MehrdadH

آموزش تکنیک و تاکتیک آفندی و پدافندی (پارتیزانی)

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

احسنت اقا مهرداد بسیار مقاله عالی و خوبی بود بی نهایت سپاسگزارم. دستت درد نکنه.
چرا نباید خیلی از شهر دور یا خیلی نزدیک و یا داخل شهر نبود؟ چه مسافت و مکانی مناسب هست؟
به خاطر رشته خودم میپرسم :( چطور میشه از زمین در نبرد چریکی بهروری های مناسب کرد؟ ممنون میشم پاسخ دهید.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]احسنت اقا مهرداد بسیار مقاله عالی و خوبی بود بی نهایت سپاسگزارم. دستت درد نکنه.
چرا نباید خیلی از شهر دور یا خیلی نزدیک و یا داخل شهر نبود؟ چه مسافت و مکانی مناسب هست؟
به خاطر رشته خودم میپرسم icon_eek چطور میشه از زمین در نبرد چریکی بهروری های مناسب کرد؟ ممنون میشم پاسخ دهید.[/quote]

البته من کوچکتر از آن هستم که در حضور آقا مهرداد و همچنین اساتید بزرگ سایت این حرف رو بزنم اما تا حدودی فکر میکنم به دلیل اینکه برای نیروهای چیریکی به طور مثال بهترین استتار رو نواحی کوهستانی مخصوصا با پوشش گیاهی متنوع بهتر هست و در صحرا و کویر کمی سختر هست . و در مورد اینکه داخل شهر اگر باشه به دلیل کثرت جمعیت دوست را از دشمن تشخیص دادن سخت تر هست و همچنین کافی هست مثلا بگن شهر X کلا یک شهر تروریستی هست ( به قول خودشون) بعد اوون وقت هست که شهر رو با موشک و توپ خونه با خاک یکسان میکنند . مانند دوره ای که شوروی به افغانستان حمله کرد کافی بود که از جانب شهر یا روستایی کوچک مورد حمله قرار بگیرند با خاک یکسان میکردند اونجا رو . :(

این نظر من بود حالا منتظر نظر دوستان بزرگوار هم هستیم :oops:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام آقای مهرداد خسته نباشید
تشکر بابت مطلب مفید و جالب شما
یک سوال از حضور جنابعالی داشتم اینکه فرمودید مقالات تالیف خودتونه جسارتا یعنی خودتون نوشتید یا ترجمه ش به عهده خودتون بوده
چند تا سایت مفید برای ترجمه لطف می کنید بهم معرفی کنید؟
برای وبلاگم نیاز به مطالب جدید دارم و متاسفانه اینترنت و مقالات اینترنتی ما از کپی رایت و مطالب تکراری به قدری اشباع شده که درحال انفجاره
لطف میکنید سایتی رو بهم معرفی کنید که از این دست مطالب بتونم از داخلش ترجمه کنم؟
ممنون می شم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]مهرداد عزيز

فكر كنيم كشور ايكس ايران را اشغال كرده است . وضعيت اقتصادي ايران چيزي شبيه افغانستان و عراق خواهد بود . تأمين منابع مالي بسيار سنگين و سخت مي شود . با توجه به قدرت نيروهاي مسلح كشورمان ، گمان نمي كنم همسايگان قصد چنين غلطي بكنند . پس اگر قدرتي همچون آمريكا ، خداي نكرده ، كشور را اشغال نمايد ، تسليح يك گروهان 27 نفره با تعدادي كلاش ، آر پي جي و قناسه كافي نخواهد بود . شخصا به دوشپرتاب ، خمپاره ، گراد و پهباد فكر مي كنم . مسئله اين است كه اگر منابع مالي قدرتمندي داشته باشي ، مي تواني چنين امكاناتي فراهم كني !

منابع مالي چون قاچاق عتيقه جات ، كشت خشخاش ، استحصال ترياك و قاچاق مشتقات ، جعل دلار و يورو و خرج كردن آن در كثافتخانه هاي ايجاد شده در كشور پس از اشغال برخي از گزينه هايي است كه به ذهن خطور مي كند اما با آن هدف حفظ مصلحت كشور در تضاد است . به همين خاطر هم بدنبال راهكارهاي بهتري بودم .[/quote]

مطمئنن هر کسی که به معنای واقعی بخواد و بتونه رهبر بشه دست کم در حد و حدود مسلح کردن 20 سرباز و 5 ارپی جی زن و 2 اسنایپر و آموزش و انجام 2 یا 3 عملیات مهمات، پول داره

27 نفر برای استارت خیلی خیلی مناسب و خوبه. دوبار که حمله کنین و کاروان های ایکس را غارت کنین از مهمات و اسلحه بی نیاز میشین. یک چریک واقعی برای انجام یک ماموریت کامل به کمتر از 100 فشنگ نیاز داره. تازه بعد از اون هم سیل پول از طرف مردم حامی روانه میشه.

[quote]آقا مهرداد اين گروه آيا به نيروهاي اطلاعاتي و حفاظتي (ضد جاسوس) نياز داره. اگه داره لطف كنين در مورد تعداد و كيفيتشون توضيح بدبد و اينكه بايد شناخته شده باشن يا خير و مثلا چه گوارا در گروه خودش همچين افرادي داشته يا نه (اگه مثال بزنيد ممنون ميشم)

سوال دومم اينكه اين گروه چريكي تعدادش حدودا چند نفره ؟ مثلا يك گروه ايده آل تعدادش بايد چند نفر باشه ( نه زياد كم باشه كه نتونن كاري بكنن و نه اونقدر زياد كه كنترل نيروهاشون از دست خارج بشه)

منتظرم كه ادامه مطالب رو هم بزاري
[/quote]

صد در صد نیاز داره و این گروه تنها وظیفش شناسایی افراد نفوذیه. روش هاشو بعدا میگذارم. خود چه گوارا داشته و حتی توی کتابش نوشته که یک بار یک جاسوس بعد از اینکه توس صورتش تف کرده بدون اینکه خودش دستوری بده یکی از چریک های متعصب گروه پای جاسوس را با گلوله میزنه. همون زخم 2 روز بعد باعث مرگش میشه... (البته من کتابو خیلی وقت پیش خوندم. تا اونجا که یادمه همچین اتفاقی میفته)

تعداد گروه اگر افراد و اعضا و مقر ها مناسب تقسیم بشه میتونه تا هزاران نفر هم باشه. کافیه فرماندهان لایق وجود داشته باشه و افراد را در دسته های 20 تا 30 نفری سپرد به اون ها و هر 20 تا 30 فرمانده هم زیر نظر یک معتمد باشند و تماتم معتمدین زیر نظر رهبر. ( 20 تا 30 طبق چریک های کوبا... یک مقاله روسی نوشته ژنرال کورزف 10 تا 15 نفر اعلام کرده بود... این به نظر رهبر گروه بستگی داره)

[quote]ولی معنی کلی و اونچه در دنیا دیده میشه اینها نیست ! اگر دنبال مثال هایی از این مدل گروهها بگردین متوجه می شین ! پارتیزان هرگز با گوریلا یک معنی نمی دهد . . . کاری به این مسائل ندارم . مطلبت خیلی مفیده و عالی - دستت درد نکنه - در مورد شیوه های بقا در طبیعت هم در ادامه همین تاپیکت مطلب قرار بده مهرداد جان . مفیده .[/quote]

در اون مورد هم مینویسم. اما اگر سرچ کنی میبینی که گوئریلا تقریبا همون پارتیزانه.

Guerrilla warfare is a form of irregular warfare and refers to conflicts in which a small group of combatants including, but not limited to, armed civilians (or "irregulars") use military tactics, such as ambushes, sabotage, raids, the element of surprise, and extraordinary mobility to harass a larger and less-mobile traditional army, or strike a vulnerable target, and withdraw almost immediately.

جمله اخرش خیلی گویاست! عقب نشینی و فرار در کمترین زمان... خوب پارتیزان هم همینه دیگهههه!

در ضمن دوستان بدونن که مطالب من 90% تئوری فوکوی چه گواراست. اگه خیلی علاقع دارین برین تئوری فوکو رو بخونین. Foco Theory

[quote]احسنت اقا مهرداد بسیار مقاله عالی و خوبی بود بی نهایت سپاسگزارم. دستت درد نکنه.
به خاطر رشته خودم میپرسم Mr. Green چطور میشه از زمین در نبرد چریکی بهروری های مناسب کرد؟ ممنون میشم پاسخ دهید.[/quote]

در فواصل بسیار دور دسترسی به آب و غذا محدودتره و در صورت نیاز اورژانسی دسترسی به پزشک و امکان فرار و قایم شدن در میان مردم (به رنگ جماعت در آمدن ) مشکل تره.

در فواصل بسیار نزدیک ممکنه توسط مردم ضعیف البنیه شناسایی شده و لو برین و یا حداقل محدوده فعال بودن اعضا لو بره. در این مورد فاصله خاصی پیشنهاد نشده. فقط نوشتن اونقدر دور که مردم عادی خارج از حوزه حفاظت یاشن و اونقدر نزدیک که بشه سریع به شهر دسترسی داشت.

زمین هم بستگی داره. فقط بدونین که جنگیدن توی دشت صافی که پوشش استتاری گیاهی نداره توی تئوری چریک ها جایی نداره.

[quote]سلام آقای مهرداد خسته نباشید
تشکر بابت مطلب مفید و جالب شما
یک سوال از حضور جنابعالی داشتم اینکه فرمودید مقالات تالیف خودتونه جسارتا یعنی خودتون نوشتید یا ترجمه ش به عهده خودتون بوده
چند تا سایت مفید برای ترجمه لطف می کنید بهم معرفی کنید؟
برای وبلاگم نیاز به مطالب جدید دارم و متاسفانه اینترنت و مقالات اینترنتی ما از کپی رایت و مطالب تکراری به قدری اشباع شده که درحال انفجاره
لطف میکنید سایتی رو بهم معرفی کنید که از این دست مطالب بتونم از داخلش ترجمه کنم؟
ممنون می شم[/quote]

همه را خودم نوشتم. اگر ترجمه بوده ذکر کردم.
اگر میخواهید در مورد اسلحه ترجمه کنید بهتون پیشنهاد می کنم از World.guns.ru شروع کنید. اگر در مورد استراتژی و اخبار و غیره از Globalsecurity.org شروع کنین.

البته خودتونا خسته نکنین و اگر مطلب دست اول بگذارید سریع میدزدنش میذارنش توی وبلاگای دیگه. من خودم دیگه عادت کردم... مینویسم برای رضای خدا!!!! :(

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
نقل قول:
ولی معنی کلی و اونچه در دنیا دیده میشه اینها نیست ! اگر دنبال مثال هایی از این مدل گروهها بگردین متوجه می شین ! پارتیزان هرگز با گوریلا یک معنی نمی دهد . . . کاری به این مسائل ندارم . مطلبت خیلی مفیده و عالی - دستت درد نکنه - در مورد شیوه های بقا در طبیعت هم در ادامه همین تاپیکت مطلب قرار بده مهرداد جان . مفیده .

در اون مورد هم مینویسم. اما اگر سرچ کنی میبینی که گوئریلا تقریبا همون پارتیزانه.

Guerrilla warfare is a form of irregular warfare and refers to conflicts in which a small group of combatants including, but not limited to, armed civilians (or "irregulars") use military tactics, such as ambushes, sabotage, raids, the element of surprise, and extraordinary mobility to harass a larger and less-mobile traditional army, or strike a vulnerable target, and withdraw almost immediately.

جمله اخرش خیلی گویاست! عقب نشینی و فرار در کمترین زمان... خوب پارتیزان هم همینه دیگهههه!

در ضمن دوستان بدونن که مطالب من 90% تئوری فوکوی چه گواراست. اگه خیلی علاقع دارین برین تئوری فوکو رو بخونین. Foco Theory
[/quote]

ببین مهرداد جان کاری به اون توصیفات ندارم ولی معنی گوریلا با پارتیزان زمین تااسمون فرق می کنه ! خودتم بهتر می دونی چی می گم . . . . پارتیزان برای دفاع از کشورش یا زمینش در برابر هجوم بیگانه مسلح شده ولی گوریلا ممکنه از شرق کشور بره به غرب کشور یا یک کشور دیگه و هدف سیاسی و عقیدتی داره . حالا اصطلاحی که کلا برای این مدل جنگیدن ها بکار برده میشه چریک است . این اصطلاح به شیوه جنگدین این 2 گروه بر میگرده و روش هایی که برای پیروزی و بقا استفاده می کنند .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بسم رب شهدا
اقا مهرداد دستتون درد نکه استفاده کردیم
یه گروه چریکی میتونه به توپخانه سبک هم مجهز باشه یعنی از کالیبر 60 بالاتر دیگه حداقل 120 میلیمتری؟ دفاع هوایی چطور البته منظورم دوش پرتابها هستند؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
توپخانه بیشتر از خمپارهاندازها استفاده میشه کالیبر های 60-81-120 م م - در مورد دفاع ضد هوایی یکی از اصلی ترین مسلسل های سنگین می باشند نظیر 12.7 م م دشکا - 14.5 م م - 23 م م و دوش پرتاب ها . حتی از تیربار PK هم به عنوان ضد هوایی سبک برای دور کردن هلی کوپتر هم استفاده می شود .

این هم یک سخن معروف :

استتار از اصول چریکی است!

باید شناخته نشوی!

همان اصل گمنامی را می گویم!

باید راه خودت را بروی و هر چه در خفا باشد بهتر چون این فرصت را از دشمن می گیری تا در برابر تو آرایش نظامی بگیرد آنگاه می توانی در زمان لازم در مکان هدف باشی!

تیر بزنی و تیر نخوری!

چریک از هر چه به دستت می رسد برای استتار استفاده کن و از فرصت استتار برای قوی تر کردن که لحظه حمله توان زیادی می طلبد!

به هوش! که آفت استتار خواب است. مبادا چشمانت سنگین شوند!

و همیشه به خاطر داشته باش که دشمنت هم حتما در نزدیکی ات در استتار است این را می توانی از خون گرم همرزمانت که در کمین افتاده اند بفهمی!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]ببین مهرداد جان کاری به اون توصیفات ندارم ولی معنی گوریلا با پارتیزان زمین تااسمون فرق می کنه ! خودتم بهتر می دونی چی می گم . . . . پارتیزان برای دفاع از کشورش یا زمینش در برابر هجوم بیگانه مسلح شده ولی گوریلا ممکنه از شرق کشور بره به غرب کشور یا یک کشور دیگه و هدف سیاسی و عقیدتی داره . حالا اصطلاحی که کلا برای این مدل جنگیدن ها بکار برده میشه چریک است . این اصطلاح به شیوه جنگدین این 2 گروه بر میگرده و روش هایی که برای پیروزی و بقا استفاده می کنند .[/quote]

خوب در این یک مورد من متخصص نیستم... :( من یاد گرفتم که اینا تقریبا یکین و البته ملاکم فقط شیوه عملشون بود. در موردی که ذکر کردی خوب تخصصی ندارم اما اگه اینطور باشه پس 100% فرق دارن.

[quote]بسم رب شهدا
اقا مهرداد دستتون درد نکه استفاده کردیم
یه گروه چریکی میتونه به توپخانه سبک هم مجهز باشه یعنی از کالیبر 60 بالاتر دیگه حداقل 120 میلیمتری؟ دفاع هوایی چطور البته منظورم دوش پرتابها هستند؟
[/quote]

یک گروه چریکی میتونه به هر چیزی که توانایی حرکت و جابجایی بالا و توانایی استتار داشته باشه مجهز باشه. در مورد توپخانه های 105 و به بالاتر چریک ها به دلایل معلوم اصلا آنها را نگه داری نمی کنند ولی با کمال میل و همانطور که در جریان نبردهای انقلابیون با ارتش ژنرال باتیستا در کوبا بارها رخ داد چریک ها معمولا در حملاتشان آنها را بدست آورده از آنها استفاده می کنند و سپس آنها را نابود کرده و میگریزند. در مورد موشک های شانه پرتاب مانند استینگر و QC و غیره گروه در صورت داشتن توان مالی باید حتما از آن ها استفاده کند و استفاده از مسلسل های کالیبر 12.7 که توسط 2 نفر حمل شده و مستقر میگردند هم بسیار مرسوم است. تعداد 2 یا 3 شلیک خوب هدف گیری شده این مسلسل ها به طور بالقوه توانایی انداختن هلیکوپتری نظیر اپاچی را دارد. اما چیزی که بیشتر دیده میشه شلیک های از دست رفته و رگباری این مسلسل ها، هدر دادن مهمات و چند برخورد شانسی به نقاط زرهی و غیر حساس هلیکوپتر های جنگیست. یک مسلسل چی ماهر می تواند با یک برست 5 تایی یک هلیکوپتر را بیندازد ( فاصله کمتر از 300 متر ). همانطور که چه گوارا در کتابش به جوان 19 ساله ای اشاره میکند که در یک روز با زدن کمتر از یک متر نوار فشنگ 12.7 (احتمالا برونینگ) در 3 زمان متفاوت 3 هلیکوپتر را چنان آسیب زده که دود از آن ها برخاسته و محل را ترک کرده اند و یکی از آن ها مجبور به فرود اضطراری در میان جنگل شده و همه خدمه فرار کرده و فقط جسد خلبان را که تیر خورده بود جا گذاشته بودند.
در ویتنام هم خاطره سربازی ویتکونگ را خونده بودم که شاهد بود یک ویتکونگ (همرزمش) در حالی که مسلسل 50 (احتمالا دوشکا) را شلیک میکرد کاری بسیار جالب کرده بود. آنها در حالی که بر روی شیبی کوهستانی پوشیده از درخت بودند در داخل سنرگشان که پوشیده از استتار توری بود ناگهان غرش موتور های هلیکوپتر های هیویی آمریکایی را میشنوند که درست یک دقیقه بعد از جلویشان عبور میکنند. همرزم نویسنده هم هدف گیری کرده و 7 تیر شلیک میکند. یکی از هیویی ها دور خودش چرخ زده و سقوط می کند. سر مسلسل را می گرداند دوباره هدف گیری می کند و 5 تیر شلیک میکند. هیویی دوم با جدا شدن پره اصلی همچون سنگی سقوط می کند و قبل از شلیک سوم صف هلیکوپتر ها دیگر عبور کرده بودند. بیست ثانیه بعد یک کبری از راه میرسد و قبل از هر اقدامی با مسلسلش به سمت آنها شلیک میکند و همرزمش درجا کشته میشود.

خوب هدف از ذکر این خاطره که چون چند سال پیش خونده بودم شاید کاملا دقیق نباشد این است که بدانید چریک ها نباید وابسته تجهیزات باشند. بلکه اگر گیرشان آمد استفاده کنند. یک تیربار دوشکا در دست فرد درست انتخاب شده از هزار تا استینگر نیش زننده تره.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]سلام.ميشه رو كالك بيشتر توضيح بدي؟[/quote]

شرمنده من به این نام نمیشناختم... چون من تقریبا تمام اطلاعات نظامیمو از منابع انگلیسی زبون کسب کردم چیزی که شما میگین (Mapping tactics) را به نام فارسیش نمیشناختم... چشم حتما در اون مورد هم توضیح میدم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اقا مهرداد بنده با اشتياق مطالب شما رو پيگيري ميكنم.
ممنون :(

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام. من تازه برگشتم رامسر و در حال استقرار و انجام كارهاي درسي هستم. در اولين فرصت ادامه را قرار ميدم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دست شما درد نکنه متشکر منتظر ادامه تدریس شما هستیم استاد
حالا چطور میشه از زمین در نبرد های چریکی بهروری صحیح کرد مثلاً در کوهستان یا جنگل ، البته با محوریت زمین شناسی مثل تامین اب ، مصالح، عوارض و پستی بلندی ها و حتی نوع تسلیحات مورد استفاده و...
شاید بک روزی من هم بدرد یک کاری خوردم تونستم به شما عزیزان یک کمکی کنم :evil:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.