ALI

لانچر نارنجك انداز B+T GL06 ساخت سوئیس

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[size=4][color=blue]به نام خدا و با سلام خدمت همه دوستان عزیز میلیتاری

در این تاپیک به معرفی لانچر نارنجک انداز B+T GL06 خواهیم پرداخت.[/color][/size]

[size=4][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/gl06-1.jpg[/img][/size][size=4][color=blue]لانچر نارنجک انداز GL 06 B+T محصول کارخانجات Thomet +Brugger سوئیس میباشد. این نارنجک انداز هم اکنون استفاده گسترده ای در نیروهای نظامی و پلیس در سراسر جهان دارد. این نارنجک انداز طی احساس نیاز پلیس کشورهای اروپایی به یک سلاح نارنجک انداز ساخته شد. این نارنجک انداز دارای دو مدل است: مدل GL 06 که برای مقاصد نظامی کاربرد دارد و مدل LL 06 که برای مقاصد پلیس کاربرد دارد. (Less Lethal) تفاوت ظاهری که بین این دو مدل وجود دارد در رنگ پلیمری است که در ساخت فریم آن بکار رفته است. مدل GL 06 دارای رنگ فریم مشکی است و مدل LL 06 دارای فریم رنگی است. کالیبر هر دو مدل مشابه هم است (40*46mm) اما برای هر مدل گلوله های ویژه ای طراحی شده است. مدل LL 06 دارای طیف وسیعی از مهمات مثل مهمات ضد شورش ، مهمات اشک اور ، مهمات ضعیف و .... و مدل GL 06 نیز دارای سه نوع مهمات است. مهمات معمولی ، انفجاری شدید Het و مهمات ویژه نفوذ در استحکامات. این نارنجک انداز سبکتر و جمع و جورتر از نارنجک اندازهای هم کلاس خود مثل M79 آمریکایی است. همچنین دقت بسیار بالا ، انعطاف پذیری تاکتیکی و ارگونومی بالاتری نسبت به هم کلاسی های خود است. [/color][/size]


[size=4][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/images%7E2.jpg[/img]


[color=blue]این نارنجک انداز یک اسلحه تک تیر Single Shot و از نوع کمر شکن Rifled Tip – Up است. برای مسلح و یا غیر مسلح کردن اسلحه میبایست لوله را به سمت بیرون خم کرد و گلوله را در دهانه لوله جا زد. برای سرعت بخشیدن به عمل لود کردن اسلحه نوعی فنر در زیر لوله این نارنجک انداز تعبیه شده است که در هنگام لود کردن لوله را به سمت بالا می پراند. اهرم قفل لوله نیز در زیر لوله تعبیه شده است و ضامن ان نیز دقیقا در محفظه محافظ ماشه قرار دارد و به وسیله انگشت سبابه فشار داده میشود. یعنی اگر انگشت سبابه را روی ماشه فشار دهیم گلوله شلیک میشود و اگر همان انگشت را به سمت مخالف آن فشار دهیم ضامن لوله ، اهرم قفل لوله را آزاد میکند و لوله به سمت بالا می آید و آماده لود شدن میشود. ماشه نارنجک انداز نیز از نوع دوزمانه بوده و مجهز به چکش ضربه مخفی میباشد. در بالای قبضه نیز ضامن ایمنی نارنجک انداز قرار دارد. انواع سایتهای نشانه گیری بر روی این نارنجک انداز قابل نصب است. سایت هدفگیری Red Dot یکی از این سامانه های هدفگیری است. نوع پیشرفته تر سامانه هدفگیری قابلیت تنظیم دیوپتر اپتیکی در قسمت پشت سایت هدفگیری را دارد که برای شلیک های فواصل دورانی بسیار ایده ال است و توان شلیک های دور دست بالایی را برای نارنجک انداز فراهم می آورد. دو ریل مخصوص از نوع Picatinny میباشد که یکی بر روی لوله نارنجک انداز و دیگری در زیر آن نصب میشود و بر روی ریل بالایی انواع تجهیزات نشانه روی و بر روی ریل پایینی طیف وسیعی از تجهیزات تاکتیکی قابل نصب است. تقریبا به جز لوله این نارنجک انداز مابقی قطعات این اسلحه از جنس پلیمر بسیار مقاوم و با دوام ساخته شده است.[/color][/size]


[size=4][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/gl06-2.jpg[/img]


[color=blue]مشخصات فنی نارنجک انداز B+T GL 06[/color]

[color=blue]کالیبر : 40 * 46 میلیمتر
نوع اسلحه : تک تیر ، سرعت پایین
طول اسلحه : 590mm با قنداق کاملا باز 385 mm با قنداق بسته
وزن : 2 کیلوگرم خالی
برد مفید : 300 متر[/color]

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/gl06_1.png[/img][/size]

[size=4][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/gl06-ll%7E0.jpg[/img]

تهیه ، تدوین و ترجمه : علی محمدی
کلیه حقوق متعلق به سایت میلیتاری است.
هرگونه استفاده از مقاله با ذکر نام سایت میلیتاری و نام تهیه کننده مقاله امکان پذیر است.[/size]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
شاید این سوال پیش بیاید که با وجود نارنجک اندازهای UB که در زیر لوله اسلحه های هجومی نصب میشود ( مثل AG 36 آلمانی GP 25 روسی و M203 آمریکایی) چه احتیاجی به این گونه نارنجک اندازها است.

در پاسخ باید گفت که این گونه لانچرهای مستقل دقت بیشتری نسبت به UB ها دارند. مهمات لانچرهای مستقل نیز دارای قدرت بیشتری نسبت به UB ها هستند. همچنین لانچرهای مستقل طیف وسیعتری از انواع مهمات را شامل میشوند و به نسبت UB ها امنیت شلیک بیشتری دارند.


AG 36 نصب شده بر زیر لوله اسلحه G36


[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/ag36-3.jpg[/img]


GP 30 نصب شده بر زیر لوله AK 74


[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/gp-30_ak-74.jpg[/img]


نارنجک انداز M 203


[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/m203_1.jpg[/img]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

علي جان دست شما درد نكنه زحمت بسياري براي ميليتاري و كاربرانش مي كشيد ! icon_cheesygrin

يك سؤال بپرسم
[quote]ماشه نارنجک انداز نیز از نوع دوزمانه بوده و مجهز به چکش ضربه مخفی میباشد.[/quote]

اين چكش ضربه مخفي چيه ؟ من هرچي به اين عكس دقت كردم ادوات متحركي براي ضربه زدن به چاشني گلوله در پشت لوله نديدم [align=justify].[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/gl06-2.jpg[/img][/align]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلاح جالبیه ، بردش هم خوبه 300 متر ، هیچ UB این بورد رو برای این مهمات و با این طیف وسیع نداره.


دستت درد نکنه علی جان.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام


از اظهار لطف دوستان تشكر ميكنم.


xx222ir جان . فرض كنيد يك اسلحه كمري از دست دارنده آن بر زمين بيفتد. يا مثلا در اثر سينه خيز رفتن و فشار آمدن به اسلحه اي كه به كمر دارنده بسته شده است گلوله اي به طور نا خواسته شليك شود. ([color=green]البته در كلتهاي جديد دو اهرم ايمني درون كلت تعبيه شده است كه از شليكهاي نا خواسته به طور صد در صد جلوگيري ميكند[/color]) در اين صورت خطر مورد اصابت قرار گرفتن مربوط به يك نفر ميباشد. اما اگر از اين لانچر نارنجك انداز گلوله اي به طور نا خواسته شليك شود افراد بيشتري را به كام مرگ ميكشاند. به همين دليل و به دليل حساسيت بالاي چاشني نارنجكها چكش ضربه را به صورت مخفي و دو مرحله اي طراحي كرده اند تا به طور كامل از شليكهاي نا خواسته جلوگيري به عمل آورد. به اين صورت كه در مرحله اول چكش ضربه از داخل قبضه بيرون آمده و در مرحله دوم چكش عمل ضربه زدن و شليك نارنجك را انجام ميدهد و ژس از اتمام عمل شليك و با رها كردن ماشه چكش ضربه مجددا به جاي اوليه خود يعني داخل قبضه اسلحه بر ميگردد.


يا علي

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اين سايت هاي هدف گيري كه در اين عكس ها روي سلاح ديده ميشه ... چه تناسبي با يك نارنجك انداز و مسير حركت نارنجك و اصلا هدف گيريه نارنجك انداز داره ؟
اينا همه سايت هاي اپتيك هدف گيريه سلاح هاي مستقيم زنه گلوله اي هست !
مگه قراره از اين سلاح براي شليك مستقيم به هدف استفاده بشه ؟
اصل استفاده در منحني زني است !‌ چه جوري بايد هدف گيري بشه ؟

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
علی آقا ممنون.

بسیار عالی بود و استفاده کردیم.

به شخصه زیاد از این نارنجک اندازهای مستقل خوشم نمی آد و انواع زیرلوله ای رو بیشتر می پسندم چون محدودیتی برای کاربرش بوجود نمی آره.

البته این نمونه ها هم کاربرد خاص خودشون رو دارن. مثلا برای کنترل شورشها خیلی مفید هستند.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام[quote]اين سايت هاي هدف گيري كه در اين عكس ها روي سلاح ديده ميشه ... چه تناسبي با يك نارنجك انداز و مسير حركت نارنجك و اصلا هدف گيريه نارنجك انداز داره ؟
اينا همه سايت هاي اپتيك هدف گيريه سلاح هاي مستقيم زنه گلوله اي هست !
مگه قراره از اين سلاح براي شليك مستقيم به هدف استفاده بشه ؟
اصل استفاده در منحني زني است !‌ چه جوري بايد هدف گيري بشه ؟[/quote]


دوست عزيز جناب وافن اس اس

نارنجك اين نارنجك اندازها پس از شليك به صورت خط مستقيم به حركت ادامه ميدهد و تا 350 متر كه برد اين نارنجك انداز است به هيچ وجه از راستاي افقي خود منحرف نمي شود و در مجموع مثل نارنجكهاي تفنگي قديمي به صورت بالستيك شليك نمي شوند.

يكي از مزاياي اين نارنجك اندازها نسبت به نارنجك تفنگيهاي قديمي همين قابليت شليك مستقيم و هدفگيري نقطه اي است.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دست شما درد نکنه مطلب خوبی بود. مختصر و مفید! :mrgreen: نحوه ی انفجار مهمات رو میشه توضیح بدید به چه نحو هست؟ ضربه ای زمانی....؟

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]دست شما درد نکنه مطلب خوبی بود. مختصر و مفید! :mrgreen: نحوه ی انفجار مهمات رو میشه توضیح بدید به چه نحو هست؟ ضربه ای زمانی....؟[/quote]


سلام دوست عزيز Electro_officer


ممنونم


نارنجكهاي اين لانچر تنها از نوع ساده هستند و به روش ضربه اي منفجر مي شوند.

امكان استفاده از نارنجكهاي دو مرجله اي و يا نارنجكهاي الكترونيكي در اين لانچر وجود ندارد.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نماییدورود به سیستم