Electro_officer

توپ دریایی پیشرفته‌ی Goalkeeper CIWS

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

تصویر
Goalkeeper نام توپی است هلندی که از شناورها در برابر موشک‌های دشمن محافظت می‌کند. این سیستم از یک توپ و رادار پیشرفته تشکیل شده‌است. سیستم، واحد مهاجم را شناسایی می‌کند، مسیر حرکت آنرا پیشبینی‌کرده و سپس با استفاده از توپ آنرا مورد هدف قرار می‌دهد. این سیستم کاملا خودکار بوده و نیازی به دخالت عامل انسانی ندارد. این توپ توسط نیروی دریایی هلند طراحی شده و می‌توان از آن جهت حفاظت از فرودگاه‌ها نیز استفاده‌کرد.
ساخت و توسعه
ساخت و توسعه‌ی این سیستم در سال 1975 توسط شرکت Signaal (در حال حاضر Thales Navy Netherlands) با همکاری شرکت General Electric (سازنده‌ی توپ GAU-8) آغاز شد. اولین مدل این توپ با نام EX-83 در سال 1979 توسط نیروی دریایی هلند استفاده شد.
عملکرد
رهگیری هدف
سیستم راداری توپ از دو بخش تشکیل‌شده‌است؛ جست‌وجو و رهگیری. که این دو بخش به‌طور مداوم با هم عمل می‌کنند.
رادار دو بعدی باند L کار جست‌وجو را انجام می‌دهد، این رادار توصیفی از واحد‌های مهاجم به سیستم ارائه می‌دهد. زمانی که واحد مهاجم شناسایی شد رادار رهگیر شروع بکارمی‌کند. این بخش از سیستم راداری، با دو باندL و Kکارمی‌کند تا بتواند با سرعت هرچه‌بیشتر هدف را رهگیری نماید. این رادار مسیر آتش را تایین می‌کند. دادهای بدست‌آمده از هر دو باند به صورت‌سیگنال‌های الکتریکی به سیستم منتقل می‌شود. استفاده از دو باند سیستم را در مقابله با جنگ‌های الکترونیکی ECM یاری‌می‌کند و باعث از بین رفتن اثر clutter می‌شود. اثر clutter باعث پوشیده‌شدن واحدهای مهاجم از دید رادار در ارتفاع کم می‌شود. همچنین دوربینی در سیستم تعبیه‌شده که ارتباط سمعی و بصری را با کاربر ایجاد می‌کند.
درگیری با هدف
توپی که برای سیستم انتخاب شده توپ 30میلیمتری GAU-8/A Avenger است که از آن در هواپیمای A-10 Thunderbolt II استفاده‌شده‌بود. استفاده از این توپ 30میلیمتری باعث بیشتر شدن قدرت سیستم نسبت به سیستم Phalanx شده‌است. در سیستم Phalanx از توپ 20میلیمتری M61 Vulcan استفاده‌می‌شود که از لحاظ برد و سرعت تقریبا با GAU-8/A Avenger برابر است.
تصویر
موشک‌های سوپر سونیک Supersonic که صدمه‌دیده‌باشند ممکن است بتوانند به شناور آسیب بزنند. بنابراین تنها راه از بین بردن خطر موشک هدف قراردادن سرجنگی و یا از بین بردن موشک به‌طور کامل است.
این سیستم قادر است موشک‌هایی با سرعت دو ماخ مانند موشک روسی SS-N-22 Sunburn را مورد هدف قرار‌دهد. مدت زمان بین رهگیری و از بین بردن موشک 5.5 ثانیه طول می‌کشد که این از زمان شناسایی موشک از فاصله‌ی 1500متری و نابودی آن در فاصله‌ی 300متری است.
مشخصات:
توپ: توپ 30میلیمتری GAU-8/A Avenger با هفت‌لوله‌ی شلیک
ارتفاع: 3.71متر بالای عرشه، ارتفاع اصلی 6.2متر
وزن: 6372کیلوگرم بالای عرشه، در کل 9902کیلوگرم
زاویه‌ی توپ: 85+ درجه تا 25- درجه با سرعت 80درجه بر ثانیه
سرعت دهانه Muzzle velocity : 1109متربرثانیه
سرعت برجک: چرخش 360درجه‌ای در مدت 3.8 ثانیه
سرعت شلیک: 70گلوله در ثانیه
حداکثر گلوله: 1000عدد
مدت زمان گلوله‌گذاری مجدد: 9دقیقه (این عمل در زیر عرشه صورت می‌گیرد.)
برد: 350 تا 1500 یا 2000 متر متغیر با توجه به نوع گلوله
رادار کاوشگر: رادار باند L ، آرایه‌ی خطی. عرض بیم رادار 1.5 درجه‌ی افقی و 60 درجه‌ی عمودی. با سرعت چرخش 60دور بر دقیقه و برد تقریبی 30کیلومتر
رادار درگیری: رادار باندL و K
سیستم بصری: تلوزیونی
قیمت: 16میلیون یورو
اگه هر یورو رو 1380 تومان بگیریم میشه ERROR!
مقایسه با توپ Phalanx
Phalanx CIWS سیستمی است مشابه که در موارد مشابه از آن استفاده می‌شود از جمله تفاوت‌های آن با این سیستم:
1-کالیبر توپ Goalkeeper CIWS بزرگتر است و در نتیجه گلوله‌ها انرژی جنبشی بیشتری دارند.
2-قیمت Goalkeeper تقریبا دو برابر Phalanx است.
3-Phalanx را می‌توان در هر قسمت از عرشه قرار داد در حالی که Goalkeeper چنین نیست.
4-گلوله‌های Phalanx مستقیما به لوله‌ی توپ وصل می‌شود، در حالی که Goalkeeper از زیر عرشه مسلح می‌شود.
5-Phalanx تنها قادر به درگیری با یک هدف است در حالی که Goalkeeper همزمان با 18 واحد درگیر می‌شود و میتواند خطر بزرگتر را شناسایی کند. (این مورد به بررسی بیشتری نیاز دارد.)
6-هر دو توپ برد تقریبا یکسانی دارند اما توپ Goalkeeper در فاصله‌ی 350 تا 500 متری و Phalanx در فاصله‌ی 300متری قادر به از بین بردن هدف ‌می‌باشند.
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
توپ آمریکایی Phalanx
تصویر
به نظر میرسه این توپ جواب خوبی برای موشک‌های ضدکشتی روسی باشه. نوع روسی، آمریکایی و چینی این سیستم هم وجود داره که بعدا خدمتتون معرفی می‌کنم.
استفاده از مطلب بدون ذکر نام مترجم و سایت میلیتاری مجاز نیست.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
1) این فیلم رو نگاه کنید . داره نشون میده که چطوری Goalkeeper CIWS ، موشکی که به سمت ناو میاد رو نابود میکنه . هدف گیری بی نظیری داره . من واقعاً غافلگیر شدم ! peace_sign

http://www.youtube.com/watch?v=nY6nm-6eCzM

2) انواع گلوله های استفاده شده در Goalkeeper CIWS :

PGU-14/B API : این گلوله ضد زره کاربرد فراوانی در جنگ طوفان صحرا داشت و عملکرد بسیار مفید خود را به اثبات رساند . از این گلوله علیه اهداف زرهی همچون نفر بر ، و حتی تانک نیز کاربرد دارد . تقریباً با تمام سلاحهای کالیبر 30 میلیمتری قابل شلیک است . مسلسل Hughes M230 نصب شده روی بالگرد AH-64 Apache نیز ، این گلوله را شلیک میکند . جالبتر اینکه این در این گلوله از اورانیم ضعیف شده استفاده شده تا بعد از اثابت حرارت زیادی را جهت تخریب هر چه بیشتر ایجاد نماید . این اورانیوم در غلاف آلومینیومی نازکی به همراه چند فلز دیگر پیچانده شده است . ( APDS هم شاید گفته شود )

PGU-13/B HE-I : این گلوله دارای مواد منفجره است و برای اهدافی با زره سبک به کار میروند .

MPDS : این گلوله نیز دارای قدرت انفجاری است ، و تقریباً برای هر هدفی کاربرد دارد . به علت ارزان بودن در مانورها هم میتوان استفاده کرد . از این گلوله بیشتر برای اهداف شناور استفاده میشود . جنس مرمی از تنگستن است .

FMPDS : این گلوله مشابه گلوله های MPDS است . در لود کردن گلوله در Goalkeeper CIWS از هر دو گلوله به صورت مخلوط استفاده میشود . این گلوله برای اهداف پروازی مناسب است .
سرعت این گلوله بیشتر از اولی است .

فعلاً همین ...
:rose:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اما ناوی که حزب الله با موشکش هدف داد فکر کنم از همین توپ داشت

خیر . خوشبختانه توپ ناو اسرائیلی با نام ساعر5 {( INS Hanit (503 } از نوع Phalanx CIWS بود ، نه Goalkeeper CIWS .

با دو موشک Yingji-82 چینی مورد اصابت قرار گرفت . در صد احتمال اصابت این موشک 98% برآورد شده است . چه خوب ! peace_sign

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مطلب مفیدی بود. این توپ قوی تره یا فالانکس؟ peace_sign

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

مطلب مفیدی بود. این توپ قوی تره یا فالانکس؟

peace_sign

اين توپ به خاطر كاليبر بزرگتر قويتره.
در ضمن فكر مي‌كنم تجهيزات الكترونيكيش بروزتر باشه.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
Goalkeeper CIWS خیلی از Phalanx CIWS بهتره . همانطور که استاد Electrician فرمودند تجهیزات الکترونیکی Goalkeeper CIWS خیلی بروزتره .

مثلاً :

در سال 1991 ، سیستم Phalanx CIWS ناو USS Jarrett ،اشتباهاً ناو دیگر آمریکایی با ناو USS Missour را که در حال شلیک موشک Sea Dart بود به صورت اتوماتیک به عنوان موشک مهاجم حساب کرد و تعداد زیادی گلوله به سمت موشک خودی شلیک کرد . تعداد 4 گلوله به ناو USS Missour اصابت کرد که تلفات جانی نداشت .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهدی جان ، این موشک رو از کجا پیدا کردی ؟ به نظر من با گلوله های انفجاری که Goalkeeper CIWS داره ، باید این موشک به جای سوراخ سوراخ شدن ، پودر میشد !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

مهدی جان ، این موشک رو از کجا پیدا کردی ؟ به نظر من با گلوله های انفجاری که Goalkeeper CIWS داره ، باید این موشک به جای سوراخ سوراخ شدن ، پودر میشد !

تو يه كليپ ديدم كه موشك رو زد ولي تيكه‌ تيكش نكرد و يه جسدي از موشك باقي‌موند. peace_sign
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آخه اصولاً اگه به سر جنگیش برخورد کنه ، باید منفجر بشه . شاید فقط به بدنه موشک خورده .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
شاید سرجنگی اش رو برداشته بودند. peace_sign شما دوتا عجب زوج باحالی تشکیل دادید. دست هر دوتا تون درد نکنه از مطالبتون خیلی استفاده می کنیم. این توپ یه خورده قدیمی بود(1975) ورژن جدیدتر نداره؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

شاید سرجنگی اش رو برداشته بودند. peace_sign
شما دوتا عجب زوج باحالی تشکیل دادید. دست هر دوتا تون درد نکنه از مطالبتون خیلی استفاده می کنیم.
این توپ یه خورده قدیمی بود(1975) ورژن جدیدتر نداره؟

آقا رضا

ای بابا . چه زوج باحالی ! ما اینجا مو هامون سفید شد برادر . این همه برادر عزیزم Electrician زحمت میکشه و مطلب ترجمه میکنه و چند ساعت تایپ مطلب طول میکشه ، اونوقت کسی یه سر هم به اینجا نمیزنه ! کلاً یه مدته که به مطالب علمی سایت بها داده نمیشه و فقط دوستامون از فارس نیوز و ... خبر پست میکنند . اگه من بخوام خبر مطالعه بکنم ، اینجا چیکار دارم ؟ میرم روزنامه میخرم ، میشینم جلوی کولر حال میکنم . اینهمه پول اینترنت هم میمونه تو جیبم !

بهتره ایشون هم تاپیکهایی مثل :

روابط ایران و ونزوئلا / رنگ سگ پوتین / بوش با کفشهای کتانی / ماشین جدید بابک و ...

را از سایتهای فارسی پیدا کنه و کپی&پیست کنه و بعد میبینه 200 نفر برای پست مطلب سر و کله میشکنند ! ( البته خود من از این 200 نفر بودم ) میخواد چیکار اینهمه زحمت میکشه .

ولی در مورد سوالتون :

تا جایی که من دیدم 10 نوع CIWS داریم .

Millennium 35 mm Naval Revolver آلمان / Phalanx آمریکا / Goalkeeper هلند / Sea Zenith ترکیه / Meroka اسپانیا / Kashtan روسیه / Myriad ایتالیا / Type 730 چین / Typhoon اسرائیل / Denel 35DPG آفریقای جنوبی

به نظر من ، از اینها Goalkeeper هلند از همه بهتره و کشورهای زیادی به دنبال استفاده از این سیستم هستند . در ضمن فیلمی رو که تو این بخش گذاشتم حتماً ببین .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

شاید سرجنگی اش رو برداشته بودند. :rose:
شما دوتا عجب زوج باحالی تشکیل دادید. دست هر دوتا تون درد نکنه از مطالبتون خیلی استفاده می کنیم.
این توپ یه خورده قدیمی بود(1975) ورژن جدیدتر نداره؟

آقا رضا

ای بابا . چه زوج باحالی ! ما اینجا مو هامون سفید شد برادر . این همه برادر عزیزم Electrician زحمت میکشه و مطلب ترجمه میکنه و چند ساعت تایپ مطلب طول میکشه ، اونوقت کسی یه سر هم به اینجا نمیزنه ! کلاً یه مدته که به مطالب علمی سایت بها داده نمیشه و فقط دوستامون از فارس نیوز و ... خبر پست میکنند . اگه من بخوام خبر مطالعه بکنم ، اینجا چیکار دارم ؟ میرم روزنامه میخرم ، میشینم جلوی کولر حال میکنم . اینهمه پول اینترنت هم میمونه تو جیبم !

بهتره ایشون هم تاپیکهایی مثل :

روابط ایران و ونزوئلا / رنگ سگ پوتین / بوش با کفشهای کتانی / ماشین جدید بابک و ...

را از سایتهای فارسی پیدا کنه و کپی&پیست کنه و بعد میبینه 200 نفر برای پست مطلب سر و کله میشکنند ! ( البته خود من از این 200 نفر بودم ) میخواد چیکار اینهمه زحمت میکشه .

ولی در مورد سوالتون :

تا جایی که من دیدم 10 نوع CIWS داریم .

Millennium 35 mm Naval Revolver آلمان / Phalanx آمریکا / Goalkeeper هلند / Sea Zenith ترکیه / Meroka اسپانیا / Kashtan روسیه / Myriad ایتالیا / Type 730 چین / Typhoon اسرائیل / Denel 35DPG آفریقای جنوبی

به نظر من ، از اینها Goalkeeper هلند از همه بهتره و کشورهای زیادی به دنبال استفاده از این سیستم هستند . در ضمن فیلمی رو که تو این بخش گذاشتم حتماً ببین .

آي گفتي! :lol:
در مورد توپا سعي ميكنم مطلب تهيه كنم. peace_sign
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.