SAEID

سامانه دفاع هوایی راپییر ( Rapier )

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

Rapier

تصویر

1- نقش موشك: دفاع هوایی در ارتقاع پست
2- نام کشور سازنده: انگلیس
3- نام شرکت سازنده: MBDA
4- سال ساخت: دهه 1970
5-طول موشك: 2.35 متر
6-قطر موشك: 13.3 سانتیمتر
7-وزن موشك: 42 کیلوگرم
8-وزن و نوع كلاهك: انفجاری شدید
9-حداقل برد موشك: ؟
10-حداكثر برد موشك: 8 کیلومتر
11- حداکثر سرعت: 2.5 ماخ
12-حداقل ارتفاع درگيري: ؟
13-حداكثر ارتفاع درگيري: 3 کیلومتر
14- سيستم هدايت: مادون قرمز خودکار یا هدفگیری دستی
15-رادار: رادار پالس داپلر با باند J برد شناسایی 32 کیلومتر و 5000 متر ارتفاع ، رادار مونو پالس با باند F برد رهگیری 15 کیلومتر ، شناسایی همزمان حدود 75 هدف
16- نرخ آتش: 7 موشک در دقیقه
17- دقت: بیش از 90%
18- توضیحات: ایران دارای حدودا 30 دستگاه سیستم رپیر میباشد که در آنها تغییرات نامعلومی داده است. رپیر جزو معدود سیستمهای دهه 1970 هست که توانایی شناسایی بمب افکن B-2 را دارد.

منبع: army-technology.com

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

باسلام دوستان اگر مطلبي راجع به سيستم ضد هوايي راپير ميدونن بنويسن؟ آيا هنوز هم اي سيستم ها كاربردي دارند؟ مرسي :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اين سيستم براي زدن هدف هاي پروازي با ارتفاع پايين هستش كه بين 5 تا 8 كيلومتر برد داره نمونه ي جديد آن موفق به رهگيري بي 2 شده بود البته توسط جستجوگر فروسرخ اگه اشتباه نكنم از كارنامه ي اين پدافند در جنگ ايران و عراق اطلاع جامعي در دست نيست

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اين سيستم براي زدن هدف هاي پروازي با ارتفاع پايين هستش كه بين 5 تا 8 كيلومتر برد داره
نمونه ي جديد آن موفق به رهگيري بي 2 شده بود
البته توسط جستجوگر فروسرخ اگه اشتباه نكنم
از كارنامه ي اين پدافند در جنگ ايران و عراق اطلاع جامعي در دست نيست

بي 2؟
مگه ميشه؟
سيستم هاي راداري جديد نميتونن اين چطور تونسته؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بله میشه خوشبختانه! فناوری پنهانکاری و سطح مقطع راداری نسبی است و در برابر رادارهای با روش اسکن و امواج مختلف کم و زیاد میشود. دلیل این توان سیستم رپیر معلوم نیست چون از فناوری بکار رفته در بی2 مطلع نیستیم اما هر چه باشد این سیستم موفق به آشکارسازی بی2 شده و این بدین معنی است که در فرکانس کاری رادار رپیر ، بی2 کمتر خاصیت پنهانکاری دارد. (البته شنیدم با رادار شناسایی کرده نه روش حرارتی چون بی2 در برابر رادارهای حرارتی تا حد زیادی مصون است.)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان در این تاپیک نوشتم که چطوری راپیر میتونه بی2 رو شناسایی کنه البته اگر هم کسی خواست یادش میدم چطوری یک سیستم الکترواوپتیک مثل راپیر برای کشف بی 2 بسازه انشاالله در تاپیک موشکهای زمین به هوا بسازید خواهم گفت :mrgreen: http://www.military.ir/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6636

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خوب پس همون کشف حرارتی درسته! انصافا عجب حساسیتی داره! :oops: اشکال این روش اینه که برد 6 کیلومتر یا حتی دو سه برابرش برای دفع خطر کافی نیست! :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دست درد نکنه! ولی رپیر که کوتاه برده و این برادرمون بی-2 هم که بمب افکنه! و مسلماً ارتفاعش که خیلی زیاده! 6 کیلومتر کافی به نظر می رسه؟! به نظر من باید روی رپیرها کار بشه و برد و سرعتش رو افزایش داد! :mrgreen: ظاهراً که حسگرهاش خوبن فعلاً!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
کشف حرارتی نیست بلکه کشف الکترواپتیکه یعنی با استفاده از تصویر واقعی !!!! خیلی هم ساده است اما کشف مادون قرمز از اون ساده تره فکر کنم برای شب ازش استفاده میکنه :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

کشف حرارتی نیست بلکه کشف الکترواپتیکه
یعنی با استفاده از تصویر واقعی !!!!
خیلی هم ساده است اما کشف مادون قرمز از اون ساده تره فکر کنم برای شب ازش استفاده میکنه :mrgreen:

خوب بالاخر این بمب افکن کذایی سیستم دفاعی هم داره! برای مقابله با منور اتوماتیک و سیستم های جنگ الکترونیکی چه پیشنهادی می دین؟ راستی رپیر هم فقط در برابر هدف های با ارتفاع نسبتاً پایین می تونه عمل کنه! نه بمب افکن!! :oops: بلکه ارتقا داده بشه!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

کشف حرارتی نیست بلکه کشف الکترواپتیکه
یعنی با استفاده از تصویر واقعی !!!!
خیلی هم ساده است اما کشف مادون قرمز از اون ساده تره فکر کنم برای شب ازش استفاده میکنه :mrgreen:

خوب بالاخر این بمب افکن کذایی سیستم دفاعی هم داره! برای مقابله با منور اتوماتیک و سیستم های جنگ الکترونیکی چه پیشنهادی می دین؟ راستی رپیر هم فقط در برابر هدف های با ارتفاع نسبتاً پایین می تونه عمل کنه! نه بمب افکن!! :oops: بلکه ارتقا داده بشه!

لیچ جان اون مبحث مقابله با فناوری پنهانکار رو بیار بالا تا بهت بگم :lol: لینکش بالاست

در مورد بی2 و هر پنهانکار دیگه یه روش دارم 100 درصد فقط نمیدونم چه طوری میشه آزمایش کرد :lol:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

به نام خدا

سیستم پدافندی راپیر جزء سیستم های پدافندی نسبتا قدیمی و در عین حال موفق می باشد.

راپیر

thumb_800px-Swiss_rapier_missile.jpg . thumb_800px-Rapier_IWM_Duxford.JPG . thumb_Towed_Rapier_SAM.jpg .

از سال 2000 به بعد تلاشهای زیادی برای ارتقای سطح عملیاتی این سیستم انجام شد که نتیجه آن

سیستم به روز شده جرناس می باشد. گفته می شود نسل جدید سیستم راپیر (( جرناس )) توانایی

مقابله با انواع هواگردهای استلیث مثل بی 2 را دارا می باشد.

جرناس

thumb_800px-Rapier-Jernas.jpg . thumb_RAPIER_FSC-JERNAS1.jpg . thumb_jernas%282%29.jpg . thumb_m02006112500159.jpg . thumb_rapier_jernas.jpg .

ویدئوی زیر نیز شلیک موشک جرناس را نشان می دهد.
حجم ویدئو / 3.2 مگ

http://isherwood.persiangig.com/video/Rapier Jernas Missile.flv

فقط برای میلیتاری

• Like 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ميشه اطلاعات بيشتري در مورد اين سيستم بدين....
مخصوصا تاريخچه و كشور هاي دارنده...
از تاپيكي كه گذاشتين ممنونم.....

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام .
خوب بود .
ساخت كجاست ؟
مگه اين يه سيستم كوتاه برد نبود ؟ پس چطوري ميتونه با بي2 اون بالا مالاها درگير بشه ؟ (البته من خودم با توجه به اندازه اش حدس زدم كوتاه برد يا حداكثر ميانبرد باشه)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با تشکر از دوستان

راپیر در اوایل دهه 70 در انگلستان طراحی و تولید شد و به کشورهایی مثل لیبی ، ترکیه ، اندونزی ، سوئیس صادر شد. ایران هم یکی از قدیمی ترین کاربران این سیستم به شمار می رود. در زمان حکومت پهلوی این سیستم وارد ایران شد.

موشک های این سیستم 45 کیلوگرم وزن دارند و طول آنها 2.3 متر است و قطر آنها نیز 133 میلیمتر است. این موشک از سوخت جامد استفاده می کند و دارای حدود 7000 متر برد می باشد و ارتفاع عملیاتی آن نیز 3000 متر است. این موشک دارای 2.5 ماخ می باشد.

پس چطوري ميتونه با بي2 اون بالا مالاها درگير بشه ؟ (البته من خودم با توجه به اندازه اش حدس زدم كوتاه برد يا حداكثر ميانبرد باشه)

گفتیم توانایی این کار رو دارد ، نه اینکه حتما در هر صورت بتواند بی 2 را مورد هدف قرار بدهد.

هواپیماها و هلیکوپترهای استیلیث که در ارتفاع پایین پرواز می کنند ، جزء اهداف این سیستم به شمار می روند.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.