Shabro

اولين تانك ها در ايران

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

با سلام
اين تايپيك در مورد اولين تانك هاي نيروي زميني كه در زمان رضا شاه مخلوع تشكيل شد هستش

CKD TNH وAH-IV
تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

مشخصات:
طول 4.5 متر
عرض 2.3 متر
سرعت:38 كيلومتر در ساعت
برد:200 كيلومتر
سلاح: مسلسل و توپ 8 و 15 ميليمتري
دوستان اگه علاقه داشتن قسمت دوم رو هم ادامه بدم
:|

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تاپیک جالب و مفیدی است. منتظر ادامه مطالب هستم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
متاسفانه جز عکس اول مابقی حذف شده و باز نمیشن! :lol:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام دوست عزيز

دستت درد نكنه.چند وقت پيش اين رو از خدا خواسته بودم. خيلي جالبه.فكر كنم اين تانك 2 تا خدمه بيشتر نداشته باشه. ولي در زمان خودش ابهتي بوده.
لطف كن و بگو ساخت كجا هست ؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اولین تانک ایران تانک Renault FT بود که در سال 1924 تحویل ایران شد . بعد از اون به ترتیب CTL1 , TK-6 , CKD AH-IV ، CKD TNH ، CKD PI وارد خدمت شدند .

تصویری هم که دوست عزیزمون گذاشته است مربوط به CKD AH-IV هست که فکر میکنم ماله بریتانیا باشه

فقط یادمه این تاپیک رو مدتی قبل تو سنترال کلوب دیده بودم . فکر میکنم تو اون تاپیک این موضوع ادامه نداشت و تنها یک عکس ( همین عکس ) گذاشته شده بود . امیدوارم که تو این تاپیک دوست عزیزمون ادامه تاپیک رو فراموش نکنند . :lol: :lol: :?

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اره تو سنترال هم یه تایپیک عینهو همین هست و عین همین هم تصاویرش به جز این یکی پریده!

اونم ادامه اش نداده که اگر اشتباه نکنم همین کاربر بوده ....

من مقاله ای برای دانشجو در دست تهیه دارم که به زودی میزارمش (اگر دوباره افتتاح مجددش به تعویق نیافته!)... چون مقاله مربوطه به قدیماست! یه کوچولو در مورده نیروهای زرهی ایران و تصاویر تانکهاش صحبت کردم ..... هرچند چون مستقیما مرتبط نمیشه برا همین کم میگم ولی خوب تصاویر خوبی دارم ازش.... انشالله میزارمش

(البته بماند صبر ایوب میخواد توی میلیتاری عکس گذاشتن!)

اینم فعلا برای حال بردن شما:

http://www.gigaimage.com/images/zen32qme394qlst5ebsj.jpg

یا حق

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]حالا اين تانكها كجا هستند؟؟[/quote]

یه سری از اول پوکیده بودند (زمان تحویل) یه سری شون همون زمان(شهریور 20) پوکیدن! و یه سری برده شد به جبهه روسیه و اونجا پوکید!
بقیه شونم بردن موزه! البته مدرکی واسه تائیدش ندیدم یعنی موزه های زرهی جهان مثل اونی که تو روسیه است و.... اعلام کردند یه سری از اونها رو دارند اما شخصا عکسی ندیدم ازشون اما من که تو ایران ندیدم ازشون! حالا موزه کجاست نمیدونم ولی در کل شما وقتی میگن تانک زیاد فکرای جالب مثل نیرو زرهی آلمان نکنید!

یه خاطره براتون میگم تا سه روز برید تو کف نیروی زرهی:

یوسف مازندی خبرنگار معروف زمان شاه اون موقع ستوان وظیفه بوده و وقتی شهریور 20 میشه بهش یه دسته میدن و میگن برو جاده تهران به کرج رو در قسمت .... تحویل بگیر و جلوی نفوذ تانکهای شوروی رو بگیر
بهش میگن با 4 زره پوش برو جلوی بیش از 40 زره پوش و 80 تانک (بیشتر تسلیحات زرهی تحویلی به ایران زره پوش بود نه تانک!) رو بگیر!
حالا از این 4 زره پوش سه زره پوش توپ هاش مشکل داشته و کارن میکرده و فقط چهارمی کار میکرده ......
سرنوشتش بماند!
حالا این بماند که خود این افسر میگه ما فقط تو رزمایش ها حق دست زدن به تسلیحات رو داشتیم و.... به نحویکه :رسته ی ما می بایست با زره پوش و تانک تمرین میکرد اما تا اخرین روزهای خدمتم که ماموریت جنگ با قوای نظامی شوروی را یافتم موفق نشده بودم حتی یک تیر توپ شلیک کنم ...... ادوات جنگی را در کاغذهای بسته بندی پیچیده بودند و در انبار نگه داری میکردند و همزمان رضاشاه برای بازدید به پادگان می امد با حرارت و به سرعت کاغذها را می گشودند و این اسلحه ها برای بازدید اماده می نمودند ....

بقیه اش بماند!

در کل اولین بار که خوندم ایران نیروی زرهی داشته فکم افتاد! بعد که پیگیرش شدم فهمیدم اینم مثل باقی تجهیزاتشون یا به درد نخور بوده یا از بس بهش رسیدند پوکیده!

ولی چیزی رو که یقین دارم اینه که بیشتر تانک ها و زره پوش ها(که تعدادشونم زیاد نبوده!) به شوروی برده شدند و اونائی که سالم موندند به عنوان ایدگار شکست مفتضحانه ی ما بدرن موزه زرهی روسیه...

اماری که من دارم میگه 300 تا نهایت تجهیزات زرهی بوده (زره پوش و تانک) که خوب اکثرا منهدم شدند(تائید کردنش کار من نیست! چون امار مستدلی ندیدم در موردش)

یا حق

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تانکی که در این عکس می بینید اسمش پانزر38 هست و ساخت چکسلواکی
شاید یکی از قابل اطمینان ترین غنیمتهای نظامی بود که آلمانها وقتی بوهمی-موراویا را در سال 1939 به خود ضمیمه کردند به دست آوردند. تا ژوئن1942 حداقل 1400عراده از آن ساخته شد و صدها عراده از آن به متحدین آلمان یا کشورهای بی طرف مانند ایران،سوئدو سوئیس فروخته شد. پس از خاتمه دادن به تولید تانک شاسی های آن را برای تولید انواع خودروهای زرهی تا پایان جنگ تولید کردند. در سال 1940 (شروعت حمله به لهستان وفرانسه) پانزر38 به همراه پسرعمویش پانزر35 یک چهارم تانکهای آلمانی را تشکیل می دادند. لشکر رومل در فرانسه تقریبا فقط از تانکهای چک تشکیل شده بود. بعدها با استفاده از شاسی این تانک ضدتانک هتزر ساخته شد که یکی از موفقترین ادوات زرهی جنگ جهانی بود.
احتمالا این تانک موفقترین شاسی را در طرح های قبل از جنگ دارد. قابلیت اطمینان مکانیکی آن باور نکردنی بود و به کمترین نگهداری احتیاج داشت.
زمانی که آلمانها آمدند 150 عراده از آنها ساخته شده بودند که تصرف شدند و به لشکرهای زرهی آلمانی پیوستند.
مشخصات
ت: 125اسب بخار
قدرت ويژه:13 اسب بخار /تن
سرعت در جاده:42 کيلومتر برساعت
برددر جاده:251کیلومتر
موتور: 1پارگا
وزن:9400 کيلوگرم
طول:4.61متر
عرض:2.12متر
ارتفاع:2.37متر
خدمه:4نفر
1قبضه توپ37ملیمتری با 90گلوله
2قبضه مسلسل 7.92با2400گلوله
حداقل و حداکثرزره:8-30 ميليمتر
بعدها انواع آ تا جی اون ساخته شد و یه نمونه فرماندهی و شناسایی که تعدادشون زیاد نبود. اینکه کدوم مدلش رو به ایران فروختند نمی دونم ولی به عکسهای زیر نگاه کنید. به قسمت جلوی بدنه، شنی ها و شکل برجک دقت کنید. می بینید که هر دو تا تانک در حقیقت یکی هستند. فقط نوع توپ نصب شده در اونها فرق داره.
ویکیپدیا نوشته که دولت رضاشاه 50 دستگاه از این تانکها را از کارخانه اشکودا دریافت کرده بود.ظاهرا ما مدلهای تی ان اچ پی یا صادراتی رو دریافت کرده بودیم.

http://en.wikipedia.org/wiki/Panzer_38(t)

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/normal_panzer38.JPG[/img]

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/normal_800px-Panzer_38%28t%29_Ausf__S%7E0.jpg[/img]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقا رضا درست میگن این تانک ماله چکسلواکی هست من اشتباهن گفتم بریتانیا . شرمنده :lol:

اما می دونم که ایران 4 مدل اولیشو تحویل گرفته . من یه مطلب در این مورد داشتم اگه شد ترجمه می کنم می زارم . :?

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]حالا اين تانكها كجا هستند؟؟[/quote]

یه سری از اول پوکیده بودند (زمان تحویل) یه سری شون همون زمان(شهریور 20) پوکیدن! و یه سری برده شد به جبهه روسیه و اونجا پوکید!
بقیه شونم بردن موزه! البته مدرکی واسه تائیدش ندیدم یعنی موزه های زرهی جهان مثل اونی که تو روسیه است و.... اعلام کردند یه سری از اونها رو دارند اما شخصا عکسی ندیدم ازشون اما من که تو ایران ندیدم ازشون! حالا موزه کجاست نمیدونم ولی در کل شما وقتی میگن تانک زیاد فکرای جالب مثل نیرو زرهی آلمان نکنید!

یه خاطره براتون میگم تا سه روز برید تو کف نیروی زرهی:

یوسف مازندی خبرنگار معروف زمان شاه اون موقع ستوان وظیفه بوده و وقتی شهریور 20 میشه بهش یه دسته میدن و میگن برو جاده تهران به کرج رو در قسمت .... تحویل بگیر و جلوی نفوذ تانکهای شوروی رو بگیر
بهش میگن با 4 زره پوش برو جلوی بیش از 40 زره پوش و 80 تانک (بیشتر تسلیحات زرهی تحویلی به ایران زره پوش بود نه تانک!) رو بگیر!
حالا از این 4 زره پوش سه زره پوش توپ هاش مشکل داشته و کارن میکرده و فقط چهارمی کار میکرده ......
سرنوشتش بماند!
حالا این بماند که خود این افسر میگه ما فقط تو رزمایش ها حق دست زدن به تسلیحات رو داشتیم و.... به نحویکه :رسته ی ما می بایست با زره پوش و تانک تمرین میکرد اما تا اخرین روزهای خدمتم که ماموریت جنگ با قوای نظامی شوروی را یافتم موفق نشده بودم حتی یک تیر توپ شلیک کنم ...... ادوات جنگی را در کاغذهای بسته بندی پیچیده بودند و در انبار نگه داری میکردند و همزمان رضاشاه برای بازدید به پادگان می امد با حرارت و به سرعت کاغذها را می گشودند و این اسلحه ها برای بازدید اماده می نمودند ....

بقیه اش بماند!

در کل اولین بار که خوندم ایران نیروی زرهی داشته فکم افتاد! بعد که پیگیرش شدم فهمیدم اینم مثل باقی تجهیزاتشون یا به درد نخور بوده یا از بس بهش رسیدند پوکیده!

ولی چیزی رو که یقین دارم اینه که بیشتر تانک ها و زره پوش ها(که تعدادشونم زیاد نبوده!) به شوروی برده شدند و اونائی که سالم موندند به عنوان ایدگار شکست مفتضحانه ی ما بدرن موزه زرهی روسیه...

اماری که من دارم میگه 300 تا نهایت تجهیزات زرهی بوده (زره پوش و تانک) که خوب اکثرا منهدم شدند(تائید کردنش کار من نیست! چون امار مستدلی ندیدم در موردش)

یا حق[/quote]

ممنون بابت توضيحاتي كه داديد.ولي اين اقاي یوسف مازندی چطوري تونسته جون سالم از مهلكه به در ببره و اين خاطرات رو نقل كنه؟؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.