kingraptor

هواگرد شناسایی استراتژیک SR-71/SR-72 پرنده سیاه ( Blackbird)

Recommended Posts

این منابعی که میذارید و علاوه بر نامعتبر بودن آنها ، فقط یک خط اونهم مبهم در مورد پرواز بر فراز جهان (!) از جمله شوروی و ... نوشته که دلیل نمیشه برادر من ! این منبع شما اصلا ادبیاتش تبلیغاتیه ، یک منبع بیار که با سند و تاریخ بگه SR-71 فلان روز رفت روی خاک شوروی .

خود شما از چه منبعی استفاده می کنید ؟؟؟ دلیل شما برای این که بلک برد نفوذ نکرده , اینه که چون پدافند شوروی درجه یک بوده . ولی آیا این قدرت در همه زمان ها یکی بوده ؟؟؟

اصلا من بدون منبع و بی سند واعتبار دارم یه حرفی می زنم و میگم بلک برد نفوذ کرده . برای ماموریت شناسایی مورمانسک بلک برد به فاصله 12 مایلی منطقه رسید و عملیات رو نجات داد . حالا شما با یه منبع که تشخیص می دید درسته ,به من بگید همچین چیزی اشتباهه .

من که دیگه نمی دونم جنابعالی چه منبعی رو قبول دارید .

چطوریه که شما همینطوری بدون استدلال توانایی پدافند شوروی رو رد میکنید ؟

من نه رد نمی کنم و اون رو به عنوان یک ابر قدر در زمینه پدافند هوایی کاملا قبول دارم . ولی شما کاملا مسر بر این امرید که پدافند شوروی سرتاسر خاک شوروی رو به صورت یکسان پوشش می داده ( به طوری که حتی یه پرنده هم نمی تونسته رد بشه ) .

گفته های شما باعث میشه که آدم پدافند شوروی رو یک دژی نفوذ ناپذیر تصور کنه که هیچ کسی نمی تونسته از اون عبور کنه .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
F-14A عزیز خیلی جالبه که شما خودت داری با اطلاعاتی که میدید موضع بنده رو تایید میکنید اما نمیدونم چه اصراری دارید بگید بلک برد وارد حریم شوروی میشده !

12 مایل فاصله از خط ساحلی[b] "دقیقا" [/b]مرز هوایی و دریایی یک کشور هست که روش حاکمیت داره (بر اساس کنوانسیون سال 1982 قوانین دریایی سازمان ملل متحد ) یعنی در همون یک ماموریت متهورانه ای که شما انقدر روش مانور میدید هم SR-71 فقط تا خود مرز هوایی شوروی به مورمانسک نزدیک شده بود.

بنده نمیگم پدافند شوروی کاملا نفوذ ناپذیر بوده اما فارغ از نقاط کور راداری و .... با توجه به توانایی نزدیک به یقین انهدام SR-71 در صورت کشف توسط رادارها ، هیچ خلبان بلک بردی این حماقت رو نمیکرد که وارد خاک شوروی بشه مگر اینکه از پوشش رادارهای شوروی و نقاط کورش اطلاع کامل داشته باشه که اینهم تقریبا غیرممکن هست . لذا با توجه به سوابق و اظهارات موجود بنظر میاد این دستور به همه ی خلبان های SR-71 داده شده بود که به هیچ عنوان وارد خاک شوروی نشوند تا افتضاح U-2 تکرار نشه .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote] F-14A عزیز خیلی جالبه که شما خودت داری با اطلاعاتی که میدید موضع بنده رو تایید میکنید اما نمیدونم چه اصراری دارید بگید بلک برد وارد حریم شوروی میشده ! [/quote]

آخه زمانی که داشتم در مورد متن اصلی تاپیک تحقیق می کردم تو یکی از منابع خوندم که " بلک برد توانسته بر فراز شوروی پرواز کند " و اطلاعاتی از ورود اون به حریم هوایی شوروی در اون ذکر شده بود .

متاسفانه هر چقدر به دنبال این منبع می گردم پیداش نمی کنم . ولی اینو مطمئنم که در اونجا نوشته بود که بلک برد تونسته به خاک شوروی نفوذ کنه .

تا اینجا هم که شما فقط می گید که بلک برد نفوذ پیدا نکرد . تا اینجایی که من دنبال منابع بودم جایی نخوندم که , " sr 71 فقط تا مرز پیش می اومد و جرات نمی کرد که به حریم شوروی تجاوز کنه ."

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اساساً بلک برد برای نقض حریم هوایی شوروی ساخته شد نه دورنگار مرزهای شوروی.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

آخه زمانی که داشتم در مورد متن اصلی تاپیک تحقیق می کردم تو یکی از منابع خوندم که " بلک برد توانسته بر فراز شوروی پرواز کند " و اطلاعاتی از ورود اون به حریم هوایی شوروی در اون ذکر شده بود .

تا اینجا هم که شما فقط می گید که بلک برد نفوذ پیدا نکرد . تا اینجایی که من دنبال منابع بودم جایی نخوندم که , " sr 71 فقط تا مرز پیش می اومد و جرات نمی کرد که به حریم شوروی تجاوز کنه ."

پس لابد لینکی که بنده قرار دادم رو نخوندید :

http://indrus.in/art...kies_17363.html

بخونید خوب همه چی دستتون میاد :winking:

جناب نپتون ، اتفاقا دوربین های دوربرد این هواپیما و سرعت بالاش نشون میده این هواپیما برای یک Pass سریع روی مرز ساخته شده همونطور که سالها ماموریت شناساییش رو به همین صورت انجام میداد (تو مرزهای شمال غربی شوروی یا از طرف ژاپن و مرزهای شرق) اگر هم واقعا برای نفوذ به شوروی ساخته شده بود توانایی هاش برای این کار کافی نبوده .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
چکا جان

من تا نتونم اون منبعی رو که گفتم پیدا کنم نمی تونم کاملا قانع شم .

هر چند که حالا تا حدودی قانع شدم .
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بلک برد رو برای پرواز با سرعت بسیار زیاد طراحی کردند تا وقتی پدافندهای شوروی موشکی به سمت اون شلیک کردن با سرعت زیاد خودش موشک رو جا بذاره.اگر میخواستن از کنار مرز عملیات انجام بدن دیگه چه نیازی به این سرعت داشت؟اصلا یک هواپیما وقتی توی حریم همایی کشوری نیست،اون کشور چه اقدامی میتونه علیه اون هواپیما انجام بده؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سال 85 بود که در مقاله ای یه مجله مربوط به نو آوریهای نوشته بود که در دوره جنگ سرد حتی در صورت کشف این پرنده امکان انهدام اون وجود نداشت(به خاطر سرعت بسیار زیاد این پرنده).

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سرعت بالا طراحی شده بود تا از Mig-25 های رهگیر (هنگام رهگیریشون در مرز) فرار کنه که اکثر اوقات دلیل ناموفق بودن رهگیری SR-71 توسط Mig-25 ها هم همین سرعت پایدار بالاتر SR-71 نسبت به Mig-25 بود (میگ-25 هم میتونست به سرعت 3.2 ماخ برسه اما برای مدت زمان بسیار محدود وگرنه موتورش متلاشی میشه) ، اما پدافند بحثش کلا فرق داره !

شما همین سیستم پدافندی S-200 یا 2K11 Krug رو مشاهده کنید ، موشک 5V21 سامانه ی اس-200 با استفاده از 4 بوستر سوخت جامد به سرعت حداکثری 4 ماخ میرسید که به میزان قابل توجهی از سرعت بلک برد بالاتر هست و لذا در اینصورت میتونه براحتی بلک برد رو شکار کنه .

از نظر قانونی کشور میزبان میتونه توی مرزش اقدام به رهگیری و اخطار به هواپیماهای متجاوز بکنه ، اون مجله ی نوآوری ها نفرمودند پس چجوری SR-71 بالای 60 بار توسط فاکس هوندها رهگیری شد ؟ (قفل راداری با توجه به مانورپذیری کم SR-71 عملا برابر انهدامشه )
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

این مساله حقیقت داره که ما اواخر جنگ با اچ کیو-2 چینی تو آسمون خلیج فارس به یکی از این بلک بردها آسیب زدیم ؟!

بلک برد در آسمان خلیج فارس ؟؟!

icon_eek
چنین چیزی را در تاریخچه این پرنده ندیدم ، اصلا شک دارم در خلیج فارس بوده باشد !

با سلام خدمت دوستان عزیز

بله . پرواز هواپیمای بلک برد در آسمان خلیج فارس یا به عبارت درست تر ، تنگه هرمز صحت داره .

به این لینک یه نگاهی بندازید . icon_arrowd

http://www.marchfield.org/sr71a.htm

مطلب گفته شده در این سایت در رابطه با این موضوع

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من عاشق اين پرنده بودم
تاريخچه ساختشم بر ميگرده به پوززني امريكا كه روسيه تونست يو 2 را بزنه چيزي بسازه كه هيچ كسي نتونه بزنش
تا اونجايي كه من ميدونم بخاطر اينكه تمام مراحل پرواز و نشستن اين پرنده بخاطر سرعت بالايي كه داره توست كامپيوتر انجام ميشه و چون شليك تسليحات نظامي باعث اختلال در عملكرد اين پرنده ميشه و امكان سقوطش هست اين پرنده هيچوقتي به تسليحات نظامي مسلح نشد
جالب بدونيد بخاطر سرعت بالايي كه داره هيچ موشكي نميتونه بزنش براي همين دولت امريكا براي جلوگيري از دزيدنش يك سيستم خود انهدامي داخلش نصب كرده ویرایش شده در توسط iran_zamen58
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
البته سرعت موشک های R-33 Amos مورد استفاده توسط میگ-31 دارای سرعت 4.5 ماخ هستند که فکر نکنم مشکلی در هدف قرار دادن هواپیما داشته باشند (شاید موشک های رهگیر آمریکایی نمیرسیدند)، اصل سرعت بالا برای فرار از قفل راداری هست که در این زمینه با توجه به رهگیری های انجام شده توسط فاکس هوند ها ، قابلیت انهدام موشک SR-71 وجود داشت
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

البته سرعت موشک های R-33 Amos مورد استفاده توسط میگ-31 دارای سرعت 4.5 ماخ هستند که فکر نکنم مشکلی در هدف قرار دادن هواپیما داشته باشند (شاید موشک های رهگیر آمریکایی نمیرسیدند)، اصل سرعت بالا برای فرار از قفل راداری هست که در این زمینه با توجه به رهگیری های انجام شده توسط فاکس هوند ها ، قابلیت انهدام موشک SR-71 وجود داشت

cheka جان
من تاجايي كه شنيدم سرعت بالا پرواز در ارتفاع بالا و همچنين پارازيتهاي راديو اين پرنده باعث شده كه نشده روش قفل كرد يا زدش
اوايل كه اين پرنده ساخته شد امريكا مدعي شه بود كه زماني كه اين پرنده از فرودگاه امريكا بلند ميشه داخل روسيه يك موشك شليك بشه وقتي موشك به ارقاع اون ميرسه پرنده عكس برداري كرده و برگشته امريكا
تنها چيزي كه براي اين پرنده نمره منفي اره هزينه هاي خيلي بالاي سرويس و نگهداريشه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]توانایی مشخص پدافند زمینی و سام های شوروی در انهدام SR-71 ، شما ببنید در زمانی که Sr-71 وارد شد دیگه پدافند های شوروی محدودیت ارتفاع عملیاتی نداشتند و راحت تا 35 کیلومتر ارتفاع رو پوشش موشکی میدادند اما SR-71 نهایتا 25 کیلومتر ارتفاع پروازی داشت لذا مصونیت ارتفاع پروازی خاصی نداشت (برخلاف U-2 در زمان خودش)[/quote]

ببين شما همش داري روي موشك هاي اس-200 و غيره تاكيد ميكني كه سرعت فلان داشتن و تا ارتفاع فلان رو ميزدن. اصلا درست 35 كيلومتر كه هيچ ،بيشتر هم اگر ميتونستن بزنن ولي شما يا هر كس ديگه اي ميتونه ادعا كنه كه اون زمان شوروي همه نقاط خاكش رو با اين سيستم و سيستم هاي مشابه فرش كرده بود؟؟

اصلا آيا اطلاعات دقيقي الان وجود داره كه نشون بده چند تا اس-200 تو مرزها و نقاط داخلي خاك شوروي مستقر بود؟؟ مطمئنا اين اطلاعات شديدا طبقه بندي بوده و اگر الانم چيزي از اطلاعات از طبقه بندي فوق محرمانه خارج شده باشه ، هيچ احدي به غير از خود مقامات روسيه كنوني نميتونه صحت و سقم اونارو تاييد كنه.البته آمريكايي ها شايد بتونن بفهمن.

توجه داشته باشيد كه مساحت شوروي در اون زمان خيلي خيلي وسيع بود . اين كه كسي ادعا كنه تمام سوراخ سمبه هاي آسمان به اون وسعت عظيم رو با سيستمي مثل اس-200 و غيره تونسته پوشش بده، ادعاي خيلي بزرگ و دور از ذهنيه.

اگر بخوايم اين جوري فكر كنيم ، شوروي ميبايست سيستم هاي پدافنديش رو تو شكم هم و جوري مستقر ميكرد كه مساحت برد تحت پوشش اونا با هم هيچ فضاي خالي بينشون باقي نذاره و حتي تا مقدار زيادي با همديگه هم پوشاني هم داشته بشه.

حالا شما فقط طول مرز هاي اون موقع شوروي رو ببين چند هزار كيلومتر ميشد و چند تا سيستم لازمه چنين كاري بود. بعدش بايد هچين پوشش دهي رو تو تمام سطح خاك داخل شوروي انجام ميداد.

آمريكا هم كه با اون لشگر چند 10 ميليارد دلاري ماهواره هاي نظارت و شنود و جاسوسيش از جمله كي هول كه همه باهاش آشنا هستن ، غير ممكن بود از مكان دقيق سامانه هاي پدافندي شوروي با خبر نباشه.

اصلا سيستمي به غول آسايي و سنگيني و كم تحركي اس-200 رو نميتونستن تا مثلا كي هول يا هر ماهواره ديگه اي مياد بالا سرش جا به جا كنن و ببرن يه جاي ديگه. حالا سيستم هاي متحرك رو بگي يه چيزي تازه اونا هم مثل آب خوردن توسط كي هول كشف ميشدن.

من كشف راداري رو از جانب رادارهاي پيش اخطار و پدافندي رد نميكنم. ولي ميگم اين كه فكر كنيم شوروي وجب به وجب خاكش رو اس-200 چيده بود تا بتونه اين هواپيما رو بزنه خيلي غيرمنطقي و دور از ذهن به نظر ميرسه.

در مورد رهگيري توسط ميگ-31 ولي كاملا با شما موافقم كه عملي و شدني بوده همون طور كه انجام گرفته.حالا شما 1% فقط 1% ناقابل احتمال بده ميگ-31 ها نتونسته باشن رهگيري كنن. خوب اس آر-71 وارد خاك شوروي ميشه و بعدش اصلا توسط 500 تا رادار جور واجور شوروي كشف ميشه.

حالا ميرسيم سر بحث تعداد سيستم هاي اس-200 و كورگ كه دربارش روضه خوندم. عقل من بهم ميگه كه بالاخره يه درز و دورزايي وجود داشته كه زير پوشش سيستم هاي پدافندي نبوده و هواپيما ميتونسته به فاصله مورد نياز به هدفش( كه خود شما گفتي حدود 150 كيلومتري) برسه و عكس برداري كنه و از كانال هاي امن فرار كنه.

با همه اين بحث هايي كه تو اين تاپيك مطرح شد ، منظور كلي من اينه كه غير ممكن بود كه سوراخي ، كانالي ، كريدوري چيزي وجود نداشته باشه كه اس آر-71 نتونه وارد بشه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

iranzamen85 عزیز

SR-71 از زمانی هزینه نگهداریش بالا رفت که قابلیت های جاسوسیش رو از دست داد وگرنه تا قبل از ورود فاکس هوند که قابلیت های شناسایی این هواپیما در مرز هنوز قابل اجرا بود هواپیما عملیاتی بود و اساسا هزینه چیزی نیست که بخواد پروژه به این قدرتمندی رو متوقف کنه .

جناب داوود

نه بنده و نه هیچ کس دیگری نمیتونه ادعا کنه شوروی از نقطه به نقطه ی سرزمینش با S-200 حفاظت میکرد ، اما شما خودتون هم به این نکته اشاره کردید که هواپیماهای جاسوسی مراکز و نقاط مهم رو در نظر دارند و باید از اون مراکز عکسبرداری کنند . چه فایده ای داره تو مرز بتونند از شعاع درگیری S-200 ها در امان بمونند وقتی نتوانند حتی به 300 کیلومتری هدف نزدیک بشند ؟ شعاع عملیاتی یک سامانه ی S-200 معادل 300 کیلومتر هست که دو برابر برد سنسورهای SR-71 هست ، این برد رو ترکیب کنید با آرایش حلقه ای متراکم پدافند S-200 اطراف مراکز حساس شوروی که عملا هیچ نقطه ی پوشش نداده ای اطراف اون مرکز تا برد 300 کیلومتر باقی نمیذاره

hg.jpg

نقشه حلقه های پدافندی اطراف مسکو ، به نقل از APA

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.