی ، صنایع ، اتوماسیون و امنیتی فعالیت میکنه اما متاسفانه حرف چندانی در این زمینه نداره و بیشتر به یک شرکت Solution Provider شبیه هست تا یک شرکت با محصولات انحصاری که بتونه نبض بازار رو بدست بگیره و از این جهات بسیار عقبتر از رقبای غربی یا حتی آسیای شرقیش مثل Omron ژاپن هست . [/quote]

عزیز من کشوری که توانایی ساخت پردانزده در سطح اول جهانی داره و برای وسایل مختلف داره پردازنده تولید میکنه حتما توانایی ساخت تجهیزات الکترونیک نظامی داره وقتی روسیه که توی این زمینه اصلا در کلاس کره نیست خیلی از این تجهیزات تولید میکنه دیگه قضیه مشخص هست وفقط گفتم دلیل برای جار زدن برای محصولات غیر تجاری با مشتریان خاص و فهمیدن من شما وجود نداره!!

[quote] در مورد صنایع دیگر کره ی جنوبی هم باید این جنبه رو هم در نظر گرفت که با توجه به سهم بالای صنعتی مثل کشتی سازی در اقتصاد کره ی جنوبی ، آیا اقتصاد این کشور هم قدرت و توانایی تهدید به متوقف کردن صنعتی مثل کشتی سازی رو داره یا تاثیر منفی این کار و وابستگی بالای کشور به این صنعت ، اقتصاد کشور رو تحت تاثیر قرار میده ؟ [/quote]
کسی صحبت از توقف تولید کرد؟!
صحبت من اینکه کشوری که بیش از نصف بازار یک محصول استراتژیک که قلب صنعت حمل نقل محسوب میشه در اختیار داره خیلی راحت میتونه روی کشورها فشار بیاره ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
کره جنوبی به هیچ عنوان توان تولید پردازنده "در سطح اول جهانی" رو نداره ! بعید میدونم خود کره ای ها هم انقدر به صنایع الکترونیکشون امیدوار باشند که شما میفرمایید ، تنها پردازنده هایی که کره ی جنوبی در حال حاضر میسازه پردازنده های تجاری برای گجت های الکترونیکی هست که این ریزپردازنده ها اصلا قابل مقایسه با پروسسورهای نظامی ساخت آمریکا یا حتی شوروی (البته در زمان خودش) نیست ! این موضوع به جار زدن هم ربطی نداره شما ببینید اصلا شرکتی مثل سامسونگ چقدر در زمینه ی نظامی-امنیتی فعالیت داره ؟ با تحقیق در مورد همون شاخه ی samsung Techwin میتونید بخوبی این موضوع رو مشاهده کنید .

شما نه تنها صحبت از توقف تولید بلکه از تعطیل کردن کل صنعت کشتی سازی کره ی جنوبی حرف زدید ! به پست قبلیتون مراجعه کنید ... هرچند فرض جدید شما هم باز تغییری در شرایط ایجاد نمیکنه ، جز واضحات است که یک کشور تولید کننده و ارایه دهنده ی خدمات با تحریم کشورهای دیگه (که فکر کنم منظور شما از فشار آوردن همین بود) اول از همه به خودش ضرر میزنه و نتیجتا به این راحتی هایی که شما میفرمایید فشار نمیتونه بیاره اونهم در مقابل کشوری مثل چین (حامی اصلی کره ی شمالی) که در همونطور که در تاپیک تنش بین چین و ژاپن هم مفصل بحث شد ، آمار ارایه شده نشون داد ژاپن که اقتصاد سوم دنیا هم هست هم در درگیری اقتصادی با چین آستانه ی تحمل به مراتب کمتری داره .
  • Upvote 4
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دکسون جان صنایع استراتژیک یعنی اینکه فرضآ اگه اینتل و ای ام دی تولید پردازنده هاشون رو متوقف کنند هیچ جایگزینی براشون وجود نداره و کل صنعت رایانه و بخش بزرگی از صنایع مرتبط در همه جای دنیا میخوابه فکرم نمی کنم شرکتی پیدا بشه که بتونه جایگزین اینها باشه حتی در میان مدت ، شاید سالها زمان لازم باشه!
فکر می کنم اگه چین صادرات مواد معدنی اولیه نیمه هادی ها رو متوقف کنه بیشتر رو اقتصاد دنیا تاثیر میگذاره چون برخی از این منابع رو فقط چین تولید می کنه. اگه اشتباه نکنم 80 درصد قلع دنیا رو یکی از همین کشورهای جنوب شرق اسیا تولید می کرد ، حالا بدون قلع کدوم تولید کننده ای میتونه مدار و برد بسازه؟!!!

[color=#ff0000][size=5][b]این انحصاره که قدرت میاره![/b][/size][/color]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
نمی دونم شما چرا بحث به این سمت می کشید! در مورد صنایع استراتژیک کره و منابع صحبت های ادعایی صحبت میکردیم!...
بازم هم میگم پتاسیل صنایع کره در ساخت تجهیزات الکترونیک نظامی خیلی بیشتر از بسیاری کشور های حامی کره ای شمالی هست فقط دلیلی برای جار زدن وجود نداره وقتی کشورهایی که یک دهم توان فنی و زیر ساختی در ضمینه الکترونیک در مقایسه با کره ندارن (مثلا روسیه) تجهیزات الکترونیک نظامی تولید میکنند دلیل برای عدم توانایی کره وجود نداره
جالب بدونید کره بعد از موفقیت در ساخت پردانزده برای موبایل و تبلت ها که از نمونه های غربی هم بهتر ظاهر شدن از برنامه ریزیش برای ساخت پردازنده های گرافیکی برای کامپیوتر های شخصی خبر میده حالا این توان با کشوری مثل روسیه(نه شوری و زمان قلقله میرزا!) مقایسه کنید...

در مورد عدم امکان فشار کره بر این کشورهای حامی کره شمالی به این نکته توجه کنید اکثر صنایع کشورهایی نظیر چین صنایع وابسته هستند به این معنی که منشا چینی ندارن و برای ادامه حیات و سرنوشت کارگرانشون در چین تعیین نمیشه و این اهرم بسیار قوی تری از فروش مواد اولیه هست که صرفا به دلیل ارزانی و حفظ منابع داخلی خریده میشه یه چیزی تو مایه های خرید نفت ارزان از ما و حفظ منابع داخلی اون در امریکا در دوران قدیم...

اصولا در مواد اولیه انحصاری وجود نداره در محصولات که میشه انحصار ایجاد کرد...
  • Upvote 2
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[b][color=#ff0000]آخرین تحرکات نیروها در شبه جزیره کره : [/color][/b]
- اعزام جنگنده های F-22 و ناوشکن ضدبالستیک USS Fitzgerald ارتش آمریکا به کره
-ارتقا آمادگی رزمی تمامی واحدهای ارتش چین در اطراف شبه جزیره ی کره به بالاترین سطح (سطح یک) و تحرکات نیروهای نظامی در بخش شمال شرقی کشور / تجمع نیروهای زمینی چین در مرز کره ی شمالی خصوصا شهر مرزی جیان و اعزام گردان 190ام مکانیزه ارتش چین به رودخانه ی yalu و گشت منظم حریم هوایی توسط جنگنده های ارتش خلق چین/ ادامه ی رزمایش نیروی دریایی چین در دریای زرد
- تحرکات واحدهای موشکی سیار کوتاه برد و برد متوسط ارتش کره ی شمالی بنابر آخرین تصاویر ماهواره ای و آماده شدن پیونگ یانگ برای تست احتمالی موشک بالستیک سیار KN-08

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10210/kn-08__15B15D.jpg[/img]

[url="http://rt.com/news/chinese-military-korea-alert-184/"]http://rt.com/news/c...orea-alert-184/[/url]
[url="http://freebeacon.com/border-patrol/"]http://freebeacon.com/border-patrol/[/url]
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ارسال ریپتورها به نظر من برای مقابله با کره شمالی نیست چونکه نیروی هوایی انچنانی ندارند که بخوان با نیروی هوایی امریکا و کره مقابله کنند

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
همه این مطالب درست ولی من هر چقدر هم که فکر میکنم نمیفهمم جنگ دوتا کشور اتمی آخرش به کجا میتونه بکشه غیر از درگیری های سطحی و کاملا محدود.

چرا یکی توضیح نمیده این سلاح هسته ای کره شمالی را میخوان چطوری نابود کن.
برفرض پدافند رو هوا موشک را زد خب موشک معمولی که نیست یا رو هوا منفجر میشه که اثرات رادیو اکتیوش به مراتب بدتره یا بعد از زدن میوفته رو زمین و منفجر میشه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دکسون جان در هنگام جنگ کره ی جنوبی از همه بیشتر به صنایع اش وابسته خواهد بود...! چون فکر نمی کنم کره ی جنوبی درآمدش از آسمون تامین بشه...!
ولی به هر حال شما مختارید که هرجور مایلید فکر کنید...!
چیزی که از همه برای من مهم تره اینه که بنظر شما رهبر جدید چین حاضر میشه مثه مائو حمایت نظامی مستقیم از کره کنه..!؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='rezatizitizi' timestamp='1364893958' post='305736']
شاید فرستادن ریپتورها بخاطر چین بوده
[/quote]
رضا جان این پرنده های شکاری رباینده رو احتمالا برای ترسوندن کره شمالیه، برای چین b2 جواب میده.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='siavash75' timestamp='1364918948' post='305750']
[quote name='rezatizitizi' timestamp='1364893958' post='305736']
شاید فرستادن ریپتورها بخاطر چین بوده
[/quote]
رضا جان این پرنده های شکاری رباینده رو احتمالا برای ترسوندن کره شمالیه، برای چین b2 جواب میده.
[/quote]
کره شمالی اگر میترسید که اصلا این کارها رو نمیکردن امریکا میتونه بدون ریپتورها راحت برتری هوایی داشته باشه بازم میگم ریپتورها برای کره نیست

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
رپتورها رو براي خبرگزاري ها جابجا مي كنند.
كره شمالي هم بخاري نداره
امريكا هم تنش براي بمب اتم نميخاره

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.