Electro_officer

Fido روبات بمب یاب

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

روبات‌های بمب‌یاب به کمک ارتش ایالات متحده می‌آیند.
تصویر
ارتش ایالات متحده به زودی استفاده از روباتی بمب‌یاب را شروع خواهد کرد که به سربازان در یافتن بمب‌ها کمک میکند. شرکت iRobot در حال آماده‌سازی سفارش 100تایی ارتش ایلات متحده است. این روباتها مجهز به سنسورهای بمب‌یاب به نام ICx Fido میباشد.
بنابر آمارها 70٪ تلفات ارتش ایالت متحده به علت انفجار بمب‌هایی است که در کنار جاده‌ها کارگذاشته می‌شوند. به گفته‌ی سایت Robotster.org ارتش آمریکا در حال حاضر از 5000 روبات بمب‌یاب در عراق و افغانستان برای یافتن مین‌ها بمب‌های کارگذاشته‌شده در اتومبیل‌ها و یا کنار جاده‌ها استفاده می‌کند.( خوبه این تعداد روبات دارند بازم این همه تلفات میدن! به این میگن طبل توخالی!!)
شرکت iRobot سال گذشته(2006) تعداد 385 عدد از این روباتهای پیشرفته را تحویل داده‌است. و تعداد 252 عدد دیگر را سال 2005 تحویل داده بود. Bill Thomasmeyer رئیس مرکز ملی دفاع روباتیک گفته است دولت برای سال‌های 2006 تا 2012 مقدار 1.7 بیلیون دلار برای توسعه‌ی روباتهای دفاعی زمینی سرمایه‌گذاری خواهد کرد.( این رقم خیلی زیاده!!!و باورش برای من که سخته!!!)
Fido که یک روبات پیشرفته است از دوربینهای ویدئویی و بازوهای مکانیکی جهت خننثی کردن بمب استفاده می‌کند. قیمت هر عدد از این روبات‌ها 16500دلار می‌باشد.

منبع:
Http://www.robotster.org
استفاده از مطلب بدون ذکر نام مترجم و سایت میلیتاری مجاز نیست.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
عمری است که از حضور او جا ماندیم
در غربت سرد خویش تنها ماندیم
او منتظر ماست که ما برگردیم
مائیم که در غربت کبری ماندیم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من نميدانم دقيقا اين روبات چكار مي كند و ويژگي هاي آن چيست ولي روبات هاي شخم زن ساخت خودمان هم كاربرد خوبي دارند. icon_cheesygrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
از این تاپیک خیلی خوشم اومد ، گفتم یه چیزی دنبالش بچسبونم :

سیستم تشخیص مواد منفجره در این ربات و موارد مشابه :

اساس کارکرد این روبات بر پایه { پولیمرهای فلوروسنت توسعه یافته } است که ترکیب آن منحصراً در اختیار موسسه تکنولوژی ایالت ماساچوست آمریکا است .
هنگامی که کوچکترین مولکول از هر نوع مواد منفجره به مواد فلوروسنت بچسبد ، خاصیت فلوروسنسی آن کاهش می یابد . وظیفه اصلی این پلیمر خاص ، بزرگنمایی این کاهش برای قابل اندازه گیری شدن آن توسط سنسورهای روبات می باشد . یعنی این پلیمر مانند آمپلی فایر ها عمل میکند و وجود تنها چند مولکول از مواد منفجره را که به تنهایی قابل اندازه گیری نیستند ، تقویت میکنند .
البته سیستم این بمب یابها خیلی پیچیده است . مثلاً از اشعه لیزر برای تحریک و سنجش دقیق طیف ارسال شده توسط این مواد نیز استفاده میشود که در حوصله این بحث نیست .

به نظر من اگه بخواهیم طرز کار این ربات را به طور عامیانه بیان کنیم ؛ باید گفت این ربات مانند ســـگ هوا را بوییده و در صورت برخورد با مولکولهای مواد منفجره به کار رفته ، پارس میکند . icon_cheesygrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

از این تاپیک خیلی خوشم اومد ، گفتم یه چیزی دنبالش بچسبونم :

سیستم تشخیص مواد منفجره در این ربات و موارد مشابه :

اساس کارکرد این روبات بر پایه { پولیمرهای فلوروسنت توسعه یافته } است که ترکیب آن منحصراً در اختیار موسسه تکنولوژی ایالت ماساچوست آمریکا است .
هنگامی که کوچکترین مولکول از هر نوع مواد منفجره به مواد فلوروسنت بچسبد ، خاصیت فلوروسنسی آن کاهش می یابد . وظیفه اصلی این پلیمر خاص ، بزرگنمایی این کاهش برای قابل اندازه گیری شدن آن توسط سنسورهای روبات می باشد . یعنی این پلیمر مانند آمپلی فایر ها عمل میکند و وجود تنها چند مولکول از مواد منفجره را که به تنهایی قابل اندازه گیری نیستند ، تقویت میکنند .
البته سیستم این بمب یابها خیلی پیچیده است . مثلاً از اشعه لیزر برای تحریک و سنجش دقیق طیف ارسال شده توسط این مواد نیز استفاده میشود که در حوصله این بحث نیست .

به نظر من اگه بخواهیم طرز کار این ربات را به طور عامیانه بیان کنیم ؛ باید گفت این ربات مانند ســـگ هوا را بوییده و در صورت برخورد با مولکولهای مواد منفجره به کار رفته ، پارس میکند . icon_cheesygrin

دستت درد نکنه جالب بود!
پس باید یه عایق بندی روی بمب انجام داد!!
ولی فکر کنم تکنولژی همچین عایقی هنوز نیومده! icon_cheesygrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.