RezaKiani

گلوله های جهنمی(شرپنل)

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

در سال 1784 یک افسر توپخانه انگلیسی به نام هنری شرپنل مهمات جدیدی برای توپخانه اختراع کرد. 19 سال طول کشید تا ارتش بریتانیا به برتری های این اختراع توجه کند و آن را به صورت سازمانی در توپخانه خود بکارگیرد. گلوله های جدید به یاد مخترع اش گلوله های شرپنل نامیده شدند.
گلوله های شرپنل اولیه به شکل پوسته ای کروی بودند که حداقل مواد منفجره در آن بارشده بود و داخل آن پر از گلوله های سربی ریز بود. یک فیوز برای انفجار گلوله در بالای سر سربازان دشمن تعبیه شده بود که با عمل کردن آن مواد منفجره داخل پوسته منفجر شده و گلوله های سربی را با سرعت زیاد به تمامی جهات پخش می کرد. بعدها این گلوله ها به صورت استوانه ای ساخته شدند.
شرپنل از مهماتی بود که به صورتی گسترده در درگیریها و جنگهای چهارگوشه جهان بکارگرفته شد. انفجار این گلوله تأثیر مخرب شدیدی بر روی روحیه افراد داشت. به دلیل ماهیت جنگهای خندقی ، که استفاده از گلوله های عادی توپخانه را سخت می ساخت، شرپنل در معادلات جنگ جهانی اول نقش معنی داری برعهده گرفت. ترکشهای شرپنل پس از انفجار می توانستند سربازان مستقر در کانالها و خندقها را از بالا هدف قراردهند و خسارات سنیگینی بر نیروی انسانی دشمن وارد سازند. پس از آن، پرتابه های ترکش شونده در انواع بمبها، خمپاره ها و نارنجکها نیز استفاده شدند و با پیشرفت تکنولوژی و ساخت مهمات جدید گلوله های شرپنل متعارف از رده خارج شدند. امروزه واژه "شرپنل" برای نامیدن طیف وسیعی از مهمات ترکش شونده بکارمی رود.
رضاکیانی موحد
منبع:ماهنامه جنگ افزار
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
رضا جان لغت انگليسي شرپنل روميتوني قرار بدي.؟!
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اين فيوز كه در اين گلوله ها استفاده ميشه چه نوعيه ؟ و چه جوري عمل ميكنه ؟ كسي اطلاعاتي داره ؟
ايا زمانيه ؟ حالا اگر برد گلوله تغيير كرد چه جوري زمانه انفجارو ميشه تنظيم كرد ؟
ايا ميشه از اين نوع فيوز ها داراي ارتفاع سنج استفاده كرد ؟ به طوري كه وقتي نرخ كاهش ارتفاع به مقدار مشخصي رسيد فيوز عمل كنه ؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
هنری شرپنل (Henry Shrapnel )

شاید بهتره شاراپنل بنویسیم

از این گلوله‌ها در جنگ ۱۸۰۴ بر ضد ارتش ناپلئون استفاده شد و هنری شرپنل ارتقاء درجه یافت. دولت انگلستان به خاطر این اختراع تصویب کرد که مادام العمر به ژنرال شرپنل هر ماه ۱۲۰۰ لیره استرلینگ بدهند.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
از رضاكياني عزيز و ايلهان هم تشكر ميكنم برام جالب بود .
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

در خلال جنايات دد منشانه رژيم صهيونيستي در نوار غزه از گلوله هاي انفجاري با همين نام استفاده شد كه از الياژ خاصي از تنگستن تهيه شده بود كه در هنگام انفجار تشعشعات اين ماده باعث گسيختگي پيوندهاي بيوشيمي بدن ميشه و عملكرد سيستم دفاعي بدن رو مختل ميكنه.
اين مساله توسط دكتر داگلاس راك يكي از مسولان سابق نظامي پنتاگون در مصاحبه اي اعلام شده.

ظاهرا اين نام تاريخ مصرفي نداره و هر بار شكل جديدي ميگيره.
رضا جان دستت درد نكنه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
امروزه کلمه شرپنل به یه اسم عام تبدیل شده و هر پرتابه ای که در بالای سر هدف ترکش می شده بهش می گن شرپنل. مطمئنا با اونی که 300 سال پیش اختراع شده فرق داره.
مطلب فوق یه مطلب کوتاه بود از دایره المعارف اینکارتا که به دلیل کوتاهی ترجمه اش کرده بودم. توضیحات کاملش رو دوستان باید خودشون بگردند و پیداکنند.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

مطمئنا با اونی که 300 سال پیش اختراع شده فرق داره.

متوجه منظور من نشدی اقا رضا. گفتم که این کلمه ( شارپنل ) تاریخ مصرف نداره و یقینا اسرائیل از گلوله های مورد استفاده ناپلئون استفاده نکرده. icon_razz

منتظر مطالب بعدی هستم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
رضا جان دستت درد نکنه. واقعا گلوله های ناجوری هستند.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
باسلام خدمت مديران سايت
من مدتهاست با اينكه عضويت سايت رادارم ولي وقتي وارد سايت ميشم بخش POST REPLYغیر فعال هست ونمیتونم درمورد تاپیکی ویا مطلبی چیزی بنویسم
لطفا درجهت رفع مشکل راهنمای ام کنید

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

باسلام خدمت مديران سايت

من مدتهاست با اينكه عضويت سايت رادارم ولي وقتي وارد سايت ميشم بخش POST REPLYغیر فعال هست ونمیتونم درمورد تاپیکی ویا مطلبی چیزی بنویسم
لطفا درجهت رفع مشکل راهنمای ام کنید

پس اینرا چه گونه نوشتی؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.