f117

قایق پرنده چیست؟

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote]شاید یکی از دلایل عدم فروش اف 22 عدم کارایی اون باشه به این معنی که در موردش بیش از حد اغراق شده آخر سر هم که بخوان بفروشن می گن داون گریده (کم نمییارن که) ولی دوستان ساده لوحانه همی چی رو باور میکنن.[/quote] دوست عزیز . این حرف به نظر من تا حد زیادی نمیتونه صحیح باشه .
چون اف 14 خوب نبود به هیچ کشوری حتی اسراییل صادر نشد ؟

البته که تجربه همین اف 14 باعث شد که آمریکا زیاد روی اف 22 که هزینه هاشون به لحاظ تاریخی شبیه به هم هست هزینه نکنند .

آمریکا تعداد زیادی اف 14 ساخت ولی استفاده بسیار محدودی کرد ! این هواپیما خیلی هم گران و پرهزینه بود . پس با یک هواپیمای ارزانتر با تسلیحات ارزان جابجا شد . علت اصلیش هم به نطر من جنگ خلیج فارس 1 بود ./

توی این جنگ اجبارا بیشترین نقش اف 15 ها بازی کردند و اف 14 های ایالات متحده هیچ موفقیتی با موشک فونیکس نداشتند ! و بیشتر سعی میکردند از اسپارو و سایدویندر استفاده کنند ! چون هم این موشک گران بود و هم آمریکا خیری ازش ندیده بود بر عکس ایران .

برای نمونه .

آمریکا سال 1981 به سمت دو سوخوی 22 لیبی موشک فونیکس شلیک میکنه که هر دو به هدف نمیخورن .
در سال 1999 به سمت یک فروند میگ 25 عراقی 2 فونیکس شلیک میشه که باز هم هر دو به هدف نمیخورند .
باز هم در همون سال به سمت یک میگ 23 عراقی فونیکس شلیک میشه که به هدف نمیخوره .

و باقی درگیری های این موشک همگی تست بودند ! ... و اف 14 های امریکا بیشتر ترجیح میدادند که از اسپارو استفاده کنند .

همین هم باعث شد که این سلاح گرانقیمت و کم کاربرد که دستاورد خاصی هم برای ایالات متحده نداشته کنار گذاشته بشه به همراه جنگنده مادر .

به نظر شما این دلیلی میشه بر بدی فونیکس و اف 14 ؟

همونطور که قبلا گفتم اسلحه مناسب باید در دست فردی باشه که توان بهره گیری از اون رو به بهترین وجه داشته باشه .
توی تمرین ها داخل ایران یک اف 14 یک درون هدف رو از 212 کیلومتری میزنه !
و ایران با همین موشک 60 الی 70 هواپیما رو منهدم کرد .(به قول تام کوپر البته)
حتی طی مصاحبه انجام شده با کاپیتان هاشمی ایشون گفتن دو میگ 23 عراقی رو با یک موشک فونیکس منهدم کردند ../

حالا به نظر شما اف 14 های ایران و موشک های فونیکسش از مدلهای آمریکایی برتر بودند ؟

خوب معلومه که نه بلکه پایین تر هم بودند .

به نظر من کشور ما به حدی از بلوغ رسیده که این موشک رو مهندسی معکوس کنه و بتونه یک دست برتر همیشگی در جنگ های هوایی برای خودش درست کنه .
این موشک خودش مستقل هست و رادار جستجوگر فعال داره میمونه یک خط دیتالینک که موقعیت آشیانه یاب رو تا فاصله مناسب هدایت کنه . که به نظر من با تغییراتی که در شاهین دیده شده چنین چیزی برای ما کاملا امکانپذیر هست .

البته ممکنه حقایقی هم پشت پرده این تسلیحات باشه که ما نادانسته هی در موردشون فکر غلط میزنیم .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]حالا به نظر شما اف 14 های ایران و موشک های فونیکسش از مدلهای آمریکایی برتر بودند ؟

خوب معلومه که نه بلکه پایین تر هم بودند . [/quote]

البته من این امار شما رو جایی نخوندم ولی اگر این امار درست باشند میشه گفت که عراقیها از جنگ با ایران درس زیادی گرفتن و روش مقابله با این موشک رو یا با تاکتیکهای هوایی یا با سیستم های الکترونیکی روسی که بر ضد این موشک ساخته شده تونستن منحرف کنند

ولی این موضوع یک چیز دیگر رو هم نشون میده و اون از رده خارج شدن موشکهای دوربرد هوایی است این یعنی جنگنده هایی مانند میگ 31 که به تعداد زیاد در روسیه در حال خدمت هست کاملا بی مصرف خواهند بود و البته دلیل خوبی برای نخریدن این جنگنده در اوایل دهه 90 هست با اینکه تعدادی از اونها به ایران هم اومدند

ولی میشه از این موشکها با استفاده از یک رادار پسیو قدرتمند با توجه به برد زیادشون برای هدف قرار دادن اواکس ها استفاده موثری کرد با توجه به اینکه خلبانان نیروهای هوایی غربی ها متکی به هدایت توسط اواکس هستند

[/quote]به نظر من کشور ما به حدی از بلوغ رسیده که این موشک رو مهندسی معکوس کنه و بتونه یک دست برتر همیشگی در جنگ های هوایی برای خودش درست کنه .
این موشک خودش مستقل هست و رادار جستجوگر فعال داره میمونه یک خط دیتالینک که موقعیت آشیانه یاب رو تا فاصله مناسب هدایت کنه . که به نظر من با تغییراتی که در شاهین دیده شده چنین چیزی برای ما کاملا امکانپذیر هست[quote]
البته استفاده از این موشکها نیاز یه یک رادار قدرتمند در جنگنده مادر هست تا بتونه هدف رو از فاصله دوری شناسایی کنه و البته برای شلیک این موشک شاید مهمترین مرحله قفل رادار هواپیمای حامل موشک هست البته یک روش دیگر برای شلیک این موشک اینه که موشک رو بدون قفل بر روی هدف شلیک میکنند تا هدف متوجه شلیک موشک به سمت خودش نشه و در ادامه موشک رو به ناحیه ای که هدف قرار داره هدایت میکنند تا اینکه رادار خود موشک روشن بشه اما این روش هم مشکل زا هست چون هواپیمای مادر باید تا لحظه روشن شدن رادار موشک اون رو هدایت کنه و این کار خود هواپیما رو به خطر میاندازد
حالا از این حرفها گذشته من که فکر نمیکنم چنین توانایی در ایران وجود داشته باشه که چنین موشکی رو بسازند البته این که بگیم برای محاسبه مسیر و نقطه ملاقات موشک و هدف الان پردازشگر های پیشرفته چند گیگاهرتزی به راحتی در بازار هست یا اینکه ما تونستیم رادارها بسازیم و یا تونستیم فناوری سیستم هدایت موشک رو با ساخت موشکهای مختلف بدست بیاریم خیلی با ساخت یک همچین موشکی تفاوت داره چون روسها هم برای ساخت موشک R33 با مشکلات زیادی روبرو شدند که یک موردش رو هم نتونستن حل کنند [/quote]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]البته من این امار شما رو جایی نخوندم ولی اگر این امار درست باشند میشه گفت که عراقیها از جنگ با ایران درس زیادی گرفتن و روش مقابله با این موشک رو یا با تاکتیکهای هوایی یا با سیستم های الکترونیکی روسی که بر ضد این موشک ساخته شده تونستن منحرف کنند[/quote]
جواد جان من هم مثل شما فکر میکنم اما مورد اصابت قرار نگرفتن دو سوخوی 22 لیبی رو نمیشه توی این قضیه جا داد و همچنین آمار بیشترین شکارهای اف 14 توسط آمریکا که تقریبا همشون با اسپارو و سایدویندر بودند رو هم نمیشه به همین راحتی پذیرفت .

البته دلایل مشخصی داره که بحث طولانی ای رو میطلبه .

[quote]ولی این موضوع یک چیز دیگر رو هم نشون میده و اون از رده خارج شدن موشکهای دوربرد هوایی است این یعنی جنگنده هایی مانند میگ 31 که به تعداد زیاد در روسیه در حال خدمت هست کاملا بی مصرف خواهند بود و البته دلیل خوبی برای نخریدن این جنگنده در اوایل دهه 90 هست با اینکه تعدادی از اونها به ایران هم اومدند[/quote] دقیقا همین مورد برای 20 سال یا شاید کمتر از اون در مورد اف 22 رخ خواهد داد . تولید زیاد یک جنگنده اینچنینی مطمئنا برای آمریکا به صرف نخواهد بود چون با رشد سر یع تکنولوژی های جدید (جنگنده های بمب افکن های مداری دور برد ضد رادار ها بدون سرنشین ها و احتمالا جنگ های نوین لیزری ... !) نسل پنج هم ممکنه زیاد دوام نیاره و قطعا خودشون هم طرح های بهتری در این زمینه دارند که به موقع رو خواهند کرد .

یه چیزی بگم :
در خوب و بد بودن تسلیحات فرق زیادی بین کشور ما و ایالات متحده یا روسیه هست . تجهیزات مورد نیاز اونها و تفکر بهره بردار از این تسلیحات در کشور ها و اونها خیلی متفاوت هست شاید یک اسلحه متوسط و سطح پایین برای ما بهتر از یک اسلحه پیشرفته باشه که دلایل زیادی هم داره .

[quote]ولی میشه از این موشکها با استفاده از یک رادار پسیو قدرتمند با توجه به برد زیادشون برای هدف قرار دادن اواکس ها استفاده موثری کرد با توجه به اینکه خلبانان نیروهای هوایی غربی ها متکی به هدایت توسط اواکس هستند[/quote] جنگیدن در زمین دشمن قطعا نیازمند استفاده از پیش اخطار ها و سامانه های هدایت نبرد هست . آواکس ها از اون جهت مفید هستند که براحتی میتونند صحنه نبرد رو مدیریت کنند . به خاطر همین آواکس ها بود که آمریکا تونست تویجنوب عراق منطقه پرواز ممنون درست کنه . و البته سیستم کشف هدف اون در برد بالا وابستگی شدیدی با ا اف اف (تشخیص دوست از دشمن) داره . دستگاه های ئی سی ام جدید روسها(سوخوی 35) توان این رو دارند که سامانه ارتباطی بین آواکس ها و جنگنده ها رو مختل کنه که این برای برتری یافتن بر ایالات متحده خیلی مورد نیاز هست .

باور کنید اگر عراق میتونست این کار رو بکنه جنگنده های آمریکایی تعداد زیادی از خودشون رو مورد هدف قرار میدادن ! یا حداقل در هر روز دفعات حمله و اهداف مورد اصابت قرار گرفته بشدت کاهش پیدا میکرد . (البته تا حدودی این توان درایران وجود داره ) ولی به نظر من باید در صحنه نبر سنجیده بشه .
[quote]اما این روش هم مشکل زا هست چون هواپیمای مادر باید تا لحظه روشن شدن رادار موشک اون رو هدایت کنه و این کار خود هواپیما رو به خطر میاندازد[/quote]
چه مشکلی ؟
هواپیما هدایت کننده موشک رو از 120 کیلومتری شکلیک میکنه و وقتی موشک در 40 کیلومتری جنگنده دشمن قرار داره اون رو کشف میکنه ! که در این حالت جنگنده هدایت کننده 80 یا 100 کیلومتر با جنگنده دشمن فاصله داره . البته باید محاسبات بر مبنای ارتفاع سرعت هدف و سرعت هواپیمای هادی انجام بگیره . واقعا دو خدمه بودن جنگنده های دفاع هوایی خیلی خیلی مهم و تاثیر گذار هست .

[quote]حالا از این حرفها گذشته من که فکر نمیکنم چنین توانایی در ایران وجود داشته باشه که چنین موشکی رو بسازند البته این که بگیم برای محاسبه مسیر و نقطه ملاقات موشک و هدف الان پردازشگر های پیشرفته چند گیگاهرتزی به راحتی در بازار هست یا اینکه ما تونستیم رادارها بسازیم و یا تونستیم فناوری سیستم هدایت موشک رو با ساخت موشکهای مختلف بدست بیاریم خیلی با ساخت یک همچین موشکی تفاوت داره چون روسها هم برای ساخت موشک R33 با مشکلات زیادی روبرو شدند که یک موردش رو هم نتونستن حل کنند[/quote]
توان هست اما پول و احتمالا خود باوری نیست .
روسها هم زمانی که شروع کردند این فناوری ها در ابتدای راه بود . الان موشک متئور با برد بالای 100 کیلومتر توسط اروپا در حال پی گیری هست که هنوز هم به نتیجه نرسیدند و همچنین موشک های روسی زیادی هم توی این بازه هست . روسها بدلیل وسعت سرزمینی به چنین موشکهایی واقعا احتیاج دارند . اما ما تانکر و آواکس کش خودمون رو نیاز داریم یک موشک بلند برد و سبک با برد بالای 150 کیلومتر و سرعت 2.5 ماخ هم مناسبه . که شدنش دور از واقعیت نیست البته همین الان از گامون برای این کار استفاده میکنیم ولی به نظر من خیلی عملیاتی نخواهد بود .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=darkblue]سلام
مدتیه که مباحث دوستان رو در این تاپیک دنبال میکنم،اما ظاهرا دوستان حتی علاقه ای به نگاه کردن به عنوان تاپیک هم ندارند و همینطور دارند میرند جلو..! و احتمالا تا چند روز آینده سر از مباحثه درباره یارانه ها در میارند!:mrgreen:
ابراهیم جان شما که از مدیران با تجربه هستی چرا؟
دوستان لطفا در چارچوب عنوان تاپیک بحث کنید تا محتوای مقالات حفظ شوند و خوانندگان سایت دچار سردرگمی نشوند!
موفق باشید! [/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]ابراهیم جان شما که از مدیران با تجربه هستی چرا؟[/quote] چکار کنیم ؟
جواب ندیم ؟
اگر دقت کنی اول بحث جریان صحبتهای من روی سوارم تاکتیک نیروی دریایی بود و نقش این وسایل مثل همین قایق پرنده . دوستان سوال میکنند ما هم میتونیم پاسخ ندیم ؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=darkblue]جواب که وظیفه ماست ولی خوب باید مسیر تاپیک در جهت عنوان تاپیک باشه و این هم وظیفه ماست! روی طرف من بیشتر با همان کسانی بود که به قول شما سوال کردند و البته شما که بحمدلله نیاز به تذکر ندارید و صاحب اختیارید! :mrgreen: ولی با اینحال فکر میکنم به اندازه کافی روی این تاپیک بحث شد و حرف دیگه ای نمونده باشه! امیدوارم نظر سایر دوستان شرکت کننده هم همین باشه...!
[/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote] ولی با اینحال فکر میکنم به اندازه کافی روی این تاپیک بحث شد و حرف دیگه ای نمونده باشه! امیدوارم نظر سایر دوستان شرکت کننده هم همین باشه...![/quote]
من هم حرفی رو نمیبینم که باقی مونده باشه .
ولی از دوستان اگر مواردی توی دلشون هست مثلا دلخوری ای نسبت به بنده همینجا ضمن معذرت خواهی ازشون میخوام که توی تاپیک های دیگه عنوان کنند که حدود مرتبط بودن مباحث رعایت بشه .
اینجا کلی حررف زدیم که شاید اگر توی تاپیک های دیگه عنوان میشد سودمند تر بود . به هر حال بارها و بارها این صحبتها تکرار خواهد شد و بنده در خدمت دوستان هستم . :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]سلام
مدتیه که مباحث دوستان رو در این تاپیک دنبال میکنم،اما ظاهرا دوستان حتی علاقه ای به نگاه کردن به عنوان تاپیک هم ندارند و همینطور دارند میرند جلو..! و احتمالا تا چند روز آینده سر از مباحثه درباره یارانه ها در میارند!:mrgreen:
ابراهیم جان شما که از مدیران با تجربه هستی چرا؟
دوستان لطفا در چارچوب عنوان تاپیک بحث کنید تا محتوای مقالات حفظ شوند و خوانندگان سایت دچار سردرگمی نشوند!
موفق باشید! [/quote]
ببین ابراهیم اگر انحراف ایجاد نشه در بیشتر موارد بحثی ایجاد نمی شه
هی نمی شه بگیم دستت درد نکنه خیلی خوب بود ممنون
حالا من که خیلی چیزها یاد گرفتم خیلی خوب بود :lol:
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ضمن تشکر از دوستان این چند تاپیک برای ادامه بحث( در صورت لزوم) به نظر مناسب میان:

http://www.military.ir/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2539

http://www.military.ir/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6518

http://www.military.ir/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=7851

http://www.military.ir/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5681

http://www.military.ir/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2821

http://www.military.ir/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3217

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
راستی برادر ابراهیم ( worior ) باید یک تشکر از شما بکنم به خاطر جوابهایی که صبورانه به من دادید بعضی اوقات انگار تو اتاق جنگ بودیم :mrgreen:
من خیلی از سوال ها و مباحثی که می خواستم مطرح کنم باقی موند :lol:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]راستی برادر ابراهیم ( worior ) باید یک تشکر از شما بکنم به خاطر جوابهایی که صبورانه به من دادید بعضی اوقات انگار تو اتاق جنگ بودیم [/quote] خواهش ميكنم امين جان .من كه بيشتر حرف اضافه بدرد نخور زدم !‌راستش اين تعابير چه ميكنيم و چه ميكنند براي عمل بچه گانه است . هم براي اونها و هم براي ما در يك صحنه نبرد واقعي و توي عمل همه چيز متفاوت خواهد بود .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سردار وحیدی به مهر خبر داد:
بزودی تجهیزات جدید در اختیار نیروهای مسلح قرار می گیرد
کرمان - خبرگزاری مهر: وزیر دفاع با اشاره به پیشرفتهای تسلیحاتی جدید گفت: بزودی قایقهای پرنده و زیر دریایی جدید در اختیار نیروهای مسلح گذاشته می شود.
سردار احمد وحیدی در حاشیه بازدید از شرکت مس کرمان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: پیشرفتهای صورت گرفته در بخش دفاعی موجب اقتدار کشور شده است.

وی گفت: بزودی تجهیزات جدید از جمله قایق پرنده و زیر دریایی در اختیار نیروی دریایی قرار می گیرد و توانایی های این نیروها را افزایش می دهد.

وزیر دفاع اضافه کرد: این مسئله به این معنی است که ایران در خصوص توانمندی های علمی و صنعتی در بخش نظامی گامهای بلندی برداشته است.

سردار وحیدی گفت: ساخت تجهیزات دفاعی در کشور در جهت توسعه و اقتدار ملت بسیار تاثیر گذار است.

وی خاطرنشان کرد: نیروهای مسلح ایران با توجه به توانمندیهای خود در آمادگی بسیار مطلوبی قرار دارند.

http://mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1090981

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
فكر نميكنم خيلي جديد باشند ! اما جديدا تحويل ميشن ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
احتمالا تعداد بیشتری زیردریایی کلاس غدیر تحویل ارتش خواهد شد تا احتمالا تعدادشون به 8 فروند برسه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]احتمالا تعداد بیشتری زیردریایی کلاس غدیر تحویل ارتش خواهد شد تا احتمالا تعدادشون به 8 فروند برسه[/quote] تعداد كنوني اونها البته مشخص نيست اما فكر كنم سال گذشته 8 تا بودن .. و مدير سازنده اون ميگفت سالي 4 تا ميسازيم هر كدوم براي صادرات 20 ميليون دلار !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع نسبت به پاسخ بیشتر بسته شده است.

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.