warjo

شايعه بر عليه شايعه

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

سلام به همگي

من و شما بارها شايعه را شنيديم ، آن را باور كرديم ، نقل كرديم ، به انتشارش كمك كرديم ، تكذيبش كرديم ، بهش خنديديم و ...

بر من و شما پوشيده نيست كه شايعه يكي از ابزارهاي جنگ نرم هست ، داراي منبعي ناموثق و پيدا كردن منبع انتشار آن بسيار دشوار و گاهي ناممكن مي باشد .
در تعريف آن مي توان گفت كه :
شايعه اطلاعات و اخباري هستند كه همزمان و موازي با اخبار رسمي جريان دارند و گاه خلاف منبع رسمي عمل مي كنند . بر اساس اين تعريف هر شايعه در حال انتقال بخشي از واقعيت است. شايعه حقايق پنهان را آشكار و بدين ترتيب دست قدرت را رو و با او مقابله مي كند .

در تعريف شايعه نبايد بر اساس معيار راست يا دروغ بودن آن عمل كرد شايعه ذاتا نوعي خبر است و ارزش يك خبر از نظر صحت ، محصولي از سنتها و قراردادهاي اجتماعيست و درستي يا نادرستي آن را نمي توان به سادگي تعيين كرد ( همون بحث ابهام شايعه )

خب چون اينجا نمي خوام در مورد شايعه صحبت كنم شما را به مراجع زير ارجاع مي دم و توصيه مي كنم حتما اونها را مطالعه كنيد :

اين يكي كه زياد قبولش نداريم :
ويكي پديا

كمي بهتر هست :
http://emdad.ir/amoo...les/m/rumor.pdf

http://www.pajoohe.c...ition&UID=31847

http://www.verdineja...&itemid=14599,8

و توصيه مي كنم در كتابهاي مرتبط با عمليات رواني و جنگ نرم ، مبحث شايعه را مطالعه بفرمائيد .

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
در جنگ نرم يكي از رهكارهاي مقابله با شايعه استفاده از شايعه عليه خودش هست . يعني يك طرف درگيري براي دفاع از موضع خودش در مقابله با شايعاتي كه طرف مقابل منتشر كرده اقدام به انتشار شايعات ديگري مي كند .

مورد اصلي كه مي خوام با شما در ميان بگذارم و نظرتون را در اون مورد بدونم مربوط به انتشار دو شايعه اي هست كه اخيرا توي جامعه منتشر شده :

اولي :
فرستادن پیامی محرمانه از سوی دولت آمریکا به ایران ، مبنی بر اینکه این کشور در حمله احتمالی به ایران درگیر نخواهد شد. در مقابل، آمریکا از ایران انتظار دارد در صورت وقوع جنگ، از حمله به پایگاه‌های آمریکایی خودداری کند.

يكي از منابع
مقالاتي هم در بعضي روزنامه ها منتشر شد .

و دومي :

خبر دخالت موساد در به شهادت رسيدن سردار حاج حسن تهرانی مقدم و اون اقدام ايذايي خانم آقا سلطان

فكر نمي كنم احتياج به گذاشتن منبع باشد !
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
آيا موضوع اول و دوم را با هم مرتبط مي دانيد ؟

آيا قبول داريد كه ما درگير جنگ نرمي هستيم كه در هردو مورد يك روزنامه اسرائيلي آن را هدايت كرده است ؟!

بيست و چهار ساعته آن لاين نيستم ! اگر خواستيد با من بحث كنيد پاسختون را روزهاي اتي خواهم داد .

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
از دروغ می پرسند تو چرا اینقدر پرکاربردی در حالی که راستی تو را در چند دقیقه نابود می کند
می گوید من دروغم و در لحظه ای راستی و حقیقت شروع به حرکت و روشنی کند من چند بار دنیا را درنوردیده ام و اثر خود را گذاشته ام

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام
لطفا رنگ های دیگه رو به صورت گسترده استفاده نکنید.
با تشکر

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.