worior

مبانی آرایه فازی و هدف گیری در آن

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

خیلی جالبه! تا حالا چنین موضوعی رو به فارسی ندیده بودم!

دوستانی که به موضوع شناسایی و رهگیری راداری علاقمند هستند میتوانند به کتاب آشکارسازی رادار و سیستمهای ردگیری ترجمه دکتر حجت کاشانی مراجعه کنند. چاپ 1375! :oops: اگه پیدا کنید! اطلاع ندارم تجدید چاپ شده یا نه؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
البته دوستان در مورد این رادار دو چیز خیلی مهم رو یادم رفت بگم :lol:
اول اینکه گشت و کشف اهداف توسط این رادار با استفاده از چرخش امواج بجای چرخش آنتن است
یعنی با استفاده از مکانیسمی که دارم روش بررسی میکنم امواج پهنه آسمان رو نگاه میکنن و در اون میگردن :oops:

دوم اینکه اکثر این رادار ها توانایی تشخیص مسافت رو ندارن :lol: و بطور جداگانه از رادار تشخیص ارتفاع استفاده میکنن :mrgreen:

ولی این قابلیت رو دارن تا حتی زمان روبرو شدن با جیمینگ باقی اهداف در اطراف محدوده دید که با جیمینگ بلوک شده رو کشف کنند :lol:
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]البته دوستان در مورد این رادار دو چیز خیلی مهم رو یادم رفت بگم :lol:
اول اینکه گشت و کشف اهداف توسط این رادار با استفاده از چرخش امواج بجای چرخش آنتن است
یعنی با استفاده از مکانیسمی که دارم روش بررسی میکنم امواج پهنه آسمان رو نگاه میکنن و در اون میگردن :oops:

دوم اینکه اکثر این رادار ها توانایی تشخیص مسافت رو ندارن :lol: و بطور جداگانه از رادار تشخیص ارتفاع استفاده میکنن :mrgreen:

ولی این قابلیت رو دارن تا حتی زمان روبرو شدن با جیمینگ باقی اهداف در اطراف محدوده دید که با جیمینگ بلوک شده رو کشف کنند :lol:[/quote]
فکر میکنم تشخیص ارتفاع هم با همین رادارهاقابل انجام باشه
وقتی امواج از هر نود رادار منتشر میشن ( حرکت موج دایره ای ) مطمئنن هر هدفی توی فضا از تمام این رادارها امواج دریافت و بازگشت میکنه
فکر کنم با استفاده از تفاضل بین دو یا تعداد بیشتر مقادیر بازگشتی ارتفاع هم مشخص بتونه بشه..
نی دو نم :lol:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]فکر میکنم تشخیص ارتفاع هم با همین رادارهاقابل انجام باشه
وقتی امواج از هر نود رادار منتشر میشن ( حرکت موج دایره ای ) مطمئنن هر هدفی توی فضا از تمام این رادارها امواج دریافت و بازگشت میکنه
فکر کنم با استفاده از تفاضل بین دو یا تعداد بیشتر مقادیر بازگشتی ارتفاع هم مشخص بتونه بشه..
نی دو نم :mrgreen: [/quote]
به همین خاطر از طول موج رنجی استفاده میکنن مثلا بین فلان تا فلان گیگاهرتز اون موقع این پالسها باید در کسری از میکرو ثانیه تعویض بشن تا اختلاف پالس دریافتی با قبلی مورد تحلیل زمانی بر اساس R=V.t قرار بگیرن ولی حالت بدی داره چون چند آنتن دارن جاهای مختلف آسمون رو اسکن میکنن بعد این انتشار امواج گاهی تو فواصل مختلف ایجاد خطا در تشخیص فاصله میکنه ضمن اینکه فرمول مثلثاتی کشف هدف رو در زاویه مستقیم با رادار توضیح دادم در صورتی که یک زاویه کناری هم وجود داره مثلا 35 درجه سمت چپ رادار به همین خاطر تشخیص ارتفاع کمی سخت میشه ولی این رادارها فقط به زمان شلیک به هدف احتیاج به دونستن ارتفاع دارن خوب نیازی نیست زیاد خودشون رو تو درد سر بندازن :oops:
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
رادارهای آرایه فازی قادر به تشخیص ارتقاع با بررسی امواج رفت و برگشتی هستند هر چند عمل تشخیص ارتفاع با شناسایی و رهگیری هدف متفاوت است اما یکی از امکانات جانبی این نوع رادار میباشد.

از روش مورد استفاده در جنگنده های مختلف خبر ندارم اما روش ساده ای که به ذهنم میرسه ترکیب رادار و دستگاه ارتفاع سنج است. رادار امواجی را در محدوده مشخصی نسبت به محور افقی مثلا +30 و -30 درجه ارسال میکند. ارتفاع هواپیما مشخص است و زمان ارسال امواج را هم میدانیم. کافی است فاصله از هدف را با بررسی زمان رفت و برگشت امواج بدست آوریم. این فاصله خطی خواهد بود که یک ضلع از زاویه قائم الزاویه است. ضلع دیگر منطبق بر محور افقی هواپیما و ضلع سوم که همان اختلاف ارتفاع باشد روبروی هواپیما و عمود بر هدف قرار دارد. با معلوم بودن زاویه انتشار امواج برگشتی نسبت به محور افقی هواپیما با یک حل ساده ریاضی طول ضلع سوم بدست خواهد آمد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]رادارهای آرایه فازی قادر به تشخیص ارتقاع با بررسی امواج رفت و برگشتی هستند هر چند عمل تشخیص ارتفاع با شناسایی و رهگیری هدف متفاوت است اما یکی از امکانات جانبی این نوع رادار میباشد.

از روش مورد استفاده در جنگنده های مختلف خبر ندارم اما روش ساده ای که به ذهنم میرسه ترکیب رادار و دستگاه ارتفاع سنج است. رادار امواجی را در محدوده مشخصی نسبت به محور افقی مثلا +30 و -30 درجه ارسال میکند. ارتفاع هواپیما مشخص است و زمان ارسال امواج را هم میدانیم. کافی است فاصله از هدف را با بررسی زمان رفت و برگشت امواج بدست آوریم. این فاصله خطی خواهد بود که یک ضلع از زاویه قائم الزاویه است. ضلع دیگر منطبق بر محور افقی هواپیما و ضلع سوم که همان اختلاف ارتفاع باشد روبروی هواپیما و عمود بر هدف قرار دارد. با معلوم بودن زاویه انتشار امواج برگشتی نسبت به محور افقی هواپیما با یک حل ساده ریاضی طول ضلع سوم بدست خواهد آمد.[/quote]

سعید جان تاپیک رو مزین فرمودی :oops:

ولی خیلی پیچیده تره یکم هم به فضا زمان مربوط میشه و غیره... که فکر کنم حوصله نباشه اگه شد میگم :mrgreen:
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
worior جان خداييش دست درد نكنه
خيلي وقت بود كه دنبال يه مطلب درست و درمون در مورد اينگونه از رادارها ميگشتم كه زحمتشو كشيدي
البته دوست عزيزمون hamed_713 قبلا توضيحاتي داده بودند
كه در اينجا من مجددا از هر دوي شما عزيزان تشكر مي كنم
ولي يه لطفي كنه و بفرما كه توچه هواپيما و احيانا موشكهايي از اين نوع از رادار استفاده ميشه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
در مورد موشکها اطلاع دقیقی ندارم تو خود متن عکس از رادار آر 77 و آمرام هست در مورد رادار پایین تر 4 لینک گذاشتم که سرورمون سژینم و آقا سعید در موردشون زحمت زیادی کشیدن و اطلاعات کاملی در مورد انواع اونها هست :oops:
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آخه بدبختي اين جاست كه وقتي ميري رشته مخابرات ميشيني كتاب راداري كه ميخوني تكنولوژيش مربوط به جنگ جهاني دوم است icon_wink اي كاش كتاب مدرن تر بود منم ميخوندمش.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشكر از دوستان مخصوصآ worior عزيز.
من اطلاع زيادي از رادار ندارم ولي هر كدام از اين گيرنده ها امواج بازتاب شده از كليه ي اهداف را در طول بازه ي زماني بسته به فاصله ي هدف دريافت مي كنند. حالا چرا بايد به جاي يك گيرنده ي بزرگتر از چندين گيرنده ي كوچكتر استفاده شود.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]من اطلاع زيادي از رادار ندارم ولي هر كدام از اين گيرنده ها امواج بازتاب شده از كليه ي اهداف را در طول بازه ي زماني بسته به فاصله ي هدف دريافت مي كنند. حالا چرا بايد به جاي يك گيرنده ي بزرگتر از چندين گيرنده ي كوچكتر استفاده شود.

[/quote]
خير همه با هم دريافت نميكنند !
بلكه تصوير مقابل را با جزييات بالا ظاهر ميكنند !

به تصاوير خود در اينه دقت اگر دقت كنيد ميبينيد كه بازگشت تصوير شما تمام اينه را نگرفته اگر كاملا صاف و بدون انحنا باشد !
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مگر امواج به صورت كروي فرستاده نمي شوند. پس به صورت كروي هم بازتاب مي شوند نه خطي. اگر اشتباه مي كنم بگيد؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]مگر امواج به صورت كروي فرستاده نمي شوند. پس به صورت كروي هم بازتاب مي شوند نه خطي. اگر اشتباه مي كنم بگيد؟[/quote]
البته كه امواج به صورت كروي منتشر ميشوند ! كسي منكر نيست !
ولي فقط موج نه نور ...

ولي اين نحوه انتشار است ! مثل لامپ 100 وات و...

در اصل امواج الكترومغناطيس همان نور هستند ديگه ! فقط بازه 500 تا 700 نانومترشو ماميبينيم همين ! از اين بالاتر ميشه ماوراي بنفش ! و از اين پايين تر ميشه مادون قرمز ! البته در همين رده غير از رنگ بار هم منتق ميكنند ! و وقتي رنگي نداشته باشند بار را منتقل ميكنند كه به ان امواج الكترو مغناطيسي گفته ميشود همين امواج داراي دو لبه موج با پلاريته متفاوت است كه يكي مغناطيسي و ميدان ساز و ديگري الكتريكي است ! اشتباه نشود الكترون جابجا نميكند ولي در ميدان الكتريكي تاثير ميگذارد و ميپذيرد ...

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/elecmag.gif[/img]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اقا مقاله خیلی خوبی بود دست شما درد نکنه فقط یه سوال واسه من پیش اومد اونم اینه که اون اهدافی که دورترن یا پنهانکارن رو که عددش مثلا 0.3 هست رو خود رادار یا رادارهای دیگه یا بخشی از رادار اصلی روش تمرکز کنه و پالس قویتری رو با فرکانسهای مختلف (فرکانسها تو یه بازه معلوم) بفرسته تا این عدد بشه 0.3649785 یعنی دقت بیاد بالا حالا زمان فرستادن این موج رو داشته باشه و فاصله احتمالیش رو بدست بیاره و 5 ثانیه بعد بیاد دوباره این عملرو انجام بده و فاصله تقریبی رو بدست بیاره با توجه به اختلاف این اعداد که نشون دهنده مسافت طی شده هست و زمان که در اختیار خودمونه میشه سرعت جسم رو بدست اورد که از این طریق میشه نوع هدف رو مشخص کرد با توجه به سرعت بالای هواپیما
نمیدونم درست گفتم یا نه؟
با این تفاسیر اهداف پنهانکار هم شکار میشن

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.