Sami1993

News
 • تعداد محتوا

  1,625
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  10

Sami1993 آخرین امتیاز شما در روز 23 مرداد

Sami1993 شما بیشتری مطالب مورد علاقه کاربران را دارید!

اعتبار در انجمن

11,323 Excellent

درباره Sami1993

 • رتبه حساب کاربری
  ???? ??? ???

Contact Methods

 • Yahoo
  samanazizi450@yahoo.com

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

6,573 نمایش های پروفایل
 1. ما هنوز در همون جت به اصطلاح سبک و .....کاری نکردیم عملا که یکباره شیفت کنیم در سنگین ! من فکر می کنم منظور همون داستان تلاش برای مونتاژ سوخو 30 در ایران باشه که اونم در خوشبینانه ترین حالت می رود بعد این داستان تحریم 5 ساله ! https://www.mashreghnews.ir/news/790788/روزی-که-روس-ها-برای-منافع-ملی-ایران-غیرتی-شدند-تصاویر
 2. کلیات مطلب.... یا موشک 40-50 سال پیش رو رنگ کردن ، یا made in china هست و ایرانی افتابه هم نمی تواند بسازد ! از این استاد خوب باید شاگردی به نام مقوا تراوش کند ! پ.ن : صد رحمت به مطالب خبرگزاری ها تراز اول غربی و اندیشکده های غربی ! پ.ن : در صفحه قبل مواردی گفتم در باب نوع ارتباط بین ایران و بلوک شرق در حوزه نظامی و انتقال فن اوری نظامی !
 3. نجم ساخت ارمنستان نیست ! یک پروژه روسی- ارمنستانی بوده که سر نبود پول به صورت ناقص رها ( کنسل) می شه و ایران با اطلاع ازش به قول بازاری ها می زنه بر سر جنس و هر چی هست رو میاره ایران و خودش این رادار رو تکمیل می کنه و می سازه و الان جزئی از سامانه پدافند هوایی صیاد سپاه هست که در اصل همان سیستم تلاس است با رادار های متفاوت که یکشون نجم می باشد .( در اینباره چندین بار در تاپیک های دیگر توضیح داده شده توسط دیگر کاربران ) در همین میلیتاری بگردیم روند توسعه رادار قدیر مشخص هست که از یه نسخه کوچکتر شروع شددر استان البرز و بعد و تا به حال سه سایت ازش ساخته شده است ! و اینکه به فرض اینکه این رادار از راداری روسیه الگو گرفته شده و یا تکنولوژیش از روسیه و جمهوری سابق شوروی آمده باشه ، اونو ساخت روسیه نمی کند !!!! رادارهای سری مطلع فجر پایشون بر می گرده به رادار پی 18 روسیه ، ایا رادارهای مطع فجر روسی محسوب می شوند ؟! یا مثلا رادار کاستا در ایران بومی سازی شده ، آیا نسخه بومی ساری شدش ساخت ایران محسوب نمی شود ؟! ما سالهاست که روی سیستم های راداری و الکترونیکی و اپتیکی داریم کار می کنیم و محصولات ساخت خودمون رو ارئه داده و خواهیم داد ! و البته چیز تعجب بر انگیزی هم نیست که اگر قطعه ای رو از خارج بیاریم و یا تکنولوزی وارد کنیم ، چیزی هست معمول در تمام دنیا ! به عنوان مثال چینی ها برای اواکس کی جی 2000 برای قطعات مربوط با باند ال ، از قطعات تجاری موجود در بازار استفاده کردند ! و از قضا ما باید اینکار رو بکنیم و گسترده تر هم انجام بدیم و باید بگم متاسفانه ما از فرصت بزرگ فروپاشی شوروی به خوبی استفاده نکردیم برعکس چینی ها و هندی ها !!! حالا که حرف از فرصت زده شد .... پیشنهاد می کنم که مطلب پایین رو که کاریست مشترک بین من و دوست دیگری رو بخوانید که درباره یک پروژه کنسل شده شوروی - روسی در حوزه ناو های محافظ است . می شود گفت این پروژه که دوتا سازه هم ازش ساخته شده و این دوتا سازه قرار است بزودی اوراق بشوند فرصتی بزرگی برای ما محسوب می شود که هم طرحش و هم سازه ها را با قیمتی مناسب دست بیاوریم و خودمون تکمیل کنیم و بسازیمش ، مشابه کار بزرگتری که چینی ها با لیانونگ- واریاگ کردند ! http://jangaavaran.ir/برباد-رفته-ای-روسی-،-فرستی-بزرگ-برای-ایر/
 4. این زرنگی نیست ! بلکه دارن کار متداولی که دیگران هم انجام دادن رو انجام می دن! این ماییم که حکایتمون شده حکایت اون گربه ای که محض رضای خدا موش می گیره فقط و تاکید هم داریم روش ! دلیل از دست رفتن جیبوتی و سودان و افتادنشون در دامان سعودی همین موضوع هست ! ما بجای ابزار اقتصاد ، متوسل شدیم به ابزار پول صرف و کمک صرف اونم از جیب خودمون ! خوب معلومه که شکست می خوریم و پولی مون به هدر می ره چرا که مثلا به ازای 1000 دلاری که ما کمک کردیم ، سعودی میاد یک میلیون به طرف می ده که طرف از ما ببره ! بزرگترین کار ما هم زدن کارخانه در جاهایی بوده که صرفه اقتصادی اصلا نداشته و دربرابرش همون کمک صرف مالی سنگین تره ! بعد انتظار هم هست که کل جامعه موافق این مساله باشن و مرعوب تبلیغات دشمن برای ایجاد برجام 2و3و در اخر رقم زدن سرنوشت شوروی برای ایران نشن !
 5. در این چند وقته ( از زمان تعطیلی انجمن تا به حال ) درباره باور خبرهایی منتشر شده که به سیاق گذشته بوده و نکته جدیدی ندارد ! درباره تعداد موشک های باور در صفحه های گذشته گفتگو انجام گرفته است که خوب من در پست هایم این فرضیه رو مطرح کردم که با توجه به توالی نام صیاد 2 و 3 و 4 ، احتمالا دو موشک صیاد 2 و 3 هم در سامانه باور بکار می رود! حال این فرضیه هم وجود دارد که فقط این دو موشک نیستند که در باور بکار می روند تا برد کمتر را پوشش بدهند ، بلکه کل سیستم های تلاش هم جزئی سامانه باور خواهند بود، در کنار سامانه به ویژه راداری دیگر ، مشابه اس 300 که به غیر اجزا اصلی ، سیستم های دیگر راداری و حتی پدافندی را به عنوان یک گزینه با ان می شود یک پارچه کرد ! به عبارت دقیق تر بنظر من پروژه سامانه تلاش 1 و 2 و 3 در اصل فازهای 1 و 2 و 3 پروزه بزرگ باور می باشند که فاز به فاز در حل تکمیل و گسترش می باشند ! یعنی می شود گفت که بخشی از سامانه باور هم اکنون در حال خدمت می باشد !
 6. در رابطه با بازسازی سوریه ، اگر بخواهیم به شکل گذشته( کمک صرف و ... ) عمل کنیم ، نه فقط سوریه رنگ بازسازی را به خود نمی بیند ، بلکه خودمان هم با سوریه پایین خواهیم رفت و تمام ! اما اگر بتوانیم به شیوه مشابه شیوه ای که امریکایی ها بعد از جنگ جهانی دوم پیش گرفتن عمل کنیم ( طرح مارشال و .... ) نه فقط سوریه را ساختیم ، بلکه به اقتصاد و صنعت بحران زده خودمان هم کمک کردیم ! مثل اعطای وام با این شرط که صرف خرید اجناس ایرانی بشود و پیمانکار پروژه ها هم ایرانی باشد ! مساله بازسازی سوریه و نحوه بازسازی کم از خود جنگ ندارد ( حتی شاید مهم تر هم بشود ) ، به همین دلیل بنظر من نیاز به یک تاپیک اختصاصی در اینباره وجود دارد !
 7. 2017/07/22 که پروژه شکست خورده و کنسل شده ؟!
 8. برخی مشخصات فاتح مثل توان دریا نوردی و حدود ابعاد در صفحات قبل آمده است ( هم به شکل گزارش رسمی و هم تخمین های منابع خارجی ) فاتح از لحاظ ظاهری شباهتهایی به تایپ 209-1100 آلمان داره ! البته تایپ 209-1100 بزرگتر و وزنش دوبرابر بیشتر از فاتح است ! سطح فن آوری فاتح که خوب نامشخص است و نا مشخص هم خواهد ماند ! اما قطعا برای یک چیز سطح پایین و نازل این همه زمان و قطعا حجم قابل توجهی بودجه صرف نشده است و بیشک پشت آن 3 تجربه وجود دارد که شامل تولید انبوه غدیر ، پروژه نهنگ و به ویژه بیست سال سر و کله زدن با کیلو کلاس تحت شرایط تحریم در حد اورهال طارق بوده است ! شاید برخی فن آوری های بکار رفته در داخل فاتح جز نخستین ها در کشور باشه ؛ این موضوع در کنار برخی موانع و مشکلات فنی و کیفیتی در پروسه ساخت و آزمایشات که می توان آن را جز جدایی ناپذیر ساخت نخستین ها دانست ( که برای کشور ما بیشتر از کشورهای صاحب نام است ) این تاخیر چند ساله را توجیه می کند ! فقط امیدوارم این تاخیر بیشتر نشه و همچنین سریع به دنبال ساخت فاتح های بعدی برویم که خیلی به آنها احتیاج داریم . از نظر من حتی بهتر است فعلا پروژه های زیر سطحی های بزرگتر مثل بعثت را مسکوت بگزاریم و توان و بودجه خودمان را صرف تولید فاتح های بیشتر کنیم !
 9. امیر سیاری اعلام کرد ناو موشک‌انداز «سپر» طی روزهای آینده عملیاتی می‌شود فرمانده نیروی دریایی ارتش از الحاق ناو موشک‌انداز «سپر» به ناوگان شمال نداجا طی روزهای آینده خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش صبح امروز از ناوگروه اعزامی نداجا به مسابقات جام دریا ۲۰۱۷ روسیه استقبال کرد. امیر سیاری در جمع کارکنان این نیرو از الحاق ناو موشک‌انداز «سپر» به ناوگان شمال نداجا طی روزهای آینده خبر داد.
 10. توسط وزارت دفاع صورت می گیرد: زیردریایی «فاتح» در هفته دفاع مقدس به نیروی دریایی ارتش ملحق می‌شود زیردریایی «فاتح» ساخت متخصصان سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع در هفته دفاع مقدس سال 96 به ناوگان نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران ملحق می‌شود.به گزارش اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع؛امیر دریادار «امیر رستگاری» رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع با اشاره به توانمندی‌های متخصصان ایرانی در ساخت و طراحی تجهیزات دفاعی در عرصه دریا اظهار داشت: تمام تلاش ما بر این است که ان‌شاءالله در هفته دفاع مقدس امسال زیردریایی «فاتح» را به طور رسمی به نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران تحویل دهیم. وی افزود: این زیردریایی به لحاظ پیچیدگی‌هایی که دارد، جهت آماده‌سازی و الحاق باید آزمایش‌های مختلف و سختی را بگذراند و هم‌اکنون این زیردریایی در حال گذراندن این آزمایش‌هاست. دریادار رستگاری با بیان اینکه این زیردریایی به لحاظ عملیاتی از قابلیت‌های بسیار خوبی برخوردار است، عنوان کرد: زیردریایی «فاتح» تاکنون غوص‌های بسیار خوبی داشته است و قابلیت‌های عملیاتی آن در زمان الحاق توسط وزیر دفاع بیان می‌شود. پ.ن : انشالا که ایندفعه بدقولی نشود !
 11. سامانه جاسک 2 نه فقط شبیه نسخه های چینی نیست ، شاید اصلا نسخه مشابه نداشته باشد ( کاربران با توجه به توضیحاتی که می دهم جستجو کنند ببیند مورد مشابه وجود دارد با نه ) ! اگر به تصویر بالا دقت بکنید می بیند که موشک بر عکس سیستم های مشابه ، کل طول محفظه اژدری رو پر نکرده است و تا انتهای محفظه نرفته است ! بنظر من قسمت انتها اژدر جای پیشرانه است و ما دنبال این هستیم که جاسک 2 مثل یک اژدر مسافتی چند کیلومتری را طی کند ، سپس بر روی آب آمده و موشک را شلیک کند !
 12. همزمان با تعطیلی انجمن ، در دوم اردیبهشت ماه امسال ( 1396 ) وزارت دفاع موشک ضد کشتی نصیر را به شکل انبوه تحویل نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نمود . http://mod.gov.ir/news/تحويل-انبوه-موشك-جديد-كروز-ضد-كشتي-نصير-به-نيروي-دريايي-سپاهگزارش-تصویری این موشک که در نمایشگاه دستاوردهای 2 ساله نیروی های مسلح ( 26 فروردبن 96 ) رونمایی شده بود ، نمونه توسعه یافته موشک نصر محسوب می شود که مهم ترین تفاوت آن استفاده از موتور جت ( مینی جت ) بجای موتور راکتی یا سوخت جامد است . برد نصر 35 کیلومتر است ، اما تا به حال برد نصیر اعلام نشده است . با این حال با توجه به نمونه های مشابه و نزدیک خارجی حدس زده می شود که برد نصیر به 100 کیلومتر و حتی بیشتر هم برسد . سکوی اصلی شلیک موشک نصیر ، شناورهای تندرو ذوالفقار است که می توانند این موشک را از همان لانچر موشک نصر ( با تغییر درب باز شونده ) شلیک کنند . که با توجه به برد بیشتر نصیر نسبت به نصر و سکوی پرتاب یکسان ، می توان توسعه و بکارگیری این موشک را نوعی پاسخ به توسعه تسلیحات ضد شناورهای تندرو دانست که بدین شکل شناورهای موشک انداز ذوالفقار در فاصله بیشتری نسبت به دشمن درگیر می شوند . علاوه بر سکوی دریایی ، این موشک را می شود از لانچرهای زمینی نصر نیز شلیک کرد که ما قبلا شاهد لانچرهای با ظاهر غیر نظامی مثل ون بوده ایم ، که علاوه برای خودمان ، می توان ان را بدست حزب الله لبنان هم رساند !! اما نکته ای که در کشورمان مغفول مانده این است که موشک های ضد کشتی پلتفرم مناسبی برای توسعه یک موشک تهاجم زمینی هواپایه می باشند ! اسلم ( بر اساس هارپون ) و کی دی 88 ( بر اساس خانواده سی 801/2/3 ) نمونه هایی می باشند که می توان نام برد . توسعه موشک های تهاجم زمینی بر اساس موشک نور-قادر- قدیر و موشک نصیر و نصب آنها بر روی ناوگان فانتوم و حتی فنسر باعث افزایش توانمندی این پرنده های سالخورده می شود !
 13. طرف فقط عکس داخل سیلو رو داشته و با استفاده از همون تصاویر و ابعاد داخلش و پنجره ها و ابعاد لانچر ها و سپس بررسی محل های موشکی کره ، محل سیلو رو یافته ! حتی فلسفه برآمدگی روی سقف هم توضیح می ده که برای عمود کردن موشک روی لانچر در داخل سیلو هست !
 14. فیلم و عکسی که منتشر شده برای هر دو پرتاب سیمرغ است ! و خدا به ما رحم کرده مثل داستان انتشار تصاویر میمون کاوشگر پیشگام نبوده !
 15. کوثر در کلیات به AT-3 تایوان شباهت دارد ، اما در جزئیات و ابعاد متفاوت از جت تایوانی است ! پایه و مبنای توسعه هر دو جت تایگر است و می شود گفت مسولین پروژه کوثر که دنبال استفاده حداکثری از تجهیزات تایگر بودند ، جت تایوانی رو نزدیک ترین نمونه به هدف خودشون دیدند و اون رو الگو قرار دادند ! البته اگر دقت بشه در قسمت کابین و کانوپی کوثر رگه هایی از یاک 130 و پروژه M-ATF می شه تشخیص داد ! به غیر مواردی مثل احتمال فعالیت های موازی و جزیره ای ، موضوع توان فنی کشور به ویژه برای انبوه سازی صنعتی هم مطرح است ! ما شاید در بعد کارگاهی توانایی ساخت یک پرنده پیشرفته تر را داشته باشیم ، من حتی در تاپیک برهان که برای ما پایان بخش داستان شفق بود گفتم که اگر ارده باشد با همین امکانات و توان می شد یک نسخه قابل پرواز از شفق ساخت و البته با همین امکانات و توان دست گذاشتیم روی قاهر و احتمالا شاهد پروازش هم خواهیم بود ! اما آیا ما توان انبوه سازی ( صنعتی ) اینها بلافاصله بعد از تکمیل آزمایشات و تائید پرنده را در حال حاضر داریم ؟! جواب متاسفانه خیر است چرا که ما فاقد زنجیره یک پارچه صنعتی تولید و تامین مواد ، اجزا و قطعات هوایی هستیم ! ما شاید قطعاتی را در بخش هوایی ساخته باشیم ، اما اینها کارگاهی هستند و نحوه ساخت کارگاهی هم هزینه بر و زمان بر است از طرفی هم تحریم هستیم ( و خواهیم بود ! ) که بدین شکل نمی شود قطعات لازم رو به تعداد لازم وارد کرد و فقط بازار سیاه بر روی ما باز است ، آن هم با قیمت بیشتر و حتی خیلی بیشتر ! پس ما باید قبل از هر چیزی ، این زنجیره صنعتی رو در داخل شکل بدیم و عاقلانه ترین کار هم این است که در ابتدا راه انبوه سازی یک پرنده با پیچیدگی کم رو مبنا قرار بدیم و سپس با پرنده های پیچیده تر پله پله توان خود و زنجیره صنعتیمون رو توسعه بدیم ! و به نظر من پروژه تولید 330 فروند تایگری که شهید ستاری دنبالش بود و با شهادتش مثل تمام پروژه های دیگر به فنا رفت عملا در همین راستا بوده چرا که تایگر پرنده ای است که نسبت به بقیه جنگنده ها پیچیدگی کمتری دارد و از طرفی هم قطعات آن در سطح جهان آنقدری است که در ابتدای کار که زنجیره هنوز شکل نگرفته و تکمیل نشده ، با جمع آوری انها از سطح جهان کار رو جلو برد تا زنجیره شکل بگیرد ! سپس در فازهای بعدی احتمالا سراع جت های پیچیده تر در دسترس می رفتند ، اما چه کنیم که کشور ما کشوری فرد محور است !!! اما حالا شاید و بعد از بیست سال با استفاده از کوثر دنبال همان ایجاد زنجیره صنعتی باشند ! پیچیدگی کوثر را در حد همان تایگر باید در نظر گرفت ، از طرفی هم در سالیان اخیر ما شاهد مقوله ای به تحت عنوان شرکتهای دانش بنیان هستیم که بنظر میاد که در توسعه صنعت هوایی و احتمالا ایجاد زنجیره بخشی از کار رو دست گرفتند و در اینده بخشی از این زنجیره خواهد بود ( امیدوارم ) ! فقط در باره مشخصات کوثر اگر چیزی که فارس گفته رو مد نظر قرار بدیم ، کوثر تنها می تونه حدود 1300 گیلوگرم سوخت و مهمات ببره !!