LAST-WAR

هویتزر ام-1978 کوکسان (M1978 Koksan)

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[b][color=darkblue]بسمه تعالی

با سلام

با عرض پوزش از دوستان بابت دیر جواب دادنم.
سعی میکنم به ترتیب و در حد اجمال جواب دوستان رو بدم.[/color]
[/b]
[quote]با تشکر از دوستان
آقا نجف لطفا بیشتر توضیح بدین ما رو تو خماری نزارین.[/quote]
[b][color=darkblue]
LAST-WAR عزیز این توپها به دنبال خریدهای متوال و تقریباً بزرگ و زیاد ایران در اون زمان و با توجه به محدودیت شدید تحریم و در راستا و ادامه خرید تانکهای type59 و چونما-هُ( chonma-ho) و تیر بارهای بکتا گرینوف و تجهیزات دیگه ایی مثل ماسک های ضد گاز و ...... در پی سفرهای متوالی مسئولان بلند پایه کشور به کره و سفارش و قراردادهایی طی سالهای 81 تا 84 میلادی صورت گرفت مثل سفرهای محسن رفیق دوست وزیر وقت سپاه(وزیر دفاع ) و سفر آقایان هاشمی رفسنجانی جانشین وقت فرماندهی کل قوا و رئیس مجلس وقت و محسن رضایی فرمانده وقت سپاه و در ادامه سفر مقام معظم رهبری دام ظله.

در کل خرید این توپها محدود شد به تعداد نمیدونم و فکر میکنم بین 20 تا 50 دستگاه که از سال85 تا 88 همراه دیگر سفارشات تحویل شد.[/color]
[/b]
[quote]
راستی آیا عراق از این توپ استفاده نمی کرد؟ یعنی از کره شمالی نخریده بود؟

و توپخانه برد بلند عراق از چه توپی استفاده می کرده؟[/quote]
[b]
[color=darkblue]محمد جان .اینکه عراق هم از این توپها داشت و یا استفاده کرد حقیر به یاد ندارم. منتها عراق از توپهای بهتری از لحاظ کیفی بهره میبرد!!! مثل توپهای 130م.م فرانسوی با گلوله های درخشان و دو زمانه بی صدا که بردشون هم بگمونم حدود 75 کیلومتر میرسید!!! و یا توپهای 100 م.م فرانسوی که فکر کنم برد 50 تا 60 کیلومتر داشت و نیز فکر کنم توپ 175م.م و 170 م.م هم داشتند که در اون زمان دور برد محسوب میشد یعنی رنج برد نهاییشون 60 -65 تا 75 کیلومتر (البته اگه خرج گود اسرائیلی استفاده میکردند) بود!!!

در ضمن کره بخاطر مواضع شدید ضد امریکایی و امپریالیستی و روابط بسیار نزدیک و تنگاتنگ با ایران زیاد به عراق سلاح نفروخت و اگر مقادیری هم از این کشور بدست عراق رسید بواسطه کشور ثالثی بود.[/color]
[/b]
[quote]
جناب نجف تو عكس اخري كه گذاشتين موج شليك توپ ديوانه كنندست.ايا شخصا تو لحظه پرتاب حضور داشتين؟

راستي نرخ آتشش 1 الي 2 گلوله در 5 دقيقه نيست؟چنتا منبع اينطوري گفتن.
راستي يكم شبيه اين 170 ميليمتريه نيست؟؟؟
http://acm.jhu.edu/~sthurmovik/Other/07-07-21_ABERDEEN_TANK_MUSEUM/Aberdeen_Tank-Museum-170mm-Kanone-18.jpg[/quote]

[b][color=darkblue]
ops عزیز حقیر روی این توپ مستقیماً حضور نداشتم ( حقیر اون موقع دیده بان آتشبار و توپخانه 63 خاتم الانبیا(ص) بودم) ولی همرزمای حقیر بودند. بله شما درست میفرمایین ، واقعاً موج حاکی از شلیک ایندست کالیبرهای سنگین فوق العاده شدت داره.. البته توپ 130م.م و 155 و 152م.م هم همینطور... حقیر تجربه شلیک با توپ 130 میلیمتری رو دارم... واقعاً موج شدیدی داره که وقتی طناب شلیک رو میکشیدی فکر میکردی که از پشت یه نفر تنومند با مُشت یا حتی یه ماشین بهت زده!!!!! مخصوصاً ضربه حاکی از موج که به سر وارد میشد!!![/color]
[/b]
[b][color=green]برای نمونه:
در دو عکس زیر مشاهده میکنید که خود این حقیر در حال شلیک توپ 130 م.م ( که گفته میشد چینی بود ولی شاید هم کره ای بود!!) در تابستان سال 1364 که در آتشبار و توپخانه 63 خاتم الامبیا(ص) بودم.
.دقت کنید به گوشی آبی رنگی که روی گوشم بود و در اثر موج شلیک از سرم داره پرت میشه به جلو و میفته!!!! [/color]:evil: :evil: [/b]

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/scan0070%7E0.jpg[/img]
[b][color=indigo]خود حقیر در حال شلیک توپ130م.م . سال64 جزیره مجنون. هور العظیم .منطقه عملیاتی بدر و عاشورای4. اون شخص کناریم برادری پاسداروظیفه بود بنام شریفی .(دقت کنید که گوشی آبی رنگ بعلت شدت موج شلیک از سرم داره میفته)
:evil: .[/color][/b]

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/scan0008%7E1.jpg[/img]
[b][color=indigo]اینجا .لحظه ای بعد و یا شایدم قبل از اون شلیک عکس بالایی بود... و در شلیکی دیگه.... که نفر سمت راستی این حقیر هستم و نفر شلیک کننده همون پاسدار وظیفه برادر شریفی. در همون مکان که در توضیح عکس بالا گفتم :evil: .[/color][/b]

[quote]شعاع تخريب گلوله هاش چقدر
با توجه به نرخ اتش كمش الان به منطقي هست استفادش[/quote]
[b]
[color=darkblue]
yazdan61 عزیز شما تصور کن گلوله ای که به وزن حدود 70،80 کلیو گرم هست با خرج شلیک گود اصلی و کمکی در پوکه به ارتفاع حدود120 سانتیمتر و قطر 130م.م چه انفجار فوق وحشتناکی میتونه ایجاد کنه ....اما این توپ بعدها با جایگزینی بنام M1989 مدل جایگزین شد که بهینه شده و نرخ شلیکش هم طبق گفته ویکی در راند دوازوه تایی.[/color]

[color=blue]یا علی مدد.[/color][/b]
  • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

برادر نجف بابت توضيحات خيلي ممنونم.شما يكي از افتخارات اين سايت هستين.خداوند خودش ميدونه چه اجري بهتون بده والا ما هرچي بگيم كم گفتيم.
ميخاستم ببينم شوك ناشي از موجه اين تسليحات بعد از جنگ روي شما تاثيراتي نزاشته خدايي ناكرده؟
البته ميدونم فضوليه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دقت کنید به گوشی آبی رنگی که روی گوشم بود و در اثر موج شلیک از سرم داره پرت میشه به جلو و میفته!!!!

حالا اینو برای تنوع میگم، با دیدن این نوشته نجف جان و اون عکسها، یاد قضیه توپخانه میرزا آغاسی افتادم! که می گفت: قربان ببینید وقتی با نیروهای خودمون اینطوری می کنه، دیگه با نیروهای دشمن چه می کنه!

( کلا جهت تنوع بود، به کسی از دوستان بر نخوره، البته قدرت توپخانه واقعا وحشتناک هست)

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اقاي نجف عزيز
ماشالا 1000 ماشالا شما با اين همه تجربه حيف نيست يه تاپيك از تجربياتتون ازاستفاده از اين ادوات جنگي نذاشتين
ما بيشتر با نوشته هاي سازندگان سلاح با خود سلاح اشنا ميشيم ولي درعمل و صحنه جنگ كه سلاح واقعيتش نشون ميده كه خداروشكر شما دارين (اميدوارم منظورم رسونده باشم با اين زبان الكن )
زكات علمتون پس چي ميشه :evil:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بابا دمش گرم تو ميليتاري هم بچه هاي جبهه پيدا ميشه خيلي حال كردم خدا شمارو حفظ كنه
ما شما و ديگر رزمندگان رو خيلي دوست داريم صورت نورانيت رو بيار جلو كه يه بوس ازت بگيرم :evil: ناراحت نباش اگه ديروز كربلا و قدس نشد فردا ميشه اين وعده خداست به اميد خدا ما با شما دوره ديده هاي مكتب عشق كربلا و قدس رو ازاد ميكنيم .
اگه من مسعولي تو ارگانهاي نظامي بودم . توپخانه و هدايت اتش رو براي تمام سربازان و بسيجيها
اموزش ميدادم از كاليبر پايين گرفته تا بالا اگه جاي اون نفر تو خط باشيم قدر توپخونه رو ميدونيم.
استاد عزيز شما كه اينكاره هستيد لطف كنيد از خاطرات اون زمون تو توپخونه بگيد و در سورت امكان تا جايي كه ميشه راجع به ههدايت اتش و ديگر موارد توضيح بديد با تشكر .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دستتون درد نکنه برادر نجف جان. اون توپه هم چینیه. چون فکر کنم همون زمان چینیا هم توپای 130 میلیمتری به ایران دادن.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
عجب توپي هست و چه عکس هاي جالبي جناب نجف گرامي گذاشتند .....
فکر کنم الان کلا ايران اينها رو کنار گذاشته باشه ,چون من ديگه در هيچ رژه اي يا مراسمي ديگه اين توپ رو نديدم ....

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

عجب توپي هست و چه عکس هاي جالبي جناب نجف گرامي گذاشتند .....

فکر کنم الان کلا ايران اينها رو کنار گذاشته باشه ,چون من ديگه در هيچ رژه اي يا مراسمي ديگه اين توپ رو نديدم ....

بیشتر به خاطر کالیبر غیر استانداردشه فکر کنم. کالیبر استاندارد ایران الان 155 میلیمتری غربی و 122 میلیمتری و 130 میلیمتری شرقیه.
ولی من میگم باید دست به کار شیم یه هویتزر خوب با این مشخصات بسازیم:

1:قطر دهانه 155 میلیمتر
2:طول لوله: کالیبر 42
3:دارای یک اتولودر مثل توپ های صد میلیمتری ضد هوایی.
4:دارای قابلیت شلیک با دکمه. دیگه توپچی هامون مثل عکسای نجف عزیز اذیت نمیشن.

بعدشم نمونه ی خودکششیشو بسازیم. چیز خیلی خوبی از آب در میاد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[b][color=blue]بسمه تعالی

با سلام
[/color]
[color=olive]دوستان عزیزم از همه بخاطر اظهار محبت و لطف بی شائبه تون صمیمانه تشکر میکنم و مخلص شما هم هستم.[/color]
[/b]
[quote]
ميخاستم ببينم شوك ناشي از موجه اين تسليحات بعد از جنگ روي شما تاثيراتي نزاشته خدايي ناكرده؟
[size=9]البته ميدونم فضوليه[/size][/quote]

[b][color=darkblue]
ops عزیز ایندست موج شلیک گلوله ها و وحتی گلوله های آرپی جی و تانک و خمپاره ، در برابر موج انفجار گلوله ها در حقیقت چیزی به حساب نمیاد و این از بدیهیات جنگ هست. البته نه اینکه هیچ تاثیری نداشته و نداره نه. بلکه در قیاس با موج انفجار انواع گلوله ها مخصوصاً کالیبرهای سنگین و نیمه سنگین و علی الخصوص گلوله هایی که درصد موج انفجارشون از ترکششون بیشتر هست مثل مینی کاتیوشا و کاتیوشا ، کمتر تاثیر منفی جسمی دارند.[/color]
[/b]
[quote][quote]دقت کنید به گوشی آبی رنگی که روی گوشم بود و در اثر موج شلیک از سرم داره پرت میشه به جلو و میفته!!!! [/quote]

حالا اینو برای تنوع میگم، با دیدن این نوشته نجف جان و اون عکسها، یاد قضیه توپخانه میرزا آغاسی افتادم! که می گفت: [b]قربان ببینید وقتی با نیروهای خودمون اینطوری می کنه، دیگه با نیروهای دشمن چه می کنه![/b]

( کلا جهت تنوع بود، به کسی از دوستان بر نخوره، البته قدرت توپخانه واقعا وحشتناک هست)[/quote]
[b]
[color=blue]محمد جان ممنون.
:evil: [/color]
[/b]

[quote]اقاي نجف عزيز
ماشالا 1000 ماشالا شما با اين همه تجربه حيف نيست يه تاپيك از تجربياتتون ازاستفاده از اين ادوات جنگي نذاشتين
ما بيشتر با نوشته هاي سازندگان سلاح با خود سلاح اشنا ميشيم ولي درعمل و صحنه جنگ كه سلاح واقعيتش نشون ميده كه خداروشكر شما دارين (اميدوارم منظورم رسونده باشم با اين زبان الكن )
زكات علمتون پس چي ميشه :evil:[/quote]
[b]
[color=darkblue]یزدان گرامی. گذاشتم ،منتها در بین تاپیکها و موضوعات مختلف پخش شده. یک تاپیکی هم به منظور درج خاطرات زمان جبهه ام در بخش دفاع مقدس باز کردم که خب متاسفانه فعلا بسته شده!!!! و چنانچه بزودی باز بشه انشاءالله ادامه خواهم دادش. در باره موضوعات فنی هم طبیعی هست که فراخور موضوعات تاپیکها در مورد تجهیزات و تسلیحات و ادوات نظامی ، از تجارب عملی خودم صحبت کنم که خب.. بحمدالله تا بحال کردم و انشاءالله پس از این هم اگه عمری باشه ادامه خواهم داد.[/color]
[/b]

[quote]عشق است بچه هاي جبهه
.....اگه من مسعولي تو ارگانهاي نظامي بودم . توپخانه و هدايت اتش رو براي تمام سربازان و بسيجيها
اموزش ميدادم از كاليبر پايين گرفته تا بالا اگه جاي اون نفر تو خط باشيم قدر توپخونه رو ميدونيم.
استاد عزيز شما كه اينكاره هستيد لطف كنيد از خاطرات اون زمون تو توپخونه بگيد و در سورت امكان تا جايي كه ميشه راجع به ههدايت اتش و ديگر موارد توضيح بديد با تشكر .[/quote]
[b]
[color=indigo]صاعقه عزیز خیلی ممنوم از لطفت. در مورد خاطرات انشاءالله اگه عمری باشه حتما در تاپیک مربوط بهش خواهم پرداخت. در مورد پیشنهادت باید بگم که انقدر ها که فکر میکنی آموزش های توپخانه آسون و پیش پا افتاده نیست.
شاید بشه به اجمال و خیلی کلی با اشاره به مبانی کنترل و هدایت آتش توپخانه چه در مورد توپ و چه در مورد کاتیوشا و یا حتی ادوات نیمه سنگین مثل انواع خمپاره و مینی کاتیوشا که دارای گلوله های مسیر منحنی و بالستیک هستند و نه مستقیم صحبت داشت ولی آموزش تفصیلی که شامل چندین بخش مجزا و مهم و میشه گفت پیچیده هست. مثل وارد بودن به مبانی دیده بانی مثل گرا گیری و گراخوانی و ثبت گرا با کد و بی کد . شاخص نشانی و جهت یابی و .... که هر کدوم اینها خودش یک مبحث جدا و مجزا و مفصل هست که خب در این تاپیک جاش نیست. انشاءالله در فرصت و تاپیک مربوطش بهش خواهم پرداخت.[/color]
[/b]

[quote]دستتون درد نکنه برادر نجف جان. اون توپه هم چینیه. چون فکر کنم همون زمان چینیا هم توپای 130 میلیمتری به ایران دادن.[/quote]
[b]
[color=darkblue]
Aspahbod عزیز ممنونم از لطف شما . بله . همونطور که در پست قبلیم هم اشاره کردم اون زمان مسئولین یگان ،همین رو میگفتند که اون توپهای 130م.م چینی بودند. ولی خب اگر کره ای هم میبودند برای ما شاید از لحاظ کیفیت بهتر هم میبود . چون واقعاً اون زمان کیفیت ادوات کره ای از نمونه های چینی اون بهتر بود.[/color][/b]

[quote]عجب توپي هست و چه عکس هاي جالبي جناب نجف گرامي گذاشتند .....
فکر کنم الان کلا ايران اينها رو کنار گذاشته باشه ,چون من ديگه در هيچ رژه اي يا مراسمي ديگه اين توپ رو نديدم ....[/quote]
[b]
[color=indigo]
Stuka جان . اگه منظورت هویتزرهای خودکشش کوسان هست که در مورد بهینه سازی و ارتقا شون و برطرف نمودن ضعف هاش کارهای بسیار ارزنده ای صورت گرفته.چون به هر حال پول پاشون رفته! و نیز وقتی هنوز توپهای 122 و 155 و 130 و 175 و 203 و.... زمان جنگ هنوز سرپا نگهداشته شده و میشن ((((توجه کنید به نمونه هاشون که در روزهای رژه های پارسال(((1389))) و سالهای قبل به نمایش در اومد)))) و همچنین از کانال دیگه ای هم که اینجانب همین چند وقتای پیش دیدم ....نه. بلکه هنوز در خدمت بوده و هستند.[/color][/b]

[quote][quote]عجب توپي هست و چه عکس هاي جالبي جناب نجف گرامي گذاشتند .....
فکر کنم الان کلا ايران اينها رو کنار گذاشته باشه ,چون من ديگه در هيچ رژه اي يا مراسمي ديگه اين توپ رو نديدم ....[/quote]

بیشتر به خاطر کالیبر غیر استانداردشه فکر کنم. کالیبر استاندارد ایران الان 155 میلیمتری غربی و 122 میلیمتری و 130 میلیمتری شرقیه.
ولی من میگم باید دست به کار شیم یه هویتزر خوب با این مشخصات بسازیم:

1:قطر دهانه 155 میلیمتر
2:طول لوله: کالیبر 42
3:دارای یک اتولودر مثل توپ های صد میلیمتری ضد هوایی.
4:دارای قابلیت شلیک با دکمه. دیگه توپچی هامون مثل عکسای نجف عزیز اذیت نمیشن.

بعدشم نمونه ی خودکششیشو بسازیم. چیز خیلی خوبی از آب در میاد.[/quote]
[b]
[color=green]
Aspahbod جان منظورت کدوم کالیبر و کدوم توپ هست ؟ هویتزر کوسان یا توپ 130م.م ؟ کدومشون غیر استاندارد هست ؟! کالیبر استاندارد و سازمانی خاصی برای واحدهای توپخانه نیروی زمینی ارتش و سپاه تا اونجا که من خبر دارم تعریف نشده.... چون بسته به شرایط جنگی و مناطق مورد عملیات داره. لذا توپخانه های سپاه و ارتش همه از تمام کالیبرها بر اساس نیازهای عملیاتی و استراتژیکی شون بهره میبرند.

منتها توپ 130 م.م هنوز هم به لحاظ قدرت گلوله و بقا پذیری و تعمیر و نگهداری آسونتر و همچنین برد مناسبش برای نیروهای مسلح دنیا (شرقی ها) و نیز برای ما در جنگ ها کاربرد بیشتری داره به همین دلیل تعداد این توپها بیش از دیگر مدل ها و کالیبرهاست. چون در اغلب میادین کاربرد داره.

- پیشنهاد بدی نیست... منتها بقول شاعر...: دست ما کوتاه و خرما بر نخیل...... :evil:

در مورد بند آخر فرمایش شما هم عرض کنم که درست هست که هویتزر ها و توپهای خود کشش محسنات خوبی دارن منتها دارای ضعفهایی هم هستند که به نسبت توپ های کششی این ضعفها در عمل ممکنه اشکالات مهمی ایجاد کنه.مثل خنک شدن توپ و سیستم تغذیه و آلات متحرکه شون در هوا ....و تعمیر و نگهداری....منتها خوبی مهمشون اینه که قابلیت جابجایی و آماده شدن در جایگاه های شلیک سریعتری دارند. در ضمن این رو اضافه کنم که الآن توپهای کششی هم در نوع خودش مدرنتر شده اند و دارای زاویه یابهای دیجیتالی و رایانه ای شدند و حتی سیستم آتش اونها هم کنترلی شده که با کنترلر و با فاصله مطمئن شلیک صورت میگیره.[/color][/b]

[quote]منظور از توپ غیر نتعارف چیه؟[/quote]
[b]
[color=darkblue]
einstein عزیز منظورت گلوله غیر متعارف و متعارف هست دیگه ؟ میشه منظور سوالت رو واضحتر بگی؟ چون توپ غیر متعارف معنی نمیده. گلوله غیر متعارف هم به گلوله های ویژه گفته میشه مثل گلوله های شیمیایی و اورانیومی و میکروبی.[/color][/b]
[b]
[color=olive]ببخشید دوستان پست طولانی شد . سعی کردم به حد مختصر جواب دوستان رو بدم. بازم سوال باشه در خدمتم.[/color]

[color=blue]یا علی مدد نجف47[/color][/b]
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

:طول لوله: کالیبر 42

منظورشون اینه که طول لوله 42 برابر کالیبرش باشه، یه جورایی خیلی فنی گفتن!

مثلا توپهای L44 و L55 هم به همین دلیل اینگونه نام گذاری شده اند، اما این روش نام گذاری بیشتر برای لوله تانکها استفاده می شود.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.