Recommended Posts

[quote]حالا اینهمه روضه نوشتم تا به اینجاش برسم که بگم منظورم در اون پستی که به اون دوستمون دادم و شما منو بابتش به انتشار اطلاعات عجیب و غریب و نادرست متهم کردی اینه که امارات با کدوم نیرو میخاد با ایران درگیر بشه.[/quote]

کسی نگفته امارات میتونه با ایران درگیر شه.بحث صرفا سر نیروی هوایی هستش.
وگرنه کشوری به وسعت امارات قصد حمله کنه معنیش نابودی همه زیر ساختهاش هست که بیشتر بر مبنای امنیت ساخته شده.

اما من در مورد فقط نیروی هوایی صحبت کردم نیرویی که حتی تا چند سال پیش خلبانهاش،خلبانهای آموزش دیده ی آمریکایی و بعضا اروپایی بودن که به خاطر سطح آموزش ها واقعا خطرناک هستن.یه چیزی هم بگم این که یکی میگه یه چیزی خطرناکه معنیش این نیست که از اون میترسه و خلاصه آدم ضعیفی هست اما خوب یه خلبان خوب با یه اف 16 بلاک 60 خیلی میتونه خطرناک باشه.

من یه بار گفتم باز هم میگم همه میدونن ما امکان خرید نداریم و اینکه هواپیمایی هنوز داره پرواز میکنه که از نظر شرکت سازنده اش نباید رادارش کار کنه کار بزرگی هست اما این دلیل بر قوی بودن جنگنده های ما نیست به خدا.قبول کنید.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خب دیگه فقط مونده بود امارات رد فلگ کنه که اون هم انجام شد.
حالا دیگه میتونم بهتون قول بدم که خلبانان این کشور اگر نمره 30 داشتنند بعد از این عملیات به نمره 90 از صد رسیدن.البته
معیار کشورهای خاورمیانه نزدیک هست چرا که اگر بخایم اونها رو در مقابل خلبانان اسراییلی و امریکایی قرار بدیم نمرشون در
حده همون 20 باقی میمونه.
جالب اینجاست که رد فلگ فقط برای خلبانان نیست و کلیه افراد مرتبط با اسکادران نیروی هوایی حتی رادارهای زمینی رو شامل میشه و
یک آموزش کامل و جامع و بی نقص از[b] نبرد مدرن [/b]هست.
انشالله رد فلگ ایرانی...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوست عزیز جناب فرهاد، بنده از شما عذرخواهی میکنم
شما به متن خودتون توجه بفرمایید:
[b]امارت یک و نیم میلیونی که به گفته خودشون بیش از هشتصد هزار نفرشون ایرانی الاصل هستن[/b]
بنده برای این قسمت از ویکی ترجمه کردم اگه منبع معتبری دارید برای صحبتتون دارید بنده در خدمتم و تسیلم :winking:
در اکثر منابع از هندیها و پاکستانیها و مصریها بعنوان اکثریت مهاجرین یاد شده و حتی اگه به اونجا سفر کنید اینگار رفتید هند!!
اگه اطلاعات بنده عجیب و غریب بود، بنده رو ببخشید
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[right]اماراتی ها در لیبی حضور فعال داشتن و کیفیت پائین عملکرد نیروی هوائیشون خیلی جلوه کرد بنظر میاد رفتن بدنبال بالا بردن سطح کیفی پرسنل بهر حال اگه روش کار کنن میره بالا [/right]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='jalilnoori' timestamp='1362820293' post='303379']
[right][b]اماراتی ها در لیبی حضور فعال داشتن و کیفیت پائین عملکرد نیروی هوائیشون خیلی جلوه کرد[/b] بنظر میاد رفتن بدنبال بالا بردن سطح کیفی پرسنل بهر حال اگه روش کار کنن میره بالا[/right]
[/quote]

این قسمت از جملتون برام خیلی جالب بود اگر در این مورد توضیح کوتاهی بنویسید خیلی عالی میشه
پس برادران اماراتی از قرار معلوم توی لیبی هم خرابکاری کردند

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقا دستت درد نكنه بسيار جالب بوده منتظر ارسالهاي بعدي شما هستيم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='iran_400' timestamp='1362827973' post='303393']
[quote name='jalilnoori' timestamp='1362820293' post='303379']
[right][b]اماراتی ها در لیبی حضور فعال داشتن و کیفیت پائین عملکرد نیروی هوائیشون خیلی جلوه کرد[/b] بنظر میاد رفتن بدنبال بالا بردن سطح کیفی پرسنل بهر حال اگه روش کار کنن میره بالا[/right]
[/quote]

این قسمت از جملتون برام خیلی جالب بود اگر در این مورد توضیح کوتاهی بنویسید خیلی عالی میشه
پس برادران اماراتی از قرار معلوم توی لیبی هم خرابکاری کردند
[/quote]
http://pishkesvat.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=458:1390-04-06-18-11-13&catid=1:report

این مقاله اشاره کرده حضورشون و تعدادشون ولی در مورد کیفیت پائین عملکرد یه خبر دیگه داشتم که پیداش نکردم برادر
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=black][font=Tahoma][size=2]آقا دستت دردنکنه اگه اون یکی لینک رو هم پیدا کردی حتما بذار[/size][/font][/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
F16 بلاک 60 چقدر ظاهرش نسبت به نمونه های قبلی تغییر کرده!! اون برجستگی که از دو طرف کابین تا دم ادامه پیدا کرده چیه؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='pckho0r' timestamp='1362840325' post='303433']
F16 بلاک 60 چقدر ظاهرش نسبت به نمونه های قبلی تغییر کرده!! اون برجستگی که از دو طرف کابین تا دم ادامه پیدا کرده چیه؟
[/quote]

[font=tahoma,geneva,sans-serif][size=5]تانکر سوخت CFT هستند ، اینجا در موردشون توضیح داده [/size][/font] http://en.wikipedia.org/wiki/Conformal_fuel_tank
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
نیرو هوایی امارت قویتر از ایرانه شکی درش نیست اصلا نیرو هوایی تمام کشورای حوزه خلیج فارس از ایران برتره((لاقل به لحاظ کیفیت)) دلیل اینم روشنه چون تقریبا تمام ستون فقرات نیروی هوایی ایران مال 30 سال پیش و حتی بعضا 40 سال ....بعبارتی اینکه این طیاره ها تا الان هم توان بلند شدن از زمین دارن خودش خیلیه حالا شما جسارت و ایثار این خلبان های عزیز نیرو هوایی رو تصور کنید که به هیچ ترسی ریسک پرواز با این به اصلاح جنگنده ها رو می پذیرن چون هر تیک افی ممکنه اخرین تیک اف شون باشه :-( :-( از طرفی دلیل فرسودگی نیروی هوایی ایران هم نیازی به توضیح نداره کاملا واضحه هواپیما بهمون نمیدن خودمون هم لاقل [size=5]تا الان [/size] چیز دندون گیری تولید نکردیم بنابراین نتیجه میشه که نیرو هوایی ایران لاقل روی کاغذ نمی تونه جلوی امارات رو بگیره((حالا شما خودت وضعیت ما رو با عربستان و ترکیه و اسراییل و در اینده عراق مقایسه کن))
اگه تا الان هم امریکا و سایر نوکرانش جسارتی به ایران نداشتن((البته اصولا کشورای عربی در قواره جسارت به ایران و ایرانی نیستن منظورم همون امریکاست)) فقط و فقط بخطر داشتن عموق استراتژیک بسیار زیاد کشور و ناتوانی از مهار تاکتیک های پیچده نامتقارن نیروهای زمینی و توان فوق العاده نیروهای راهبردی موشکی سپاه که قطعا دودمان متجاوز رو به فنا میدن و صدالبته نقش انکار ناپذیر قوای چندلایه و متراکم قرارگاه پدافندی خاتم النبیاست که خوشبختانه این مورد اخری چند ساله به اضافه شده و تازه دایما هم در حال تکامله fi_lone_ranger ...بعبارتی با اضافه شدن موشکهای قاره پیما به ساختار نیروی هوافضای سپاه((شایدم تا الان .... شده باشه :winking: )) و الحاق غروز انگیز باور373 به رینگ پدافندی قرارگاه خاتم در کنار رعد و تور ایرانی و گستره طیف وسیعی از رادارهای کیهانی و وی اچ اف و........قاطعانه میشه گفت هر حماقتی برا حمله به ایران حتی با حضور فراگیر اف22 و اف35 هم ناکام میمونه منظورمم مشخصا کشور امریکاست وگرنه بقیه که هیچ نگم بهتره
[size=5]البته همون طور که در بالا هم گفتم ضعف فعلی در نیروی هوایی قطعا موقتی خواهد بود مهم ترین دلیلشم هم رونمایی از قاهر313 هست [size=4]وگرنه میشد با یه اپگرید خوب از اف5 هم مراسم رو برگزار کرد ولی مسولین کشور دقیقا دست گذاشتن رو فایتر نسل5 اونم با اون ظاهر عجب و غریبش رونمایی از همین یه مورد یعنی اف16 های امارات و عربستان و ترکیه و... :clown:[/size][/size][size=5][size=4] [/size][/size][size=5][size=4](البته شوخی کردم اف16 هم قطعا جنگنده قابلیه) در مجموع عرض میکنم ما که وضعیت اسف بار نیرو هوایی رو چند دهه ست که تحمل کردیم این چندسال اخر هم روش....البته من مطمین هستم قاهر313 پایان کار رادارگریز در کشور نخواهد بود و ایران با این مختصات و این حجم عظیم تهدیدات هوایی حتما حتما به یه رهگیر تمام عیار نسل5 نیاز داره اونم جوری که قابلیت بمباران زمینی رو هم داشته باشه((یعنی تلفیق ویژگیهای اف14 و اف4))[/size][/size][size=5][size=4] [/size][/size]که در اون صورت حاکمین عرب باید علاوه بر خرید میلیاردها دلار اف35 دهها میلیارد دلار هم صرف خرید اف22 کنن اونوقت شاید بشن اندازه ما البته با وابستگی مطلق fi_lone_ranger پس بهتره این چند سال هم صبر کنیم و این رزمایش های عربی به دیده حسرت نگاه کنیم بعدش انشاااله خودمون خیلی بهتر از اینا رو با قاهر و...انجام میدیم
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='A10' timestamp='1362779247' post='303341']
[quote]حالا اینهمه روضه نوشتم تا به اینجاش برسم که بگم منظورم در اون پستی که به اون دوستمون دادم و شما منو بابتش به انتشار اطلاعات عجیب و غریب و نادرست متهم کردی اینه که امارات با کدوم نیرو میخاد با ایران درگیر بشه.[/quote]
. . .
من یه بار گفتم باز هم میگم همه میدونن ما امکان خرید نداریم و اینکه هواپیمایی هنوز داره پرواز میکنه که از نظر شرکت سازنده اش نباید رادارش کار کنه کار بزرگی هست اما این دلیل بر قوی بودن جنگنده های ما نیست به خدا.قبول کنید.
[/quote]

دوست گلم من هم نگفتم اف 4 و اف 5 ما اف 16 امارات رو میترکونه موضوع اینه: """حسابی که خلبانان نیروی هوایی کشورهای ایکس وای زد از جنازه در حال پرواز یک جنگنده قدیمی با آرم نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران میبرن رو نمیشه رو کاغذ تفهیم کرد""" اگه فردا یه جنگنده اف 16 اماراتی یه اف 5 ایرانی رو سرنگون کنه به خدای احد و واحد حماسه ای در حد داستان جنگ ماراتن براش خواهند ساخت چون اونا به اونش فکر نمیکنن که شورلت کوروت 12 سیلندر اونا زده کل آریا شاهین مارو خابونده اونا میگن که زدیم تو پوز نیروی هوایی ایران(زهی خیال باطل). و بازهم تکرار میکنم ترسی که موزه هوایی ما به دل دشمن میندازه وصف ناپذیره.

[quote name='hightech' timestamp='1362813713' post='303356']
دوست عزیز جناب فرهاد، بنده از شما عذرخواهی میکنم
شما به متن خودتون توجه بفرمایید:
[b]امارت یک و نیم میلیونی که به گفته خودشون بیش از هشتصد هزار نفرشون ایرانی الاصل هستن[/b]
بنده برای این قسمت از ویکی ترجمه کردم اگه منبع معتبری دارید برای صحبتتون دارید بنده در خدمتم و تسیلم :winking:
در اکثر منابع از هندیها و پاکستانیها و مصریها بعنوان اکثریت مهاجرین یاد شده و حتی اگه به اونجا سفر کنید اینگار رفتید هند!!
اگه اطلاعات بنده عجیب و غریب بود، بنده رو ببخشید
[/quote]

بله برادر عزیزم گفتم بازم تکرار میکنم: [b]امارات یک و نیم میلیونی بیش از هشتصد هزار نفرش ایرانی الاصل هستن[/b]. انتظار نداری که اینو تو سایت ویکی پدیا پیدا کنی،داری؟ چیزی رو که به منابع حواله میدی من جونیمو پاش گذاشتم. بالاخره همون ایرانی الاصل هایی که در پست قبل بهشون اشاره کردم الان تو ادارات دولتی در حال خدمت هستن سرهنگ فلانی از اداره الجنسیه والاقامه (امور اتباع بیگانه خودمون) متاسفانه وب سایت نداره بنده به عنوان مرجع خدمتتون معرفی کنم. جمله ای که بنده در بالا های لایت کردم شاید شمارو شکه بکنه تا اونجایی که اول چیزی که به فکرتون میرسه این باشه که: "اینم مثل خیلی از هجویات دیگه" اما برادر عزیزم این برا هموطنایی ساکن حاشیه خلیج فارس که یا اعضای درجه یک و دو یا یکی ازبستگانشون پاس یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس رو دارن جمله آشنایست که همواره از آن سوی آبها به واسطه همون اقوام و دسترسی به منابع اطلاعاتی غیر محرمانه شنیده شده و میشود.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
یکسری از ماجراهایی که من براش منبع معتبری ندارم:
1-دولت امارات بویژه شارجه پارو از اخراج ایرانیها فراتر گذاشته و الان به اخراج( یا عدم تمدید ویزای اقامت که همون اخراج محترمانه محسوب میشه) افغانهای شیعه مذهب دست زده.
2-هیچ صرافی در خاک امارات حتی یک دلار برای هیچ شهروند ایرانی جابجا نمیکنه
3-کلیه مکالمات ایرانی تبارها در خاک امارات شنود میشه تا اونجایی که هر دو طرف مکالمه کننده کاملا متوجه میشن که نفر سومی روی خط هست
4-رییس هیچ شعبه بانکی در سرتا سر خاک امارات هیچ گونه ابایی نداره که این جمله رو بگه(از ارائه این خدمات بانکی به شما که ایرانی هستید معذوریم)).
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
قدیمیا مثل نگفته نذاشتن
گوینده هرچه گوید شنونده باید عاقل باشه
این روزا فهمیدن فرق حرف یامفت با منبع یا بی منبع کار سختی نیست. ویرایش شده در توسط farhad1124
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با اوصافی که از برادران حاشیه ی خلیج فارس میدونیم ، حتی اگه بهشون اف 35 هم بدن ؛ با اولین داگ فایتی که یک خلبان ایرانی علی الخصوص اگه تامکت باشه یکیشونو بزنه ، بقیه از اون به بعد تا پالس AWG9 گرفتن ایجکت میکنن :mrgreen:
  • Upvote 2
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقا فرهاد عزیز بنده قصد نداشتم این بحث بی فایده رو که منجر به منحرف شدن تاپیک بشه ادامه بدم اما شما دوست ندارید با شنونده غیر عاقلی چون من سر و کله بزنید
دوست عزیز درصد افراد اصیل و غیر اصیل یک کشور با حرفهای دایی و عمه و دیدن و گفتن یکی دو نفر تعیین نمیشه بلکه اینها آمارهایی هست که از سوی مراجع رسمی مشخص میشن و میتونن علنا اعلام بشن یا خیر
اگر هم بقول شما این اطلاعات غیر محرمانه هست پس باید انتظار داشته باشم توی ویکی یا جای دیگه پیدا کنم
[b]سرهنگ فلانی[/b] از اداره الجنسیه والاقامه واقعا آدرس خیلی خوبیه برای درک مطلب شما!!!
راست میگی آقا فرهاد، شنونده باید عاقل باشه و هر حرفی رو ...
از دوستان سایت بخاطر انحراف تاپیک عذرخواهی میکنم
موفق باشید آقا فرهاد

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=#0000ff]ولادیمیرپوتین، رئیس‌جمهور روسیه در مسیر بازگشت از پنجمین اجلاس سران بریکس در آفریقای‌جنوبی روز ۲۸ مارس ۲۰۱۳ ساعت ۴ صبح به وقت مسکو در هواپیمای خود در آسمان به طور ناگهانی دستور شروع مانور نظامی دریای‌سیاه را صادر کرد.برگزاری مانور اخیر از این جهت که دریای سیاه دارای یک جغرافیای پیچیده ژئوپولتیکی است بسیار حایز اهمیت می‌باشد. از یک سو ناوگان نظامی روسیه در بندر سواستوپول اوکراین قرار دارد و از طرف دیگر کشورهای رومانی، بلغارستان و ترکیه که اعضای ناتو هستند در این دریا نیروی‌نظامی دارند.[/color]

ولادیمیرپوتین، رئیس‌جمهور روسیه در مسیر بازگشت از پنجمین اجلاس سران بریکس در آفریقای‌جنوبی روز ۲۸ مارس ۲۰۱۳ ساعت ۴ صبح به وقت مسکو در هواپیمای خود در آسمان به طور ناگهانی دستور شروع مانور نظامی دریای‌سیاه را صادر کرد. این مانور سه روزه در حالی برگزار شد که مقامات روس تا زمان شروع ،هیچ‌گونه اطلاعی به ناتو و کشورهای ساحلی (به استثنای اوکراین) نداده بودند که این امر نه تنها در داخل بلکه در بین همسایگان روسیه نیز تعجب برانگیز بود. در این تمرین نظامی ۷۱۰۰ پرسنل نظامی،۲۵۰وسیله نقلیه زرهی،۵۰توپ،۳۶ کشتی جنگی و ۳۰ فروند بالگرد و هواپیما شرکت داشتند.

برگزاری مانور اخیر از این جهت که دریای سیاه دارای یک جغرافیای پیچیده ژئوپولتیکی است بسیار حایز اهمیت می‌باشد. از یک سو ناوگان نظامی روسیه در بندر سواستوپول اوکراین قرار دارد و از طرف دیگر کشورهای رومانی، بلغارستان و ترکیه که اعضای ناتو هستند در این دریا نیروی‌نظامی دارند. علاوه بر این گرجستان که از جمهوری‌های شوروی سابق است و خاطره جنگ سال ۲۰۰۸ روسیه علیه خودش را فراموش نکرده در حاشیه دریای‌سیاه قرار دارد.

[color=#800080]واکنش‌ها نسبت به برگزاری مانور[/color]
در مجموع واکنش غربی‌ها به این مانور چندان مثبت نبوده‌است البته ناتو به طور رسمی از اینکه روس‌ها این سازمان را در خصوص شروع مانور بی‌خبر گذاشتند موضع‌گیری نکرد اما یکی از دیپلمات‌های ناتو در گفتگو با کامرسانت روسیه تلویحا ناراحتی سازمانش را از عدم اطلاع رسانی روس‌ها بیان کرد. وزارت امور خارجه گرجستان نیز ضمن صدور بیانیه‌ای نگرانی شدید کشورش را از این مانور اعلام کرد و جاپاریدزه، رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان این کشور گفت مسکو نسبت به مانور یک هفته قبل گرجستان با آمریکا که ۴۰۰ تفنگدار آمریکایی در آن شرکت داشتند و دور از فضای دریای‌سیاه برگزار شد واکنش نشان داد و آن را تهدیدکننده صلح در منطقه دانست درحالیکه برگزاری تمرین نظامی خود در دریای سیاه را به اطلاع تفلیس و سایر همسایگان نرساند. البته وزیر دفاع گرجستان اظهار داشت کشورش از این مانور احساس تهدید مستقیم نمی‌کند. ولی به هرجهت گرجی‌ها خاطره ناگوار شرکت ناوگان دریای سیاه روسیه در جنگ سال۲۰۰۸ را به یاد دارند و نگرانی آنها طبیعی است.

در این میان اوکراین بنابر اظهارنظر مقامات وزارت امورخارجه این کشور ۶ روز قبل از مانور از آن مطلع شده اما برخی از نمایندگان اپوزیسیون پارلمان این کشور نسبت به برگزاری این تمرین نظامی واکنش نشان داده و گفتند قصد دارند اجرای موافقتنامه‌های بنیادین از طرف ناوگان دریای‌سیاه روسیه را بازرسی کنند بطوریکه دو نماینده پارلمان این کشور درخواست کردند مشروعیت امضای موافقتنامه‌های مربوط به استقرار ناوگان دریای‌سیاه از طرف رئیس‌جمهور اوکراین بازرسی شود. می‌توان گفت واکنش‌های منفی در اوکراین بیشتر متوجه نیروهای غربگرای این کشور است که همواره به واگرائی از مسکو تمایل داشته‌اند.

آنکارا نیز به عنوان یکی از اعضای ناتو و کشور ساحلی دریای سیاه نسبت به این مانور رسما واکنشی نشان نداد اما سایت خبری نیروی دریایی بسفر این کشور ضمن توضیحاتی در مورد کیفیت مانور روسیه از اینکه یک زیردریایی این کشور مراحل برگزاری مانور روسیه در دریای‌سیاه را زیر نظر داشته خبر داد.

[color=#800080]پاسخ مسکو به همسایگان[/color]
لازم به یادآوریست که پوتین، رئیس‌جمهور روسیه از ابتدای سومین دوره ریاست‌جمهوری خود بر داشتن یک ارتش قوی و چالاک برای کشورش تاکید کرده و در طول ۱۳ سالی که در راس قدرت بوده اغلب از وجود خطرات خارجی و نیاز به نیروهای نظامی قابل اعتماد و وحدت سیاسی در روسیه سخن گفته است. وی در اواخر ماه گذشته میلادی به سران نظامی دستور داد تا ظرف چند سال آتی دست به اصلاحات فوری در نیروهای نظامی زده و تلاش‌های غرب برای بر هم زدن توازن قدرت با مسکو را عقیم بگذارند. بنابراین برگزاری مانورهای نظامی از طرف روسیه می‌تواند حاکی از نگرانی‌های این کشور نسبت به ناتو و قدرت‌های غربی باشد.

ضمنا دیمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی پوتین در خصوص این تمرین نظامی اظهار داشت که با توجه به تعداد نیروهای شرکت‌کننده در این مانور و در چارچوب عرف بین‌المللی لازم نبوده روسیه در خصوص برگزاری آن به کشورهای ساحلی اطلاع‌رسانی کند. البته الکساندر گولتس، کارشناس نظامی معتقد است تمرینات نظامی اعلام نشده روسیه برای آمادگی نیروهای نظامی مطلوب است اما از جهت آنکه این مانور در دریای سیاه برگزار شده می‌تواند در بین همسایگان روسیه سوال برانگیز باشد. راشا تودی روسیه نیز در گزارش خود به این موضوع اعتراف کرد که اعلام ناگهانی مانور هم برای نیروهای مسلح این کشور و هم برای نیروهای نظامی کشورهای حاشیه دریای‌سیاه که مجبور شدند نیمه شب در حالت آماده باش نظامی قرار بگیرند ناراحت کننده بوده‌است. گفته می‌شود ناگهانی بودن دستور برگزاری مانور از یک نظر برای آزمايش سرعت عکس‌العمل و آمادگی نظامی نیروهای مسلح روسیه بوده ولی از جهت مهمتر، سیگنال مسکو به غرب است که روسیه همواره و در تمام شرایط با آمادگی بالای نظامی در منطقه حضور دارد.

[color=#800080]دلایل برگزاری مانور[/color]
۱-همانطور که وظیفه ذاتی هر مانور نظامی می‌باشد دیمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی پوتین نیز اعلام کرده هدف از این تمرین نظامی بهبود قدرت جنگی نیروی دریایی روسیه و نیز پاسخ به این سوال که نیروی‌دریایی کشورش چه اندازه قادر به انجام وظایف خود می‌باشد.
۲- بحث‌های مربوط به نوسازی ارتش روسیه پس از جنگ اوت ۲۰۰۸ این کشور علیه گرجستان نیز مطرح می‌باشد بطوریکه تحلیل‌گران نظامی معتقدند ناتوانی نیروی دریایی روسیه بعد از جنگ سال۲۰۰۸ به وضوح آشکار شد و برگزاری این قبیل مانورها برای مشخص شدن نقاط ضعف نیروهای مسلح این کشور ضروری است و بعد از برگزاری تمرین نظامی ماه گذشته ارتش روسیه که نیروهای داخلی و میانی کشور در آن حضور داشتند گراسیموف، فرمانده نیروهای مسلح روسیه اظهار داشت تعدادی از اشتباهات و غفلت‌های سیستماتیک در جریان این تمرین شناخته و آشکار شد. فلذا مشاهده می‌کنیم که مسکو برای رفع نقصان‌ها ،بودجه ۶۰۰ میلیارد یورویی را برای مدرنیزاسیون ارتش روسیه طی ۱۰ سال آینده تخصیص داده و با برگزاری تمرین‌های نظامی سعی می‌کند ایرادات را شناسائی و آنها را برطرف کند.

۳- ارتش روسیه درصدد به رخ کشیدن پیشرفت‌های نظامی و اصلاح چهره خود می‌باشد. گفته می‌شود در جنگ سال ۲۰۰۸ مسکو علیه تفلیس زمانی‌ که یکی از فرماندهان ارتش درصدد ارتباط میدانی با بخش دیگر نیروهای مسلح این کشور بود به سبب فقدان امکانات الکترونیکی پیشرفته مجبور شد از تلفن همراه یکی از خبرنگاران حاضر در صحنه استفاده کند و در همان حال ارتش گرجستان در این خصوص امکانات بهتری داشت. لذا مسکو تمایل دارد چنین چهره عقب مانده‌ای از ارتش روس به نوعی از اذهان زدوده شود و پیشرفت‌های نیروی دریایی این کشور و رفع نقایص سابق برای همسایگان این کشور و ناتو به اثبات برسد.

۴- برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی در سوچی روسیه نیز از جمله دلایلی عنوان شده که روسیه را وادار به انجام این مانور کرده تا امنیت دریای سیاه را به بهترین نحوه تامین کند خصوصا آنکه در جریان مسابقات المپیک تردد از مسیر دریای سیاه به سوچی افزایش خواهد یافت.

۵- گفته می‌شود روس‌ها که خاطره تلخ اوضاع آشفته بالکان دهه ۹۰ را به یاد دارند و به سبب عدم قدرت کافی در آن مقطع تاریخی نمی‌توانستند از طرح‌های یک جانبه غرب جلوگیری کنند؛ اکنون تمایل دارند از وقایعی که در ارتباط با سوریه روی می‌دهد جلوگیری کنند و با انجام مانور نظامی در دریای سیاه و مانور قبلی در دریای مدیترانه و تقویت حضور نظامی دریایی پیرامون سوریه از اقدامات یکجانبه غرب علیه دمشق ممانعت کنند.

برخی از کارشناسان و از جمله فئودور لوکیانوف، سردبیر مجله روسیه و سیاست جهانی نیز بر این اعتقادند که مسکو با انجام این مانور درصدد است نشان دهد نیروی دریایی این کشور در حوزه جنوب قادر به ایفای وظایف ژئوپولتیک و سیاسی خود می‌باشد بنابراین انجام اینگونه مانورهای نظامی به معنای افزایش قدرت تاثیرگذاری مسکو در تحولات جهانی است.

۶-طرح‌های توسعه‌طلبانه آمریکا و ناتو برای گسترش سپر دفاع موشکی از جمله مواردی است که مسکو در طول سال‌های اخیر شدیدا به آن واکنش نشان داده و چنین اقداماتی را به منزله محاصره روسیه و از کار انداختن قدرت اتمی این کشور می‌داند. این مانور نیز در نوع خود هشدار به کشورهایی است که در خصوص توسعه سپر دفاع موشکی با ناتو همکاری می‌کنند تا متوجه عواقب اقدامات خود باشند و از قدرت‌نظامی روسیه تصور غیرواقعی نداشته باشند.

[url="http://www.iras.ir/vdcf0xd0.w6dcjagiiw.html"]پیوند[/url]
  • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.