SAEID

سهم بخش دفاعي از كل بودجه 10درصد است !!!

Recommended Posts

با سلام اقا مصطفي خيلي داري زياده روي ميكني شما فقط تو اين دنيا كه حساب نخونديد . بودجه نيروهاي مسلح از 6 ميليارد اعلام شده بيشتر است . الان من روزم درروغ نميگم .ازخودم هم اطلاعات الكي نميدم . مصطفي برادر گرامي راه هاي تاميين بودجه رو كامل نمي دوني .شك نكن . مثلا عمرا ندوني هزينه پروژه هايي راكه نيروهاي مسلح براي شركتهاي خصوصي ويا حتي دولتي انجام ميدن كجا ميره .دقت كن اينجا با يقيه قسمتهاي دولت فرق ميكنه واونجوري كه فكر ميكني نيست . خيلي زود قضاوت نكن . سعيد جان ازشما هم توقع نمي رفت كه اينطور پشتيباني كني . درضمن من هيچ عددي براي بودجه نگفتم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یه مطلب جالب : ما قطر رو در نظر میگیریم: کشوری دارای نیم میلیون نفر جمعیت . دارای مساحتی بالغ بر 10 هزار کیلومتر مربع . دارای منابع عظیم گاز که دارای رتبه سوم و بعد از ایران . صادارت گاز 4/9 نیم میلیارد متر مکعب در سال . حال اگر مقدار سود سالانه را محاسبه کنیم و تخفیف دولتی را قائل بشیم و مقدار صادرات و دریافت وجه نقدی از کشورهای دریافت کننده را حساب کنیم و از مقدار ارزش هر متر مکعب کم کنیم آنوقت سود فردی حاصل از هر متر مکعب گاز را برای هر نفر محاسبه کنیم مشاهده می کنیم که اگر مردم قطر دست به سیاه و سفید نزنند و دولت پول ماهیانه را به مردم قطر بدهد ( البته چنین نیست در واقعیت ) ماهیانه هر نفر چیزی نزدیک به 2200 دلار پول میرسد . حال توقع دارید کشوری مثل ایران که 160 برابر قطر جمعیت دارد بودجه دفاعیش بیشتر از 6 میلیارد دلار باشد ؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
يه جمله فقط مي‌شه گفت به جهاندار عزيز.
«پسرم. خيلي دوست داشتم تو اين بازي، كنارت باشم. ولي متأسفانه وقتش رو ندارم. ان شاء الله دفعات بعد سعي مي‌كنم بيشتر باهات بازي كنم».

خوب. از حرفاي جهاندار عزيز كه بگذريم مي‌رسيم به پاسخ دوستان.

خب جناب مصطفي ما كه اقتصاد نميخونيم ما فقط بر مبناي اين خبر داريم نظر ميديم
شما بگو چرا بودجه 300 ميلياردي رو قبول نداريد؟ مگر تو رسانه ها اين رقم اعلام نشده؟
بابا يه ذره هم حس معلمي داشته باشيد همه كه از اول تحصيل كرده اقتصاد نيستند خب چي ميشه شما به ما يه چيزي ياد بدي؟
راستي يه سوال خارج از موضوع هم دارم: وقتي توي بودجه قيمت نفت 36 دلار تعيين ميشه و وقتي در بازار بالاي 110 دلار فروخته ميشه اين بقيه پولش كجا ميره؟ صندوق ذخيره ارزي؟

ببين بزرگوار.
بنده رو قبول ندارين. آقاي رئيس جمهور رو كه ديگه ان شاء الله قبول دارين كه؟
ايشون در سخنراني‌هاشون بارها اين مسئله رو عنوان كردن كه «سهم نفت در بودجه از 67 درصد به 51 درصد رسيده ...».
اگه دنبال اخبار صحيح نيز بودين، همين زمستان سال گذشته، جناب آقاي دكتر طهماسب مظاهري، رئيس بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران و متولي نظام پولي كشور، درآمد نفتي ايران رو بيش از 70 ميليارد دلار اعلام كرد كه طبق قانون بودجه، بخش پيش‌بيني شده در بودجه لحاظ و مابقي به صندوق ذخيره‌ي ارزي منتقل شده است (پاسخ سوال پاياني شما).
ايشون درآمد نفتي قابل پوشش دولت در بودجه رو نزديك به 35 ميليارد دلار اعلام فرمودن.
حالا اين رو در كنار حرف قبلي بذارين. به بودجه‌اي در حدود 70 يا نهايت 80 ميليارد دلار خواهيد رسيد.

حس معلمي، وقتي وجود داره كه گوش شنوايي هم بدهكار باشه.
والا در محيط‌هاي دبستان گونه، معلم دبستان نياز هست كه متأسفانه بنده چنين قدرتي ندارم.
شما بزرگوار و يا هر دوست عزيز ديگه‌اي كه نيازي به معلومات ناچيز بنده داشته باشه، مي‌تونه بپرسه و در حد توانم، پاسخگو هستم. ولي به شرطي كه هدف، دونستن باشه؛ نه سرودن!

-----------------------------------------------

با سلام
اقا مصطفي خيلي داري زياده روي ميكني شما فقط تو اين دنيا كه حساب نخونديد .
بودجه نيروهاي مسلح از 6 ميليارد اعلام شده بيشتر است .
الان من روزم درروغ نميگم .ازخودم هم اطلاعات الكي نميدم .
مصطفي برادر گرامي راه هاي تاميين بودجه رو كامل نمي دوني .شك نكن .
مثلا عمرا ندوني هزينه پروژه هايي راكه نيروهاي مسلح براي شركتهاي خصوصي ويا حتي دولتي انجام ميدن كجا ميره .دقت كن اينجا با يقيه قسمتهاي دولت فرق ميكنه واونجوري كه فكر ميكني نيست .
خيلي زود قضاوت نكن . سعيد جان ازشما هم توقع نمي رفت كه اينطور پشتيباني كني .
درضمن من هيچ عددي براي بودجه نگفتم

عليك سلام.
عزيز من. بنده هم ادعا نكردم كه فقط من تو اين دنيا مي‌دونم.
مسلماً من هم همه چيز رو نمي‌دونم كه هيچ؛ هيچ‌چيز رو نمي‌دونم.
صرفاً دارم براساس معلوماتم (كه خدا رو شكر از فضا نازل نشده) صحبت مي‌كنم. همين و بس.
مسلماً شما هم اطلاعاتي در اين زمينه دارين. ولي بد نيست بدونين همين پروژه‌هايي كه نيروهاي مسلح در قالب شركت‌هاي خصوصي و يا دولتي و يا وابسته به نيروها انجام مي‌دن رو اگه شما نامشون رو شنيدين، حقير و دوستان حقير سال‌ها درشون فعاليت داشتيم. پس فكر كنم كمي بيشتر از شما دوست گرامي با اين نهادها و نحوه‌ي درآمدزايي و هزينه‌كرد‌شون آشنايي داشته باشم.

موفق و مؤيد باشيد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مصطفي عزيز سلام كي گفته من شما رو قبول ندارم نميدونم چرا اينجوري برخورد ميكنيد بابا به پير به پيغمبر من فقط هدفم از سوال كردن اضافه كردن به معلوماتمه من كه هيچ ادعايي نكردم نميدونم چرا فكر ميكنيد من ميخام حرف هاي شما رو نقض كنم خب اگه اجازه بديد من چند تا سوال ديگه كه برام پيش اومده رو بپرسم 1- منظور از بودجه 300 ميليارد دلاري چيه؟ 2- اگر ان قسمت از در امد فروش نفت كه در بودجه لحاظ نميشه به حساب ذخيره ارزي ميره چرا در صندوق ذخيره ارزي مقدار زيادي پول نيست؟ 3-چرا در موقع نوشتن بودجه قيثمت نفت رو ان قدر پايين در نظر ميگيرند؟ مثلا ميشه 60 دلار در نظر گرفت چون مطمئنا قيمت نفت در يك سال اين قدر پايين نمياد. و چرا روزنامه هاي اقتصادي در اين مورد حتي به چند دلار بالا و پايين هم حساسند و واكنش نشون ميدن؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
عليك سلام دوست گرامي. مسلماً بنده شما رو مي‌شناسم. حرفم كلي بود؛ چرا كه در برابر بالاترين مقام اظهار نظر كننده درمورد بودجه، بنده‌ي حقير كسي نيستم. اما پاسخ سوالات. 1- بودجه‌ي 300 ميليارد دلاري، شايد از فضا اومده باشه و يا اينكه ما گنجي، چيزي پيدا كرده باشيم. ولي اگه ما بودجه‌مون 300 ميليارد دلار بود، ديگه نيازي به اتكا به درآمد نفتي‌مون نداشتيم عزيز برادر. هيچ فكر كردين كه چرا اقتصاددان‌ها اينقدر دارن نسبت به گردش بودجه براساس درآمد نفتي‌مون هشدار مي‌دن؟ درآمد نفتي، طي اظهار رسمي مقامات ارشد جمهوري اسلامي ايران، 70 الي 80 ميليارد دلار اعلام شد كه طبق عرض بنده، تنها نيمي از اون به بودجه اختصاص داشت. حالا آيا منطقيه كه از طرفي بگيم بودجه‌مون 300 ميليارده و از طرف ديگه بحث وابستگي به پول نفت رو عنوان كنيم؟ پولي كه مي‌شه نزديك 30 الي 40 ميليارد دلار؟ آيا اين رقم، در برابر 300 ميليارد، رقم قابل ملاحظه‌اي محسوب مي‌شه؟ اگه اين شرايط برقرار باشه، آيا مي‌شه گفت بودجه براساس پول نفت داره مي‌چرخه؟ بله دوست من. اگه ما تمام ماليات‌ها رو به موقع و كامل و درست دريافت كنيم، كشور حتي نيازي به صادرات يك بشكه نفت براي درآمدزايي نداره و با همون پول مي‌شه كل كشور رو آباد كرد. البته مسلماً باز هم به اين رقم افسانه‌اي نمي‌رسه! به قول يكي از دوستان باسواد و آگاه بنده «كل گردش مالي ايراني‌ها هم 300 ميليارد دلار نمي‌شه! چه برسه به بودجه ...!» 2- درمورد حساب ذخيره ارزي، نمي‌شه اينجا كامل اظهار نظر كرد. صرفاً بطور كلي مي‌گم : صندوق ذخيره ارزي به اين منظور در نظر گرفته مي‌شه كه افزايش حجم پولي كه در نتيجه‌ي مبادلات و صادرات و بالكل درآمدزايي كشور بوجود مياد، به يكباره به اقتصاد كشور تزريق نشه كه نابودش كنه. به همين منظور، بخشي كه جزو كشش اقتصادي محسوب مي‌شه در قانون بودجه پيش‌بيني شده و مابقي به حسابي تحت عنوان حساب ذخيره ارزي منتقل مي‌شه. اين حساب، در هر كشوري متفاوت هست. بطور مثال، در چين اين حساب به 1500 ميلارد دلار رسيده و مقام بعدي ژاپن هست با 800 ميليارد دلار (آمار براي يكي دو سال پيش هست. حس گشتن آمار جديدش نبود :lol: :mrgreen: ). اتحاد جماهير شوروي در هنگام فروپاشي، از حساب ذخيره ارزي بيش از 700 ميليارد دلاري‌ برخوردار بود (در سال 1991)!!! در ايران، اين حساب به دليل اينكه ما درآمد ارزش‌افزايي به جز نفت تقريباً در اختيار نداريم و اكثر صادرات غيرنفتي‌مون، يا بسيار ناچيز و خرد هستن و يا نهايت به يك جمع چند درصدي مي‌رسن و به اندازه‌اي نيستن كه مازادي در اقتصاد بوجود بيارن كه نيازي به ذخيره‌ي اين مازاد باشه. به همين دليل هم اين حساب، معمولاً در كشور ما، رقمي كوچك (به نسبت كشورهاي پيشرفته جهان) داره. اما دليل ديگه‌اش، برداشت از اين حساب هست كه دولت‌ها، براساس نيازهاي خودشون و در قالب لايحه‌ي برداشت از اين حساب، با مجوز و موافقت مجلس، اجازه پيدا مي‌كنن كه ميزاني از اين حساب برداشت كرده و به اقتصاد تزريق كنن. آخرين مورد اين مسئله، ارائه لايحه‌ي برداشت 15 ميليارد دلاري از حساب صندوق ذخيره ارزي بود كه يك فوريت اون در مجلس رأي نياورد و بايد ديد در آخر به كجا مي‌رسه. يه توضيح اجمالي درموردش بدم و اون اينكه اين برداشت، به منظور پرداخت بدهي دولت به بانك‌ها و در نتيجه افزايش سرمايه بانك‌ها و افزايش توان وام‌دهي به صنايع و اشخاص حقيقي و حقوقي و البته بازپرداخت بدهي‌هاي فوق كلان خويش به بانك مركزي صورت مي‌گيره كه درصورت موافقت مجلس شوراي اسلامي، اين اتفاق بوقوع مي‌پيونده و درصورت مخالفت، از دستور كار مجلس خارج مي‌شه!! 3- اين امري منطقي هست؛ چرا كه هرچقدر بودجه به نفت وابسته باشه، ضرر و زيان بيشتري گريبان اقتصاد كشور رو مي‌گيره. بازار نفت، به هيچ‌وجه بازار مطمئني نيست. الان رو نگاه نكنين كه به علت تنش‌هاي بوجود اومده، قيمت‌ها روزانه افزايش و يا كاهش داره. همين چند سال پيش، ما نفت 10 دلار رو تجربه كرديم. نفت 6 دلار رو تجربه كرديم. حالا حساب كنين كه درصورت پايين اومدن قيمت نفت و بالا بودن اين قيمت در بودجه، دولت با چه كسري بودجه‌ي وحشتناكي روبرو مي‌شه! كما اينكه شد (در زمان دولت آقاي خاتمي). بالكل بحث اقتصادي، بحثي نيست كه به اين سادگي‌ها و در قالب چند خط بشه درموردش توضيح داد؛ چرا كه هر متغير حتي ريز اقتصادي، فقط براي شرح و توضيح ساده‌اش، نياز به چندين نمودار و دهها خط و صفحه توضيح هست (با ياد و خاطره‌اي از استاد بزرگوار، دكتر مرتضي اسدي).

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مصطفي عزيز ممنون از اين كه به سوالاتم جواب داديد ولي باز هم نكاتي برام پيش اومد كه گفتم بيام و بيان بكنم تا اين نكات هم براي من روشن بشه 1- اگر بودجه 300 ميلياردي رقمي افسانه اي است چرا هيچ يك از روزنامه هاي اقتصادي كشور به بيان اين مسئله نپرداختند؟ چرا هيچ گزارشي مبني بر غير واقعي بودن اون نميدن؟ 2-در مورد صندوق ذخيره ارزي هم راستش رو بخايد قانع نشدم :lol: ببينيد اگه ما قيمت نفت رو در حدود 40 دلار در بودجه در نظر گرفتيم و نفت رو بالاي 100 دلار ميفروشيم پس بايد عملا بيش از دوبرابر در امد نفتي ما در هر سال به صندوق ذخيره ارزي افزوده بشه و اين رقم اونقدر كم نيست كه با برداشت هاي كم دولت تموم بشه من از رقم دقيق موجودي صندوق ذخيره ارزي اطلاع ندارم ولي فكر ميكنم زير 20 ميليارد دلار بود. خب اگر يه محاسبه كنيم ميبينيم بيش از 80 ميليارد دلار بايد تنها در سال گذشته به صندوق اضافه شده باشه. مگه دولت چقدر از حساب ذخيره ارزي برداشت ميكنه كه موجودي اون به اين حد رسيده؟ بازم ازتون تشكر ميكنم كه به سوالاتم جواب ميديد. ميدونم واقعا سخته با كسي كه اطلاعاتش از خودتون كمتره بحث كنيد ولي خب اين بزرگواري رو در حق من انجام بديد و من رو از اطلاعاتتون بي نصيب نگذاريد

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ببين دوست عزيز. اصلاً شما بفرمايين كدوم روزنامه اين رقم رو مطرح فرموده كه حالا بخوان بحث بود و نبودش رو بكنن؟ عزيز من. وقتي رئيس جمهور، كسي كه اين قانون رو امضاء كرده، چنين رقمي نگفته، پس شما چطور دارين مي‌گين كسي به اين رقم اعتراضي نكرده؟ مثل اينه كه بگين چرا هيچ‌كس اعتراض نمي‌كنه كه ايران 3 تا از عربستان خورده! هنوز كه بازي نكردن!! درمورد صندوق ذخيره ارزي هم عرض كردم؛ اگه دقت مي‌فرمودين. در همين بالا اشاره شد كه موجودي صندوق ذخيره ارزي، نزديك به 35 ميليارد دلار هست. حالا اين رو بذارين در كنار برداشت‌هاي دولت تا به رقم‌ واقعي‌اش برسين. بنده عرض كردم كه مازاد بودجه وارد اين صندوق مي‌شه. وقتي كه كل فروش نفت‌مون تقريباً 80 ميليارد بوده، شما چطور محاسبه فرمودين كه فقط 80 ميلياردش بايد بره تو صندوق ذخيره ارزي؟ بعد هم اينكه اولاً نفت ما، به قيمتي بسيار پايين‌تر از قيمت جهاني به فروش مي‌ره به دلايل متعددي كه اينجا، جاي بحثش نيست. ثانياً ما در صنايع نفتي، چيزي به نام پيش‌فروش نفت داريم. ثالثاً عرض كردم كه ورود پول به اقتصاد، بستگي به كشش اقتصادي داره. يه مثال مي‌زنم. فرض بفرمايين كه دارين مثلاً شيرموز درست مي‌كنين. آيا مياين هرچي موز و شير دارين داخل مخلوط كن بريزين؟ يا اينكه براساس ظرفيت و حجمش، اين كار رو انجام مي‌دين؟ اگه راه اول رو انتخاب كنين، نتيجه‌اش حروم شدن ميزان زيادي از موادتون (شير و موز)، كثيف شدن محيط، خوب هم نخوردن موز و ... هست. حالا اين مثال رو تعميم بدين به اقتصادي كه دهها پارامتر درش دخيل هستن. يه لحظه فكر كنين عاملي بيش از ميزان مورد نياز اقتصاد يك كشور بهش تزريق مي‌شه. در اون صورت، چه نتيجه‌اي رو به بار مياره؟ حالا مي‌خواد اين پول، وارد هر بخشي بشه. اگه زمينه‌اش نباشه، مي‌دونين چه بلايي سر جامعه مياره؟ رقم فروش نفت در بودجه، 51 دلار براي هر بشكه هست. سال گذشته، 33.6 دلار بود كه با توجه به افزايش جهاني قيمت نفت، اين ريسك صورت گرفت و اين افزايش لحاظ شد كه البته با احتساب تورم جهاني، متوجه مي‌شين كه اتفاق خاصي هم نيافتاده. حالا اين رو با احتساب تمامي مسائلي كه در اين سه پست اخير بيان كردم، يكجا در نظر بگيرين تا ببينين كه به پاسخ منطقي مي‌رسين يا كه خير. باز هم اگه سوالي بود در خدمتم. موفق باشيد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوست من. جواب شما اونقدر واضح هست كه اگه كسي فقط يه معلومات خيلي خيلي خيلي سطحي از صنايع كشور و همچنين نحوه قيمت‌گذاري‌ها بدونه، پاسخش رو مي‌تونه خودش بفهمه و حتي نيازي نيست كسي بهش بگه. قضيه شما شده مثل اون بنده خدا كه بهش گفتن جواب مسابقه «برج ايفل» هست ولي تابلو نكني. اونم اينطوري مي‌پرسه. جانداره؟ نه. تو جيب جا مي‌شه؟ نه. «خوب حتماً برج ايفله ديگه»! موفق باشيد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
حالا اگه میشه ما رو از بی اطلاعی در بیار و نحوه قیمت گذاری هارو بگو :sad: > برای نمونه قیمت خودرو کمری GL دنده اتوماتیک 1- قیمت خودرو (18.000.000 تومان) 2- 90 % گمرکی خودرو (16.200.000 تومان) 3- 5 % سهم واردکننده ( 900.000) 4- 5 % سهم مصرف کننده (900.000) 5- هزینه بیمه + شماره گذاری+ حمل و نقل+ ثبت سفارش (1.500.000 میلیون تومان) 6- 10 % سود وارد کننده - حقیقی یا حقوقی (4.000.000 میلیون) قیمت تمام شده= 41.500.000 تومان چرا> حتما برای حمایت از تولید کننده > حا لا پول 90 % گمرک کجا میره :lol: پراید 2 میلیون با هزینه تمام شده 8/5 میلیون تومن > حال با چه کیفیتی >این 6/5 میلیون کجا میره ------------------------ حالا خودت حساب کن ببین کشوری که سازنده تانک ونفربر... . انواع موشک(در کلاسهای مختلف و شاخه های مختلف ) > هواپیما > رادار در زمینهای مختلف . ساخت کشتی > زیردریای ... وهمچنین خریدهای خارجی >هزینه تربیت ونگهداری نیرو نظامی . هزینه های فرا منطقه ای و صدها پروژ در دست انجام و و و خیلی چیزهای دیگه که نمیشه شمرد تمام اینها برای کشوری که زیر ساختی برای صنایع نظامی نداشته شما که مطلع هستید بگید با این بوجه که اعلام شده با چه منطقی توانستیم به این سطح برسیم :crying: :mrgreen: هم به علم ساخت دست پیدا کنیم و زیر ساختهارو فراهم کنیم وهم تولید انبوه داشته باشیم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

شما بگو چرا بودجه 300 ميلياردي رو قبول نداريد؟ مگر تو رسانه ها اين رقم اعلام نشده؟

چیزی که در این دولت باعث تعجب و البته انتقاد همهء منتقدین و حتی برخی طرفداران این دولت شده همین میزان بودجه هائیه که در طول تاریخ ایران بی سابقه بوده . هم از لحاظ میزان بودجه و هم از لحاظ درصد افزایش اون ... در صورتی که یکی دیگر از صحبتهای انتخاباتی رئیس جمهور فعلی این بود که چرا حجم بودجهء دولت انقدر زیاده و چرا انقدر دولت وسیعه و به اصطلاح دولت تبدیل به یک کارفرمای بزرگ شده ؟؟!!!!!!!! و گفت من میخوام این تسدی گری دولت رو کم کنم . اما میبینیم که حالا پس از سه سال و اندی دقیقا 180 درجه بر عکس اون گفته ها اجرا شده و دولت کوچک که نشده هیچ چند برابر شده . بودجهء این دولت در سال 84 برابر 155 هزار میلیارد تومن و در سال 85 بالغ بر 195 هزار میلیارد تومن و در سال 86 برابر 231 هزار میلیارد تومن بوده !!!! امسال هم که طبق اون سرفصلهای بودجه که لینکش رو گذاشتم به 279 هزار میلیارد تومن رسیده !!!!!!!!!!!!! به نظرم بودجهء این دولت در طی تنها سه سالش از کل بودجه های 16 سال دولت هاشمی رفسنجانی و خاتمی بیشتر بوده ...
حالا اینکه با کسری مواجه میشه یا خیر خودش داستانی داره . مثلا برخی تحلیلگرا کسری بودجهء همین امسال رو 7-8 میلیارد دلار پیش بینی کردند و برخی حتی تا 30 میلیارد دلار کسری رو پیش بینی کردند . که در این مورد هم خیلی چیزها رو خود آدم میتونه بفهمه ! مثلا توی همون سرفصلها اگر بخونید بوجه واردات بنزین و گازوئیل رو 3 هزار میلیارد تومن در نظر گرفتند که مشخصه به وسط سال نکشیده با کسری مواجه میشه واسه همینم فکر کنم چند وقت پیش دولت لایحه متمم بودجه به مجلس ارائه داده بود ( چون نفت رو بشکه ای 40 دلار در نظر گرفتند . دولتهای قبل هم سعی میکردند قیمت نفت رو حداقل در نظر بگیرند تا اگر قیمتها کم شد با بحران مواجه نشن )

برای فهمیدن خیلی چیزها لازم نیست شما تحصیل کردهء انواع و اقسام علمها باشید . مثلا وقتی در تمام خبرگزاریها بودجهء دولت بالای 270 هزار میلیارد تومن اعلام شده دیگه این تفسیر و تحلیل نمیخواد . این یعنی بودجهء مملکت انقدره ! تحلیلش توی خود خبرشه ! اصلا مگر کسایی که توی تاپیکهای نظامی گوناگون این انجمن و دیگر انجمنها نظر میدن همه دوره های پیشرفته ء دافوس رفتند یا تخصصهای نظامی دارند ؟؟؟ حداکثرش تجربهء سربازی داشته باشند !!! اکثر غریب به اتفاق کسایی که اینجا عضون یا مثل من جوونند یا نوجوون !

من فکر نمی کنم بودجه بالا به خودی خود چیز بدی باشه . در مورد کوچک سازی دولت باید بگم حجم واگذاریهای دولت نهم طی سه سال گذشته به تنهایی بیش از 15 برابر کل مدت کاری دو دولت قبل هست. برای اولین بار چند روز پیش کرد زنگنه اعلام کرد که سهم دولت در اقتصاد از 80 درصد به 50 درصد کاهش پیدا کرده. همچنین سرعت انجام پروژه ها در این دولت به مراتب بهبود پیدا کرده بسیاری از پروژه ها از زمان دولت آقای رفسنجانی همینطور سال ها نا تمام باقی مونده بود. کشور ما ظرفیت جذب بودجه های بالا تر از این رو هم داره. بودجه عمرانی امسال یه چیزی حدود 5 برابر بودجه عمرانی سال آخر دولت قبلیه . قیمت حد اقل گرفتن نفت کاری نیست که فقط تو دولت های قبلی انجام شده باشه در همین دولت هم همینطور عمل شده مخصوصا وقتی نسبت قیمت تعیینی نفت در بودجه رو نسبت به قیمت واقعی در نظر بگیریم این مقایسه بهتر انجام میشه.
البته من تخصصی در اقتصاد ندارم و آمار و ارقام اون رو هم به طور دقیق به ذهن نمی سپارم ولی بسیاری از شاخص های اقتصادی طی این سه سال گذشته بهبود های چند برابری رو نسبت به دولت های گذشته داشته.
به عنوان مثال حجم صادرات غیر نفتی در پایان سال آخر دولت قبل به حدود 7 میلیارد دلار رسیده و این در حالیکه بعد از سه سال این شاخص به بیش از 20 میلیارد دلار رسیده.
افزایش 25 برابری کتابخانه ها نسبت به سال 83 یا افزایش سرانه اماکن ورزشی که الان دقیقا میزان افزایشش رو آمارشو ندارم ولی می دونم حد اقل بیش از دو برابر ه .
طبق آماری که خود دولت چند وقت پیش اعلام کرده :
حجم قراردادهای صنعتی بین دانشگاه و صنعت از 2 میلیارد تومان در سال 83 به 500 میلیارد تومان در سال جاری رسیده
در سه سال گذشته سرمایه گذاری صنعتی 172 درصد رشد داشته .
تولید نیرو از 68 تا 75 برابر 8600 مگاوات بوده در سالهای 76 تا 83، دوازده هزار و سيصد مگاوات بوده در حالیکه این میزان طی سه سال گذشته 12600 مگاوات بوده
ما الان از کمبود تولید بنزین رنج می بریم که کار احداث پالایشگاه برای جبران این کمبود باید در دولت های قبلی انجام میشد که الان دچار این کمبود نباشیم . تو این دولت برنامه احداث 7 پالایشگاه جدید و همچنین توسعه پالایشگاههای موجود برای افزایش بنزین در نظر گرفته شد که در صورت بهره برداری ما صادر کننده بنزین میشیم.
جتی بخش مسکن که شاید یکی از نقاط ضعف دولت نهم باشه ، من معتقدم این دولت به واقع اولین دولتی بود که واقعا طرحی برای رفع مشکل مسکن ارائه کرد حالا اینکه چقدر عملی و کاربردی باشه باید بشینیم ببینیم . حجم واگذاریهای زمین برای مسکن طی 16 سال دو دولت قبلی مجموعا برای یک میلیون و پنجاه هزار واحد مسکونی بوده و فقط طی سه سال گذشته برابر 1 میلیون و دویست و پنجاه هزار عدد بوده. ما برای اولین بار در تاریخ حد اقل بعد از جنگه که شاهد کاهش قیمت مسکن هستیم. هر چند در دو سال ابتدایی دولت نهم شاهد افزایش بالای قیمت مسکن بودیم.
میزان خطوط تلفن ثابت و همراه هم رشد بسیار بالایی رو شاهد بودیم. و البته افزایش اشتغال زایی و کاهش نرخ بیکاری و ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اقا مصطفي من در مورد صندوق ذخيره ارزي تا حدودي قانع شدم. خيلي ممنون ولي حرفتون در مورد مقدار بودجه رو قبول ندارم. يادمه اون زمان كه رييس جمهور بودجه رو تقديم مجلس كرد رسانه ها(تلويزيون) و روزنامه ها تيتر خبرشون اين بود: رييس جمهور بودجه 300 ميليارد دلاري را تقديم مجلس كرد. لينك اين خبر رو در خبر گزاري فارس هم دارم اگه ميخايد براتون بزرم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
رقم بودجه که یه چیز سری و محرمانه نیست که برای تعیین اون نیاز به این همه استدلال و استنباط باشه . اینترنت که دارید برید تو گوگل به فارسی و انگلیسی یه سرچی درباره بودجه سال جاری بکنید تا بتونید در منابع اقتصادی داخلی و خارجی از اون اطلاع پیدا کنید.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اقا مصطفي من در مورد صندوق ذخيره ارزي تا حدودي قانع شدم. خيلي ممنون
ولي حرفتون در مورد مقدار بودجه رو قبول ندارم. يادمه اون زمان كه رييس جمهور بودجه رو تقديم مجلس كرد رسانه ها(تلويزيون) و روزنامه ها تيتر خبرشون اين بود: رييس جمهور بودجه 300 ميليارد دلاري را تقديم مجلس كرد. لينك اين خبر رو در خبر گزاري فارس هم دارم اگه ميخايد براتون بزرم

آخه 300 میلیارد دلار خیلیه! اصلن درآمد دولت ما از کجاست؟ مالیات و نفت.نفت که مقدار فروشش مشخصه و مقداری هم که دولت میتونه برداره مشخصه و اینطور نیست که هر چقدر خواست برداره.بقیه اش هم میره توی خزانه و صندوق ذخیره.مالیات هم که مشحصه. چه جوری 300 میلیارد؟

من هم مشابه اینو زیاد شنیدم.حتی توی اخبار هم گاهن ارقامی بیان میشه که وقتی به دلار تبدیل کنیم همین حدود 300 میلیارد دلار در میاد. آقا کسی نیست بگه منظور این رسانه ها چیه؟ درواقع اینها چی رو با چی جمع میکنن که میشه 300 میلیارد دلار؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.