Goebbels

هواگرد ترابری استراتژیک سی-141 استارلیفتر ( Lockheed C-141 Starlifter)

Recommended Posts

0819235.jpg

براي جوابگوئي به نيازهاي سرفرماندهي ترابري نيروي هوائي آمريكا جهت جايگزيني هواپيماهاي ترابري موتور پيستوني C-124 Globemaster II، كمپاني لاكهيد مبادرت به طرح و توليد هواپيماي استراتژيك اسارليفتر C-141 StarLifter نمود. اولين پرواز اين هواپيماي سنگين ترابري در تاريخ 17 دسامبر 1963 انجام گرفت و در اكتبر 1964، استارليفتر وارد خدمت نيروي هوائي آمريكا گرديد. C-141 يكي از متداولترين و موثرترين هواپيماهاي حمل ونقل نيروي هوائي آمريكا بوده است. اين موفقيت نتيجه مستقيم وجود دو عامل مهم، يعني برد زياد و ظرفيت حمل بار كافي در اين هواپيما ميباشد. اين دو عامل نقش اساسي را در حسن اجراي ماموريتهاي ترابري استراتژيكي ايفا مينمايند.
1688585.jpg

زاويه خميدگي بال C-141 به عقب، در مقايسه با هواپيماهاي حمل و نقل غير نظامي كه با آن در يك كلاس وزني قرار دارند، كمتر بوده و در نتيجه اين هواپيما ميتواند با سرعتي كمتر از هواپيماهاي معمولي تجاري به گشت زني بپردازد. (معمولا 797 كيلومتر). علاوه بر اين استارليفتر در مقايسه با هواپيماهاي ياد شده قادر است بارهاي سنگين تري را حمل نمايد و براي برخاستن با اين بار ، احتياج به باند كوتاهتري دارد. مقطع عرضي بدنه C-141 استارليفتر مشابه هواپيماي ترابري C-130 Hercules ميباشد. مقطع عرضي بدنه 2.74 متر در 3.04 متر،‌براي پذيرش 90 درصد از وسائل و تجهيزات قابل حمل موجود در نيروي هاي زميني و هوائي مناسب است. ولي اين فضا براي حمل بسياري از محمولات حجيم ناكافي بود.
کابین اولیه
C-141_Starlifter_Cockpit.jpg

کابین ارتقا یافته مدل C
C-141C_Glass_Cockpit_Upgrade.jpg

يكي از بزرگترين محمولاتي كه توسط استارليفتر حمل ميشد ، موشكهاي بالستيك بين قاره اي مينوت من Minute Man/ ICBM به صورت بسته بندي شده بود . به منظور حمل اين بسته بنديها ، كف قسمت بار بسياري از C-141 ها كمي مستحكمتر شده بود تا بتواند ريلهاي لغزنده زير جعبه هاي اين بار 39138 كيلوگرمي را تحمل كند. استارليفتر همچنين قادر به حمل 154 سرباز، يا 123 چترباز با تجهيزات كامل است. در هنگام حمل مجروحان ، فضاي درون بدنه براي جاي گيري 80 برانكارد و 16 نفر پرسنل مراقبتهاي پزشكي كافي است. C-141 ها قادر به فرود تحت هر شرايط جوي ميباشند. مجموعا 285 فروند C-141 ساخته شد. در خلال جنگ ويتنام C-141 يكي از مهمترين هواپيماهاي بود كه در پل هوائي آمريكائيان براي رساندن تجهيزات و وسائل جنگي به سربازان آن كشور و نيز بازگرداندن مجروحان و كشته شدگان به آمريكا نقش بزرگي را ايفا كرد.
پیشرانه Pratt & Whitney TF33-P-7
p0588.jpg

در سال 1975 شعبه كمپاني لاكهيد در ايالت جورجيا، دوباره سازي 274 فروند استارليفتر موجود را آغاز كرد. بدين صورت تغييراتي شامل طويل تر كردن بدنه هواپيما به ميزان 7.01 متر و نصب سيستم سوختگيري هوائي براي سوخت گيري از تانكرهاي مجهز به سيستم Flying Boom برروي اين هواپيما صورت گرفت(C-141B). همچنين در نحوه اتصال بال به بدنه تجديد نظر شد تا بدين صورت از ميزان كشيده شدن هواپيما بطرف زمين كاسته شود و هواپيما بتواند براحتي و بدون مصرف انرژي زياد در سطح پرواز مورد نظر، قرار گيرد. اين تغييرات باعث تا C-141 بتواند در كنار ديگر ساخته غول پيكر كمپاني لاكهيد C-5 Galaxy سالهاي بيشتري را در خدمت باشد. C-141 پس از قريب 40 سال خدمت در مي 2006 بازنشسته شد و جانشين او هواپيماي ترابري فوق مدرن و بسيار گران C-17 خواهد بود.
مشخصات فني C-141 B:
نوع: هواپيماي ترابري استراتژيكي
تعداد خدمه: 6-5 نفر
طول:51.3 متر
فاصله دو نوك بال: 48.8 متر
ارتفاع: 12 متر
مساحت بال: 300 متر مربع
وزن خالي: 65542 كيلوگرم
حداكثر وزن برخاست: 147000 كيلوگرم
موتور: چهار موتور توربوفن Pratt & Whitney TF33-P-7 با نيروي كشش 9525 كيلوگرم هركدام
حداكثر سرعت: 912 كيلومتر بر ساعت
برد: 9880 كيلومتر
سقف پرواز: 12500 متر
نرخ صعود: 13.2 متر بر ثانيه
نسبت كشش به وزن: 0.25[/align]
[align=center]منبع[/align]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آمريكا بدليل لشكر كشي هاي هميشگي كه داره همواره نيازمند به هواپيماهاي ترابري با ابعاد بزرگ هستش .
تفاوت كابين قديمي با كابين جديد هم با اولين نگاه كاملا مشخصه . كلا از اون شلوغي در اومده و حالت مدرن و امروزي بهش داده .
راستي فقط وظيفه ترابري و و سوخت رسان بهش محول شده و يا كاربردهاي ديگري هم داره ؟
چنذ تا عكس ديگه هم اگه ميذاشتي بد نبود .
با تشكر از سيناي عزيز .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]راستي فقط وظيفه ترابري و و سوخت رسان بهش محول شده و يا كاربردهاي ديگري هم داره ؟
چنذ تا عكس ديگه هم اگه ميذاشتي بد نبود [/quote]

فقط همین وظایف براش تعریف شده
عکس های جالبتری ازش نداشتم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشكر
An-225 بزرگترین و پرقدرت ترین هواپیمای جهان است دولت آمریکا نیز قراردادی جهت استفاده از An-225 به منظور تامین تجهیزات مورد نیاز ارتش این کشور که در خاور میانه مستقر بود به امضاء رساند. در حقیقت استفاده آمریکا از یک هواپیمای روسی تاییدی است بر برتری روس ها در زمینه طراحی و تکنیک پیاده سازی هواپیماهای جنگی، زیرا تا این زمان هواپیمایی با این مشخصات در کشور آمریکا ساخته نشده است.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب Goebbels از بابت تاپیک متشکرم.
[quote][quote]راستي فقط وظيفه ترابري و و [color=red]سوخت رسان[/color] بهش محول شده و يا كاربردهاي ديگري هم داره ؟
چنذ تا عكس ديگه هم اگه ميذاشتي بد نبود [/quote]

فقط همین وظایف براش تعریف شده
عکس های جالبتری ازش نداشتم[/quote]
اگر منظور شما تانکر سوخت رسان هوایی است، چنین وظیفه ای به آن محول نشده بود.
[quote]دولت آمریکا نیز قراردادی جهت استفاده از An-225 به منظور تامین تجهیزات مورد نیاز ارتش این کشور که در خاور میانه مستقر بود به امضاء رساند.[/quote]
اگر چنین چیزی صحت هم داشته باشد، از آن برای کار خاصی استفاده خواهد شد؛ چون نه تنها An-225 یک هواپیمای ترابری نظامی نیست، بلکه باید یادآور شوم آمریکا بزرگترین و قوی ترین سیستم ترابری هوایی نظامی جهان را در اختیار دارد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]اگر منظور شما تانکر سوخت رسان هوایی است، چنین وظیفه ای به آن محول نشده بود. [/quote]

چرا دوست عزیز جزو توانایی های این هواپیما محسوب میشه قرار بود نمونه ای هم مخصوص همین کاربری ساخته بشه که البته نمونه ازمایشی باقی موند

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]اگر منظور شما تانکر سوخت رسان هوایی است، [color=red]چنین وظیفه ای به آن محول نشده بود[/color]. [/quote]

چرا دوست عزیز جزو توانایی های این هواپیما محسوب میشه قرار بود نمونه ای هم مخصوص همین کاربری ساخته بشه [color=red]که البته نمونه ازمایشی باقی موند[/color][/quote]
منظور من عدم توانایی C-141 برای بر عهده گرفتن این مسئولیت نبود؛ منظورم همان چیزی بود که صحتش را تأیید کردید ( چیزی تحت عنوان KC-141 [color=red]وارد خدمت نشده بود[/color] ) .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]منظور من عدم توانایی C-141 برای بر عهده گرفتن این مسئولیت نبود؛ منظورم همان چیزی بود که صحتش را تأیید کردید ( چیزی تحت عنوان KC-141 وارد خدمت نشده بود ) .[/quote]

شما نمیخواد خیلی حساسیت نشون بدید من کلی تایید کردم چون حوصله بحث به صورت نکته به نکته رو ندارم حالا شما هم مثل یکی از دوستان در همین سایت هستین که تلاش من برای ایجاد یک تاپیک رو نادیده میگرفت و مثلا بحثش این بود که فلان هلکوپتر بزرگترین نیست و من هرچه میگفتم در متن آمده بزرگترین بالگرد [color=red]عملیاتی[/color] قبول نمیکرد اینجا برعکس شده شما به جزییات خیلی نپرداز چون هم خودت رو خسته میکنی هم دیگران رو و صد البته که من اجباری به پذیرفته شدن حرفم توسط شما و سایر دوستان ندارم من تایید کلی کردم چون چنین قابلیتی در این هواپیما هست .حالا این قابلیت عملیاتی شده یا نه مهم نیست

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]منظور من عدم توانایی C-141 برای بر عهده گرفتن این مسئولیت نبود؛ منظورم همان چیزی بود که صحتش را تأیید کردید ( چیزی تحت عنوان KC-141 وارد خدمت نشده بود ) .[/quote]

شما نمیخواد خیلی حساسیت نشون بدید من کلی تایید کردم چون حوصله بحث به صورت نکته به نکته رو ندارم حالا شما هم مثل یکی از دوستان در همین سایت هستین که تلاش من برای ایجاد یک تاپیک رو نادیده میگرفت و مثلا بحثش این بود که فلان هلکوپتر بزرگترین نیست ومن هرچه میگفتم در متن آمده بزرگترین بالگرد [color=red]عملیاتی[/color] قبول نمیکرد شما به جزییات خیلی نپرداز چون هم خودت رو خسته میکنی هم دیگران رو و صد البته که من اجباری به پذیرفته شدن حرفم توسط شما و سایر دوستان ندارم من تایید کلی کردم چون چنین قابلیتی در این هواپیما هست .حالا این قابلیت عملیاتی شده یا نه مهم نیست[/quote]
دوست عزیز! ضمن تشکر دوباره از این تاپیک و دیگر تاپیک های شما، اگر مایل هستید، دیگر هیچ اصلاحیه ای برای تاپیک های شما نمی فرستم. ولی در نظر داشته باشید که این جا مدرسه و کلاس درس نیست که من بخواهم وجهه ی شما را نزد معلمان و دانش آموزان دیگر خراب کنم؛ این جا من برای تاپیک های شما ارزش قائلم و سعی می کنم اشکالات کوچک آن ها را در صورت وجود اصلاح کنم، آن هم به خاطر کمبود وقت شما به خاطر فعالیت زیاد در همه ی بخش های سایت. به هر حال، عده ی زیادی این تاپیک ها را می خوانند و از اطلاعات آن بهره می برند.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]دوست عزیز! ضمن تشکر دوباره از این تاپیک و دیگر تاپیک های شما، اگر مایل هستید، دیگر هیچ اصلاحیه ای برای تاپیک های شما نمی فرستم. ولی در نظر داشته باشید که این جا مدرسه و کلاس درس نیست که من بخواهم وجهه ی شما را نزد معلمان و دانش آموزان دیگر خراب کنم؛ این جا من برای تاپیک های شما ارزش قائلم و سعی می کنم اشکالات کوچک آن ها را در صورت وجود اصلاح کنم، آن هم به خاطر کمبود وقت شما به خاطر فعالیت زیاد در همه ی بخش های سایت. به هر حال، عده ی زیادی این تاپیک ها را می خوانند و از اطلاعات آن بهره می برند[/quote]
بگذریم دوست عزیز! شما به ایراد گرفتن های خود ادمه بدهید البته من دیگه تاپیکی ایجدا نمیکنم که شما بخوای ایراد بگیری خیالت راحت بنده هم رفتنی شدم از این سایت خیلی وقت بود از دوستان حلالیت گرفته بودم ولی گفتم تا مهر ماه میمانم مهر آمد و من هم میرم از انتقاد های شما هم ناراحت نیستم به هر حال اگر از روی خیره که جای تشکر داره

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]اقا 1 سوال. براي من هميشه سواله كدوم بزرگترند:؟
c5
c17
c141
?[/quote]

به نظر من c5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دقیقا نمی دونم کدوم مدله ولی کاملا یادمه یکی تو مایه های همین غولهای پرنده بود که رو هر بالش 4 تا موتور داشت !!! :mrgreen:
کسی می دونه دارم راجع به کدوم هواپبپیما می گم ؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]دقیقا نمی دونم کدوم مدله ولی کاملا یادمه یکی تو مایه های همین غولهای پرنده بود که رو هر بالش 4 تا موتور داشت !!!
کسی می دونه دارم راجع به کدوم هواپبپیما می گم ؟[/quote]

دوست عزیز مزاح میکنید خیلی هواپیمای باری 4 موتوره وجود داره مثل اینه که برید در یک
پارکینگ که 1000 سمند پارک شده بگید همون سمند رو میخوام

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.