FLANKER

درباره UUV چه مي دانيد ؟

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

UUV چیست ؟
رباتهای نظامی و هدایت شونده را شاید مدتهاست که از داستانهای علمی و تخیلی و داستانهای ایزاک اسیموف مثل من ، روبوت ، میشناسیم .
اما هم اکنون این رویا تا حد زیادی تحقق یافته . روباتها در اسمان و زمین حرکت میکنند . اما اکنون زمان ان رسیده تا دریاها نیز به این قلمرو اضافه شوند .
نیروی دریایی ایالات متحده از مدتها قبل بر روی روباتی که بتواند با توانمندیهای بالا در دریا حرکت کند سرمایه گذاری کرده است .
مدتی قبل از طرح نسل جدیدی از رباتهای هدایت شونده با کاراییهای مختلف در نیروی دریایی امریکا پرده برداری شد . رباتهایی که بتوانند با تسلط کامل فرامین انجام شده را انجام دهند .
پروژه UUV که مخفف (unmanned underwater vehicles ) ( وسیله بدون سرنشین زیر ابی ) برای تولید این رباتهای پیشرفته در سال 2000 تصویب و به اجرا گذاشته شد . اما این اغاز راه نبود در حقیقت این پروژه حاصل 50 سال تحقیق و توسعه این پروژه در زمانهای گذشته تا به حال بود . هدف از این پروژه ساخت وسیله ایست برای :
1 – گرفتن اطلاعات ، شناسایی و تجسس دشمن ( ISR ) intelligence, surveillance and reconnaissance
2 – اقدامات عملیاتی بر ضد مینهای زیردریایی دشمن
3 – ارتباطات و مخابرات و ناوبری
4 – و جنگ متقابل با زیردریاییهای دشمن
در واقع قبل از این ، پروژه های زیادی از این دست ساخته شده بود ولی بیشتر این پروژه ها دارای نقص های زیادی بودند و بیشتر جنبه اکتشافی داشتند تا نظامی
این پروژه جدید احتمالا باعث افزایش کارایی زیردریایی ها و کشتیهای جنگی در هنگام عملیات نظامی خواهد شد .
خانواده UUV ها در پروژه جدید مصب 2000 به 4 کلاس مجزا تقسیم میشوند که بر اساس اندازه و سایز انها میباشد :
1- UUV های قطور و بیش از 21 اینچ
2 – UUV های با اندازه دقیقا 21 اینچ ( دقیقا هم اندازه اژدرهای MK48 )
3 – UUV های با قطر 4/3 . 12 اینچ مانند اژدرهای سبک و کم قطر
4 – UUV های کوچک
هر کدام از این کلاسها ممکن است کارایی متضاد و مختلفی با هم داشته باشند . اما در صورت به کارگیری هم زمان انها میتوانند به صورت شبکه ، با هم در ارتباط بوده و مجموعه کارهای مختلف را با یک هدف انجام دهند .
از کارهای UUV کلاس 21 اینچ میتوان به شناسایی مینهای دریایی اشاره نمود ( البته کلاسهای کوچکتر هم برای این کار وجود دارند ) .
این کلاس به نام ( LMRS ) (Long-term Mine Reconnaissance System ) سیستم شناسایی مینهای دریایی است که این کار را با نوعی سیستم سونار که به ان مجهز است انجام میدهد و طوری برنامه ریزی شده است که می تواند انواع مینها را شناخته و طبقه بندی نماید و موقعیت انها را اطلاع دهد یا با برنامه ریزی قبلی با ایجاد انففجاری شدید انها را نابود کند . همچنین این کلاس قابلیت انفجار EMP را برای از کار انداختن زیردریاییها و تجهیزات الکترونیکی دشمن را نیز در صورت تجهیز به این سیستم دارد .
کلاسهای کوچکتر معمولا برای کارهای تجسسی به کار گرفته میشوند که مهمترین انها تعقیب زیردریاییهای دشمن است .
برخی مدلها نیز به دوربین مجهز شده اند تا مشخصات پایگاههای دریایی یا کشتی های دشمن را ارسال کنند .
UUV هایی مانند LMRS معمولا از باتریها قدرتمند لیتیوم برای انجام ماموریت استفاده می کنند که تا یک روز دوام دارند .
اما در انتها میتوان گفت که ساخت این وسیله مانند هواپیماهای بدون سرنشین تحول بزرگی در نیروی دریایی ایجاد خواهد کرد چون موجب حفظ منابع و ذخایر انسانی در عملیاتهای خطرناک خواهد و هزینه یک روبات کوچک هدایت شونده هرگز قابل مقایسه با یک زیردریایی نخواهد بود .
در انتها مشخصات یک نوع UUV از نوع LMRS به نام Remus را خواهیم دید .
Remus
سازنده : Heckler & Koch المان
قطر : 19 سانتیمتر
طول : 160 سانتی متر
وزن در خشکی : 37 کیلوگرم
حداکثر عمق عملیاتی : 100 متر
انرژی : 1 کیلو وات ساعت که توسط باتری های لیتیوم تامین می شود
مدت کار : 22 ساعت در سرعت ( 3 گره ) و 8 ساعت در سرعت ( 5 گره )
پیشرانه : موتور الکتریکی dc متصل به پروانه 3 تیغه
کنترل : 2 تیغه عمودی و 2 بالچه افقی
سیستم ناوبری : GPS و سیستم ناوبری داپلر
فرستنده : فرستنده 20-30 کیلو هرتز
سنسور ها و سیستم تجسسی : سنسور حرارتی ، الکتریکی ، سونار
سیستم سونار : 900 کیلو هرتز مدل MSTL AUV دارای اسکن از جناحین و جلو
نرم افزارها ی سیستم : برنامه های تجزیه و تحلیل ، MATLAB ، ASCII . قابلیت برنامه ریزی بیشتر بسته به ماموریت .
لطفا در صورت استفاده از این مطلب در جای دیگر با من هماهنگ کنید

[align=center]تصویر
تصویر
تصویر[/align]
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مطلب بسیار جالبی بود . دستت درد نکنه . امیدوارم موفق باشید . من هم یک چیز هایی در این مورد شنیده بودم ولی انقدر اطلاعات نداشتم ولی می شه فلانکر جان تخمین بزنی تا چند وقت دیگه ایران می تونه یک همچین ربات هایی رو بسازه ؟ :lol: از مطلب جالبت هم مچکرم . عیدت هم مبارک

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ما توی هنرستانمون یدونه از این ربات های زیردریایی درست کرده بودیم ولی نظامی نبود .بیشتر علمی بود از امکاناتشم دارای یک دوربین با کیفیت بالا و یک دوربین بیسیم با رزولیشن پایین برای دیدن محیط اطراف و در صورت نیاز فیلم برداری با دوربین کیفیت بیشتر و دو عدد نور افکن با تکنولوژی LED و یک بازوی کوچک که می تونست در خشکی نزدیک 200 گرم رو جابجا کنه که البته زیر اب مقداری بیشتر میشد ولی میتونستیم بهترشم بسازیم ولی خب پول نداشتیم همین نمونه که عده هم بهش اسباب بازی میگفتن چیزی حدود 1 میلیون و نیم خرج برداشت تازه فقط پول وسایلش بود چون هنرستان ما هم برق داشت هم الکترونیک هم دستگاه های تراش کاری یعنی اجرت و غیره هم ندادیم .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

فلانکر جان تخمین بزنی تا چند وقت دیگه ایران می تونه یک همچین ربات هایی رو بسازه

شايد هم ساخته باشيم !!
البته به دور از شوخي بايد بگم ساختار اين روبوت ها نسبت به هواپيماهاي بدون سرنشين uav پيچيده تره چون رباتهاي زير ابي بايد داراي سيستمهاي راداري و سونار هم باشند . پس كار رو سخت ميكنه حتي امريكا با اين همه تكنولوژي تازه داره از اين وسيله استفاده ميكنه . ولي با توجه به اينكه ما در زمينه ساخت هواپيماهاي بي سرنشين خوب پيشرفت كرديم و حرفهايي براي گفتن داريم پس بعيد نيست در اين زمينه دريايي هم پيشرفت كنيم . اما من در اين مورد كه ايا ما هم چنين چيزي ساختيم يا نه اطلاع دقيقي ندارم . دوستان اگر خبري دارند ما رو هم در جريان بگذارند . :lol:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
صنعت روباتيك در ايران رشد بسيار خوبي دارد در مورد روبات هاي زير آب هم من اطلاع دارم كه پروژه هايي در دانشگاه صنعتي اصفهان و در پژوهشكده علوم و فنون زير دريا انجام شده است. ياد جواني هاي خودم بخير كه من هم تو همين فاز بودم (البته هنوز هم جوان هستم و پير نشده ام :lol: )

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوستان اگه ميشه يكم در مورد تجربياتتون و چيزايي كه ساختين بيشتر توضيح بدين

اگه مدیرا و بقیه دوستان موافق باشند یه تاپیک در همین موارد در بخش مربوطه بزنیم !؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اگه مدیرا و بقیه دوستان موافق باشند یه تاپیک در همین موارد در بخش مربوطه بزنیم !؟

من هم موافق هستم و با كمال ميل در پربار كردن اين تاپيك كمك خواهم كرد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اقا مصطفی ایرادی نداره زدن همچین تاپیکی ؟ (نزنیم درش رو تخته کنین :lol: )

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
كار خوبي هست. مخالف قوانين سايت نيست. من هم استالين و پيشوا هايل هايل نيستم كه بخوام الكي گير بدم :lol: !!!! اتفاقاً كار خيلي خوبي هست.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهم ساخت خودش نيست دوستان مهم تجهيزات نصب شده است مثلا سونار پيشرفته و رادار اين تجهيزات باعث كارايي ميشن و الا اگر مساله ساخت ربات بود كه تو خود ايران كم نداريم جووناي خلاق و مبتكر كه ساخت ربات براشون اب خوردنه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

مهم ساخت خودش نيست دوستان مهم تجهيزات نصب شده است مثلا سونار پيشرفته و رادار
اين تجهيزات باعث كارايي ميشن و الا اگر مساله ساخت ربات بود كه تو خود ايران كم نداريم جووناي خلاق و مبتكر كه ساخت ربات براشون اب خوردنه

حرف شما مي تواند درست باشد ولي نه هميشه ؟!
الان مشكلي كه سر راه صنعت رباتيك در كشور است بحث تجهيزات نيست بحث اعتماد و سرمايه گذاري است براي مسولان كشوري بحث روباتيك (براي مثال روبات هاي نظامي) هنوز گنگ و جا نيفتاده است و هنوز اهميت آن كامل براي ايشان آشكار نشده است شما خودتان بهتر مي دانيد بسياري از صنايع نظامي ما كه الان توسعه خوبي پيدا كردند مانند صنايع موشكي دريايي و ... مديون 8 سال جنگ بودند چون مسولان كمبود و نبود اينها را در زمان جنگ كاملا لمس كردند ولي روباتيك (در زمينه نظامي) هنوز بطور تاثيرگذار وارد هيچ جنگي نشده است و كمتر كسي اهميت آن را درك مي كند.
در روباتيك نوع و كيفيت تجهيزات عاملي تاثيرگذار است ولي به نظر من نه به اندازه شيوه طراحي روبات .
من خودم روبات هايي را ديده ام كه با ساده ترين و ارزانترين تجهيزات با يك طراحي خوب جواب بهتري نسبت به نمونه هاي مشابه داده اند.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

پس چي شد؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.