seginem

رادارهای AESA چشمان تیز بین جنگنده های قرن 21 (قسمت_دوم)

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

از آنجایی که رادارها جزئ لاین فک و غیر قابل انکار جنگنده ها برای مقایسه به حساب می اید در چند قسمت به توضیح نسل جدید رادارها میپردازیم و امیدوارم با توجه به این که مقایسه های زیادی در سایت بین جنگنده ها انجام میشود و این قسمت هواپیما کاملا نادیده گرفته میشود این بخش را هم برای اطلاع خودم و هم دوستانی که اطلاع کمتری از این قسمت هواپیما دارند ایجاد کردم امیدوارم که دوستان در مقایسه هایشان این قسمت هم در نظر بگیرند

تصویر
رادار APG_81 بکار رفته در F_35 نیروی هوایی امریکا که قابلیت تبادل اطلاعات و شبکه نیز به ان اضافه شده
تصویر
در قسمت اول اگر خاطرتان باشد درباره رادارهای pesa و نقاط ضعف و قوت ان بحث کردیم و دریافتیم که نقاط ضعف ان اساسی تر از نقاط قوت ان است الارقم برد زیاد و سادگی وضوح و شفافیت کمتری نسبت به رادارهای AESA که در این تاپیک راجع به ان بحث میکنیم دارد. اولین کشوری که شروع به ساخت و تولید و ارتقا،,به کارگیری گسترده و همچنان پیشتاز در فناوری AESA است ایالت متحده امریکا و به دنبال ان کشورهای روسیه و کنسرسیومی اروپایی متشکل از فرانسه و المان و انگلستان ایتالیا و اسپانیا و اسرائیل به طور محدود و چند کشور اسیایی به طور کاملا محدود و ابتدایی. شرکتهایی که در این زمینه فعالیت میکنند هم عبارتند از ریتیان هاوکر و نورثروپ گرومن و بوئینگ و بخش نظامی ناسا و فازاترون و تامسون csf و التا سیستمز و البیت سیستمز و سلکس,EADS,گالیله آویونیکا و ایندرا ...و چند شرکت اسیایی به صورت کاملا محدود.

اگر دقت کرده باشید این فناوری به طور انحصاری در خدمت کشورهای غربی و قسمتی از ان در خدمت روسیه است.

...............قسمت دوم
در دهه 1990,تکمیل فناوری مدار یکپارچه مایکروویو تک لایه (Mmic) بر پایه مواد گالیم آرسنید,راهی جدید را برای پردازش الکنرونیکی گشود که در ان انتن در بر دارنده آرایه ای از واحد های گیرنده /فرستنده است که هر یک در بر دارنده یک تقویت کننده گیرنده صدای پایین,یک تغییر دهنده فاز و یک سوئیچ گیرنده/فرستنده میباشد.تجهیزات تغییر دهنده فاز در سطح انرژی پایینی عمل میکنند,میتوان در انها به جای فریت از فناوری مدار یکپارچه حالت جامد استفاده کرد, در حالی که در فنون توزیع و ترکیب سیگنال نیز میتوان از فناوری مدارهای چاپی کم هزینه بهره گیری نمود.
تکمیل این فناوری های جدید در اواخر دهه 1990 میلادی به ایجاد آرایه های پردازش الکترونیکی فعال (AESA) انجامید.در این طرح جدید برای به کار گیری در رادارهای جدید بسییار مناسب مینمود.نخستین رادار که AESA وارد خدمت شدAN/APG_63 (V)2محصول شرکت ریتیان هاوکر بود. این رادار در سال 2000 برای
نصب بر روی 18 فروند از F_15C های نیروی هوایی ایالات متحده که در پایگاه هوایی المندروف مستقر بودند انتخاب شد.

رادار به کار رفته در F_15C نمای بقل AN/APG_63(V)2 مدارات و تجهیزات تغیر دهنده فاز و روبرو مواد گالیم برای گیرنده ها
تصویر

اما هیچ راداری به اندازه رادار AN/APG _77 جنگنده F_22A رپتور در تکمیل فناوریAESA نقش نداشت.سخت افزار پیش نمونه این رادار در نوامبر سال 2002 نخستین پرواز خود را بر روی F_22 شماره 4004 ثبت نمود. تولید رادارهای گونه ((لات 1)) در همان سال 2002 آغاز شد و این رادر در حال حاضر وارد خدمت شده است

پیش نمونه رادارAN/APG_77 در F_22 رپتور
تصویر

ابتدا F_22 به عنوان یک جنگنه برتری هوایی کلاسیک طراحی شد,اما پیش از ورورد به خدمت به یک جنگنده چند منظوره تغییر نقش داد و به F_22A تغییر نام داد.در سال 2002 نورثروپ گرومن اعلام کرد که ازمایش پروازی نمونه ای از رادار AN/APG_77 را که دارای حالت نقشه کشی زمینی با وضوح بالا میباشد را آغاز کرده است.
این رادار برای جلوگیری از ایجاد اختلال در تواناییهای پنهانکاری هواپیما طراحی شده است و دارای حالت های هوا به هوا و هوا به زمین عالی میباشد.طبق گزارشهای موجود رادار جدید می تواند هدفی را با سطح مقطع راداری یک متر مربع را از فاصله 190 کیلو متری رد گیری کند.رادار یاد شده دارای یک حالت غیر فعال نیز میباشد که اجازه ردگیری اهداف دارای تشعشع را بدون به هم زدن پنهانکاری رپتور میدهد.حالت((وضوح بسیار بالا))نیز برای ردگیری و تشخیص اهداف از فواصل دور و با وضوح 30 سانتی متر مورد استفاده قرار میگیرد. این حد وضوح در شناسایی هوابرد برای تشخیص نوع یک هدف زمینی و شکل یک هدف هوایی کافی میباشد.

رادار جدید F_22Aرپتور که جز، کاملترین سامانه های اثباتگر فناوری AESA میباشد
[/size]تصویر
تصویر

جنگنده F/A_18E/F با رادار کاوش مکانیکی AN/APG_73 شرکت ری تیان وارد خدمت شد اما جدید ترین گونه های آن به رادار کاوش الکترونیکی فعال AN/APG_79 مجهز شده انداین رادار از این بخشها تشکیل شده است:یک انتن آرایه فعال,یک زیر سامانه دریافت کننده/محرک,یک پردازشگر حسگر یکپارچه مشترک (Cisp) با ساختار باز , یک زیر سامانه حسگر متحرک و یک واحد تامین توان رادار , اجازه درگیری با اهداف فواصل دور را میدهند و بنابر این بار کاری خدمه را تا حد زیاتدی کاهش خواهد داد. گفته میشود برد ردگیری هوا به هوای AN/APG_79 دو تا سه برابر رادار قبلی F/A_18E/Fخواهد بود و ردیابی اهداف بیشتری را با وضوح بالاتر میدهد.حالتهای هوا به زمین نیز نقشه کشی زمینی با وضوح بالا را ممکن میسازد.وضوح حالت رادار روزنه ساختگی (SAR) این رادار , دو تا سه برابر APG_73 میباشد.

رادار AN/APG_73 مربوط به F/A_18C/D و F/A_18A/B هورنت
تصویر

رادار AN/APG_79 مربوط به F/A_18E/F سوپر هورنت
تصویر

رادار AN/APG_79 جنگنده F/A_18E/F سوپر هورنت که قابلیت شبکه و تبادل اطلاعات در کسری از ثانیه و همکاری دو رایانه برای نابودی اهداف مدنظر به صورت کاملا اتوماتیک و خودکار به کمک ماهواره و اواکس و یا سایت های زمینی و دریایی
تصویر

...................................>>>>>>>>>>>پایان قسمت دوم
................................................>>>[size=24]ادامه دارد...
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ممنون جالب بود با این حساب سوپر هورنت به خاطر وجود این رادار نسبت به بسیاری از جنگنده ها برتری دارد .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
seginem, جالب بود خسته نباشی. icon_cool

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خیلی جالبتر میشه هنوز دو بخش دیگه مونده که دارم آمادش میکنم... nerd کمی صبر کنید تصمیم دارم بار راداری و الکترونیک سایت را بالا برم... icon_cool

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ممنون جالب بود
با این حساب سوپر هورنت به خاطر وجود این رادار نسبت به بسیاری از جنگنده ها برتری دارد .

با سلام و عرض ارادت به محمد جان عزیز
کاملا حق با شماست حالا فکر کنم علت عصبانیت من رو در تاپیک مقایسه جنگنده ها متوجه شده باشید این جنگنده و رپتور در رده خودشانم جز، بهترین ها هستند نه فقط رادار بلکه تجهیزات هوایی همانطور که میدانید امریکا هم مانند خیلی از کشور ها اسرار نظامی زیادی دارد که رو نمیکند یکی از ان اسرار موشکهایی با برد 400 کیلومتر واقعی است طوری که پدافند با این برد واقعی را همین چند وقت پیش به کره جنوبی فروختند و تا لحظه فروش ان کسی از وجودش خبر نداشت و در لحظه فروش با خبر شدند....و موارد مشابه.
در هر صورت میخواستم این مطالب را در تاپیک مقایسه جنگنده سوپر فلانکر با رپتور که اقای SHAFAGH_23 زده بودند بیان کنم که جایش نبود و با مدرک در این تاپیک بیان میکنم که در ادامه محکمتر میشود.
اویونیک ان و وزن اویونیک و جایگاه رادار سر بالا و سر پائین در جنگنده ها و انواع ان و کیفیت و وضوح ان تماما به این رادارها بستگی دارد و درباره ربط ان هم فقط به خاطر روی گل شما جناب FLANKER توضیح میدم که چه ربطی به هم دارند و اصولا برای آگاهی خودم و دوستان درباره انها تاپیک جداگانه ای زده و دربارش توضیح میدیم.همانطور که در تاپیک قبلی مشاهده فرمودین رادار NO35E ایربیس SU_35BM سوپر فلانکر از انواع رادار های pesa بود که نسل قبلی رادار ها بوده و عمده ایراد ان این است که وضوح پائینی دارد و در برابر جنگنده های پنهانکار و سطح مقطع راداری کم ,ناتوان است و روسها در این زمینه کمی زیاده گویی کرده اند ولی در ادامه و در بخش اخر متوجه میشوید که حتی رادار ژوک MFE هم برای کشف اهداف پنهانکار کمی کوچک و ناتوان است.برای کشف این کونه اهداف نیاز به چند رادار با طول موجهای مختلف است ویا جنگنده باید مجهز به تجهیزات ارتباط ماهواره ای و سایتهای زمینی باشد.
با تشکر از نظرات دلگرم کننده شما دوست عزیزم
icon_cool :oops:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
seginem, خوب موشکهای استاندارد3 بردی در حدود 500 کیلومتر دارند و چیز سری و عجیبی نیست. :oops: مشکل اینترنت حل بشه یه بحث داغ تو تاپیک مذکور راه میندازیم. icon_cool

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
OK ما اماده ایم داداش بفرمائید.... فقط قبل از اون یه نگاهی به تاپیک مقایسه جنگنده های رافال و تایفون و F-22A و SU-35BM بیندازید و نظر بدین... icon_cool به نظر من که غیر قابل مقایسه است...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بهتره بحثها رو موکول کنیم به تاپیک مذکور تا این تاپیک منحرف نشود. اینکه مقایسه جنگنده های مذکور اشتباه است صحیح نیست و میتوان هر جنگنده ای را در ماموریتهای مختلف با سایر جنگنده ها مقایسه کرد. البته هیچگاه بصورت کلی نمیتوان گفت کدام جنگنده (از انواع و نسلهای مختلف) بهتر است.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بهتره بحثها رو موکول کنیم به تاپیک مذکور تا این تاپیک منحرف نشود.

اینکه مقایسه جنگنده های مذکور اشتباه است صحیح نیست و میتوان هر جنگنده ای را در ماموریتهای مختلف با سایر جنگنده ها مقایسه کرد.

البته هیچگاه بصورت کلی نمیتوان گفت کدام جنگنده (از انواع و نسلهای مختلف) بهتر است.

با منحرف نشدن بحث و موکول کردن ان به تاپیک مذکور موافقم ولی من دیگه در ان شرکت نمیکنم
اگر شما اون تاپیک رو مطالعه کرده باشید متوجه میشید که من در این محدوده زمانی کم چرا دست به ارشیو شدم تا ثابت کنم که نه تنها کلاس فلانکر بلکه کلاس رادار و اویونیک اون هم با رپتور متفاوت هستند و هنوز امریکا ئیها در این زمینه به دلیل داشتن کامپیوتر و شرکتهای قویتر پیش هستند و رادار های انها در زمره بهترینها هستند که اگر رادار های دیگر کشورها که دقیقا پشت سر امریکا هستند را VHS در نظر بگیرید , رادار امریکائیها مانند DVD است از نظر کیفیت و کمیت این را در قسمت های بعدی دقیقا برای شما اثبات میکنم تا دلیل این همه اشتیاق بنده رو از اینکه این تاپیک را ایجاد کردم متوجه بشید....
با تشکر

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سگینم جان آقا سعید رو ول کن.ایشون اساساً عاشق فنّاوری روسی است.نمیگم روسیه رو دوست داره.فنّاوری روسیه.اصلن بهش ایمان داره.بحث باهاش هم هیچ فایده ای نداره.من این رو قبلاً تجربه کردم.چون اصلاً از حرفش پایین نمیاد. ببخشید یادم رفت بگم : دست گلت درد نکنه. Mr.Fox

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
seginem, به هر حال بنده تا دو سه روز دیگر آن بحث را فعال خواهم کرد. تاپیک مشابهی هم برای بررسی رادارهای مدرن روسی ایجاد میکنم. mr_fox, از قدیم یه حرف خیلی خوبی زدند و بعید است نشنیده باشی؟ کاسه داغتر از آش نشو و تو کاری که به تو مربوط نیست دخالت نکن.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقا سعید حق با شما است. یک حرف قدیمی تر از اون هست که شمال من میشه. لعنت بر دهانی که بی جا وا بشه. ولی انصافاً من نخواستم توهین کنم فقط خواستم یک وقت درگیری پیش نیاد.خداییش شما آخر کوتاه میای؟ من که بعید میدونم. اینجوری بحث فقط احساسی میشه.همین.یکی میگه 500 کیلومتر اون یکی میگه 100 یکی میگه 70000000 کیلومتر و.... . ولی بازم ببخشید. Mr.Fox

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

seginem,
به هر حال بنده تا دو سه روز دیگر آن بحث را فعال خواهم کرد.
تاپیک مشابهی هم برای بررسی رادارهای مدرن روسی ایجاد میکنم.

اقای SAEID اگر کمی صبر کنید این فناوری درباره رادارهای روسی هم هست و در قسمت آخر درباره ان هم توضیح خواهم داد تازه نصف این فناوری رو معرفی کردم .......... icon_cool
احتیاجی به تاپیک درباره رادارهای روسی نیست....
چون در هر صورت در این مورد دیگه حرفی برای گفتن ندارن...
من هم مستقیم رفتم سر اصل مطلب و درباره نوع انها نوشتم نه مدلهای مختلف......
در هر صورت اگر از این فناوری ایراد بگیرید فناوری نانو را که میشناسید//////درباره رادارها هم صدق میکند اگر درباره ان مطلبی پیدا کردید بفرمایید بنویسید و درباره هر کشوری که باشه بنده با حرف شما موافق خواهم شد.
ولی متاسفانه و یا خوشبختانه در دست امریکاییهاست و در این مورد روسیه باید خیلی تلاش کنه تا اون رو پیدا کنه!!! :oops:
در هر صورت این یه مورد رو تلاش نکنید چون این فناوری مربوط به کامپیوتر و الکترونیک هستش یعنی....> نقطه ضعف روسها در تسلیحاتشون<..........

شما که با ما هم رشته ای هستی که باید بهتر بدونی یرادر

Mr_Fox
TANKS FOR YOU

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

mr_fox, باشه اگر درست باشه کوتاه میام، ببخشید بد حرف زدم.

seginem, راستش نمیشد بیش از این صبر کرد! در قسمت بعدی مقالم به معرفی فناوری AESA در روسیه خواهم پرداخت. من فقط سعی میکنم واقعیت رو نشان دهم بدون کوچکترین دخل و تصرفی. برای من هم فرقی نمیکنه آمریکا برتر باشه یا روسیه و فقط از این بدم میاد که عده ای از دوستان کشته مرده تسلیحات آمریکایی هستن و افتضاحات آمریکائیها رو اتفاق مینامند و اشتباهات سایر کشورها رو گناه نابخشودنی و اینکه عقب مانده و احمق و ... هستند! درباره فناوری نانو و ساخت رادارهای نانو اطلاعی ندارم. ولی روسها چند سال قبل با استفاده از همین فناوری الماسی بدل ساخته بودند که بدون میکروسکوپ اتمی قابل تشخیص نبود! در حال حاضر روسها بر روی دو پروژه محرمانه کار میکنند که یک دهه بعد شاهد نتایج آن خواهیم بود. رادارهای لیزری و مواد پلاسمای جاذب امواج به گفته یکی از کارشناسان آمریکایی که اسم رو به خاطر ندارم اگر روسیه موفق به ساخت مواد پلاسمای جاذب امواج شود این امکان را خواهد داشت تا با پوشاندن بدنه جنگنده ای قدیمی مثل میگ21 آنرا آنچنان پنهانکار کند که با هیچ راداری قابل شناسایی نباشد! البته رادارهای حرارت یاب گرمای موتورش رو ردیابی میکنند ولی مساله دیگری است.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.