mostafa_by

بررسی استراتژیک نبرد موشکی جمهوری اسلامی ایران

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote]حرکت زاویه ای را جایرو می بیند و حرکت خطی را نمی بیند[/quote]

با سه عدد جايرو تمام حرکات رو در تمامي جهات ميشه بررسي کرد. منظورتون از حرکت خطي متوجه نشدم.

[quote]آیا سی ای پی سجیل و خلیج فارس و شهاب و ... رسما اعلام می شود؟[/quote]

نه اعلام نميشه ولي ميشه حس هايي زد....

اگر به جنگ اول خليج فارس نگاه کنيد, عراق در زمينه موشکي تازه در ابتداي کار قرار داشت اما تونسته بود اندکي از موشک هاي اسکاد خودش رو به دقتي برسونه که اين موشک نادقيق که فقط بدرد زدن شهر ميخوره برعليه پايگاه نظامي استفاده کنه. در يک مورد دقت بحدي بالا بود که موشک عراقي درست به پايگاه آمريکايي در عربستان برخورد کرد و بيست و پنج آمريکايي کشته شدند. مورد دوم در جنگ سال 2003 بود که يک موشک اسکاد عراقي به سمت مقر فرماندهي آمريکا در قطر شليک شد, البته موشک در ميانه را توسط سيستم پاتريوت نابود شد. منتها آناليز مسير حرکتي موشک نشان ميداد که درصورت عدم انهدام, درست در پشت ساختمان فرماندهي فرود مي آمد! اين يعني عراق تونسته بود دقت موشک
هاي اسکاد رو بحدي بالا ببره که به قابليت نقطه زني رسيده بود.... عراق کاملا در ابتداي راه قرار داشت و تعداد بسيار محدودي موشک رو بروز رساني کرده بود. با توجه به اينکه ايران وقت زيادي داشته و بررسي ها کاملا نشون ميده فناوري موشکي ايران بسيار پيشرفته تر از عراق اون زمان هست, ميشه حدس زد دقت موشک ها بسيار افزايش يافته. مضاف بر اينکه موشک شهاب سه و سجيل بر خلاف اسکاد از کلاهک جدا شونده در هنگام ورود دوباره به جو استفاده ميکنند که اين دقت موشک رو بسيار بالا ميبره.... برخلاف اسکاد که کل موشک وارد جو و به سمت هدف ميرفت.
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Stuka' timestamp='1345785831' post='266771']
[quote]حرکت زاویه ای را جایرو می بیند و حرکت خطی را نمی بیند[/quote]

با سه عدد جايرو تمام حرکات رو در تمامي جهات ميشه بررسي کرد. منظورتون از حرکت خطي متوجه نشدم.

[quote]آیا سی ای پی سجیل و خلیج فارس و شهاب و ... رسما اعلام می شود؟[/quote]

نه اعلام نميشه ولي ميشه حس هايي زد....

اگر به جنگ اول خليج فارس نگاه کنيد, عراق در زمينه موشکي تازه در ابتداي کار قرار داشت اما تونسته بود اندکي از موشک هاي اسکاد خودش رو به دقتي برسونه که اين موشک نادقيق که فقط بدرد زدن شهر ميخوره برعليه پايگاه نظامي استفاده کنه. در يک مورد دقت بحدي بالا بود که موشک عراقي درست به پايگاه آمريکايي در عربستان برخورد کرد و بيست و پنج آمريکايي کشته شدند. مورد دوم در جنگ سال 2003 بود که يک موشک اسکاد عراقي به سمت مقر فرماندهي آمريکا در قطر شليک شد, البته موشک در ميانه را توسط سيستم پاتريوت نابود شد. منتها آناليز مسير حرکتي موشک نشان ميداد که درصورت عدم انهدام, درست در پشت ساختمان فرماندهي فرود مي آمد! اين يعني عراق تونسته بود دقت موشک
هاي اسکاد رو بحدي بالا ببره که به قابليت نقطه زني رسيده بود.... عراق کاملا در ابتداي راه قرار داشت و تعداد بسيار محدودي موشک رو بروز رساني کرده بود. با توجه به اينکه ايران وقت زيادي داشته و بررسي ها کاملا نشون ميده فناوري موشکي ايران بسيار پيشرفته تر از عراق اون زمان هست, ميشه حدس زد دقت موشک ها بسيار افزايش يافته. مضاف بر اينکه موشک شهاب سه و سجيل بر خلاف اسکاد از کلاهک جدا شونده در هنگام ورود دوباره به جو استفاده ميکنند که اين دقت موشک رو بسيار بالا ميبره.... برخلاف اسکاد که کل موشک وارد جو و به سمت هدف ميرفت.
[/quote]
حرکت زاویه ای یعنی آن مثلث بچرخد. حرکت خطی یعنی آن مثلث بدون چرخش انتقال داده شود مثلا بالا.
ژیروسکوپ ها به حرکت خطی نباید حساس باشند وگرنه موشک با آن سرعت دارد همش حرکت خطی می کند.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]حرکت زاویه ای یعنی آن مثلث بچرخد. حرکت خطی یعنی آن مثلث بدون چرخش انتقال داده شود مثلا بالا.[/right][/font][/color]
[color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]ژیروسکوپ ها به حرکت خطی نباید حساس باشند وگرنه موشک با آن سرعت دارد همش حرکت خطی می کند. [/right][/font][/color][/quote]

[url="http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%98%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%BE"]http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%98%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%BE[/url]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام.

اندک مطلبی درمورد ژیروسکوپ لیزری عرض کنم خدمت دوستان.

همونطور که اشتوکای عزیز فرمودن، ژیروسکوپ لیزری از فیبر نوری استفاده می کنه تا مسیری نسبتا طولانی برای لیزر ایجاد کنه.
در این ژیروسکوپها، محل فرستنده و گیرنده ها دارای 180 درجه اختلاف زاویه فضایی نسبت به هم هستند و در 4 طرف ساختمان ژیروسکوپ قرار دارن. تقریبا شبیه یه منشور 4 وجهی و در 4 گوشه اون. عملکرد این ژیروسکوپ، دقیقا مثل عملکرد فاصله یاب لیزری هست و تفاوت آنچنانی با اون نداره. اما درمورد حساسیت به حرکت خطی، باید عرض کنم خدمتتون که این نوع ژیروسکوپ ها نه به حرکت خطی، بلکه به تغییرات اون حساس هستن. دقیقا مثل یه سنسور شتاب که با دونستن سرعت اولیه و اندازه گیری شتاب (چه خطی و چه دورانی) مسیر و سرعت حرکت هر لحظه رو محاسبه می کنه. اما با دقتی فوق العاده بالاتر. تغییر زاویه (حرکت دورانی) باعث تغییر محل انعکاس و تغییر خطی باعث تغییر اختلاف فاز موج دریافتی نسبت به موج ارسالی میشه.

یا حق
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
شما چیزی رو به چالش نکشیدید.بنده هم اگر عقیده ای داشته باشم محکم تر از اینه که با حرف های شما تکانی بخورند. چند سوال میپرسم اگر پاسخ صد در صد دارید بفرمایید نه اینکه خود را پیروز بدانید در جنگ ادعایی فرضی شما با احتمالا بنده همانطور که احتمالا میپندارید. بنده حتما قبول میکنم حرف شما را. شک نکنید . اصلا هم قصد بی احترامی ندارم.
متاستففانه شما به صحبت های دوستان کاری ندارید و فقط از منطق صحبت میکنید. یک لحظه فکر کنید ببنید شاید ذره ای منطق دیگران با شما متفاوت باشه.
در ضمن بنده حرف های شما را خواندم ولی متاستفانه جواب سوالات بنده نبود. کاملا به موضوعی دیگر اشاره کردید و توضیحات دادید. انچه در مورد ژیروسکوپ مکانیکی عنوان کردید بنده در گذشته در حد خوبی مطالعه داشته ام و حتی در یکی از پوسترهای نمایشگاهی مربوط به یکی از صنایع وزارت دفاع که دوستان قرار داده بودند اگه اشتباه نکنم تولید ژیروسکوپ لیزری رو هم در کارهاشون بر روی پوستر نوشته بودن با درصد پیشرفت مشخصی که داشت. متاستفانه پیداش نمیکنم. ولی من نمیخواستم برای اثبات تولید چیزی صحبت کنم بلکه بحث سر چیز دیگری بود. بازم میگم بهتره دیگران رو به همین راحتی زیر سوال نبرید.
-----------------------------------------------------------
فقط قبلش چندنکته در مورد جملاتم بگم.
فرمودید فیلم خلیج فارس در برخورد به هدف رادیدید که ناامید کننده بود خب من گفتم بنده موشک سجیل را گفتم .موشک خلیج فارس که در صورت کوچکترین اشتباه هدف رو از دست خواهد داد.البته فعلا که فیلم تست این موشک در مورد هدف های دریایی ثابت و احتمالا متحرک هست. البته شاید فیلم موشک خلیج فارس و دقت فوق العاده ان هم احتمالا منطقی نیست از نظر شما.

بازم فرمودید برای دقت میان ار شرایط مناسب استفاده میکنن بنده گفتم اظهار نظر نمیکنم .فیلم موشک فاتح رو دوستان میتونند ببینن . در محل هدف که وزش باد وجود داشت از کجا معلوم که در زمان پرتاب و پس از ان وزش باد وجود نداشته باشد؟ چطور میخواید ثابت کنید که این از مایش و دیگر ازمایشات در مناسب ترین شرایط انجام شده؟

در مورد امضا این شما هستید که هر حرفی که میزنید فورا امضای خود را که خودتان نوشتید و ناشی از برداشت خودتان هست یاداوری میکنید به دیگران گویی که مورد تایید تمام کشورهای جهان هست این تعاریف. بنده هم گفتم کاری به امضای شما و تغییرات ان ندارم. بفرمایی در تاپیک های دیگر که دوستان بر ان ایراد وارد کردند پیگیری کنید. این حرف بدی هست؟؟ شاید هم فحش هست که بنده نمیدانم.

--------------------------------------------------------------------------

واقعا فکر میکنید اینکه بگویید فلان الیاژ را لازم دارد یا تکنولوژی ساخت بالایی لازم دارید و من دیدم که ما نداریم در صنعتمون میشود منطق واستدلال برای تولید نشدن چیزی. اینکه خیلی راحت بقیه را به ندانستن متهم میکنید . چطور میتونید ثابت کنید که در کشور ساخته نمیشه یا دقتش کمه همین ( نمیخوام ثابت بشه که ساخته میشه

----------------------------------------------------------------------------

مطمعن باشید اگر لازم بود چند برابر چیزی که نوشتید در اینجا قرار میدادم تا به این مقدار ادعا نفرمایید ولی میدانم تاثیری نمیتونه در رد یا وجود تکنولوژی های مربوطه در کشورمان باشد. اینکه یک سری توضیحات و ماسیل رو قرار دادن مطعمن باشید برای بنده کاری نداره چه به زبان اصلی چه فارسی. (بهتره در مورد دیگران زود قضاوت نکنید )ولی نمیشه ازشون برای رد یا تایید استفاده کرد. اینکه تا شما در دانشگاهتون یا محل کارتون شاید احتمالا چیزی رانبینید پس وجود ندارد میتونه واقعا دلیل محکمی هست؟ دوستانی که در میلیتاری هستند به خوبی میتوانند این مسئله رو مورد قضاوت قرار دهند.ایا حفاضت اطلاعات و طیقه بندی اطلاعات در نیروی های مسلح وجود ندارد؟ . به همین خاطر خواستم صحبت اخرم بوده باشه. ولی ...

---------------------------------------------------------------------------

خب حالا میرسیم به اخرش. ایا قانع کننده است اینکه شما برای مثال زحمت بکشی ده خط توضیح بدی و بگی چون تکنولوژی تولیدش سخته و دستگاه تولید ان دقیق است و من هم ان را در صنعت ندیدم بشود قویترین استدلال د رد داشتن این تکنولوژی ها ؟؟ قضاوت رو بر عهده دوستان میگزارم . بنده چیزی نمیگم. (نگید اینم بی احترامی هست یک موقع.)
---------------------------------------------------------------------

یک نکته که فکر میکنم شکا میخواهید اینگونه بنماییید اینکه که من میخوام بگم ما فلان چیز رو میسازیم . در حالی که بنده فقط دارم میگم شما از کجا به طور 100 در صد مطمعنید مه ساخته نمیشه با .... . همین . اصلا اصراری هم به ساختنش ندارم. در ضمن نمیتونم ردش کنم چون به اندازه کافی باید اطلاعات جامع از توانایی های وزارت دفاع داشته باشی تا بتوانی رد کنی که حداقل بنده ندارم.
-----------------------------------------------------------------
خب بحث اصلی که بنده مقداری بد بیان کردم.حالا جوری دیگر می گویم.. طبق همون صحبت های شما چند سوال زیر را پاسخ دهید تا بنده بی سواد بی استدلال حقیر هم شاید قانع شدم و از گمراهی در اومدم. در مورد این سوالات هم دوستان قضاوت میکنند که ایا رد کردن اینتوانایی های کشور نیاز به جواب سوالات زیر دارد یا نه؟

1- ایا شما از دستگاه تولیدی و ازمایشگاه ها و کمیت و کیفیت انها در صنایع موشکی و الکترونیک وزارت دفاع اگاه هستید؟
2-ایا شما از تجهیزات ساخته شده در وزارت دفاع با خبر هستید؟
3-ایا از بودجه های اختصاص داده شده در صنایع مهم برای ما مطلع هستید؟
4-ایا از سطح متخصصینی که در این صنایع مشغول به کار هستند مطلع هستید؟

خب منطق بنده که تا به حال یاد گرفته ام میگه که وقتی شما در مواردی که بالاتر اشاره کردید به راحتی دادن توضیحات از تکنولوژی فوق سخت نسل قبلی ژیروسکوپ ها ( حداقل از نظر شما) واشاره به تجهیزات تولیدی رد میفرمایی پس باید از چهار سوال بالا به طور کامل اطلاع 100 درصد داشته باشید( وسوال های دیگر) . منطق هم همین رو میگه .نه دوستان؟اگر دارید که بماند نزد خودتان در غیر اینصورت یک فرد چطور میتونه بگه ما نداریم و تولید نمیکنیم و نمیشه بدون داشتن این اطلاعات و ... بنده نمیدانم.شاید دوستان بدانن. فقط میخواهم همین را بدانم.
بحث سر همین هست.
-----------------------------------------------------
مانند این هست که کسی بیاید و بگوید ایران فقط رادارهای قدیمی امریکایی دارد و تعدادی رادار روسی و چینی و خودش هیچی نمیتونه بسازه. ( که در گذشته در چند تاپیک در میلیتاری چنین چیزی بیان شده بود) چرا چون رادارهایش را نمایش نمیدهد .پس اصلا غدیر وجود نداره رادار ماورا افق وجود نداره یا n تا رادار رونمایی نشده ایرانی وجود نداره چون من ندیدم. اینهایی هم که تا به حال نمایش داده شده الکی هستند و کار نمیکننئد و عکسشون فوتوشاپ هست و ... . ایا من میتوانم چنین چیزی بگویم؟ ایا طبقه بندی تجهیزات از نظر حفاظت در کشور ما وجود ندارد؟ من میگویک ایران هیچی نداره چرا چون ساخت رادارهای ارایه فازی و پسیو و انواع ساده تر ان ها بسیار سخت و برای ما غیر ممکن هست .میتوانم توضیحات بسیاری هم در مورد تکنولوژی ساخت رادارهای پیشرفته بزارم و بگم اینم دلیلم. یا چرا به من نوعی نشان نمیدهند؟ایا کسی در این سایت از من این حرف را قبول میکند؟( این فقط یک مثال بود)

تمام صحبت بنده هم همین هست. که شما اسمان زمین را به هم دوختید که من گفتم که شما باید در وزارت دفاع کار کنید. بازم میگم من نمیخوام بگم تولید میشه یا نه . میخوام بگم مثلا شما چطور به طور قاطع میفرمایید م افقط پیچ های قسمت های مختلف میثاق رو سفت میکنیم و توانایی تولید هیچ قسمتیش رو نداریم؟انچه که از جمله شما بر می اید. اگر منتاژ باشه چند حالت بیشتر ندارد که . یک فرد باید باید در خط مونتاژ ان حضور داشته باشد یا اینکه از جزییات صنایع ما با خبر باشد . این حرف بدی هست که بنده میزنم؟. بالاخره روی هوا که نمیشه حرف زد. من روش دیگه ای رو نمیشناسم که بشه براحتی تولید این موشک رو رد کرد. این فقط یک نمونه بود که عرض کردم. اگر از نظر شما این بی منطقی و بی سوادی بنده را میرساند بهتر است دوستان قضاوت کنند.

-----------------------------------------------------------------------

از مدیران مربوطه عذر میخوام و همچنین از ایجاد کننده تاپیک. بنده قصد ادامه دادن نداشتم ولی خودتان دیدید. بنده هیچ لفظ غیر مودبانه هم به کار نبردم. قصد اثبات چیزی رو هم نداشتم. فقط خواستم بگم باید با مسایل درست برخورد کرد .
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='safir-omid' timestamp='1345798902' post='266800']

خب بحث اصلی که بنده مقداری بد بیان کردم.حالا جوری دیگر می گویم.. طبق همون صحبت های شما چند سوال زیر را پاسخ دهید تا بنده بی سواد بی استدلال حقیر هم شاید قانع شدم و از گمراهی در اومدم. در مورد این سوالات هم دوستان قضاوت میکنند که ایا رد کردن اینتوانایی های کشور نیاز به جواب سوالات زیر دارد یا نه؟

1- ایا شما از دستگاه تولیدی و ازمایشگاه ها و کمیت و کیفیت انها در صنایع موشکی و الکترونیک وزارت دفاع اگاه هستید؟

خب منطق بنده که تا به حال یاد گرفته ام میگه که وقتی شما در مواردی که بالاتر اشاره کردید به راحتی دادن توضیحات از تکنولوژی فوق سخت نسل قبلی ژیروسکوپ ها ( حداقل از نظر شما) واشاره به تجهیزات تولیدی رد میفرمایی پس باید از چهار سوال بالا به طور کامل اطلاع 100 درصد داشته باشید( وسوال های دیگر) . منطق هم همین رو میگه .نه دوستان؟اگر دارید که بماند نزد خودتان در غیر اینصورت یک فرد چطور میتونه بگه ما نداریم و تولید نمیکنیم و نمیشه بدون داشتن این اطلاعات و ... بنده نمیدانم.شاید دوستان بدانن. فقط میخواهم همین را بدانم.
بحث سر همین هست.

[/quote]
برادر سفیر گرامی، ابتدا از پاسخ جامع و منطقی شما تشکر می کنم. در موارد متعددی حق با جنابعالی بود و هست. بنده از عملیاتی بودن ژیروسکوپ لیزری اطلاع نداشتم و آموختن از شما گرامیان افتخار بنده است. بحثی که بود راجع به دقت ژیروسکوپ مکانیکی خود به خود با ساخت نمونه لیزری منتفی می شود. واما راجع به نکات حضرت عالی:
معمولا در زندگی ما تمام اطلاعات مربوط و لازم برای قضاوت را نداریم: مثال:
با موتور سیکلتی تصادف کرده ای و طرف بیهوش رو زمین است. آیا او را برداشته به بیمارستان ببرم یا نه، در صورتی که می دانیم بعضی زور گیر ها خود را به بیهوشی می زنند تا ماشین شما را سرقت کنند.
این نمونه اگزجره شده قضاوتهای ماست.
می شود استدلال کرد ما که از بودجه آمریکا اطلاع نداریم شاید آنها موفق شده اند تانکهایشان را به پرواز در آورند و با آن حمله کنند. بنا بر این ایران باید به دنبال موشک ضد هوایی با قابلیت ضد زرهی برود.
شما در مقابل این استدلال بنده چه جوابی به من می دهید؟
(مسلما این مثال خیلی افراطی است)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='misalu2001' timestamp='1345809002' post='266847']
[quote name='safir-omid' timestamp='1345798902' post='266800']

بحث سر همین هست.

[/quote]
برادر سفیر گرامی، ابتدا از پاسخ جامع و منطقی شما تشکر می کنم. در موارد متعددی حق با جنابعالی بود و هست. بنده از عملیاتی بودن ژیروسکوپ لیزری اطلاع نداشتم و آموختن از شما گرامیان افتخار بنده است. بحثی که بود راجع به دقت ژیروسکوپ مکانیکی خود به خود با ساخت نمونه لیزری منتفی می شود. واما راجع به نکات حضرت عالی:
معمولا در زندگی ما تمام اطلاعات مربوط و لازم برای قضاوت را نداریم: مثال:
با موتور سیکلتی تصادف کرده ای و طرف بیهوش رو زمین است. آیا او را برداشته به بیمارستان ببرم یا نه، در صورتی که می دانیم بعضی زور گیر ها خود را به بیهوشی می زنند تا ماشین شما را سرقت کنند.
این نمونه اگزجره شده قضاوتهای ماست.
می شود استدلال کرد ما که از بودجه آمریکا اطلاع نداریم شاید آنها موفق شده اند تانکهایشان را به پرواز در آورند و با آن حمله کنند. بنا بر این ایران باید به دنبال موشک ضد هوایی با قابلیت ضد زرهی برود.
شما در مقابل این استدلال بنده چه جوابی به من می دهید؟
(مسلما این مثال خیلی افراطی است)
[/quote]

اين تانك هاي ژرنده رو من بهش ميگم بالگرد روسي :P
بالگردهاي روسي هم زره زيادي دارند و هم اينكه قدرت تسليحات زياد !‌ پس زياد هم اين چيزي كه گفتيد دور از ذهن نيست برادر من ! ;)
خوب حالا ضدتانك ژرنده هم هست ،‌ميثاق ،‌موشك فرانسوي؟ ميسترال و ........... ;)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ببنید خب مسلمه این مثال همانطور که گفتید خیلی درست نیست. بنده بحثی روی ساخت تجهیزات غیر عادی در کشورمان ندارم. ولی چند بحث اینجا مطرح میشه. یک مورد اینکه امکان داره حتی امریکا تسلیحات رونمایی نشده داشته باشه البته نه خیلی غیر عادی مثل چیزی که شما گفتید. در واقع چرا نداشته باشه؟ ولی خب حالا اینکه چرا کشور ما این مقدار روی حفاظت اطلاعات و طبقه بندی تجهیزات تاکید داره در حالی که امریکا یا کشورهای دیگه به این شدت نیست. بنظر خودم ببینید قبوی دارید که برای مثال صنایع رادارای و جنگ الکترونیک ار نقاط کشورهای غربی هست خب حالا این عاقلانه هست که ما بیایم و همه رادارهایی رو که ساختیم نشون بدیم . فکر نمیکنید اینطور بهتر میشه اونا رو در سردرگمی قرار داد از داشته هامون. برای مثال در سال های گذشته خبرهای زیادی بود از زدن پهپاد خارجی در کشور تا به حال و خب ببینید اونا برای شناسایی تجهیزات از جمله رادارهای ما و سیستم های پدافندی مجبورن به این کار متوصل بشن. بالاخره خیلی از کارها از عهده ماهواره ها خارج هست. نظر دوستان در اون تاپیک ها این بود که اونا میخوان ما رو وادار به واکنش کنن تا موقعیت ها و مشخصات سیستم ها و ... رو شناسایی کنن . حداقل اگه نظر بنده رو بخواید اکثر رادارهایی که ما رونمایی کردیم اونایی بودن که هم تعدادشون زیادتر بوده و هم از اهمیت کمتری برخوردار بودن. به غیر از موارد خاص.

ایا قبول دارید که کشورهای غربی فقط زمانی وارد جنگ میشن بیشترین اشراف رو بر تجهیزات طرف مقابل و توانییش داشته باشن؟ ایا اینکه طرق مقابل نداند شما چه توانایی هایی دارید به به نفع شما هست یا نه؟ ایا اینکه فلان رادار دارای برد 200 هست یا 250 یا عددی متفاوت برای ان ها اهمیت ندارد؟ بالاخره همینطوری که نمیشود جنگ راه انداخت. بالاخره چیزی وجود داره یا نه ؟ اگر اره چه بردی داره ؟ بالاخره بردش رو چند بگیرند پس اونها همیشه در برد وجود رادارهای موجود ما و مشخصات ان ها تردید خواهند داشت. البته ابن مورد در مورد رادارهای خارجی کمتر هست. همانطور که میبینید انواع رادار روسی تا به حالرونمایی شده. مطمعنا تمام سعیشون این هست که از تجهیزات ما با خبر بشن حالا با استفاده از پهپادها یا ... . در تجهیزات جنگ الکترونیک همانطور که میبینید با احتیاط رونمایی انجام میشود. مسلما ایران هیچ گاه تمام داشته های خود را بر کفه ترازو نمیریزد.
همین شرایط در صنایع موشکی هم برقرار است که بیشترین سرمایه گذاری در ان انجام شده است. بالاخره ایران هم چند برگ برنده رو در محاسبات خودش منظور خواهد کرد در صنایع موشکی.

ببینید این شرایط برای ماست. ممکن کشوری دیگر هر چه دارد روکند برای تبلیغات خودش یا برای صادرات . حتی برای ما هم این شرایط در تمام صنایع دفاعی شاید یکسان نباشه.
نمیدونم بنده تا جایی که تونستم توضیح بدم نوشتم .متاستفانه وقت ندارم و ان طور که میخواستم نشد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='safir-omid' timestamp='1345812282' post='266855']
ببنید خب مسلمه این مثال همانطور که گفتید خیلی درست نیست. بنده بحثی روی ساخت تجهیزات غیر عادی در کشورمان ندارم. ولی چند بحث اینجا مطرح میشه. یک مورد اینکه امکان داره حتی امریکا تسلیحات رونمایی نشده داشته باشه البته نه خیلی غیر عادی مثل چیزی که شما گفتید. در واقع چرا نداشته باشه؟ ولی خب حالا اینکه چرا کشور ما این مقدار روی حفاظت اطلاعات و طبقه بندی تجهیزات تاکید داره در حالی که امریکا یا کشورهای دیگه به این شدت نیست. بنظر خودم ببینید قبوی دارید که برای مثال صنایع رادارای و جنگ الکترونیک ار نقاط کشورهای غربی هست خب حالا این عاقلانه هست که ما بیایم و همه رادارهایی رو که ساختیم نشون بدیم . فکر نمیکنید اینطور بهتر میشه اونا رو در سردرگمی قرار داد از داشته هامون. برای مثال در سال های گذشته خبرهای زیادی بود از زدن پهپاد خارجی در کشور تا به حال و خب ببینید اونا برای شناسایی تجهیزات از جمله رادارهای ما و سیستم های پدافندی مجبورن به این کار متوصل بشن. بالاخره خیلی از کارها از عهده ماهواره ها خارج هست. نظر دوستان در اون تاپیک ها این بود که اونا میخوان ما رو وادار به واکنش کنن تا موقعیت ها و مشخصات سیستم ها و ... رو شناسایی کنن . حداقل اگه نظر بنده رو بخواید اکثر رادارهایی که ما رونمایی کردیم اونایی بودن که هم تعدادشون زیادتر بوده و هم از اهمیت کمتری برخوردار بودن. به غیر از موارد خاص.

ایا قبول دارید که کشورهای غربی فقط زمانی وارد جنگ میشن بیشترین اشراف رو بر تجهیزات طرف مقابل و توانییش داشته باشن؟ ایا اینکه طرق مقابل نداند شما چه توانایی هایی دارید به به نفع شما هست یا نه؟ ایا اینکه فلان رادار دارای برد 200 هست یا 250 یا عددی متفاوت برای ان ها اهمیت ندارد؟ بالاخره همینطوری که نمیشود جنگ راه انداخت. بالاخره چیزی وجود داره یا نه ؟ اگر اره چه بردی داره ؟ بالاخره بردش رو چند بگیرند پس اونها همیشه در برد وجود رادارهای موجود ما و مشخصات ان ها تردید خواهند داشت. البته ابن مورد در مورد رادارهای خارجی کمتر هست. همانطور که میبینید انواع رادار روسی تا به حالرونمایی شده. مطمعنا تمام سعیشون این هست که از تجهیزات ما با خبر بشن حالا با استفاده از پهپادها یا ... . در تجهیزات جنگ الکترونیک همانطور که میبینید با احتیاط رونمایی انجام میشود. مسلما ایران هیچ گاه تمام داشته های خود را بر کفه ترازو نمیریزد.
همین شرایط در صنایع موشکی هم برقرار است که بیشترین سرمایه گذاری در ان انجام شده است. بالاخره ایران هم چند برگ برنده رو در محاسبات خودش منظور خواهد کرد در صنایع موشکی.

ببینید این شرایط برای ماست. ممکن کشوری دیگر هر چه دارد روکند برای تبلیغات خودش یا برای صادرات . حتی برای ما هم این شرایط در تمام صنایع دفاعی شاید یکسان نباشه.
نمیدونم بنده تا جایی که تونستم توضیح بدم نوشتم .متاستفانه وقت ندارم و ان طور که میخواستم نشد.
[/quote]
فرمایش شما کاملا متین است و ناظر است بر لزوم حفاظت اطلاعات توسط حکومت. این کاملا صحیح است.
اما این نکته را در نظر بگیرید که اگر دوستان قضاوت صحیحی در مورد محدوده توان نظامی کشور هم نداشته باشند منجر به دو حال می شود:
1. خود کم بینی و انفعال
2. خود بزرگ بینی و جنگ طلبی
هر دو اینها آفت است. حفاظت اطلاعات وظیفه حکومت است که خوب انجام می شود ولی واقع بینی و قضاوت درست توان نظامی وظیفه ماست تا افراط و تفریط نکنیم.
این درست است که ما تسلیحاتمان را ارتقا می دهیم و اگر این را نپذیریم خ.د کم بینی کرده ایم، اما اثر این ارتقا را اگر غیر واقع بینانه قضاوت کنیم در وظیفه مان دچار خطا شده ایم.
مثلا عرض می کنم:
اف4 ما بسیار بهتر از اف4 است که آمریکا به ما داد. اما آیا توانایی درگیری با اف 15 را دارد یا نه باید واقع بینانه قضاوت کرد. صد البته ما مثل تمام موارد زندگی دانش کامل را نخواهیم داشت اما باز مثل تمام موارد زندگی ما باید با همین دانش قضاوت کنیم.
یک روحیه سلحشوری و جهاد در بین دوستان هست. این مقدس است و دشمن از همین می ترسد (بیشتر از همه، وگرنه از خیلی چیزها می ترسد). این روحیه جهادی البته باید از آمیخته شدن به خود بزرگ بینی بری بماند.
بعضی می گویند ما ناتوانیم، بعضی می گویند باید با اف 4 بهینه شده مان بزنیم آمریکا را نابود کنیم که اف 14 ما از سر این کار زیاد است.
نظر من به قضاوت واقع بینانه است که نه هل من مبارز بطلبیم از فرط خود بزرگبینی و نه از اهدافمان کوتاه بیاییم از سر بزدلی.
[b]این نیازمند قضاوت کردن است و این روحیه ما نمی توانیم هیچ قضاوتی بکنیم چون تمام اطلاعات را نداریم نا مطلوب است[/b]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.