Recommended Posts

يبار قبلا توي تاپيك موشك سفير گفته بودم كه چرا اين برد ميتونه خيلي زياد باشه !

الان شما دلايلت رو بگو تا بگم ! ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
متخصص امور موشكي نيستم ولي فكر ميكنم حجم مواد پيش ران در مدل جامد ميتونه خيلي بيشتر از مدل مايع اون باشه در ثاني وزن اون هم موثره . البته از شكل سجيل ميشد حدس زد كه دو مرحله اي !
اما دلايل امنيتيش ميتونه اين باشه كه دشمن رو وادار به گسترش سيستم ضد موشكيش در منطقه نكنيم و بهانه بدست اروپا نديم تا از اين بيشتر تحريممون كنه ! البته اصل غافلگيري هم هميشه مد نظر فرمانده هاي ما هست! خود من معتقدم غير از اين سجيل ما موشكهاي برد بلند بيشتري داريم كه الان وقت رو كردنش نيست!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوست عزيز واقعيت مهمتر برنامه هسته اي ماست .. يا بهتر بيان كنم:

موشكهاي قاره پيما بسيار گران و پيچيده هستند و بنا به دلايل مختلف از دقت عملكرد بالايي هم نيز برخوردار نيستند ! و شرايط بسيار خاصي براي آزمايش هم طالبند !

زماني كه يك موشك گرانقيمت با برد بسيار بال شليك شود در حات معمول و مدلهاي سوخت بطور تقريبي بين 0.1 درصد تا 1 در صد خطاي برد برايشان وجود دارد !البته موشكهاي جديد و سامانه هاي كنوني اين خطا را به همان مقدار كم تقليل داده اند ! اما با فرض برد هزار كيلومتر و خطاي 0.1 درصد چيزي معادل يك هزار متر خطاي برد ! هر چند كه ممكن است بعضي موشكها كاملا به مركز هدف بخورند اما بعضي ها هم با اين اختلاف دور تر از هدف اصابت ميكنند كه جمع ميانگين آزمايشات موشكي برابر با دقت خطاي يك موشك بالستيك ميشود !و در بردهاي بسيار بيشتر مثل 6 يا 10 هزار كيلومتر اين خطا بسيار بيشتر شده و قيمت هم بسيار افزايش ميابد...

اين بدان معناست كه براي زدن دقيق اهداف دور دست اين موشكها مناسب نيستند مگر اينكه از كلاهك هاي نا متعارف بهره جست كه قدرت تخريب بسيار باليي داشته باشند و در حال حاظر چيزي جز كلاهك هسته اي براي اين موشكها مناسب نيست !

بعبارت ديگر ما نميتونيم 500 تا موشك معمولي به امريكا بزنيم كه توي بيابونها بيفته ! يه با اروپا كه هيچ كدوم به جاي مناسب نخورند ! پول هر كدوم از اين موشكها هم در حد يدونه اف 16 ممكته گرون باشه و تاثير كافي هم نداشته ! كه اون بازدارندگي رو ايجاد كنه !

اين مسله باعث ميشه تا دو مشكل اساسي بوجد بياد همچنان كه امده ! فشار بيخود غرب و همراهي خيلي از كشورها نسبت به برنامه هسته اي صلح اميز ايران !فكر كن اين موشكها بايد از سر خيلي كشورها عبور كنند و اين كشورها در صورت وجود چنين تسليحاتي براي ما درد سر درست ميكنند درست هم نيست كه ما چنين كاري روبكنيم ! و الان خيلي زوده ! نه اينكه توانش نيست بلكه زوده !!!

در مورد برد سجيل !
از سفير شروع ميكنم !

مرحله دوم سفير كه يك بار 27 كيلويي رو در مدار قرار داد 27 هزار كيلومتر در ساعت سرعت داشت. با اين فرض كه مرحله دوم از 67 كيلومتري به 250 كيلومتري رسيده و هنوز سرعتش رو حفظ كرده ! يعني حدودا 27 ماخ كه اگر با اون وزن خودش مدت بيشتري در مدار بااين سرعت ادامه ميداد ! ميتونست يه دور كامل زمين رو بگرده ! پس اگر بار اين موشك به 200 كيلو برسه و يك مرحله كيك يا ضربه پشت اين كلاهك قرار بگيره برد نامحدودي اعم از 6 هزار به بالا رو ميتونه طي كنه !

حالا ميريم سراغ سجيل !

اين يكي مشابه همون موشك اما با سوخت جامد ! كه براي كار نظامي و واكنش سريع در پاسخ بسيار مناسبه !كه در تصوير 3 مرحله ديده شد! به نظر من اينموشك درسته كه براي 2 هزار كيلومتر برد تاييد شد اما قابليت اين رو داره تا بيش دو برابر اين مسافت رو طي كنه ! اگر ديده باشيد تسلط و سرعت برخاستن اون از زمين بسيار زياد و عالي بود ! و با توجه به سوخت جامد بودن مرحله دوم از شتاب و سرعت بسيار بييشتري نسبت به موشك سفير در مدارات بالا برخورداره و ضمن كيك شدن مرحله كلاهك به احتمال زياد با دقت و سرعت بسيار زيادي ميتونه روي هدف با يك اندازه كوچك فرود بياد !!!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان می گم با توجه به بدست آوردن فناوری سوخت جامد و چند مرحله ای بودن موشک ها و همینطور پوشش این موشک ها توسط ماهواره های داخلی در آینده .....چه شود

یه سوال بی ربط:
شنیدم بعضی از ادوات نظامی ایران مثل سامانه های ضد هوایی از ماهواره استفاده می کنند:

کسی از دوستان می دونه کدوم ماهواره!؟ زهره GPS یا آلاموس یا ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]شنیدم بعضی از ادوات نظامی ایران مثل سامانه های ضد هوایی از ماهواره استفاده می کنند: [/quote]
هيچكدام
از ماهواره اي كه در آينده زود ايران به فضا خواهد فرستاد ميتوانند استفاده كنند
بدين ترتيب كه ماهواره خط سير و ورود موشكهاي بالدار و هواپيما و .. رو گزارش ميده و پدافندهاي مسير اون رو از روي مختصات ماهواره اي جستجو كرده و هدف قرار ميدهند
و يا با آتش كور سدي در راه آن ايجاد ميكنند!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بحث پدافند در مقابل موشكهاي تاماهاوك بقول ما ايراني ها بالدار و بقول خارجي ها كروز فقط با توپ و اون روشهايي مثل سيستم پدافند كوتاهبرد تور يا ...نيست !

بلكه خراب كردن مسير حركت طولاني اين موشكها كار بسيار ساده ايه ! همونطور كه سعيد هم گفت عراق و يوگوسلاوي تعداد زيادي از اونها رو با دست خالي و همين توپ تيربار ها زدند ...

اما بهترين راهها جنگ الكترونيكه !
اكثر سري هاي جديد اين موشكها از جي پي اس استفاده ميكنند .
كه بشتر جی پی اسها يا در فركانس ال 1 و يا در ال2 کار میکنند.
موج كوتاه و قوي ال1 با فركانس 1575.42 مگاهرتز باند يو اچ اف كه شامل سه بيت پايه اطلاعاتي است و ...

همين سه پايه بيت اطلاعات شامل يك سيستم رمزي است و با فرستادن تصادفی این سه بیت اطلاعات بصورت پرقدرت روي همين فركانس باعث گير كردن يا جيم شدن دستگاه جي پي اس اين موشكها ميشويم !البته نوعي به اندازه كولديسك براي جيم كردن جي پي اس ماشينها ساخته شده نميگم چون نيروي انتظامي ممكنه گير بده ...

مطمئنا نوع نظامی این جی پی اس متفاوته اما چیزی خارج از محدوده سیگنال هم نیست و اونقدرها هم قوی نیست ! که با روش دیگری جیمینگ میشه و عراق هم تونست خیلی از این موشکها رو منحرف کنه ! که امریکا موفق نشدن مگر با زدن مناطقی که این امکانات در اون وجود داشت .تازه اين يكي از روشهاست !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام به دوستان به نظر مياد موشكهاي ما تا زماني از كارآمدي فوق العاده اي برخوردار هستند كه بعد از شليك قابليت هيدايت تا رسيدن به نقطه صفر رو ندارند و اگه چنانچه بخوايم از قابليت هدايت استفاده كنيم سيستم هدايت بايد رمز نگاري بشه و اگرنه ممكنه بوسيله چشمان آسمان كرك بشه و برعليه مواضع خودمون و يا درآسمان منهدم بشه !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام واریور جان فکر نمی کنی داری یکمی زیادی اشتباه می کنی .
به این راحتی ها نمی شه با اضافه کردن بوستر برد را افزایش داد . اماری هم که در مورد سفیر امید 2 نوشتی که احتمالا از زوزنامه ها وخبر گزاریها خوندی یکمی غلط .
اطلاعات اعلام شده در مورد سفیر امید 2 تنانقص های زیادی داره مثلا شروع به کار بوستر دوم در فاصله 68 کیلومتری و سرعت 25 ماخ در فاصله 250 کیلومتری تنها با دومرحله یکمی نا هماهنگ است .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
شايد يكمي نا هماهنگ باشه از ديد شما اما توجه داشته باشيد كه ماهواره ها در صورت نداشتن چنين سرعتي سقوط ميكنند! البته شايد چند دور بزنه و بعد كمان حركتش به سمت زمين منحرف ميشه و سقوط ميكنه ! بايد با اين سرعت يعني 27 هزار كيلومتر در مدار قرار بگيره ! اين امار خبرگذاري ها نيست ! نوع مداري اين ماهواره ها اينگونه است !

در مورد 68 كيلومتري يا 67 كيلومتري هم حرف من يا خبرگذاري ها نبود بلكه صحبت خود مسئول این پروژه که اسمش یادم نیست در اخبار شبکه دو اونهم نشست خبری بعد از اون بود !

حالا اگر حتی این اطلاع در مورد شروع بوستر مرحله دوم از این فاصله اشتباه باشه دو مرحله ای بودن قطعیه و زیاد هم روی اون تاکید شده چه بسا که در انیمیشن هم دیدید ! در مورد سرعت ماهواره ها هم میتونید تحقیق کنید تا مطمئن بشید که آیا باید با این سرعت قرار بگیرند یا نه .........
باورش برای من هم سخت بود چون این کار رو هیچ کشوری ندیدم که تونسته باشه ! شاید برای کلاهک اما برای ماهواره نه !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برادر عزیز من که نگفتم سرعتش کمتر ویا بیشتر. محاسبه سرعت اولیه لازم برای خروج ازجاذبه در هر مداری به راحتی قابل محاسبه است وسرعت ذکر شده صحیح است زیرا اگر یکم بیشتر میشد مدار را از دست میداد واگه کمتر بود مغلوب جاذبه می شد . دوست من من صحبتم چبز دیگه ایه .حال نوشتن ندارم وگر نه می گفتم چه چیزی مشکوکه .
ماهواره هم در مدار قرار گرفته تو همون مداری که گفته شد پس یه چبزایی این وسطا هست که من نمی دونم .من در مورد موشکهای بالستیک و نحوه هدایت وپرتاب ومسیرهای بالستیکه به جهت نوع رشته تحصیلی و محل کارم چیزای زیادی میدونم اما فعلا گیج شدم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]برادر عزیز من که نگفتم سرعتش کمتر ویا بیشتر. محاسبه سرعت اولیه لازم برای خروج ازجاذبه در هر مداری به راحتی قابل محاسبه است وسرعت ذکر شده صحیح است زیرا اگر یکم بیشتر میشد مدار را از دست میداد واگه کمتر بود مغلوب جاذبه می شد . دوست من من صحبتم چبز دیگه ایه .حال نوشتن ندارم وگر نه می گفتم چه چیزی مشکوکه .
ماهواره هم در مدار قرار گرفته تو همون مداری که گفته شد پس یه چبزایی این وسطا هست که من نمی دونم .من در مورد موشکهای بالستیک و نحوه هدایت وپرتاب ومسیرهای بالستیکه به جهت نوع رشته تحصیلی و محل کارم چیزای زیادی میدونم اما فعلا گیج شدم[/quote]

کاش لطف میکردید و با کمی همت این بحث رو در اینجا مطرح میکردید،
مثلا شخصی مثل من اطلاعات شما رو نداره ولی پست شما باعث بر انگیخته شدن کنجکاوی من شده و متاسفانه اطلاعات من در حدی نیست که بتونم خودم به نتیجه ای برسم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوست عزیز جناب هوت اگر مسئله ای رو بیان میکنی دلایل و مدارکی بیار که بشه روش بحث کرد !خود ما هم کلی روی این قضیه شک و شبهه داریم! و دوست داریم برامون تفهیم بشه !

من بر اساس اونچه که مشاهده شده و باید باشه یه جیزی گفتم که غیر از اون دیگه نمیتونه معنی داشته باشه !

---------

دوستان یه مسئله دیگه :
به نظر شما امکان زدن این ماهواره امید با همین موشک کاوشگر 2 وجود داره ! این موشک هم تونسته بود به این مدار برسه یعنی امکانش وجود داره که بشه ماهواره های جاسوسی ای که از مدار بالای ایران عبور میکنند رو هدف قرار داد !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سوال بسيار خوبيه !
كسي جوابي داره؟
به نظر من اين امر امكان پذيره و بسياري از اين هياهوها رسانه هاي غربي هم براي همينه!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مطمينا ميشه چون ماهواره هاي جاسوسي هم در مدار پايين و متوسط هستند ولي شروع اين كار كمي زود است و بايد به موقع اين توانايي رو شود

چون مدار ماهواره كاملا مشخص و قابل پيش بيني است امكان پذير است

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
نياز به محاسبات خيلي دقيقي هست. واگر احيانا خللي در ثانيه هاي شليك موشك بوجود بياد با سرعتي كه ماهواره ها در حال حركتند ممكنه به هدف خسارتي وارد نكنه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نمایید

ورود به سیستم