cgp

تاپیک جامع موشک هوابه زمین Pigeon

Recommended Posts

به نام خدا

پروژه پیجن(کبوتر)
موشکی که به وسیله کبوتر هدایت می شد

aqvpuxekhfdd18gjwsu.jpeg

پروژه پیجن(کبوتر)
تحلیلگر رفتاری، نویسنده، مبتکر، شاعر، فیلسوف اجتماعی و استاد روانشناسی دانشگاه هاروارد، بورهوس فردریک اسکینر (1990-1904) که در همه این زمینه ها تاثیر گذار بود. چیزی که شاید باعث شود برای او احترام کمتری قائل شویم سیستم هدایت موشک منحصر به فرد و خطرناک او در طول جنگ جهانی دوم است.

skinner.jpg

بورهوس فردریک اسکینر
نیروی دریایی آمریکا به سلاحی که بتواند با کشتی های جنگی نیرومند کلاس بیسمارک مقابله کند نیاز داشت. فناوری موشکی در آن زمان وجود داشت اما مشکل این بود که سیستم های هدایت کننده برای موشک ها بیش از حد بزرگ و ابتدائی بودند. در حالی که ارتش به شدت بر روی سیستم هایی ابتدایی هدایت الکترونیکی کار می کرد، اسکینر برای حل کردن این مشکل به دنبال کمک های مالی دولت برای پروژه ای محرمانه بود. ایده او ساده بود ایده او این بود که کبوتر ها را برای هدایت موشک ها آموزش بدهد که بتوانند با نوک خود به هدفی که روی پرده بود برای کنترل مسیر ضربه بزنند.
دماغه مخروطی شکل این موشک از سه محفظه تشکیل می شود که در هر محفظه یک لنز، تصویر هدف مورد نظر را بر روی پرده ای که در مقابلش قرار دارد طرح ریزی می کند. در هر محفظه یک کبوتر تربیت شده به روش شرطیسازی وجود دارد که می تواند هدف را تشخیص داده و به آن به طور مستمر نوک بزند.نوک زدن به مرکز پرده باعث می شود تا موشک مستقیم به راه خود ادامه دهد درصورتی که نوک زدن به اطراف مرکز باعت شیب پیدا کردن و کج شدن پرده می شود که این کار مسیر موشک را تغییر می دهد.

53an55x95gpyrek5zpdy.jpg

دماغه موشک جایی که کبوترها قرار داشتند
در ابتدا دولت بودجه ای برای این پروژه در نظر نگرفت که باعث سرخوردگی اسکینر شد. ولی بعد ها پس از این شروع متزلزل، کمیته تحقیقات دفاع ملی با غلبه بر شک و تردید های اولیه 25000 دلار برای مشارکت در این پروژه اختصاص داد. آزمایش ها موفقیت آمیز بودند، به نوک زدن کبوتر ها می شد اعتماد کرد، موشک حتی زمانی که در حال سقوط سریع بود در مسیر نگه داشته می شد، و کبوترها نسبت به سر و صدای جنگ بی توجه بودند. پروژه کبوتر به نظر قابل استفاده می آمد، در حقیقت کبوتر ها در آزمایش ها بسیار خوب ظاهر شدند و همچنین در رفتار کلی خود بسیار سریع بودند.
با وجود این موفقیت، اسکینر نمی توانست احترام لازم از طرف مقامات را برای پروژه اش احساس کند و به این ترتیب در 8 اکتبر 1944 این پروژه لغو شد. ارتش بر این عقیده بود که ادامه دادن به این پروژه باعث تاخیر در برنامه ی ضروری دیگر جنگ یعنی رادار می شود. اسکینر از این اتفاق ناراحت بود و به خاطر لغو پروژه اش با این استدلال که هیچ کس او را جدی نگرفته گله و شکایت می کرد.
البته این پروژ در سال 1948 دوباره توسط نیروی دریایی آمریکا اینبار با نام پروژه ارکان (Orcon) احیا شد ولی در آخر در سال 1953 یعنی زمانی که سیستم های هدایت الکترونیکی قابل اطمینان و استفاده شدند برای همیشه کنار گذاشته شد.

9hord7td6jurh23x98i.jpg

موشک "پلیکان" که قرار بود هدایت کبوتری باشد

تصاویر بیشتر:
thumb_ck5j82b8e2hfp5bjxmtu.jpgthumb_05l4fc8dimgamtnxze.jpeg

منابع:
Military-History
Wikipedia

ترجمه: حسین(cgp)
با تشکر از جناب nasirirani به خاطر انتقال تصاویر به گالری سایت

• Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[b]با سلام
البته الان به جاي كبوتراز هوش مصنوعي و سنسورهاي مربوطه و جي پي اس و...... استفاده ميشه. به نظرم ايده اين آقا از زمان خودش جلوتر بوده.[/b]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به نظر من الان هم ممكنه كه پروژه رو تكميلش كرده باشند تا در جنگ چهارم جهاني ازش استفاده بشه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خيلي جالب بود اصلا تصور همچنين ابتکاري رو نداشتم. چند وقت پيش يک روبات تعقيب خط ديده بودم که يک سوسک بهش فرمان ميداد! ولي موشک رو اصلا فکرشو نميکردم....
البته اين موشک در ايران کاربردي نداره چون براحتي جم و منحرف ميشه......
بيا بيا بيا......!!!!!!!!(بالا پشت بوم)!
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]تصورش هم برام سخته !! عجب فکری..[/quote]

[quote]خيلي جالب بود اصلا تصور همچنين ابتکاري رو نداشتم. چند وقت پيش يک روبات تعقيب خط ديده بودم که يک سوسک بهش فرمان ميداد! ولي موشک رو اصلا فکرشو نميکردم....
بيا بيا بيا......!!!!!!!!(بالا پشت بوم)![/quote]

ای کاش همین یکی بود از این ایده های عجیب وغریب بازم هست مثل خفاش های بمب افکن ، سگ های ضد تانک و....

[quote]....... که هیچ کس او را جدی نگرفته گله و شکایت می کرد.[/quote]
از این قسمتش به میزان شعور این روانشناس خوشحال پی بردم. واقعا که.
این طرح به نظر میرسه نمونه پیشرفته ی همین کفتر بازی خودمونه icon_frown .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]خيلي جالب بود اصلا تصور همچنين ابتکاري رو نداشتم. چند وقت پيش يک روبات تعقيب خط ديده بودم که يک سوسک بهش فرمان ميداد! ولي موشک رو اصلا فکرشو نميکردم....
بيا بيا بيا......!!!!!!!!(بالا پشت بوم)![/quote]

بله به نکته کاملا درستی اشاره کردین icon_rolleyes icon_rolleyes icon_rolleyes
از همین الان اعلام آمادگی می کنیم برای فروش سامانه های اخلالگر این نوع موشکها {کفتربازها } به تمام دنیاicon_frown :lol: icon_rolleyes
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ایشون اقای اسکینر مخترع معروف جعبه اسکینر و معرف رفتار شرطی هستند
دوستان چرا به ایشون می خندین؟!ادم بزرگیه روششم که جواب داده !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
از دوستان به خاطر اشتباهم عذر خواهی می کنم این پروژه [b]پایگون[/b] اشتباهه و تلفظ درستش [b]پیجن[/b] هست که دوست خوبمون جناب rainbow به من اطلاع دادند تا درستش کنم. دوستان لطفا این سوتیه مارو ندیده بگیرید:lol: icon_frown

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشکر از حسین آقا .
والا مخ بنده هم از شدت تهی بودن با خواندن این مطلب و ابتکار عجیب ارور داد !
واقعا مخی بوده و همانطور که هادی آقا گفتند آدم بزرگی هم بوده است !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
براى‌من هم جالب بود! من رو ياد يك پروژه ى مشابه ٬‌البتّه صلح آميز انداخت كه براتون تاپيكش رو زدم:
[url=http://www.military.ir/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=20596&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=]كبوتر ناجى(Project Sea Hunt)[/url]
اميدورام مديران زودتر اين تاپيك رو منتقل كنند...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.