امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

پاتریوت یک سیستم پدافند هوایی برد بلند برای مقابله با موشکهای بالستیک تاکتیکی، موشکهای کروز و هواپیماهای پیشرفته است که قابلیت کار در همه نوع آب و هوا و ارتفاعی را دارد.
پاتریوت (MIM-104) توسط ریتون در ماساچوست و کنترل و شلیک موشک لاکهید مارتین در فلوریدا ساخته شده است.
به علاوه امریکا این سیستم در آلمان، یونان، اسراییل، ژاپن، کویت، هلند، عربستان و تایوان نیز در حال کار است و آماده فروش به مصر نیز میباشد.

http://www.army-technology.com/projects/patriot/images/pat6.jpg

سیستم موشکی پاتریوت در عملیات موسوم به آزادی عراق توسط امریکا به کار گرفته شد.
این سیستم در کویت نصب شد و توانست تعدادی از موشکهای زمین به زمین دشمن را بوسیله موشکهای هدایت بهینه شده PAC-3 با موفقیت نابود کند.

سيستمهاي پاتريوت نصب شده در كويت
http://www.army-technology.com/projects/patriot/images/pat8.jpg

موشک پاتریوت

موشک پاتریوت به سیستم هدایت TVM (ردیابی بوسیله موشک) مجهز شده است. دستورات در طی مسیر توسط مرکز کنترل متحرک به سیستم هدایت موشک منتقل میشود.
سیستم هدفیاب موشک اطلاعات هدف را در فاز نهایی پواز بدست می آورد و اطلاعات را بوسیله ارتباط TVM به رادار زمینی برای محاسبات نهایی میفرستد و نتیجه را دریافت میکند.
سرجنگی فدرتمند 90 کیلوگرمی این موشک در پشت قسمت هدایت قراردارد. برد این موشک 70 کیلومتر و حداکثر ارتفاع آن بیش از 24 کیلومتر است. حداقل زمان پرواز زمان مسلح کردن موشک است که کمتر از 9 ثانیه و حداکثر آن کمتر از 3.5 دقیقه است

http://www.army-technology.com/projects/patriot/images/pat1.jpg

ارتقاع GEM-T پاتریوت

ریتون GEM-T (موشک هدایت ارتقاع یافته) پاتریوت را تولید کرد. نمونه بهینه شده موشک PAC-2. این بهینه سازی شامل نصب یک فیوز جدید و نصب یک اوسیلاتور کم پارازیت است که حساسیت جستجو برای اهدافی با بازتابش راداری کم را افزایش میدهد.
موشک GEM-T امکان انهدام موشکهای کروز و بالستیک هو-تنفس را میدهد که به این امکان جدید PAC-3 (امکان پیشرفته پاتریوت) میگویند.
اولین نمونه های این موشک در نوامبر 200 به ارتش امریکا تحویل شد. 770 موشک در حال بهینه سازی هستند که بیش از 500 موشک به ارتش تحویل شده است و تحویل آنها در سال 2007 پایان میپذیرد.

امکان پیشرفته پاتریوت (PAC-3)

یک موشک PAC-3 امکان مقابله موثرتر در مقابل موشکهای بالستیک تاکتیکی و کروز را دارد که از فناوری پیشرفته بزن-برای-ازبین بردن استفاده میکند(Hit-To-Kill).
لاکهید مارتین طرف اصلی قرارداد بهمراه ریتون مسولیت اجرای این طرح را عهده دار شدند.
PAC-3 دارای یک جستجوگر موج میلیمتری باند Ka است که توسط بویینگ ساخته شده است.
سیستم هدایت موشک هدف را بوسیله انرژی جنبشی آزاد شده در اثر برخورد مستقیم نابود میکند.
تولید PAC-3 با نرخ تولید پایین در اواخر 1999 آغاز شد و اولین تولید LRIP آنهاکه 92 موشک بودند در سپتامبر 2001 تحویل شد.
قراردادی برای تولید 88 موشک در دسامبر 2002 بسته شد و قرارداد دیگری برای تولید 12 موشک در مارس 2003 منعقد شد. این موشکها برای اولین بار در عملیات آزادی عراق در مارس/اپریل 2003 بکار گرفته شد.
در فوریه 2004 لاکهید مارتین برنده قرادادی برای تولید 159 موشک PAC-3 شد که 22 فروند آن برای جایگزینی آنهایی بود که در عراق استفاده شدند.
تحویل این موشکها تا اپریل 2006 انجام شد.
قرارداد دیگری برای تولید 156 موشک در فوریه 2005 دریافت شد که 32 فروند آن برای هلند و 16 فروند ان برای ژاپن تحت توافقنامه فروش خارجی نطامی درخواست شده بود؛ همچنین مذاکراتی برای فروش به کره جنوبی و تایوان نیز در حال انجام است.
لاکهید مارتین و EADS(در گذشته شرکت هوافضای دایملر کرایسلر) مبادرت به تاسیس یک شرکت مشترک برای تولید این سیستم جهت نیروی هوایی آلمان کردند و در سپتامبر 2006 آلمان درخواست 72 فروند موشک PAC-3 کرد.
لاکهید مارتین قراردادی را در ژانویه 2007 برای تولید موشکهای هواپرتاب PAC-3 منعقد کرد که احتمالا F-15C اولین جنگندهای خواهد بود که ازاین سیستم بهره میبرد.

ایستگاه پرتاب M901

ایستگاه پرتاب M901 وظیفه حمل، نشانه گیری وپرتاب موشک پاتریوت را بر عهده دارد. هرپرتابگر 4 موشک دارد که بوسیله امواج VHF یا کابل فیبر نوری به مرکز کنترل متصل است و اطلاعات قبل و بعد شلیک بدینوسیله منتقل میگردد.

http://www.army-technology.com/projects/patriot/images/pat7.jpg


http://www.army-technology.com/projects/patriot/images/pat3.jpg


ایستگاه کنترل

ایسگاه کنترل AN/MSQ-104 تنها قسمت خدمه دار در واحد شلیک پاتریوت است. این ایستگاه با ایستگاه های پرتاب M901 و دیگر قسمتهای سیستم پاتریوت و مرکز فرماندهی اصلی مرتبط است.
این ایستگاه 3 خدمه دارد که برای 2 کنسول کنترل و 1 ایستگاه ارتباطات با 3 ترمینال رله ی رادیویی به کار میروند. کامپیوتر کنترل دیجیتال اسلحه بعد از اتصال دیتا قراردارد.

http://www.army-technology.com/projects/patriot/images/pat5.jpg


رادار

رادار AN/MPQ-53 یک رادار آرایه ای مرحله ای است که جستجو، هدفیابی، ردیابی، شناسایی، هدایت موشک و عملکردهای ضد جنگ الکترونیک را انجام میدهد.
این رادار بر روی یک تریلر حمل میشود که بصورت خودکار توسط کامپیوتر دیجیتال کنترل اسلحه در مرکز کنترل بوسیله یک کابل اتصال کنترل میشود.
این سیستم رادار دارای بردی بیش از 100 کیلومتر است و قابلیت ردیابی 100 هدف و هدایت بیش از 9 موشک به اهداف را دارد.
رادارهای پاتریوت ارتش امریکا بوسیله ریتون در حال بهینه سازی هستند که این بهینه سازی شامل بالابردن قدرت رادار و اضافه کرد قابلیت باند پهن برای بالابردن تمایز اهداف میشود.

http://www.army-technology.com/projects/patriot/images/pat2.jpg

حمله به هدف

حمله به اداف میتواند به صورت دستی، نیمه خودکار و تمام خودکار انجام شود.
وقتی تصمیم به حمله به یک هدف گرفته میشود، ایسگاه کنترل، ایستگاه یا ایستگاه های پرتاب را انتخاب میکند و اطلاعات پیش پرتاب را به موشک انتخاب شده میفرستد. سپس پرتاب انجام میشد و هدایت بوسیله رادار انجام میشود.
اتصال زمین به موشک "دستور" و اتصال موشک به زمین "TVM" اجازه ردیابی پرواز موشک و دریافت دستورات هدایت از کامپیوتر کنترل اسلحه را میدهد. به محض شلیک موشک TVM آن فعال شده و موشک را به سمت هدف قرار میدهد.
یک فیوز مجاور وظیفه انفجار سرجنکی موشک در برخورد به هدف را دارد.

http://www.army-technology.com/projects/patriot/images/pat10.jpg

منبع : Army Technology

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خدايي سيستمهاي پدافند s300 وs400 سر تر هستند

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
كاملا موافقم كلا روسها در سيستمهاي موشكي و ضد موشكي يك سرو گردن از امريكا بالاترند :?

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشکر از DeAtH-EaGlE

كاملا موافقم كلا روسها در سيستمهاي موشكي و ضد موشكي يك سرو گردن از امريكا بالاترند

من هم با شما موافقم
پاتریوت در جنگ اول خلیج فارس هم کارنامه موفقی نداشت :?

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آمريكايي ها فقط تبليغات مي كنند و اگر نه سلاحهاشون اونطورام كه ميگن نيست

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[align=center]اسرائيل موشك‌هاي پاتريوت پيشرفته از آمريكا خريداري مي‌كند[/align]

[align=center]تصویر[/align]

[align=center]خبرگزاري فارس: نيروي هوايي اسرائيل قرار است موشك‌هاي پيشرفته آمريكايي را خريداري كند كه مي‌تواند هواپيماها و موشك‌هاي بالستيك دوربرد را رهگيري كند. [/align]

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه، سايت «واي‌نت نيوز» به نقل از منابعي كه نام آنها ذكر نشده، گزارش داد اسرائيل قصد دارد سيستم دفاع هوايي كنوني خود را به روز كند.
موشك‌هاي «پاتريوت پي‌اي‌سي-3» كه جايگزين پي‌اي‌سي-2 كنوني مي‌شود قادر است موشك‌هايي را كه در اختيار سوريه است، رهگيري كند.
هنوز وزارت دفاع اسرائيل واكنشي به اين گزارش نشان نداده است.
بر اساس اطلاعاتي كه در سايت اينترنتي «لاكهيد مارتين»، سازنده اين موشك‌ها وجود دارد، موشك پي‌اي‌سي -3 به منظور رهگيري موشك‌هاي بالستيك، موشك‌هاي كروز و هواپيماها طراحي شده است.
اين موشك كه 320 كيلوگرم وزن دارد قدرت پرتاب باتري پاتريوت را افزايش مي‌دهد به طوري كه 16 عدد از آنها را مي‌توان روي يك موشك‌انداز نصب كرد.
اسرائيل براي اولين بار در سال 1991 سيستم پاتريوت را مستقر كرد زيرا در آن زمان صدام حسين، رئيس جمهوري سابق عراق موشك‌هاي اسكاد را در جنگ اول خليج فارس به سوي سرزمين‌هاي اشغالي پرتاب كرد.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تمام علاقه ي شديدي كه به موشك هاي ضد هوايي روسي دارم قبول نمي كنم كه موشك هاي روسي كاملا از نمونه هاي غربي برتر هستند. نمونه ي آن هم ميتوان به استفاده ي ليبي از موشك هاي سام 5 در زمان تجاوز يك فروند اس آر 71 آمريكا (موشك هاي سام 5 (اس200) با برد 200 تا 250 كيلومتر تقريبا نزديك به پاتريوت ميباشد (هرچند با تكنولوژي قديمي تر و قدرت مانور بسيار كمتر)) و شليك بيش از 90 فروند موشك از اين نوع به سمت هواپيماي آمريكا و اصابت نكردن حتي يك مورد از آنها و همچنين در بخش دوش پرتاب ها (MANPADS) در جنگ اعراب و اسراييل مصر با شليك هزاران موشك دوش پرتاب روسي استرلا تنها موفق به سرنگوني 15 هواپيما شد.در جنگ تحميلي نيز استينگر هاي امريكايي ما كه از مجاهدين افغان بدست امده بودند بسيار بهتر از سام 7 ظاهر شدند.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من هم مو افقم که امريکيها خيلی خالی ميبندن. بدها ملوم شد که هيچ موشکی توسته پتريتها زده نشدنه.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بله دوستان نظرات هر دو گروه درسته من هم ميدونم كه امريكاييها خيلي چيزها رو با تبليغات به خورد مردم ميدن.و البته پاتيروت نشون داده كه اصلا اون طوري كه ميگن نيست.نمونه ي جديدش هم جنگ لبنان.ولي هيچ دشمني روهم نميشه دست كم گرفت.ساخت سيستم ضد موشكي اسراييل (arrow) هم به خاطر ناكارامد بودن پاتيروت به نظر ميرسه. از اونطرف هم روسها رو بايد خيلي جدي گرفت چون ديگه اون روسهاي خسيس قبل از 1991 نيستن و با اينكه هنوزهم خباثتشون رو حفظ كردن كمي از خستشون كم شده و دارن با كشورهاي غربي رقابت ميكنن.حتي در بعضي موارد با غربيها همكاري هم كردن:سيستمهاي الكترونيكي ka-50 ka-52 mi-24 كه فرانسوي هستن. البته در مورد موشكهاي دوش پرتاب ضد هوايي روسها با داشتن IGLA برتري نسبت به STINGER رو بدست اوردن.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با تمام علاقه ي شديدي كه به موشك هاي ضد هوايي روسي دارم قبول نمي كنم كه موشك هاي روسي كاملا از نمونه هاي غربي برتر هستند.
نمونه ي آن هم ميتوان به استفاده ي ليبي از موشك هاي سام 5 در زمان تجاوز يك فروند اس آر 71 آمريكا (موشك هاي سام 5 (اس200) با برد 200 تا 250 كيلومتر تقريبا نزديك به پاتريوت ميباشد (هرچند با تكنولوژي قديمي تر و قدرت مانور بسيار كمتر)) و شليك بيش از 90 فروند موشك از اين نوع به سمت هواپيماي آمريكا و اصابت نكردن حتي يك مورد از آنها و همچنين در بخش دوش پرتاب ها (MANPADS) در جنگ اعراب و اسراييل مصر با شليك هزاران موشك دوش پرتاب روسي استرلا تنها موفق به سرنگوني 15 هواپيما شد.در جنگ تحميلي نيز استينگر هاي امريكايي ما كه از مجاهدين افغان بدست امده بودند بسيار بهتر از سام 7 ظاهر شدند.میدونی چرا؟ چون سام5 یک سلاح استراتژیک برای زدن موشکهای بالستیک است نه رهگیری جتهای سریع و مانور پذیری مانند اف111 یا اف15 و ... در واقع موشک سام5 بدون کلاهک هسته ای هیچ است! موشک استرلا هم اولین تجربه شوروی در این کلاس از موشکها بود که به دلیل ضعف تکنولوژیکی سیستم هدایتی بسیار ضعیفی داشت و به همین دلیل در جنگ اعراب و اسرائیل نتوانست موفق عمل کند. اما در مقابل سیستمهای سام2و3و6 در ویتنام و مصر موفق عمل کرده و در دو سه روز اول جنگ با اسرائیل در سال 1973 بیش از 100 جنگنده صهیونیست سرنگون شد بطوریکه از ترس تلفات بیشتر نیروی هوایی اسرائیل دیگر وارد محدوده رهگیری این سیستمها نمیشد و اگر هم میشد خلبانان در صدد راه فراری بودن تا نابودی هدف! در سال 1991 سیستم پاتریوت1 کاملا ناموفق عمل کرد و علیرغم ادعاها و تبلیغات گسترده آمریکا مبنی بر پاتریوت چنین و چنان است فقط 20% موشکهای اسکاد بی عراقی را که تنها 5 ماخ سرعت داشتند رهگیری کرد! در سال 2003 هم سیستم پاتریوت2 هم تنها در حدود 30% موشکهای اسکاد عراق را منهدم کرد! البته یه 10 تایی جنگنده خودی رو سرنگون کرد که به دلیل مشکلات برنامه نویسی در سیستم هدفیاب خودکار بود! :| مشکل اصلی سیستم پاتریوت اساسی است و به زمان طراحی باز میگردد یعنی آن روزهای جنگ سرد که آمریکائیها برای مقابله با سیستمهای تازه اس300 هیچ نداشتند و اجبارا پروژه ضد هوایی پاتریوت رو به ضد موشک تغییر دادند اما به دلیل محدودیتهای موجود در کل طرح هرگز این سیستم ضد موشکی مناسب از کار در نیامد! ولی ضد هواپیمای خوبی است و کمتر هواگردی شانس فرار از چنگ پاترویت را دارد. این ضعفها تا بدانجا پیش رفت که اسرائیل خود به تنهایی در صدد ساخت یک ضد موشک قوی برآمد و در نتیجه سیستم آرو ساخته شد. شاید آرو در رهگیری موشکهای فوق سریعی مانند شهاب3 ناکارامد باشد اما در انهدام موشکهای بالستیک با سرعت کمتر از 10 ماخ در آزمایشات موفق عمل کرده است. این سیستم کاملا بر پاتریوت برتری دارد.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سام5 یک سلاح استراتژیک برای زدن موشکهای بالستیک است نه رهگیری جتهای سریع و مانور پذیری مانند اف111 یا اف15 و ... در واقع موشک سام5 بدون کلاهک هسته ای هیچ است!

سعيد جان بنده هم نگفتم كه مصر از اين موشك در جهت نابود سازي هواپيماهاي با قدرت مانور بالا استفاده كرده.من گفتم اين موشك با يك فروند هواپيماي اس آر 71 كه يك هواپيماي دور پرواز شناسايي با سرعت بالا و قدرت مانور پذيري كم است درگير شده.ضمنا سام 5 موشكي است ضد هوايي,
در برد متوسط و بالا كه بر ضد موشك هاي بالستيك و هواپيماهاي مدرن و سريع (هرچند با قدرت مانور پايين به كار ميرود).بنابراين مي بينيم كه شرايط موشك و شرايط هواپيما تقريبا مشابه اند.پس بايد هواپيماي امريكايي مورد اصابت قرار مي گرفت كه دليل فرار آن ناكارامدي موشك روسيست.در ضمن
كلاهك هسته اي بيشتر براي انهدام موشك هاي بالستيك فراجوي كار برد دارد و سر جنگي انفجار شديد (HE) آن برای زدن یه همچین هواپیمایی کفایت می کند.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر


سام5 یک سلاح استراتژیک برای زدن موشکهای بالستیک است نه رهگیری جتهای سریع و مانور پذیری مانند اف111 یا اف15 و ... در واقع موشک سام5 بدون کلاهک هسته ای هیچ است!

سعيد جان بنده هم نگفتم كه مصر از اين موشك در جهت نابود سازي هواپيماهاي با قدرت مانور بالا استفاده كرده.من گفتم اين موشك با يك فروند هواپيماي اس آر 71 كه يك هواپيماي دور پرواز شناسايي با سرعت بالا و قدرت مانور پذيري كم است درگير شده.ضمنا سام 5 موشكي است ضد هوايي,
در برد متوسط و بالا كه بر ضد موشك هاي بالستيك و هواپيماهاي مدرن و سريع (هرچند با قدرت مانور پايين به كار ميرود).بنابراين مي بينيم كه شرايط موشك و شرايط هواپيما تقريبا مشابه اند.پس بايد هواپيماي امريكايي مورد اصابت قرار مي گرفت كه دليل فرار آن ناكارامدي موشك روسيست.در ضمن
كلاهك هسته اي بيشتر براي انهدام موشك هاي بالستيك فراجوي كار برد دارد و سر جنگي انفجار شديد (HE) آن برای زدن یه همچین هواپیمایی کفایت می کند.هواپیمای اس آر 71 با یک موشک بالستیک تفاوت دارد و همین قدرت مانور اندک در برابر بی مانور بودن سام5 آنرا نجات داده است وگرنه در برابر سیستمهای جدیدی مانند اس300 با همون شلیک اول شکار میشود. در ضمن شوروی از سام5 بیشتر به عنوان ضد بالستیک استفاده میکرد تا ضد هوایی و نقش ضد هوایی را سایر سیستمها از جمله سام1و2و3و4و6 بر عهده داشتند. حتی در سایتهای نزدیک پایگاههای استراتژیک از سام5 های هسته ای استفاده میشد که با یک انفجار دایره ای به قطر چند کیلومتر را نابود و هر مانع از پرواز هر موشکی در محدوده انفجار میشدند. اینکه روسهای نامرد چنین موشک ضد بالستیکی رو بدون کلاهک اصلی و برای رهگیری هواپیما به مشتریان بدبخت قالب کردن دیگه ... بیار و باقالی بار کن! :|

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بله درست مي فرمايي سر جنگي مدل SA-5 B هسته ای است و مسلما قدرت تخریب هرچی را در شعاع چند کیلومتری دارد. ولی من نمی تونم قبول کنم موشک مدل SA-5 A با طول 10.6 متر , دارای سر جنگی 215 کیلوگرمی که قسمت عمده ی وزنشو مواد منفجره ی انفجاری شدید تشکیل میده و با فعال شدن فیوز مجاورتی موشک و انفجار کلاهک , تا شعاع چند صد متری رو نابود می کنه , نتونه با 90 فروند شلیک یک هواپیما رو بزنه! :| با این حرف من ممکنه خیلی ها تعجب کنن ولی اینو بگم که خیلی هم نباید به اس300 امید داشت.چون هنوز در هیچ عملیات واقعی انهدام مهاجم شرکت نکرده و معلوم نیست که به سرنوشت پاتریوت در دچار نشه. :|

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
شعاع تخریب SA-5A نباید بیش از 100 متر باشد و این فاصله در جنگهای کنونی ناچیز میباشد! جنگنده ای که 200 متر بر ثانیه نرخ اوج گیری و تغییر جهت دارد با یک واکنش بموقع حداقل 100 متر با ترکشها فاصله خواهد داشت و در نتیجه آسیبی بدان نمیرسد. درباره اس300 باید گفت که بر خلاف پاتریوت در اکثر آزمایشات موفق عمل کرده و حتی یک سیستم PMU2 مستقر در چین موفق به شناسایی اف117 آمریکایی احتمالا مستقر در کره جنوبی از فاصله 60 مایل (108 کیلومتر) شده است. در آزمایشات رزمی هم این سیستم موفق به رهگیری موشکهایی تا سرعت 10 ماخ شده که تاکنون پاتریوت حتی در آزمایشات موفق به چنین کاری نشده است! برتری اصلی اس300 در این نکته نهفته است که این سیستم اساسا یک ضد موشک است نه ضد هواپیمای تبدیل شده به ضد موشک! امکان درگیری 360 درجه ، شلیک همزمان 72 موشک به 36 هدف ، برد رادار 360 کیلومتر و شناسایی سطح مقطع راداری 25 سانتی متر مربع از فاصله 150 الی 250 کیلومتر و در کمترین ارتفاع ممکن شناسایی هدفی مانند اف117 از فاصله حدودا 50 کیلومتر (که در مرز چین و کره شناسایی شد) ، سرعت و شتاب و دقت مناسب از اس300 ضد موشکی واقعی ساخته است.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
درسته الان به بحث٬ زياد مربوط نيست. ولي به نظر شما٬ ارو توانايي رهگيري و نابودي بيشتري داره يا S-300. مي‌تونين مقايسه‌اي بين پاتريوت، ارو و S-300 انجام بدين؟ (البته اگه قابل مقايسه باشن :| )

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نماییدورود به سیستم

 • مطالب مشابه

  • توسط MR9
   بسم الله الرحمن الرحیم
    
   سرکوب پدافند هوایی دشمن
     (Suppression of Enemy Air Defenses /SEAD)
    

    
   بدون شرح !!!
    
    
   یکی از ماموریتهای اصلی واحدهای پروازی نیروی هوایی پس از ظهورسه عنصرجدید در نبردهای معاصر (رادار/ توپخانه ضدهوایی هدایت راداری و نهایتا" موشکهای هدایت شونده زمین به هوا)، کنترل و ازکارانداختن و نابودی این  سامانه ها  می باشد .
    بررسی دقیق نبردهای به وقوع پیوسته پس از جنگ دوم جهانی نشــــــان می دهد که هرکدام از این نبردها ، جنبه های نوینی از فناوری را با بکارگیری تجهیزات ، تسلیحات و تاکتیک ها به نمایش گذاشته و نشان داده اند که گاهی استفاده از  وجود برتری کمی تسلیحات غیر پیشرفته در مقابل برتری کیفی تسلیحات پیشرفته و یا برعکس ، پیروزی های نظامی خیره کننده ای را به ارمغان آورده است. در کنار این مساله و به موازات افزایش توانایی های رزمی یک سامانه تسلیحاتی ، توسعه تاکتیکهای مورد نیاز نیز یک اصل غیر قابل اجتناب بشمار می رود . در چنین شرایطی ، سامانه های پدافند هوایی نیز از این قاعده مستثنی نبوده ، چــنانکه این نوع از سیستم های جــــنگ افــــزاری می بایست دارای قابلیت های پدافندی مناسبی باشند تا در مرحله آغازین تهاجم دشمن ، بتوانند ایمنی مناطق مسکونی ، مراکز ثقل سیاسی ، نظامی و اقتصادی را از گزند بمباران و آسیب حفظ نمایند و با ایجاد لطمات عمده به پیکره  و استخوان بندی قدرت هوایی دشمن ، باعث لغو ماموریت های تهاجمی وبه احتمال زیاد تغییر نتیجه جنگ شوند . بنابراین، به صورت طبیعی ،  نیروی هوایی مهاجم سعی خواهد نمود تا تهاجم خود را با انجام ماموریت های سرکوب پدافند هوایی آغاز نماید . برهمین اساس و بنا به تعریف وزارت دفاع ایالات متحده ، سرکوبی پدافند هوایی دشمن عبارتند از :
   " انجام هرگونه فعالیتی به منظور خنثی سازی ، نابود سازی و ایجاد اختلال موقت یا دائم در سامانه های پدافند هوایی زمین و دریاپایه دشمن بوسیله تجهیزات مخرب یا اخلالگرها "
    

    
   جنگنده / بمب افکن F-105G ، یکی از مهمترین جنگ افزارهای ارتش ایالات متحده برای مقابله با آتشبارهای سام ارتش ویتنام شمالی بشمارمی آمد .
   این پرنده در تصویر فوق در حال تیک آف از روی باند پایگاه هوایی "کورات"(تایلند) است ، در حالی که برای اجرای ماموریتهای موسوم به وایلدویزل به مهمات ماوریک و شرایک مسلح می باشد .
    
    

    
    
   پچ سینه اسکادارن های وایلدویزل
    
    
    

    
   جنگنده / بمب افکن F-4G  در حال تیک آف از فرودگاهی در عربستان
   در حالی که برای اجرای ماموریت SEAD ، به مهمات متنوعی شامل مشکهای هوا به زمین ماوریک و مهمات ضد تشعشع شرایک و غلاف جنگ الکترونیک مجهز شده است .
    
    

    
   ارتش ایالات متحده برای ایجاد برتری هوایی بر فراز منطقه نبرد ، تاکید زیادی بر استفاده از اسکادارن های وایلد ویزل دارد .
   تصویر فوق یکفروند جنگنده / بمب افکن A-7E را بر روی عرشه فوقانی ناو هواپیمابر USS AMERICA نشان میدهد که برای اجرای عملیات بر علیه آتشبارهای دفاع هوایی لیبی (عملیات دره الدورادو ) آماده می شود . به نظر می رسد پرنده فوق برای اجرای این ماموریت به مهمات ضد رادار شرایک و مهمات هوابه زمین راک آی مارک II مجهز شده است .
    

    
   ارتش های اروپایی نیز پس از مشاهده تاثیر تسلیحات ضد رادار ، بسرعت خود را به قابلیت های ضد رادار مجهز نمودند .
   تصویر فوق یک فروند تورنادو ECR نیروی هوایی آلمان را که به مهمات ضدرادار هارم مجهز شده است را نشان میدهد
    

    
   مهمات ضد تشعشع AGM-88 HARM، جنگنده / بمب افکنF/A-18 C
    

    
   نیروی هوایی بریتانیا ، به شکل وسیعی از مهمات ضد رادار درسازمان رزم نیروی هوایی خود بهره می برد .
   تصویر فوق ، یک تیر موشک ضد تشعشع آلارم را بروی یکفروند جنگنده/ بمب افکن تورنادو GR4 نشان می دهد .
    

    
   در حال حاضر پرنده ویژه نیروی هوایی ارتش ایالات متحده برای اجرای ماموریتهای سرکوب پدافند هوایی ، جنگنده/بمب افکن F-16 CJ بشمار می آید .
    
   پرنده فوق ، یکفروند F-16 CJ بلاک 50 سری D است که برای اجرای ماموریت SEAD ، به طیف متنوعی از مهمات شامل ، AIM-120 آمرام ، AIM-9 M سایدویندر در جایگاه های دو وهشت  ، مهمات ضد رادار AGM-88 هارم در جایگاه های سه و هفت ، و برای هدفیابی به یک غلاف AN/ASQ-213 ، مسلح شده است .
   با این حال و براساس نظرات خلبانان شرکت کننده در جنگ ویتنام ، قابلیتهای تاندرچیف و فانتوم به مراتب افزون تر از این نمونه فالکون بشمار می آمد .
    
    
   نویسنده و مترجم : کارشناس ارشد جغرافیای سیاسی - MR9
   Military.ir Copyright
   تمامی حقوق برای انجمن میلیتاری محفوظ است
   منابع  :
   1- Davis, Larry and Menard, David, Republic F-105 Thunderchief
   2- Bill Siuru, Bill Holder-General Dynamics F-16 Fighting Falcon
   3-F-4 PHANTOM II IN ACTION
   4- "MODERN MILITARY AIRCRAFT "THUD"
   5- A-7 IN ACTION
   6- ویکی
   7- مطالعات شخصی اینجانب از منابع گوناگون
  • توسط super_comando
   آفتاب: فرمانده واحد پدافند موشکی نیروی هوایی روسیه گفته‌است که جدیدترین سیستم پدافندی این کشور موسوم به S-400 از هفته آینده در اطراف مسکو مستقر شده و تا پایان سال 2015 حراست از اتمام مراکز مهم اقتصادی و سیاسی روسیه را بر عهده‌دار شده و شانس وقوع هرگونه حمله پیش دستانه خارجی را به حداقل خواهد رساند . به گزارش خبرگزاری ریانووستی، سرتیپ الکساندر گورکوف روز پنج‌شنبه با اعلام این خبر گفت: «اولویت اول، حراست از حریم هوایی مسکو است و به همین منظور این سیستم از هفته آینده در مراکز مهم اطراف مسکو مستقر خواهد شد. بعد از آن S-400 در دیگر مناطق کشور نیز مستقر خواهد شد». وی افزود که این سیستم جدید طی دو مرحله در اختیار نیروی هوایی روسیه قرار خواهد گرفت، به گونه‌ای که تا آغاز سال 2010 شهرهای بزرگ و مناطق اطراف آنها را شامل می‌شود و در مرحله دوم یعنی تا سال 2015 پوشش هوایی بقیه مناطق کشور را نیز در بر خواهد گرفت. به گفته گورکوف به غیر از S-400، نمونه‌های مدرنیزه شده بقیه محصولات صنایع نظامی روسیه نیز به‌زودی در اختیار واحد پدافند ضدموشکی قرار خواهد گرفت. وی گفت که این تسلیحات شامل سیستم‌های پدافندی با برد کوتاه، متوسط و دور می‌شود. به ادعای تحلیلگران نظامی روسیه سیستم پدافند موشکی S-400 قابلیت انهدام همه اجسام پرنده از جمله هواپیما، هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های بالستیک با هر سرعتی را دارا است . حداکثر برد این موشک‌ها از نظر مسافت 400 کیلومتر و از لحاظ ارتفاع 30 کیلومتر است. تفاوت عمده S-400 نسبت سیستم‌های مشابه آن است که کلاهک‌ موشک‌های این سیستم به ابزارهای نشانه‌روی خودکار در آسمان مجهز شده‌اند. گفتنی است موضوع استقرار سپر دفاع موشکی آمریکا در اروپای شرقی باعث تکاپوی شدید فرماندهان ارتش روسیه شده‌است. روس‌ها می‌گویند که استقرار این سیستم موازنه استراتژیک کنونی در قاره اروپا را از بین برده و قابلیت پیش‌دستی آمریکا در هر برخورد نظامی احتمالی را افزایش می‌دهد.
  • توسط alala
   سردار باقری در بازدید از همین نمایشگاه دستاوردهای دفاعی (محل حضور باور) اشاره کردند: در این نمایشگاه شاهد سامانه هایی برای پوشش ارتفاع بلند، متوسط و پست هستیم. ما تنها ارتفاع بلند را مشاهده کردیم و به نظر قسمتی از این نمایشگاه در معرض دید عموم نیست. شاید اون سامانه پست و یا حتی عقاب احتمالی هنوز برای رونمایی اماده نیست ولی ساخته شده نمونه مهندسیش.
  • توسط Sami1993
   روی موشک لانچر طبس نوشته طائر 2 - آ

   http://gallery.military.ir/albums/userpics/10104/36171_742~0.JPG

   و روی موشک لانچر سوم خرداد نوشته طائر 2 - ب

   http://www.leader.ir/media/album/original/36168_736.JPG
  • توسط EBRAHIM
   در ادامه جوسازي هاي اسراييل عليه برنامه هاي صلح آميز هسته اي ايران روزنامه اسرائيلي جروزالم پست به نقل از يکي از مقامات عالي رتبه IDF (يگان ويژه دفاع هوايي اسرائيل) در گزارشي مدعي شده است سيستم دفاع موشکي ضدبالستيک اسرائيل به نام Arrow-2 (پيکان – 2) قادر است کليه موشک هاي ايراني (حتي موشک هايي که کلاهک هسته اي حمل مي کنند) را هدف قرار داده و آن را نابود کنند! اين روزنامه در ادامه مدعي شده از آنجايي که ايران خطرناکترين دشمن اسرائيل و يک تهديد نظامي عليه موجوديت اين کشور است سيستم دفاع موشکي Arrow-2 نقش حياتي در تامين امنيت اسرائيل به عهده دارد. ژنرال ايلان بيتون فرمانده يگان ويژه دفاع هوايي اسرائيل در مصاحبه با اين روزنامه گفت اين سيستم توانايي بسيار بالايي در هدف قرار دادن موشک هاي اسکاد که تعداد زيادي از آن در اختيار سوريه است را دارد و ما به علت تهديداتي که از جانب موشک هاي شهاب 3 ايراني احساس مي کرديم آن را تقويت کرديم. ژنرال بيتون در ادامه صحبت هاي خود مدعي شد اصلاحات سيستم Arrow-2 که به تازگي اعمال شده قادر است موشک هايي که دو کلاهک جداگانه که يکي از آنها براي گمراه کردن سيستم هاي ضدموشک است را شناسايي کرده و آن را نابود کنند. وي در پاسخ به اين سؤال که آيا انهدام موشک ها در آسمان اسرائيل به ويژه موشک هايي که کلاهک هاي نامتعارف حمل مي کنند خطري براي اين کشور ايجاد نمي کنند گفت موشک هايي که به سمت اسرائيل شليک شوند در يک ارتفاع بالا به گونه اي هدف قرار مي گيرند که به صورت کلي نابود شده تا نتوانند خطر و خساراتي را وارد آورند. اين ژنرال اسرائيلي در ادامه صحبت هاي خود گفت ما هميشه بايد يک مرحله جلوتر از دشمنانمان باشيم. آنها موشک هاي خود را به سيستم هاي الکترونيکي بسيار پيشرفته اي براي گمراه کردن سيستم هاي ضد موشک مجهز کرده اند و ما هم شيوه هايي را طراحي کرده ايم که آنها را شناسايي کرده تا بتوانيم موشک هايي که به سوي اسرائيل مي آيند را نابود کنيم. اين سيستم دفاع موشکي آخرين بار در ماه دسامبر با موفقيت آزمايش شد. در جريان اين آزمايش اين سيستم توانست يک موشک دور برد شبيه سازي شده شهاب را در ارتفاع بسيار بالا هدف قرار داده و آن را نابود کند. در حالي که سيستم Arrow-2 در خط مقدم دفاع ضد موشکي اسرائيل براي مقابله با موشک هاي شهاب قرار دارد سيستم دفاع ضد موشکي پاتريوت نيز قرار است به عنوان سيستم پشتيباني دفاع ضد موشکي اسرائيل از سيستم Arrow-2 پشتيباني کند. اسرائيل دو سکوي پرتاب موشک سيستم Arrow-2 دارد که يکي از آنها در منطقه پالماحيم براي حفاظت از تل آويو و ديگري در منطقه عين شمر در شمال اسرائيل قرار دارد. اسرائيل دو سکوي پرتاب موشک سيستم Arrow-2 دارد که يکي از آنها در منطقه پالماحيم براي حفاظت از تل آويو و ديگري در منطقه عين شمر در شمال اسرائيل قرار دارد. اين ژنرال اسرائيلي مدعي شد، تنها اسرائيل نيست که از جانب موشک هاي شهاب ايران احساس ناامني و تهديد مي کند بلکه کشورهاي اروپايي که در تير رأس موشک هاي ايراني هستند نيز مذاکرات خود را براي خريد سيستم هاي مشابه Arrow-2 آغاز کرده اند. چندي پيش فرماندهان عالي رتبه نيروي هوايي ترکيه در رسانه هاي اين کشور اعلام کردند از آنجا که موشک هاي شهاب -3 ايراني قادر هستند،‌ اهدافي را در سراسر ترکيه هدف قرار دهند ترکيه مايل است موشک هاي ضد شهاب از اسرائيل خريداري کند. قابل توجه است که اسرائيل ساخت و طراحي سيستم دفاع ضدموشکي Arrow-2 را از 12 سال قبل و بعد از حمله موشکي صدام حسين به اسرائيل آغاز کرده تا بتواند يک سپر دفاعي قدرتمندي در برابر موشک هاي اسکاد به وجود بياورد.... ژنرال بيتون همچنين گفت: کشورهاي اروپايي به صورت فعال در حال کار بر روي سيستم دفاع ضدموشکي خود هستند و اينطور ادامه داد که اسرائيل از جانب کشورهاي عربي همسايه خود نيز احساس ناامني مي کند و براي همين ما در حال تلاش براي به روز کردن توان دفاعي خود هستيم تا بتوانيم هميشه يک مرحله جلوتر از دشمنان خود باشيم. قابل توجه است که اسرائيل ساخت و طراحي سيستم دفاع ضدموشکي Arrow-2 را از 12 سال قبل و بعد از حمله موشکي صدام حسين به اسرائيل آغاز کرده تا بتواند يک سپر دفاعي قدرتمند در برابر موشک هاي اسکاد به وجود بياورد. ارتش اسرائيل در طراحي اين سيستم نه تنها دفاع در برابر تهديدات سابق را مدنظر قرار داده بلکه ساخت سيستمي براي مقابله با موشک هائي با سرعت بالاتر و حامل کلاهک هاي چند منظوره در آينده را نيز در دستور کار خود قرار داده و تا به حال 5/2 ميليارد دلار در اين زمينه سرمايه گذاري کرده است. اين روزنامه در انتهاي گزارش خود به اين موضوع اشاره کرده که با وجودي که اسرائيل توانسته سيستم دفاع موشکي در برابر موشک هاي شهاب بسازد هنوز نتوانسته است بسياري از شهرهاي اسرائيلي را از خطر حملات موشک هاي کاتيوشا توسط حزب الله محافظت کند. اين ژنرال اسرائيلي در آخر گفت سيستم مورد نظر نمي تواند موشک هاي با برد کمتر از 70-60 کيلومتر را هدف قرار دهد و گفت ما در حال تلاش هستيم که اين سيستم را اصلاح کرده تا بتوانيم با خطرات موشکي حزب الله مقابله کنيم. مطمئنا روزي راه حلي پيدا خواهيم کرد. تنها مشکل فعلي ما مشکلات مالي است. -------------------------- inrozha.com
 • مرور توسط کاربر    0 کاربر

  هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.