MOHAMMAD

بررسی اثرات برخورد و انفجار یک گلوله HE کالیبر 155 م.م به یک تانک مدرن

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

--------------------------------

[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]سلام برادر محمد...[/right][/font][/color]
[color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]برای مساله ای که شما فرمودین بنده چندتا پیش فرض برای محاسبه میذارم..... اگه نیاز به تغییر بود بفرمایین[/right][/font][/color][/quote]

سلام اخوی، ممنونم که اومدی تو بحث، فقط دوست دارم برای شروع محاسباتت یه کم صبر کنی تا تمام پیش فرضها رو بررسی کنیم، مع هذا اینایی که نوشتی رو توضیح میدم برات:

[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]جنس نوک گلوله فولاد سخت در نظر میگیریم ( برای اینکه نفوذ حساب کرد باید متریالی که باعث نفود میشه در نظر گرفت برا همین فرض می کنیم نوک گلوله فولادی... این فرض تاثیری تو محاسبات نداره... البته فکر کنم!)[/right][/font][/color][/quote]

خیر! نوک گلوله باید نرمتر از فولاد باشف تا احتمال کمانه در ضرب اول، به حداقل برسه، شما یه آلیاژ دلخواه از ترکیب مس و فولاد بگیر، از هلیا خانم هم می تونی کمک بگیری.

[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]سرعت دهانه شلیک 800 متر بر ثانیه[/right][/font][/color][/quote]

سرعت شلیک دهانه مهم هست ولی مهمتر از اون سرعت در لحظه برخورد هست که اون لطفا 500 متر بر ثانیه بگیر.

[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]زاویه شلیک برای رسیدن به حداکثر برد 45 درجه[/right][/font][/color][/quote]

نه نه، منظور من DIrect Hit هست، نه شلیک با زاویه، شلیک مستقیم.

[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]برد گلوله 40 کیلومتر[/right][/font][/color][/quote]

نیازی به این فاکتور فعلا نداریم.

[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]وزن گوله 40 کیلوگرم[/right][/font][/color][/quote]

44 کیلو گرم.

[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]ماده انفجاری هم 8 کیلوگرم Comp-B )[/right][/font][/color][/quote]

دقیقا 6.98 کیلوگرم کامپ بی.

[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]شکل فیزیکی گلوله هم یک مخروطی هست که اگه در فضای 2بعدی تصویرش کنیم.... یک مثلث متساوی الساقین با زاویه تند 30 درجه ( زاویه بین دو ساق بلند)[/right][/font][/color][/quote]

اینم برات گذاشتم.

[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]ضمنا... در مورد محافظت تانک (سطح بالایی) هم برادر سینا فرمودن 40 -50 م.م. فولاد زرهی اشتباه که نکردم؟ [/right][/font][/color][/quote]

فعلا روی برخورد مستقیم به برجک و تارت رینگ و حوالی ابتدای لوله بحث می کنیم، اون بذار برای فاز 2 محاسبات.

[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]راستی طول گلوله چنده ؟[/right][/font][/color][/quote]

775 میلیمتر برابر یا 77.5 سانتی متر.

----------------------------------------------------

[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]گلوله هاي معمولي توپ از فولاد سخت ساخته ميشند که تقريبا شکننده هست براي[/right][/font][/color]
[color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]قابليت ترکش شوندگي نتيجا نفوذ چنداني بنظر من نميتونن تو بدنه تانک قبل از[/right][/font][/color]

[color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]انفجار انجام بدند.[/right][/font][/color][/quote]

سلام

طبق تحقیقات و بررسی های بنده آلیاژ این گلوله ها نرم هست و فرم ترکشهای این توپها و ماشبه اونو هم که من دیدم موید این نکته هست.

[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]اگر برخورد از بالا تانک باشه حداقل در مورد تانک t-72 در زمان جنگ ايران و عراق ميدونم که[/right][/font][/color]
[color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]برخورد خمپاره 82 براحتي تانک رواز کار مينداخته و خمپاره 120 که تانک کلا منهدم ميکرده.[/right][/font][/color][/quote]

بله کاملا درسته، خمپاره 120 واقعا نابود می کرد تانکها رو.

------------------------------

[quote][color=#282828][font=tahoma, geneva, sans-serif][right]ببخشید من هم مینویسم[/right][/font][/color][/quote]

این حرفا چیه؟ ما منتظر حضور جدی تر شما هستیم.

[quote][color=#282828][font=tahoma, geneva, sans-serif][right]این برای جایی که برخورد میکنه زاویه فرق میکنه. چون زاویه های ارمور توی قسمتهای مختلف با هم فرق میکنن. توی تانکهای مختلف هم باز دوباره اینها زاویه شون فرق میکنه. البته اگه 2-بعدی کنیم فضاش رو شاید این کارو بشه کرد و خطاش زیاد نباشه، ولی اون موقع دیگه برای محاسبه damage و موج انفجار و اینها نمیشه ازش استفاده کرد. البته خودتون بهتر میدونید اینها رو، ولی فقط برای اینکه این تاپیک عالی کاملتر بشه اینها رو عرض کردم[/right][/font][/color][/quote]

بله کاملا درسته و ممنون.

[quote][color=#282828][font=tahoma, geneva, sans-serif][right]بدتر از اون حساب کردن [/right][/font][/color][color=#282828][font=tahoma, geneva, sans-serif][right]Impact Face و Distal Face و پراپرتیس adhesive layer و joint های لایه ها با هم هست و بقیه چیزها[/right][/font][/color][/quote]

دقیقا به خاطر همین گستردگی و پیچیدگی بحث هست که می خوام هم مطلب شهید نشه و هم تا جای ممکن دقیق بریم جلو که این همکاری دوستانی مثل شما رو می طلبه.

[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]مورد آخر اینه که چون گلوله رو یک جسم سخت و صلب در نظر میگریم[/right][/font][/color][/quote]

لطفا توجه کنید به این قسمت نوشته من:

[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]بهترین زمان برای انفجار، درست یک اپسیلون قبل از پاشیدگی و از هم گسیختگی گلوله[b] و در زمان حد نهایی تغییر شکل پلاستیک آن[/b] است؛ چیزی که باعث خواهد شد تا گلوله HE طراحی شده، اثری ترکیبی از یک پرتابه انرژی جنبشی به اضافه یک پرتابه HESH را داشته باشد. در این حالت هم نهایت انرژی جنبشی قابل انتقال، به هدف انتقال یافته و هم با تخریب اولیه سطح زره مقدمات برای ایجاد اثر تاول مشابه کلاهکهای HESH در پشت آن تا حدی فراهم شده است.[/right][/font][/color][/quote]

[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]با این فرض تانک ضرر می کنه! یعنی این فرض به نفع گلوله! چون در اثر اصابت به دلیل پدیده ترک خوردگی داخل گلوله و رشد اون از نقاطی که ضعیف تر هستن گلوله از هم میپاچه ( به قول سینا!) ولی با این فرض، گلوله به صورت آرمانی درست شده و به صورت یک جسم 100% صلب تا آخر فرآیند نفوذ باقی می مونه[/right][/font][/color][/quote]

ابدا نمی خوام چنین بشه!

ما که با آقا تانکه مسابقه نمی دیم که بخوایم به هر قیمتی برنده بشیم!

ما یه فرضی رو مطرح کردیم و می خوایم صحت و سقمش رو بررسی کنیم، اصلاً هم نمی خواهیم بحث احساسی شود! شما به پیش فرضهایی که من ارائه کردم دقت بیشتری بفرمایید چون فوق العاده مهم و حاصل تفکری هستند که روی آنها شده و برای تک تک آنها فلسفه ی منطقی دارم.

[quote][color=#282828][font=tahoma, geneva, sans-serif][right] به کمک اینها میتونیم بفهمیم که گلوله لحظه ی برخورد اول با تانک از هم میپاشه یا اینکه نفوذ میکنه.[/right][/font][/color][/quote]

لطفا همونطور که توی متن اشاره کردم در نظر بگیرید، تا نزدیک به شرایط واقعی باشیم.

--------------------------

با تشکر از همه دوستان و خصوصا جناب گوبلز که به بنده قول دادند مباحثی را در اینجا مطرح کنند.
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خوب....
اون زاویه ای که اعلام کردم، زاویه شلیک گلوله است، نه زاویه برخورد
حالا سوال اینه که زاویه شلیک چرا؟
چون با استفاده از این زاویه میشه سرعت اصابت در فاصله مشخص حساب کرد.... به عبارتی سرعت برخورد به هدف تابعی از سینوس زاویه شلیک و فاصله تا محل اصابت
بهرحال سرعت اصابت یک کمیت مستقل نیست و وابسته به این پارامترها و همچنین ضریب اصطکاک هواست.
ضمنا ... هدف ما فقط اینه که ببینیم این گلوله لعنتی! چه مقدار نفوذ میکنه و این هم میدونیم که نفوذ فقط تابع انرژی جنبشی جسم... نه مقدار ماده انفجاری (غیر خرج گود) همراه
درسته که انفجار باعث تخریب میشه، ولی جز فرآیند نفوذ نیست.... پس جرم ماده انفجاری ربطی به هنفوذ یا عدم نفوذ نداره
داستان ترک خوردگی هم خیلی قضیه پیچیده میکنه و نیاز به مش بندی فوق العاده زیاد و همچنین یک سیستم 12 هسته ای با رم 64 گیگی داره hee_hee
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
يک کليپي بود دقيقا همين کاري که شما ميخواستي رو انجام ميدادند...
شليک مستقيم گلوله توپ به زره با ضخامت مختلف و تست نفوذ اون. الان
دو روز هست دارم دنبالش ميگردم!

گفته ميشه اينها حاصل برخورد گلوله 152mm روي تانک هدف T-72M ميباشد.

تقريبا روي برجک تاثيري نداشته.

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10185/d204.jpg[/img]

منتها در برخورد مستقيم با چرخ کناري تانک رو از کار انداخته

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10185/d203.jpg[/img]

بنظر من حتي برخورد گلوله اي کاليبر پايين تر هم اگر به چرخ مدرن ترين تانک ها هم
اصابت کنه باعث از کار افتادن تانک ميشه.
  • Upvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]اون زاویه ای که اعلام کردم، زاویه شلیک گلوله است، نه زاویه برخورد[/right][/font][/color][/quote]

خب عرضم به خدمتتون که فرض بفرمایید اگر درگیری در حد فاصله 500 متری تا 4000 متری انجام بشه زاویه لوله تقریبا افقی( با کمی زاویه، بسته به فاصله) خواهد بود.

[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]ضمنا ... هدف ما فقط اینه که ببینیم این گلوله لعنتی! چه مقدار نفوذ میکنه[/right][/font][/color][/quote]

به نکته خوبی اشاره کردی اخوی، اینجا 2 تا دیدگاه داریم، یکی دیدگاه من(!) هست که معتقد به برخورد و انفجار با فاصله زمانی کم هست که قدرت نهایی گلوله( مجموع انرژی جنبشی+ انرژی انفجار) رو کمی کمتر از حالت دوم می کنه اما احتمال کمانه و بطور کلی از دست رفتن شلیک رو به صفر نزدیک می کنه و یکی دیدگاه شما و خانم هلیا هست که معتقد به نفوذ حداکثری و سپس انفجار هستید که قدرت نهایی گلوله رو قطعا بیشتر می کنه ولی احتمال کمانه رو هم طی زوایی از شلیک بالا می بره، اصلا میشه برای هر دو حالت هم محاسبه کرد.

[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]و این هم میدونیم که نفوذ فقط تابع انرژی جنبشی جسم... نه مقدار ماده انفجاری (غیر خرج گود) همراه[/right][/font][/color][/quote]

بله درسته، ولی اگر اثر HESH را بر سطحی که کمی تضعیف و تخریب شده وارد کنیم چه؟( حالت مورد انتظار بنده)

[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]درسته که انفجار باعث تخریب میشه، ولی جز فرآیند نفوذ نیست.... پس جرم ماده انفجاری ربطی به هنفوذ یا عدم نفوذ نداره[/right][/font][/color][/quote]

بازم درسته ولی باز بر می گرده به اثر شبیه کلاهکهای هش که ما در نظر داریم.

[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]داستان ترک خوردگی هم خیلی قضیه پیچیده میکنه و نیاز به مش بندی فوق العاده زیاد و همچنین یک سیستم 12 هسته ای با رم 64 گیگی داره[/right][/font][/color][/quote]

حالا همون سیستم خودتو یه هفته روشن بذار! hee_hee

[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]الان[/right][/font][/color]
[color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]دو روز هست دارم دنبالش ميگردم![/right][/font][/color][/quote]

اگر پیدا بشه که عالی هست . . .

[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]گفته ميشه اينها حاصل برخورد گلوله 152mm روي تانک هدف T-72M ميباشد.[/right][/font][/color][/quote]

آیا مطمئن هستید؟ یعنی منبع عکس با اطمینان اشاره کرده بود؟ چون بنظر کمی بعید میاد.

[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]تقريبا روي برجک تاثيري نداشته.[/right][/font][/color][/quote]

البته بغیر از ترک روی برجک، بله خیلی اثری نداشته اما ضربه شدیدی بر روی بدنه وارد شده بطوری که:
1- درب ورودی راننده باز شده و این یعنی راننده خداحافظ
2- فرو رفتگی بر روی بدنه ایجاد شده که نشان از ضربه قوی دارد، به حدی که چرخ دنده بزرگ دور برجک هویدا شده و این یعنی گردش برجک تعطیل.
3- احتمال زیاد تارت رینگ هم معیوب شده که باز موید مورد شماره 2 می شود.

[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]بنظر من حتي برخورد گلوله اي کاليبر پايين تر هم اگر به چرخ مدرن ترين تانک ها هم[/right][/font][/color]
[color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]اصابت کنه باعث از کار افتادن تانک ميشه. [/right][/font][/color][/quote]

بله درسته، پهلو و پشت تانکها از ضعیفترین قسمتهاشون هستند.
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]به نکته خوبی اشاره کردی اخوی، اینجا 2 تا دیدگاه داریم، یکی دیدگاه من(!) هست که معتقد به برخورد و انفجار با فاصله زمانی کم هست که قدرت نهایی گلوله( مجموع انرژی جنبشی+ انرژی انفجار) رو کمی کمتر از حالت دوم می کنه اما احتمال کمانه و بطور کلی از دست رفتن شلیک رو به صفر نزدیک می کنه و یکی دیدگاه شما و خانم هلیا هست که معتقد به نفوذ حداکثری و سپس انفجار هستید که قدرت نهایی گلوله رو قطعا بیشتر می کنه ولی احتمال کمانه رو هم طی زوایی از شلیک بالا می بره، اصلا میشه برای هر دو حالت هم محاسبه کرد.[/quote]

ببخشید واقعا. من فکر کنم خیلی بد نوشتم منظورم رو توی کامنت قبلی. من میگم اصلا ما هیچ چیزی رو فرض نکنیم. همونطوری که گفتید، اولین باید ببینیم توی اون زاویه برخوردش کمانه میکنه یا نه (که دیفالت این قضیه هست که اگه کمانه کنه، دیگه مشکل خاصی برای تانک درست نمیکنه)، بعد ببینیم حالا اگه برخورد کرد، اصلا انرژی لازم برای نفوذ رو داره یا نه و چقدر نفوذ میکنه (با توجه به اندازه انرژی که اون پلیت میتونه جذب کنه). بعد همین معادله رو برای گلوله بنویسیم که چقدر میتونه نفوذ کنه قبل از اینکه از بین بره shell اون (مقدار انرژی که میتونه تحمل کنه اون شل قبل از اینکه از هم بپاشه) و تی ان تی یا هرچیزی که توش هست، منفجر بشه. بعد تازه بررسی کنیم که این انفجار چقدر میتونه خسارت بزنه (که ارتباط مستقیم داره با میزان نفوذی که کرده)

باز هم ممنون از بحث های همه بچه ها که واقعا همه بزرگان سایت هستن، مخصوصا خود شما جناب محمد! :rose: ویرایش شده در توسط heliaa
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]آیا مطمئن هستید؟ یعنی منبع عکس با اطمینان اشاره کرده بود؟ چون بنظر کمی بعید میاد.[/quote]

آنچه که جناب کاوه فرمودند صحت دارد. آزمایش اصابت مستقیم گلوله شدیدالانفجار ضد تانک BP-540 از هویتزر 152 میلیمتری D-20 به تانک T-72M1 است.

اصابت به چرخ های جاده

[url=http://gallery.military.ir/albums/userpics/10206/d201.jpg][IMG]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10206/thumb_d201.jpg[/IMG][/url]

اصابت به جلوی برجک

[url=http://gallery.military.ir/albums/userpics/10206/BIG_0005517252.jpg][IMG]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10206/thumb_BIG_0005517252.jpg[/IMG][/url]

[quote]

البته بغیر از ترک روی برجک،
[/quote]

ترکی ایجاد نشده است و پوسته برجک یکپارچکی خودش را حفظ کرده منتهی دچار ساییدگی و خوردگی ناشی از ضربه شده است.

[quote]

3- احتمال زیاد تارت رینگ هم معیوب شده که باز موید مورد شماره 2 می شود.
[/quote]

حلقه برجک دو بخش دارد یکی بخشی که روی بدنه نصب شده و دیگری بخشی که روی برجک قرار دارد و در داخل حلقه بدنه قرار میگیرد.

در اثر آسیب به حلقه روی بدنه قطعا حلقه روی برجک هم تحت تاثیر قرار میگیرد و داخل حلقه بدنه قفل میشود.
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام

انگار آدم به اولین برداشت خودش اطمینان کنه موفق تر خواهد بود . icon_cheesygrin ( خودم را می گم که در ابتدا تصور می کردم اصابت گلوله 155 میلیمتری به خاطر انفجار زود هنگام تأثیر چندانی روی تانک نخواهد داشت ، اما با دیدن منابع مختلف و اون استاندارد ناتو گمان کردم قضیه متفاوت هست ولی مطالعه منابعی که پنجشنبه دانلود کردم والان به اونها دسترسی ندارم دوباره نظرم را تغییر داد . )

این نکات را با توجه به کم حافظگی خودم می نویسم . :mrgreen:
- در اکثر آزمایشات و بررسی های به عمل آمده مشخص شده که بعد از انفجار گلوله تنها 10 درصد ترکشها به سمت جلو می روند . کمتر از 10 درصد به سمت خلاف مسیر حرکت گلوله می روند و ما بقی به اطراف پخش می شود .
- وزن اکثر ترکشها هم بقدری کم خواهد بود (اکثر ترکش ها بین 10 تا بیست گرم وزن خواهند داشت )که با توجه به شکل غیر قبل پیش بینی و ناجورشون حتی با سرعت با لای خودشون امکان نفوذ را نخواهند داشت .
- میزان مواد منفجره هم کم هست ! اولین IED که موفق شد یک آبرامز را از کار بیاندازد متشکل از 3 گلوله 155 میلیمتری بود (3 خدمه زخمی شدند .)

/////////////////////////////////////
عزیزان وارد به عبور از ضد حال مخابرات !
آیا می تونند جریان این تصویر را بیرون بکشند :

[CODE]

http://www.google.com/imgres?biw=960&bih=461&tbm=isch&tbnid=adWealjemdM3sM%3A&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.flickr.com%2Fphotos%2Fbarryslemmings%2Fsets%2F72157594476965425%2Fdetail%2F%3Fpage%3D8&docid=nXna4gDyE_RVnM&imgurl=http%3A%2F%2Ffarm5.staticflickr.com%2F4075%2F4786166663_a989f348f9_m.jpg&w=640&h=556&ei=jPzYUqGuIsqzkAfM7oDwBw&zoom=1&ved=0CFwQhBwwAg&iact=rc&dur=5950&page=1&start=0&ndsp=8

[/CODE]

یا روی گوگل این عبارت را جستجو کنید و تصاویر نفوذ گلوله به داخل زره تانک را قرار بدید :
[CODE]"www.flickr.com" t-72 armor hit 152 mm[/CODE] ویرایش شده در توسط warjo
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
[right]ببخشید واقعا. من فکر کنم خیلی بد نوشتم منظورم رو توی کامنت قبلی. من میگم اصلا ما هیچ چیزی رو فرض نکنیم. همونطوری که گفتید، اولین باید ببینیم توی اون زاویه برخوردش کمانه میکنه یا نه (که دیفالت این قضیه هست که اگه کمانه کنه، دیگه مشکل خاصی برای تانک درست نمیکنه)، بعد ببینیم حالا اگه برخورد کرد، اصلا انرژی لازم برای نفوذ رو داره یا نه و چقدر نفوذ میکنه (با توجه به اندازه انرژی که اون پلیت میتونه جذب کنه). بعد همین معادله رو برای گلوله بنویسیم که چقدر میتونه نفوذ کنه قبل از اینکه از بین بره shell اون (مقدار انرژی که میتونه تحمل کنه اون شل قبل از اینکه از هم بپاشه) و تی ان تی یا هرچیزی که توش هست، منفجر بشه. بعد تازه بررسی کنیم که این انفجار چقدر میتونه خسارت بزنه (که ارتباط مستقیم داره با میزان نفوذی که کرده)[/right]
[/quote]

اختیار دارید هلیا خانم، بله با این شرایطی که شما فرمودید کاملا موافقم، هر چند میشه shell رو اینقدر نرم گرفت که تحت شرایط معمولی تقریبا کمانه ای اتفاق نیفته، ولی دیگه انتقال انرژی جنبشی عمده ای هم نخواهیم داشت.( پس حالت خیلی مطلوبی نیست) درنتیجه همون شرایطی که شما گفتید رو اگر سایر دوستان موافق باشند دنبال می کنیم.

[quote]
[right][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif]آنچه که جناب کاوه فرمودند صحت دارد. آزمایش اصابت مستقیم گلوله شدیدالانفجار ضد تانک BP-540 از هویتزر 152 میلیمتری D-20 به تانک T-72M1 است.[/font][/color][/right]
[/quote]

ممنون سینا خان، با توجه به تفاوتهایی که گلوله ای که ذکر فرمودید با گلوله فرضی ما داره،( مثلا میزان و حجم مواد منفجره، یا سرعت دهانه پایینتر توپ دی 20) احتمالا ( حدس میزنم) پس از اتمام بررسی های علمی ، اثر گلوله ما بر مثلا همین تانک تی 72 به مراتب بیشتر باشد، البته در همین عکسی هم که شما زحمت کشیدید، مواردی به چشمم خورد ( مواردی دیگری هم احتمالا از چشمم افتاده) که اشاره می کنم:

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10133/d201_2811129.JPG[/img]

اگر اشتباه نکنم فلش سبز رنگ آسیب به سایت هدفگیری توپچی و فلش قرمز رنگ آسیب( ترک خوردن شیشه ها) به سایت دید فرمانده را نشان می دهد. البته موارد دیگر هم قابل مشاهده است که خیلی مهم نیستند.لذا احتمالا در صورت برخورد گلوله فرضی ما، آسیبهای بیشتری در انتظار تانک خواهد بود، البته همین آسیبهای گلوله
[right][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif]BP-540 ( نظیر قفل برجک یا آسیب به سایت توپچی و آسیب به دید جلوی فرمانده یا آسیب به سیستم حرکتی تانک و . . .) برای از کار انداختن تانک کافی هست. ضمن اینکه گلوله ما از نوع HE و گلوله [/font][/color][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif]BP-540 از نوع HEAT است و این یعنی آسیب گلوله ما به قسمتهای پیرامونی تانک حتی در حالت پایه بیشتر از گلوله [/font][/color][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif]BP-540 خواهد بود. یا مثلا اینکه وزن گلوله [/font][/color][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif]BP-540 حدود 62 درصد گلوله پیشنهادی ما است که خود به همراه سرعت دهانه پایینتر این گلوله به معنی انرژی جنبشی کمتر آن خواهند بود، البته فیوز impact گلوله [/font][/color][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif]BP-540 احتمالا امکان انتقال انرژی جنبشی عمده ای را میسر نساخته است.[/font][/color][/right]

[quote]
[right][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif]ترکی ایجاد نشده است[/font][/color][/right]
[/quote]

گوشه بالا سمت چپ عکس رو میگم اخوی.

[quote]
[right][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif]ولی مطالعه منابعی که پنجشنبه دانلود کردم والان به اونها دسترسی ندارم دوباره نظرم را تغییر داد .[/font][/color][/right]
[/quote]

میشه لطف کنید و اونها رو برای ما هم بگذارید؟

-------------------------------------------------------------

قسمت آخر پارت اول:

پارامتر بعدی سرعت لحظه برخورد است، این فاکتور از آنجا اهمیت دارد که سرعت برخورد در میزان انرژی جنبشی گلوله و همچنین در مدت زمان تغییر شکل گلوله (جهت زمانبدی عملکرد فیوز) موثر است. سرعت بیشتر، شتاب بیشتر در تغییر شکل گلوله و سرعت کمتر، شتاب پایینتر در این مسأله را در پی دارد. همچنین اگر چنانچه در محاسبات نهایی به این نتیجه برسیم که قدرت انفجاری سر جنگی جهت رساندن آسیب جدی و قطعی به هدف به تنهایی کافی نیست و [b]حتماً و قطعاً[/b] به کمک انرژی جنبشی در این مسأله نیاز است، آنگاه محاسبه [b]حداقل سرعت قابل قبول[/b] برای انتقال حداقل انرژی جنبشی مورد نیاز ضروری خواهد بود. ضمن اینکه طبق قوانین فیزیک مکانیک از آنجا که قوانین پرتابه ها بر این پرتابه ما هم حاکم است، سرعت آن از یک حداقل کمتر نخواهد بود که البته به راحتی هم قابل محاسبه است.

مسأله بعدی فیوز و ماسوره گلوله است، عملکرد صحیح این قسمت گلوله به حدی مهم است که اگر درست عمل ننماید به راحتی می تواند تمامی محاسبات درست و عملکرد صحیح بقیه قسمتهای گلوله را به باد داده و باعث عدم کارایی گلوله شود! فیوز گلوله باید علاوه بر تایمر به شتاب سنج نیز مجهز باشد چرا که مجهز بودن به تایمر به تنهایی کافی نخواهد بود. دلیل این مسأله این است که با توجه به اینکه گلوله ممکن است با هر سرعتی (البته در یک بازه سرعتی حداقلی-حداکثری) با هدف برخورد نماید، اگر ماسوره زمانی بر این اساس تنظیم شده باشد که در یک بازه زمانی خاص پس از برخورد عمل نماید آنگاه ممکن است در زمانی که گلوله با سرعت کم به هدف برخورد می کند خیلی زود عمل نماید و اجازه انتقال انرژی جنبشی را ندهد و زمانی که گلوله با سرعت زیاد به هدف برخورد می کند خیلی دیر عمل کرده و قبل از انفجار فیوز، گلوله کلا از هم بپاشد.

به همین دلیل، ماسوره باید در کنار تایمر به شتاب سنج نیز مجهز باشد تا زمانی که شتاب منفی آن (که از لحظه برخورد به هدف شروع می شود) به مقدار تنظیم شده در حافظه آن (که بر اساس حدِ نهاییِ تنشِ پلاستیک بدنه گلوله تنظیم شده است) رسید، دستور انفجار فیوز را صادر نماید. همچنین پیشنهاد می شود در این نوع گلوله خاص، بر خلاف گلوله های معمول، مجموعه فیوز و ماسوره در انتهای گلوله نصب شود تا انفجار از آن قسمت شروع و به سمت جلو (هدف) گسترش یابد.

این از مقدمات و شروع بحث، حالا به امید خدا و لطف دوستان ببینیم از محاسبات چه نتایجی بدست می آید.
  • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='MOHAMMAD' timestamp='1389989824' post='360018']

میشه لطف کنید و اونها رو برای ما هم بگذارید؟

[/quote]

http://www.mater.upm.es/isb2007/Proceedings/PDF/Volume_2/Vol.II%2869%29TB67.pdf

http://www.winterwar.com/Weapons/artyinfo.htm

فرصت كافي براي مطالعه كامل اين يكي نداشتم :
http://www.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a108775.pdf
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
گوشه بالا سمت چپ عکس رو میگم اخوی.

[/quote]

صحبت بنده در مورد ناحیه اصابت است و اگر دقت کنید ترکی که در سمت بلوک توپ ایجاد شده است با ساییدگی ها و خوردگی های خاصی همراه است که مشخصا ربط خاصی به اصابت گلوله 152 میلیمتری ما ندارد و یحتمل به تهدیدات دیگری مرتبط است.

[url=http://gallery.military.ir/albums/userpics/10206/d204.jpg][IMG]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10206/thumb_d204.jpg[/IMG][/url]
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام مجدد
گويا اين تصوير ، نشاندهنده نفوذ گلوله 152 ميليمتري داخل زره T-72است
[url="http://8pic.ir/images/38568108300570068094.jpg"]http://8pic.ir/image...00570068094.jpg[/url]
در دو پست قبلتر خودم سعي كردم ارل مربوط به تصوير در سايت Flickr.com را قرار بدم گفتم شايد كسي متوجه منظور من نشده باشد، اين تصوير كوچك را گذاشتم شايد يك بنده خدايي بتواند تصوير اصلي را بياورد .

به هر حال اگر بي ربط است جناب محمد از مديران هستند ، پست مرا حذف نمايند . ویرایش شده در توسط warjo
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با اجازه تون جناب warjo!

عکس اصلیش این هست

[CODE]
http://www.uploadax.com/images/40337120897486052961.jpg

[/CODE]

درباره ش هم نوشته

A 17-pounder solid-shot firmly wedged in what appears to be 6-inch/152mm armour. While the shot has not penetrated the tank completely this would cause crew casualties as metal splinters would fly around inside the tank.

که برای این مقاله هست

[url="http://www.thinkdefence.co.uk/2013/04/obituary-for-the-main-battle-tank/"]http://www.thinkdefe...in-battle-tank/[/url]

که یه مقاله خیلی خوب هم هستش خودش ویرایش شده در توسط heliaa
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]گويا اين تصوير ، نشاندهنده نفوذ گلوله 152 ميليمتري داخل زره T-72است[/right][/font][/color][/quote]

مطمئنی؟

[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]که یه مقاله خیلی خوب هم هستش خودش [/right][/font][/color][/quote]

میشه لطفا قسمتهایی از این مقاله که مربوط به تاپیک هست رو برامون بذارید؟
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام
عکس فوق یک ادعا است مبنی بر نفوذ گلوله 3 اینچی (76 میلیمتری ) AP توپ ضد تانک [url="http://en.wikipedia.org/wiki/Ordnance_QF_17-pounder"]QF 17[/url] در 152 میلیمتر زره تانک های آلمانی ! البته آلمانی ها این موضوع رو رد میکنند ...
http://upload7.ir/imgs/2014-01/16763692272447163781.jpg
http://upload7.ir/imgs/2014-01/20799358098713218419.jpg
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب محمد منظورم از جالب بودنش این بود که اون هم درباره موضوع کلی "تانک و آنتی تانک" بحث کرده، اون هم از 1917، نظرهای مقاله ش هم شاید از خود مقاله بهتر باشه و میتونه یه تاپیک عالی بشه. متاسفانه توی محاسبه کردن ها وارد نشده.

قسمت جالبش برای این تاپیک این هست

[quote]
The number of US M1A2 Abrams taken out by direct fire in Iraq suggests that the same weapon is likely to be equally effective against any NATO main battle tank currently in service.
[/quote]
یعنی با همون گان ابرامز، میشه تقریبا هر تانک ناتویی رو از بین برد. (بلو ان بلو های انگلیس و امریکا توی عراق رو بهتر میدونید شما) پس حتما direct fire توپ بهتر از 120 تانکهایی مثل ابرامز (مثل L44) نتیجه ش بهتر هم هست. خوبیش اینه که توی فرض شما هم این بود که direct fire باشه این توپ!
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.