aryoreza

تاپیک جامع فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (فراجا)

Recommended Posts

ممنون از توضيحات‌تون. با شما موافقم. اصولاً تأثير يك سلاح، به تيراندازش بستگي داره. بهترين اسلحه‌ها هم در دستان يك انسان ناوارد، از كلنگ هم بي‌استفاده‌تر مي‌شه :lol: !! اما تصديق بفرمايين كه اين تعداد فشنگ، براي يك سلاح كمري متوسط، چندان مطلوب نيست! مگنوم يا كاليبر 45، درسته كه از 6 و 7 فشنگ استفاده مي‌كنن. ولي همونطور كه خودتون هم فرمودين، يه فشنگش براي از پا انداختن يك نفر كافيه! همين سلاح‌ها هم به اندازه‌ي كافي، سنگين و قدرتمند هستن (لگد مگنوم، يكي از وحشتناك‌ترين لگدهاست و با كاليبر 45، عموماً به كمك دسته‌ي كوچك اضافه، شليك مي‌كنن!! البته بستگي به قدرت مچ تيرانداز داره). اما براي يك سلاح كمري متوسط، مسلماً اين تعداد تير، ضعف محسوب مي‌شه. سرعت زمان بارگذاري مجدد اين سلاح رو هم با فرض استفاده از شانه‌هاي مخصوص فشنگ گذاري عرض كردم (در مقابل خشاب آماده‌ي يك كلت معمولي، مثل برتا يا برونينگ). و الا اگه قرار بود مثل غرب وحشي، تك تك فشنگ بذاريم كه ديگه ... :| !!! مي‌دونين كه سرعت بارگزاري مجدد يك كلت (اگه فرض كنيم كه شرايط ايده‌آل هست و دكمه‌ي رها كننده‌ي خشاب گير نمي‌كنه و گلنگدن (يا همون دستگيره آتش) هم بازي در نمي‌آره)، بين 3 تا 5 ثانيه خواهد بود.البته آمار حرفه‌اي هست (بدين ترتيب كه با دست نگهدارنده (شست دست) دكمه رها كننده خشاب زده شده و همزمان با دست مخالف، خشاب آماده جديد برداشته شده و به محض رها شدن خشاب خالي، خشاب جديد جايگزين شده و به سرعت گلنگدن كشيده مي‌شه.). ولي فكر كنم (يعني تقريباً مطمئنم) كه نيروي پليس ما، صد در صد اين آموزش‌ها رو به نيروهاش آموزش مي‌ده و در اين زمينه، مشكلي وجود نداره. ولي شما، فكر نكنم زير 10 ثانيه بتونين عمليات بارگزاري مجدد رو در اين اسلحه‌ها (و بالكل اسلحه‌هاي توپي انجام بدين. دگمه‌ي رها كننده‌ي توپ نگهدارنده‌ي فشنگ، به دليل محكمي و همچنين حالت كشويي ارتجاعي‌اش (متأسفانه اسم حالتش رو يادم نبود! به همين خاطرم واژه‌سازي كردم!!)، خيلي سخته كه بشه با يك دست (حداقل به سرعت) اون رو كشيد و توپ رو رها كرد. بعد هم تخليه‌ي فشنگ‌ها (كه اكثر اوقات، حداقل يكي دو تا خالي نمي‌شن و نياز به يكم تكون دادن داره :cry: )، بعد استفاده از شانه‌ي فشنگ (قرار دادن شانه در اسلحه و فشردن پدال دستي مخصوص) و پس از اون، بازگرداندن توپ فشنگ (بشرط گير نكردن) و احياناً براي تسريع در تيراندازي، كشيدن چخماق به عقب! با اين حال، همونطور كه خود شما هم فرمودين، اين‌ها تماماً به تيرانداز بستگي داره. درمورد تنظيف سلاح هم كاملاً حق با شماست. اين، وظيفه‌ي حامل سلاح هست! اميدوارم كه در بحث‌هاي ديگر هم بيشتر با شما، تبادل نظر داشته باشم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تشکر جالب بود. تعاریف زیادی از این سلاح شنیدم و به شخصه در بین سلاحهای تک تیرانداز از دراگونف خیلی خوشم میاد و دقتش به حدی است که در دستان یک تیرانداز حرفه ای از هر خشاب حداقل 9 تیر به هدف اصابت میکند! :|

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

راستش متاسفانه بعضی جوانان مثلا میگن اینا چرنده تا حالا کی با قرص اکس و حشیش ... مرده که ما دومیش باشیم!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بنده شخصاً دست این حافظان کشورم را می بوسم.
aryoreza عزیز،
شما بی شک یکی از بهترین نگارش کنندگان و نویسندگانی هستی که وجود دارد.خیلی زیبا نوشتی.
آقایون اینجور که بوش میاد و من فهمیدم:
ما جلوی معتاد شدن غربی ها را میگیریم و در عوض اون ها به ما تحریم و هزار چیز دیگه میدن.
پس چرا ما جلوی مواد مخدر رو میگیریم.
موادّی که به اون ها باید برسه رو جلوش رو میگیریم و قاچاقچی مجبور میشه اون رو به جوون های ما بده.
من که ناراحت شدم. :| :cry: :lol:
حالا اگه این ها که نوشتم اشتباهه یکی لطف کنه روشنم کنه.
با تشکّر Mr.Fox

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بله واقعا سلاح جالبي است مخصوصا اگه يكبار با آن شليك كرده باشيد!! الان در خيلي از كشورها مدل شكاري شخصي آن كه همانطور كه گفتم با نام خرس معرفي شده بعنوان يك تفنگ شكاري عالي استفاده مي شود.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بنده شخصاً دست این حافظان کشورم را می بوسم.
aryoreza عزیز،
شما بی شک یکی از بهترین نگارش کنندگان و نویسندگانی هستی که وجود دارد.خیلی زیبا نوشتی.
با تشکّر Mr.Fox

Mr_Foxعزيز
وظيفه هر ايراني است كه قدردان حافظان اين مرز و بوم باشد و من شخصا از اين اظهار لطف شما سپاسگزارم.
ولي در مورد تعريف شما از من بعنوان نگارش كننده و نويسنده ضمن سپاس بسيار فراوان بايد بگويم اولا قضيه به اين شدت كه شما تعريف فرموديد نيست!!! دوما اينكه از قديم گفته اند سخني كز دل برآيد لاجرم بر دل نشيند. يا ضرب المثل ديگر كه مي گويد مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق آورد.
بنده چون افتخار آشنايي با تعداد زيادي از اين جان بركفان را دارم خب قطعا تحت تاثير خاطرات ايشان نيز ميباشم و به همين علت يه خورده به اين احساسات نزديكم.بعد اينكه توجه عزيزاني چون شما به اين نوشته ها باعث مي شه كه احساس خوبي در هنگام نگارش داشته باشم و به همين علت تمام سعي خودم را براي نوشتن يك مطلب بنمايم.
بهر حال باز هم سپاس از شما بخاطر تعريف خوبي كه از نوشته هاي من فرموديد.
تا اونجايي كه بتونم در خدمتم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

نه شلیک نکردم! دراگونفم کجا بود! :| ولی از افرادی که زمان جنگ با این سلاح کار کرده بودند تعاریف زیادی شنیدم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ايشالا يه روز يه دراگونف خوشگل گيرت مي افته و اونوقت متوجه ميشي كه لذت تيراندازي از فاصله بيش از 600م تر و زدن توي وسط خال سياه يعني چي.ضمن اينكه دعا مي كنم هيچوقت مجبور نشي با دراگونوف به سمت يه موجود زنده(انسان يا حيوان) شليك كني!!!!!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ضمن اينكه دعا مي كنم هيچوقت مجبور نشي با دراگونوف به سمت يه موجود زنده(انسان يا حيوان) شليك كني!!!!!

من هم امیدوارم هیچ انسانی در چنین شرایطی قرار نگیرد که مجبور به کشتن شود. :cry:

یه سوال داشتم؟ :|
مسافتی که مرمی دراگونف بصورت مستقیم طی میکند چقدر است؟ یعنی حداکثر 600 متر یا بیشتر است و بخاطر مشکلات هدفگیری بردش کاهش یافته؟ که در اینصورت میشه روش هدفگیر لیزری نصب کرد تا بردش به یک کیلومتر برسه؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ولی من که با AW50 بیشتر حال میکنم برد 1500 تا 2000متر!!!!!! کالیبر: 50bmg/. خشاب:5تایی نوع خدمت:زد تانک!!و زد هلیکوپتر و زد سنگر و .... می تونه از یک دیوار فولادی 6ثانتی عبور کنه :| :cry:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقاي آريو ببخشيد كه دوباره دخالت ميكنم ولي اين سلاح (DRAGUNOV) ساخت كارخانجات IZHMASH (ايزماش) روسيه است.واقعا سلاح مناسبي است و فكر ميكنم تعمير و نگهداري آن نسبت به سلاحهاي غربي مثل M-21 آمريكايي آسان تر باشد.ببخشيد آيا با دوربين ديد در شب مخصوص دراگونف تير اندازي كرده ايد؟چون من شنيده ام اين دوربين توانايي تصوير سازي مجازي از اهداف داراي حرارت را دارد(درست مثل بازي IGI 1 ) .آيا اين طور است؟ سامان جان اين سلاح اصلا در كلاس AW-50 نيست (با توجه به تفاوت زياد كاليبر) دراگونف را ميتوان با M-21( نمونه ي مخصوص تكتير اندازي M-14 ) ياPSG-1 و SL-8 آلماني (مدل تكتير انداز G-36 )مقايسه كرد.از AW-50 بهتر هم وجود دارد:M-82 ميتواند بهترين مثال باشد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سامان جان میخای با این سلاح آدم بزنی؟! یکی به خودت بزنه خوشت میاد؟ :|

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ضمن سپاس از توجه شما من هم خوشحال مي شم كه در مباحث با شما گفتگو كنم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

آقاي آريو ببخشيد كه دوباره دخالت ميكنم ولي اين سلاح (DRAGUNOV) ساخت كارخانجات

IZHMASH (ايزماش) روسيه است.

reichmarshal عزيز
ضمن سپاس از توجه شما بايد عرض كنم كارخانهIZHMASH روسيه همان "كارخانه سلاحهاي تهاجمي كلاشينكوف " است كه در روسيه با نامIZHMASH شناخته مي شود. و كارخانه مذكور توليدات مختلفي دارد كه ميتوان از توليد موتور سيكلت-خودرو-تجهيزات امنيتي و سلاح نام برد و بخش اسلحه و مهمات سازي كارخانه IZHMASH با نام "كارخانه سلاحهاي تهاجمي كلاشينكوف" معرفي گرديده و بخشهاي توليدي ديگر نامهاي متفاوت دارند . البته قاعدتا جنابعالي با توجه به دقت نظري كه داريد بهتر از من از اين موضوع اطلاع داريد.
در خصوص مقايسه دراگونف با تك تيراندازهاي ديگر همانطور كه قبلا بحضورتان عرض كردم چون فعلا در اين سلسله مباحث قصد معرفي سلاحهاي مورد استفاده نيروي انتظامي را دارم به مقايسه اين سلاحها با سلاحهاي مشابه نمي پردازم ولي قطعا قول مي دهم اگر عمري باقي باشد در آينده سلسله مباحثي براي مقايسه سلاحهاي پليسي ايران با كشورهاي ديگر را بنويسم.بهرحال از راهنمايي شما سپاسگزارم.
در خصوص دوربين دراگونف نيز بايد عرض كنم شخصا با دوربين ديد در شب اين سلاح مواجه نشده ام ولي همين قدر بگويم كه همين دوربين معمولي مورد استفاده اين سلاح نيز از انواع بسيار پيشرفته دوربينهاي موجود در دنيا ميباشد.به نحوي كه قابليت تصحيح قوس زمين و اثراتي كه سرعت و جهت باد بر روي حركت مرمي مي گذارد را دارد.البته تيرانداز دراگونف ميبايست از قبل در مورد استفاده از اين دوربين آموزش هاي ويژه اي ديده باشد. البته اين سلاح از يك نوع دوربين معمولي نيز استفاده مي كند كه براي استفاده تيراندازان آماتور طراحي شده است.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

یه سوال داشتم؟ :|
مسافتی که مرمی دراگونف بصورت مستقیم طی میکند چقدر است؟ یعنی حداکثر 600 متر یا بیشتر است و بخاطر مشکلات هدفگیری بردش کاهش یافته؟ که در اینصورت میشه روش هدفگیر لیزری نصب کرد تا بردش به یک کیلومتر برسه؟

خدمت سعيد جان عزيز عرض كنم در كاتالوگ ها در مورد برد مفيد دراگونف اينطور نوشته اند:
نشانه روي از طريق روزنه ديد و مگسك در روز بدون ابزار پيشرفته: 1000 متر
نشانه روي توسط دوربين در روشنايي روز: 1300 متر
نشانه روي در شب با سايت مخصوص ديد در شب: 300 متر
پس توجه ميفرماييد كه برد آن بسيار بيش از 600 متر است و منظور بنده از ذكر مسافت 600 متر اين بود كه معمولا از اين تفنگ براي پشتيباني در فواصل دور استفاده مي شود و يك تك تيرانداز ماهر ميتواند با هدف قرار دادن پرسنل دشمن در فواصل دور كه در حال نزديك شدن به نيروهاي خودي هستند نيروهاي پياده خودي را حمايت نمايد و در واقع مانند اجل معلق بر سر دشمن فرود آيد.مثلا مجسم كنيد يك ستون از نيروهاي مكانيزه دشمن با خودروهاي مجهز به مسلسلهاي سنگين مانند تيربار كاليبر 50 يا دوشكا و همچنين سلاحهايي مانند ميني كاتيوشا به سرعت در حال نزديك شدن به نيروهاي خودي است و يك تك تيرانداز ماهر ميتواند از فاصله بيش از 600 متر با هدف قراردادن افرادي كه پشت مسلسلهاي سنگين يا سلاحهاي ديگر قراردارند هم توان رزمي دشمن را در يك چشم برهم زدن كاهش دهد و هم تاثير زيادي در روحيه دشمن بگذارد چون نمي توانند براحتي مبداء شليك را مشخص و با آن به مقابله بپردازند پس دچار سردرگمي شديد شده و بطور كل آرايش رزمي خود را از دست مي دهند.اين صحنه را شخصا بارها به چشم ديده و تاثيرات مفيد آن براي نيروهاي خودي را تجربه كرده ام.البته بازهم آرزو مي كنم هيچكس هيچوقت در شرايط رزم قرار نگرفته و دنيا هميشه در صلح و آرامش باشد.دراگونف چي ها هم كنار زن و بچه هاشون زندگي آرامي را سپري كرده و مجبور به هدف قرار دادن دشمن نباشند.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.