worior

موشک کروز استراتژیک بسازید(ساخت بوستر)

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

با سلام ...

ضمن تشكر از دوست فهيم و خلاقمون جناب امير ....

نوع هدايت اينرسيايي بسيار روشهاي مختلف پيچيده و كاملا متفاوتي داره كه من از 5 درصد اونها هم خبر ندارم ... icon_cool

منتها اول يه سري به رفتار موشكها بزنيم !

روش هدايت اينرسيايي بسته به برد و نوع موشك تفاوت فراواني خواهد كرد اما انچه كه ما به دونبال اون هستيم هدايت كروز (هدايت بصورت گشت زني) بوده است.
در مود هدايت كروز بسته به اينكه هوا پرتاب باشه يا زمين پرتاب هم متفاوته ...

يك روش مرسوم فرستادن موشك به ارتفاع بيش از 80 تا 90 هزار پايي يعني جايي دور از دسترس پدافندي و هدايت به سمت هدف تا هنگام رسيدن به مختصات هدف و شريجه روي اون با سرعتهاي چند ماخي كه اغلب كروزهاي بلند برد پيشرفته از اين روش استفاده ميكنند !

روش ديگه اسكن عوارض زمين و هدايت درميان انها بر حسب نقشه هاي ماتريسي از قبل تعيين شده كه روزهايي قبل از شليك توسط ماهواره بدست اومده باشند ! يعني راداري مشابه اونچه كه روي ماهواره عوارض زمين رو اسكن ميكنه وجود داره و مدل مقياسي بدست اومده رو با عوارض موجود در حافظه مقايسه و راه رو پيدا خواهد كرد ! منتها اين روش منسوخ شده يا ميشه گفت از همون اول هم تبليغات بوده !
روش بعدي هدايت بصورت كور . بدون مقايسه عوارض زمين و بر حسب مدل موجود در حافظه !
يعني محاسبه رفتار واقعي موشك در فضاي واقعي و انتقال دادهاي بدست اومده براي تعيين موقعيت فعلي در نقشه مجازي موجود در حافظه ! يا بعبارتي ساده تر گشت زني در ميان كوهها و اسمان بدين گونه كه يك مدل سه بعدي از قيبل ساخته شده وجود خواهد داشت و نقطه دقيق حركت ما در اون مدل در لحظه اغازين پيمايش دريافت و باقي حركت بصورت حسب ضرايب اينرسي واقعي در اين مدل بدست خواهد امد !

هدايت بر حسب اينرسي : همون محاسبه برايند نيروهاي وارده به جسم در حال حركت و گرفتن ضريبهاي انحراف خواهد بود كه يك معادله با رقم هاي تغيير كننده (متغيير ها سرعت گردش پيتوت و ضرايب انحراف ...)عوامل تغيير دهنده وضعيت خواهد بود ! و نتيجه اين معادله در مختصات چهار بعد فضا زمان (x-y-z) و t یک بردار حرکت برای ما رسم خواهد که به ان تراجکتوری یا مسیر گشت زنی گفته میشود ... البته این بردار حرکت همیشه با بردار حرکت از پيش طراحي شده ‌مقايسه ميشود تا موشك در مسير مورد نظر حركت و فرود آيد ...

پس در نهايت :
ما براي هدايت به يك مسير پيمايش (كروز) يا تراجكتوري احتياج داريم و يك مدل سه بعدي از عوارض زمين كه مسير تراجكتوري در ان كشيده شده است !

كه پس از حركت لحظه به لحظه داده هاي بدست امده را با داده هاي موجود در مدل حافظه مقايسه و مسير را بر حسب آن تصحيح خواهيم كرد !

داده هاي واقعي نظير :
سرعت واقعي - سرعت اينديكيت - زاويه دماقه - زاويه گردش ياو . رول - پيچ - ارتفاع - جي - جهت قطبي و ...

و داده هاي مقايسه اي با مقادير مجازي نظير زاويه انحراف در سه جهت با تراجكتوري !!!
كه اين قسمت يك مقداري پيچيده است !....

...
اما چرا مقايسه با عوارض موجود در حافظه !
.......اين مطلب اينجا بماند.......

دوست عزيز از دقت توانايي شما در خلق روش هدايت واقعا مشعوف شدم هر چند كه خود من هم چيزي اين فن تو مغزم ندارم ولي يك سري نكاتي هست كه بايد بگم...

روش شما خوبه و قابليت تصحيح و عملياتي شدن رو دارد منتها نكاتي نظير سرعت و اينكه من بعنوان موشك كجا هستم خيلي مهمه ! يا چقدر ميتونم دور بزنم كه به كوه نخورم و اينكه توي اين ارتفاع با چه سرعتي مجازم كه حركت كنم ...

در مقادير متغيير هاي بالا به دو سرعت اينديكيت و واقعي اشاره كردم ...

سرعت واقعي كه سنجش اون ميتونه برحسب عبور زماني از ميان دو ناظر باشه يا هر روش ديگري مثل جي پي اس و يا ليزر !
اما سرعت اينديكيت يا سرعت برخورد هوا با هواگرد ما كه اين يكي خيلي مهمه و تمامي خلبانان از اين سرعت سنج استفاده ميكنند چيه ...

در هواگرد مجرايي به نام پيتوت قرار داه كه براي محاسبه اين سرعت ازش بهره مييبرند . اين سرعت به ما ميگه كه هوا داره با اين نات (نيم متر بر ثانيه ) به بدنه برخورد ميكنه و همونطور كه ميدونيد شتابها و گردشها و جي سرعت و توان گردش ما رو تعيين ميكته ! بري مثال اگر با يك سرعت واقعي گردش با زاويه تند انجام بديم ممكنه هواگرد متلاشي بشه ! و اگر دوباره با همون سرعت در اتفاع بالاتر گردش انجام بديم هيچ مشكلي پيش نياد !

سرعت صوت در ارتفاعات مختلفه چون فشار هوا هم متفاوته ممكنه شما در هواگرد و در ارتفاع 5000 هزار پايي سرعت محاسبه بر حسب پيتوت برابر 720نات باشه سرعت واقعي هم ممكنه كمي بيشتر مثلا 850 نات باشه !
ولي در ارتفاع 35000 پايي سرعت پيتوت 530 نات باشه ولي سرعت واقعي 950 نات !

بگذريم ...

پس چالش ما اينجاست ْكه محاسبه سرعت واقعي ميتونه موقعيت رفته شده ما رو مشخص كنه اما اين سرعت نميتونه اجازه گردش و حركتهاي مختلف در جهت كمان حركت اصلي رو بده كه معادله حركت ما به سمت كمان تراجكتوري ميشه برايندي از ارتفاع - سرعت پيتوت و سرت اصلي با زوايايي گردش به سمت مسير ! كه همگي غير قابل پيش بيني دقيق هستند ! و برنامه محاسبه گر ما بايد مرتبا مسير رو اصلاح كنه و با مسير اصلي مقايسه ! تا ما بتونيم يك پرواز دقيق داشته باشيم !

البته خيلي موارد ديگه هم هست ! كه جاي بحث نيست...و حوصله فراوان ميخواد ...
ولي اونچه كه مهمه حتما نيازه تا ما مختصات محيط رو داشته باشيم !
يا بواسطه ديگري وسيله كروز رو هدايت كنيم !

ولي در مورد روش شما ميشه اون رو براي موشكهاي باليستيك در نظر گرفت كه حتي نيازي به دانستن خيلي از اين موارد ندارند !
فقط سرعت زاويه جي سرعت و جهت گردش زمين و محور هاي مختصاتي ....كه البته خطاي موشكهاي باليستيك اينرسيال خيلي بالاست !
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام به وريور عزيز
ممنونم كه جواب داديد و بنده رو مورد لطف icon_cool
اما چند نكته و سوال:
1- اين سيستم پيشنهادي جهت يك موشك كروز زمين پايه و يا دريا پايه پيشنهاد شده؛ سيستم هاي هدايتي هواپرتاب همونطور كه خودت مي دوني جهت موقعيت يابي دقيق به امكانات پيشرفته تري احتياج دارن كه فعلا به علت سعي بر ساده سازي سيستم و عدم استفاده از كمك كننده هاي بيروني(مانند GPS ) بي خيال اونها شدم.
2- [quote]اما چرا مقايسه با عوارض موجود در حافظه !
.......اين مطلب اينجا بماند....... [/quote]

بله متوجه شدم منظور من هم همين بود
3- [quote]روش شما خوبه و قابليت تصحيح و عملياتي شدن رو دارد منتها نكاتي نظير سرعت و اينكه من بعنوان موشك كجا هستم خيلي مهمه ! يا چقدر ميتونم دور بزنم كه به كوه نخورم و اينكه توي اين ارتفاع با چه سرعتي مجازم كه حركت كنم [/quote]
سرعت رو كه توسط سرعت سنج ليزري بدست مياريم( بصورت دقيق و لحظه اي) و اينكه موشك در هر لحظه كجاست به راحتي و توسط زمان سنج دقيق موشك و با محاسبه مسير طي شده و زواياي حركتي فكر كنم قابل محاسبه باشه نه؟ اينكه چقدر مي تونم دور بزنم كه به كوه نخورم يا توي اين ارتفاع با چه سرعتي مجاز به حركت هستم از همون به قول من پروفايل حركتي يا به قول شما تراجكتوري پرواز بصورت لحظه اي در اختيار موشك قرار مي گيره.
4- ممنون من سرعت اينديكيت رو در محاسباتم اصلا لحاظ نكرده بودم بله اين فاكتور بسيار مهمي است.
5- [quote]محاسبه سرعت واقعي ميتونه موقعيت رفته شده ما رو مشخص كنه اما اين سرعت نميتونه اجازه گردش و حركتهاي مختلف در جهت كمان حركت اصلي رو بده كه معادله حركت ما به سمت كمان تراجكتوري ميشه برايندي از ارتفاع - سرعت پيتوت و سرت اصلي با زوايايي گردش به سمت مسير ! كه همگي غير قابل پيش بيني دقيق هستند [/quote]
بله ولي قابل محاسبه دقيق هستند و ما از همين مطلب جهت هدايت و افزايش دقت بهره مي بريم.
6- [quote]و برنامه محاسبه گر ما بايد مرتبا مسير رو اصلاح كنه و با مسير اصلي مقايسه ! تا ما بتونيم يك پرواز دقيق داشته باشيم ! [/quote]
بله دقيقا روش پيشنهادي همين هست.
7- [quote]ولي اونچه كه مهمه حتما نيازه تا ما مختصات محيط رو داشته باشيم [/quote]
نه براي چي؟ همون مختصات نقطه پرتاب كافيه به جون خودم! حاضرم ثابت كنم!
8- [quote]ولي در مورد روش شما ميشه اون رو براي موشكهاي باليستيك در نظر گرفت كه حتي نيازي به دانستن خيلي از اين موارد ندارند !
فقط سرعت زاويه جي سرعت و جهت گردش زمين و محور هاي مختصاتي ....كه البته خطاي موشكهاي باليستيك اينرسيال خيلي بالاست [/quote]
بله ولي به علت سرعت بالاي موشكهاي بالستيك خودم فكر نكنم اونجا خيلي بتونه موفق باشه مگر اينكه در اونجا هر يك هزارم يا هر يك ده هزارم ثانيه(و يا حتي زودتر) موارد محاسبه و چك شوند
باز هم ممنون
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.