hamedof

LIDAR

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote name='Stuka' timestamp='1375920642' post='327968']
[quote]
از چه روشی برای اندازه گیری دقیق زمان استفاده می کنه ؟؟؟
فرضا فاصله 5 کیلومتر یاشه و سطح ما هم 100 متر ارتفاع داشته باشه حدود 16 میکرو ثانیه طول می کشه تا موح برسه
خیلی باید اندازه گیری دقیق باشه
[/quote]

در ليدار و رادار مصافت از راه اندازه گيري زمان بدست نمياد.
بلکه از روش اختلاف فاز استفاده ميشه. موج برگشتي بسته به فاصله هدف
داري اختلاف فازي با موج اصلي فرستنده هست هر دو سيگنال با هم جمع AND
ميشند و در نهايت به يک ولتاژ تبديل ميشند که اندازه اين ولتاژ اختلاف فاز و در واقع
فاصله جسم رو نشون ميده.
[/quote]

البته داخل منابعی که من خوندم در مورد لیزر اسکنینگ یکی همچین روشی رو گفته بود و دیگری همون تایم گیری رو . حال تا شب بازم در مورد تحقیق می کنم ...

فقط سوال من اینه که چیزی که شما گفتید همون داپلر شیفته یا چیز دیگه ایه ؟! ممنون میشم بیشتر توضیح بدهند دوستان... چون مشکل اصلی خود من هم در چگونگی سیکنال پروسسینگ هستش تا بقیه قسمت ها ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
داپلر شیفت اثری هست که برای سنجش سرعت کاربرد داره نه فاصله. البته اگر موقعیت اولیه رو داشته باشیم با داپلر میشه موقعیت نسبی رو به دست آورد.
برا سنجش فاصله یه روش همون سنجش فاصله به کمک معلوم بودن زمان تابش و بازتاب و همچنین سرعت پرتو هست این روش رو TOF هم میگن و درش امواج رو به صورت پالسی میفرستیم. روش دوم یا FMCW روشی هست که درش از اختلاف فاز موج دریافتی و موج ارسالی استفاده میشه و فاصله بدست میاد که پیچیده تر از روش اوله و معادلات و محاسبات ریاضی خاصی داره امواج تو این روش سینوسی هستند. روش سوم هم روش شیفت فاز موج مدوله شده هست که بر اساس مدولاسیون شدت کار میکنه. این آخریه که گفتم هم محاسبات و معادلات خاصی داره اگر کسی ما رو آگاه کنه ممنون میشم.
این سند کار بچه‌های دانشگاه شهیدرجایی هست:
http://jte.srttu.edu/files/site1/user_files_67c9e6/firozi-A-10-7-6-c9e6b8f.pdf
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خیلی ممنون

این لینک هم جالب بود:
http://gcn.com/articles/2011/07/18/tech-watch-geoint-lidar.aspx
[url="http://www.sparpointgroup.com/Blogs/Head-in-the-Point-Clouds/Using-lidar-in-Afghanistan/"]http://www.sparpoint...in-Afghanistan/[/url]

لیدار در افغانستان.... ویرایش شده در توسط hamedof

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][color=#000000][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right][background=rgb(248, 248, 255)]نقشه برداری سه بعدی هوایی از زمین و عمق دریا .[/background][/right][/font][/color][/quote]

می تونه زیر دریایی ها رو در زیر آب ببینه؟

آیا مواردی از کاربرد اونها برای کشف اهداف هوایی هم گزارش شده؟ بنظر می رسه بر ضد اهداف پنهانکار بتونند موثر باشند!

[quote][color=#000000][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right][background=rgb(248, 248, 255)]نزدیک به 2 ثانیه زمان برادر انجام قفل راداری نیاز دارند .[/background][/right][/font][/color][/quote]

شما اگه تونستی با رادار یه هواپیمای روسی زیر 2 ثانیه روی یه هدف قفل کنی جایزه داری! آخه این که نقطه ضعف مهمی نیست!

[quote][color=#000000][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right][background=rgb(248, 248, 255)]در هنگام پخش امواج در فاصله 200 پایی(قطر) امواج بیش از 50 پا گسترده شده اند[/background][/right][/font][/color][/quote]

اعداد درستند؟! :thinking:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='MOHAMMAD' timestamp='1376157767' post='328812']
می تونه زیر دریایی ها رو در زیر آب ببینه؟

آیا مواردی از کاربرد اونها برای کشف اهداف هوایی هم گزارش شده؟ بنظر می رسه بر ضد اهداف پنهانکار بتونند موثر باشند!

شما اگه تونستی با رادار یه هواپیمای روسی زیر 2 ثانیه روی یه هدف قفل کنی جایزه داری! آخه این که نقطه ضعف مهمی نیست!

اعداد درستند؟! :thinking:
[/quote]
در مورد زمان قفل ، من از یکی از منابعم مستقیما ذکر کردم.

در مورد اعداد هم قاعدتا باید درست باشند چون امواج رادار به صورت کروی منتشر می شوند ، اما امواج لیدار به دلیل Coherent بودنشون فقط چیزی دارند به نام زاویه انحراف تتا که از تقسیم طول موجشون بر قطرشون به دست میاد اگر درست یادم مونده باشه .

در مورد شناسایی اهداف زیر دریایی هم در صورت استفاده به صورت نقشه برداری سه بعدی قاعدتا باید شناسایی بشه ، چون مثل تصویر برداری از تمامی سطح می باشه که ظاهرا بیشترین استفادش هم تو علوم نظامی همینه ! ظاهرا توانایی بالقوه ای برای جایگزین شدن با رادار های SAR داره ... ویرایش شده در توسط hamedof

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.