joker

بحرین ، فرزند عزیز ایران .....

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

1 hour قبل , arasrayan گفت:

اگر استقلال بحرین به رسمیت نشناخته بودیم و جزایر سه گانه رو هم پس نمی گرفتیم الان وضع بهتر بود یا بدتر ؟ آیا الان توانایی بازگرداندن بحرین و جزایر را داشتیم >؟

جزایر سه گانه مال ایران بود همینطور جزایر آریایی و زرکوه که به امارات داده شد و همینطور بحرین. 

مذاکره ای که شاه با انگلیس کرد خیلی جالب بود به ادعای اینکه جزایر سه گانه را میگیریم(در حالی که قانونا مال خودمان بود) جزایر اریایی و زر کوه و بحرین را دادند رفت. 

همین الان مردم بحرین هم فارسی حرف میزنند و هم شیعه هستند و هم علاقه ی زیاد به ایران دارند کافی بود حکومت شاه جو ضد عربی و نژادپرستی نداشت تا اون زمان این اتفاق نیوفتد. 

اگر بحرین و این دو جزیره را داشتیم مناطق شیعه نشین جنوب خلیج فارس با اون همه منابع نفتی و گازی تحت کنترل و نفوذ ما بود

ویرایش شده در توسط mehdipersian
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

از نظر تاریخی درسته مال ما بوده ولی آیا تا قبل از دهه 50 در کنترل ما بودن ؟ آیا در زمان قاجار و رضاخان اون جزایر حاکم ایرانی داشت ؟ سوال من اینه فرض کنیم با همون وضعیت بلاتکلیف باقی می موندن الان توان بازپسگیری رو داشتیم ؟ توی قرارداد های اون ایام از زرکوه و آریانا اسم برده شده ؟ برام سوال شد

• Upvote 3
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
52 minutes قبل , arasrayan گفت:

از نظر تاریخی درسته مال ما بوده ولی آیا تا قبل از دهه 50 در کنترل ما بودن ؟ آیا در زمان قاجار و رضاخان اون جزایر حاکم ایرانی داشت ؟ سوال من اینه فرض کنیم با همون وضعیت بلاتکلیف باقی می موندن الان توان بازپسگیری رو داشتیم ؟ توی قرارداد های اون ایام از زرکوه و آریانا اسم برده شده ؟ برام سوال شد

زمان اواخر قاجار، حکومت روی شیراز و اصفهان هم تسلط کامل نداشت ولی جزو حکومت به طور قانونی بود. در همچین زمان هایی باید از قدرت نظامی برای سرکوب یاغی ها استفاده کرد. در این جزایر هم باید با اونها اینطور برخورد میشد ولی به علت ضعف حکومت و وابسته بودن حکومت تنها کاری که توانستندبکنند التماس برای برگرداندن قسمتی از حق ایران یعنی جزایر سه گانه بود در حالی که انگلیس به راحتی چند تا قبیله ی بدوی را صاحب حکومت و کشور در جنوب خلیج فارس کرد و حتی اراضی ایران را هم به اونها هدیه داد

ویرایش شده در توسط mehdipersian
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

پاسخ سوالم این نبود . من میگم فرض کنید ایران جزایر رو

در حالت بلاتکلیف میگذاشت مثل الان که در مورد زرکوه و آریانا صحبت نمیشه. آیا توان بازپسگیری بحرین و سه گانه داشتیم ؟

• Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بعضی مواقع پیش خودم فکر میکنم کاش انگلستان بحرین رو مثل مالویناس(فالکلند)تحت اشغال داشت اینطوری همیشه می تونستیم ادعای مالکیتشو داشته باشیم و حتی تو قانون اساسی مون پس گرفتن بحرین رو جزو اصول خودمون بیاریم.اما روباه پیر در یک فرصت با اعلام استقلال بحرین نسخه اش رو پیچید .جایی ندیدم جنبشهای موجود در کشور چه توده ایی چه مجاهدین چه موتلفه چه حضرت امام  نسبت به این حرکت واکنش نشون بدن آیا اصلا در کشور حساسیتی براش بوجود آمد؟(سال1350)با  مطالب پراکنده ایی که طی سالها در مورد بحرین مطالعه کردم :دستکم از زمان قاجار نتونستیم به سبب اشغال گری انگلستان اعمال حاکمیت کنیم اما ادعای حاکمیت داشتیم همزمان با خروج استعمار پیر از خلیج فارس فرصت مناسبی برای باز پس گیری و عدم پذیرش استقلالش بود به نظرتون آیا می تونستیم مثل آرژانتین به اونجا حمله کنیم؟توان مون در حد آرژانتین دهه80بود؟اگر موفق نمیشدیم (که احتمالا نمی شدیم)ممکن بود انگلستان جزایر دیگه ایی از کشور رو هم از ما جدا کنه؟(از نظر نیروی دریایی و موشکهای ضد کشتی که حرفی برای گفتن نبود فقط نیروی هوایی می موند بدون اف14 و نمی دونم چه تعداد فانتوم فاقد تسلیحات ضد کشتی)

ویرایش شده در توسط arjmandi
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

هوشنگ طالع نماینده مجلس دوران پهلوی :

مردم بحرین دسته دسته به ساحل می‌آمدند و منتظر این بودند که نیروی دریایی ایران بیاید و آن‌ها را از دست حکومت حاکم بر بحرین نجات دهد. 

مردم بحرین رأی به جدایی ندادند، این یک فریب بزرگ بود. انگلیسی ها و آل خلیفه، از مردم نظرخواهی نکردند، از موسسات و شرکت های وابسته به سعودی که در آنجا سرمایه گذاری کرده بودند نظرخواهی کردند و رأی گرفتند.

و بعد با موافقت شاه و تصویب در مجلس شورای ملی این جدایی بحرین از ایران اتفاق افتاد. 

• Like 3
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.