arash_slayer

تحلیل و پیگیری تحولات کره شمالی و جنوبی

Recommended Posts

جالبه که شما یک جا (به خیال خودتون) برای شخصی که فقط در این فروم حداقل 5 سال بیشتر از شما فعالیت داشته در مورد سند و مدرک کلاس سخنرانی برگزار میکنید اما وقتی به واقعیاتی چون توسعه پوشش های جاذب امواج راداری توسط کره شمالی (که در پست قبلی منبع هم براش ارائه شد) میرسیم ، به آن برچسب ایده میزنید! در حالیکه همین "ایده" که اگر کمی مطالعه میفرمودید متوجه میشوید که اساس تکنولوژی هواپیماهای پنهانکار مثل F-117A ، F-22 و غیره هست و در صورتیکه برای استتار خودروهای نظامی ازش استفاده شه (چیزی که در لینکها هم به صراحت یکی از اهداف کره شمالی برای توسعه این پوشش نام برده شده) کل سیستم GMTI بلااستفاده خواهد بود

چند مورد از لینک های مبنی بر توسعه پوشش جاذب امواج رادار توسط ارتش کره شمالی و حتی پیدا شدن دفترچه manual صدوپنجاه صفحه ای دستورالعمل توسعه این پوشش در کره شمالی، برای آنان که لینک را بر منطق ترجیح میدهند !

http://www.abc.net.au/news/2010-08-23/n-korean-stealth-paint-no-longer-a-secret/955184

http://www.koreatimes.co.kr/www/news/nation/2010/08/205_71872.html

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/northkorea/7960218/North-Korea-develops-stealth-paint-to-camouflage-fighter-jets.html

http://www.rainsuncn.com/comcontent_detail/&FrontComContent_list01-1319766301502CurrentIds=2b847752-77bf-430c-a4b1-fa53ea110d89__402c08c7-415d-45f4-a356-35b87bf15fe0&comContentId=402c08c7-415d-45f4-a356-35b87bf15fe0&comp_stats=comp-FrontComContent_list01-1319766301502.html

در مورد تونل ها ، هرچند با بحث فوق و پوشش های ضد رادار عملا بحث در مورد GMTI به نتیجه رسیده اما صرفا به این نکته اشاره میکنم که قطعا کسی نمیاد برای عملیات های نفوذ به خاک یک کشور دیگر ، به همان قطر و عمقی که تونل لجستیک میکنه تونل احداث کنه لذا بحث تونل هایی که جهت نفوذ به مرزها احداث میشه جداست وگرنه توان تونل سازی آمریکایی ها و غربی ها رو هم باید بر اساس تونلی که زیر برلین شرقی احداث کردند سنجید !

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/ce/Bundesarchiv_Bild_183-37695-0003%2C_Altglienicke%2C_Sowjetischer_Offizier_in_Spionagetunnel.jpg/220px-Bundesarchiv_Bild_183-37695-0003%2C_Altglienicke%2C_Sowjetischer_Offizier_in_Spionagetunnel.jpg

جناب چکا بحث رو شخصی نکنید و صحبت از تجربه هم نفرمایید...  (بر عکس سینای عزیز من برای جدل با شما از کوره در نخواهم رفت)

خواننده قضاوت میکنه. ایده های جنابعالی محترمه ولی عرض کردم لازم دونستید تاپیک مجزا ایجاد کنید تا مورد بحث قرار بگیره.

من بی مطالعه و شما مطالعه کرده. بزارید خیرش به کل کاربرا برسه. تاپیکی ایجاد کنید و بحث مستند و علمی خودتون رو اونجا در این زمینه مطرح کنید که ما بی سوادا هم یاد بگیریم.

عملا در باره GMTI صحبت زیاده در مورد روشهای مبارزه با ایده های مطرح شده. پست قبل عرض شد که این ایده ها رو جداگانه تاپیک بزنید تا ایرادات و محدودیتهای اون مورد مطالعه قرار بگیره....  قطعا در اونجا بنده پاسخ این موارد رو که پستهای بیشتری میطلبه خواهم داد.

هرچند این سیستم راداری یک مورد بود از دهها ابزار نظارتی. در مورد تونل ها گفتید یه عکس یا مطلب فاش شده (!) نشونتون بدم ، من هم وقت گذاشتم ، جستجو کردم و اطلاعاتی که درخواست داشتید رو قراردادم.

کره شمالی 4 تونل برای حمله احداث کرده و همشون کشف و مسدود شدند. اطلاعاتش موجوده. حالا نظر شما محترمه ولی فعلا این سند قابل اتکاست و نظر شما افکار توی ذهن شما(باز میگم محترمه البته)

• Upvote 5
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

در مورد تونل ها گفتید یه عکس یا مطلب فاش شده (!) نشونتون بدم ، من هم وقت گذاشتم ، جستجو کردم و اطلاعاتی که درخواست داشتید رو قراردادم.

کره شمالی 4 تونل برای حمله احداث کرده و همشون کشف و مسدود شدند. اطلاعاتش موجوده. حالا نظر شما محترمه ولی فعلا این سند قابل اتکاست و نظر شما افکار توی ذهن شما(باز میگم محترمه البته)

والا اگر به این نوع استدلال کردن باشه از نظر شما احتمالا عکس از تونل فاضلاب هم لابد میتونه برای بررسی تونل های لجستیکی کره شمالی به کار بره !

شما برداشتید چهار تا عکس از تونل های نفوذ (تاکید میکنم تونل نفوذ نه لجستیک) رو گذاشتید و بقول خودتون دارید ازش مقیاس میگیرید برای تونل های لجستیک در حالیکه این استدلال به کل مشکل داره و تونل ها بر حسب کارایی و نوع استفاده ابعاد و مشخصات مختلفی دارند و اگر بحث مقیاس گیری باشه باید از تونل های با کاربری مشابه استفاده بشه (مثالی که بنده از شبکه تونلی موشکی ایران زدم هم ناظر به همین موضوع هست)

در مورد تجهیزات نظارتی هم تیپ GMTI هم همونطور که مشاهده کردید فضا صفر و یکی نیست که یک طرف با سامانه های نظارتی بتونه هر چیزی رو کشف و شناسایی کنه، همونطور که در حوزه دریایی ، کره شمالی با اتکا به تجهیزات و تکنیک های نامتقارن تونسته برخلاف آنچه که روی کاغذ هست در موارد مختلفی در سالهای گذشته به نیروی دریایی کره جنوبی ضربه بزنه بدون اینکه طرف مقابل حتی امکان پاسخ گویی پیدا کنه، در بحث نبرد زمینی هم به همین صورت همه چیز به اون سادگی که بنظر میاد نیست

• Upvote 5
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

والا اگر به این نوع استدلال کردن باشه از نظر شما احتمالا عکس از تونل فاضلاب هم لابد میتونه برای بررسی تونل های لجستیکی کره شمالی به کار بره !

شما برداشتید چهار تا عکس از تونل های نفوذ (تاکید میکنم تونل نفوذ نه لجستیک) رو گذاشتید و بقول خودتون دارید ازش مقیاس میگیرید برای تونل های لجستیک در حالیکه این استدلال به کل مشکل داره و تونل ها بر حسب کارایی و نوع استفاده ابعاد و مشخصات مختلفی دارند و اگر بحث مقیاس گیری باشه باید از تونل های با کاربری مشابه استفاده بشه (مثالی که بنده از شبکه تونلی موشکی ایران زدم هم ناظر به همین موضوع هست)

در مورد تجهیزات نظارتی هم تیپ GMTI هم همونطور که مشاهده کردید فضا صفر و یکی نیست که یک طرف با سامانه های نظارتی بتونه هر چیزی رو کشف و شناسایی کنه، همونطور که در حوزه دریایی ، کره شمالی با اتکا به تجهیزات و تکنیک های نامتقارن تونسته برخلاف آنچه که روی کاغذ هست در موارد مختلفی در سالهای گذشته به نیروی دریایی کره جنوبی ضربه بزنه بدون اینکه طرف مقابل حتی امکان پاسخ گویی پیدا کنه، در بحث نبرد زمینی هم به همین صورت همه چیز به اون سادگی که بنظر میاد نیست

دوست محترم همه ما

این ها چهارتا عکس نیستند ... چهار تونل هستند!!  یکی از اینها برای مردم عادی یا خبرنگاران سالها پیش بازدیدش ازاد بوده و البته مستندات قاطع منتشر شده در این موارد. انشالله مطالعه بفرمایید متوجه میشید.

در موارد بعد هم نظراتتون رو مطرح بفرمایید. اشکالی وارد نیست ولی نمیشه انتظار داشته باشید صرف اینکه نظر شما اینه بقیه بپذیرند. من نظر شخصی ندادم و حداقل یک ارجاعی برای چیزهایی که مینویسم موجوده.

میشه سطح تکنولوژی کره شمالی در حفر تونل در سالهای قبل رو بوضوح در این تونلهای فاش شده دید.با این حال عیبی نداره شما ایدتون رو بفرمایید در مورد تونل ها. به نظر شما چند کیلومتر تونل وجود داره و در چه نواحی از کره شمالی؟ به نظر شما چقدر پیشرفت داشته و چه ابزارهای جدیدتری نصیب کره شمالی برای حفر تونلهایی متفاوت با انچه دیدید، شده؟

شما حدستون رو بفرمایید.. اما بالاخره در نظر داشته باشید که اونم حدسه!

در مورد بعدی من شخصاً صفر و یک نیستم . خصوصا که در این بین نه جانم فدای شوروی هستم و نه دورود بر امریکا میگم. اگه اطلاعاتی که میدم جاییش نادرسته بفرمایید کجا و چطور اشکال داره.

در مورد رادارها عرض کردم قرار نیست صرف وجود یه رادار بنگ بنگ و کره شمالی کارش تموم بشه. اگه اینطور بود که این همه مطلب و مقایسه در قوای دیگه ذکر نمیکردم.حتی برای تانک هایی زینتی کره شمالی هم در جنگ نقشی هرچند کوچک قایل شدم. تونل ها هم همینطوره نقاط قوت داره و نقاط ضعف. اثر میزاره روی جنگ اما چه مقدار؟ باید روی این مورد بحث کرد.

جنگ بخشهای مختلف داره و این رادار یه نمونه کوچک بود که اشاره شد حالا اگه مورد علاقه شماست این مورد میتونه بیشتر مورد بحث قرار بگیره.

• Upvote 5
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

پدافند هوایی در کره جنوبی:

وقتی اسم موشک پدافندی برای کره جنوبی میاد ناخوداگاه همه تو ذهنمون پاتریوت ها و موشکهای امریکایی تداعی میشه!! اما عملکرد کره در این مورد و استقلال رویکردش خیلی جالبه و باید واقعا اینجا رو درس گرفت.

کره جنوبی از سال 1998 تصمیم گرفت که شروع به ساخت سامانه ای بومی برای مقابله با موشکهای میان برد کره شمالی کنه. این سیستم ابتدا M-SAM نام گرفت و در ارتقا بعدی که قابلیت درگیری با موشک بالستیک بهش اضافه شد پروژه به نام KM-SAM پیگیری شد. نکته جالب اینجاست همکار و شریک این پروژه نه امریکا بلکه روسیه و شرکت سازنده سامانه مشهور S400 بود!

شرکت Almaz و کره جنوبی این طرح رو پی گرفتن در طی سالیان اخیر، و نتیجه اون این بود که سیستمی که نمونه روسیش Vityaz هست  در کره آماده تولید شده. اواسط 2015 بود که کره جنوبی اعلام کرد سیستم KM-SAM آماده ورود به خط تولید هست. از مشخصات این سیستم برد 40 کیلومتری و قابلیت درگیری تا ارتفاع 15 کیلومتر هست و هر لانچر هشت موشک رو حمل میکنه. کره ای ها برای اینده این سیستم به دنبال افزایش برد تا 140 کیلومتر و ارتقا ارتفاع تا 30 کیلومتری هستند...

این سیستم کره ای-روسی هنوز وارد خدمت نشده اما اصرار کره جنوبی بر تولید نمونه بومی علی رغم حضور و در دسترس بودن سیستمهای امریکایی قابل توجهه!!

اما سیستمهای ضد موشکی فعلی که در خدمت حاضرند:

سیستم PAC-2 GEM/T : کره جنوبی تعداد48 لانچر از این سیستم رو در اختیار داره که در نظر داره تعدادی رو به pac-3 ارتقا بده.

سیستم PAC-3 : سال 2014 کره شمالی درخواست خرید این سیستم را داد و روند تحویل در سالهای اخیر انجام شد. علاوه بر این کره جنوبی تعدادی از PAC-2 های قدیمی تر رو به PAC-3 ارتقا میده.

سیستم THAAD: سپر دفاع موشکی جنجال برانگیز که بالاخره بعد از کلی کشمکش وارد کره جنوبی شده... این سیستم بر علیه موشکهای هست که کلاهک هایی سنگین که ممکنه هسته ای باشند،  بکار خواهد رفت. خصوصیت این سیستم اطمینان از هدف قرار دادن موشک خارج از فضای جو هست.

سیستم ایجیس و موشک های SM-6 مستقر در ناوشکن های ایجیس در ابهای کره : این سیستم هم به عنوان قسمتی از پازل سیستمهای دفاعی علیه موشک های بالستیک شلیک شده از کره جنوبی عمل خواهد کرد.

نکته قابل توجه اینه که 10 سال پیش این وضعیت فاع موشکی برقرار نبود!! ولی روند توسعه سیستم دفاع موشکی خصوصا با تولید بومی موشکی که با روسها در حال ساخته این سیستم رو در اینده خیلی تکمیل تر خواهد کرد. کره جنوبی در این زمینه مشکل مالی نداره و حتی الان بودجه بخش سیستم دفاع موشکی رو در چند سال اخیر مرتب افزایش داده.

و اما صفر و یک به قضیه نگاه نکنیم! ...سیستم های دفاعی خسارات وارده رو پایین خواهند اورد ولی منتفی نخواهند کرد.

• Upvote 7
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

در مورد تونل ها ، هرچند با بحث فوق و پوشش های ضد رادار عملا بحث در مورد GMTI به نتیجه رسیده (مگر اینکه بخواهید کل فناوری پنهانکاری راداری رو در حد یک ایده بدانید!) اما صرفا به این نکته اشاره میکنم که قطعا کسی نمیاد برای عملیات های نفوذ به خاک یک کشور دیگر ، به همان قطر و عمقی که تونل لجستیک میکنه تونل احداث کنه لذا بحث تونل هایی که جهت نفوذ به مرزها احداث میشه جداست وگرنه توان تونل سازی آمریکایی ها و غربی ها رو هم باید بر اساس تونلی که زیر برلین شرقی احداث کردند سنجید !

منظورتون از تونل زیر دیوار برلین، همان تونل 145 متری است که برای فرار استفاده شد؟

https://en.wikipedia.org/wiki/Tunnel_57

http://www.smithsonianmag.com/history/most-successful-tunnel-escape-history-berlin-wall-180953268/?no-ist

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

منظورتون از تونل زیر دیوار برلین، همان تونل 145 متری است که برای فرار استفاده شد؟

http://www.smithsonianmag.com/history/most-successful-tunnel-escape-history-berlin-wall-180953268/?no-ist

نه... در زیر دیوار برلین چدین تونل برای فرار ساخته شده بود... اما این تونل چیز دیگری بود... من به نقل از پایگاه یاللثارات موضوع تونل جاسوسی برلین رو میگذارم:

CIA تلاش بسیار استادانه ای به خرج داده بود تا با حفاری تونلی زیر برلین شرقی در سه کابل ارتباطی شوروی و آلمان شرقی شنود کار بگذارد؛ همان چیزی که بعد ها با عنوان تاریخ خدمات مخفی شناخته شد. این عملیات با اسم رمز PBJOINTLY در سال ۱۹۵۲ آغاز شد و افرادی از بخش های مختلف سی آی ای - از جمله رئیس بخش D - در طراحی آن دست داشتند. ساخت تونل در آخر فوریه ۱۹۵۵ به اتمام رسید. این عملیات به مدت یازده ماه و یازده روز ادامه یافت تا اینکه نیروهای شوروی در ۲۱ آوریل ۱۹۵۶ تونل را کشف کردند. 

اطلاعات به دست آمده توسط برنامهٔ کنترل REGAL منتشر می شد. تاریخ خدمات مخفی اطلاعات طبقه بندی شدهٔ سیاسی، نظامی، علمی و جاسوسی بود که جزئیات برنامهٔ شوروی برای اجرای مصوبات کنگرهٔ بیستم حزب (از جمله سرکوب نا آرامی های دانشمندان هسته ای)، دو برابر ساختن قدرت بمب افکن های شوروی در لهستان، سازماندهی پایگاه های ناوگان بالتیک شوروی، محل استقرار نزدیک به صد پایگاه هوایی اتحاد جماهیر شوروی، شناسایی چند صد تن از افرادی که با برنامهٔ انرژی هسته ای شوروی همکاری داشتند را مشخص می کرد. 

مجموعه ای از عوامل همچون هوای نامناسب باعث شد تا شوروی به وجود این تونل پی ببرد. البته بعد ها مشخص شد که جرج بلیک، ماموری که با سرویس اطلاعاتی بریتانیا همکاری می کرد و از عملیات آگاهی داشت از سال ۱۹۵۲ و از زمانی که در کرهٔ شمالی زندانی بود، در خدمت شوروی بوده است و ماجرای تونل را به شوروی لو داده بود. اما کا گ ب از ترس اینکه خیانت بلیک آشکار شود، از دخالت در عملیات ممانعت کرد و منتظر ماند تا بهانهٔ مناسبی پیدا شود. آن ها حتی سعی نکردند تا اطلاعات اشتباه را منتقل کنند چرا که مایل نبودند عدهٔ زیادی به این نقشه پی ببرند. البته بعید به نظر می رسد که این حجم اطلاعات لو برود ، در حالی که شوروی ان را می دانسته!

هر چند شوروی نیز در جاسوسی از غرب ید طولایی داشت... از بمب اتم گرفته تا تجهیزات الکترونیک و محصولات باغبانی!...

ویرایش شده در توسط Argada
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوست محترم همه ما

این ها چهارتا عکس نیستند ... چهار تونل هستند!!  یکی از اینها برای مردم عادی یا خبرنگاران سالها پیش بازدیدش ازاد بوده و البته مستندات قاطع منتشر شده در این موارد. انشالله مطالعه بفرمایید متوجه میشید.

در موارد بعد هم نظراتتون رو مطرح بفرمایید. اشکالی وارد نیست ولی نمیشه انتظار داشته باشید صرف اینکه نظر شما اینه بقیه بپذیرند. من نظر شخصی ندادم و حداقل یک ارجاعی برای چیزهایی که مینویسم موجوده.

میشه سطح تکنولوژی کره شمالی در حفر تونل در سالهای قبل رو بوضوح در این تونلهای فاش شده دید.با این حال عیبی نداره شما ایدتون رو بفرمایید در مورد تونل ها. به نظر شما چند کیلومتر تونل وجود داره و در چه نواحی از کره شمالی؟ به نظر شما چقدر پیشرفت داشته و چه ابزارهای جدیدتری نصیب کره شمالی برای حفر تونلهایی متفاوت با انچه دیدید، شده؟

شما حدستون رو بفرمایید.. اما بالاخره در نظر داشته باشید که اونم حدسه!

دوست عزیز ، بنده جایی که لازم بود نظراتم رو عرض کردم و برای گفتن یا نگفتن چیزی هم نیازی به اجازه شما نیست ، چهار تونل یا هر چی حرف من نوع کاربری اونهاست ، اون تونل ها برای نفوذ به کره جنوبی و زیر خاک کره جنوبی احداث شدند ، مشخصه که برای حفظ پنهانکاری و عدم ایجاد اثرات صوتی و لرزه نگاری شک برانگیز، استفاده از دستگاه های حفاری بزرگ ممکن نبوده حالا شما دارید چنین تونلی رو میذارید کنار تونل های لجستیکی در خاک خود کره شمالی؟! بنظر خودتون چنین استدلالی عقلانی هست؟

وقتی کره شمالی 60 سال پیش (البته با کمک فنی چین) و در عرض 6 تا 8 سال 22 کیلومتر تونل برای سیستم متروی پیونگ یانگ در عمق 110 متری (که مدعی یکی از عمیقترین متروهای جهان محسوب میشه) احداث کرده، حساب بفرمایید با چین امروزی که توان صنعتی و اقتصادیش دهها برابر سال 1965 هست ، با پیشرفت های تکنولوژیک صورت گرفته از آن زمان، تاکنون کره شمالی چند کیلومتر (یا بهتره بگم چند صد کیلومتر) تونل در همان عمق 110 متری میتونسته احداث کرده باشه

خیر عملیات Gold رو عرض میکنم ، تونل زیر مقر فرماندهی شوروی در آلمان شرقی

• Upvote 6
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوست عزیز ، بنده جایی که لازم بود نظراتم رو عرض کردم و برای گفتن یا نگفتن چیزی هم نیازی به اجازه شما نیست ، چهار تونل یا هر چی حرف من نوع کاربری اونهاست ، اون تونل ها برای نفوذ به کره جنوبی و زیر خاک کره جنوبی احداث شدند ، مشخصه که برای حفظ پنهانکاری و عدم ایجاد اثرات صوتی و لرزه نگاری شک برانگیز، استفاده از دستگاه های حفاری بزرگ ممکن نبوده حالا شما دارید چنین تونلی رو میذارید کنار تونل های لجستیکی در خاک خود کره شمالی؟! بنظر خودتون چنین استدلالی عقلانی هست؟

وقتی کره شمالی 60 سال پیش (البته با کمک فنی چین) و در عرض 6 تا 8 سال 22 کیلومتر تونل برای سیستم متروی پیونگ یانگ در عمق 110 متری (که مدعی یکی از عمیقترین متروهای جهان محسوب میشه) احداث کرده، حساب بفرمایید با چین امروزی که توان صنعتی و اقتصادیش دهها برابر سال 1965 هست ، با پیشرفت های تکنولوژیک صورت گرفته از آن زمان، تاکنون کره شمالی چند کیلومتر (یا بهتره بگم چند صد کیلومتر) تونل در همان عمق 110 متری میتونسته احداث کرده باشه

خیر عملیات Gold رو عرض میکنم ، تونل زیر مقر فرماندهی شوروی در آلمان شرقی

همونطور در پست ها گفته شد در گذشته کره شمالی بسیار روند سریع توسعه رو طی میکرد البته به لطف همکاری شوروی و چین. و اینکه بیشترین ساخت و سازها و امکانات متعلق به اون دورانه از همین موضع نشات میگیره. یعنی کمک مستقیم فنی دو کشور حامی با تامین گسترده امکانات.

متروی پیونگ یانگ هم که از مظاهر پیشرفت همکاری با شوروی و چین بود مثل زیردریایی ها، کشتی ها، جنگنده هاو... که اون موقع مدرن بودن و در اختیار کره شمالی گذاشته شدند در عمل برای کره شمالی ساخته شد!

در واقع این کشور چین بود که در اون زمان تجهیزات لازم و کمک های فنی روبرا حفر و ساخت مترو ارائه کرد و المان شرقی (شوروی) هم لوکوموتیو و واگن ها رو تامین کرد.

این موضوع وقتی پر رنگ میشه که هر دو خط متروی مذکور در یک دوره زمانی قبل از فروپاشی شوروی (و البته تغییرات ساختاری چین) ساخته شدن و بعد از اون دیگه در پیونگ یانگ خط متروی سومی ساخته نشد.!! یعنی ساخت و توسعه مترو تا وقتی بود که شوروی بود و بعد از اون تعطیل!!

چرا پیونگ یانگ در سی سال اخیر مترویی که با سرعت در حال پیشرفت بود رو رها کرده و هیچ پیشرفتی نداشته حتی دو سه کیلومتر!؟ شاید چون ابزاری که بهش داده شده بود دیگه کارایی نداره و ابزار جدیدی در اختیارش قرار نگرفته؟!

اینها سواله.. بالاخره باید بهش فکر بشه!

بین اینکه برای کشوری بسازند یا خودش بتونه بسازه تفاوت زیاده !!!  کره شمالی در زمان حضور شوروی و چین به عنوان متحد بی چون و چرا بهترین ها رو داشت... بهترین تانک اون زمان، بهترین، جنگنده، بهترین توپخانه و.... متروی یاد شده هم از این قاعده مستثنی نیست.

• Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

چرا پیونگ یانگ در سی سال اخیر مترویی که با سرعت در حال پیشرفت بود رو رها کرده و هیچ پیشرفتی نداشته حتی دو سه کیلومتر!؟ شاید چون ابزاری که بهش داده شده بود دیگه کارایی نداره و ابزار جدیدی در اختیارش قرار نگرفته؟!

اینها سواله.. بالاخره باید بهش فکر بشه!

بین اینکه برای کشوری بسازند یا خودش بتونه بسازه تفاوت زیاده !!!  کره شمالی در زمان حضور شوروی و چین به عنوان متحد بی چون و چرا بهترین ها رو داشت... بهترین تانک اون زمان، بهترین، جنگنده، بهترین توپخانه و.... متروی یاد شده هم از این قاعده مستثنی نیست.

جالبه که حالا شما هستید که با حدس و گمان و طرح سوالات بدون ربط به موضوع اصلی ، دارید حرف قبلی خودتون در مورد سند و مدرک رو نقض میفرمایید. شوروی سال 1991 فروپاشید و متروی پیونگ یانگ 1973 تکمیل شد و چین هم هنوز چین کمونیستی هست، این ها چه ربطی به هم دارند؟

جنابعالی طوری صحبت میکنید انگار کره جنوبی صفر تا صد همه تجهیزاتش رو خودش ساخته ! بنده خودم هم تاکید کردم که چین در بحث متروی کره شمالی پشتیبانی فنی داشته اما این فرقی در واقعیت ایجاد نمیکنه ، متروی پیونگ یانگ رو چه کره شمالی ساخته باشه یا براش ساخته باشند به هر حال این کار انجام شده و همین کار رو کره شمالی یا اون کسانی که در خاک کره شمالی انجام دادند میتونستند در مورد تونل های زیرزمینی لجستیک تکرار کرده باشند، موضوع اینجاست که تجهیزات و فناوری حفاری در سطح تونل های مترو برخلاف ادعای شما درباره تحریم ها و محدودیت ها و غیره از دهه ها قبل در کره شمالی موجود بوده حالا مهم نیست این توان از چین وارد شده یا شوروی !

لذا خوبه شما که به عکس و مدرک علاقه مندید بجای عکس چهارتا سوراخ موش برای تحلیل تونل های لجستیکی ، سری به عکس های متروی پیونگ یانگ بزنید که عکسهاش در دسترس تر هم هست

ضمنا اگر حالا که اطلاعات و "مستندات" به نفع جنابعالی نیست قراره ادامه بحث با فرافکنی و سوال پخش کردن باشه همان بهتر که ادامه پیدا نکنه ، شما به فکر کردن در مورد سوالاتتون ادامه بدید اگر به نتیجه ای هم رسیدید مطرح کنید

• Upvote 11
  • Downvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ناو هواپیمابر اتمی آمریکا عازم شبه جزیره کره شد

نیروی دریایی آمریکا ناو هواپیمابر اتمی خود را همزمان با بالا گرفتن تنش در شبه جزیره کره عازم منطقه کرده است.

به گزارش میزان، خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی گزارش داد: انتظار می‌رود ناو هواپیمابر هسته ای یو‌اس‌اس جان استنیس امریکا امروز یکشنبه در بندر بوسان کره جنوبی پهلو بگیرد تا به رزمایش نظامی مشترک واشنگتن و سئول ملحق شود.

بر اساس این گزارش، این ناو 103 هزار تنی نقشی عمده در این تمرینات نظامی دو هفته‌ای ایفا خواهد کرد.

آمریکا و کره جنوبی از دوشنبه هفته گذشته در حال برگزاری رزمایشی گسترده در منطقه هستند که با انتقاد و نگرانی شدید کره شمالی مواجه شده است.

کره شمالی این رزمایش‌ را تهدیدی برای حاکمیت ملی خود دانسته و هشدار داده است در صورت مشاهده کوچکترین اقدام نظامی علیه پیونگ یانگ، نیروهای این دو کشور را هدف قرار خواهد داد.

کره شمالی پیش از این رزمایش نیز تهدید کرده بود چنانچه آمریکا و کره جنوبی رزمایش‌ مشترک خود را آغاز کنند، پیونگ‌ یانگ آنها را هدف حملات هسته‌ای قرار خواهد داد.

زرادخانه هسته‌ای کره شمالی به دستور رهبر این کشور در حالت آماده باش قرار گرفته است. 

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

جالبه که حالا شما هستید که با حدس و گمان و طرح سوالات بدون ربط به موضوع اصلی ، دارید حرف قبلی خودتون در مورد سند و مدرک رو نقض میفرمایید. شوروی سال 1991 فروپاشید و متروی پیونگ یانگ 1973 تکمیل شد و چین هم هنوز چین کمونیستی هست، این ها چه ربطی به هم دارند؟

جنابعالی طوری صحبت میکنید انگار کره جنوبی صفر تا صد همه تجهیزاتش رو خودش ساخته ! بنده خودم هم تاکید کردم که چین در بحث متروی کره شمالی پشتیبانی فنی داشته اما این فرقی در واقعیت ایجاد نمیکنه ، متروی پیونگ یانگ رو چه کره شمالی ساخته باشه یا براش ساخته باشند به هر حال این کار انجام شده و همین کار رو کره شمالی یا اون کسانی که در خاک کره شمالی انجام دادند میتونستند در مورد تونل های زیرزمینی لجستیک تکرار کرده باشند، موضوع اینجاست که تجهیزات و فناوری حفاری در سطح تونل های مترو برخلاف ادعای شما از دهه ها قبل در کره شمالی موجود بوده حالا مهم نیست این توان از چین وارد شده یا شوروی !

لذا خوبه شما که به عکس و مدرک علاقه مندید بجای عکس چهارتا سوراخ موش برای تحلیل تونل های لجستیکی ، سری به عکس های متروی پیونگ یانگ بزنید که عکسهاش در دسترس تر هم هست

درست نیست به نظرات کاربرا بگیم بی ربط!!  نظر هرکس دارای احترامه و باید احترام نسبت به هر کاربری حفظ بشه. نظر دادن در چهارچوب قوانین سایت و مطرح کردن ابهام در مورد نوشتارها بصورت مودبانه حق تک تک اعضای فرومه ! و خواننده قضاوت میکنه. هرکسی دارای شعوره و میتونه با خوندن مطالب استدلال شخصی کنه. نیازی به این نیست با ربط یا بی ربط جلوه داده بشه نظرات دیگران.

و اما کره شمالی:

با کمی مطالعه متوجه میشیم که این کشور مسیر رو به رشدی رو تا اینجا طی نکرده بلکه بعد از دوره ای پیشرفت عملاً عقب گرد داشته، تجهیزات مختلفش مستهلک و ازکار افتاده شده و دیگه نه جایگزینی داشته براشون و نه توان استفاده از تجهیزات مستهلک. توضیحات داده شده در این زمینه.

جهت توضیح ارتباط وقایع؛ در مورد چین این کشور از اوایل دهه هشتاد میلادی تمرکز خودش رو بجای ترویج ایدولوژی و حمایت سنگین از امثال کره شمالی به سمت پیشرفت داخلی و به اصطلاح درهای باز  حرکت کرد.  این زمان بود که با کنار گزاشتن اندیشه های تند مائوییسمی حرکت به سمت دوستی با جهان و غرب شروع شد. در این زمان هم کره شمالی از تغییر بی نصیب نموند و متحد قدرتمند و دو اتیشه تبدیل شد به دوست و حامی که دیگه حاضر به کمک همه جانبه نبود. (به تاریخ دقت کنید 1979 تغییر ساختار چین)...متروی پیونگ یانگ فاز دومش سال 1975 تکمیل شد! (تاریخ درست جهت تصحیح اطلاعات ... و یک فاز 12 کیلومتر و فاز بعد 10 کیلومتر) ... به تاریخ ها و وقایع دقت بشه میشه نتایج زیادی گرفته بشه.

یک دهه بعد از اون همه شوروی فرو پاشید و کره شمالی دیگه بی پدر مادر شد!!!! حالا سوال پیش میاد کره ای که سالها قبل نیروگاه هسته ای میساخت (می ساختن براش) چطور الان در تامین برقش با مشکل مواجهه  (ساخت نیروگاه هسته ای پیشکشش)... جواب واضحه چون این نیروگاهها (هسته ای یا غیر هسته ای) براش ساخته شدن و توان بروز نگه داشتنشون یا توسعه دادنشون رو نداشته بعد از فروپاشی شوروی.

مترو هم همین سوالات براش مطرحه. چین براش مترو رو ساخت و شوروی تجهیز کرد (جهت مطاله بد نیست متروی سن پطرزبورگ رو ملاحظه کنید در اینترنت و شباهتهای معماری رو مقایسه)... الان چطوره تنها اتفاقی که در سالیان اخیر برای این مترو رخ داده تعطیلی یک ایستگاه بوده و بس!

برای ساخت تونل روشهای دیگه ای هست و عقیده هم بر دست کم گرفتن نیست اما در میزان توانایی و بزرگنمایی صورت گرفته ابهام وجود داره که جواب ابهام هم با خود کاربراست.

-----------------------------------------

حالا ادامه بحث رو اینبار برای تونل ها مطرح میکنم. ای کاش کاربرا دیگه هم نظرشون رو در باره این موردی که می پرسم بیان کنن...

چند کیلومتر تونل یه سیستم پشتیبانی مطمئن رو فراهم میکنه؟

با امکات محدودم فعلا یه حدس اولیه رو که جای اصلاح داره مطرح میکنم و دوستان دیگه نظر بدن

http://s3.img7.ir/tcGdO.jpg

تصویر بالا فقط یه حدس است و هیچ ارزش قانونی دیگری ندارد (مثل مدارک تحصیلی)

اگه  کمک چین رو فرضاً ادامه دار و اون تجهیزات مربوط رو هم تا ابد جاویدان (!!) در نظر بگیریم با همون سرعت هشت سال 22 کیلومتر حتی اگه تحولات و ضعف شدید و مشکل در بخشهای دیگه رو ندید بگیریم و فقط همین موضوع رو لحاظ کنیم ... کره شمالی چقدر تونل حفر کرده ؟ با چه کیفتی و چقدر میتونه اثر گذار باشه؟

ویرایش شده در توسط rezatizi
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با توجه به وسعت کم کره شمالی (کوچیکتر از استان فارس خودمون ) و حضور مداوم جنگنده های امریکا و متحدانش در اسمان کره حتی اگه این تونل ها غیر قابل انهدام هم باشن خروجی اونها میتونه بارها و بارها مورد حمله قرار بگیره . نکته دیگه این هست که حتی اگه این اتفاق هم نیافته توپخانه و سامانه های راکتی کوتاه برد مجبور هستن در فاصله مشخصی از مرزهای جنوبی این کشور مستقر بشن تا بتونن جاهایی مثل سئول رو هدف قرار بدن و اینجاست که کار شمالی ها سخت تر هم میشه چون فاصله سئول با مرز 40 کیلومتر هست بنابراین توپخانه شمالی ها مجبور هست مابین مرز و عمق 10-20 کیلومتری مرز مستقر بشه . حالا حساب کنید یه نوار 20 کیلومتر در تقریبا 200 کیلومتر چه مشکلی میتونه برای امریکا و کره جنوبی ایجاد کنه ؟ هرچند این نوار برای هدف قرار دادن سئول حتی از این هم کوچیکتر هست چون سئول فقط با قسمت هایی از مرز کره شمالی 40 کیلومتر فاصله داره و بیشتر قسمت های مرز با سئول فاصله بیشتری دارن که در عکس زیر مشخص هست . در واقع یه نوار 20 کیلومتر در 70 کیلومتر رو در نظر بگیرید که زیر اتش توپخانه کره جنوبی قرار داره و جنگنده ها هم مدام در بالای سر این نوار حضور دارن :

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/75/Seoul_SK.png/250px-Seoul_SK.png

بنابراین تهدید توپخانه ای و راکتی (کوتاه برد ) شمالی ها از نظر من طوری نیست که جنوبی ها حتی به تنهایی توان مقابله باهاش رو نداشته باشن چه برسه به اینکه امریکا هم در صحنه حضور داشته باشه .

• Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به نظرم يه چيزى رو در نظر نميگيرن دوستان! بحث قدرت كره شمالى در فرسايشى كردم جنگ نيست بلكه ميزان توان كره شمالى در ضربه اول و افزايش هزينه دشمنش به ميزانى غير قابل جبران هست! همه چيز رو بايد از اين زاويه ديد

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

به نظرم يه چيزى رو در نظر نميگيرن دوستان! بحث قدرت كره شمالى در فرسايشى كردم جنگ نيست بلكه ميزان توان كره شمالى در ضربه اول و افزايش هزينه دشمنش به ميزانى غير قابل جبران هست! همه چيز رو بايد از اين زاويه ديد

پس این همه هزینه برای پدافند غیرعامل و مراکز دفاعی اش را چه کار کنیم؟ چون این زاویه هم هست

کره شمالی :در کشور کره شمالی که با تهدید فزآینده امریکا روبرواست پدافند غیر عامل به صورت گسترده ایی مورد استفاده قرار می گیرد . بطوری که معابر مترو و ایستگاههای زیر زمینی شهر پیونگ یانگ در عمق بین 90الی 105 متری زمین احداث شده اند ، بسیاری از کارخانجات صنایع نظامی در تونلهای بزرگ استقرار یافته اند و هواپیماهای نظامی پس از فرود می توانند در تونلهای حفر شده مخفی شوند . در توسعه واحدهای صنعتی و خدماتی نیز به موضوع کوچک سازی و پراکندگی اهمیت زیادی داده شده وبه عنوان مثال به جای نیروگاه و بنادر بزرگ ، واحدهای کوچک و پراکنده احداث شده اند. 

http://www.irimo.ir/far/services/general_content/220-%D9%BE%D8%AF%D8%A7%D9%81%D9%86%D8%AF-%D8%BA%DB%8C%D8%B1-%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84.html?t=%D9%85%D8%AD%D8%AA%D9%88%D8%A7%DB%8C-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

نیروی هوایی در مناقشه دو کره

یکی از موضوعات مهم در این مناقشه تسلط هوایی کشورهای کره جنوبی ، ژاپن و امریکاست. اما اگه فکر می کنید نیروی هوایی کره شمالی یه نیروی ضعیف با چند جنگنده برای خالی نبودن عریضه بوده کاملا در اشتباهید!

کره شمالی در سالیان قبل یک نیروی هوایی بسیار قدرتمند رو داشت که به مدد همین نیروی هوایی سالها در گذشته اسمانش رو حفظ میکرد در برابر تهاجمات امریکا. هرچند در مواردی مثل جنگ دوکره مطالبی مطرحه مانند جنگیدن جنگنده های شوروی با خلبان روس به نام کره شمالی اما بهرحال بعد از جنگ کره این جنگنده ها در کره مستقر شدند و برای چند دهه نیروی هوایی واقعا قدرتمند رو ایجاد کرد به طوریکه که حضور نیروی هوایی  امریکا در پایگاه  نظامی در کره جنوبی رو توجیه پذیر می کرد.

تا زمان حضور شوروی کره شمالی جنگنده هایی جدید تر در زمان خودش رو تحویل میگرفت و آموزش خلبان و قطعات و تعمیرات منظم در حال انجام بود...اما این روند حالت نزولی به خودش گرفت هرچند نیروی کره شمالی هنوز هم از نظر استعداد جنگنده دارای تعداد خوبی هست روی کاغذ اما وجود مشکلات فنی بسیاری از اون جنگنده ها رو زمین گیر کرده و وقتی در برابر ئدنیای امروز و جنگنده های امریکا و ژاپن قرار بگیره دیگه این نیرو مطلقاً حرفی برای گفتن نداره.

وضعیت نیروی هوایی کره شمالی:

جنگنده MiG-29 :  به تعداد 35 فروند

سوخو 25 : 24 فروند

جنگنده J-6: این جنگنده تحت لیسانس MiG-19 هست و به تعداد 97 فروند.

جنگنده F-5: نمونه تحت لیسانس MiG-17 به تعداد 107 فروند

جنگنده J-7: نمونه تحت لیسانس MiG-21 به تعداد 120 فروند

جنگنده MiG-21: به تعداد 26 فروند

جنگنده MiG-23 : به تعداد 56 فروند

سوخو-7 : 18 فروند

بالگرد Mi-2: به تعداد 46 فروند

بالگرد Mi-8: به تعداد 40 فروند

بالگرد Mi-14: به تعداد 8 فروند

بالگرد Mi-24: به تعداد 20 فروند

بالگرد Mi-26: به تعداد 4 فروند

خب می بینید که کره شمالی از گذشته کشوری فقیر و ضعیف نبود حداقل تا زمان بقای شوروی در بخش های مختلف از جمله همین نیروی هوایی به اندازه خودش قدرت خوبی داشت ولی در بیش از دو دهه اخیر مسیر عقب گرد رو در پیش گرفت و نتیجه اینه که این نیروی هوایی الان کلا قابل اتکا نیست .

کره جنوبی:

در گذشته دورتر این کشور توان هوایی خاصی نداشت و لذا نیازمند حمایت هوایی امریکا در خاک خودش بود.  چون توانش در برابر جنگنده های شوروی که به کره شمالی تحویل میشد کافی نبود. اما چرخش چرخ روزگار امروز وضعیت رو به عکس کرده. الان تعداد جنگنده ها و کیفیت اونها به تنهایی جوابگو یک جنگ هست هرچند همچنان نیروی هوایی امریکا حضور داره به مانند قبل در مسئله کره شمالی در زمینه نیروهوایی در خط مقدم خواهد بود.

جنگنده ها:

جنگنده F-15K Slam Eagle: به تعداد 59 فروند

جنگنده F-16C/D  : به تعداد 169 فروند

جنگنده F-5E/F Tiger II: این جنگنده در مسیر بازنشستگی  قرار داره و به تعداد 158 فروند.

جنگنده F-4D/E Phantom II : به تعداد 71 فروند

جنگنده F-35: کره جنوبی یکی از کشورهاییه که ابراز تمایل به خرید این جنگنده کرده و قراردادی 40 فروندی در حال حاضر منعقد و سفارش داده شده

البته کره ی جنوبی برنامه هایی برای ساخت جنگنده بومی داره و چند نمونه ساخته شده.

بالگردها:

حدود 60 فروند بالگرد ترابری و تامین

درمورد نیرویی هوایی دخالت قطعی زاپن با توجه به تهدیدات هم باید در نظر گرفته بشه. و البته اینکه همچنان حضور نیروی هوایی امریکا در منطقه چه پایگاه هوایی و چه ناو هواپیما برش از نظر تسلط هوایی جای برای چونه زدن نمیزاره.

ویرایش شده در توسط Muting
  • Upvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.