Arash

عکس هایی از مراسم پایان دوره(جنگ خون) تکاوری ارتش ایران

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

با عرض پوزش خدمت دوستان، چند نکته ای به ذهنم رسید، عرض میکنم.

[quote name='fath' timestamp='1375436930' post='325769']
کلاه سبزها نیرو ویژه هستن.کلاه بره کرمی رنگ تکاورهایی هستن که دوره کویر یا همون تکاور رو می گذرونن. کلاه بره سیاه مربوط هست به نیروهایی که دوره 2ماهه کوهستان رو می گذرونن و کلاه بره قرمز مربوط به دوره رنجر هست. البته اگر اشتباه نکرده باشم

[/quote]

کلاه کرم رنگ رو پرسنل یگانهای تکاور سرشون میذارن، منحصر به دوره کویر نیست. دوره کویر هم همون دوره تکاور نیست.
کلاه سیاه رو کلا بچه های دژبان سرشون میذارن و مال دوره و نیروی خاصی نیست. دوره کوهستان هم که آرم معروف خودش رو داره و تا جاییکه من خبر دارم یه دوره عمومیه و تقریبا همه میتونن شرکت کنن حتی از نیروهای دیگه و رسته های غیررزمی
کلاه قرمز هم همیشه برام سوال بود. به دوتا جواب براش رسیدم. یکی پرسنل رسته زرهی تو رژه ها و اینا کلاه بره قرمز میذارن. یکی هم کلاه قرمزها که حرفه شون بیشتر ورزشهای رزمی و آمادگی جسمانیه و اینها هستند که اکثرا تو مراکز آموزش، پرسنل رو آموزش میدن. چندان نیرو رزمی ویژه ای نیستن مگر در نبرد تن به تن و اینا.
دوره رنجر هم باز یه دوره عمومیه مثل کوهستان. تمرکز هم بیشتر روی زندگی در شرایط سخت و ایناست.

[quote name='senaps' timestamp='1375441067' post='325787']
جالبه! من فکر میکردم که 65ام هم هوابرده؟!
[/quote]

تیپ 65 هم هوابرده. اصلا اسم کاملش اینه: تیپ 65 نیروهای ویژه هوابرد! تشریف ببرید محله افسریه تهران، پشت پادگان سازمان بسیج، سردر پادگان تیپ رو ببینید!
این واژه نوهد رو هم من دیدم خیلی ها اشتباه معنی میکنند. بعضی که میگن یعنی بی کله (no head) که اصلا چرنده! بعضی ها هم مثل جناب فتح (جسارت بنده رو ببخشید) اون رو نیروی ویژه هوادریا معنی میکنن.
دوستان بهتر میدونن تو نیروهای مسلح بویژه ارتش عادت دارن همه کلمات رو خلاصه میکنن و به اختصار به کار میبرن. مثلا میگفتن: ل77پ؛ یعنی لشکر 77 پیاده.
اصلا من یه لیستی قدیما دیده بودم دست یکی از دوستان نزاجا، لیست کامل این کلمات اختصاری بود. یه چیزایی ساخته بودن آدم میموند اینا چه ذهن خلاقی دارن!! چرا این خلاقیت جاهای دیگه مصرف نمیکنن!؟!
هوابرد هم خلاصه اش میشه "هد" مثلا میگن: تی55هد؛ یعنی تیپ 55 هوابرد. حالا نیروی ویژه هوابرد میشه نوهد و میگن تی 65 نوهد.

[quote name='fath' timestamp='1375450844' post='325853']
کرمانشاه 23 تکاور نداره.اگر اشتباه نکنم 23 لشگر تکاور مال قبل از انقلاب بود که بعد از انقلاب مقداری این لشگر ها دستخوش تغییر شدن. کرمانشاه فقط دارای تیپ 35 تکاور هست. که یک تیپ تکاور هست و بدنه اون هم بیشتر از سربازها تشکیل میشه.
البته کرمانشاه فکر کنم از نظر نیروی ارتش بزرگترین نیرو رو در زمان جنگ داشت که شامل لشگر 81 با 4 تیپ و تیپ 35 تکاور و 77 پیاده بود ولی الان باز دستخوش تغییر شدن.
[/quote]

بله درسته. کرمانشاه تیپ 35 تکاور داره.
بنا به نیاز و تجربه دوران دفاع مقدس، سه تیپ تکاور در مناطق شمالغرب و غرب و جنوبغرب تاسیس شد که 35 کرمانشاه یکی از آنهاست.
لشکر 23 تکاور در دوران جنگ با نام تیپ 23 نوهد فعالیت میکرد (شهید آبشناسان رو که میشناسید!) مقر اصلی لشکر هم تهران هست. بعدا هم به لشکر 23 تکاور ولایت معروف شد و ترکیبی از همه تخصصهای تکاور و ویژه رو داشت. حتی تیپ 65 بعد از جنگ تحمیلی با جداشدن از این لشکر و برای ماموریتهای تخصصی تر تشکیل شد.
لشکر 77 خراسان هم که دیگه یکی از معروفترین لشکرهای ارتش بود. با طرحریزی و اجرای عملیات ثامن الائمه خیلی معروف شد و بهش لقب لشکر پیروز ثامن الائمه رو دادن. (الان دیگه به تاریخ پیوسته!!!)

تکاوران نیرودریایی هم کلاه سبز هستن و از این نظر با بچه های نوهد مشترکن.
البته عده ای اس بی اس هستن که اونا خاص ترن و به قول سیناپس مخصوص نبردها و تخریبهای زیر آبی و کلا هر کار دریایی دیگه.
به نوعی به قول جناب فتح نیروی استراتژیک محسوب میشن منتها در دریا.
اگه کسی از نوهد بخواد تکاوردریایی بشه (که این اتفاق بسیار افتاده) باید کلی دوره آموزشی ویژه دریا رو طی کنه و بازآموزی بشه

جناب فتح جسارت بنده رو ببخشید؛ فقط خواستم کمی مسئله روشن تر بشه.

یاعلی
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
نه خواهش می کنم استفاده بردم.
[quote]کلاه کرم رنگ رو پرسنل یگانهای تکاور سرشون میذارن، منحصر به دوره کویر نیست. دوره کویر هم همون دوره تکاور نیست.
کلاه سیاه رو کلا بچه های دژبان سرشون میذارن و مال دوره و نیروی خاصی نیست. دوره کوهستان هم که آرم معروف خودش رو داره و تا جاییکه من خبر دارم یه دوره عمومیه و تقریبا همه میتونن شرکت کنن حتی از نیروهای دیگه و رسته های غیررزمی
کلاه قرمز هم همیشه برام سوال بود. به دوتا جواب براش رسیدم. یکی پرسنل رسته زرهی تو رژه ها و اینا کلاه بره قرمز میذارن. یکی هم کلاه قرمزها که حرفه شون بیشتر ورزشهای رزمی و آمادگی جسمانیه و اینها هستند که اکثرا تو مراکز آموزش، پرسنل رو آموزش میدن. چندان نیرو رزمی ویژه ای نیستن مگر در نبرد تن به تن و اینا.
دوره رنجر هم باز یه دوره عمومیه مثل کوهستان. تمرکز هم بیشتر روی زندگی در شرایط سخت و ایناست.[/quote]
تکاور دو معنی داره یکی معنی عامی هست که ازش برداشت میشه و دیگری معنی خاص.
در معنی خاص تکاور به زبده ترین نیروهای آموزش دیده گفته میشه و معادل انگلیسی اون کماندو هست. به شکلی میشه نوهد و نیروهاش رو تکاور نام داد و یا تکاورهای کلاه سبز نیروی دریایی و یا صابرین رو.در واقع در معنای خاص به این بنده های خدا تکاور میگن و اصلی هم همین هست.
اما معنای عامی هم تکاور در ایران پیدا کرده و اون هم بیشتر به معنی کسانی هست که دوره کویر رو می گذرونن. و در ارتش ایران هم به کسانی که گفته میشه تکاور معمولا همین ها هستن.
دوره های اصلی ارتش چند تا هستن که عام هستن و تقریبا همه کسانی که 7 ماه آموزش پایه ارتش رو دیده باشن می تونن توشون شرکت کنن. دوره کویر 2 ماه هست و در شیراز استان خراسان به صورت تخصصی و برای کادر آموزش داده میشه.بقیه تیپ ها و لگشرها هم کم و بیش این دوره رو دارن مثل 28 سنندج که تکاور داره و یا 35 کرمانشاه و.....
دوره کوهستان هم 2 ماه هست و اونم عین دوره تکاور بالا یا همون کویر هست منتهی تفاوت اونها در نوع آموزش ها هست هر چند همه در پی تربیت نیروهایی زبده برای زندگی در شرایط سخت و زنده ماندن در اون شرایط هست.اما اختلاف آموزشی هم هست مثلا در دوره تکاور بیشتر تمرکز بر زندگی در دشت و کویر و مناطق بی آب و علف و جنگ و زنده موندن در اونها هست و افراد آموزش هایی با این رویکرد می بینن.این دوره در ایران معمولا بیشتر به معنای تکاور به کار می ره که در واقع همون دوره کویر است.
در دوره کوهستان بیشتر تمرکز بر بالاروی از کوه صعود و پایین آمدن، زندگی در برف و ارتفاع و استفاده از طناب شناخت انواع آن کوهنوردی صخره نوردی یخ نوردی و بهمن شناسی و.... هست.آشنایی با وسایل ویژه کوهنوردی و اسکی و...
دوره رنجر رو زیاد خبر ندارم ولی فکر کنم بیشتر بر روی جنگ در جنگل و شهر تمرکز داره و جنگ تن به تن.

اما به همین دلیل عرض کردم کمی سیستم نظامی ایران من رو سردرگم کرده دلیلش هم عامیانه بودن برخی چیزها هست.
به طور طبیعی و تا جایی که من حدود 10 سال هست می بینم کسانی که دوره تکاور یا همون کویر رو در سنندج کرمانشاه مشهد و بجنورد و شیراز و.... می گذرونن معمولا کلاه بره کرمی می زارن و ندیدم کلاهی دیگه استفاده کنن یعنی رنگ اصلی همین هست.
منتهی یک موضوعی هست که لشگرها بنا به سلیقه می تونن از رنگ کلاه بره برای ساماندهی نیروهاشون استفاده کنن مثلا رنگ قرمز معمولا برای دژبان استفاده می کنن و این عام هست تقریبا همه جا میشه دید و در عین حال با اینکه کلاه بره کرمی مربوط به دوره کویر هست معمولا دیده میشه در رده های دیگه هم استفاده میشه.در عین حال در لشگرهای زرهی هم برای رسته های زرهی استفاده میشن.
خلاف نظر شما معمولا دژبان هایی کهب نده دیدم کلاه بره قرمز سر می زاستن. البته بستگی به سلیقه و سازماندهی قرارگاه مربوطه و لشگرشون داره.
دلیل اینکه کلاه بره دوره کویر هم که بنده به نام تکاور نام بردم کرمی هست استتار ویژه اون و رنگش در کویر و دشت های بی آب و علف است.

اما بهترین راه برای شناسایی توانایی های افراد دیدن آرم و علائم اونها هست. دوره کویر یک آرم کماندو روی بازو هست و کوهستان آرم کوهستان روی سینه و دوره دفاع شخصی عکس عقاب روی جیب و رنجر هم روی بازو. دوره چتر عادی یک عقاب ستاره وصل شده به چتر و استاد چتر بازی سه ستاره وصل به چتر. دوره نوهد یک سپر و تیرکمان و رهایی گروگان آرمی قرمز رنگ روی سینه. آب برد هم آرم ویژه خودش رو داره. در سپاه هم علائم خودشون رو به همین منوال دارن.
رسته ها هم روی گردن لباس وصل میشه مثل لجستیک و دژبان و اطلاعات و.... که رسته تخصصی فرد هست.ولی دوره های دیگه چون عام هستن می تونه توسط فرد طی بشه در کنار رسته اصلی فرد.

اما برخی تیپ ها و لشگر ها باید شما چند تا دوره رو بگذرونید که لازمه و پیش نیازش هست. مثلا برای تیپ 55 شما باید تکاور یا کوهستان و چتر رو حتما داشته باشید ولی در تیپ تکاور ارومیه تمرکز بر روی دوره کوهستان بیشتر هست و حتی وظیفه های اونها بیشتر این آموزش ها رو می بینن ولی در غرب و جنوب تمرکز بیشتر بر روی دوره کویر هست و در هر دو عام میگن تکاور به نیروها ولی ارومیه ای ها بیشتر کوهستانی و غرب و جنوب کویری هستن.

[quote]تیپ 65 هم هوابرده. اصلا اسم کاملش اینه: تیپ 65 نیروهای ویژه هوابرد! تشریف ببرید محله افسریه تهران، پشت پادگان سازمان بسیج، سردر پادگان تیپ رو ببینید!
این واژه نوهد رو هم من دیدم خیلی ها اشتباه معنی میکنند. بعضی که میگن یعنی بی کله (no head) که اصلا چرنده! بعضی ها هم مثل جناب فتح (جسارت بنده رو ببخشید) اون رو نیروی ویژه هوادریا معنی میکنن.
دوستان بهتر میدونن تو نیروهای مسلح بویژه ارتش عادت دارن همه کلمات رو خلاصه میکنن و به اختصار به کار میبرن. مثلا میگفتن: ل77پ؛ یعنی لشکر 77 پیاده.
اصلا من یه لیستی قدیما دیده بودم دست یکی از دوستان نزاجا، لیست کامل این کلمات اختصاری بود. یه چیزایی ساخته بودن آدم میموند اینا چه ذهن خلاقی دارن!! چرا این خلاقیت جاهای دیگه مصرف نمیکنن!؟!
هوابرد هم خلاصه اش میشه "هد" مثلا میگن: تی55هد؛ یعنی تیپ 55 هوابرد. حالا نیروی ویژه هوابرد میشه نوهد و میگن تی 65 نوهد.[/quote]
no hesd لقبی هست که به دلیل بی پروایی و دلاوری اونها قبل از انقلاب خارجی ها به اینها داده بودن و اسم اصلی اونها نیست بلکه دیگه جا افتاده به عنوان توصیفی از قدرت اونها.
اما جناب[url="http://www.military.ir/forums/user/11264-irinavy/"] IRINavy[/url] خدمت شما باید عرض کنم در مورد مخفف این واژه من مطمئن هستم چون با اینها زندگی کردم و چند تاشون مستقیم مسئول آموزش خودم بودن(افسریه هم از کنارش رد نشدم بلکه اونجا بودم البته نه به عنوان نیروی نوهد).نوهد دقیقا مخفف چهار حرف نیروی ویژه هوا دریا هست و دلیلش هم آموزش در تمام حوزه های دریایی و زمینی هست.
البته در مورد واژه هد در مورد تیپ 55 من نظری ندارم ممکنه همین باشه.
هیچوقت کل کل سر تیراندازی با ژ3 با یکی از دوستان نوهدی یادم نمیره برای دوستان گفتم بالای 300 400 گلوله با یک ژ3 تیراندازی کردیم ولی گیرنکرد.

[quote]

بله درسته. کرمانشاه تیپ 35 تکاور داره.
بنا به نیاز و تجربه دوران دفاع مقدس، سه تیپ تکاور در مناطق شمالغرب و غرب و جنوبغرب تاسیس شد که 35 کرمانشاه یکی از آنهاست.
لشکر 23 تکاور در دوران جنگ با نام تیپ 23 نوهد فعالیت میکرد (شهید آبشناسان رو که میشناسید!) مقر اصلی لشکر هم تهران هست. بعدا هم به لشکر 23 تکاور ولایت معروف شد و ترکیبی از همه تخصصهای تکاور و ویژه رو داشت. حتی تیپ 65 بعد از جنگ تحمیلی با جداشدن از این لشکر و برای ماموریتهای تخصصی تر تشکیل شد.
لشکر 77 خراسان هم که دیگه یکی از معروفترین لشکرهای ارتش بود. با طرحریزی و اجرای عملیات ثامن الائمه خیلی معروف شد و بهش لقب لشکر پیروز ثامن الائمه رو دادن. (الان دیگه به تاریخ پیوسته!!!)

تکاوران نیرودریایی هم کلاه سبز هستن و از این نظر با بچه های نوهد مشترکن.
البته عده ای اس بی اس هستن که اونا خاص ترن و به قول سیناپس مخصوص نبردها و تخریبهای زیر آبی و کلا هر کار دریایی دیگه.
به نوعی به قول جناب فتح نیروی استراتژیک محسوب میشن منتها در دریا.
اگه کسی از نوهد بخواد تکاوردریایی بشه (که این اتفاق بسیار افتاده) باید کلی دوره آموزشی ویژه دریا رو طی کنه و بازآموزی بشه
[/quote]
بزرگترین لشگر زمان جنگ ارتش همون لشگر 81 زرهی کرمانشاه بود که 4 تیپ داشت به علاوه تیپ 71 ایلام و 35 تکاور.
لشگر 23 هم اشاره کردم قبل از انقلاب بود و بعد از انقلاب و در بحبوحه نیازهای جنگ تغییر وضعیت داده شد.
اما در ساختار لشگر های فعلی هم بعضا گردان تکاور و یا تیپ جا داده شده.
مجددا اشاره کردم نوهد هم جزیی از این لشگر بود که بنا به تحصصی تر بودنش و همچنین به دلیل اینکه می خواستن فرماندهی اون جدا بشه و مستقل عمل کنه و جلوی برخی اتفاقات گرفته بشه جدا شد.
شنیدم در 24 ساعت طرح ترور خیلی از مسئولین و فرماندهان داخلی رو به طور مانوری اجرا کردن و به جز یک مورد بقیه موفق بودن.حال خودتون فکر کنین اینها چه تیغ برنده ای هستن و برخی از ابتدا از قدرت اینها هراس داشتن حتی در داخل کشور. ه جا هم وارد شدن تقریبا با تلفات کم پیروز بودن مثل کردستان در زمان جنگ.

تکاورهای کلاه سبز نیروی دریایی که اگر استباه نکنم منجیل و خرمشهر دوره اونها هست بیشتر تمرکزشون روی تاکتیک و آموزش های دریایی هست ولی نوهدی ها به شدت استراتژیک هستن. تکاورهای سپاه و نیرو ویژه اونها هم به همکاری و آموزش نوهدی ها و تکاورهای ارتش شکل گرفتن. تا حدودی
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
حالا که بحث پیش اومد
دوستان اهل فن میدونند این دو عزیز دل جز چه رسته وتیپی هستند؟

http://8pic.ir/images/99546901928430109371.jpg

http://8pic.ir/images/45116419456874203109.jpg

درضمن همقطارمون داداش [url="http://www.military.ir/forums/user/13929-013579/"]013579[/url]
جوری میگن انگار من با ایشون خدانکرده مشکلی دارم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تشکر فراوان :rose:

درباره "هد" از این جهت گفتم که بنده سندی مربوط به سالهای دفاع مقدس دیدم به امضای شهید کریم عبادت، فرمانده تیپ 55 هوابرد، که در انتهای نامه در محل خط امضا ایشون آمده بود: ف تی55 هد = فرمانده تیپ 55 هوابرد.
ایضا اون لیست بلندبالای عناوین اختصاری که سالها پیش دیده بودم.

درباره بقیه موارد هم حق با شماست. بین خودم و شما اختلافی ندیدم!

البته من هم مثل شما بعضا گیج شدم مثلا این عکس رو ببینید.

[url=http://gallery.military.ir/albums/userpics/10259/45.jpg][IMG]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10259/thumb_45.jpg[/IMG][/url]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آرم روی کلاه مال دوره رنجر هست که با کلاه قرمز جگری رنگ ست میشه.
روی بازوی راست علامت دوره تکاور هست. روی سینه راست بالا علامت چتر و سه ستاره نشانه چتر بازی و استاد چتربازی هست اگر اشتباه نکنم.
سه تا آرم روی سینه راست هست اولی رزم در کوهستان که معمولا روی لباس های کت و فرنج می زنن دومی فکر کنم دفاع شخصی باشه و سومی آرم ارتش هست.
روی سینه چپ هم آرمهای رنجر و کوهستان رو تونستم تشخیص بدم.
کلا دلاور آموزش دیده هست این بنده خدا
رسته تخصصی اش هم دوتا اسلحه روی گردن لباس هست که میشه پیاده.

عکس دوم روی بازوی راست بنا به تجریه آرم جودو هست.

درست می فرمائید جناب آی آر نیوی به هر حال کمی اگر من مسئول بودم این تعاریف درست می کردم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='fath' timestamp='1375465232' post='325904']

بزرگترین لشگر زمان جنگ ارتش همون لشگر 81 زرهی کرمانشاه بود که 4 تیپ داشت به علاوه تیپ 71 ایلام و 35 تکاور.

[/quote]
اقا من خودم بچه شهر ایلام هستم اون تیپ71 ایلام که فرمودی از کی تشکیل شده جون من از این تیپ فقط یک تابلو با این اسم دیدم وبس متاسفانه هنوز نه تشکیل شده نه پادگانی وجود داره ونه.....

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
این تیپ در واقع شامل نیروهای لشگر81 بود که وظیفه نگر داشتن مرزهای ایلام رو دارن ولی بعدا مصوب میشه که خودشون تیپ بشن.
الان کلا لشگرهای ارتش دستخوش تغییر و تحول شدن و دارن تیپ محور میشن و نمیشه فعلا در مورد هیچ لشگر و تیپی به درستی بحث کرد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]اقا من خودم بچه شهر ایلام هستم اون تیپ71 ایلام که فرمودی از کی تشکیل شده جون من از این تیپ فقط یک تابلو با این اسم دیدم وبس متاسفانه هنوز نه تشکیل شده نه پادگانی وجود داره ونه.....[/quote]

هه هه ماخ!‌ :) وقتی اون پل تو ایلام تموم شد، تیپ 71 هم تشکیل میشه!! به هر صورت، اصلا زمینی ندارن که توش کار بخوان بکنن.... با این وجود، کنار شهرک صنعتی ایلام، (روبروی اون قرارگاهه چیه مال سپاه؟! سپاه امام علی(ع) ) اونجا یه پادگان خفن ارتش هستش که من یکی برا امادگی دفاعی( مدرسه) بردنمون اونجا اشکمون رو در اوردن نیروهاش که خیلی نیروهای خوش‌استیلی هم داشتن...!!!

راستی اون قرارگاه سپاه تو ایلام چرا انقد بزرگه؟ نصف اطراف شهر رو برداشته که؟
نمی‌دونم اون چیه ولی احتمالا همون تیپ 71ام باشه.... شایدم تشکیل شده و الان دیگه لغو شده یا هرچی! :) ویرایش شده در توسط senaps

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.