Haj_Rezvan

تاپیک جامع موشک ضد زره 9K121 ویخر (AT-16)

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

ممنون محمد جان - این چراغ نوعش چیه ؟ نورش فکر کنم در فواصل زیاد دیده نشه !! توسط سیستم خاصی دیده میشه ؟ ! مادون قرمز ؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
زیر سایه تون هستم برادر
به سایت سر میزنم اما بیشتر شنونده هستم تا گوینده
البته مشغله و اینترنت دیال آپ هم بی تاثیر نیست

[quote]البته این چراغ بیشتر برای موشکهایی که از سیستم هدایت SACLOS استفاده می کنن کارایی داره.[/quote]

SACLOS یعنی Semi Automatic Command to Line Of Sight
نیمه خودکار فرمان به خط دید
موشک آتاکا برگرفته شده از موشک AT-6 اسپیرال است ( که ظاهرا رو Mi-17 ایران نسبه) و هدایت اسپیرال هم مثل تاو SACLOS هست با این تفاوت که فرامین به جای سیم توسط چند کانال امواج رادیویی منتقل میشه

[quote]این چراغ نوعش چیه ؟[/quote]
درمورد بعضی از انواع تاو فکر کنم دو چراغ هست
یکی چراغ زنون مرئی که کاربر بتونه موشک رو ببینه
یه چراغ مادون قرمز مخصوص نشانگر موشک برای سیستم هدایت
تو بعضی انواع موشک دو چراغ مادون قرمز برای مقاومت در برابر اخلال است یا یک چراغ که برای جلوگیری از اشتباه موشک با اخلال به صورت کدشده روشن و خاموش میشن

ازین گذشته من هنوز برام یک نکته در باره ویخر نامفهومهه
بدنه ویخر اینقدر باریکه که گازهای پرقدرت خروجی موشک باعث پوشانده شدن حسگر عقب موشک میشن
این مانع دریافت پرتو لیزر ارسالی از شلیک کننده نمیشه
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]بدنه ویخر اینقدر باریکه که گازهای پرقدرت خروجی موشک باعث پوشانده شدن حسگر عقب موشک میشن
این مانع دریافت پرتو لیزر ارسالی از شلیک کننده نمیشه[/quote]

:mrgreen: :mrgreen:

[quote]نمی دونم با اون خروجی های کنار بدنه چطور به اون سرعت بالا میرسه[/quote]

چون همونطور که خودت هم نوشتی خروجی ها کنار بدنه هستند و تداخلی در ارسال امواج از پشت موشک ندارند، لذا مشکلی در ارسال امواج پیش نمی آد.

[quote] نورش فکر کنم در فواصل زیاد دیده نشه !! توسط سیستم خاصی دیده میشه ؟ ! مادون قرمز ؟[/quote]

ممنون امین جان.

البته کیفیت این عکس رو دوستان آجا بجهت قرار دادن در اینترنت کم کرده اند و الا درخشندگی این چراغ خیلی بیشتر از این هست که می بینید. ضمن اینکه همونطور که راهدار عزیز هم نوشتن ظاهرا چراغ مادون قرمز دیگری هم در سمت دیگر موشک موجود هست ( البته بنده نه تکذیب می کنم و نه تأیید، چون در نمونه های اولیه تاو -که انواع متعلق به ایران هم از همین نوع هستند- از دوربین مادون در سیستم هدایت موشک خبری نیست بنابراین وجود لامپ مادون قرمز شاید خیلی محلی از اعراب نداشته باشه) که خب می تونه به دیده شدن موشک توسط اپراتور کمک کنه.

نکته دیگه اینکه موتور موشک تاو از نوع بدون دود/ بدون شعله هست و عملا چه در روز و چه در شب برای ناظر بیرونی شلیک موشک خیلی قابل تشخیص نیست فلذا وجود چراغ برای دیدن موشک در حین پرواز لازم و ضروری هست ( اگه نصیر جان زحمت بکشند عکسی از فیلم تست موشک توفان 5 بذارن معنی این عبارت بدون دود/بدون شعله بهتر برای دوستان مشخص خواهد شد)

زمانی که اپراتور در دوربین خود چراغ ته موشک رو منطبق با علامت بعلاوه روی هدف می بینه، اونوقت اپراتور از برخورد موشک با هدف مطمئن خواهد شد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام

این موشک با نام AT_13 ویخر روی هلکوپترهای Ka-50/52 لود میشه و از کارایی بسیار بالایی برخوردار هست

در سالهای گذشته وزیر دفاع وقت که الان مدیریت بخش تحقیقات وزارت دفاع را عهده دار هستند جناب دریادار شمخانی برای خرید هلکوپتر Ka_50 و به خصوص انواع جدیدتر ویخر به روسیه سفر کردند و کار کمی پیچیده تر شد و رئیس جمهور سابق سید محمد خاتمی هم در سفر بعدی تشریف بردند ولی از نتیجه آن خبری در دست نیست

چیزی که مطمئن هستیم اینه که تعدادی در اواخر سال 90 و اوایل2000 کشور به قدری موشک از روسیه خریده بود که نگرانی آمریکا بالا گرفته و تحریم تسلیحاتی ایران را برای عدم دریافت سلاح هجومی از هر کشوری تسویب کردند و تعدادی بازرس برای بازرسی از محموله های دریافتی ایران از روسیه انتخاب و به منطقه اعزام شدند و حتی کار به جایی رسید که مجبور شدند برای همین بازرسان بازرس انتخاب کنند مبنی بر گزارشات واسله همین بازرسان و یازرس بازرسها هم در قاچاق موشک و انتقال محموله های بسیار زیاد موشک به ایران دست داشتند

حالا سوال اینجاست که احتمالا کشور محبوب ما ایران آر پی جی نخریده که بخوان براش بازرس بزارن پس چی خریدن ؟؟

احتمال خرید همین ویخر هم در محموله های ارسالی وجود داره

چند وقت پیش آمار وجود موشکی در کشور به گوشم رسید که حتی اگر بگن تاماهاوک هم داریم تعجب نمیکنم

خریدهای ما از روسیه در سال 1999 بالغ بر 7میلیارد دلار بود قرار بود 5 میلیارد دلار از دلار های نفتی تامین و الباقی نقد پرداخت بشه که تعدادی از این خریدها زیردریای کیلو بود که کشور ما اصرار بسیار زیادی داشت که روی زیردریایی اصلاحاتی برای حمل موشک شهاب 3 انجام بشه
[color=cyan]منبع مطالب تا اینجا :صنایع هوایی شمارگان سال 1378[/color]

که از اون هم خبری در دست نیست

مسئولان کشور ما علاقه بسیار زیادی به su-37 , su-47,su-35 داشتند که از سرنوشت اون جز آمار سایت [color=cyan]JANES[/color] مبنی بر وجود SU-35 در ایران و طبق گزارشات دیداری از دوستان[color=cyan] نقل قول[/color] وجود هواپیمایی در حد و اندازه های SU=27 ولی دارای بالک های جولو به قول خودمان پیش بال در فرودگاه .....با دریافت دقیق مشخصات متوجه یک چیز شدم اونم SU-35 مدلهای اولیه که ارتقا، اون به مدل BM فکر نمیکنم کار سختی باشه[color=cyan] (نظر شخصی)[/color]

حالا در نظر بگیریم ویخر و SU-39 , KA-50 در کنار برتری هوایی کامل از سوی SU-35 و یا هر چیز دیگر البته رونمایی نشده چی میشه

روسیه در سالهای ریاست جمهوری خاتمی پیشنهاد های بسیاری مبنی بر فروش انواع تسلیحات به ایران که همه و یا اکثرشون معوق موندند به خصوص اونا تاکید داشتند به ایران MIG-29SMT بفروشند اونم به تعداد بسیار زیاد منبع :[color=cyan]صنایع هوایی [/color]

با تشکر

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]چون همونطور که خودت هم نوشتی خروجی ها کنار بدنه هستند و تداخلی در ارسال امواج از پشت موشک ندارند، لذا مشکلی در ارسال امواج پیش نمی آد. [/quote]
تو یه کلیپ کامپیوتری که دیدم گازهای خروجی بسیار به عقب متمایل بودند و عقب موشک رو پوشونده بودند البتع کلیپ واقعی نبود

[quote]البته بنده نه تکذیب می کنم و نه تأیید، چون در نمونه های اولیه تاو -که انواع متعلق به ایران هم از همین نوع هستند- از دوربین مادون در سیستم هدایت موشک خبری نیست بنابراین وجود لامپ مادون قرمز شاید خیلی محلی از اعراب نداشته باشه[/quote]
بدون این چراغ سیستم هدایت موشک را در نور مرئی محیط گم می کنه
چراغ مرئی برای هدایت دستی موشک استفاده میشه مثل موشک AT-3 ساگر
احتمال بسیار زیاد توفانهای ایرانی این چراغ رو دارند
چون توسن (AT-5) هم این چراغ رو داره

AT-13 شناسه موشک ضد نانک سبک متیس - ام هست

به نظرم شهاب 3 برای کیلو بسیار بزرگ باشه و باید گونه خاصی از اون برای شلیک از کیلو توسعه پیدا کنه

احتمال وجود Su-35 چه قدیمی چه جدید حدود صفره

ببخشید تندگویی کردم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
AT-13 شناسه موشک ضد نانک سبک متیس - ام هست

به نظرم شهاب 3 برای کیلو بسیار بزرگ باشه و باید گونه خاصی از اون برای شلیک از کیلو توسعه پیدا کنه

احتمال وجود Su-35 چه قدیمی چه جدید حدود صفره

ببخشید تندگویی کردم[/quote]

با سلام

اقای استاد چرا به ما میتوپی خوبه بنده منابع رو خط به خط با رنگ [color=cyan]فیروزه ای[/color] مشخص کردم و از آرشیوشان میتوانید برداشت کنید اگر هم نتوانستید بنده با کمال میل در خدمتم البته فقط منابع درج شده در رسانه های عمومی مانند صنایع هوایی رو به شما ارائه میدیم
([size=7]اگر مایل بودید شمارتونو تو پیغام خصوصی بدین[/size])

بعدشم با رونمایی از نسل جدید شهاب با نام قیام مشکل حد و اندازه هم حل شده و قابلیت پرتاب از زیردریایی هم به ان اضافه شده البته با دیدن اندازه اون میشه فهمید که این قابلیت را دارا میباشد البته برای اینکه این تاپیک منحرف نشود از این بحث و بحث su-35 خارج بشیم بهتره

در مورد AT-13 بنده مقصر نیستم در تمام سه نماهای ارائه شده از سوی شرکت سوخوی تا سال 2006 در کنار بالگرد هجومی KA-50/52 نمونه AT-13 رو روی آن نمایش داده و نام اونو به عنوان جنگ افزار ضد تانگ و هوا به زمین ارائه کرده بودند و جالب اینکه به AT-13 هم ویخر میگن

والا ما خودمون میدونیم که AT-16 ویخر نمونه هواپرتابه جناب Rahdar

دقیقا برای همینه که روی جنگ افزار های روسی نمیشه زیاد اعتبار باز کرد چیزی که خودشون دارن میکننش یک چهارم صادرش میکنن در سخن رانی سال 2001 وزیر دفاع روسیه در سخنرانی که در حاشه ادغام شرکت های روسی ارائه کرده بود به این نکته اعتراف کرد که "ما هیچ وقت نیاز مشتری را آن طور که خود مشتری میخواد فراهم نکردیم و به علاقه و میل خودمون اونا رو صادر کردیم مثلا مشتری از ما توپ 130 میلیمتری میخواد ما توپ 108 مورد علاقه خودمونو به اونا ارائه کردیم و یا جنگنده میگ 29 ام سفارش داده ما نوع اس اونو براشون فراهم کردیم و صادر کردیم باید این هرج و مرج در صادرات برداشته بشه و یک دید استراتژیک به صادراتمون بدیم و اونو اصلاح کنیم و با ادغام شرکتهای میگویان و سوخوی و ادغام کاموف و میل و ....."ادامه سخنرانی که چند صفحه بود

حالا این روسها بودن غربیها هم همینطورن و دست کمی از اونا ندارن این مباحث جاش در این تاپیک نیست و فقط محض اطلاع ارائه کردیم از صاحب تاپیک عذر خواهی میشه

حالا حدسی که بنده چند ساله میزنم اینکه ممکنه امتیاز ساخت AT-13 /16روسها در اختیار ما قرار داده باشند که با عنوان طوفان 2 یا3 یا رعدی چیزی خلاصه اینکه ما هنوز برامون سواله که اون چه موشکی بود که توانست در سال های گذشته M1A2 رو در بدو ورود به عراق هدف قرار بده و با یک موشک از داخل متلاشیش کنه اون چی بوده برای ما سواله ؟؟اگر کسی میدونه بگه ممنون میشیم
البته این موضوع حتی رسانه ای هم نشد و در همان سایت دفن شد و صداشم در نیاوردن لاشه تانکم کسی ندید و برای بررسی به آمریکا بردنش

با تشکر

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]به نظرم شهاب 3 برای کیلو بسیار بزرگ باشه و باید گونه خاصی از اون برای شلیک از کیلو توسعه پیدا کنه[/quote]
[align=justify]خوب به نظرتون موشك «قيام» به چه دردى مى خوره؟! :mrgreen: اصلاً اين موشك رو مى توان از ناوشكن ها هم شليك كرد٬ فقط كافيه پشت پل فرماندهى نصب بشه(جلوى عرشه پروازى٬ در يك پوشش مناسب و به صورت ايستاده و آماده شليك) و مجهز به يك سامانه تصحيح مسير بشه به خاطر حركت ناو در اثر تلاطم دريا. تنها قبل از شليك بايد سوخت رو بارگذارى كرد و كلاهك هم كه از قبل نصبه و يك مختصات با دقت كافى از محل دشمن(شناورهاى بزرگ).

حالا از اين بحث گذشته٬ به نظرم هواپيماها و بالگردهاى تهاجمى ايران مى بايست به موشك هاى شليك كن و فراموش كن مجهز بشوند. به دليل اين كه پوشش هوايى مناسب رو نداريم٬ بايد سريعاً پس از حمله منطقه رو ترك كنند و نمى توان براى زدن هر 24 موشك صبر كرد تا با هدايت ليزرى مواضع دشمن رو منهدم كرد!!!

[color=red]ــــــــــــــــــــــــــــ
ويرايش:[/color]
خوب مثل اين كه همزمان پست داديم(درباره موشك قيام).
[quote]...باید این هرج و مرج در صادرات برداشته بشه و یک دید استراتژیک به صادراتمون بدیم و اونو اصلاح کنیم...[/quote]
اى خدا!! يعنى اين روس ها آدم مى شوند؟؟!![/align]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]حالا حدسی که بنده چند ساله میزنم اینکه ممکنه امتیاز ساخت AT-13 /16روسها در اختیار ما قرار داده باشند که با عنوان طوفان 2 یا3 یا رعدی چیزی خلاصه اینکه ما هنوز برامون سواله که اون چه موشکی بود که توانست در سال های گذشته M1A2 رو در بدو ورود به عراق هدف قرار بده و با یک موشک از داخل متلاشیش کنه اون چی بوده برای ما سواله ؟؟اگر کسی میدونه بگه ممنون میشیم
[/quote]
دقیقا مشکل همینجاست بعد از طوفان 2 طوفان 5 رونمایی شد حالا اینجا دو نظریه پیش میاد:
1- موشک طوفان 3و4 در مرحله از مایش بوده وبه علت عدم جلب رضایت مسئولین به کنار گذاشته شده است
2- موشک طوفان 3 همان at-13 متیس ام است که بر طبق گفته [color=red] ویکی پدیا [/color] در ایران تولید می شه پس میشه این احتمالم داد که موشک AT-14 کورنت در ایران (تحت لیسانس وشایدم مهندسی معکوس ) در ایران با نام طوفان 4 تولید میشه حالا این که کدومش درسته خدا می دونه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]در مورد AT-13 بنده مقصر نیستم در تمام سه نماهای ارائه شده از سوی شرکت [color=red]سوخوی [/color]تا سال 2006 در کنار بالگرد هجومی KA-50/52 نمونه AT-13 رو روی آن نمایش داده و نام اونو به عنوان جنگ افزار ضد تانگ و هوا به زمین ارائه کرده بودند و جالب اینکه به AT-13 هم ویخر میگن [/quote]

اصلاح نامه بالا

متاسفانه بنده هم سوتی دادم به جای شرکت سوخوی کاموف را جایگزین کنید با عرض عذر خواهی

[quote]دقیقا مشکل همینجاست بعد از طوفان 2 طوفان 5 رونمایی شد حالا اینجا دو نظریه پیش میاد:
1- موشک طوفان 3و4 در مرحله از مایش بوده وبه علت عدم جلب رضایت مسئولین به کنار گذاشته شده است
2- موشک طوفان 3 همان at-13 متیس ام است که بر طبق گفته ویکی پدیا در ایران تولید می شه پس میشه این احتمالم داد که موشک AT-14 کورنت در ایران (تحت لیسانس وشایدم مهندسی معکوس ) در ایران با نام طوفان 4 تولید میشه حالا این که کدومش درسته خدا می دونه[/quote]

ali75
با سلام

اطلاعات خوبی بود ولی بازم سوال ما گنگ باقی موند

بازم ممنون

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
ali75
با سلام

اطلاعات خوبی بود ولی بازم سوال ما گنگ باقی موند

بازم ممنون[/quote]
سلام
درباره سئوال شما
بگم که در باره اون موشک اسرار امیز که تونست ابرامز و مرکاوا رو به چالش بکشه موشک کورنت هست که تاپیکش تو سایت هست بنده خودم همین 1ماه پیش تاپیکشو دادم ودرابره کورنت و جنگ عراق ولبنان توضیح دادم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بابا عجب سایتیه این میلیتاری عجب ادمهایی داره ها :mrgreen:
کافیه سر نخ بدین دستشون دیگه تا .... می برنش بابا ما گفتیم داریم این بنده خدا هم گفت نه چه شود :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]بابا عجب سایتیه این میلیتاری عجب ادمهایی داره ها Mr. Green
کافیه سر نخ بدین دستشون دیگه تا .... می برنش بابا ما گفتیم داریم این بنده خدا هم گفت نه چه شود Mr. Green
[/quote]
ها نگاه کن مچتو گرفتم !!! توحتما ریگی تو کفشت داری که اینقدر دست وپاتو گم کردی ؟؟؟؟؟ هاها ها؟ ؟؟؟؟؟؟ بچه ها بر زید روسرش :mrgreen: :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام مجدد دوستان
قبلا عذرخواهی کنم
اولا بابت تندگویی و سوتفاهم
چون در جایی داشتم پست میزدم که عجله داشتم و توضیح کامل برام مقدور نبود
منظورم از تندگویی خلاصه نویسی بود
دوم الان همونجام وبا موبایل وصلم نمیتونم صفحه رو کامل ببینم
برادر دانسته های من دربرابرندانسته هام هیچه
من خودم چیزی ندیده ام فقط از رو منابع داخلی و خارجی و تحلیل شخصی حرف میزنم
اصلا قصد ندارم ادعای دانایی کنم (بابت کلمه استاد)
این پست در جواب دوستان به خاطر اینکه خدایی نکرده احساس بی احترامی از طرف من نکنند
اما چون جلوی وراجی خودم رو نمی تونم بگیرم جواب مسائل فنی و نظامی رو البته از دیدگاه خودم
بعدا ارسال میکنم
یعنی وقتی دستم به یه کیبورد کامل و چشمم به مانیتور ۱۷ بخوره
یا حق

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوست عزیز اقا علی تو هم دنبال بهانه بودی ما رو بزنی عجب :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
الان شد پست دوستان رو بخونم
می خواستم دلایل خودم رو در مورد قیام و su-35 بگم یادم اومد تاپیک موشک ویخره
بیخیال شدم

در مورد احتمال مهندسی معکوس و ساخت کورنت در ایران
هیچ دلیلی بر رد این فرضیه نیست
و به همین اندازه هم من شواهدی بر تاییدش نمی بینم
البته دوستان آگاه شاید جواب رو بدونند ولی رو نکنند
البته احتمالا خود موشک در ایران موجوده

ب[quote]نده منابع رو خط به خط با رنگ فیروزه ای مشخص کردم و از آرشیوشان میتوانید برداشت کنید اگر هم نتوانستید بنده با کمال میل در خدمتم البته فقط منابع درج شده در رسانه های عمومی مانند صنایع هوایی رو به شما ارائه میدیم[/quote]

رنگ فیروزه ای روی پس زمینه سفید؟؟؟
من که حالا متوجه میشم
مگه میخواید با جوهر نامریی بنویسید

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.