jolioussezar

سيستم هاي عامل جنگنده ها

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

با سلام خدمت همه دوستان خوب بريم سر بحث اصلي در قديم يعني تا 20 30 سال پيش اويونيك هواپيما ها فقط به كمك مدار ها پياده سازي مي شد . به خاطر اينكه نياز به پردازش در اون ها خيلي كم بود(به نسبت هواپيما هاي امروزي)وبه همين دليل تواناييهاي آنها هم خيلي كمتر بود اما با بوجود آمدن ترانزيستور و ريزپردازنده و نياز به كنترل بيشتر و دقيق تر كار هاي بيشتر و ساده كردن كار براي خلبان ها (كه نتيجه رقابت تسليحاتي شوروي وآمريكا بود) نياز به پردازش حجم عظيمي از داده ها بوجود آمد ودر واقع جنگنده ها تبديل به يك كامپيوتر بزرگ شدن كه سخت افزار آنها به جاي مانيتور و صفحه كليد و... باله ها و موتور و...است. در واقع هواپيما ها امروز جز نسل ششم رايانه ها (رباط: رايانه صنعتي با توان پردازش بالا و سخت افزار خاص) به حساب مي آيند كه به خاطر تعدد كارهايي كه انجام مي دهند نياز به يك سيستم عامل دارند كه اين امكان را در اختيار كاربر يعني خلبان قرار مي دهند كه با صدور دستور مختلف به امور اصلي يعني مديريت ميدان جنگ و وظايف ديگرش بپردازد و وقت انرژي خود را صرف محاسبات زياد و تكراري نكند ودر واقع نتيجه بسياري از محاسبات را فقط روي مانيتور روبرويش ببيند و حتي اين امر تا جايي پيش ميرود كه سيستم عامل قابليت هاي را به او مي دهد كه خود ش نمي تواند انجام دهد .امروزه ديگر با وجود سيستم هاي Auto pailot در اين كامپيوتر هاي بزرگ (هواپيما ها) براي پرواز هاي ومانور هاي نه چندان پيچيده نیازی به خلبان هم ندارند كه به خاطر قدرت پردازش پردازنده هاي فعلي اين چنين است و در نسل هاي آينده با بال رفتن قدرت پردازش گر ها و از آن مهمتر با پيش رفت هوش مصنوعي بالا رفتن قابليت انسان در طراحي الگوريتم ها پيچيده تر ديگر انساني به نام خلبان آن را هدايت نخواهد كرد. :-? و اما بنده مي خواستم ببينم كسي اطلاعاتي در مورد سيستم هاي عامل جنگنده ها و يا هواپيما آواكس دارد و يا نوع پردازش هايي كه سيستم اويونيك آنها انجام مي دهد (مثلا خوب جنگده احتمالا چندين سنسور متفاوت دارد كه به او امكان اسكن محيط را ميدهد يا قطعا درايور هاي خاص خود را براي سخت افزارش دارد و احتملا از هوش مصنوعي براي تحليل اطلاعات محيط استفاده مي كند و... ویا منابع مطالعاتی اعم از سایت و کتاب و مجله و... به زبان فارسی یا انگلیسی دارد یا خیر ؟ از دریافت هر گونه توضیح و یا راهنمایی شما (از بحث ساده در مورد اویونیک تا تشریح فنی اجزا سیستم عامل) خیلی ممنونم. :lol: راستي من شنيده ام از سيستم عامل NetBSD كه در واقع نوعي Unix است كه در دانشگاه بركلي توسعه داده شده براي سيستم هاي هدايت موشك استفاده مي شود

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مبحث جالبی است اما متاسفانه اطلاعات در این زمینه ناچیز است!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اون موقع كه ما اومديم رو تابلو ايجوري نوشته بود:lol: :lol: :( البته متوجه هستم كه اين گونه اطلاعات به خاطر وجود هكر ها و آدمهاي شير پاك خورده اي مثل من محرمانه تلقي مي شوند ولي اگر ممكن است خوشحال مي شم در مورد كليات سيستم هاي او يونيك وكارهاي كه انجام مي دهند (توانايي هاي كه بين همه آنها مشترك است) و انواع و تقسيم بندي هاي آنها توضيح بدهيد احتمالا در منابع اطلاع رساني معتبر اشاره به مختصر ولو در حد نام بردن آنها مطرح مي شود ولي من اين منابع معتبر كه اطلاعات فني را در مورد جنبه هاي مختلف هواپيما مي دهند نمي شناسم icon_cheesygrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ميتونم با يه خورده احتياط بگم که تنها گزينه ميتونه لينوکس باشه لينوکس کاربرد های زيادی داره و روز به روز هم داره پيشرفت ميکنه البته از سايره يونيکس سيستم ها مثله فريبسد هم ميشه استفاده کرد اما به نظره من لينوکس ميتونه گزينه خوبی باشه شايد هم سرمايه گزاری شده باشه يه سيستم عامل مجزا راه بندازن که سورسش هم دسته کسی ندان

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
فکر کنم از سیستم عاملهای اختصاصی استفاده میکنند. بطور مثال سازمان امنیت ملی آمریکا شخصا اقدام به طراحی و ساخت تمام موارد از سخت افزار و نرم افزار گرفته تا لوازم جانبی میکند که فناوری بکار رفته در محصولات ناشناخته باشد و در صورت لو رفتن وسیله ای ، کشورهای دیگر نتوانند به سرعت به اسرار آن پی ببرند. همین امر احتمالا در مورد نیروی هوایی آمریکا نیز صادق است.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
lynxos يه سيستم عامل هست که برايه بار اول در 1986 نوشته شد و در ساله 1989 واسه ساختار 80386 طراحی شد (همون بابا بزرگ pc های 32 بيت و 64 بيت امروزی خودمون)
اين سيستم عامل با سيستم عامل لينوکس هم سازگاری دارد
اين سيستم عامل دارای ويژگی "واکنش زنده سخت" هست که به اون اين امکان رو ميده بتونه در يک زمان معين عمليات محاسبتی خود را انجام دهد.و حتی در صورت اجرای همزمان چندين عمليات زمان تداخل به هدقل برسد.

تصویر
LynxOS® Embedded RTOS—hard real-time operating system (RTOS) for ultra-reliable real-time systems.

تصویر
LynxOS-SE RTOS—the first and only time-space partitioned RTOS offering POSIX and Linux application support for safety-critical real-time systems.

تصویر
LynxOS-178 RTOS—the only POSIX®-conformant, DO-178B certifiable RTOS, used extensively in military and aerospace real-time systems.

تصویر
LynxSecure Separation Kernel—real-time operating system (RTOS) with time-space partitioning and operating-system virtualization.

تصویر
BlueCat® Embedded Linux—Linux OS enhanced for embedded systems ranging from small consumer-type devices to large-scale, multi-CPU systems

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
براي آشناي بيشتر دوستاني كه در عرصه سيستم عامل فعاليت نمي كنند و واضح تر شدن صحبت ها عرض مي كنم
BSD(Berkley software distribution): دانشگاه بركلي آمريكا سورس يونيكس را كه در سال 1969 در آزمايشگاه بل نوشته و اپن سورس بود را گرفت ودر سال 1979 (حدود سال انقلاب در ايران) اولين نسخه BSD را توليد كرد

FreeBSD: براي سرور هاي خفن و با كاربر خيلي زياد كاربرد دارد(موقع اعلام نتايج كنكور سرور هاي سنجش را روي اين سيستم مي برند . بالاي چند ميليون تراكنش تازه موتورش روشن مي شود)
NetBSD:براي سيستم هاي هدايت موشك در ناسا بكار مي رود و يا سيستم هايي كه در شبكه هايي با ترافيك وامنيت بالا فعاليت مي كنند
OpenBSD: همين قدر كافيست كه اين توزيع از BSD توسط پنتاگون توسعه داده شده است و الان به خاطره استفاده از سيستم عامل هاي امن تر در پنتاگون اين سيستم در اختيار عموم است ولي براي مجموعه هاي كه امنيت سطح بالا مي خواهند كاربرد دارد (اين جمله را در صفحه اول سايتشان نوشته اندOnly two remote holes in the default install, in more than 10 years :( )
و BSD ها ديگر كه با يك سرچ دراينترنت مي توانيد از وجود شان مطلع شويد

خوب ببينيد نسبت خانواده BSD با خانواده ويندوز (98وMEو XPو ...)مثل نسبت پيكان و تريلي است :( من هم حدس مي زنم با توجه به حجم پردازش ها پچيدگي آنها و دقت مورد نياز بايد سيستم هاي دراين سطح وحتي قوي تر استفاده نمود ولي با توجه به اينكه هرجا داده باارزش وشبكه وجود داشته باشد آب(هكرها) راه خودش را پيدا ميكند بعيد است كه از منابع اپن سورس استفاده شود واگر هم استفاده شود با تغييرات اساسي در معماري كرنل و سيستم فايل و درايورهاي سخت افزار وازهمه مهتر امنيت (مثل مجوز هادسترسي و ...)همراه خواهد بود
اما اجاره دهيد بحث را در سه زمينه ادامه دهيم:

اول
شنيده ام سيستم هاي اويونيك تامكت ويا صاعقه (دقيقا نمي داند ) در داخل و توسط صاايران توليد شده است دوستان اگر اطلاعي در اين زمينه دارند لطفا بيان كنند تا به بحث در مورد وجود تواناي طراحي سيستم عامل براي جنگنده هاي و هواپيما هاي تجاري (تك نفره و ...) پهباد ها(خوب وقتي دانشجويان هوافضاي ايران مي توانند پهباد بسازنده دانشجويان نرم افزار هم مي توانند سيستم عامل آنرا طراحي كنند :lol: حتي اگر خيلي ساده و ابتدايي باشد icon_cheesygrin )و هليكوپترهاي ساخت داخل (ولو اينكه فقط خط توليد آنها در ايران باشند) بحث كنيم

دوم
دوستان نظارت خود را در مورد توانايي هايي كه يك سيستم عامل هواپيما بايد داشته باشد را بيان كنند تادر مورد آن نظراتمان را به اشتراك بگذاريم از نظرات غير تخصصي از ديد رشته كامپيوتر يعني مثلا از ديد يك خلبان يا مسول نگهداري هواپيما (براي من كه خلبان نيستم اين اطلاعات خيلي با ارزشه اگر چه به نظر شما خيلي ساده و ابتداي باشه)گرفته تا سورس سيستم عامل. دشت اول را هم خودم مي گذارم البته در هر زمينه طراحي سيستم عامل فقط يك نظر تا به تدريج در بحث آنها راكامل كنيم(چون تشريح كامل خودش مي شود يك مقاله سنگين. الخصوص توسط يك نفر) :(

نوع سيستم عامل :همون طور كه CanadianForces فرمودند سيستم هاي Real-Time (بلادرنگ:زمان پاسخ گوي سيستم به كار مشخص وضمانت مي شود كه مثلا حداكثر در 2/0 ثانيه حتم يك جواب به درخواست هاي كاربر داده مي شود) براي ماشين هاي صنعتي وحساس وبا پيچيدگي بالا استفاده مي شوند مثل سيستم هاي خنك كننده راكتور يا تجهيزات و يا پزشكي و...

كرنل يا هسته: به خاطر تنوع و تعدد منابع و وظايف و اوعدم ارتقا و تغيير سريع (به نسبت انواع ديگر كامپيوتر)كه معمولا در رباط ها رايج است كرنل هاي ماژولار را پيشنهاد مي كنم تا در صورت از كار افتان بعضي سرويس همه تمام سيستم از كار نيافتد و مديريت سرويس ها نيز آسان تر باشد

سيستم فايل: در سيستم هاي يونكيس پايه تنظيمات به صورت فايل هاي متني ذخيره مي شود كه با توجه به اينكه سيستم عامل ها براي موراد خاص هستند و به ندرت تنظيمات آنها تغيير مي كند فايل ها با به صورت باينري ذخيره شوند تا دسترسي به آنها نرم افزار ها و توابع خاص بخواهد الخصوص Deriver ها

درايور يا گرداننده ها: با توجه به خاص بودن سخت افزار اول بايد بچه هاي هوافضا و مكانيك در مورد اجزا و كاراي هر جز از هواپيما توضيح دهند تا بشود در مورد آن صحبت كرد

شل يا پوسته:دوستان خلبان بايد توضيح بدهند يك خلبان چه اطلا عاتي را در هر لحظه بايد بداند و وضايف اصلي خلبان را بعد تخصصي نام ببرند

سوم
همچنان مشتاق دريافت منابع مطالعاتي بيشتر هستم.راستي تا يادم نرفته اگر كتابي در مورد خلباني(كاربري يعني آشناي با وسايل كابين خلبان و وظيفه هر كدام و نحوه كار با آن) مي شناسيد ممنون مي شم معرفي اش كنيد :lol:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
jolioussezar, توضیحات مفیدی بود خسته نباشید. :lol:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خوب همين جا معلوم شد که jolioussezar بی اس دی هست و بنده لينوکسی :lol:

که خوب جفتش ميراث يونيکس هستن.
تصویر

من شخصا خصوصی بودن رو برتری نميدونم.اينکه حالا يه دانشگاه بزرگ روش سرمايه گذاری کنه دليل بر برتری نيست.
و فکر نکنم که پنتاگون اينجور که شما فرمودين سهيم باشه شما رو به آدرس زير رجوع ميدم
http://en.wikipedia.org/wiki/bsd_license

چيزی که من نسبت به bsd دوست دارم اينه که فرد خاص مالک اصلی نيست(درسته که لينوکس هم ملکيتش به گنو هست اما خوب اسم لينوس هم کنارش هست که خوب حقم داره هرچی باشه ايشون لينوکس رو واسه بار اول خلق کرد

ما بايد ببينم از سيستم عامل چی ميخوايم.من با اينکه لينوکسی هستم اما هميشه ويندوز رو حمايت ميکنم!) چون به بشريت خيلی خدمت کرده.

ساختار هر سيتستم با توجه به نيازمندی هست که ما از اون ميخوايم.

ما واسه کاربر عادی يه نياز داريم واسه سرور يه نياز واسه يه ابر رايانه يه خواسته ديگه.
واسه جنگ افزار پردازش در زمان معين.به موشکی که داره مياد نميشه بگی که حالا شما فعلاً صبر کن 60 درصد لود شده :د

به نظر من ما واسه چنگ افزار مشکل هکر نداريم چون جنگ افزار که مثل سرور نيست که دست رسی بهش باشه.درست ميگم؟
ما يه سيستم عامل ميخوايم که بتونه به ما اين امکان رو بده که يه نرم افزار بزاريم که مسلا وقتی موشک به اين محدوده رسيد اين صدا رو که اخطار هست پخش کن اگه به اين فاصله رسيد اين چراغ قرمز رو هم روشن کن به اين فاصله رسيد خلبان رو اجکت کن!
حالا اون سيتسم بايد اين جواب هرو به ما بده.که مهم ترين همون زمان واقعی جواب دادنه هست
چون سيستم ما بسته است، دسترسی بهش نيست.

به غير از ارتباطات که خوب اون ميره به بخش مخابرات.و بحث خودش

من 5تا سيستم عامل پيدا کردم که شکلک و توضيح انگليسيشون رو گذشتم
4تاش بر پايه يونيکس هست.و يکيش هم در واقع يه توضيع لينوکس.

به نظر من لينوکس ميتونه جواب خوبی واسه ما باشه کما اينکه لينوکس تونست به خوبی بازار سيستم عامل های ابر رايانه ها رو از دست بابا بزرگش يونيکس در اورد
نقطه ابی يونوکس هست
نقطه نارنجی bsd
نقطه زرد winodws
و نقطه قرمز هم لينوکس
تصویر

اين ليست هم بد نيست
http://en.wikipedia.org/wiki/comparison_of_operating_systems

حالا من ميگم که اول دوستان که با ادوت نظامی کار کردن بگن که اصلاً خبر دارن نرم افزار اين سيستم ها به چه صورته.
هرچی اطلاعات دارين بدين حالا هرچی ميخواد مسخره باشه تا ما هم بتونيم از همون ها ايده بگيرم.
يه سری اطلاعات بدين تا دوست ما که معلوم هست هم مشتاقان هم اطلاع ات خوبی دارن بتونن ما رو بيشتر بهره ماند کنن

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مشکل همينجست که ساخت يه موشک يا جنگنده به همين راحتی نيست واسه يه بخش سادش کلی تخصص جدا گونه ميخواد! قابل توجو دوستانی که پيشرفت های بظاهر کوچک ايران رو مسخره ميکنن.تا اين پيشرفت های کوچک نباشه،به پيشرفت های بزرگ نميرسيم يه نويسنده معروف هندی هست که تا 45 سالگی حتی نميتونست بخونه يا بنويسه! يه شب که برو ميامده سقف خونش چکه ميکنه.يه سطل ميزاره زيرش.روز بد ميبينه که ستل پر آب شده و لبريز گشته.با خودش ميگه وقتی که اين اينجوری قطره قطره پر شده پس منم ميتونم پر شم!شروع ميکنه به سواد آموزی همه مسخرش ميکردن.......اما حالا اينجور که هندی ها اينجا واسم گفتن يکی از معروف ترين نويسندگان هندی هست ما هم بايد شروع کنيم قطره ،قطره به اميد ان روزی که سطل ما هم پر شه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تاپیک جالبی شده. منتظر ادامه مطالب هستم. درباره CentOS هم بگید آخه سیستم عامل سرور سایت هست! :lol:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اول از همه شما که يه پا نظامی هستين!چرا اطلاعات طبقه بندی شد را بيان ميکنيد.
سعی کنيد هيچ نوع اطلاعاتی از سرور و سيستم خوب نديد!
وگرنه ديدی فردا يه فرم راه انداختن و از توان دفايی نوع وبسرور،ديوار آتش،سيستم های امنيتی ميليتری.اي اير نوشتنا :د

اين لينوکس ما در واقع يه موتور هست.اما بر عکس موتور های ساخت جنرال موتور يا ساخت روس ها که فقط ميتونه پرنده رو بپرنه!
لينوکس ما ميتونه اينقدر کوچيک بشه که بشه موتور ماشين اسباب بازی (ما لينوکس داريم که قد يه فلاپی بيشتر نيست)و يا ميتونه انقدر بزرگ و پيچيده بشه که واستون بشه موتور B 2 !(لينوکس داريم که ابر رايانه ها رو راه ميندازه)

حالا پس لينوکس ما شد موتور
اما بدنه هم ميخوايم!اداوت رفاهی و دقيق هم ميخوايم!! که تو لينوکس يه چيزی داريم به نام توزيع (Distribution)
که ميان صندلی ،کولر،صفحه نمايش،و هرچی که دلت بخواد رو سوار هم ميکنن و ميزارن رو لينوکس
در نتيجه شما از هرجاش که خوشتون نيومد ميتونيد راحت عوضش کنيند!

اين يه قدرت بی نظير بهت ميده مثلا من نابينا هستم ميام لينوکس خودم رو درست ميکنم.يکی ميخواد لينوکس واسش کار يه سيتسم صوتی تصويری رو بکنه مياد يه لينوکس واسه خودش راه ميندازه
قابل ذکر است که توزیع‌های لینوکس شریف ، پارسیکس، شبدیکس ، فارلیکس ، کارآمد و سرآمد از توزیع‌هایی هستند که در کشور ایران و توسط برنامه نویسان ایرانی ایجاد و در حال توسعه هستند.
و ما هم که اينا بحثمون نظامی هست ميايم يه لينوکس نظامی طراحی ميکنيم!

کاری که شرکت lynuxworks کرده اينه که از قبل از اينکه لينوکس متولد بشه يعنی 1988 داشته يه سيستم عامل مينوشته که بتونه به شرکت های نظامی بفرشه نه تنها شرکت های نظامی بلکه صنايع هوا فضا و, ارتباطات.
در هال حاضر اين شرکت 5 نو سيستم عامل داره که يکی از اونا يه مدل از لينوکس ما هست.

اگه بشه شايد لينوکس اين شرکت به نام گربه ابی رو دنلود ميکنم و ميزرم که هرکی خواست دانلود کنه.

راستی جواب شما CentOS يه توزيع از لينوکس هست که واسه رايانه های ميزبان (سرور) طراحی شد.

الان خستم فردا اگه عمری بود از سيستم های جا سازی شد واستون ميگم

درباره لينوکس در ويکی پديا

اگه بدتون نمياد با لينوکس بيشتر آشنا شين ميتونيد اوبنتو رو امتحان کنيد و از ويندوز راحت شيد
ويکی پديا اوبونتو

پايگاه ايرانی اوبنتو

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اول از همه شما که يه پا نظامی هستين!چرا اطلاعات طبقه بندی شد را بيان ميکنيد.
سعی کنيد هيچ نوع اطلاعاتی از سرور و سيستم خوب نديد!
وگرنه ديدی فردا يه فرم راه انداختن و از توان دفايی نوع وبسرور،ديوار آتش،سيستم های امنيتی ميليتری.اي اير نوشتنا

فکر نکنم با دانستن نوع سیستم عامل مشکلی پیش بیاد! این سیستم عامل از بهترینها با ضریب ایمنی بالا است و تقریبا اکثر سرورهای ایرانی از این برنامه استفاده میکنند.

اين لينوکس ما در واقع يه موتور هست.اما بر عکس موتور های ساخت جنرال موتور يا ساخت روس ها که فقط ميتونه پرنده رو بپرنه!
لينوکس ما ميتونه اينقدر کوچيک بشه که بشه موتور ماشين اسباب بازی (ما لينوکس داريم که قد يه فلاپی بيشتر نيست)و يا ميتونه انقدر بزرگ و پيچيده بشه که واستون بشه موتور B 2 !(لينوکس داريم که ابر رايانه ها رو راه ميندازه)

واقعا لینوکس سیستم عامل جالبی است. چند وقت پیش برای استفاده خانگی Fedora Core 6 رو خریدم انصافا دست کمی از ویندوز XP ندارد! کد باز بودن سیستم هم کاربری رو آسان کرده و میتوان هسته سیستم را بسته به نیاز تغییر داد که امروزه شاهد دهها مدل مختلف لینوکس هستیم که بعضی اصلا با هم مشابه نیستن و گویا هر کدام یک سیستم عامل مجزاست!

یه خبر هم بدم البته موثق نیست از یکی از کاربران سنترال کلابز خوندم! احتمالا در فانتومهای ارتقا یافته از سیستم لینوکس با پردازشگر دو هسته ای اینتل استفاده شده است که به جنگنده توان میلیونها پردازش در ثانیه را میدهد!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.