saman_777

ناوچه های موشک انداز کلاس کمان/پیکان ، پروژه ی سینا

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

با سلام خدمت همه دوستان ميليتاري باز عزيز من يه درخواستي دارم كه چون نميدونستم كه اونو دقيقا تو كدوم انجمن يا قسمت خاص سايت مطرح كنم به ناچار تصميم گرفتم تو چند تا تاپيك كه به موضوع درخواست من نزديكتره بنويسم شايد كسي از دوستان ديد و جواب داد.درخواست منم در واقع چند تا سوال هست در مورد بمب جديد 14 تني آمريكا GBU-57 massive ordnance penetrator
كه اين روزا خيلي ازش تو اينترنت صحبت ميشه ولي متاسفانه در تمامي منابع اينترنت از جمله wikipedia & globalsecurity & fas.org & above top secret.com و حتي خود سايت بويينگ كه سازنده اون هست به جز يه سري اطلاعات مختصر و گنگ و چند تا عكس كه نشون ميده 2 تا ازش زير B2 spirit لود شده هيچ مطلب خاص ديگه اي پيدا نميشه منابع و سايتهاي فارسي كه رسما ول معطلن اگر يك اتفاق نظامي يا علمي در دنيا رخ بده هفته ها و بعضا ماه ها بعد خبر دار ميشن .در مورد منابع خارجي بايد بگم در يك مورد همشون اتفاق نظر دارن و اون اينكه : ميگن با توجه به اينكه اين بمب قدرت نفوذ به 60 متر بتن مسلح و بيش از 40 متر صخره سخت رو داره و با توجه به اينكه در هيچ كدوم از كشورهايي كه آمريكا در حال حاضر درگير جنگ با اوناست پايگاههاي زيرزميني با مختصات كاركرد اين بمب وجود نداره آمريكا اين سلاح رو مشخصا براي حمله به تاسيسات هسته اي ايران و به خصوص مركز غني سازي فردو يا سايت 311 در جاده قزوين طراحي و گسترش داده. البته با توجه به اينكه هممون كاركرد بقيه بمبهاي BUNKER BUSTER آمريكا از جمله (GBU-28 ( BLU-113 رو در جنگهاي اخير از جمله بالكان و افغانستان و عراق ديديم ( كه انهدام انبار مهمات ارتش بعث عراق در عمق 30 متري زمين در موصل در 2003 و 2 هفته پس از شروع حمله آمريكا يكي از موارد بارز اونه كه اتفاقا در همون زمان رسانه ها پوشش خبري خوبي هم دادنش) به نظر حقير اطلاعات اوليه داده شده درباره اين بمب نميتونه صرفا پروپاگاندا و دور از ذهن باشه و به نظر مياد حقيقت داشته باشه . چون قيمت هر يه دونه از اين بمب به طرز عجيبي سرسام آوره (در حدود 3.2 ميليون دلار) و خود اين مطلب گوياي تكنولو‍ژي بسيار پيشرفته اونه. متريال پايه بدنه اين نوع بمبها به شدت محرمانست ولي حتي اگر فرض كنيم كه از مواد بسيار سخت و چگال مثل كاربيد تنگستن يا اورانيوم ضعيف شده ساخته شده باشند با توجه به قيمت اين دو فلز و مقدار عظيم به كار رفته در اين بمب (حدود 11.5 تن وزن بدنه و 2.4 تن وزن سر جنگي) قيمت هر واحد از اين بمب معقول به نظر ميرسد. تازه اگر نوع ماده منفجره سرجنگي آن كه در منابع HIGH EXPLOSIVE از نوع PBXN اعلام شده را باور كنيم و فرض به كارگيريه ماده ناشناخته پيشرفته تر و قدرتمندتر ديگري را كنار بگذاريم (عامل انفجاري ناشناخته در ترور رفيق حريري را به ياد بياوريد كه متخصصان در نوع آن اختلاف نظر شديد دارند) باز هم سلاح هولناكي به نظر ميرسد.
نفوذ اين بمب به عمق 60 متري درون بتن با مقاومت34MPa) 5000 PSI) بيان شده و اگر به جاي آن مقاومت طبيعيه خاك در حدود 100 PSI را جايگزين كنيد فكر كردن به عمق نفوذ آن كمي ترسناك به نظر خواهد رسيد!!!!
با دقت به شكل طراحي GBU-57 و در مقايسه با بمبهايي چون AGM-154 JSOW (با برد 130 كيلومتر از ارتفاع) و بمبهاي پرنده و هدايت شونده ديگر كه براي پنهانكاري و كاهش سطح مقطع راداري و با خطوط شكسته و زواياي تيز در بدنه طراحي شده اند به نظر نميرسه كه اين بمب غول پيكر خاصيت رادارگريزي زيادي داشته باشه و احتمالا بوسيله سيستم تور ام-1 شكار ميشه البته اگر سيستم پدافند ما ازموج اول حمله با EMB ها (بمبهاي پالس الكترو مغناطيسي) و موشكهاي موذي AGM-88 HARM جون سالم در ببره ؟؟؟؟
در منابع اينترنت براي اين بمب هيچ گونه پيش رانش و يا موتور سوخت جامد به عنوان بوستر معرفي نشده و البته با توجه به هدف اصلي اين بمب يعني نفوذ هر چه بيشتر به زمين اشغال كردن حجم زيادي از فضاي آن براي جاي دادن موتور توربوجت يا راكتي كه در بانكر باسترهايي مانند AGM-158 JASSM & AGM 130 ديده ميشود كاملا غير ضروري به نظر ميرسد هر چند كه پيشران باعث طي مسافت بيشتر و در نتيجه دور ماندن از محدوده خطر براي هواپيماي پرتاب كننده آن يعني B2 SPIRIT ميشود .
اين بمب از هدايت بوسيله صفحهات مشبك بالچه مانند در انتهاي بمب (كه از دهه 70 ميلادي توسط روسها و براي هدايت موشكهاي بالستيك قاره پيما ابداع شد و در موشكهاي بسياري مانندss-12 & ss-25 و امروزه در موشك هوا به هواي Vympel R-77 و موشك كروز 3M-54 Klub و همچنين بمب آمريكايي MOAB به كار ميره) و پرواز با بالهاي عريض كه در طول بدنه و چسبيده به آن هستند استفاده ميكنه و بايد بسيار دور ايستا باشه چون به عنوان مثال GBU-28 داراي برد موثر 9 كيلومتر در ارتفاع عملياتي B2 SPIRIT يعني 15000 متري هست و طراحي آن در سال 1991 انجام شده و GBU-57 بايد كارايي بهتري نسبت به اون داشته باشه و با توجه به بالهاي بسيار عريضتر به نظر شخصي بنده بردي حدود 30 كيلومتر براي آن كاملا قابل تصور است همچنين سيستم دقيق تر شده روشن سازي هدف بوسيله ليزر ميتواند از دستاوردهاي ديگر اين بمب باشد.
آخرين خبر هم اينه كه در تاريخ 7 آپريل 2011 نيروي هواييه آمريكا در قراردادي به ارزش 28 ميليون دلار سفارش 8 عدد از اين بمب به همراه تجهيزات پشتيباني رو به شركت بويينگ ارائه كرد ولي زمان تحويل دادن آن مشخص نيست.
من در ميليتاري جست و جو كردم و فقط در بحث حمله نظامي اسراييل به نيروگاه بوشهر يك اشاره كوچك اونم آقاي dexon به اين بمب كرده بود و احساس كردم انگار دوستان ميليتاري هنوز به خطر اين بمب براي ما پي نبرده اند و به آن بي توجهي ميكنند. مخصوصا الان كه در خبرها خواندم قذافي ديكتاتور ليبي در تونلهاي بتني زيرزميني در عمق زمين مخفي شده و با توجه به اهتمام آمريكا و ناتو براي سرنگوني حكومت قذافي احتمال اينكه آمريكا همين امروز و فردا از اين بمب بر عليه اون استفاده كنه كم نيست و ما هم ميتونيم عملكرد واقعي اونو ببينيم البته كارشناسان آمريكايي كه در 2007 اونو در سايت آزمايشي نيو مكزيكو تست كردند خبر از موفقيت صد در صدي اون دادن و البته قبلا گفته بودن يكي از راههاي اثر بخشي بهتر بمبهاي بتن شكن بر ضد تاسيسات ايران زدن 2 يا 3 تا GBU-28 (2,268) kg كه وزن سر جنگي اون 286 كيلو گرم در يك نقطه و يا به دهانه ورودي و خروجيه تاسيسات هست و حالا شما خودتون همين تاكتيك رو با استفاده از GBU-57 با 6.2 متر طول و 2400 كيلو سرجنگي به جاي GBU-28 تصور كنيد و شما هم قطعا به اين نتيجه ميرسيد كه ديگه مكان امن در برابر اين بمب خنده دار به نظر ميرسه .
حالا با توجه به اينكه گفته ميشه سايت فردو در 100 متري سطح زمين قرار داره و با در نظر گرفتن تواناييهاي اين بمب به نظر دوستان آيا تهديدي جدي براي ما محسوب ميشود يا خير ؟ و همينطور ميخوام اگه دوستان اطلاعات بيشتري از اين بمب دارن مارو هم بي نصيب نذارن هر چند كه ميدونم گذشت زمان نشون داده حتي مقامات بلند پايه نظامي كشورهاي دنيا هم همون اندازه از اطلاعات HI TECH و بسيار محرمانه ابر قدرتهاي دنيا ميدونن كه منو شما تو ميليتاري ميدونيم يا شايدم كمي بيشتر ميدونن خدا ميدونه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جماران وولایت یک ناوشکن هستن اما پیکان وجوشن ودرفش ناوچه یاناوچه موشک اندازهستند؛تفاوتشون واضح نیست‏?التماس دعا

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]جماران وولایت یک ناوشکن هستن اما پیکان وجوشن ودرفش ناوچه یاناوچه موشک اندازهستند؛تفاوتشون واضح نیست‏?التماس دعا
[/quote]

فکر کنم ناوشکن باید بشی از 7500 تن وزن داشته باشه.که جماران و ولایت هیچ کدوم اینقدر وزن ندارند.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote] از چند سال پیش ناوهای موشک‌انداز پیکان و جوشن و درفش ساخته شده و به نام همان ناوهایی که در دوران دفاع مقدس در عملیات های سلحشورانه دریایی در رویارویی با دشمن بعثی و آمریکا غرق شدند نامگذاری شده است که الان در خط عملیاتی دارند کار می‌کنند. ناو موشک‌انداز خیلی پیچیدگی دارد. شماره 4 و 5 و 6 و 7 و 8 همه در دست تولید است [/quote]

[url="http://www.mashreghnews.ir/fa/news/326460"][b]منبع[/b][/url]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[size=5][b]به نظر دوستان اون شناوری که با فلش مشخص کردم ، یک سینا کلاس هست ؟!؟![/b][/size]

[size=5][b][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10206/2014-07-20_091152.jpg[/img][/b][/size]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Sami1993' timestamp='1405831371' post='394586']
[size=5][b]به نظر دوستان اون شناوری که با فلش مشخص کردم ، یک سینا کلاس هست ؟!؟![/b][/size]

[size=5][b][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10206/2014-07-20_091152.jpg[/img][/b][/size]
[/quote]

مین روب سلمان هست عزیز

http://www.military.ir/forums/topic/27995-ناوهای-مین-روب-شهباز-شاهرخ-سیمرغ-و-کرکس/
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اونیکه در قسمت عقب سه ناوچه کلاس سینا قرار داره چیه؟ حمزه؟؟؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

از بالا خیلی شبیه سینا کلاس ها هست !

با این اوصاف یک سینا کلاس در انزلی در حال ساخت هست !

چون من در سفری که به انزلی داشتم ، هرچه قدر داخل سیلوی تمجیدی رو نگاه کردم چیزی ندیدم !

در بین سینا کلاس ها در این چند وقت تاکید و زوم ویژه ای روی سینا 7 هست !

دوستان مطلع ، به نظرشون سینا 7 ویژگی خاصی نسبت به بقیه داره !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

از بالا خیلی شبیه سینا کلاس ها هست !

با این اوصاف یک سینا کلاس در انزلی در حال ساخت هست !

چون من در سفری که به انزلی داشتم ، هرچه قدر داخل سیلوی تمجیدی رو نگاه کردم چیزی ندیدم !

در بین سینا کلاس ها در این چند وقت تاکید و زوم ویژه ای روی سینا 7 هست !

دوستان مطلع ، به نظرشون سینا 7 ویژگی خاصی نسبت به بقیه داره !

سلمان رو اگر دیده باشید متوجه میشید که سلمانه ، طولش کوتاه تر از پیکان کلاس هاست و عرضش هم در قسمت سینه بیشتره ، به خاطر نور عحیب و غریبی که روش هست توی عکس یکم عوض شده

یک سینا توی انزلی و 3 تا هم توی بندرعباس در حال ساخت هستن ، البته توی بندرعباس روی یکیش کار میشه فعلا

چیزه خاصی در مورد هفتمیش نشنیدم ، فکر هم نمی کنم فرقی داشته باشه ، اگر طراحی رو بخوان تغییری بدن از هشتمی باید باشه ، چون بدنه ها (حداقل زیرسازه ها) که تغییری نکردن با سابق

فکر میکنم بیشتر روی هفتمین تاکید دارن تا بگن به هفت هم رسید 

سیلوی تمجیدی توش کمپارتمان میسازن ، مونتاژ می کنن و بعد میارن بیرون و کار داخلیش رو انجام میدن

اگر از درب ورودی تمجدیدی داخل رو نگاه کنین ، سینای در حال ساخت درست روبرو قرار داره و پاشنش به سمت در هست 

از روی پل غازیان دیده نمیشه ، پشت ساختمون هست

اونیکه در قسمت عقب سه ناوچه کلاس سینا قرار داره چیه؟ حمزه؟؟؟

بله

• Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

منظور من داخل سیلوی تمجیدی بود که من چیزی توش ندیدم ، الا پوستر بزرگی که ته سالنش قرار داشت !

444_28429.jpg

ویرایش شده در توسط Sami1993
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

کاش مدلهای جدید تر و بروز تر این کلاس ساخته و تحویل میشد. ناوچه های یونانی لااقل جا برای پدافند توپخانه ای را دارا میباشد. این جوری ساختن مگر چقدر باعث افزایش هزینه ها میشود؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

کاش مدلهای جدید تر و بروز تر این کلاس ساخته و تحویل میشد. ناوچه های یونانی لااقل جا برای پدافند توپخانه ای را دارا میباشد. این جوری ساختن مگر چقدر باعث افزایش هزینه ها میشود؟

طول و عرض اونها از مال ما بیشتره !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اخوی مگر چقدر طول و عرض و تناژشون از مال ما بیشتره؟ واسپرها رو میگیریم میکشیم دراز میکنیم اما این کلاس را نمیتوانیم. اصلا جای اون توپهای دولول توی سری سوم از ناوچه های این کلاس میتوانیم لانچرهای عمود پرتاب پدافند کوتاه برد نصب کنیم. کلی فضای قابل کار را بهمون میده. بحث سر این قضیه است که تصمیم گیرندگان نمیخوان و گرنه همان بدنه را با یک افزایش طول معقول هم میتونیم بسازیم. نمیتونیم؟

• Upvote 1
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

مگر افزایش طول و تناژ به همین راحتیه ؟!؟!

زمان اجلاس سران کشورهای اسلامی ، اومدن پژو 405 رو لیموزین کردن !

مدت کوتهای نگذشت که شاسیشون خم شد !

واسپرها رو میگیریم میکشیم

موج های نسل اول ( جماران ، دماوند ) از لحاظ ابعاد با الوند کلاس تفاوت ندارد و موج نسل +1 ( سهند ) هم تفاوت ندارد ( در آخرین بروز رسانی گوگل ارث هر 3 موج بندرعباسی داخل حوضچه های دلفین قرار دارن ، می تونید از لحاظ طول و عرض با هم مقایسه کنید ! )

برگردم به بحث اصلی تاپیک !

گوگل ارث تصاویر ایزوایکو رو بروزرسانی کرده که متعلق به 2014/7/7 هست و در این بروزرسانی خبری از آن 2 سازه سینا کلاس نیست !

2014_7_7.jpg

• Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.