parvaz

بررسی یک طرح : ناوشکن ضد اژدر ( کلاس جماران ) + تصویر

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

سلام به همگي
به نظر من طرح پرواز خوبه اگه بيشتر روش كار بشه ! چرا ؟

ببينيد ، پرواز طرح خودش رو بر اساس مقابله با اژدر طراحي كرده و درسته كه باعث كاهش سرعت كشتي و قدرت مانور اون مي شه اما نواقص اينچنيني رو مي شه با افزودن سكان به بازوهاي ضد اژدر ، افزايش قدرت موتور و... بر طرف كرد .
يكي از مهمترين مسائل كه وريور به اوون اشاره مي كنه اينه كه از ابتدا اين زره به كشتي اضافه بشه . يعني متصل به اسكلت كشتي باشه و گرنه پس از اصابت اژدر ، بازوي اتصال سپر ، مثل يك ميخ بزرگ داخل كشتي فرو خواهد رفت .

اما طرح وريور

ship4.jpg

( با همه زيباييش ) به نظر مي رسه كه با اصابت اژدر تعادل ( بالانس) خودش رو سريع از دست مي ده ، مضاف بر اينكه موج انفجار حاصل در زير كشتي ، مصيبتي براش خواهد بود .
( البته وريور محل پروانه كشتي رو تعيين نكرده ، بسته به جاي پروانه اصابت اژدر صدمات متفاوتي رو باعث مي شه )

اما اين يكي

combatship_4.jpg

خب اين طرح خوبي به نظر مي آد . اما بياييد تصور كنيم كه به جاي بر خورد يك اژدر ، 2 اژدر بهش اصابت كنه ( محل اصابت اژدر ها با هم فاصله داشته باشه ) در مقايسه با طرح پرواز پايداري اين يكي كمتر به نظر مي آد ! ( من اينطور تصور مي كنم . )

در مورد استفاده از سيستم هاي ضد كروز ، مقابله با اژدر و ... هوم ، ما داريم طرح ها رو با هم مقايسه مي كنيم . خب مي شه تصور كرد كه اين سيستم ها بطور يكسان بر روي هر سه طرح نصبه و خلاصه اينكه هدف اصبت اژدر قرار مي گيرن . به نظرم باز هم بايد روي طرح پرواز كار بشه ! [/img]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برادر طرح شما رو به صورتی دیگه میشه پیاده کرد و اون اینکه از همون ابتدا ناوی با این شکل طراحی کرد که به صورت سه شناور باشه با این تفاوت که به جای دیواره این محافظ هم خودوشن به شکل بدنه کشتی با مقیاس کوچکتر باشن و بدنه اون رو به شکل ماژولار و به شکل طبقه ای ساخت که این فضاها از هم ایزوله باشن و پر از هوای فشرده که بتونن تا حدودی وزن رو کم کنن که کشتی با همون موتور قبلی بتونه توان خودش رو در سرعت ناو داشته باشه و در صورت برخورد اژدر یا موشک با بخشی از اون بقیه لایه ها کار خودشون رو ادمه بدن و حتی در طول هم اونها رو به دو محوطه ایزوله تبدیل کنیم که در نهایت باعث می شن که اژدر یا موشک در صورت نفوذ در لایه اول لایه دوم رو هم پیش رو داشته باشه.
و برای گردش و عکس العمل سریع ناو هم می شه در این دو کشتی کوچک موتورهایی برای زمان مقتضی قرار داد(موتور های برقی که توان خودشون رو از ناو اصلی بگیرن و فقط در صورت لزوم از انها استفاده بشه) و سکانهایی در این دو کشتی قرار بدیم که بتونن بر سرعت عمل بیفزایند .
این مسیله قابل در نظر گرفتنی است که نیروهای دریایی دنیا به طرف این نوع طرح ها پیش می رن و ما هم باید این کار رو شروع کنیم.
ما در این طرح می تونیم حتی روی این دوتا کشتی کوچک سیستم های پدافندی مثل مصباح و یا سماوات و یا حتی توپهای 100 م م و پک موشکهای حرارتی و راداری کوتاه برد قرار بدیم که در نهایت باعث توان بالای پدافندی کل ناو می شن و یا حتی می شه در بین این فضاها از اون طرح ساندویچی(لانه زنبوری) دوستمون استفاده کرد فقط باید این مخازن از هواپر بشن تا بتونن وزن رو کم کرده و تاثیر منفی روی ناو اصلی کم بشه.
این دو شناور کناری توان دیگری هم مثل تحمل بیشتر طوفان و تحمل شرایط سخت رو به این نوع شناور می ده .
این طرح در کاتاماران استفاده شده یکی به این دلیل که باعث مقاومت کمتر با اب دریا شده و سرعت رو افزایش می دن.
شما جمارانی رو تصور کنید که شامل چهار توپ پدافندی روی این ناوهای کناری و یک سیستم حرارتی و همچنین خمپاره های توپخانه ای برای دفاع در برابر اژدر است .
اما این طرح ها ممکن است برای شلیک اژدر از عرشع وسطی مشکل پیش بیارن و این هم باید مد نظر باشه.
به هر حال طرح من خام و ابتدایی هست اما فکر می کنم جای کار داره.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام opera
ممنون از توجه و نظرتون
در اولین پست اشاره کردم که بارزترین مشکل این طرح وزنه و اینکه برای فائق امدن بر ان باید فطر دیواره ها را زیاد کرد تا انقدر فضایی از اب اشغال کنند که حداقل تا اندازه ای که این دیواره ها در صورت جدا بودن از کشتی بصورت شناور بر روی اب بمانند که البته در تصویر فتوشاپی قطر باریک این سازه ها خیلی غیر منطقیست

.حال شاید همان گفته شما شود یعنی مانند دو کشتی کوچک در کنار کشتی اصلی شوند
والبته همان گونه که شما گفتید از فضای بوجود امده بر روی ان یا مابین ان و بر روی دستکهای رابط برای تجهیز شدن به پدافند ضد اژدر یا ضد هوایی استفاده کردو و یا اصلا تیوبهای پرتاب اژدر را بر روی انها منتقل کرد ..

[quote]

...اگر اين طرح جواب دهد در ازاي ان موتورها قويتر شده تا نقيصه کم شدن سرعت جبران شود
اجراي اين سازهاي دفاعي در دو پهلو ممکن است در حرکت چرخشي و دور زدن ناو ايجاد مقاومت کنند و سرعت را بگيرند
...که شايد با قرار دادن سکانهايي مجزا در انتهاي اين سازه ها و هم محور با سکان اصلي بر اين نقيصه فائق اييم ( نظر دوستان چيست )

وزني که اين سازه ها به ناو اضافه ميکنند با مقدار حجم ابي که اشغال ميکنند تا حدودي جبران ميشود [b]يعني ميتوان قطر ان را طوري محاسبه کرد که که اين سازه ها به طور معمول و بدون تکيه بر عرشه اصلي بر روي اب شناور باشند.که شايد مزيت ان اين باشد تا در مواقعي کا ناو هم نفله شده باشد و در شرف فرو رفتن در اعماق ابها باشد خوده اين سازه ها ماننده جليقه نجات عمل کنند و حتي الامکان از فرو رفتن جلوگيري کنند.درون این سازه بصورت مشبک و بوده که از هم ایزوله هستند[/b]

................................
...با اين طرح موج انفجار حتي الامکان از عرشه اصلي دور ميشود و کلاهک در صورت نفوذ از سازه محافظ قبل از رسيدن به عرشه (البته احتمالا ) منفجر ميشود و شکاف بزرگ ان در ديواره يا سازه محافظ است
...

...................
ناگفته نماند با شدني شدن اين طرح مشکلات ديگري هم خودنمايي ميکند مانند تيوبهاي پرتاب اژدر که با وجود اين ديواره ها پرتاب انها سخت ميشود که انهم قابل حل است ..و مطمئنا راهي براي ان وجود دارد
....
[color=brown]عکسها به گالری انتقال یافت.

Babakim1[/color][/quote]
نظر شما در مورد قرار دادن موتور در این قسمتها هم جالب است اما..
اما باید توجه کرد که ما نباید هیچ قسمت فعال و حیاتی ناو را به درون و یا روی این سازه ها منتقل کنیم تا در موارد برخورد قسمتی از کار لنگ نشود....
در مورد لایه لایه بودن طرح ..مشبک بودن داخل دیوارها هم خود میتواند ضرب موج انفجار و نفوذ بیشتر اژدر را بگیرد و اینکه با شکافته شدن ان اب به تمام این سازه نفوذ نکند.و هم اینکه فضای باز مابین محافظ و کشتی خود میتوان به مقدار زیادی فشار موج انفجار بر روی بدنه اصلی رو کم کنه ..

..هر چند که باز یه سئوال پیش میاد ..در صورت انفجار مابین بدنه کشتی و دیواره محافظی که اکنون شکافته شده باید انتظار چه خسارتی را داشت .درست است که در فضای باز انفجار رخ میدهد اما باید معلوم شود اب متراکم شده از انفجار چه فشاری بر سازه ها وارد میکند

دوستان کسی میداند یک اژدر قدرتمند چقدر میتوان در بدنه کشتیها نفوذ کند بعد منفجر شود

[url=http://www.4shared.com/photo/0G4zUjDx/111.html]http://www.4shared.com/photo/0G4zUjDx/111.html[/url][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/11~47.jpg[/img]
باید فطر دیواره ها را زیاد کرد تا انقدر فضایی از اب اشغال کنند که حداقل تا اندازه ای که این دیواره ها در صورت جدا بودن از کشتی بصورت شناور بر روی اب بمانند که البته در تصویر فتوشاپی قطر باریک این سازه ها خیلی غیر منطقیست

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

[quote]دوستان کسی میداند یک اژدر قدرتمند چقدر میتوان در بدنه کشتیها نفوذ کند بعد منفجر شود[/quote]

من خيلي گشتم ولي چيزي در اين مورد ( انفجار اژدر پس از نفوذ به داخل كشتي ) پيدا نكردم . به نظر منطقي هم هست . با توجه به افزايش ضخامت و مقاوم تر شدن بدنه كشتي ( سپر ، زره يا هر چي اسمش را بزاريد ) اين كار منطقي به نظر نمي رسد . انواع فيوز هاي انفجاري بكار رفته براي اژدر ها نيز شامل ضربه اي ، مغناطيسي و زماني ( نه تأخيري ) هست كه باز هم مؤيد همين مسئله هست . براي يك اژدر سبك هم ممكنه از سر جنگي با خرج گود استفاده بشه تا در ته كشتي سوراخ ايجاد كنه .

از ابتداي اين تاپيك ديده بودم كه صحبت از مارك 48 هست ، خب اما نمي دونستم كه يعني چي ! :(

اما اگه اين عكس رو ببيني ( مخصوصا قسمت پائين راست ) باز هم اينجوري مي شي ! :(

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/51/Mark_48_Torpedo_testing.jpg[/img]

[/img]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تا اونجا كه من ميدونم بسته به نوع استفاده آلياژ در كشتي باشه و اينكه قرار دادن همچنين چيزي در كنار كشتي تا ناوشكن باعث افت شديد مانور آن در آب مي شود از طرفي در مورد سپر دفاعي اين چنيني بهتر است از منحرف كننده ها يا منفجر كننده ها استفاده كرد

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
عزیزم طرح شما جدید نیست . گرچه کاربردی هم نیست !
در جنگ جهانی دوم دور کشتی های نظامی رو با استفاده از ورق های فولادی اصطلاح ضد اژدر کرده بودن اما مشخص شد که در مقابل اژدرهای سنگین ناکارامد هستن .
در ضمن دوستان عزیز باید بدونن که اژدر ها سلاحهای بسیار سنگین تر و مخرب تر از سلاحهای ضد کشتی دیگر از جمله موشکهای ضد کشتی هستن . البته کند تر هم هستن .

اژدرهای سنگین می تونن با فقط یک شلیک یک ناو محافظ 2000 تنی رو از آب خارج کنن و دو تیکه کنن. کلیپش تو یوتوب هست برید نگاه کنید !
همچنین شناسایی اژدر ها با استفاده از رادار ممکن نیست و اژدر ها بوسیله سونار رهیابی میشن .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به هر حال حتی در امریکا که خودش رو قطب فناوری هم می دونه این کار داره میشه.

موتوری که بنده گفتم جز لوازم اساسی نیست بلکه فقط برای این هست که بتونه در هنگام چرخش ناو رو جالاکتر کنه و یا به قول دوستمون با گذاشتن سکان هم میشه این کار رو انجام داد.

شناورهای کناری می تونن دارای چندین لایه در طول باشن و داخل این فضاها هم از مواد ساندویچی محکم پر بشه من فکر نمی کنم اژدری با سرعت نهایتا 30 متر در ثانیه این توان رو داشته باشه این چند فضا و این مواد رو سوراخ کنه مگر اینکه منفجر بشه که در اون صورت هم اگر چند لایه باشه نهایتا یک و یا دو لایه سوراخ میشه و ما می تویم اون رو 3 یا 4 لایه طراحی کنیم.

البته ممکنه اژدر از زیر این قسمت رد و به خود ناو بخوره و در این صورت هم باز این شناورها نقش جلیقه رو ایفا می کنن و برای زدن این ناو باید چندین اژدر مصرف کرد بالاخره از جیب دشمنه بهتره دیگه :mrgreen:

اگر این شناور بقلی هم در طول هم در عرض و هم در ارتفاع دارای لایه هایی باشه می تونه حتی اژدرهای چند مرحله ای رو هم نگه داره .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان طرحها جالبن ولی به قول یکی از دوستان اژدرها و موشکها ضد کشتی جدید به قدری قوی و مهیبن که بهتره به جای طرح و افزودن زره و سنگین کردن ناو و کم کردن مانور اون به فکر اقدامات متقابل بود
من نمیگم خودمون رو دست کم بگیریم اما اگر این کار شدنی بود کشورهای قدرتمند و صاحب تکنولوژی مثل امریکا و روسیه هم به این فکر می افتادند
تبلیغ تاپیک رو نمی کنم ولی به این تاپیک و عکسهاش سری بزنید بد نیست تا قدرت موشکها رو ببینید

http://military.ir/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4558

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
فکر کنم اژدر های جدید مستقیم سیر نمی کنن
بلکه در لحظات نهایی با یک صعود می رن به قسمت تهتانی کشتی می خورن
از قابلیت های ویژه ی اشکوال یا حوت هم همین که به ته کشتی می خوره نه بغل

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
فرض کنیم مشکلاتی مثل کاهش قدرت مانور و سرعت همگی حل شد(که خیلی مشکل ) حالا فرض کنیم قسمتی از این سپرها یا محافظها منهدم شدن و فدای ناو اصلی شدن خوب حالا که دیگه شمایل کشتی عوض شده :mrgreen: که هر جوری ممکنه مانع حرکت کشتی یا هدایت کشتی در حالت جدیدش بشه. به نظر من که عملی هست اما در کل به این شکل صرفه ای نداره

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بنظرم زیاد کارا نیست چون در مقابل مثلا اژدرهای قوی بال و خود ناو کامل نابود می شه!

منم یه طرح دارم :mrgreen:
تعداد روبات کوچک شناگر که بسار چابک ساخته میشن و هر کدوم به یه سونار با برد چند کیلومتری مجهز میشن از دریچه زیر ناو یا زیر دریایی خارج میشن و به طور مداوم اطراف ناو یا زیر دریایی چرخ میزنن اطراف اسکن می کنن کل حرکاتشون توسط ai موجود در ناو کنترل میشه و انسان هیچ نقشی نداره مثلا زمانی که باطریشون تمام شد خودشون میان کنار ناو و خودکار شارژ میشن زمانی هم که اژدری به سمت ناو یا زیر دریایی شلیک شد به صورت خودکار به سرعت به سمتش میرن و با مواد منفجره کوچکی که دارن در فاصله ایمن برای ناو اونو منهدم می کنن

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
DEXON جان طرح شما كه غير قابل اجراست چون فكر نميكنم امريكا و .. به اين دست يابن ولي ميشود با سيستم هاي خيلي راحتر از اين ها دفاع انجام داد (البته به نوع اژدر بستگي داره)
1-جنگ الكترونيك
2-انفجار چاشني
و.....

ولي با انداختن چند زير دريايي كنترلي با هدايت امن(كار در محيط آلوده الكترونيك) به صورت انتحاري به سمت اژدر ها حمله كرد شايد كمي پرهزينه با شد ولي جان ناو را نجات مي دهد

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
نه دوستان طرحهای تریماران و کاتاماران طرحهای اینده ناوهای غرب هستن و این ثابت میکنه اونها هم دارن کار می کنن روی این نوع طرحها .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
نه دوستان طرحهای تریماران و کاتاماران طرحهای اینده ناوهای غرب هستن و این ثابت میکنه اونها هم دارن کار می کنن روی این نوع طرحها .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع نسبت به پاسخ بیشتر بسته شده است.

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.