mostafa2426

موشک Scarp, R-36 , ss-9

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[center][img]http://www.fas.org/nuke/guide/russia/icbm/r-36_1.jpg[/img][/center]

[b]ss-9 یک موشک بالستیک قاره پیما بود . این موشک در واقع نسل سوم موشک های ICBM روسیه بود که در ادامه طرح های ss-7 و ss-8 ساخته شد .
در ابتدا گمان بر این بود که ss-9 برای درگیری با اهداف غیر نظامی بزرگ مانند شهرها طراحی شده است اما هدف اصلی آن مقابله با نیروی موشکی ICBM ایالات متحده بود . بردss-9 این اجازه را به شوروی می داد تا هر هدفی را در ایالات متحده و امریکا از طریق پایگاه های خود در روسیه نابود سازد . در واقع این موشک ایالات متحده را ار هرگونه حمله نظامی به اتحاد جماهیر شوروی باز می داشت .
شوروی در مجموع 4 مدل از سری موشک هایss-9 تولید کرد . مد1 دارای یک کلاهک متعارف بود . مد 2 دارای یک کلاهک هسته ای که اندازه آن 2 برابر کلاهک مد 1 بود . مد 3 مجهز به سیستم FOBS بود و مد 4 قابلیت حمل 3 کلاهک را داشت تا بتواند با کلاهک های کوچکتر سپر دفاع ضد موشکی را در هم بشکند . مدل 5 این موشک برای نابود سازی ماهواره ها طراحی شده بود اما هرگز تایید نشد .
تمامی مدل های ss-9 از موتور 2 مرحله ای سوخت مایع ، سیستم هدایت کاملا داخلی استفاده می کردند . این موشک ها دارای طولی معادل 32.2 متر و عرض 3 متر داشتند . این موشک ها از طریق سیلو های زمینی پرتاب می شدند . مد 1 و مد 2 این موشک دارای وزنی معادل183890 کیلوگرم بودند که بترتیب می توانستند کلاهکی به وزن 3950 کیلوگرم ( MT 5 ) و 5835 (MT 10 ) را حمل نمایند . مد 3 این موشک توانایی استفاد از سیستم FOBS را دارد . این مدل دارای وزن 180000 کیلوگرم که می تواند یک کلاهک هسته ای با بازده MT 5 به وزن 6000 کیلوگرم را حمل نماید .
مدل4 این موشک اولین موشک روسی بود که قابلیت حمل چندین کلاهک را داشت . حداکثر وزن کلاهک این موشک 6000 کیلوگرم بود که می توانست 3 کلاهک هسته ای با قدرت 2.3 MT را حمل نماید . این مدل از موشک دارای وزن 183000 کیلوگرم بود .
مد 1 و 2 این موشک دارای بردی معادل 15500 کیلومتر و خطای دایرهای 1200 متر و مد 4 دارای برد 12000 کیلومتر بود . . دقت مد 3 و 4 این موشک هیچگاه از طرف روسیه افشا نشد .
پروژه ss-9 از سال 1962 آغاز گردید . مد 1 و 2 این موشک در سال1967 و مد3 و4 در سال 1968 وارد خدمت گردید .
در سال 1971 تعداد 255 عدد از مد 1،2،3 این موشک موجود بود و در سال 1973 تعداد 100 عدد از مد 4 وجود داشت .
تمامی مدل های ss-9 به غیر از مد3 در سال 1979 باز نشسته شدند . با استفاده از نسخه مد 3 این موشک می توان اهداف استراتژیکی که محدودیت پیمان های نظامی برای نابود سازی آن وجود دارد نابود کرد .

مشخصات:
كشور : فدراسیون روسیه
نام ثبت شده : Scarp, R-36
گروه بندی : ICBM
مدت زمان خدمت : 1979-1967
جايگاه : ثابت سیلوهای زمینی
طول : 32.20 متر
قطر : 3 متر
وزن پرتاب : 183890 كيلوگرم
برد :15500 كيلومتر
پيشرانه : 2 مرحله اي سوخت مایع
وضعیت : از رده خارج شده

مترجم : mostafa2426
استفاده از این مطالب تنها با ذکر نامmilitary.ir مجاز می باشد [/b]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جالب بود شکستن سپر موشکی توی اون سالها مد نظر بوده.
زدن ماهواره ها : دوستان امکانش هست در مورد توانایی ماهواره های نظامی دهه 60 تا 80 یه تحقیقی بشه.یا اگر قبلا شده لینکش رو قرار بدید.
جالبتر 3 متر قطر و 32 متر طول و کلاهک هسته ای 6 تنی :mrgreen: .
هزینه ساخت هم ننوشته بودن.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]جالب بود شکستن سپر موشکی توی اون سالها مد نظر بوده.
زدن ماهواره ها : دوستان امکانش هست در مورد توانایی ماهواره های نظامی دهه 60 تا 80 یه تحقیقی بشه.یا اگر قبلا شده لینکش رو قرار بدید.
جالبتر 3 متر قطر و 32 متر طول و کلاهک هسته ای 6 تنی :oops: .
هزینه ساخت هم ننوشته بودن.[/quote]
تومنبعی که من ازش ترجمه کردم چیزه دیگری نبود . icon_eek
اماکسی می دونه این سیستم FOBS چیه .
یه چیزایی خوندما اما نفهمیدم . ممنون میشم اگه کسی میدونه یه توضیح کوچیک بده . :mrgreen: :lol:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]جالب بود شکستن سپر موشکی توی اون سالها مد نظر بوده.
تومنبعی که من ازش ترجمه کردم چیزه دیگری نبود . :oops:
یه چیزایی خوندما اما نفهمیدم . ممنون میشم اگه کسی میدونه یه توضیح کوچیک بده . :lol: icon_eek[/quote]
مصطفی جان FOBS مخفف چه کلاماتیه :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote][quote]جالب بود شکستن سپر موشکی توی اون سالها مد نظر بوده.
تومنبعی که من ازش ترجمه کردم چیزه دیگری نبود . :oops:
یه چیزایی خوندما اما نفهمیدم . ممنون میشم اگه کسی میدونه یه توضیح کوچیک بده . :lol: icon_eek[/quote]
مصطفی جان FOBS مخفف چه کلاماتیه :mrgreen:[/quote]

Fractional Orbital Bombardment System

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
Fractional Orbital Bombardment System
عجب تکنیک جالب :mrgreen: حتما در مورد این باید تحقیق کنم فکر نکنم بتونه دقتی ماسبی داشته باشه اما به احتمال زیاد هدف اون پخش کردن تعدای کلاهک در مدار برای زدن هدفی خاص توسط هر کدام بوده اگر اشتباه نکنم الان یه گشت میزنم جواب میدم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
این تکنیکی برای شلیک موشک از به هر نقطه از عالم در هر بردی بود به گونه ای که می تونست به جنوب آمریکا وارد بشه اما شمال و بزنه برای این کار هم ابتدا موشک رو با چند کلاهک مثل ماهواره در مدار LEO قرار میداند که میتونست در مدار به هر سویی بره و چون دارای سرعت بود به سوخت هم نیازی نداشت اما این قابلیت رو داشته تا حرکات غیر قابل شناسایی توسط رادار های پیش اخطار انجام بده و بعد از گشتن مدار در نقطه ای که به ناگاه برای اون تعیین میشد کلاهک های مجتمع شده به سرعت تغییر مدار میدن و به سمت اهداف مختلفی روانه میشن . اینطور فرض کنید که یک ماهواره حاوی تعدای کلاهک هسته ای رو در مدار لئو قرار دادید که بنا به دستور زمینی در مدار حرکتش کلاهک ها رو دست جمعی یا تکی روی هدف رها میکنه و میتونه اهداف مختلفی مثلا سراسر آمریکا رو در یک شلیک بزنه . :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]این تکنیکی برای شلیک موشک از به هر نقطه از عالم در هر بردی بود به گونه ای که می تونست به جنوب آمریکا وارد بشه اما شمال و بزنه برای این کار هم ابتدا موشک رو با چند کلاهک مثل ماهواره در مدار LEO قرار میداند که میتونست در مدار به هر سویی بره و چون دارای سرعت بود به سوخت هم نیازی نداشت اما این قابلیت رو داشته تا حرکات غیر قابل شناسایی توسط رادار های پیش اخطار انجام بده و بعد از گشتن مدار در نقطه ای که به ناگاه برای اون تعیین میشد کلاهک های مجتمع شده به سرعت تغییر مدار میدن و به سمت اهداف مختلفی روانه میشن . اینطور فرض کنید که یک ماهواره حاوی تعدای کلاهک هسته ای رو در مدار لئو قرار دادید که بنا به دستور زمینی در مدار حرکتش کلاهک ها رو دست جمعی یا تکی روی هدف رها میکنه و میتونه اهداف مختلفی مثلا سراسر آمریکا رو در یک شلیک بزنه . :mrgreen:[/quote]

خیلی خیلی جالبه :lol: icon_eek
یعنی یه سلاح اتمی اماده به شلیک که اصلا معلوم نیست از کجا شلیک میشه . من خبری مبنی بر از رده خارج شدن مد 3 این موشک نشنیدم . احتمالش هست که تو مدار باشه ؟ :oops:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مطلب جالبی بود. از شما به خاطر جالبتون تشکر میکنم.

به نظر من روسیه برترین سیستم های موشکی دنیا رو در اختیار داره و میتونه به راحتی هر سیستم ضدموشکی رو دور بزنه. :lol: icon_eek :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مصطفی جان ممنون و برای جلوگیری از ارسال پستهای تکراری تشکر در این پست از بابت چند مطلب اخیرت تشکر میکنم. :lol:

worior,
حالا شما کجاشو دیدی! روش بمباران مداری خیلی کاربرد داره شاید نسل موشکهای قاره پیما رو منقرض کنه! :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
البته سیستمی برای ردگیری و مقابله با بمب ریزی مداری همچنین در تکمیل سپر موشکی طراحی شده بود که از عملیاتی شدنش خبر ندارم اما این قابلیت رو داشت تا با تسلیحات انرژی جنبشی هم به اهداف زمینی هوایی حمله کنه هم ماهواره های و تسلیحات مداری.
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/rods_from_god.jpg[/img]
البته این تصویر اصلی اون نیست ولی مشابه اونه .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
طبق دو مواقتنامه(فضای خارجی و سالت2) بکارگیری فوبس ممنوع شده.

موشکهایی که از این سیستم استفاده می کردند»
همین آر36
جی ار -1 که به دلیل مشکلات انجین لغوشد.
آر-46 که اون هم لغوشد.

سیستمهای ضدبالستیک مثه جنگ ستارگان آمریکا سابقه ای خیلی قدیمی دارند. روسها برای عقب نموندن از سیستمهای ضدبالستیک آمریکا این سیستم رو ارائه کردند تا احتمال کشف و نابودی کلاهکهای هسته ای خود را به حداقل برسونند.

تا اونجا که من خوندم این سیستمها کلا در میانه دهه 80 و دوران گورباچف کنارگذاشته شدند. خود من فکر می کنم دلایل فنی داشته ولی این فقط یه نظر شخصی است.

در ضمن دوستان توجه کنند که همچین سیستمهای خیلی خطرناکتر از اون هستند که به نظر می آیند و کوچکترین اشتباه نرم افزاری یا یه فالت در مدارهایشون ممکنه تمام کره زمین رو پودر کنه. کلاهکی که در ارتفاع خیلی پایین شلیک میشه و جلوگیری از اون خیلی مشکله اگر با کمترین نقص فنی شلیک بشه جایی برای عذرخواهی نمی گذاره.

به هرحال سیستم ابتکاری جالبیه و شایدبعدها نسلهای دیگری از اون رو شاهد باشیم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
درسته بمباران مداری رو آمریکا و روسیه ظاهرا کنار گذاشتند اما این روش بهترین جایگزین برای موشکهای قاره پیما هست. بجای ساخت موشکی بزرگ با وزن 180 تن میایم و یه موشک با وزن 30 تن میسازیم تا بمب رو در مدار قرار دهد و این بمب مثل ماهواره دور زمین میگرده تا به هدف برسه و بعد با سرعت زاویه ای خیلی زیاد به سمت سقوط میکنه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.