Recommended Posts

[quote name='ALIHITLER' timestamp='1398968765' post='375093']
یعنی مهندسی معکوس کردن یه جنگنده اینقدر مشکله که چین بعد از چند دهه تونسته نمونه خودشو بسازه
درسته یه جنگنده دارای پیچیدگی های خاص خودشه ولی دیگه نه اینقدر بعد مواد اولیه ساخت هم توی کشور هست پس چطور هزینه ساخت اینقدر بالاست اگر کسی اطلاعات لازم رو داره لطفا متخصر توضیح بده ممنون
[/quote]

مسئله این هست که جنگنده جی-20 چین کاملا بومی هست هم در طراحی و هم در تامین قطعات . من فکر کنم شما منظورت جنگنده جی-11 هست که شبیه به سوخو-27 هست . در سال 1995 چین تحت لیسانس روسیه شروع به تولید این جنگنده کرد . قرار بود که این جنگنده در چین منتاژ بشه اما قطعات توسط روسیه تامین بشه . حدودا بعد از تولید 100 جنگنده تولیدش رو متوقف کردند و در عوضش چین نمونه جی-11 بی رو معرفی کرد که تقریبا همه چیزش چینی بود . نمونه چینیش از نمونه روسیش بهتر بود چراکه چینی ها تونستند رادار های بهتری رو روی جی-11 نصب کنند . سیستم اویونیک کاملا چینی شد ، جنگ افزار هایی که روی این جنگنده نصب می شد کاملا چینی شدند . بعدا هم نمونه جی-15 رو زدند که باز مهندسی معکوس سوخو-33 ناونشین بود .

ببین علی جان مواد اولیه ساخت توی کشور هست مسئله اینه که اگر یک کشور تصمیم به ساخت 100 درصد قطعات بکنه بشدت پاش گرون تموم می شه چون تولید یک جنگنده علوم بسیار زیادی رو در بر میگره که همه کشور ها درش پیشرفته نیستند از مهندسی نرم افزار و سخت افزار گرفته تا رباتیک هوافضا و مکانیک و .... بیش از 65 درصد از قطعات یک بوئینگ 767 از خارج از خاک امریکا وارد می شه . این قطعات که اکثرا از انگلیس ، المان و ژاپن هستند به ویرجینیا یا سیاتل امریکا می یاند و وارد خط مونتاژ می شن .برای ساخت قطعه قطعه یک بوئینگ 787 ببین چند کشور درگیر هستند :

[img] http://gallery.military.ir/albums/userpics/10072/boeing-636x336.gif[/img]
  • Upvote 13

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ممنون البته جایی این بحث اینجا نیست ولی خوب ببخشید
خوب اینا که عمرا به ما قطعه بدن پس میمونه توان داخلی که خودمون مهندس داریم کارخانه ساختشم که داریم پس هزینه زیاد چطور به وجود میاد
مثلا شما فکر کنید تمام کارخانه های ساخت این وسیله دولتی هستن همه ی مواد هم داریم که میشه گفت برامون ارزون در میاد فقط میمونه ساخت قالب ها و اون قطعات نرم افزار و سخت افزار دیگه این جوری می افتیم رو غلتک دیگه چه هزینه هایی هست
میتونیم یه نگاه به شوروی بندازیم که هرچی میخواست خودش می ساخت نه اینکه سفارش بده به شرکت های خصوصی که چند ملیتی هستن ویرایش شده در توسط ALIHITLER

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='ALIHITLER' timestamp='1398971105' post='375100']
ممنون البته جایی این بحث اینجا نیست ولی خوب ببخشید
خوب اینا که عمرا به ما قطعه بدن پس میمونه توان داخلی که خودمون مهندس داریم کارخانه ساختشم که داریم پس هزینه زیاد چطور به وجود میاد
مثلا شما فکر کنید تمام کارخانه های ساخت این وسیله دولتی هستن همه ی مواد هم داریم که میشه گفت برامون ارزون در میاد فقط میمونه ساخت قالب ها و اون قطعات نرم افزار و سخت افزار دیگه این جوری می افتیم رو غلتک دیگه چه هزینه هایی هست
میتونیم یه نگاه به شوروی بندازیم که هرچی میخواست خودش می ساخت نه اینکه سفارش بده به شرکت های خصوصی که چند ملیتی هستن
[/quote]

فقط مسئله وجود مهندس و کارخانه نیست . شکی نیست که ما خیلی راحت می تونیم از پس نیروی انسانیسش بر بیایم . مسئله اصلی تجربه هست . چین با خط مونتاژ سوخو-27 تجربه بسیار عظیمی رو کسب کرد . هند یکی دو سال پیش قرارداد خرید 126 فروند جنگنده رافال رو با کمپانی داسالت فرانسه بست و توافق کردند که این جنگنده با انتقال تکنولوژی در هند مونتاژ بشه و یک سری از قطعاتش هم در هند تولید بشه . ما چون از این صنعت عقب موندیم بهترین راه اینه که هر چه سریع تر از شر این تحریم ها راحت بشیم . بعد از لغو تحریم ها باید بتونیم با توافق با یکی از کمپانی های میکویان ، سوخوی یا داسالت جنگنده ای رو سفارش بدیم که در عین انتقال تکنولوژی در ایران مونتاژ بشه . کمپانی میکویان به هند پیشنهاد کرده بود که حاضر هست میگ-35 ها رو با انتقال تکنولوژی و خط تولید به هند بفروشه که به توافق نرسیدند . بعد از کسب تجربه لازم ما می تونیم به مرحله های بعدی بریم .

خودرو هایی مثل پژو هم در ایران ابتدا با پشتیبانی قطعاتی فرانسه تولید می شد اما رفته رفته ایران در تولید اکثر قطعاتش خودکفا شد . اگر اون مسیر خودکفایی کامل رو بخوایم بریم خیلی طول می کشه و به مقصد هم نمی رسیم . مثال شوروی فکر نمی کنم در مورد ایران صدق کنه چون شوروی از 1914 در حال تولید هواپیمای جنگی بوده . گفتم ایران در دو مسئله بسیار لنگه یکی بودجه و دیگری تجربه . ویرایش شده در توسط karkas
  • Upvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان من کاری به این ندارم که باید جنگ های پیشرو و نقاط ضعف و قوت خودمونو دشمنانمو بررسی کنیم!

ولی دوستانی که میگن اگر جنگی بشه ما میبریم یا میبازیم خواستم این جمله از امام(ره)یادآوری کنم که میفرمودند:

«ما مامور به انجام وظیفه هستیم نه مامور به نتیجه»

نتیجه انقدر براتون مهم نباشه! ویرایش شده در توسط AmirPS
  • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستانی که میگن در صورت جنگ باید مدارا کرد یا حمله و جواب سنگین داد باید عرض کنم که ما ولایت فقیه را داریم و حتما منتظر فرمان رهبر خواهیم بود نه جلوتر و نه عقبتر
  • Upvote 5
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یادم نمیاد تو کل تاریخ جایی نوشته باشند ایرانی ترسیده یا جا زده !!!!!! حالا چه برسه به این که شیعه هم باشه . ما توان ساختن همه چیز داریم خیلی هایش را به چشم دیدم مثلا ماشینی دیدم ( پرشیا ) با یه قوطی اندازه 2 تا رب روی هم کاربیت مسافت 1200 کیلومتر را میرفت بدون آلودگی . فقط خداشر بعضی مسئولین را رفع نماید بقیه حله !!!!
  • Upvote 4
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='karkas' timestamp='1398973753' post='375108']
فقط مسئله وجود مهندس و کارخانه نیست . شکی نیست که ما خیلی راحت می تونیم از پس نیروی انسانیسش بر بیایم . مسئله اصلی تجربه هست . چین با خط مونتاژ سوخو-27 تجربه بسیار عظیمی رو کسب کرد . هند یکی دو سال پیش قرارداد خرید 126 فروند جنگنده رافال رو با کمپانی داسالت فرانسه بست و توافق کردند که این جنگنده با انتقال تکنولوژی در هند مونتاژ بشه و یک سری از قطعاتش هم در هند تولید بشه . ما چون از این صنعت عقب موندیم بهترین راه اینه که هر چه سریع تر از شر این تحریم ها راحت بشیم . بعد از لغو تحریم ها باید بتونیم با توافق با یکی از کمپانی های میکویان ، سوخوی یا داسالت جنگنده ای رو سفارش بدیم که در عین انتقال تکنولوژی در ایران مونتاژ بشه . کمپانی میکویان به هند پیشنهاد کرده بود که حاضر هست میگ-35 ها رو با انتقال تکنولوژی و خط تولید به هند بفروشه که به توافق نرسیدند . بعد از کسب تجربه لازم ما می تونیم به مرحله های بعدی بریم .

خودرو هایی مثل پژو هم در ایران ابتدا با پشتیبانی قطعاتی فرانسه تولید می شد اما رفته رفته ایران در تولید اکثر قطعاتش خودکفا شد . اگر اون مسیر خودکفایی کامل رو بخوایم بریم خیلی طول می کشه و به مقصد هم نمی رسیم . مثال شوروی فکر نمی کنم در مورد ایران صدق کنه چون شوروی از 1914 در حال تولید هواپیمای جنگی بوده . گفتم ایران در دو مسئله بسیار لنگه یکی بودجه و دیگری تجربه .
[/quote]

این چند روز اخیر مجددا بحث راه اندازه خط تولید مشترک هلیکوپتر توسط روسیه مطرح شد ،...
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بنظرم الان که فضای ناامیدی در تایپک موج میزنه باید سهیل ظهور کنه ؟ ویرایش شده در توسط Thundar
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='ALIHITLER' timestamp='1398977499' post='375118']
جناب کرکس ممنونم واقعا از نوشتتون لذت بردم
[/quote]

خواهش می کنم . worior جان کدوم هلیکوپتر منظورتونه ؟؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='karkas' timestamp='1398973753' post='375108']

خودرو هایی مثل پژو هم در ایران ابتدا با پشتیبانی قطعاتی فرانسه تولید می شد اما رفته رفته ایران در تولید اکثر قطعاتش خودکفا شد . اگر اون مسیر خودکفایی کامل رو بخوایم بریم خیلی طول می کشه و به مقصد هم نمی رسیم . مثال شوروی فکر نمی کنم در مورد ایران صدق کنه چون شوروی از 1914 در حال تولید هواپیمای جنگی بوده . گفتم ایران در دو مسئله بسیار لنگه یکی بودجه و دیگری تجربه .
[/quote]
در مورد سوخو 27 گفتید، یه جا خوندم وقتی روسیه خط تولید تحت لیسانس موتور این جنگنده رو به چین داد، چین هم نامردی نکرد و مهندسی معکوسش کرد و از روش ساخت! هرچند با قدرت کمتر اما نمونه ی ومتور رو ساخت و جنگنده رو قول دوستان بومی کرد.
این شد که دیگه روسیه با خودش عهد کرد که دیگه خط تولید موتور و کلا خط تولید به چین نده!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=#000000][font=Tahoma, 'Traditional Arabic', 'Traditional Arabic', 'Simplified Arabic', Verdana, Tahoma][size=3] "و هموست كه باران را پس از آنكه نوميد شده‏ اند، فرو مى ‏فرستد، و رحمتش را مى‏گسترد، و او سرور ستوده است‏ " (شوری 28)[/size][/font][/color]
  • Upvote 11

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[right][b]شما یه رژه و مانور دیدن فکر نکنین خبریه[/b][/right]
[right][b]بازدارندگی کشور ما رو نیروی هوافضا سپاه با موشک های بالستیکش تامین میکنه[/b][/right]
[right][b]من تو این مورد خاص نیروی هوایی کشورمون رو کنار میزارم و فقط رو توان موشکی بحث می کنم[/b][/right]
[right][b]توان موشکی ایران طوریه که با تامین پدافند موشکی توسط کشورهای عربی باز هم از اون میترسند[/b][/right]
[right][b]اما این توان موشکی برای مقابله با کشورهای آمریکا و اسراییل هستن [/b][/right]
[right][b]که اسراییل هم با اون قدرت بالای نظامیش از اون میترسه[/b][/right]
[right][b]به نظرتون وقتی آمریکا و اسراییل بدونن راحت میشه ایران رو قلو قم کرد اینکارو نمی کنن؟[/b][/right]
[right][b]وقتی ما تهدیدی از یک کشور احساس میکنیم چندتا چشمه کار اطلاعاتی برا اونا کافیه نیاز به نشان دادن نیرو نظامی هم نیست[/b][/right]
[right][b]البته کشور در دراز مدت به دنبال هواپیمای پنهانکار هست و تا اون موقع توان موشکی و عنایت امام زمان (عج) از این کشور حفاظت میکنه[/b][/right]
[right][b]بازوی فشار ایران به کشور های مختلف بیشتر فشار امنیتی هست تا نظامی[/b][/right]
  • Upvote 5
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.