ALI

بودجه نظامی کشورهای جهان در سال 2010

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

ahmadi جان ممنون برادر

اطلاعات تکمیلی رو به تفضیل بیان کردین.
از لایحه بوددجه سال 90 و تخصیص اعتبار به بخش نظامی چه خبر؟؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بنده هم از جناب DASHALI به خاطر شروع این تاپیک مفید و از جناب master1986 به خاطر لطفی که دارند تشکر می‌کنم.

نسبت‌های پست قبلی‌ام نسبت بودجه‌ی نظامی به تولید ناخالص داخلی (GDP) هستند که بخش خصوصی اقتصاد را نیز پوشش می‌دهد، و نه فقط بودجه‌ی دولت. در مورد نسبت بودجه‌ی نظامی از بودجه‌ی دولت، سایت بانک جهانی آماری در این زمینه برای بسیاری از کشورهای جهان ارائه داده:
http://data.worldbank.org/indicator/MS.MIL.XPND.ZS

برای ایران طبق آخرین آمار سایت بانک جهانی که مربوط به سال ۲۰۰۸ است، ۱۲٫۲٪ بودجه‌ی کل کشور (یعنی بودجه‌ی اختصاص داده شده توسط دولت که شامل بودجه‌ی همه‌ی نهادهای حکومتی می‌شود) مربوط به مصارف نظامی بوده است که در آن سال از نظر درصد، از آمریکا، چین، کویت، بحرین، اردن و همچنین رژیم اشغالگر قدس کمتر است ولی از ترکیه بیشتر است. البته این آمار ناقص است چون برای عربستان سعودی و امارات رقمی در سایت بانک جهانی ارائه نشده.

درباره‌ی مقدار بودجه‌ی دولت چین چیزی پیدا نکردم ولی طبق این آمار ۱۶٪ بودجه‌ی دولت چین در سال ۲۰۰۸ صرف امور نظامی شده است.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اینجاست که آدم ارزش مستقل شدن در ساخت صنایع دفاعی رو میفهمه.با اینکه بودجه ما از خیلی از کشورها کمتره،ولی قدرت ما رو با اونها مقایسه کنین.
مثلا همین عربستان.حالا اصلا بیاد 10 به توان n تا هواپیمای جنگنده بخره.وقتی با اولین موشک تو ریاض تسلیم میشه چه فایده ای داره؟ fi_lone_ranger

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
این همه پول خرج می کنن که آدم بکشن fi_lone_ranger
نصفش و خرج صلح کنند که خیلی بهتر میشه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اخه نمیشه مقایسه کرد مثلا لباس و تجهیزاتی که همراه یک سرباز معمولی امریکا هست چیزی نزدیک به 3 میلیون تومن میشه اما برای یک سرباز ایرانی ۱۴۰ هزار !!!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]اخه نمیشه مقایسه کرد مثلا لباس و تجهیزاتی که همراه یک سرباز معمولی امریکا هست چیزی نزدیک به 3 میلیون تومن میشه اما برای یک سرباز ایرانی ۱۴۰ هزار !!![/quote]

ولی اسراف هم تو نظام ما زیاده .... بقول قرائتی فقط غذای اسرافی پادگان ها یه امت رو سیر میکنه .
منم تو سربازی اینو به عینه دیدم fi_lone_ranger خیلی خیلی خیلی اسراف میشه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]اخه نمیشه مقایسه کرد مثلا لباس و تجهیزاتی که همراه یک سرباز معمولی امریکا هست چیزی نزدیک به 3 میلیون تومن میشه اما برای یک سرباز ایرانی ۱۴۰ هزار !!![/quote]

ولی اسراف هم تو نظام ما زیاده .... بقول قرائتی فقط غذای اسرافی پادگان ها یه امت رو سیر میکنه .
منم تو سربازی اینو به عینه دیدم fi_lone_ranger خیلی خیلی خیلی اسراف میشه[/quote]

سلام ...
ناگفته نماند بخش زیادی از بودجه ها تحقیقات موشکی و تسلیحات سپاه هم از در آمدهای خود سپاه هست ...

در کل تو ایران فقط می شه بودجه ی آموزش و پرورش رو به درستی تخمین زد ... بقیه ی بودجه ها بالا ، پائین زیاد داره ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]اخه نمیشه مقایسه کرد مثلا لباس و تجهیزاتی که همراه یک سرباز معمولی امریکا هست چیزی نزدیک به 3 میلیون تومن میشه اما برای یک سرباز ایرانی ۱۴۰ هزار !!![/quote]

میشه 140 تومن؟ fi_lone_ranger

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من اینجا چند تا مطلب روشن کنم
بودجه نظامی بر اساس بودجه هزینه ای که دولت در سال خرج می میکنه تعیین نمیشه
بودجه نظامی بر اساس تولید ناخالص داخلی تعیین میشه
ما تولید ناخاص زیاد بالا نیست وابسته گی شدید نفتی داریم همینم بودجه نظامی میشه دیگه
به نظر من اسرائیل زیاد هزینه می کنه و البته حق هم داره شاید بشه گفت هیچ کشوری در دنیا به اندازه اسرائیل در معرض تهدید نیست اگه قدرت نظامیش و حمایت ها ازش نباشه همه مردم منطقه میریزن رو سرش
البته باید اینم در نظر گرفت که اسرائیل سالی 3 میلیارد دلار از آمریکا کمک نظامی دریافت می کنه
توان صادراتی خوبی از بخش نظامی داره ولی با اینکه ما هم یه صادراتی داریم و این رقم کم و زیاد نیست
-------------------------------------
دوستان گفتن اونا بخش خصوصی دارن هزینش زیاد میشه
در دنیای اقتصاد کاملا عکس این مطلب ثابت شده هزینه ها در بخش دولتی در یک پروجه مشابه زیادتر از بخش خصوصی در میاد پرت در بخش دولتی زیاده
به عنوان مثال هر پرتاب شاتل فضایی برای انتقال محموله به فضا حدود 400 میلیون دلار در میومد حالا یک شرکت خصوصی همین کارو با 133 میلیون دلار انجام میده
آمریکا بودجه نظامیش زیاده چون به تنهایی تولید ناخاص داخلیش فقط کمی کمتر از کل اتحادی اروپا هست
آمریکا از محل صنایع نظامیش صادرات زیاد و درآمد بالایی داره
----------------------------------
ترکیه بایدم از ما بودجه نظامیش بیشتر باشه به رقم تولید ناخالص داخلی توجه کنیم این ارقام مال سال 2010 هست که وضع ما از الان بهتر بود اینم در نظر بگیرید که ما کار نکردیم بلکه نفت صادر کردیم
ترکیه 741,853
ایران 357,221

این اختلاف الان بیشترم شده چون ترکیه رشد 8.2 درصدی داره و ما صفر درصد حالا برای حفظ آبرو می گیم 1 درصد همین با قیمت نفت تعیین میشه
-----------------------------
به نظر من بودجه نظامی ما کافی اندازه اقتصادمون
من اینجا آدرس تولید ناخالص کشور های دنیا رو میزارم که مال سال 2010 هست اینطوری بهتر میشه مقایسه کرد

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)

کشور هایی مثل عربستان وقت خودشونو هدر می دن ولی در کوتاه مدت حریف ما میشن کی گفته نمیشن اون 40 ملیارد دلار کار خوشو می کنه همونطور که برای عراق کار کرد و چند بار عراق از خطر سقوط نجات داد اسلحه مدرن بر هر انسانی پیروز میشه این قانون جنگ های مدرن
الان هر کی بیشتر خرج کنه درست خرج کنه برنده است دیگه جنگ جهانی نیست که خلبان بشینه پشت اسپیت فایر بره پشتش مسلسل بزنه الان فناوری قویتر برنده است فناوری هم با پول بدست میاد چه می خوای بخری چه می خای خودت بسازی و تحقیقات کنی باید پول هزینه کنی

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اصلا خوب نیست. اقتصاد هر سال ضعیف تر و بودجه ی نظامی هر سال بیشتر میشه این یعنی بحران! یارانه هارو بر میدارند بعد میدنش به ....
اگر اقتصادمون وضعیت خوبی داشت اشکالی نداشت حتی بیشتر از امریکا صرف نظامی گری کنیم ولی ما که کشورو با زور نفت از فروپاشی نجات دادیم البته تا مدت کوتاهی این روند ادامه خواهد داشت.
امیدوارم همه ی کشور ها به خصوص کشور ما که داره غرق در فقر میشه هزینه های نظامی را کاهش بدهند و برای جلوگیری از گرسنگی مردم هاشون تلاش کنند .
متاسفم اصلا نمیدونم چرا اینارو دارم مینویسم چون واقعا به دلیل خوش حالی بعضی ها به خاطر افزایش بودجه ی نظامیمون عصبی شدم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
امیدوارم که هر چه زود تر این دولت نهم و دهم تموم بشه که داره بسیار بسیار بحرانی آفرینی هایی که انجام داده تو همه بخش ها مشخص میشه کم کم . مشکل اقتصادی یک نمونه کوچک از بی برنامه بودن طرح ها و غیر کارشناسی بودن این دولت پر مدعا است و خود سر است و........

مقام معظم رهبری یکی از دلایلی که امثال را سال جهاد اقتصادی نا میدند همین کم کاری های دولت در چند سال گذشته و رشد 0 درصد و تورم و گرانی های سنگین بود که مورد انتقاد قرار دادند و امثال را به این نام نامیدند که کم کاری ها تا حدی رفع شود در بخش اقتصاد .

البته ما مردم هم مقصر هستیم کم کاری از ما هم هست. اما من مقصر اصلی را دولت میدونم .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان به نکته‌ی خوبی اشاره کردند، بهترین راه برای افزایش بودجه‌ی نظامی این است که اقتصاد را قوی کنیم و نسبت بودجه‌ی نظامی را ثابت نگه داریم، که یعنی بودجه‌ی نظامی فقط به اندازه‌ی رشد اقتصادی رشد کند. دلیل قوی شدن آمریکا و چین از نظر نظامی هم همین است. البته می‌شود بیش از توان اقتصاد برای امور نظامی خرج کرد، ولی این باعث عقب‌ماندگی در بخش‌های اصلی مثل رفاه، سلامت و فرهنگ می‌شود.
جناب DASHALI اشاره به رشد ۷٫۵ درصدی بودجه‌ی نظامی چین کردند، این را باید در خاطر داشت که رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۰۹ نسبت به سال ۲۰۰۸، ۱۰ درصد بوده است و در دهه‌ی اخیر با میانگین نزدیک ده درصد در سال رشد کرده است (میانگین رشد اقتصادی ما در دهه‌ی اخیر کمتر از ۵ درصد در سال بوده است).
(راستی بودجه‌ی نظامی چین در سال ۲۰۱۰، ۱۱۴ میلیارد دلار تخمین زده شده که با فرض ۱۶ درصد بودجه‌ی نظامی، کل بودجه‌ی دولتشان می‌شود ۷۱۴ میلیارد دلار).

اصلاً بد نیست به فهرست بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان و بزرگ‌ترین خرج‌کنندگان نظامی جهان نگاهی بیندازیم:
۲۰ اقتصاد بزرگ به ترتیب:
آمریکا، چین، ژاپن، آلمان، فرانسه، انگلیس، برزیل، ایتالیا، کانادا، هند، روسیه، اسپانیا، استرالیا، مکزیک، کره‌ی جنوبی، هلند، ترکیه، اندونزی، سوئیس، لهستان
۲۰ خرج‌کننده‌ی نظامی بزرگ به ترتیب:
آمریکا، چین، انگلیس، فرانسه، روسیه، ژاپن، آلمان، عربستان، ایتالیا، هند، برزیل، کره‌ی جنوبی، کانادا، استرالیا، اسپانیا، امارات، ترکیه، ایران، رژیم اشغالگر قدس، هلند

همان‌طور که می‌بینید این دو فهرست به هم شبیه هستند (به استثنای مکزیک، اندونزی و سوئیس که به اندازه‌ی اقتصادشان خرج نظامی نمی‌کند و عربستان، امارات، رژیم اشغالگر قدس و ایران که بیشتر از توان اقتصادشان هزینه‌ی نظامی می‌کنند) و این خیلی طبیعی است که کشوری که پول بیشتری دارد، می‌تواند خرج نظامی بیشتری هم بکند.

البته من هم قبول دارم که توان نظامی فقط خرج کردن نیست، و ایران بیشتر از آن که خرج می‌کند توان نظامی دارد چون تاکتیک‌ها و سلاح‌های بومی دارد و روحیه‌ی جهادی دارد (و این باعث می‌شود تا بهره‌وری بودجه‌ی نظامی بیشتر از مقدار آن باشد). اما باز به نظرم بودجه‌ی نظامی نباید از سه درصد GDP تجاوز کند که برای ما این رقم می‌شود حدود ۱۱ میلیارد دلار. به جای افزایش بودجه‌ی نظامی باید بهره‌وری آن را باز هم افزایش دهیم، مثلاً از مدیران خبره و اصلاح فرایندها در بخش نظامی استفاده کنیم و کارهایی که امکانش هست را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=darkblue][quote]البته ما مردم هم مقصر هستیم کم کاری از ما هم هست. اما من مقصر اصلی را دولت میدونم .[/quote]

خدا پدرت را بیامرزد ،
چه عجب در کشور ما بالاخره یک نفر پیدا شد که به نقش مردم جامعه در بحران ها اقتصادی کشور اشاره کند و مردم را نیز در به وجود آمدن این گونه بحران ها سهیم بداند fi_lone_ranger icon_wink [/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]

خدا پدرت را بیامرزد ،
چه عجب در کشور ما بالاخره یک نفر پیدا شد که به نقش مردم جامعه در بحران ها اقتصادی کشور اشاره کند و مردم را نیز در به وجود آمدن این گونه بحران ها سهیم بداند[/[size=9]quote]
[size=12]
من منکر مدیریت نادرست نیستم اما حرف داش علی رو شدید قبول دارم قدیما یه نفر تو خونه کا گلی زندگ می کرد اثاث زندگیش زیاد نبود کارگر بود کارگر ها هم در قدیم از اذان صبح تا نزدیک اذان مغرب کار می کردم امیدوارم بدونید اذان صبح تابستون ها کی و فاصلش چقدر زیاد تا مغرب اون ادم تو طول روز هر بار که عرقش می ریخت می گفت خدایا شکرت اما الان ما شا الله همه ... بی خیال [/size][/size]
در سیستم اقتصادی و ضعیت بانکی و سیستمش خیلی بده کلا سیستم ربا است یعنی جنگ با خدا

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.