worior

مبانی آرایه فازی و هدف گیری در آن

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

با تشکر از اقا واریور
من یک سوال داشتم اگر امواج توسط این گونه رادارها به صورت کروی منتشر میشوند پس چطور امواج بازگشتی رو گیرنده های این رادار دریافت میکنند مثلا یک هدف در کنار این رادار یا پشت این رادار قرار داشته باشه وقتی امواج به اون سطح میخرن با همان زاویه باز تابش میشوند و ممکنه حتی به طرف این رادار باز نگردند
من فکر میکنم امواج در این رادارها به صورت خطی و به سمت روبروی رادار حرکت میکند چون الان بعضی از جنگنده ها که از این رادار استفاده میکنند انتن رادار با یک زاویه کم حرکت میکند البته مانند رادارهای پالس داپلر این حرکت مداوم نیست ولی برای زوم کردن روی یک قسمت از فضا قابل چرخش است
وسوال دوم اینکه اون گیرندهایی از رادار که رقم خونه ماتریسشون کمتر از 1.(اهداف پنهان کار) ایا توسط یک فی*لتر حذف میشه و کاربر نمیتونه اون رو ببینه یا با نشانه ضعیفتری روی اسکپ رادار قابل مشهده است و اگر این طوره ایا میشه با متمرکز کردن تمام فرستنده ها روی اون هدف تصویر واضح تری رو ازش بدست اورد؟
با تشکر

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
موج اينها عرضيه ! يعني در عرض منتشر ميشه ! شكل خروج اون به شكل انتن بستگي داره ...

رادارهاي داپلر اين امواج رو توسط بشقاب بجاي اينكه كروي منتشر بشوند بصورت متمركز منتشر ميكنند ! كه تقريبا يه كره ميشه كه يك طرف اون يعني طرف مقابل انتن به سمت جلو كش اومده ! و البته انتهاشون عايق كاري شده است تا امواج در هر جهتي منتشر نشه !

مثال لامپ رو فكر كنم بايد يادتون باشه توي پست قبلي گفتم حالا كاري كه بايد بكنيد اينه كه اون رو توي يدونه چراغ قوه فرض كنيد كه داخل چراغ يدونه ايينه محدب وجود داره و نور رو به سمت جلو تمركز ميده ...

البته نحوه انتشار و تحريك موج و كروي بودن انتشار ربطي به امواج بازگشتي نداره ! و اشتباه جا افتاده ! چرا كه نور هميشه در خط مستقيم منتشر ميشه اما در همه جهات كه موجي رو به همراه داره و ما ميگوييم كروي منتشر ميشه ! مثل تمامي لامپ ها ! اعم از آفتابي مهتابي و كم مصرف ! به غير از ليزر !..

بحث انتن و عايق كاري براي تفهيم نياز به الگو هاي تصويري داره كه اون رو شرح بديم مثلا انتن دو قطبي يا سهمي انتن ماركني يا انتن ياگي انتن هرتز و .... اين اواجر انتن فازي ...
هر كدوم مبناهاي محاسباتي خاصي بنا به كاربردشون دارند .. كه توضيحش حوصله و تصوير كشي فراوان ميخواد ...
[quote]وسوال دوم اینکه اون گیرندهایی از رادار که رقم خونه ماتریسشون کمتر از 1.(اهداف پنهان کار) ایا توسط یک فیل*تر حذف میشه و کاربر نمیتونه اون رو ببینه یا با نشانه ضعیفتری روی اسکپ رادار قابل مشهده است و اگر این طوره ایا میشه با متمرکز کردن تمام فرستنده ها روی اون هدف تصویر واضح تری رو ازش بدست اورد؟ [/quote]
اونها رو مثالي اوردم نه اينكه چنين چيزي در واقعيت وجود داشته باشه ...
معمولا درجه في*لتر كردن بعهده خود كاربر راداره و ميتونه بصورت بصري چنين چيزهايي رو بررسي كنه اما حدود پايين شباهت زيادي به نويز دارند و نميشه مورد تحليل قرارشون داد و اصطلاحا روشون از روي رادار قفل كرد ! اما اگر موشكي به نزديكي اونها بفرستند اون موشك ميتونه قفل كنه ! اين حدود خيلي پايين رو ممكنه نشه روي صفحه تشخيص داد اما سيستم محاسباتي ماتريس فازي مياد نويزهاي كمي قويتري كه الگوي حركتي خاصي دارند رو بررسي ميكنه و در صورت داشتن شرايط هدف اعلام ميكنه ...

[quote]اقا مقاله خیلی خوبی بود دست شما درد نکنه فقط یه سوال واسه من پیش اومد اونم اینه که اون اهدافی که دورترن یا پنهانکارن رو که عددش مثلا 0.3 هست رو خود رادار یا رادارهای دیگه یا بخشی از رادار اصلی روش تمرکز کنه و پالس قویتری رو با فرکانسهای مختلف (فرکانسها تو یه بازه معلوم) بفرسته تا این عدد بشه 0.3649785 یعنی دقت بیاد بالا حالا زمان فرستادن این موج رو داشته باشه و فاصله احتمالیش رو بدست بیاره و 5 ثانیه بعد بیاد دوباره این عملرو انجام بده و فاصله تقریبی رو بدست بیاره با توجه به اختلاف این اعداد که نشون دهنده مسافت طی شده هست و زمان که در اختیار خودمونه میشه سرعت جسم رو بدست اورد که از این طریق میشه نوع هدف رو مشخص کرد با توجه به سرعت بالای هواپیما
نمیدونم درست گفتم یا نه؟
با این تفاسیر اهداف پنهانکار هم شکار میشن[/quote]
نميدونم كه چنين روشي ميتونه كار ساز باشه يا نه و كار رو ممكنه خيلي سخت تر كنه ! اما امواج وقتي با يك طول مشخص ارسال بشن بازتاب اونها دستخوش تغيير ميشه و طول موج اونها كم ميشه كه اين تغيير رو ميشه مبناي محد.ده هدف يا جستچو تعريف كرد ..

اين رادارهاي زميني كه مستقلا از رادار كنترل اتش و ارتفاع بهره ميبرند ..
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
در مورد برخي مطالب بكار بردن واژه تشكر در برابر زحمت كشيده شده براي آن بسيار حقير است.اما اين تنها كاريست كه مي توان انجام داد و صميمانه از ارايه اين مظلب خوب و مفيد تشكر مي كنم و براي دوست خوبمان واريور عزيز آرزوي توفيق روزافزون دارم. icon_wink :| :cry:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
پس با این حساب این رادارها یک نقطه کور دارند اون هم دقیقا پشت این رادارهاست مانند همون لامپی که یک نقطه در پشت خودش رو نمیتونه به خاطر داشتن سرپیچ روشن کنه

اگر این طور باشه رادارهای ارایه فازی با توان برابر با یک رادار پالس داپلر دارای برد کمتری باید باشه چون در واقع انرزی خودش رو در کل فضا تقسیم میکنه ولی شاید این کار رو با افزایش فرکانس بشه جبران کرد چون امواج با فرکانس بالا دارای انرزی بیشتری هستند ولی باز هم یک مشکلی پیش میاد اون هم کاهش کیفیت وضوح هدف خواهد بود که ممکنه برای سیستم IFF مشکل ساز بشه

اما یک سوال دیگه درسته که این رادارها به طور مداوم هر کدوم از ارایه ها در حال تغییر فرکانس خودش هست ولی به هر حال در یک پهنای باند محدودی کار میکنه که اگر در این محدوده امواجی روی روی این رادار ارسال کنیم باز هم مانند رادارهای پالس داپلر اسکپ رادار سفید خواهد شد یعنی اشباع راداری رخ میده پس چطور در مقابل این گونه جنگ الکترونیکها مقاوم هستند

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]پس با این حساب این رادارها یک نقطه کور دارند اون هم دقیقا پشت این رادارهاست مانند همون لامپی که یک نقطه در پشت خودش رو نمیتونه به خاطر داشتن سرپیچ روشن کنه [/quote]
به همين دليله كه رادار ها چرخش دارند !

[quote]اگر این طور باشه رادارهای ارایه فازی با توان برابر با یک رادار پالس داپلر دارای برد کمتری باید باشه چون در واقع انرزی خودش رو در کل فضا تقسیم میکنه ولی شاید این کار رو با افزایش فرکانس بشه جبران کرد چون امواج با فرکانس بالا دارای انرزی بیشتری هستند ولی باز هم یک مشکلی پیش میاد اون هم کاهش کیفیت وضوح هدف خواهد بود که ممکنه برای سیستم IFF مشکل ساز بشه
[/quote]طول انتن و انرژي موج رابطه مستقيمي با برد دارد ! علاوه بر اينكه برخي طول موجها محدوديت ارسال دارند ...
و معمولا وجود هدف مهمه اونهم به اين خاطر كه ميشه به محدوده اون موشكي فرستاد تا خود اون موشك هدف رو رهگيري كنه ...

مقاومت با فيلتراسيون و تغيير سيگنال رخ ميده ! به اين صورت كه ميشه وقتي اوجا تشديد كننده روي انتن ايجاد ميشن مركز رو كشف كرد و به سمتش موشك شليك كرد ! يا با تعويض سيگنال يا رادار رزرو محدوده رو به خارج از توان جيمينگ كنوني تغيير داد ..
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اگر فرصت شد و خدا خواست ..
بزودي در مورد ارسال امواج توسط سيستم فازي و نحوه چرخش امواج در چند زاويه از يك منبع ! به همراه يك سري اطلاعات در مورد شمايل و كليت انتن ها تاپيك ميزنم ...
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام به همه دوستان.

لطفا نگین بحث قدیمی بیرون کشیدم چون بحث مهمیه. چیکار کنم که الان دیدمش؟!

قبل از هر صحبتی لازم میدونم از برادر واریور (ابراهیم عزیز اگه درست گفته باشم!) تشکر ویژه داشته باشم هم بابت این مقاله و هم همه مطالب علمی و مفیدی که می نویسن. من که به شخصه خیلی چیزها از مقالات ایشون یاد گرفتم.
همچنین تشکر کنم از دوستانی که در بحثها شرکت می کنن و از نظرات تخصصی خودشون ما رو بهره مند می کنن.

و اما در مورد رادار آرایه فازی:

برادر واریور به خوبی مشخصات و عملکرد این رادار رو توضیح دادن و من فقط نکات ریزی که وجود داره رو مطرح می کنم تا دوستان دقیقا به عملکرد این رادارها پی ببرن.

همونطور که خوندین، این رادار از آرایه ای از فرستنده ها و گیرنده ها تشکیل شده. اما چرا اسم اون رو گذاشتن آرایه [size=18]فازی[/size]؟

نکته مهم در این رادارها اینه: در این رادارها، فرستنده ها، هرکدوم یه مدار تغییر فاز دارن. (اگه متقاضی زیاد بود، مقاله ای درمورد فاز و تاثیر اون مینویسم. درغیر اینصورت فرض بر اینه که اطلاعات کافیه!)
وقتی فرستنده محیط رو میخواد اسکن کنه، یه منبع RF سیگنال موردنظر رو تولید می کنه. این سیگنال، بین همه فرستنده ها تقسیم میشه. هر فرستنده، طبق برنامه و زاویه مورد نظر برای اسکن، یه شیفت زمانی به سیگنال میده (شیفت فاز) و بعد از تقویت، سیگنال تغییر پیداکرده به آنتن فرستاده میشه.

حالا نتیجه این عمل چیه؟
برآیند موج رو احتمالا خیلیها میدونین. این تغییرات فاز (که کاملا تحت کنترله) باعث میشه نقطه ای که میخوایم اسکن کنیم امواج در اون نقطه (مسیر) تقویت بشن و در جهتهای دیگه، موج میمیره. بنابراین، اگه حتی دشمن بخواد از سیستمهای جنگ الکترونیک استفاده کنه و امواج مشابه بفرسته، نه تنها روی رادار تاثیر نمیذاره بلکه خود اون سیستم مزاحم به راحتی کشف میشه!
کاربرد دوم این مساله هم، دیدن زوایای مختلف بدون نیاز به حرکت فیزیکی رادار هست. یعنی برآیند سازنده امواج، با تغییرات فاز به محل مورد نظر منتقل میشه.

امیدوارم تونسته باشم منظورم رو برسونم. اگه نه، بفرمایین تا کاملتر و با شکل توضیح بدم. (البته هر موقع تونستم فرصت کافی پیدا کنم)

[quote]
پس با این حساب این رادارها یک نقطه کور دارند اون هم دقیقا پشت این رادارهاست مانند همون لامپی که یک نقطه در پشت خودش رو نمیتونه به خاطر داشتن سرپیچ روشن کنه
[/quote]

برادر عزیز هیچ راداری نمیتونه زاویه ای بیشتر از چند درجه رو ببینه! چه برسه به پشتش!

اما مزیت این رادار اینه که برای دیدن زوایای مختلف (حداکثر حدود 60 درجه از مرکز به هر طرف) نیازی به چرخش نداره و بوسیله نرم افزار انجام میشه. این هم برای یه رادار فوق العاده است.

[quote]اگر این طور باشه رادارهای ارایه فازی با توان برابر با یک رادار پالس داپلر دارای برد کمتری باید باشه چون در واقع انرزی خودش رو در کل فضا تقسیم میکنه[/quote]
ظاهرا بله. ولی با توضیحاتی که ارائه دادم، اگه زاویه پخش هر دو رادار رو برابر بگیریم، برد مفید آرایه فازی به مراتب بیشتر هم هست! (البته معمولا در این رادارها، برد رو فدای فاصله می کنن و نتیجه ملموس، برد بیشتر نیست.)

[quote]اما یک سوال دیگه درسته که این رادارها به طور مداوم هر کدوم از ارایه ها در حال تغییر فرکانس خودش هست ولی به هر حال در یک پهنای باند محدودی کار میکنه که اگر در این محدوده امواجی روی روی این رادار ارسال کنیم باز هم مانند رادارهای پالس داپلر اسکپ رادار سفید خواهد شد یعنی اشباع راداری رخ میده پس چطور در مقابل این گونه جنگ الکترونیکها مقاوم هستند[/quote]
همونطور که عرض کردم! این رادارها با اون روشهای قدیمی سفید نمیشن. چون گیرنده اونها فقط همون زاویه ای رو میگیره که باید بگیره و موجی که از جهت دیگه بیاد، روش تاثیر نداره و فقط خودش رو لو داده! (باتوجه به اینکه تو اون زاویه خاص رادار سفید میشه)

درمورد بقیه مطالب هم فکر می کنم جواب اکثر سوالات مشخص شد اما اگه باز هم سوالی باشه من (و البته برادر واریور؛ با اولویت ویژه) در خدمتیم.

موفق باشین.

یا علی

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشكر از ميثم عزيز ...
الان يادم اومد يه قولي دادم ولي فراموش كردم . چون فرصت نميكنم تاپيك بزنم با اين تصوير حلش ميكنم ... :mrgreen:

اين تصوير نحوه انتشار پالس و تغيير فاز در ارسال رو نشون ميده ! و همچنين ميگه كه در يك سيستم فازي پالس داپلر چطور امكانپذير ميشه /.

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/if3_big.gif[/img]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
worior گرامي، تصويري كه قرار داديد بسيار گويا است. متشكرم.

اينطور كه فهميدم، هر زاويه فاز متناسب با زمان تاخير مشخصي است. و زمان تاخير حداكثر متناسب با دوره زماني هر اسكن كل صفحه رادار است. و اگر اشتباه نكنم دوره زماني هر اسكن كل صفحه بستگي به ابعاد رادار دارد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
حالا فهمیدم هرچی میخوندم بیشتر گیج میشدم :lol: این تصویر کار چندین صفحه متن رو میکنه زودتر میزاشتیش :mrgreen: اگه از این تصاویر گویا بازم داری بی زحمت بزار :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]اگه از این تصاویر گویا بازم داری بی زحمت بزار [/quote]
اينها رو هم ببين پس ... :
مربوط به دريافت هست ..
http://www.military.ir/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=10818
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام.
خيلي ممنون از مطالب فوق العاده جالبتون. منم چندتا سوال داشتم. ببخشيد خيلي سوالات ابتدايي هستش!
1-:اما امواج وقتي با يك طول مشخص ارسال بشن بازتاب اونها دستخوش تغيير ميشه و طول موج اونها كم ميشه:
امكان داره يك رادار امواج با طول موجهاي متغير ارسال كنه؟
2- فركانس رادارها در محدوده هم روشون اثر ميذاره؟ روي اطلاعات دريافتي شون؟
3- كلا شرايط آب و هوايي روي رادارها چقدر موثره؟
4- رادارهاي فازي روشون ديگه پارازيت اعمال نميشه؟
5-در انواع شرايط جغرافيايي، مثلا كوهستاني، دشت، دريا، نوع رادار هاي مورد استفاده متفاوته؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.