Azarakhsh

روبات متحرک برای انجام عملیات شناسایی طراحی و ساخته شد

Recommended Posts

روبات متحرک برای انجام عملیات شناسایی طراحی و ساخته شد

محققان دانشگاه تربیت مدرس موفق به طراحی و تولید روبات متحرک چند منظوره شدند که با کنترل از راه دور قادر است ماموریتهای مختلف از جمله عملیات شناسایی را انجام دهد.

نادر علیزاده کارشناس گروه مکانیک دانشگاه تربیت مدرس در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این خبر افزود: گسترش روباتهای متحرک با قابلیتهای دسترسی از راه دور به محیطهای پر مخاطره با توجه به نیاز بخشهای مختلف مانند حوزه های صنعتی، نظامی و اجتماعی ضروری است.

وی استفاده در تیمهای ضربت پلیس، حمل و از بین بردن بمبها و مواد منفجره، خنثی کردن مین و فعالیت در میادین جنگ، انجام عملیات شناسایی نظامی و یا گروگان گیری، گشت در مناطق خطرناک صنعتی و نظامی، تیمهای آتش نشانی و استفاده به عنوان سلاحهای جنگی آینده FCS را از کاربردهای روباتهای متحرک نام برد و افزود: از این نوع روباتها می توان در شاخه های مختلف تکنولوژی شامل ارتباط انسان - روبات (Human Robot Interface)، قابلیتهای حرکتی، بهره برداری از انرژی و توان، ارتباطات و دانش نگهداری از سیستم بهره جست.

علیزاده به ضرورت دستیابی به دانش فنی ساخت این نوع روباتها در کشور اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به کارایی این نوع روبات، محققان دانشگاه تربیت مدرس طی تحقیقاتی موفق به طراحی و ساخت روباتی شدند که قادر است در محیطهای داخلی و خارجی، فضای آزاد، شرایط آب و هوایی متغیر و مسیرهای دارای پستی و بلندی، پله ها و موانع ماموریتهای مورد نظر را انجام دهد.

کارشناس گروه مکانیک دانشگاه تربیت مدرس به مزایای این روبات پرداخت و اضافه کرد: این روبات قابلیت نصب و حمل تجهیزات اضافه از قبیل بازوی روباتیکی، سنسورهای تشخیص حرارت، مواد شیمیایی، فلزیاب و سیستمهای تشخیص مین و سیستمهای اطفای حریق را بر حسب نیاز دارد.

وی با تاکید بر اینکه این نوع روبات قابل کنترل از راه دور است، ادامه داد: سیستم کنترلی این روبات قابلیت کنترل از راه دور به صورت بیسیم و یا سیم تا فاصله حداقل 100 متر را دارد و کاربران با استفاده از آن می توانند برای تعیین پارامترهای مختلف روبات مانند دستورات حرکتی و مانیتورینگ تصاویر و داده های ارسالی از طریق سنسورها استفاده کنند.

علیزاده به ویژگیهای این طرح اشاره و خاطرنشان کرد: این روبات در ارتفاع 50، طول 100 و عرض 48 سانتیمتر و با وزن 60 کیلوگرم طراحی و ساخته شده است و قادر است با سرعت 5/0 متر بر ثانیه و حرکت 360 درجه در جا در یک راهرو به عرض 110 سانتیمتر، ماموریتهای مورد نظر را در ظرف دو ساعت اجرا کند.

وی با اشاره به اینکه بازوی روباتیکی این روبات با درجه آزادی 3 درجه طراحی شده است، افزود: این بازو می تواند حداکثر 3 کیلوگرم بار را از زمین بلند کند.

علیزاده با بیان اینکه این روبات چند منظوره است به مهر گفت: از این روبات می توان برای اموری چون خنثی کردن بمب و عملیات شناسایی استفاده کرد.

منبع: سایت دستاوردهای انقلاب اسلامی

فقط ايندفعه لينك رو ميزارم دفعه بعد مجبورم تاپيك رو قفل كنم :lol:
ارشيا
http://www.daneshnews.com/news/view.aspx?mid=1&bid=18&nid=3640

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
هنوز 3 روز نگذشته زدیم تو پوز امارات!! :? :lol: خوب حالا تا می تونی(امارات) بسوز!! :lol:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
لینک مستقیم اخبار را همیشه ذکر کنید.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

شرمنده اقا سعيد كه شما لطف كرديد و تذكر داديد. بنده نبودم. :lol:

به نظرتون ميشه اگر اين روبات جنبه عملياتي پيدا كنه امكان نصب موشك انداز روش باشه ؟

تا اين حد هم خبر مسرت بخشي هست. اميدوارم مهندسين عزيز مملكت دستاوردهاي جديدي رو در اين دهه مبارك فجر تقديم ايران عزيز بكنن.انشاالله

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
نمیدونم آرمانی جان من متخصص روبات نیستم!

فکر کنم بشه راکتهای کوچک در اندازه نارنجک 203 میلیمتری روش نصب کرد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
در واقع می شه یه طرح 'روش ریخت که چندین لانچر 40 میلیمتری داشته باشه و به محض شناسایی دشمن ناگهان اون منطقه رو نارنجک بارون
کنه!!البته این طرح من باسه سنگر ها و مکان هایی که ادوات نظامی هست به درد می خوده!!حتی می شه روش 1 یا نهایتا 2 عدد لانچر ضد تانک نصب کرد!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
شرط اول هزینه ساخت پائین هست و بعد اون چندان فرقی نمیکنه یه نارنجک حمل کنه یا دو تا یا بیشتر. مثلا اگر بشه سر و ته روبات رو با یه میلیون تومن تموم کرد و دو تا نارنجک انداز داشته باشه خودش به اندازه یه سرباز ارزش داره. نه میترسه نه زخمی میشه فقط نابود میشه که اگه بتونن بزننش.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]در واقع می شه یه طرح 'روش ریخت که چندین لانچر 40 میلیمتری داشته باشه و به محض شناسایی دشمن ناگهان اون منطقه رو نارنجک بارون
کنه!!البته این طرح من باسه سنگر ها و مکان هایی که ادوات نظامی هست به درد می خوده!!حتی می شه روش 1 یا نهایتا 2 عدد لانچر ضد تانک نصب کرد![/quote]

سامان جان سلام

ميشه اين روبات ها رو جوري اتوماتيك ساخت كه در صورت ورود دشمن در منطقه خاصي اونجا رو با نارنجك و يا هر وسيله ديگه هدف قرار بده؟ منظور عدم نياز به اپراتور هست؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]در واقع می شه یه طرح 'روش ریخت که چندین لانچر 40 میلیمتری داشته باشه و به محض شناسایی دشمن ناگهان اون منطقه رو نارنجک بارون
کنه!!البته این طرح من باسه سنگر ها و مکان هایی که ادوات نظامی هست به درد می خوده!!حتی می شه روش 1 یا نهایتا 2 عدد لانچر ضد تانک نصب کرد![/quote]

سامان جان سلام

ميشه اين روبات ها رو جوري اتوماتيك ساخت كه در صورت ورود دشمن در منطقه خاصي اونجا رو با نارنجك و يا هر وسيله ديگه هدف قرار بده؟ منظور عدم نياز به اپراتور هست؟[/quote]

میشه رو ربات یه رادار نصب کرد که خوب هزینه خیلی زیاد میشه و به صرفه نیست .
اما راحت ترین کار اینه که منطقه هدف رو با یکسری حسگرها مجهز کنیم . با وارد شدن هدف یه منطقه مورد نظر ربات شروع به شلیک کنه که این مورد هزینش کمتره .
اما ساخت ربات جنگی بدون اپراتور علاوه بر هزینه بسیار بالا هوش مصنوعی زیادی رو می طلبه که این خودش مشکله بزرگیه . :lol:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ممنون مصطفي جان.

در كشورهاي ديگه از اين روباتها با هوش مصنوعي ساخته شده ؟ و اگر ساخته شده براي چه مصارف و يا عملياتهايي؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
عجب!!!
کی این تاپیک منتقل شد که من خبر ندارم؟؟ :lol:

اصلا هر چی فکر می کنم می بینم انگاری من این تاپیک رو نزدم!! :?

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ااااااااااااااااااای نفس کش بیا جلو
بگو اماراتیه بیاد جلو من قاطی کردم

میگم اینا ربات سوسمار سوخاری کن نساختن؟منظورم برادران اماراتیه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دستش درد نکنه! اگر عکسی هم هست لطفا بزارید که من اینو در جهان منعکس کنم! :lol:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با ویژگی های ذکر شده به نظر من روبات امدادگر مناسبیه ولی برای جنگ به نظر من باید یکمی ارتقا داده بشه

در ضمن اذرخش عکسی نداره

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع نسبت به پاسخ بیشتر بسته شده است.

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.