amin_sahande

کاوش در فضا

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

کاوشگرهای فضایی تاکنون توانسته اند از همه سیارات منظومه شمسی به جز پلوتون که نهمین سیاره منظومه شمسی است، دیدن کرده و اطلاعاتی را درباره این سیارات به دست آورند.
در حقیقت یک کاوشگر فضایی، سفینه ای بدون سرنشین است که با استفاده از تجهیزات و دوربین هایی که به آنها مجهز شده است اطلاعات جمع آوری شده را به صورت علائم رادیویی به سطح زمین ارسال می کند.
به نوشته روزنامه جام جم وقتی کاوشگر در مدار یک سیاره قرار می گیرد، می تواند تصویری از سطح آن سیاره تهیه کند که معمولاً گرفتن چنین تصاویری از طریق تجهیزات مستقر در سطح زمین امکان پذیر نخواهد بود. کاوشگرها از کنار سیارات یا قمرهای آنها عبور می کنند و برای نقشه برداری از سطح سیارات در مدار آنها حرکت می کنند.
برخی از کاوشگرها به گونه ای طراحی شده اند که می توانند برای بررسی جزییات بیشتر در سطح سیارات فرود آیند.

در دهه 1970 و 1980 میلادی دو کاوشگر فضایی از نزدیک سیارات منظومه شمسی عبور کردند و سفینه و ایکینگ در سال 1976 با موفقیت در سطح مریخ فرود آمد. از آنجا که کاوشگرها می توانند سال ها در مدار یک سیاره باقی بمانند، می توانند تغییرات سطح سیارات را در یک دوره زمانی با جزییات کامل مورد بررسی قرار دهند. سرعت اولیه لازم برای پرتاب کاوشگرهای فضایی به فضا از طریق موشک پرتاب تامین می شود و تغییر مسیر به کمک موتورهای کاوشگر انجام می شود. جالب است بدانید که سلول های خورشیدی می توانند انرژی مورد نیاز کاوشگرهایی که به اکتشاف بین سیاره ای می پردازند را تامین کنند. در صورتی که کاوشگر بخواهد قسمت های دورتر منظومه شمسی را مورد بررسی قرار دهد، انرژی مورد نیاز آن از طریق مواد رادیو اکتیو تامین خواهد شد. فضاپیمای ماژلان از سال 1989 سطح سیاره و زهره را مورد بررسی و مطالعه قرار داد و توانست نقشه ای از سطح این سیاره ترسیم کند. در این کاوشگر برای نفوذ در لایه ابرهای ضخیم و نقشه برداری از سطح زیر آنها از رادار استفاده شده بود. اگر چه کاوشگرهای و ایکینگ در اواسط دهه 1980 میلادی به فعالیت خود خاتمه دادند و در مدار بالاتری قرار گرفتند، اما پیش بینی های انجام شده نشان می دهد این کاوشگرها همچنان تا دهه اول یا دوم قرن بیست و یکم در مدار زمین در حال چرخش خواهند بود و در نهایت با مریخ برخورد خواهند کرد. بقایای کاوشگرهایی که در سطح سیارات فرود آمده یا متلاشی شده اند در سطح سیارات مریخ و زهره یافت می شود

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دستت درد نکنه. راستی کسی از دوستان از اخر و عاقبت ویجر خبری داره؟؟ یاخرین اطلاعات دریافتی چی بوده؟ :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
armani عزیز مثل اینکه در سال 2007 ویجر2 از منظومه شمسی عبور کرده است

[color=brown]دوست گرامی ، ارسال پست متوالی ممنوع است . در صورت نیاز برای ویرایش پست ، از گزینه EDIT استفاده کنید

Babakim1[/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
کاش دوستان مطالب گسترده تری در مورد تحقیقات و اکتشافات جدید فضایی بصورت تاپیک های مستمر قرار میدادند . واقعا خوندنی میشد .
ویجر براه خود ادامه میده و چیزی در موردش نمیگن چون احتمالا فضایی که اون بهش وارد شده خیلی خالی تر از منظومه شمسی.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]کاش دوستان مطالب گسترده تری در مورد تحقیقات و اکتشافات جدید فضایی بصورت تاپیک های مستمر قرار میدادند . واقعا خوندنی میشد .
ویجر براه خود ادامه میده و چیزی در موردش نمیگن چون احتمالا فضایی که اون بهش وارد شده خیلی خالی تر از منظومه شمسی.[/quote]
دوست عزیز من می توانم مطالب زیادی در این مورد قرار بدم فقط اگر مشکلی با این سایت نداشته باشند

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]کاش دوستان مطالب گسترده تری در مورد تحقیقات و اکتشافات جدید فضایی بصورت تاپیک های مستمر قرار میدادند . واقعا خوندنی میشد .
ویجر براه خود ادامه میده و چیزی در موردش نمیگن چون احتمالا فضایی که اون بهش وارد شده خیلی خالی تر از منظومه شمسی.[/quote]
دوست عزیز من می توانم مطالب زیادی در این مورد قرار بدم فقط اگر مشکلی با این سایت نداشته باشند[/quote]
چه مشکلی عزیز
من اختیاری ندارم اما با هر مطلب عملی و مفیدی موافقم ایکاش یه بخش مستقل باعنوان فضا و فضانوری باز میشد تا هم اخبار فضا و هم اکتشافات و فناوری های جدید در اون مورد بررسی اساسی قرار میگرفت فکر نکنم دوستان دیگه هم مخالفتی داشته باشند شاید نظامی نبودن این بخش مشکل باشه.[color=blue] از دوستان خواهش میکنم در مورد ایجاد همچین بخشی نظر بدن. [/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=brown]اگه مطالبی که ارسال میشه با قوانین سایت تطابق داشته باشه ، هیچ اشکالی نداره . تازه در بخش نیروی هوایی هر مطلبی که بهش شک کردید که اشکال داره یا نه ، میتونید اول در PM با بنده یا برادر ارجمند hamed_713 تماس بگیرید .

به نظر من بهتره اسم این بخش از "تجهیزات و وسایل فضایی" به "فضا و فضا نوردی" تغییر کنه تا هم با محتوی سازگاری داشته باشه و هم نیازی به ایجاد بخش جدید نباشه . تا ببینیم نظر مدیر محترم سایت چیه .[/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بسیار جالب بود. به نظرم ایده ی خوبی است. زیرا به مسائل موشکی هم مربوط هست. ضمن اینکه این شاتل ها و کاوشگرها که اکثرا امریکایی هستند همه رویشان نوشته شده نیرو هوایی ایالات متحده امریکا.
فقط خواهشا تقاضا دارم ارسال مطالب مورد نظر پشت سرهم نباشد و جای دیگر تاپیکها با موضوعات دیگر را نگیرد. مثلا روزی بیش ار 1 یا حداکثر 2 تا ارسال نشود.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
به نظر من بهتره اسم این بخش از "تجهیزات و وسایل فضایی" به "فضا و فضا نوردی" تغییر کنه تا هم با محتوی سازگاری داشته باشه و هم نیازی به ایجاد بخش جدید نباشه . تا ببینیم نظر مدیر محترم سایت چیه .
[/quote]
خوب حرف من در این مورد همین اسم این بخش به آن مقاله ها نمی خوره

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.