kingraptor

هواگرد شناسایی استراتژیک SR-71/SR-72 پرنده سیاه ( Blackbird)

Recommended Posts

روسها منتظر بودند بلک برد وارد ناحیه ی پوشش سام ها بشه ، توجه داشته باشید با وجود پدافندهای پیشرفته ی شوروی در اون زمان دیگه شرایط مثل دهه ی 60 نبود که U-2 با استفاده از برتری ارتفاعش از ارتفاع عملیاتی پدافندهای شوروی مصون بمونه . همین موشکهای سامانه ی S-200 تا ارتفاع 35 کیلومتری هم میرن .

بحث u-2 جدا از بحث بلکبرد هست و این هواپیما تونسته از تحرکات و مراکز نظامی و هسته ای شوروی عکس برداری کنه . اما در مورد این قضییه که آیا تونسته بر فراز شهرهای مهم شوروی عملیات شناسایی انجام بده در هاله ابهام هست . ( چون شایعاتی وجود داره که تونسته بر فراز مسکو و یک شهر دیگر پرواز شناسایی انجام بده )

در مورد توانایی شناسایی بلک برد محض اطلاع باید بگم که این هواپیما در هر ساعت و در ارتفاع 24000 متری توانایی بررسی منطقه ای به وسعت 260,000 کیلومتر مربع رو داشت .

در مورد بازنشسته شدن اولا شوروی در 1991 فروپاشید نه 1998

من اولین بار هست که چنین چیزی میشنوم . چون تا جایی که میدونم در سال 1991 از هم فرو پاشید . ( شاید من اشتباه می کنم )

ثانیا روسیه هنوز به عنوان رقیب سنتی غرب به شمار میرفت و میتونست از ورود بلک برد ها به حریمش جلوگیری کنه

با وجود ماهواره های جاسوسی و پهپاد ها دیگر نیازی به استفاده از بلک برد نبود . چون بدین صورت نیاز نبود تا نیروی هوایی جان خلبانانش را به خطر بیندازد .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
F-14 عزیز فکر کنم پستم رو با عجله خوندید

بنده هم نوشتم 1991 فروپاشید ، اما Sr-71 سال 1998 بازنشسته شد ضمن اینکه طبق اون منبع بنده سیا سال 1989 تقریبا ماموریت های SR-71 بر فراز شوروی رو متوقف کرد

من نمیگم بحث U-2 به بلک برد مرتبته ، برعکس بنده هم میگم نباید از Black Bird انتظار داشت مثل U-2 بر فراز مراکز شوروی یا حتی در خاک شوروی عملیات کنه چون تو دهه ی 60 ارتفاع پروازی U-2 از پدافندها و حتی میگ های شوروی (در حالت مسلح) هم بالاتر بود ، اما وقتی Black Bird اومد که سامانه های مختلف ارتفاع بالا مجالی برای ورود به هواپیمای شناسایی نمیدادند ، بقول خود شما ارتفاع پروازی حداکثری SR-71 حدود 24000 متر هست ، در حالیکه S-200 که در اون زمان هم بود دارای موشک های با ارتفاع درگیری 35000 متر میباشد .

اینکه نه ماهواره و نه پهپاد نمیتونن جای هواپیماهای شناسایی ارتفاع بالا رو پر کنند رو عملیاتی ماندن هواپیمای U-2 در نیروی هوایی آمریکا پس از 50 سال و تا همین امروز نشون میده ! هر کدوم از این سیستمها مزایا و عیوب خودشون رو دارند که نمیشه جایگزین همدیگه کردشون ، اما SR-71 و بازنشسته شدن آن پس از 30 سال نشون دهنده ی مشکلات جدی فنی یا ماموریتی در آن بوده .
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

در مورد خوندن پست حق با شماست . اشتباه از بنده بود .

من نمیگم بحث U-2 به بلک برد مرتبته ، برعکس بنده هم میگم نباید از Black Bird انتظار داشت مثل U-2 بر فراز مراکز شوروی یا حتی در خاک شوروی عملیات کنه چون تو دهه ی 60 ارتفاع پروازی U-2 از پدافندها و حتی میگ های شوروی (در حالت مسلح) هم بالاتر بود ، اما وقتی Black Bird اومد که سامانه های مختلف ارتفاع بالا مجالی برای ورود به هواپیمای شناسایی نمیدادند ، بقول خود شما ارتفاع پروازی حداکثری SR-71 حدود 24000 متر هست ، در حالیکه S-200 که در اون زمان هم بود دارای موشک های با ارتفاع درگیری 35000 متر میباشد .

با این حساب منظور شما اینه که بلک برد نتونسته وارد خاک شوروی بشه . درسته ؟؟؟

اینکه نه ماهواره و نه پهپاد نمیتونن جای هواپیماهای شناسایی ارتفاع بالا رو پر کنند رو عملیاتی ماندن هواپیمای U-2 در نیروی هوایی آمریکا پس از 50 سال و تا همین امروز نشون میده !

درسته ولی برتری u-2 که باعث شد به خدمت ادامه بده قابلیت دیتالینک اون با سایر هواپیماها بود که بلک برد از اون بی بهره بود .

اما SR-71 و بازنشسته شدن آن پس از 30 سال نشون دهنده ی مشکلات جدی فنی یا ماموریتی در آن بوده .

دوست عزیز در این چند پست اخیر در بعضی موارد با شما موافقم . ولی کل بحث من اینه که بلک برد تونسته وارد حریم شوروی بشه ( بر خلاف شما که این قضییه رو انکار می کنید ) و این طور هم که شما می گید دست و پا بسته نبوده .

به عنوان مثال که چندین بار عرض کردم یکی از جدی ترین مسائل نشت سوخت بود . حالا دیگر مسائل و هزینه ها بماند .

sr71_blackbird_leaking_fuel_cell18.jpg

نشت سوخت در این تصویر کاملا مشهود هست .

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوست عزیز در این چند پست اخیر در بعضی موارد با شما موافقم . ولی کل بحث من اینه که بلک برد تونسته وارد حریم شوروی بشه ( بر خلاف شما که این قضییه رو انکار می کنید ) و این طور هم که شما می گید دست و پا بسته نبوده .

ببینید من اگر میگم بلک برد وارد حریم شوروی نمیشده دو تا دلیل دارم :

1- اظهارات خود خلبانان میگ-31 های شوروی از جمله اون کاپیتانی که 14 بار بلک برد ها رو توی مرز رهگیری کرد (و هم لینک کتاب هم لینک مصاحبه اش رو در پست های پیشینم قرار دادم) در مورد الگوی پروازی بلک بردها

2- توانایی مشخص پدافند زمینی و سام های شوروی در انهدام SR-71 ، شما ببنید در زمانی که Sr-71 وارد شد دیگه پدافند های شوروی محدودیت ارتفاع عملیاتی نداشتند و راحت تا 35 کیلومتر ارتفاع رو پوشش موشکی میدادند اما SR-71 نهایتا 25 کیلومتر ارتفاع پروازی داشت لذا مصونیت ارتفاع پروازی خاصی نداشت (برخلاف U-2 در زمان خودش)

اثرات حرارتی زیاد و البته کشف شدن SR-71 توسط رادارهای زمینی (در مواردی که توسط Mig-31 ها رهگیری میشد کشف اولیه با رادارهای زمینی بود) نشون میده این هواپیما تکنولوژی پنهانکاری قوی ای هم نداشته که از دید رادارها پنهان بمونه

حالا اگر شما برای ادعاتون سند یا دلیلی دارید بفرمایید
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوست عزیز شما بفرمایید این حرف چه معنی میده ؟

[quote] نکته ی دیگری که وجود داره اینه که SR-71 ها برخلاف U-2 [b]هیچ گاه جرات نکردند از مرز هوایی شوروی عبور کنند [/b] [/quote]

منظورتون بعد از میگ 31 هست یا کلا قبل از میگ 31 ؟؟؟

من اینطور برداشت کردم که منظور شما , از زمان قبل از میگ 31 تا بعد از اون است که sr71 هیچگاه وارد شوروی نشد .

اگه برداشت بنده درست باشه که در ادامه بهتون پاسخ میدم .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوست عزیز شما بفرمایید این حرف چه معنی میده ؟

منظورتون بعد از میگ 31 هست یا کلا قبل از میگ 31 ؟؟؟

من اینطور برداشت کردم که منظور شما , از زمان قبل از میگ 31 تا بعد از اون است که sr71 هیچگاه وارد شوروی نشد .

اگه برداشت بنده درست باشه که در ادامه بهتون پاسخ میدم .
نکته ی دیگری که وجود داره اینه که SR-71 ها برخلاف U-2 هیچ گاه جرات نکردند از مرز هوایی شوروی عبور کنند

برداشت شما درسته

تا قبل از ورود فاکس هوند ، SR-71 ها در مرز شوروی اقدام به ماموریت های شناسایی میکردند . اما بعد از ورود Mig-31 و اون چند چشمه رهگیری که انجام دادند عملیات شناسایی ضد شوروی با استفاده از Sr-71 به کل منتفی شد و بلک برد ها حتی به مرز هم نمیامدند.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

تا قبل از ورود فاکس هوند ، SR-71 ها در مرز شوروی اقدام به ماموریت های شناسایی میکردند .

دوست عزیز نمی دونم دیگه چطور بگم که بلک برد به خاک شوروی نفوذ کرد . هر طور هم که بنده بگم شما حاضر به پذیرفتن نیستید .

اگه قرار بود که این هواپیما فقط از مرز عکس برداری کنه و در طول مرز عملیات شناسایی انجام بده باید اون رو در همان سال های اولیه بازنشسته می کردند ( سوای این موضوع که دارای تجهیزات پیشرفته شناسایی بود که کیفیت عملیات رو بالا می برد )

بد نیست به این لینک هم یه سری بزنید .

http://iliketowastem...-sr71-blackbird

در کل فکر می کنم میگ 31 در طی سالیان 1984 الی 1988به تعداد 69 ( یا 59 ) بار توانست بلک برد را رهگیری کند . ( این آمار رو چندین سال پیش تو یکی از مجلات " هواپیماهای نظامی " خوندم که تازه یادم اومد و نمی دونم دقیقا چاپ چه کشوری بود . اگه یادم اومد در سایت قرار می دم . چون آمار و مطالب جالبی در اون وجود داره )

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
F-14A عزیز موضوع اینه که شما فقط میگید ! نه دلیلی نه مدرکی نه استدلالی !

این لینکی که شما گذاشتید هم نه تنها به ورود SR-71 به خاک شوروی اشاره نکرده بلکه برخی اطلاعاتش تایید کننده ی حرف بنده است برای مثال :

این پرنده با کمک اپتیک های قدرتمندش میتونسته مساحتی معادل 260 هزار کیلومتر مربع رو از ارتفاع 25 کیلومتری رصد کنه ! میدونید یعنی چه ؟ یعنی اگر این هواپیما تو مرز شوروی هم پرواز کنه حداقل تا 150 کیلومتری خاک شوروی رو رصد میکرده (خیلی خوشبینانه گفتم)، این یعنی تمام تحرکات مرزی ارتش سرخ ، رادارها و تاسیسات نظامی ... این مشخصات نشون میده SR-71 اصلا ساخته شده بود که تو مرز جاسوسی کنه ! قرار گرفتن سنسورها در کناره ی بدنه برای عکسبرداری مایل (برخلاف U-2 که دوربین ها انقدر زاویه ی تندی ندارند و در زیر بدنه قرار گرفته اند و U-2 معمولا از نزدیکی یا بالای سر اهداف میگذشت) و این قدرت بالای دوربین ها نشون میده خصوصیات Sr-71 برای اینجور شناسایی ساخته شده .

سوال اینه که اگر SR-71 وارد خاک شوروی میشد با وجود پدافند های ارتفاع بالا و موشک های با سرعت چندین ماخ و البته توانایی Mig-31 در رهگیری و انهدام این هواپیماها ، چرا همه ی رهگیری Mig-31 ها تو مرز بود ؟ چرا هیچوقت SR-71 با این همه توانایی نیروی هوایی و پدافندی شوروی منهدم نشد ؟ دلیلش واضحه چون آمریکایی ها نمیخواستند افتضاح دیگه ای مثل سقوط U-2 در خاک شوروی رو داشته باشند و البته تکنولوژی های SR-71 به دست روسها نیافته . پس منطقی هم بود که هواپیمایی مثل بلک برد زود یک بار از مرز عکسبرداری کنه و تا رهگیرها سر برسند از منطقه فرار کنه (برای همین هیچوقت ساقط نشد!)
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
توی ویدئو در زمان 4:17 میگه کسایی که به برنامه وارد میشدن باید ازدواج کرده باشن.چرا؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote] این پرنده با کمک اپتیک های قدرتمندش میتونسته مساحتی معادل 260 هزار کیلومتر مربع رو از ارتفاع 25 کیلومتری رصد کنه ! میدونید یعنی چه ؟ یعنی اگر این هواپیما تو مرز شوروی هم پرواز کنه حداقل تا 150 کیلومتری خاک شوروی رو رصد میکرده (خیلی خوشبینانه گفتم)، این یعنی تمام تحرکات مرزی ارتش سرخ ، رادارها و تاسیسات نظامی ... این مشخصات نشون میده SR-71 اصلا ساخته شده بود که تو مرز جاسوسی کنه !
[/quote]

دوست عزیز

خودت داری میگی قبل از میگ 31 هیچ هواپیمایی در شوروی قادر به رهگیری بلکبرد نبود . بعد چه طور انتظار داری بلک برد نتونه نفوذ پیدا کنه ؟؟؟

شما گفته بودی من به دوران قبل از میگ 31 کاری ندارم . اما حالا میگی در زمان قبل فاکس هوند هم بلک برد وارد حریم شوروی نمی شد .

هنوز هم حرف من اینه که اگه قرار بود این هواپیما 150 کیلومتر از خاک شوروی رو شناسایی کنه , شما مطمئن باش بعد از 5 یا 6 سال بازنشسته می شد .

در ضمن بلک برد برای بدست آوردن اطلاعات در مورد زیردریایی های ناوگان شمالی شوروی , بر فراز ساحل شهر مورمانسک پرواز کرد .

علاوه بر شوروی , دلیل پرواز بر روی دریایی بالتیک , انجام عملیات شناسایی بر فراز کشورهای لهستان و آلمان شرقی بود .

http://www.airsceneuk.org.uk/oldstuff/2006/sr71/sr71.htm

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
F-14 جان چرا حرف من رو عوض میکنی !؟

تا قبل از Mig-31 هیچ هواپیمایی قادر به رهگیری SR-71 نبود اما پدافندهای زمینی شوروی که میتونستند هدف قرارش بدن ! ماشالله رادارهای شوروی هم که از همون موقع که توی مرز ظاهر میشد کشفش میکردند پس گزینه ی رادارگریز بودن بلک برد هم منتفیه ، برد این سام ها هم برابر همون خاک شوروی هست بهمین دلیل بلک برد نمیتونسته وارد خاک شوروی بشه .

الان شما فکر میکنی همین 150 کیلومتر کم چیزیه ؟ آمریکا بعد از رهگیری U-2 عملا چشم هاش رو در مقابل شوروی از دست داده بود و فقط به ماهواره ها برای نظارت روی تاسیسات در عمق شوروی دسترسی داشت در حالیکه SR-71 میتونست از فاصله ی نسبتا زیادی اقدام به نظارت روی تحرکات در مرزهای شوروی بکنه ، برای مثال اگر قرار بود از همین شهر مورمانسک عکسبرداری کنه (البته آشیانه ی زیردریایی های استراتژیک مورمانسک و حتی دریچه های خروجیش که کلا زیر شهر هستند و از بالا چیزی معلوم نیست !) میتونست از آبهای بین المللی (150 کیلومتر دورتر از مورمانسک) شناساییش رو انجام بده و لازم نبود حتما برفراز شهر پرواز کنه .
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خوب اگه این قدر از فاصله دور می خواستند عملیات شناسایی رو انجام بدن چرا این همه به خودشون زحمت دادن SR-71 ساختن؟همون تجهیزات رو روی U-2 نصب میکردن.
جواب سوال قبلی منم ندادین.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

خوب اگه این قدر از فاصله دور می خواستند عملیات شناسایی رو انجام بدن چرا این همه به خودشون زحمت دادن SR-71 ساختن؟همون تجهیزات رو روی U-2 نصب میکردن.
جواب سوال قبلی منم ندادین.

چون همون عکسبرداری از مرز هم باز نیازمند یک هواپیمای سریع و با ارتفاع پروازی بالاتر از جت های شوروی بود که نتونن رهگیریش کنن ، همونطور که تا قبل از ورود Mig-31 ، رهگیر Mig-25 Foxbat با ارتفاع پروازی 20000 متر و از کار افتادن موشک ها در ارتفاع بالاتر از آن عملا نمیتونست SR-71 ها رو در مرز رهگیری کنه . در حالیکه U-2 دیگه برتری ارتفاعیش رو از دست داده بود و سرعت پایینش هم اون رو تبدیل به یک طعمه ی آسان برای رهگیرهای شوروی میکرد .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

F-14 جان چرا حرف من رو عوض میکنی !؟

تا قبل از Mig-31 هیچ هواپیمایی قادر به رهگیری SR-71 نبود اما پدافندهای زمینی شوروی که میتونستند هدف قرارش بدن ! ماشالله رادارهای شوروی هم که از همون موقع که توی مرز ظاهر میشد کشفش میکردند پس گزینه ی رادارگریز بودن بلک برد هم منتفیه ، برد این سام ها هم برابر همون خاک شوروی هست بهمین دلیل بلک برد نمیتونسته وارد خاک شوروی بشه .

الان شما فکر میکنی همین 150 کیلومتر کم چیزیه ؟ آمریکا بعد از رهگیری U-2 عملا چشم هاش رو در مقابل شوروی از دست داده بود و فقط به ماهواره ها برای نظارت روی تاسیسات در عمق شوروی دسترسی داشت در حالیکه SR-71 میتونست از فاصله ی نسبتا زیادی اقدام به نظارت روی تحرکات در مرزهای شوروی بکنه

چکا جان من کی حرف شما رو عوض کردم ؟؟؟

فقط گفتم که طبق گفته شما میگ 31 عامل بازدارنده از ورود بلک برد به آسمان شوروی بود .

در ضمن الان دو بحث هست که ما به تفاهم نمی رسیم .

1- ورود بلک برد به خاک شوروی / که شما می فرمایید : بلک برد فقط در مرز عملیات شناسایی انجام میداد که بنده اصلا قبول ندارم .

2- دو قدرت بازدارندگی توسط شوروی وجود داشت . که شامل پدافند و میگ 31 می شد .

میگ 31 رو می پذیرم اما این که پدافند هم مثل میگ 31 باعث شده باشه که بلک برد به خاک شوروی نفوذ نکنه رو قبول ندارم .

سر فصل بحث ما تا اینجا درسته ؟؟؟

در این منبعی که قرار می دم , گفته شده در میان سال های 1964 تا 1990 بلک برد بر فراز خاک شوروی و چین و اروپای شرقی و حتی خاورمیانه ( بدون رهگیری ) عملیات شناسایی انجام داد که این کشورها جز چند کشوری بودند که sr 71 بر فراز آنها پرواز کرد .

http://www.combatref...smustreturn.htm

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دیدید حرف بنده رو عوض کردید ؟!

بنده گفتم Mig-31 باعث جلوگیری از نزدیک شدن SR-71 به مرز میشد ، وگرنه جلوگیری از ورود به خاک شوروی رو پدافند ها قبلا انجام میدادند ! شاهد ادعام هم اینه که تمام رهگیری های (چه موفق چه ناموفق) SR-71 توسط فاکس هوندها و فاکس بت ها در مرز انجام شده نه در داخل خاک شوروی (برخلاف U-2 که بیشتر اوقات رهگیری در بالای خاک شوروی انجام میشد)

این منابعی که میذارید و علاوه بر نامعتبر بودن آنها ، فقط یک خط اونهم مبهم در مورد پرواز بر فراز جهان (!) از جمله شوروی و ... نوشته که دلیل نمیشه برادر من ! این منبع شما اصلا ادبیاتش تبلیغاتیه ، یک منبع بیار که با سند و تاریخ بگه SR-71 فلان روز رفت روی خاک شوروی .

من یه سوال از شما دارم ، وقتی رادارهای شوروی میتونستند SR-71 رو از کیلومترها (از همون مرز) شناسایی کنند (همونطور که بارها این کار رو کردند) و ارتفاع پروازی موشک های پدافندیش هم برای انهدام بلک برد بیشتر از کافی بود ، چطوریه که شما همینطوری بدون استدلال توانایی پدافند شوروی رو رد میکنید ؟ صرف گفتن چند باره و چند باره ی اینکه این پرنده بر فراز شوروی پرواز کرده بدون هیچ پشتوانه ی استدلال و منطقی هیچی رو عوض نمیکنه دوست عزیز هروقت شما به سوال بنده پاسخ دادید اونوقت بنده قبول میکنم بلک برد وارد خاک شوروی شده
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.