mahdavi3d

پروژه فَب-9 گلوبال‌فاندریز در ابوظبی امارات

Recommended Posts

[quote name='Ehsan_animator' timestamp='1375206765' post='325224']
جناب [size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]EMP شايد لازم باشه يه نامه به رهبري بنويسيد و تمامي حفره هاي امنيتي در اين زمينه را با مدرك محكم در آن نامه بيان كنيد ....[/font][/size]

[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]الان ما در حال ساخت چندين جنگنده و سامانه ي پدافندي در كشور هستيم ...... اگه اين نكات امنيتي لحاظ نشده باشد كه كلاهمان پس معركه خواهد بود .... يا همين صنعت نفتي كه شما مثال زديد .... البته خودم بعيد مي دانم كه به اين نكات توجهي نشده باشد .... مخصوصا بعد از اون حمله ي سايبري به تاسيسات غني سازي ما .... ولي شما تكليف خودتان را انجام دهيد ..... [/font][/size]
[/quote]
از لطفی که به من دارید بسیار سپاسگزارم. متاسفانه تروجانهای سخت افزاری که در 2003 عمل کردند و پدافند هوایی عراق را مختل نمودند تا آمریکا راحت کار خود را بکند، توسط آمریکایی ها نابود شدند و مدرکی به جا نماند و لی شایعات می گوید که پرینترهای HP شروع به پخش فرکانسی مختل کننده نموده اند و تراشه های بکار رفته در رادارهای تامسون فرانسه را مختل کرده اند!!!!!! به نحوی که رادارها دیگر قابل استفاده نبوده است!!!!! حتما قبول می کنید که من نمی توانم از این نوع اخبار به عنوان مدرک استفاده بکنم آن هم در نامه ای برای رهبری گرامی.
در مورد امنیت سایبری و غیره به نظر من خود ایشان در جریان امور هستند که پژوهشکده ویژه درست می شود آزمایشگاه تشخیص صحت سخت افزار تاسیس می شود ولی مشکل اجرا دستور است نه خود دستور و یک افرادی که همه جا نفوذ دارند و ممکن است نظر ایشان را برگردانند. پژوهشکده می سازند که بگویند ما اجرای اوامر کردیم اما در عمل خدا می داند که در این مراکز چقدر کار مفید انجام می شود. تا جاییکه من میدانم در مراکز علمی ایران معدل طرف ملاک است و عبور از گزینش (بعضی ها هم مثل پژوهشگاه نیرو علاوه بر موارد فوق خروجی دانشگاه شریف بودن مهم است!!) در حالیکه انگیزه طرف و مسئولیت پذیری او و شعور اجتماعی را باید بسنجند که بالاترین قدرتها است.
به نظر من مشکل اصلی در اجرای دستورات ایشان است. همین پروژه نفتی ما اگر حمایت نماینده رهبری که یک آقای پیری بودند (اسم ایشان به ما گفته نشد) نبود، همون 2 سال پیش له شده بود. ولی به هر روی لابی سودجویان و کوته نظران (=مخالفان پیشرفت ایران) به ویژه در شرکت نفت بسیار قوی تر از حد تصور ما بود حتما ما را یک جوری بین مقامات خراب کرده اند که به منظورشان رسیده اند. حتی اگر پروژه ما فردا هم امضاء شود، ضرری که از برداشت با نرخ اشتباه به مخازن نفت و گاز کشور خورده قابل اندازه گیری نیست.

در مورد تراشه ها و امنیت آنها در حال حاضر داشتن جنگنده مهمتر از نداشتن آن به دلیل احتمال اختلال امنیتی در تراشه های آن است. در حال حاضر خطر شدیدی در سیستمهای موجود در محصولات نظامی نیست زیرا دشمن از سخت افزار درون آنها قرار است بی خبر باشد. سخت افزار های نصب شده هم فاقد شماره تراشه باید باشند پس خطر در سخت افزارهای آماده ، سوئیچها و کامپیوترهای صنعتی کنترل و مدیریت و کامپیوترهای شخصی و سازمانی که سخت افزار آن برای دشمن مشخص است نهفته است و ممکن است که بتوانند از طریق آنها خسارت شدید بزنند. خود آمریکا هم از این بابت امنیت کامل ندارد. اما ما را در حدی نمی بیند که بتوانیم از حفره های امنیتی او سو استفاده بکنیم. راستش از شلوغ کردن در این موارد بسیار می ترسم زیرا همین الان هم بسیاری از طراحان تراشه ما (طراحان FPGA) بیکار هستند و اگر این سخنان من هم پخش شود و به آن توجه شود ممکن است خیلی راحت صورت مسئله پاک شود. ممکن است مسئولین متوحش شده تصمیم بگیرند که کل استفاده از تراشه ها ممنوع بشود در حالیکه جایگزینی هم برای آن نیست (در مخابرات اتفاقی شبیه این یک بار افتاده است و دستور داده اند از انکودر های خارجی استفاده نشود) و این بیشتر به ضرر ما تمام می شود.
شوربختانه شایعاتی به گوش می رسد که پروژه FPGA ([b]تراشه ای که سخت افزار درون آن قابل تغییر حتی در محل مصرف است[/b]) ملی را هم به همان کسی داده اند که پروژه سیستم عامل ملی و کارت سوخت و ..... را داده بودند. این نشان می دهد که این دکتر برق مقیم دانشکده کامپیوتر شریف چقدر لابی قدرتمندی دارد امثال منی که به دانشگاهی که سالیان درازی است در آن تدریس می کنم، راه نمی دهند را یارای درگیری با این غولهای معتبر از نظر دولت نیست.
یادم می آید که سالها پیش به عنوان مشاور وزیر نیرو به ساختمان وزارت دعوت شدیم تا خرید یک سیستم E-learning را بررسی کنیم. فروشنده همین استاد معروف شریف بود!! با اینکه خود وزارت نیرو یک سیستم E-learning عالی با رعایت آخرین استانداردها داشت. بعد از نیم ساعت تاخیر 2 تا دانشجوی این بابا با یک شکل و قیافه مریخی آمدند و شروع کردند به ارائه 2 نرم افزار Open Source معروف!!! بعد هم قیمتهای نجومی دادند و گفتند که وقت ندارند باید بروند!!!!! و رفتند. وقتی از آنها source خواستیم گفتند که متولی Open Source ایران هستیم و Source به کسی نمی دهیم!!! وقتی گفتیم که این OpenSource که می فروشید چه لایسنسی دارد (GPL، LGPL یا چی؟) گفتند نمی دانیم! خوب ما هم می توانستیم همین نرم افزار ها را مجانی دانلود کنیم. دست آخر ما شدیدا خرید این نرم افزار ها را منع کردیم (به دلیل back door هایی که به صورت فراوان در اینترنت در دسترس عموم قرار داشت و نه به خاطر مجانی بودن آنها) اما وزیر دستور خرید داد و ما به کل ضایع شدیم.
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]

درست نیست که در مورد کسی که امکان دفاع از خود را ندارد صحبت کنیم اتفاقا بنده با ایشون برخوردی داشتم انسان شریفی بود ( دانشگاه شریفی هم بود :mrgreen: ) حالا چون عقایدش با ما فرق می کنه که نباید منکوبش کرد واقعا چرا این موضوع توی این سایت اپیدمی شده ؟؟ هر کسی نظری مخالف داشت رو زود بهش برچسب میزنند خب حالا ایشان متمایل به غرب بوده اشکالش کجاست ؟ چون کمی با حکومت مخالف بوده و ناراضی از وضع موجود باید چنین رفتاری با ایشان شود ( بنده به شدت از بن شدن ایشان متاثر شدم واقعا حیف بود کسی که علاقمند بود و خب علم و دانشی داشت رو از دست دادیم )
[/quote]

به خدا قسم منکوبش نکردم ... منکوب کردن بنده که اصولا به جاهایی می رسه که خودم هم تاسفم می گیره !! خوب که گفتم به خاطر اینکه نیست نمی خوام حرف بزنم ....

البته اینکه اونجناب اونقدر اراده داشت که با فقیر فقرای این سایت حرف بزنه خودش خیلی هست ... سایرینشون که اصولا ما رو آدم هم حساب نمی کنند ...

بگذریم ....

_____________________________________________________________________________________________________

جالبه ... یعنی من هم می تونم برم برنامه ی اپن سورس رو بفروشم !؟

همین کارها رو می کنند که همون یک عده ای هم که عشق خارج رفتن نیستند نا امید می شوند می روند خارج یا تو کنج خونه شون کز می کنند ....

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برار عزیز من کلی گفتم منظورم هم حضرتعالی نبودید بقیه دوستان هم ان زمان با ایشان برخوردهایی داشتند شما که برگواری کردید و نام ایشان رو نبردید از دست بنده ناراحت نشید

فکر کنم دیگه تاپیک به اندازه ی کافی منحرف شده دیگه در این مورد صحبت نکنیم بهتره

در مورد مسئولان هم بنده از جریاناتی که استاد بزرگوار EMP تعریف می کنند بسیار متاثر می شوم ای کاش در این کشور اندکی شایسته سالاری حاکم بود اندکی بجای نام دانشگاه و معدل به سواد و انگیزه ی طرف بها می دادند به خدای واحد قسم اگر اینگونه بود قطعا صحبت خاتم پیامبران به زودی به حقیقت می پیوست اما حیف

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
درود به جناب 100
بله شما می توانید نرم افزار متن باز را دانلود کرده و حتی بفروشید اما این شرط و شروطی دارد که بستگی به لایسنس نرم افزار دارد. مثلا در لایسنس GPL شما باید قبل از دادن هر تغییری در نرم افزار از نویسنده اجازه بگیرید (گاهی این اجازه نیاز به پول دارد) و در صورت فروش نیز حتما باید Source کامل اصلی و قابل کامپایل را به خریدار بدهید تا خریدار بنا به نیاز خود بتواند آن را تغییر بدهد و به خریدار هم نویسنده اصلی و صاحب کپی رایت را معرفی بکنید. اما در لایسنس LGPL شرایط خیلی محدودتر است
مشکل اینجا بود که این مدعیان OpenSource در ایران به خریداران خود هیچ سورسی نمی دادند!!!!!!!!! از نویسنده هم اجازه نداشتند بنابراین این چیزی که می فروختند از نظر قوانین بین المللی دزدی حساب می شد و با نرم افزار قفل شکسته هیچ فرقی نمی کرد الا اینکه معمولا BackDoor های نرم افزارهای قفل شکسته تنها در دست سازنده اصلی است اما backdoor های یک برنامه متن باز، در دست همه. اما هنگام فروش مرتب تبلیغ می کردند که استفاده از نرم افزارهای متن بسته مشکلات قانونی دارد و چه و چه. تمام مشکلاتی که استفاده از نرم افزار متن بسته داشت، نرم افزار متن باز آنها داشت بعلاوه مشکلات خاص نرم افزارهای متن باز.

دوست گرامی جناب ماوریک 100
لطفا مرا به خاطر این زبان گزنده ببخشایید. آدم که پیر می شود کم کم ذهنش پر می شود از .... و وقتی حرف می زند انگار دردنامه دارد منتشر می کند.
امیدوارم که روزگار شما جوانان به خوبی بگراید و سختی های ما را نکشید.
:rose: ویرایش شده در توسط EMP
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

ربطی نداره ولی در مورد FPGA .... این لینک های آموزشی دانشگاه اصفهان هستش ....

http://www.codecity.ir/film_show.php?id=1107
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.