Arash

گفت‌وگو با ناخدا هوشنگ صمدی فرمانده مدافعان خرمشهر

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

با سلام خدمت برادر عزیز جناب arash666 و عرض خسته نباشید .

[b] ضمن تشکر از جنابعالی بابت زحمتی که در جمع آوری این مطالب متقبل می شوید از شما بسیار متشکر هستم . اینگونه مباحث ، درحقیقت بازکننده راه جدیدی است برای نسلی که این دوران را ندیده است [/b]

با این حال چند نکته قابل بررسی است :
1- در ارتباط با صحبت این بزرگوار یک نکته حساس وجود دارد و ان اینکه ، اگرفرموده ایشان را در ارتباط با عدم غافلگیری ارتش مبنا قرار دهیم ، پس بمباران 31 شهریور 59 و حمله همزمان به پایگاه های نیروی هوایی آن هم پایگاه یکم شکاری در تهران با چه استدلالی توجیه می شود ؟؟
2- ان بخش از صحبتهای ایشان در ارتباط با خیانت های دولت موقت در ارتباط با تسلیحات خریداری شده را بنده بطور کامل تایید می کنم واین حضرات باید در قبال خون هایی که بخاطر این مساله ریخته شده ، پاسخگو باشند .
3- به اعتقاد من ، نه تنها ارتش جمهوری اسلامی ایران ، بلکه کل نیروهای مسلح ایران بدلیل شرایط ان روزهادر کشور و علاوه بر آن دسته گل هایی که امثال بنی صدر به آب می دادند دچار غافلگیری شد ، والا اگربحث غافلگیری نبود ، چگونه عراق تا دروازه های خرمشهر بسرعت پیشروی کرد و اگر رشادتهای گردان دژ ارتش و بچه های سپاه خرمشهر و سایرین نبود ، معلوم نبود که صدام تا کجا پیشروی می کرد و به قول یک عزیزی " سربازان عراقی لب زاینده رود نشسته بودند و شعر لب کارون می خواندند" .
4- درارتباط با گزارش نویسی هم بگویم فی النفسه این کاری بدی نبود و اثر این کارها ، در زمان حاضر بیشتر شناخته می شود . حالا سپاه در این زمینه از همان اول جنگ این مساله را حس کرد و مجموعه راویان را در قرارگاه های عملیاتی ایجاد نمود تا اسناد و حقیقت و واقعیت جنگ بدرستی در تاریخ بماند و دوستان ارتش هم به همت شهید بزرگوار شهید سپهبد صیاد شیرازی بعد از جنگ مجموعه هیئت معارف جنگ را ایجاد کردند .

5- البته از دست بنده نارحت نشوید ، ولی انقدر که از خواندن این مطلب لذت بردم و بر دانسته های من درباره دفاع مقدس اضافه شد ؛ اما این اخری ، یعنی نوع ارجاع شما به خبرگزاری فارس یک مقدار ( البته با عذرخواهی ) از شان مطلب یک مقدار کم کرد .

البته امیدوارم بنده را حلال بفرمایید
با تشکر :rose: :rose: :rose: :rose: :applause: :applause: :applause: :applause:

البته مثل اینکه ویرایش شد . :rose: :rose: ویرایش شده در توسط MR9
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آدم دلش آتيش ميگيره وقتي درد و دل هاي قديمي ها رو ميخونه.
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote] 1- در ارتباط با صحبت این بزرگوار یک نکته حساس وجود دارد و ان اینکه ، اگرفرموده ایشان را در ارتباط با عدم غافلگیری ارتش مبنا قرار دهیم ، پس بمباران 31 شهریور 59 و حمله همزمان به پایگاه های نیروی هوایی آن هم پایگاه یکم شکاری در تهران با چه استدلالی توجیه می شود ؟؟[/quote]

به نظرم احتمال حمله رو میدادند که از نامه های لشکر 92 زرهی اهواز و یگان های دریایی ارتش به تهران کاملا مشهود هست . ولی مثلا از روز و ساعت شروع جنگی رسم کسی مطلع نبود . همونطور که در متن خواندید 2 هواپیمای عراقی توسط یک شناور ساقط شدند و همینطور اگر مستند تامکت را دیده باشید در قسمت اول آن به سرنگونی هواپیماهای عراقی قبل از جنگ صحبت میشه البیته همون روز هم با پراز اسکرامبل ها و آتش پدافند چند هواپیمای عراقی مورد هدف قرار میگیرد. منتها خوش شانس هم بودیم که خلبانان عراقی به خوبی هدف گیری نکردند و باند های فرود ما سالم موند که فرادای آن روز جواب دندان شکن داده شد

[quote]
3- به اعتقاد من ، نه تنها ارتش جمهوری اسلامی ایران ، بلکه کل نیروهای مسلح ایران بدلیل شرایط ان روزهادر کشور و علاوه بر آن دسته گل هایی که امثال بنی صدر به آب می دادند دچار غافلگیری شد ، والا اگربحث غافلگیری نبود ، چگونه عراق تا دروازه های خرمشهر بسرعت پیشروی کرد و اگر رشادتهای گردان دژ ارتش و بچه های سپاه خرمشهر و سایرین نبود ، معلوم نبود که صدام تا کجا پیشروی می کرد و به قول یک عزیزی " سربازان عراقی لب زاینده رود نشسته بودند و شعر لب کارون می خواندند" .
[/quote]

باز باید شما رو ارجاع بدم به نامه های لشکر 92 زرهی به تهران ، این لشکر کلی تانک داشت ولی نیروی متخصص که استفاده کنه نداشت و همینطور به خاطر اتفاق های بعد از انقلاب و کودتای کشف شده به ارتش با دید شک نگاه میشد . شما فکر کن یک دفعه لشکر زرهی قزون با چیفتن ها بیاد بیرون و از قبل گفته دارم میرم مرز ایران و عراق مطمئن باشید اولین اتفاقی که می افتاد این بود که فکر میکردند این یک کودتای دیگه هست
کلان نیروی زمینی در جنگ مقداری دیر تر دست به کار شد که جور اون رو نیروی هوایی و دریایی کشیدند
دیگه چی از این بیشتر که وقتی فاتوم ها بمب هاش رو میریخت رو سر دشمن با توپ اش شیرجه میزد رو تانک های عراقی در حالی که اصلا جزو وظایف تعریف شده اش نبوده و ...

[quote]
4- درارتباط با گزارش نویسی هم بگویم فی النفسه این کاری بدی نبود و اثر این کارها ، در زمان حاضر بیشتر شناخته می شود . حالا سپاه در این زمینه از همان اول جنگ این مساله را حس کرد و مجموعه راویان را در قرارگاه های عملیاتی ایجاد نمود تا اسناد و حقیقت و واقعیت جنگ بدرستی در تاریخ بماند و دوستان ارتش هم به همت شهید بزرگوار شهید سپهبد صیاد شیرازی بعد از جنگ مجموعه هیئت معارف جنگ را ایجاد کردند .
[/quote]

به شرطی که نگند شما نبودی و فقط ما بودیم

[quote]
5- البته از دست بنده نارحت نشوید ، ولی انقدر که از خواندن این مطلب لذت بردم و بر دانسته های من درباره دفاع مقدس اضافه شد ؛ اما این اخری ، یعنی نوع ارجاع شما به خبرگزاری فارس یک مقدار ( البته با عذرخواهی ) از شان مطلب یک مقدار کم کرد .
[/quote]

اون بگذارید به حساب دلخوری من از یکی از دوستان که در هر فرصت به ارتش توهین میکنه
بعد که آروم شدم اصلاح اش کردم
امیدوارم ناراحت نشده باشید :rose: :rose: :rose:
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
نه برادر من نارحت نشدم - به نظر من هرکس ، درهرمقامی و درهر درجه ای و در هر لباسی قصد داشته باشد ارتش یا سپاه را تضعیف کند ، خیانتکار محسوب می شود و خونش حلال :mrgreen:

در ارتباط با بند شماره 4 با شما موافقم . یکی از آفت هایی که دفاع مقدس را تهدید می کند این است که هر نیرو بخواهد نقش خودش را در جریان جنگ پررنگ تر نشان دهد . مثلا" بنده مجموعه تقریبا" کاملی از کتابها و اطلس های منتشره از سوی سپاه و ارتش را در طول سالها جمع آوری کردم ، و متاسفانه هر کدام از این عزیزان (بطور مساوی ) در کتابهای خودشون سعی کردند که نقش خودشون را پررنگ ترکنند ، و این مساله باعث تاسف شدید است .

در ارتباط با بند سوم ،بطور مسلم وجود این شک طبیعی بود ولی دیدگاه همه درباره ارتش این نبود . جنابعالی خودتون را به جای یکی از مسئولین در ان زمان بگذارید و با چیدن قطعات پازل ( کودتای نقاب ، نقش دریادار مدنی و ارتباط وی با حزب توده ، خیانت عده ای از پرسنل ارتش به انقلاب و .... ) کنارهم ، چه نتیجه ای خواهید گرفت ؟
حالا اگر این انقلاب در یک کشور کمونیستی اتفاق می افتاد همه پرسنل ارتش ان کشور اگر از دم تیغ گذرانده نمی شدند ، حداقل مجبور می شدند تا ارتش را ترک کنند . اما حضرت امام (ره) با توجه به شناخت از بدنه مردمی ارتش ، اجازه این کار را ندادند و بعدها در جریان جنگ این تصمیم ایشون خود را نشان داد . البته افراط و تفریط هایی هم صورت گرفت که در اینجا نمی شود درباره ان بحث کرد .

البته در مورد بند شماره یک با شما موافق نیستم - ما خوش شانس نبودیم ، خوش شانسی ما از این لحاظ قابل بررسی است که خلبانان عراقی از مهارت کافی برای هدف قراردادن پرنده های روی باند فرودگاه های ما برخوردار نبودند . البته چند وقت پیش یکی از خلبانان عزیز نیروی هوایی این مساله را که هواپیماهای نیروی هوایی در 31 شهریور 59 در بیرون ازشیلترها و پناه گاه ها بودند را بطور کلی رد کرد ( مصاحبه با مجله جنگ افزار )
به نظر من ما در 31 شهریور 59 با در نظر گرفتن تمام شرایط غافلگیر شدیم ،ولی درصد این غافلگیری انقدر بالا نبود که دچار خسارت بزرگی به مانند شهریور 1320 بشویم . ویرایش شده در توسط MR9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ارسال شده در · مخفی شده توسط Electro_officer، 31 خرداد 1393 - ??? ???????
مخفی شده توسط Electro_officer، 31 خرداد 1393 - ??? ???????
[quote name='MR9' timestamp='1403351980' post='387371']
با سلام خدمت برادر عزیز جناب arash666 و عرض خسته نباشید .

[b] ضمن تشکر از جنابعالی بابت زحمتی که در جمع آوری این مطالب متقبل می شوید از شما بسیار متشکر هستم . اینگونه مباحث ، درحقیقت بازکننده راه جدیدی است برای نسلی که این دوران را ندیده است [/b]

با این حال چند نکته قابل بررسی است :
1- در ارتباط با صحبت این بزرگوار یک نکته حساس وجود دارد و ان اینکه ، اگرفرموده ایشان را در ارتباط با عدم غافلگیری ارتش مبنا قرار دهیم ، پس بمباران 31 شهریور 59 و حمله همزمان به پایگاه های نیروی هوایی آن هم پایگاه یکم شکاری در تهران با چه استدلالی توجیه می شود ؟؟
2- ان بخش از صحبتهای ایشان در ارتباط با خیانت های دولت موقت در ارتباط با تسلیحات خریداری شده را بنده بطور کامل تایید می کنم واین حضرات باید در قبال خون هایی که بخاطر این مساله ریخته شده ، پاسخگو باشند .

البته امیدوارم بنده را حلال بفرمایید
با تشکر :rose: :rose: :rose: :rose: :applause: :applause: :applause: :applause:

البته مثل اینکه ویرایش شد . :rose: :rose:
[/quote]
[color=#000000][font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][size=4][b]
وقتی‌ آب سر بالا میره قورباغه ابو ..... بگذریم [/b][/size][/font][/color][color=#000000][font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][size=4][b]
منطقت خیلی‌ جالبه[/b][/size][/font][/color][color=#000000][font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][size=4][b]
عراق توی ۸ سال جنگ ایران را بمباران می‌کرد پس با وجود اینکه ۸ سال توی جنگ بودیم هر روز غافلگیر می‌شدیم..[/b][/size][/font][/color][color=#000000][font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][size=4][b]
سپاه خرمشهر را که خلق عرب گروگان گرفته بود ، که همین تکاوران رفتند آزاد کردند [/b][/size][/font][/color][color=#000000][font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][size=4][b]
خیلی‌ جالبه سپاه خرمشهر که تازه سپاه هم نبود کمیته بود میجنگید ولی‌ ارتش غافلگیر شده بود. [/b][/size][/font][/color][color=#000000][font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][size=4][b]
ارتش ایران دو تا دوشمن داشت یکی‌ داخلی‌ که رژیم بود و لیبرالها و چپها یکی‌ خارجی‌ که عراق بود[/b][/size][/font][/color][color=#000000][font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][size=4][b]
وقتی‌ جنگ شروع شد رژیم با ارتش برای بقا خودش متحد شد.[/b][/size][/font][/color][color=#000000][font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][size=4][b]
تا قبل از آن حزب توده مسول پاکسازی و بر هم زدن طبقه‌بندی اطلاعاتی ارتش بود. طوری که یک ستوان تودهی از یه[/b][/size][/font][/color][color=#000000][font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][size=4][b]
سرهنگ بیشتر به اطلات محرمانه دسترسی‌ داشت . [/b][/size][/font][/color]
  • Upvote 2
  • Downvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
برادر عزیز لحن و مندرجات شما به هیچوجه در شان یک انجمن علمی که برپایه منطق و استدلال ایجاد شده نیست .

لحن گفتار شما را باید در زمره کسانی قرار داد که بدون هیچ منطقی و صرفا" از روی احساسات و بدون مطالعه وارد موضوعی می شود که هیچ مطالعه ای درباره ان موضوع ندارد و یا مطالعه ان سطحی است .( [size=5][color=#0000FF]انشاا... که اشتباه می کنم ) [/color][/size]

1- منظور بنده این نبود که ما در طول 8 سال جنگ بطور مرتب غافلگیر میشدیم (نشاندهنده سطحی بودن اطلاعات شماست ) منطور بنده فقط در آغاز جنگ یعنی ساعت 14:30 دقیقه روز 31 شهریور 1359 هجری شمسی است .
2- هیچ شبهه ای در مورد از خود گذشتگی گردان دژ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در جریان دفاع از خرمشهر وجود ندارد . همانطور که هیچ شکی در مورد ایثارها و جانفشانی های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وجود ندارد .
3- تا انجایی که من اطلاع دارم و بر اساس منابع منتشر شده توسط دفتر مطالعات و تحقیقات جنک سپاه و هیئت معارف جنگ و فیلم های مستند ، شهید جهان آرا ، فرمانده وقت سپاه خرمشهر مسئول دفاع از این شهر به همراه واحدهای ارتش بودند و درکنار انها واحدهای کمیته انقلاب اسلامی هم مسئول دفع حضرات خیانتکار خلق عرب بودند .
4- از لحن و کلمات بکار رفته توسط شما در ارتباط با نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ( علیرغم تمام انتقادات وارده در حوزه اقتصادی و سیاست خارجی ) که بیش از 98 درصد مردم به ان رای دادند ، چنین استنباط می شود که شما سمپات رژیم منحوس پهلوی هستید . دوران شما و امثال شما گذشته . ([size=5][color=#0000FF] البته خدا کند که من اشتباه کنم در مورد جنابعالی[/color][/size] )
5- صدام و نه ارتش عراق ، در عرف بین المللی و افکار عمومی و حتی قطعنامه سازمان ملل متجاوز بود ( جالب است ، گل بود و به سبزه هم اراسته شد ، طرفدار متجاوز به خاک ایران هم که هستید ) ( ا[size=5][color=#0000FF]لبته خدا کند که من اشتباه کنم در مورد جنابعالی )[/color][/size]
6- هنوز خیانت امثال سرهنگ عطاریان و دریاردار مدنی خیانتکار از اذهان مردم و صفحات درخشان کارنامه ارتش جمهموری اسلامی ایران پاک نشده (که چه راحت اطلاعات طبقه بندی شده ارتش را در اختیار دشمن متجاور بعثی قرار داد و ان هم در جریان جنگ )

[center]این جمله رهبری را هرگز نباید فراموش کرد در ارتباط با ارتش جمهوری اسلامی ایران :[/center]

[center][size=7][color=#FF0000]" ارتش کلمه طیبه است "[/color][/size][/center]

[size=5][color=#FF0000]تذکر : مثل اینکه پستی که بنده این متن را در پاسخ به آن نوشتم ، حذف شده است . بدین صورت اصلاح می کنم تا شائبه ای نسبت به دوست بسیار عزیز جناب arash666 پیش نیاید[/color][/size] . :rose: :rose: :rose: :rose: ویرایش شده در توسط MR9
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

تا اونجایی که بنده خاطرات موثق و کاملا چاپ شده و معتبر رو خواندم ، اگر کلمه غافلگیری رو ترجمه کنیم یعنی بدنه کشور به ناگاه با این اتافق روبرو شد اما :

براساس اسناد کاملا موثق که از امثال حاج احمد متوسلیان ها ، مصطفی چمران ها ، شهید همت ها ، صیاد شیرازی ها و دیگران به جا مانده ایران عنصر غافلگیری رو از دشمن بعثی خیلی زودتر از حمله اصلی 31 شهریورماه گرفت

ولی به لطف خیانتکاارانی که یک عده شون در کودتای نوژه و یک عده دیگرشون با لباس زنانه همراه با رجوی ، رسوای دو عالم شدند ، غافلگیر شدیم !

بله دوستان

بهتر هست خاطرات امام خامنه ای و دیگران در زمان قائله کردستان مجددا خوانده بشود

دوستان بروید بخوانید شهید بروجردی ها شهید خرازی ها و دیگران چه خون دلی از بنی صدر در جلسه جنگ خوردند .... وقتیکه بنی صدر دم از قائله کردستان میزد تمامی اخبار موثق صیادشیرازی و بدنه ارتش و همچنین بدنه سپاه بیان می داشت که ارتش عراق در حال آماده سازی حمله هست در حالیکه بنی صدر و دیگر خائنین میگفت خیر

برید کتابهای دفاع مقدس را بخوانید

از حرف رهبر این مملکت سند بالاتر ؟

در رابطه با سخنان این برادر ارتشی هم بحثی ندارم .... قسمتهایی درست هست .... شبیه شبکه بی بی سی ! .... تا کلیت ماجرا باورپذیر بشه براشون ....

اما در کل هم ارتش هم سپاه به خصوص هوانیروز و نیروی هوایی ارتش که مثل همیشه اولین یگان خدمتگزار به جمهوری اسلامی بود ( همونطور که اولین یگانی بود که پشت پا زد به شاه !) بیشتر در اوایل جنگ خدمت داشتند

یا حق
  • Upvote 5
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
باسلام - جناب ernesto- rommel - ضمن تشکر از تحلیل جنابعالی

فقط یک نکته بسیار مهم - در صورتی که برای شما امکان دارد دقت بفرمایید و بجای استفاده از واژه کودتای نوژه از واژه کودتای نقاب استفاده بفرمایید . چون متاسفانه اسم شهید خلبان نوژه در متون مربوط به تاریخ انقلاب و جنگ بد به کار برده شده است و هنوز هم بجای استفاده از عبارت کودتای نقاب ، به اشتباه کودتای نوژه گفته می شود . :rose: :rose: :rose:
[b] [/b]

[b] [/b]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

بله کاملا حق با شماست

به قول ادبیاتی ها ، بار معنایی منفی ایجاد میکنه ، مثلا رژیم یک کلمه کاملا صحیح برای دولت هاست ولی در طول زمان به صورت عام جا افتاده که رژیم معمولا به کشوری میگن که اهل دیکتاتوری و ایناست و مردمی نیست

مخلصیم
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
باعث افتخار بنده هست که درجمع شما دوستان هستم ، مجموعه ای که انصافا" در حوزه علوم نظامی شاید درکشور ما همتا نداشته باشد :rose: :rose: :rose:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.