SAEID

سپر دفاع موشکی مسکو

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

سلام
دو عکس مفید از پدافند ضد هوایی شهر مسکو پیدا کردم که یکی متعلق به دوران جنگ سرد (احتمالا حوالی 1970) و دیگری مربوط به چند سال قبل است.

پدافند قدیمی متشکل از سیستمهای SA-1/2/3

تصویر

عکس در اندازه اصلی

پدافند کنونی شامل سیستمهای S-300 و ؟

تصویر

عکس در اندازه اصلی

توضیح اینکه در عکس دوم به احتمال زیاد اشکالی در گوگل ارث بوده که نوشته S-25 چون سامانه های سام-1 سالهاست از رده خارج شده اند. حالا سایت چی هستن معلوم نیست شاید سام-6 یا ... ؟ :?

نظر دوستان چیست؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام سعيد جان

اون تصويري كه مربوط به گوگل ارث گذاشتي چون من خودم اين نرم افزار رو دارم و باهاش كار ميكنم اونا place mark هايي است كه كاربران ميذارن و اينكه نوشته S-25 يك اشتباه فردي بوده وگرنه گوگل در بانك اطلاعاتي خودش محل سيستمهاي پدافندي مسكو و اسم اونا رو نگه نميداره
البته يه سرويس هست كه مختصات جغرافيايي نقاطي را كه توسط سازمانهاي جغرافيايي و جهانگردي مشخص شده اند نشان ميدهد ولي كار گوگل نيست و اشكال آن marker ها فرق ميكند.

اين تصاويري كه در زير گذاشتم مربوط به همون مختصات جغرافيايي ميشه كه من بعضي جاها رو بيشتر بزرگنمايي كردم

تصویر
نمايي از مسكو - همانطور كه ميبينيد آن place mark ها وجود ندارندو آن نقاط آبي و زرد مختصات جغرافيايي نقاطي هستند كه توسط سازمانهاي جغرافيايي و جهانگردي مشخص شده اند.

تصویر
مانند تصوير بالا ولي با نمايي دورتر

تصویر

تصویر
دو تصوير بالا ناحيهاي در نزديكي شهر bobrovo ميباشد كه در تصوير شما يك سيستم S-25 در آن مشخص شده بود و لي متاسفانه من چيزي نديدم :D

تصویر
اينم يك عكس از ميدان سرخ مسكو :? :D

لازم به ذكر كه خود روسها گفتن كه تقريبا تمام پدافند مسكو به s-400 ارتقاع پيدا كرده و ميكنه و تا چند سال ديگه كل روسيه .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بله یک اشتباه فردی باید باشد ولی انصافا پدافند فوق سنگینی است! کدوم فرمانده ناتو گفته بود جنگنده های ما میتونن به مسکو برسن؟! :?

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

قسمت اول

مقدمه :
در سال 1950 که تهدیدات هسته ای از سوی موشک های بالستیک قاره پیما (ICBM ) به وجود آمد که بخشی از برنامه سپر آهنین بودند اتحاد جماهیر شوروی برنامه فوق محرمانه ای را به منظور مقابل با آن آغاز کرد این برنامه در حقیقت اولین سیستم موثر ضد موشک های بالستیک را به وجود آورد. این برنامه فکر جدیدی نبود چرا که از سال 1946 ایالات متحده امریکا به دنبال ساخت سیستمی بود تا بتواند با آن با موشک های کوتاه برد مانند V-2 المانی را منهدم کند اما به نتیجه ای نرسید .این طرح در اتحاد جماهیر شوروی NII-4 نام گرفت و از سال 1953 رسما اغاز شد و در 17 اگوست 1956 از طرف هیئت وزیران اتحاد شوروی مورد تایید قرار گرفت
اولین سیستم کد A :
V-1000-Launcher-Deployed-2S.jpg
اولین ایستگاه پرتاب ازمایشی در محدوده Sary Shagan و در سواحل دریاچه Balkhash در قزاقستان ساخته شد تا برای ادامه طرح و آزمایشات ثانویه امکان سنجی شود اولین سیستم با کد A در سال 1959 ساخته شد. این سیستم دارای مجموعه راداری بود به نام Dunai-2 که دارای برد 1200 کیلومتر بوده و به نوعی طرح تحقیقاتی برای توسعه رادار های برد بلند نیز محسوب میشد. این رادار به منظور کشف اهداف برای سامانه دفاع موشکی در نظر گرفته شد که بعد ها به نمونه ازمایشی Dunai-3UP و نمونه اصلی 5N11 Dunai-3U تغییر پیدا کرد در هر کدام از این رادار ها فرستنده و گیرنده به صورت جداگانه ساخته شده بود و هریک در ساختمانی جداگانه قرار گرفتند ( با موقیعت های 45°56'49.67"N 73°37'51.75"E, و 45°56'09.98"N 73°37'43.45"E. )
V-1000-Launcher-Deployed-1S.jpg
در ابتدا موشک رهگیر سامانه ضد موشکی A از مدل OKB Fakel's V-1000 انتخاب شد که موشکی دو مرحله ای با پرتابگر ثابت که دارای سیستم هدایت دستوری بود و توسط دو رادار (RSV-PR (HEN NEST و ( RTN (HEN EGG پشتیبانی میشد این موشک بردی در حدود 300 کیلومتر داشت ومی توانست اهدافی تا ارتفاع 25000 متری را منهدم کند در ابتدا کلاهک شدید الانفجار برای این موشک در نظر گرفته شد که در هنگام انفجار کلاهک تبدیل به 16000 ترکش میشد و این برای انهدام اهداف کافی به نظر می رسید . اولین رهگیری موفق این سیستم در24 نوامبر سال 1960 انجام شد اما بدون کلاهک انفجاری وصرفا به عنوان تست هدف گیری واصابت. دومین تست در 4 مارس 1961 انجام شد که در آن یک موشک ( SS-4 SANDAL ) با موفقیت هدف قرار گرفت در مجموع 11 ازمایش موفق صورت گرفت تا از عملکرد این سامانه اطمینان حاصل شود و همچنین اطمینان حاصل شد که 5 انفجار اتمی در ارتفاع و در فواصل 80 تا 300 کیلومتری هیچ تاثیری بر عملکرد این سیستم ندارد.
موشک v-1000
v1000.jpg

ادامه دارد....

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=darkblue]منتقل شد به پدافند های ضد هوایی و موشکی
LAST-WAR[/color]

============================================

منتظر بقیش هستم :?

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[size=18][color=red]سیستم (A-35 (ABM-1A[/color][/size]
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/A-350Zh-SH-04-Galosh-ABM-1S.jpg[/img]
در سال 1960 این سامانه برای دفاع از مسکو در نظر گرفته شد که در مجموع 32 موشک رهگیر در نقاط مختلف مسکو و سایت راداری Dunai-3U را شامل میشد .در طی مدت ماموریت این سامانه مشخص شد که موشک v1000 برای عملیات طولانی مدت مناسب نیست و به همین منظور طراحی موشک رهگیر جدیدی در دستور کار قرار گرفت که در نتیجه موشک Fakel 5V61 / A-350Zh / SH-04 Galosh به تولید رسید که 16 موشک فعال با پرتابگر متحرک را شامل بود .
[color=green]موشک Fakel 5V61[/color]
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/PRO_system_A-35_antiraketa_5V61__A-350_%7E0.jpg[/img]
[color=green]ماز 537 حامل موشک Fakel 5V61 در رژه اتحاد جماهیر شوروی[/color]
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/5V61-A-350Zh-ABM-TL-1S.jpg[/img]
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/5V61-A-350Zh-ABM-TL-2S.jpg[/img]
اولین نمونه سامانه A-35 که با نام Aldan شناخته شد ودر 1967 مورد آزمایش قرار گرفت سایت ازمایش این سیستم شامل ایستگاه های راداری و پرتابگر های جدید موشک Fakel بود موشکی که به عنوان هدف در نظر گرفته شد R-12 بود که قبلا نیز مورد استفاده قرار داشت .مختصات سایت های راداری و پرتاپگر ها به این شرح است: 45°48'35.24"N 73°34'17.60"E, و 45°48'41.83"N 73°33'43.70"E
[color=green]سایت راداری [/color]
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/ALDAN-TEST-AREA.jpg[/img]
موشک سامانه A-35 که ( OKB Fakel's A-350 (GALOSH نام داشت که موشکی دو مرحله ای با سوخت جامد (مرحله اول) و سوخت مایع (مرحله دوم) بود و کلاهکی اتمی به قدرت 1 مگاتن داشت این موشک از سیستم هدایت دستوری بهره میبرد و دارای بردی برابر با 350 کیلومتر بوده و اهداف را در خارج از جو مورد هدف قرار میداد در مجموع 8 سایت موشکی برای مسکو در نظر گرفته شده که تنها 4 عدد از آنها تکمیل وآماده استفاده شد .هر سایت موشکی در این سامانه دارای 2 منطقه پرتاب با 8 موشک بود وهمچنین دارای دو رادار جست و جو و یک رادار هدایت موشک بود ( تمام این مجموعه راداری به نام TRY ADD شناخته میشود)
[color=green]پرتابگر ثابت موشک Fakel 5V61[/color]
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/A-350Zh-SH-04-Galosh-ABM-Launcher-1S.jpg[/img]

[size=18][color=green]ادامه دارد......[/color][/size]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=indigo]Goebbels عزيز ممنونم.

اميدوارم به سرعت ادامه بدي- مشتاقم تا در مورد سيستمهاي دفاع موشكي حال حاضر موسكو بيشتر بدونم.[/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشکر

[quote]هر سایت موشکی در این سامانه دارای 2 منطقه پرتاب با 8 موشک بود[/quote]

من کمی گیج شدم ، بالاخره هر سایت 16 تا موشک داره یا 8 تا ؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]من کمی گیج شدم ، بالاخره هر سایت 16 تا موشک داره یا 8 تا ؟
[/quote]
دوست عزیز در مجموع میشه 16 موشک دیگه! یعنی دو سری 8 تایی موشک با فاصله از هم (در دو نقطه جداگانه)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]ممنون سیناجون خیلی زیبا بود

راستی این (A-35(ABM-1Aجد اس200میشه؟
[/quote]
خواهش میکنم
بله تقریبا جده مرحوم اس 200 بودن ایشون :? البته تقریبا . حالا نمونه های دیگه هم هست از این جد ها که به زودی خواهی دید

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[size=18][color=red]سیستم (A-35M (ABM-1B [/color][/size]
A-35M مدل ارتقا یافته سامانه A-35 است که در سال 1977 به صورت آزمایشی مورد بهره برداری قرار گرفت و تا سال 1978 به صورت کامل عملیاتی شد. ارتقای این مدل شامل مقاوم سازی در برابر جنگ الکترونیک ، تغییر رادار به ( 5N11A Dunai-3M (CAT HOUSE و تغییر موشک ها به مدل A-350R/5V61R بود. مراحل آماده سازی این سیستم به این صورت بود که در ابتدا عملیات سوخت رسانی به موشک انجام و سپس کلاهک بر روی آن نصب میشد و پس از آن به 64 ناحیه پرتاب منتقل میشدند همچنین تعدادی موشک مسلح و سوختگیری شده با حامل متحرک در نظر گرفته شد تا در صورت بروز مشکل جایگزین شوند.
[color=green]پرتاب موشک 5V61R[/color]
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/raketa_start_l.JPG[/img]
از جمله مشکلات این موشک سوخت مایع فوق العاده اشتعال پذیر آن بود که در صورت انفجار مواد رادیو اکتیو موجود در کلاهک را آزاد میکرد واین منجر به فاجعه ای میشد(حادثه BOMARC امریکا در1960) بنابراین سوختگیری در نهایت احتیاط و قبل از نصب کلاهک صورت میگرفت . اولین پایگاهی که به موشک های جدید 5V61R مجهز شد پایگاه Klin در شمال غربی بود (سال 1980)و دو پایگاه از سال 1990 که سیستم A-135 عملیاتی و با این سامانه جایگزین شد تا کنون همراه با آن عملیاتی هستند ولی سایر پایگاه ها یا به سیستم جدید مجهز و یا کنار گذاشته شدند.
[color=green] موقعیت سایت های موشکی و راداری[/color]
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/A35MOVERVIEWUPDATED.jpg[/img]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.