DeAtH-EaGlE

سامانه پدافندهوايي میم- 104 پاتريوت (MIM-104 Patriot)

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

بله میتونیم با توجه به مشخصات اعلام شده مقایسه ای ترتیب دهیم. شما بگو در چه زمینه میخای مقایسه کنیم؟ مثلا هدف چی باشه ، ارتفاع پرواز ، قدرت مانور ، سرعت ، فاصله و ... ؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

درباره اس300 باید گفت که بر خلاف پاتریوت در اکثر آزمایشات موفق عمل کرده و حتی یک سیستم PMU2 مستقر در چین موفق به شناسایی اف117 آمریکایی احتمالا مستقر در کره جنوبی از فاصله 60 مایل (108 کیلومتر) شده است. در آزمایشات رزمی هم این سیستم موفق به رهگیری موشکهایی تا سرعت 10 ماخ شده که تاکنون پاتریوت حتی در آزمایشات موفق به چنین کاری نشده است! برتری اصلی اس300 در این نکته نهفته است که این سیستم اساسا یک ضد موشک است نه ضد هواپیمای تبدیل شده به ضد موشک! امکان درگیری 360 درجه ، شلیک همزمان 72 موشک به 36 هدف ، برد رادار 360 کیلومتر و شناسایی سطح مقطع راداری 25 سانتی متر مربع از فاصله 150 الی 250 کیلومتر و در کمترین ارتفاع ممکن شناسایی هدفی مانند اف117 از فاصله حدودا 50 کیلومتر (که در مرز چین و کره شناسایی شد) ، سرعت و شتاب و دقت مناسب از اس300 ضد موشکی واقعی ساخته است.

در مورد توانايي هاي اس 300 شكي وجود ندارد

مصطفي جان
به نظر من از نظر توانايي رهگيري و انهدام اس 300 را از همه برتر ميدانم.( برد و ارتفاع درگيري و برد رادار و .. اس 300 به مراتب از پاتريوت بيشتره)
اما در رده ي يعدي فكر مي كنم پاتريوت از ارو قويتر باشه.بالاخره پاتريوت آزمايش خودشو پس داده ولي خيلي از توانايي هاي واقعي ارو نامشخصه.
درضمن شما از لحاظ تكنولوژي هم بسنجي ميبيني كه پيشگامان ساخت موشك هاي ضدهوايي روسها بودند بعد امريكا و در اخر اسراييل ( آمريكا
در پس از جنگ جهاني و در زمان جنگ سرد بيشتر به سمت ساخت بمب افكن هاي دورپرواز رفت و روسيه بيشتر به سمت موشك هاي بالستيك و
ضد هوايي)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مي‌شه يه جدول مقايسه‌اي ترتيب داد و مثلاْ براي چند هدف متفاوت٬ نتايج رو بررسي كرد و ديد كه كدوم٬ براي رهگيري و نابودي چه نوع هدف با چه خصوصياتي٬ مناسب‌تر هستند. سالار جان. درمورد S-300 هم بنده با شما موافقم. ولي درمورد ارو، چون اطلاعات زيادي ندارم، ترجيح مي‌دم كه اطلاعاتم درموردش تكميل‌تر باشه تا بشه منطقي‌تر درموردش نظر داد. اين درست كه ارو تا بحال، چندان مورد آزمايش حقيقي قرار نگرفته. اما بايد اين رو در نظر داشت كه با جون‌دوستي يهودي‌ها، مسلماً بيشترين سعي‌شون در اين بوده كه اين سيستم، امنيت اسرائيل رو تأمين كنه! والا مي‌شد خيلي راحت از سيستم‌هاي رايج موجود در جهان استفاده كنه! ضمن اينكه طبق بررسي‌هاشون، با چند بار آزمايش شليك اسكاد، ارو هر بار تونسته اون رو رهگيري و منهدم كنه كه اين، به نسبت پاتريوت يه برتري بوده! ولي بايد ديد در بقيه‌ي موارد، چطور به نظر مياد!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من یه جدول با شرایط مختلف تهیه میکنم فکر کنم امروز بتونم تموم کنم. :|

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ضمن اينكه طبق بررسي‌هاشون، با چند بار آزمايش شليك اسكاد، ارو هر بار تونسته اون رو رهگيري و منهدم كنه كه اين، به نسبت پاتريوت يه برتري بوده! ولي بايد ديد در بقيه‌ي موارد، چطور به نظر مياد!

بابا شما خيلي پاتريوت رو دسته كم گرفتين :|

من یه جدول با شرایط مختلف تهیه میکنم فکر کنم امروز بتونم تموم کنم.

برو ببینم چی کار می کنی :|

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
نه بابا. چرا دست كم بگيرم. من نسبت به پاتريوت ارادت خاصي دارم icon_cheesygrin ! مخصوصاً به اسمي كه براش انتخاب كردن و حقيقتاً واژه‌ي بامزه‌اي هست! بخصوص اگه تاريخچه‌ي اين واژه و دليل آوردنش در فرهنگ كشوري مثل امريكا رو بدونين :| ! من اون مثال رو درمورد اسكاد آوردم، چرا كه تنها موردي بود كه درمورد پاتريوت و ارو بصورت مشترك به ياد داشتم. پاتريوت در جنگ خليج، نتونست چندان كه بايد و شايد قدرتمند ظاهر شه. ولي ارو حداقل در برابر اسكادها مشكلي نداشت (يا اينكه بهتره بگم تقريباً مشكلي نداشت). ولي در بقيه‌ي موارد كه نظري ندادم كه برادران پاتريوت‌ساز، غمگن (همون غمگين خودمون) بشن و به فكر هاراگيري بيافتن :| ! بي‌صبرانه منتظر جدول مقايسه‌اي آقا سعيد هستم icon_cheesygrin .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
داره كم كم خوشم مياد!! اينكه دوستان در مورد تاپيكهاي مختلف مباحثه ميكنند خيلي خوبه!! :| آخه تاقبل از اين فقط تاپيك خونده ميشد و چند تا نظر هم كه نصفش تشكر بود داده ميشد و اون تاپيك واسه هميشه به آرشيو ميرفت!! در مورد سيستم arrow بايد بگم كه اين سيستم اساسا يك ضد موشك بالستيك تاكتيكي است رادار گرين پاين كه روي باند L با فركانس 500Mhz تا 1 Ghz كار ميكند، 500 كيلومتر برد داره و ميتونه اهدافي را با سرعت 3 كيلومتر در ثانيه شناسايي كنه arrow ميتونه با 14 هدف همزمان درگير بشه. داري دو نوع جستجوي غير فعال مادون قرمز براي موشكهاي بالستيك و رادار فعال براي ديگر هواگردهاست. اين سيستم با همكاري امريكا ساخته شده و براي امريكا پيش نمونه و آزمايشي براي KEI بود(براي اطلاعات بيشتر درمورد KEI به تاپيك تسليحات انرژي جنبشي مراجعه كنيد) موشك اين سيستم شبيه موشكي است كه در KEI به كار رفته ولي با چند تفاوت: 1-سرعت اين موشك بسيار كمتر از سرعت موشك به كار رفته در سيستم KEI است (حداكثر 2.5 km/s در مقابل km/s 6 در فاز بوست موشك KEI!!!) 2-در اين سيستم همانند KEI سرجنگي در يكKV قرار داده شده ولي با اين تفاوت كه به جاي انرژي جنبشي برخورد كه در KEI به كار رفته از سرجنگي با قدرت انفجاري بالا استفاده شده كه ميتونه تا شعاع 50 متري اهداف رو نابود كنه. كلا با موفقيت نسبي كه سيستم arrorw بدست آورد، ميشه موفقيت KEI رو حدس زد. در مورد Patriot همانطور كه در مقاله گفتم، ميبينيد كه رادار AN/MPQ-53 يك پنجم برد رادار گرين پاين رو داره ولي توانايي رديابي 100 هدف رو داره!! ، برد موشك 70 كيلومتره و حداكثر تا 24 كيلومتر ارتفاع ميگيره و 3 ماخ سرعت داره و با توجه به بقيه مطالب مقاله نشون ميده كه پاتريوت يك سيستم ضد هوايي خوبه ولي حتي PAC-3 هم بدرد زدن موشكهاي بالستيك نميخوره. در مورد S-300 هم سعيد جان مشخصاتشو گفتن، فكر نميكنم نيازي به توضيحات بيشتر باشه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بله اس300 تقریبا برتری مطلق دارد. این نکته رو هم باید بگم که سطر آخر در توان هیچ کدوم از سیستمهای مذکور نیست و نمیتونن هدفی با سرعت 20 ماخ رو رهگیری کنن و فقط به این دلیل این سطر رو نوشتم که بتونید سرعت شهاب3 را با این سیستمها مقایسه کنید.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ممنون آقا سعيد. خيلي جالب بود. البته شايد من اشتباه فهميدم. ولي به نظرم بعد از S-300، ضد موشك‌هاي Arrow‌ برتري بيشتري دارن! اينطور نيست؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بله موشک آرو در رهگیری موشکهای بالستیک نسبت به پاتریوت موفقتر است. اگر به ارتفاع درگیری این سیستم دقت کنید حداقل برد درگیری 8 و حداکثر 50 کیلومتر میباشد و این یعنی منحصرا برای رهگیری موشکهای بالستیک طراحی شده است.سیستم پاتریوت ارتفاع درگیری برابر با نصف آرو و سرعت آرو هم 60% بیشتر است. البته از نظر برد آرو2 با پاتریوت2 در یک سطح قرار دارند هر چند اگر برد رادار پاتریوت افزایش یابد امکان رهگیری تا فاصله 160 کیلومتری را نیز خواهد داشت. یک ضعف دیگر پاتریوت در مدل 3 اگر به جدول دقت کنید آشکار است و آن برد بسیار کمتر از حد نصاب برای یک ضد موشک است! نمیدانم طرز فکر طراحان این سیستم چه بود که بردش را بجای افزایش کاهش دادند! شاید به این دلیل که هر پرتابگر 4 برابر موشک دارد و با افزایش تعداد رادارها میتوان با قدرت چهار برابر با موشک مهاجم درگیر شد ولی آیا فاصله کافی برای درگیری وجود دارد؟ سرعت پاک3 حدود 5 ماخ و 50% بیشتر از S-300 با موشک 9M96E2 که در یک کلاس هستند میباشد ولی برد موشک دوم 120 کیلومتر است! دلیل کمی برد پاک3 رو پیدا نکردم؟! نکته جالب دیگر قدرت درگیری سیستم اس300 با موشکهای 9M96E2 است که همانند پاتریوت در صورت افزایش تعداد رادارها توانایی درگیری همزمان با هدفهای فراوانی کسب میکند که باور کردنی نیست! کافی است یک رادار 30N6E2 دیگر به مجموعه اضافه کنیم تا هر گردان بتواند همزمان با 72 هدف بوسیله 144 موشک درگیر شود! :| این کار بسیار با صرفه تر از استقرار چند گردان برای دست یابی به چنین توان درگیری در محیطی محدود است. برد رادار مذکور 300 کیلومتر میباشد یعنی از این فاصله بر روی هدف قفل کرده و در صورت افزایش برد موشک امکان افزایش برد سیستم تا 300 کیلومتر وجود دارد. در واقع سیستمی بهتر از S-300PMU2 با موشکهای 9M96E2 و یک رادار اضافی جهت دفاع از مراکز استراتژیک وجود ندارد! حتی S-400 به دلیل ماهیت ضد موشکی چنین توان درگیری نداشته و همزمان با 12 هدف که ترجیحا موشک بالستیک باید باشد میتواند درگیر شود.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[align=center]MIM-104 Patriot[/align]

[align=center]تصویر[/align]

1- نقش موشك: سیستم موشکی و دفاع هوایی ضد بالستیک ارتفاع متوسط و بالا
2- نام کشور سازنده: ایالات متحده
3- نام شرکت سازنده: ریثون/لاکهید مارتین
4- سال ساخت: 1987
5-طول موشك: 5.2 متر
6-قطر موشك: 0.4 متر
7-وزن موشك: 900 کیلوگرم
8-وزن و نوع كلاهك: 90 کیلوگرمی از نوع انفجاری شدید
9-حداقل برد موشك: 3 کیلو متر
10-حداكثر برد موشك: 70 کیلو متر
11- حداکثر سرعت: 5 ماخ
12-حداقل ارتفاع درگيري: -
13-حداكثر ارتفاع درگيري: 24 کیلو متر
14- سيستم هدايت: Track-Via-Missile TVM
15-رادار: رادار AN/MPQ-53 با برد بیش از 100 کیلومتر , قابلیت رهگیری 100 هدف و شلیک به سمت 9 فروند از آن ها
16- توضیحات:
از کاربران موشک میتوان به آمریکا , مصر , آلمان , یونان , اسرائیل , ژاپن , کویت , هلند , عربستان و تایوان اشاره کرد . دارای لانچر خودکششی M901 می باشد که هر لانچر 4 موشک آماده در اختیار دارد .معمولا با دو نوع موشک PAC-2 و PAC-3 بارگزاری می شود . سیستم موشکی پاتریوت در عملیات موسوم به آزادی عراق توسط امریکا به کار گرفته شد. این سیستم در کویت نصب شد و توانست تعدادی از موشکهای زمین به زمین دشمن را بوسیله موشکهای هدایت بهینه شده PAC-3 با موفقیت نابود کند.

منبع:
www.army-technology.com
www.fas.org

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.