Skyhawk

راه کارهای مقابله با موج اول حملات احتمالی آمریکا به ایران

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

خیلی جالب و مفید بود
اما مشکلی داشت این بود که در دکترین ایران گسستگی بین نیروهای عملیاتی ایجاد می شود و نیروهای می بایست بدون ارتباط با فرماندهی یا گروه های دیگر باید بتوانند عملیات کنند

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
حالا که اینطور مصداقی مقاله تهیه شده به نظرم در قسمت های بعد میتونه با ریز شدن در جغرافیا شکل موثرتری هم به خودش بگیره. یعنی اهداف احتمالی و شرایط محافظت از اونها با داشته های فعلی ذکر شده در مقاله فوق اعم از کمیت و کیفیت و نوع پدافند ها و چینش و استعداد تجهیزات و از این قبیل ..

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مقاله بسيار جالب و مفيدي بود
اما بايد در نظر داشت كه به علت گستردگي خطوط درگيري و پراكندگي مواضع حساس و احتمالا كارايي 50 -50 رادارهاي ما هنگام درگيري و كمبود نيروي متخصص براي هر سايت يك مقدار با مشكل مواجه خواهيم شد بهتر است سيستم هايي طراحي شوند كه كاملا مستقل باشند اما در عين حال قابليت لينك شدن را هم دارا باشند و توانايي شناسايي اهداف را در برد بلند و درگيري در ميانبرد را داشته باشند متاسفانه ما سيستم جامعي براي دفاع برد بلند و ميان برد نداريم و چون سيستم دفاعي كوتاه برد هنگامي با هدف مواجه ميشود كه فرصتي ندارد و اگر با چند هدف مواجه شود كارايي چنداني ندارد

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
________________________________________________________________________________________________________________
[color=#0000ff](1) [/color][color=#0000ff]در صورتی که این تسلیحات به تعداد زیاد به صورت یکجا به هدفی که دارای حفاظت و سیستم های پدافندی مناسب این تسلیحات نباشد حمله کنند قطعا هدف متحمل خسارت و بلکه نابود میشود![/color]
[color=#0000ff]________________________________________________________________________________________________________________[/color]
[color=#0000ff](2) در مقابل در صورتی که موشک های کروز به صورت دسته های چندین فروندی به سوی یک هدف روانه شوند شانس بیشتری برای انهدام هدف دارند و در صورتی که پدافند دشمن ضعیف یا دارای ذخایر موشکی کم باشد به احتمال زیاد در نهایت دشمن موفق خواهد شد که پدافند کشور مذکور را فلج کند![/color]
***هر کشوری که خودش رو در نقش پدآفندی قرار بده یک نقطه ضعف برایش محسوب میشه چون سلاح های آفندی همیشه یک گام از سلاح های پدآفندی جلوتر بوده اند چرا که از دید فلسفی هم به موضوع نگاه بشه اگر تکی وجود نداشته باشه ؛ پاتکی وجود نخواهد داشت
*** خوب ؛ دو جمله ای که از مقاله بیرون کشیدم معنای این رو میده که در صورت داشتن سیستم پدآفندی قوی میشه تمام تهدیدات رو از بین برد ( لا اقل لحن بیان که این شکلیه ) در حالی که به این شکل نیست و این برای هیچ کشوری مقدور نیست . در مبحث موفقیت سامانه های پدآفندی همواره از در صد موفقیت اسستفاده میشه ( اون هم در سطح جهان و در کشور های پیشرفته ) مصداق های بسیاری از این قضیه وجود داره . پس در مقاله از نظر حقیر یک مشکل وجود داره و اون اینه که استاندارد و سطح یک شبکه پدآفندی بسیار دست بالا گرفته شده ( حتی برای کشورهای صاحب نام در صنعت دفاعی ) که برای ایران این سطح پایین تره . خلاصه مطلب رو بگم در زمینه تاثیر گذاری پدآفند در کشورمون در بعد تهدیداتی که علیه کل پهنه ی خاکی ایران میشه درصد 30 تا 50 درصد مطلوبه که تحقق رقم 50 درصد یک سطح خیلی خوب برای ایران محسوب میشود . در بعد دفاع از اهداف استراتژیک 50 تا 70 درصد رو حقیر یک رقم مطلوب میدونم . بنابراین بحث نابودی 100 درصدی یا حتی پایین تر اصلا مطرح نیست . این در حالیه که اگر پدآفندی به قدری قوی بشه که رقم بالای 70 رو بتونه تامین کنه هزینه ی درگیریش با تهاجمات بسیار هنگفت میشه که ممکنه با ارزش اهدافی که قراره نابود بشن برابری کنه یا حتی بالاتر بره ( منظورم اینه که یک شبکه پدآفند قوی تا یک جایی میتونه توجیه اقتصادی و ملی داشته باشه )
***اما دو راهکار خودتون ارایه کردین که خیلی موثر هست ( که اتفاقا جفتشون مبتنی بر ضربه ی اول بود که یک جورایی با ذات پدآفند در تضاده !!!! ) یکی اون موردی که گفتی در صورت بودن پدآفند دوربرد خطر موشک ها و بمب های زمین به هوا کم میشه که این فکره خوبیه 2- اینکه بحث استفاده از موشک بالستیک ضد ناو بود که این هم راه حل خوبیه . اما ما در بعد اهداف استراتژیک راه های بهتری هم داریم . چرا اینقدر روی سایت فردو حساسیت وجود داره چون در صورت یک حمله همه جانبه هم نابودیش بسیار مشکله ( درصد موفقیت این روش رو مقایسه کنید با کارایی پدآفند و اون درصدهایی که گفتم ) . و یا اون بحث بتن های مقاوم شده که یک مدت در سایت بود و قس علی هذا از همین روش ها که مربوط به ساخت و ساز و محیط و شرایط منطقه ای که همششون مربوط "به قبل از درگیری" میشه ( نکته مثبت استفاده از این روش ها ). یک روز یک سردار شریفی صحبت از دکترین " ما هیچ کجا نیستیم ؛ ما را نمی یابید " کرد که بنده نه میدونم مصادیقش چی هست ؟ چقدر هزینه داره ؟ چه ضعف و قوت هایی داره ؟ و در سایت هم تا حالا واکاوی نشده متاسفانه در عین حال که قضیه مهم و جالبیه .اما در بعد تهدیداتی که پهنه خاکی ما رو تهدید میکنه تقویت پدآفند غیر عامل یک از راه هاش میتونه باشه و ....
*** در آخر یک نکته رو باید بگم " ما ایرانیم و در مقابلمون آمریکا ؛ ما فقط باید سعی کنیم آسیب کمتری رو ببینیم ؛ همین !"
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[center][size=4][color=#000000]*بسم الله الرحمن الرحیم*[/color][/size][/center]

[size=4][color=#000000]دوستان![/color]
[color=#000000]همانطور که مستحضر هستید «جمهوری اسلامی ایران» 30 سال است که از طرف کشور های آمریکا و اسرائیل مخصوصا آمریکا تهدید به حمله میشه و حتی یک بار غیر مستقیم از طرف آمریکا به ما حمله شد، آن جنگ عراق بود و نتیجه ای جز تلفات سنگین کشور عزیزمان بود مخصوصا نیرو های دفاعی.[/color]
[color=#000000]پس راه حل چیست؟[/color]
[color=#000000]در طی زندگی چه در مدرسه و چه در زندگی روزمره و تلویزیون برای ما توضیحاتی در مورد جلوگیری از دادن خسارات زیاد جانی در مواقع جنگ داده شد. در مدرسه همه ی ما اون رو با نام پدافند غیر عامل میشناسیم. برای آن دست از افرادی که نمیدانند پدافند غیر عامل چیست؟ پدافند غیر عامل یعنی مجموعه کارهایی که بدون استفاده از جنگ افزار موجب کاهش خسارت جانی و مالی میشود و یا به مجموعه اقداماتی اطلاق می‌گردد که به کارگیری [/color][url="http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AC%D9%86%DA%AF_%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1"][color=#000000]جنگ افزار[/color][/url][color=#000000] نیاز ندارد و با اجرای آن می‌توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تاسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیرنظامی و تلفات انسانی جلوگیری نموده و یا میزان این خسارات و تلفات را به حداقل ممکن کاهش داد.[/color]
[color=#000000]حال ما قصد پیگیری موضوع «پدافند غیر عامل» را نداریم؛ بلکه غرض از این مقاله برسی ابعاد پدافند عامل آن هم با شیوه ای متفاوت است.[/color]
[color=#000000]چگونه؟[/color]
[color=#000000]در کشور، مکان هایی با عنوان «پادگان» وجود دارد که محل نگهداری: سرباز، ماشین، مهمات و... است. اما شاید این ها دو مواقع ضروری کافی نباشد.[/color]
[color=#000000]چون ما مکان هایی میخواهیم که در مواقع حساس بتواند مانند یک دولت موقت در یک منطقه عمل کند در زمانی که آن شهر یا استان مورد محاصره قرار دارد.[/color]
[color=#000000]یک مکان نظامی و اداری، بطوریکه بتواند کار های استانداری، سپاه و ارتش را در مواقع حساس انجام دهد. شاید با خود فکر کنید باوجود پادگان این یک طرح هزینه بردار و کاملا احمقانه است. اما اینطور نیست. با توضیح دادن در مورد «پایگاه های مقاومت شهری» درمورد ابعاد آن بیشتر آشنا میشوید.[/color]
[color=#000000]پایگاه های مقاومت شهری[/color]
[color=#000000]همانطور که از نام آن مشخص است پایگاهی است که بصورت تمام وقت و در کل سال باید بدون تعطیلی، مشغول باشد.[/color]
[color=#000000]پایگاه های مقاومت، باید توانایی جای دادن حداکثر 2000 نفر را در خود داشته باشد. 1000 نفر سرباز و 1000 نفر نیز بصورت اسکان موقت. این پایگاه ها باید در مکان های استراتژیک در یک شهر یا یک منطقه وجود داشته باشند تا بتوانند از جلوگیری دشمن پیشگیری و یا زمین گیر کردن آنها تا رسیدن نیرو های ارتش یا سپاه.[/color]
[color=#000000]این پایگاه ها باید مجهز به پاند فرودگاه برای هواپیما های سبک و جنگده ها باشد تا بتوانند از پشتیبانی هوایی نیز برخوردار باشند. پشتیبانی هوایی فقط به معنای پوشش سراسری جنگنده ها نیست، بلکه پهپاد ها و بالگرد ها نیز مد نظر هستند.[/color]
[color=#000000]مهمترین قسمت نیز قسمت زرهی است. که باید شامل تانک به مقداری که بتوانیم در مواقع حساس از آنها بهره برداری کنیم. ماشین های سبک برای جابجایی های معمولی و نفربرهای زرهی سنگین برای جابجایی سرباز ها.[/color]
[color=#000000]سرباز ها در این کمپ ویژه نباید از سرباز های معمولی باشند. باید افرادی دوره دیده که در شرایط سخت و طاقت فرسا بتوانند از مواضع، دفاع کنند.[/color]
[color=#000000]قسمت فرماندهی و پشتیبانی که وظیفه حفاظت از پایگاه و هدایت نیرو ها را برعهده دارند. در کنار فرماندهی و پشتیبانی باید نماینده استاندار نیز حظور داشته باشد تا بتواند در نبود استاندار، وظیفه ی او را بر عهده بگیرد.[/color]
[color=#000000]پایگاه باید حتما از وسائل پزشکی مجهز و مواد غذایی مورد نیاز برخوردار باشد تا توانایی اسکان آسیب دیدگان را نیز داشته باشد.[/color]
[color=#000000]در آخر نیز باید عرض کنم که درست است که این پایگاه های دارای هزینه های نچندان زیادی میباشند اما وجود آن برای 3 یا 4 شهر ضروری است.[/color]
[color=#000000]بنده کارشناس نظامی نیستم و با کسی نیز در این مورد مشورت یا بحث نکردم. با این حال تصمیم گرفتم نظرم را در این سایت نظامی مطرح کنم. از شما دوستان نیز میخواهم تا من را از صحیح یا اشتباه بودن نظرم راهنمایی کنید.[/color][/size]

[center][size=4][color=#000000]و من الله توفیق[/color][/size][/center]
[center][size=4][color=#000000]یا علی[/color][/size][/center]

[size=4][color=#000000]نویسنده: سیاوش(MAFIA NEWS)[/color][/size]

[color=#b22222]لطفا از فونت درشت فقط در موارد ضروری استفاده کنید و به صورت محدود برای برجسته کردن یک بخش کوچک از متنتان. [/color]
[color=#b22222]این جا متون همه ی دوستان در یک سطح از اهمیت هست.[/color]
[color=#B22222]با تشکر[/color]
[color=#B22222]Antiwar[/color]
  • Upvote 3
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][color=#0000FF](1) [/color][color=#0000FF]در صورتی که این تسلیحات به تعداد زیاد به صورت یکجا به هدفی که دارای حفاظت و سیستم های پدافندی مناسب این تسلیحات نباشد حمله کنند قطعا هدف متحمل خسارت و بلکه نابود میشود![/color]
[color=#0000FF]________________________________________________________________________________________________________________[/color]
[color=#0000FF](2) در مقابل در صورتی که موشک های کروز به صورت دسته های چندین فروندی به سوی یک هدف روانه شوند شانس بیشتری برای انهدام هدف دارند و در صورتی که پدافند دشمن ضعیف یا دارای ذخایر موشکی کم باشد به احتمال زیاد در نهایت دشمن موفق خواهد شد که پدافند کشور مذکور را فلج کند![/color]

*** خوب ؛ دو جمله ای که از مقاله بیرون کشیدم معنای این رو میده که در صورت داشتن سیستم پدآفندی قوی میشه تمام تهدیدات رو از بین برد ( لا اقل لحن بیان که این شکلیه ) در حالی که به این شکل نیست و این برای هیچ کشوری مقدور نیست .[/quote]
در این عالم نا ممکن های زیادی وجود نداره !
من مقابله با تهدیدات رو در چند لایه در نظر گرفتم . این لایه ها مثل زره تانک میمونن که از چند قسمت تشکیل شدن . تانک های مدرن هم از پدافند چند لایه در مقابل موشک های ضد تانک استفاده میکنن که در صورت منهدم شدن قسمتی از اون پدافند(سیستم های دفاع فعال - زره واکنشگر و لایه های زرهی مختلف) خود تانک هنوز منهدم نشده و فقط متحمل خسارت شده که قابل تعمیره! در اینجا هم لایه های پدافندی که ذکر کردم مثل همون لایه های دفاعی تانک هستن که در صورت انهدام هریک میشه جایگزینشون کرد و جنگ رو فرسایشی کرد ! فقط خود اخلالگر جی پی اس میتونه درصدی از سلاح های دشمن رو منحرف و نابود کنه و درصورت به کارگیری روشهایی که عرض کردم باز هم دشمن تلفات خواهد داشت!
البته با توجه به اینکه تنها پدافند زمینی برای دفاع از یک کشور پهناور کافی نیست بی شک ما هم دچار خسارت خواهیم شد ولی هدف راهکارهای ارائه شده کاهش این خسارت و به حداقل رساندن اونهاست که باعث شکست ما نشن تا بتونیم مقاومت کنیم.

[quote]
*اما دو راهکار خودتون ارایه کردین که خیلی موثر هست ( که اتفاقا جفتشون مبتنی بر ضربه ی اول بود که یک جورایی با ذات پدآفند در تضاده !!!! ) یکی اون موردی که گفتی در صورت بودن پدآفند دوربرد خطر موشک ها و بمب های زمین به هوا کم میشه که این فکره خوبیه 2- اینکه بحث استفاده از موشک بالستیک ضد ناو بود که این هم راه حل خوبیه .
[/quote]
البته در صورت داشتن پدافند میان برد و دوربرد با اطمینان نمیشه گفت که خطر موشک های هوا به سطح دفع شده چرا که موشک های هوا به سطح دوربرد معمولا از موتور جت استفاده میکنن و در این شرایط هواپیما میتونه اونا رو از ارتفاع کم و از فاصله زیاد( از 60 تا 500 کیلومتر و بالاتر) شلیک کنه و علت قیمت بالای این موشک ها نسبت به بمب های هوا به سطح استفاده از موتور جت و سیستم های ناوبری لازم برای پرواز در ارتفاع کم هست!

من عرض کردم که :
[quote]
در صورتی که از پدافند های کوتاه برد و میانبرد و دوربرد به صورت مناسب استفاده کرد میتوان از تنوع تسلیحات دشمن کاست و [color=#FF0000]بمب های هوا به سطح[/color] را از لیست تسلیحات قابل استفاده آنها حذف کرد![color=#FF0000]چرا که این بمب ها برای رسیدن به حداکثر برد خود نیاز به پرتاب از ارتفاع بالا دارند که هواپیمای حامل را در معرض انواع پدافند ها قرار میدهند![/color][/quote]

در مورد موشک های بالستیک ضد کشتی هم در صورت دریافت ضربه اول یا در جریان دریافت ضربه باز هم میشه ناوهای دشمن رو هدف قرار داد چرا که موشک های کروز سرعت کمی دارن و در صورتی که از فاصله زیاد شلیک شوند بین نیم ساعت تا 2 ساعت طول خواهد کشید به هدف خود اثابت کنند !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشکر

این مباحث بارها در تاپیک های مختلف (مثل تاپیک حمله به تاسیسات بوشهر) بحث شده و واقعیت این هست هیچ کشوری در منطقه توانایی دفاع هوایی در مقابل حملات انبوه و همزمان هوایی نداره ...
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تشکر از جواب هایی که مرقوم فرمودید اما ...

[color=#ff0000]***در اینجا هم لایه های پدافندی که ذکر کردم مثل همون لایه های دفاعی تانک هستن که در صورت انهدام هریک میشه جایگزینشون کرد و جنگ رو فرسایشی کرد !***[/color]
خوب اتفاقا بنده هم از همین لایه ها صحبت کردم . اما تنها فرقی که من گذاشتم میزان تاثیر گذاری هر کدام رو تعیین کردم و گفتم که پدآفند موشکی و توپخانه و از این دست و ... اینقدر تاثیر گذاریش بالا نیست که در این مقاله به خواننده القا میشه . من که اینطور برداشت کردم شاید بنده اشتباه میکنم

[color=#ff0000]***البته با توجه به اینکه تنها پدافند زمینی برای دفاع از یک کشور پهناور کافی نیست بی شک ما هم دچار خسارت خواهیم شد ولی هدف راهکارهای ارائه شده کاهش این خسارت و به حداقل رساندن اونهاست که باعث شکست ما نشن تا بتونیم مقاومت کنیم.***[/color]
این که کاملا همون چیزی بود که من گفتم به این معنی که ما باید سعی کنیم کمتر خسارت ببینیم .

[color=#ff0000]***البته در صورت داشتن پدافند میان برد و دوربرد با اطمینان نمیشه گفت که خطر موشک های هوا به سطح دفع شده چرا که موشک های هوا به سطح دوربرد معمولا از موتور جت استفاده میکنن و در این شرایط هواپیما میتونه اونا رو از ارتفاع کم و از فاصله زیاد( از 60 تا 500 کیلومتر و بالاتر) شلیک کنه و علت قیمت بالای این موشک ها نسبت به بمب های هوا به سطح استفاده از موتور جت و سیستم های ناوبری لازم برای پرواز در ارتفاع کم هست!***[/color]
بنده هم گفتم خطرش کم میشه نگفتم که رفع میشه

[color=#ff0000]***در مورد موشک های بالستیک ضد کشتی هم در صورت دریافت ضربه اول یا در جریان دریافت ضربه باز هم میشه ناوهای دشمن رو هدف قرار داد چرا که موشک های کروز سرعت کمی دارن و در صورتی که از فاصله زیاد شلیک شوند بین نیم ساعت تا 2 ساعت طول خواهد کشید به هدف خود اثابت کنند ! ***[/color]

خوب من این همه مثال هایی که زدم کلی بود و شما در این مثال یک مقدار جزیی تر شدین . البته صحبت شما درست و متینه . اما منظور من از این باب ؛ کلیه که " چه خوب میشه که هم شلیک اول از ما باشه هم ضربه ی اول " امیدوارم که منظورم رو متوجه شده باشید. این احتمالاتی که گفتین همش صحیحه و بنده هم قبول دارم . من فقط میگم " قبل از شلیک دشمن ما ضربه ی اول رو بزنیم " تا "شاید" فرصت حمله رو از یک ناو بگیریم

خلاصه کلام این که بنده یک ایراد کلی گرفتم و اون این بود که در این مقاله یک مقدار نقش پدآفند موشکی و توپخانه ای پررنگ تر از آن چیزی که در عمل هست نشان داده شده که شما هم فرمودین من در مقاله صرفا به این لایه از پدآفند پرداختم و این باعث میشه که این ایراد تا حدودی کم رنگ بشود ( خودمم گیج شدم شما رو نمیدونم )

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
رویه ای که در مقاله ی شما برای مقابله با تسلیحات دشمن پیش گرفته شده تاکید بر Hard kill برای رفع خطر تسلیحات حتی بمب ها و موشکهای کوچکی مثل GBU-39 یا موشکهای ضد رادار هست در حالیکه بندرت (در دکترین بقیه کشورها) وجود داره که برای یک بمب 250 پوندی استفاده از سامانه ی هوشمند و گران قیمت تور پیشنهاد بشه ! واقعیت اینه که بدلیل محدودیت در سامانه های پدافندی پیشرفته مثل Tor ، Hawk و احتمالا S-300 و البته جنگنده ها ، هزینه کردن اینها برای هدف گرفتن بمب های رها شده یا موشکهای ضدرادار کاری بسیار دور از منطق و هزینه بر هست .

بنظر بنده ایران باید وظیفه ی انهدام حامل تسلیحات (مثل جنگنده و بمب افکن های دشمن) و تسلیحات با تخریب بالا (مثل موشکهای کروز و بمب های سنگین) رو بر عهده ی سامانه های پدافندی و جت ها قرار بده و مقابله با بمب های هوشمند ، موشکهای کروز متوسط (تا حدودی) و موشکهای ضد رادار با شیوه ی Soft kill و با استفاده از روشهای فریب و جنگ الکترونیک و بعنوان حلقه ی دفاعی آخر با توپ های هدایت راداری و ... انجام بشه ، چراکه هم از سامانه های دفاع مستقیم موشکی ارزانتر تموم میشه ، هم کارایی و پوشش بالایی داره .
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب چکا من هم به هدف قرار دادن بمب های ارزان قیمت GBU-39 با موشک اعتقادی ندارم و راهکار پیشنهادی برای بمب های کم قطر اخلال در سیستم هدایت و گلوله باران با توپ های 23 تا 100 میلیمتری هست!
راه کارهای پیشنهادی من برای مقابله با تسلیحات اشاره شده در مقدمه مقاله 10 تا هستن که تیترهاشون آبی رنگ هست .
خودم بیشتر تمایل دارم روی استفاده از امواج مایکرویو پر قدرت برای مقابله با موشک های ضد رادار بحث بشه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
قوی ترین و بهترین راه استفاده از جنگ الکترونیک برای از کار انداختن جی پی اس است و اگر بشود راه را بر آواکس ها بست و یا ارتباطشان را قطع و عملکردشان را با مشکل مواجه کرد اصل بار و حملات از دوش پدافند برداشته می شود اما این روش بگیر و نگیر دارد

ولی هر لحظه امکان دارد دست دیگری روی طرف مقابل بیفتد و قضیه برعکس شود ولی با این وجود حتی تناوب این کار دشمت را بصورت اساسی در عملیات علیه اهداف با مشکل مواجه می کند ، مطمئن نیستم اما نیروی هوایی آمریکا اکثریت توانش بر روی ارتباطات با جی پی اس و آواکس است و در صورت از دست رفتن این دو اکثر پروازهایش ملغی می شود و فکر نکنم مثل خلبانان اسرائیل و نیروی هوایی اسرائیل، آمریکا دوره های پرواز خاموش و بی ارتباط در عمق خاک دشمن را تمرین کرده باشند و شرایطی چون زمان جنگ سرد را شبیه سازی کرده باشند و بی رادار و بی ماهواره از روی نقشه جهت یابی و به سوی هدف بروند

در حالی که ایران و اسرائیل این شرایط و دوره ها را برای خلبانان خود می گذارند، مثل عملیات حمله به اچ3 یا حمله به نیروگاه اتمی عراق

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

از مقاله خوبتون تشكر مي كنم ، از اين دست مقاله ها توي سايت كم داريم .
/////////////////////////////////////////////////
من هم چند تا پيشنهاد تخيلي دارم [img]http://www.military.ir/forums/public/style_emoticons/default/icon_mrgreen.gif[/img] ( يك شكم سير بخنديد )

[b]ماهواره هاي ارتباطي و جاسوسي[/b] يكي از ابزارهاي اصلي در برنامه ريزي حملات دشمن مي باشد پس :
- داشتن طرح هاي استتار و فريب مناسب و بكارگيري اهداف كاذب ، گامي عملي و مؤثر در ناكام گذاشتن دشمن مي باشد .
- اگر چه جمهوري اسلامي ايران توان خود در اخلال ماهواره ها و كور كردن آنها بوسيله ايستگاههاي زميني را نشان داده است اما در صورتي كه بتوان تسليحات شكار ماهواره ها در مدار Geo را فراهم نمود ، توان بازدارندگي بالايي ايجاد خواهد شد ( تعدادي موشك به تعداد انگشتان دست كافي خواهد بود، تصور كنيد با شروع موج اول حمله ، ايران ماهواره هاي جي پي اس را با ايستگاههاي زميني دچار اخلال نموده و هم زمان به سمت 3 ماهواره Gps موشك شليك كند ،[ نميشه ولي اگه بشه چي مي شه !] )
- نفوذ ( نه اخلال ) و اشراف بر لينك 16 و ساير خطوط ارتباطي و اطلاعاتي دشمن مي تواند برگي برنده در مقابله با حملات دشمن باشد . ( تصور كنيد در هنگام حمله ي اف-پانزده مهاجم ، دستور بازگشت از مركز فرماندهي صادر شود يا توسط آواكس حضور 4 ميگ ايراني در صحنه نبرد گزارش شود تا خلبان ناگزير از كنسل كردن مإموريت خود شود.[ نميشه ولي اگه بشه چي مي شه !])

[b]تصوير سازي مجازي [/b]
بسياري از موشكهاي دشمن از انواع سنسورهاي ديداري و اپتيك استفاده مي كنند ، براي فريب مو شك هاي دشمن مي توان از انواع پرده هاي دود ، ليزر و طرحهاي استتار استفاده كرد . شايد بتوان براي حفاظت كامل يك منطقه طرحي همچون رنگين كمان را در پرده بزرگي از مه و دود ايجاد كرد تا بطور كلي مانع از ديده شدن هدف توسط موشك دشمن شد . [ نميشه ولي اگه بشه چي مي شه !]

[b]خمپاره و توپخانه به عنوان پدافند هوايي [/b]
امروزه ، ايران مي تواند گلوله هاي هوشمند توپخانه و خمپاره را توليد كند .
احتمال هدف قرار دادن موشك كروزاز روبرو بسيار پائين است ، اما اگر بتوان مسير حركت موشك را پيش بيني كرد و گلوله خمپاره هوشمند را به گونه اي هدايت كرد كه با طي مسير بالستيك به جاي اصابت از روبرو از پهلو به آن اصابت كنديا در نزديكي آن منفجر شود ضريب موفقيت افزايش مي يابد و با توجه به برد بالاي اين گلوله ها مي توان از فاصله بيشتري با موشكهاي كروز درگير شد .

[b]متحرك سازي سامانه ها و سامانه هاي زره پوش [/b]
چه ايرادي داره كه ما طرحي داشته باشيم تا بتوانيم تنها ظرف مدت 3 ثانيه راداري مشغول انجام وظيفه همچون رادار اس 200 را به داخل يك پناهگاه بتوني پنهان كنيم ؟

[b]شكار تانكرها [/b]
اجراي يك حمله هوايي گسترده بدون پشتيباني تانكرهاي سوخترسان عملا امكانپذير نيست . تنها در صورتيكه بتوان يكي از تانكرهاي سوخترسان را بوسيله يك موشك بردبلند ، بدون هدايت راداري شكار كرد كل عمليات مختل خواهد شد .[ نميشه ولي اگه بشه چي مي شه !]

بسه يا ادامه بدم
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
;) ابول خیلی جالب بود اگه خودت دوست داری ادامه بده.

[color=#b22222]دوست خوب این تذکر دوم به شما در این تاپیک در مورد قوانین سایت هست.[/color]
[color=#b22222]این جمله ی شما اسپم حساب میشه. دکمه ی تشکر برای همین کار است ادامه را هم میشه در پی ام زد.[/color]
[color=#b22222]خواهش می کنم به قوانین سایت تعهد داشته باشید.[/color]
[color=#B22222]پست بعدی تون هم به همین ترتیب هست که تخلف چندگانه هست. این مسائل را در پی ام بررسی کنید. [/color]
[color=#B22222]کسی حق نداره مسئولیت خودش رو این جا اعلام کنه.[/color]
[color=#B22222]مجبورم آن را پاک کنم[/color]
[color=#B22222]تشکر می کنم [/color]
[color=#8b4513]Antiwar[/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][b]تصوير سازي مجازي [/b]
[color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]بسياري از موشكهاي دشمن از انواع سنسورهاي ديداري و اپتيك استفاده مي كنند ، براي فريب مو شك هاي دشمن مي توان از انواع پرده هاي دود ، ليزر و طرحهاي استتار استفاده كرد . شايد بتوان براي حفاظت كامل يك منطقه طرحي همچون رنگين كمان را در پرده بزرگي از مه و دود ايجاد كرد تا بطور كلي مانع از ديده شدن هدف توسط موشك دشمن شد . [ نميشه ولي اگه بشه چي مي شه !][/right][/font][/color][/quote]

این کار در دستور است و عملیاتی شده است
ولی حالت دو گانه دارد یعنی سیستم پدافند ما هم کمی کور می شود

[quote][b]خمپاره و توپخانه به عنوان پدافند هوايي [/b]
[color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]امروزه ، ايران مي تواند گلوله هاي هوشمند توپخانه و خمپاره را توليد كند .[/right][/font][/color]
[color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]احتمال هدف قرار دادن موشك كروزاز روبرو بسيار پائين است ، اما اگر بتوان مسير حركت موشك را پيش بيني كرد و گلوله خمپاره هوشمند را به گونه اي هدايت كرد كه با طي مسير بالستيك به جاي اصابت از روبرو از پهلو به آن اصابت كنديا در نزديكي آن منفجر شود ضريب موفقيت افزايش مي يابد و با توجه به برد بالاي اين گلوله ها مي توان از فاصله بيشتري با موشكهاي كروز درگير شد .[/right][/font][/color][/quote]

کمی تخیلی است اما پیشنهاد جالبی است و ممکن ات به تحقق بپیوندد چرا که هزینه پایینی دارد
بویژه با امکان فیوزهای انفجاری مجاورتی ، اما نیاز به تجهیز به سیستم های هوشمند و انسانی دارد

[quote][b]متحرك سازي سامانه ها و سامانه هاي زره پوش [/b]
[color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]چه ايرادي داره كه ما طرحي داشته باشيم تا بتوانيم تنها ظرف مدت 3 ثانيه راداري مشغول انجام وظيفه همچون رادار اس 200 را به داخل يك پناهگاه بتوني پنهان كنيم ؟[/right][/font][/color][/quote]

این هم در دستور کار هست ولی چقدر و چند درصد عملیاتی است را من نمی دانم
این یکی از موفق ترین و بهترین راهکارهای مقابله است

[quote][b]شكار تانكرها [/b]
[color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]اجراي يك حمله هوايي گسترده بدون پشتيباني تانكرهاي سوخترسان عملا امكانپذير نيست . تنها در صورتيكه بتوان يكي از تانكرهاي سوخترسان را بوسيله يك موشك بردبلند ، بدون هدايت راداري شكار كرد كل عمليات مختل خواهد شد .[ نميشه ولي اگه بشه چي مي شه !][/right][/font][/color][/quote]

نه تنها شکار تانکر بلکه شکار آواکس که عملا دشمن را محدود می کند و دست به عصا رفتار خواهد نمود
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع نسبت به پاسخ بیشتر بسته شده است.

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.