reza2250

برسی چندین ویدیو ی جدید منتشر شده از درگیری سپاه پاسداران با پژاک

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote name='Blanco' timestamp='1390557937' post='361357']
خیلی جالب بود ممنون :rose:
فقط یه سوال کسی میدونه تعداد تقریبی نیروهای پژاک تو این عملیات ها چند نفر بوده ؟ و اینکه چه تعداد از اونها به هلاکت رسیدن و چه تعداد فرار کردن ؟
[/quote]
والا جناب ادیب فرمودن توی یکی از عملیات ها 70 نفر بودن به 20 نفر سپاهی ولی به صورت کلی چیزی بیان نکردن
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یکی از هیجان انگیزترین صحنه هایی که تا حالا من مشاهده کردم صحنه اعزام 4 دستگاه نفربر براق سوار بر تانک برها به منطقه عملیات بود؛ اگر اشتباه نکنم در جاده ارومیه به سمت پیرانشهر مشاهده شون کردم؛ واقعا صحنه زیبایی بود و حال و هوای دفاع مقدس را تداعی میکرد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
کلیپ های استفاده از پهپاد های ایرانی در سوریه اینترنت را تصرف کرده , مگه میشه اینجا استفاده نشده باشه ؟!! icon_eek

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='fath' timestamp='1390515315' post='361314']
دوست عزیز این تیپ از بچه های لرهستن یعنی توی کوهستان دنیا میان اونم با اسب و تفنگ اونم از نوع برنواش.
همین تیپ فقط دو تا شهی داده می دونی یعنی چی؟؟

اگر از من باشه و اطلاعات این عملیا ها بیرون بیاد هیچ عملیات ضد چریک به این موفقیتی در طول تاریخ سابقه نداشته
[/quote]

حتما انسان های ورزیده ای هستند ولی منظورم این نیست که عملکرد بدی داشتند یا چرا شهید دادند این موضوعاتی که شما بیان میکنید خودم مطلع هستم :-?
صابرین هم همراه این تیپ بوده و بیشتر روی حجم آتش تمرکز داشتند این ها دست به دست هم میده تا تلفات این تیپ کمتر بشه .
قسمت آخر صحبت منو توجه کنید میفهمید که منظورم در مقایسه با حزب الله بود .تجهیزات اونها استتار اونها و چیزای دیگه میشد مجهز تر بود حداقل تجهیزات انفرادی .همین...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
استراتژی جنگ سپاهیها نامنظمه برای همین یه مقدار هم نامنظم میجنگن icon_cheesygrin اینو از زبون خودشونم شنیدم که ما ارتش نامنظمیم
اول گفتم چرا نیروها جلیقه ضد گلوله و کلاه نداشتن بعد فکر کردم برای اینکه تو منطقه کوهستانی سنگین نشن شاید تجهیزات نبردن اونجا هم که سنگر طبیعی زیاده ولی بازم به نظرم باید کلاه میذاشتن ویرایش شده در توسط meshcat
  • Upvote 2
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='overlord70' timestamp='1390568889' post='361419']

حتما انسان های ورزیده ای هستند ولی منظورم این نیست که عملکرد بدی داشتند یا چرا شهید دادند این موضوعاتی که شما بیان میکنید خودم مطلع هستم :-?
صابرین هم همراه این تیپ بوده و بیشتر روی حجم آتش تمرکز داشتند این ها دست به دست هم میده تا تلفات این تیپ کمتر بشه .
قسمت آخر صحبت منو توجه کنید میفهمید که منظورم در مقایسه با حزب الله بود .تجهیزات اونها استتار اونها و چیزای دیگه میشد مجهز تر بود حداقل تجهیزات انفرادی .همین...
[/quote]
دوست گلم تمام نیروهای حزب الله هم اونهایی نیستن که شما توی کلیپ ها می بنید. اصولا حزب الله و شبکه المنار در حوزه روابط عمومی و تبلیغات بسیار قوی عمل می کنن و بالطبع فیلم هایی که بیرون میدن هم بسیار عالی هست.
حزب الله هم مثل هر نیروی نظامی دیگه ای دارای نیروهای با توانایی ها و آموزش های متفاوت و سلسله مراتبی هست یعنی بخشی از نیروهای اونها در حد صابرین و نوهد ما ورزیده هستن و بخشی هم مثل نیروهای بسیجی ما هستن.
اونی که شما درون کلیپ ها می بینید برای تاثیر روانی و .... معمولا از بهریت و زبده ترین نیروهای حزب الله هستن ولی همه نیروها نیتسن.
بالطبع سپاه پاسداران هم همینطور هست بخشی از نیروهاش تکاور و ویژه هستن و بخشی هم نیروهای پیاده و مکانیزه و زرهی. مثلا توی چنین عملیاتی به حتم نیروهای مکانیزه و زرهی برای هدایت و تیراندازی با بی ام پی و تی 72 وارد میشن و برای بقیه جاها هم نیروهای عادی.

اما این نکته رو فراموش نکنید که وقتی شما در عملیاتی یک گردان و یا تیپ رو وارد می کنید به طور عادی آرایش نیرو به هم می خوره حالا بسته به سازمان کم یا زیاد ولی وقتی کار بر اساس انجام توسط تیم و یا نهایتا گروه های زبده تکاوری و ویژه هست نه شما همیشه آرایش منظم وعالی ارید.
حزب الله در تیم های 4 5 نفری عملیات می نه و همچنین تمام نیروهای ویژه دنیا همینطور هستن یعنی شما نمی بینید که مثلا دلتا فورس و یا سیل ها و نوهد و.... یک گردان نیرو و یا یک تیپ نیرو وارد خیلی جاها بشن اینطور عملیات ها اصلا راسته کار و فلسفه وجودی اینها نیست حتی اگر اینطور هم وارد ماجرایی میشن تمام اون 100 نفر 150 نفر تبدیل میشن به تیم های 5 تا 10 نفره و هر کدام قطعه ای از پازل عملیات رو انجام میدن یعنی باز هم کار تیمی و نهایتا گروهی میشه ولی وقتی قراره کاری مثل تصرف و..... به شکلی بزرگ انجام بشه دیگه گردان پیاده و یا زرهی و... وارد میشن با تعداد نیروی بالا و آتش و حرکت و ....

نفس کار نیروهای زبده این هست. اینم باید به خاطر داشته باشیم که وقتی شما به طور تیمی کار می کنید یعنی با تیمی هستید که سالها کنار هم خوابیدید غذا خوردید نفس کشیدید جنگیدید با هم زخمی شدید با هم مرخصی رفتید و.... و در عین حال در تمام طول چند سال آموزش با هم بودید یعنی کاملا می تونید یک کار گروهی 10 نفره منظم ارائه بدین ولی در قالب نیروی عادی نمیشه اینطور انتظاری داشت. باور کنید یه گروهان نیرو به شما بدن که فقط بهشون خبردار یاد بدید یک هفته طول میکشه چه برسه به اینکه توی خط نبرد مثل این فیلم های هالیوودی با هم عملیات انجام بدن

اما در کل با دوستان موافقم حفاظت اطلاعات بسیار افتضاح بود و در عین حال نظم در بدنه سپاه خلی کم هست. اگر با من بود اجازه نمی دادم هیچ کس حتی موبایل همراه خودش ببره چه برسه به دوربین دار.
توی ارتش از این موضوعات خیلی کم به چشم دیده میشه. اصلا کسی جرات نمی کنه در حضور سرهنگ توی حرفش بپره....

اما یک نکته به نظر من اومد این هست که سپاه داره مستند سازی بر اساس شخصیت رو پیگیری می کنه یعنی یک نفر از نیروهای شاخص و توانا رو به وسیله یک مستند ساز یا هر فردی که دوربین دستش هست سوژه میگیره و شروع می کنه تهیه فیلم ازش و در واقه حول و حوش اون مستند رفتار و عملکرد و.... اون فرد هست.
این رویه توی سوریه هم داریم که مستند سازها بر اساس سوژه فردی فیلم مستند تهیه می کنن طوری که یک مستند ساز با گروهی همراه و یک نفر از گروه و یا چند نفر رو سوژه اصلی خودش می کنه و تمام مستند حول همون چند نفر می چرخه

توی این کلیپ ها هم شهید خرم روز و آرام زاده محور بودن
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
تفاوتی با دفاع مقدس داشت یا نه ؟
[/quote]

بغل کردن هم، بستن اون سربندا برای هم و بار زدن تجهیزات، سوار کامیون شدن و رفتن به محل عملیات.... تیر زدن و همه با هم سرشون رو دزدیدن وقتی صدای گلوله‌‌ی دشمن میاد...
الله اکبر گفتن موقع زدن خمپاره یا توپ و غیره و ذلک، همه و همه نشون میده که شاید کاملا حال و هوای 8 سال دفاع مقدس رو نداشت، ولی دور از اون حال و هوا هم نبود... ادم فقط شهدا رو می‌بینه، نقاط اشتراک این روزها رو با روزهای دفاع مقدس اسلام در مقابل کفر در 8 سال جنگ تحمیلی رو میتونه ببینه
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
فرمانده نیروی زمینی اگر اشتباه نکنم به خاطر کل اشتباهات دهنش سرویس شد فک کنم فک کنم فک کنم! :)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='senaps' timestamp='1390601744' post='361557']
فرمانده نیروی زمینی اگر اشتباه نکنم به خاطر کل اشتباهات دهنش سرویس شد فک کنم فک کنم فک کنم! :)
[/quote]
من خودم هم جزئی از بدنه همین نظام هستم ، برای مقابله با دشمنان همین نظام تلاش میکنم چون دشمنان نظام دشمنان من و مردم هم هستند ؛ علی ای حال جمله زیر گویای فکت های زندگی هستش :
" خونهایی که در میدان جنگ ریخته میشوند همان عرق هایی هستند که در میدان تمرین ریخته نشده اند " ویرایش شده در توسط zeus
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='zeus' timestamp='1390600418' post='361556']
اشتباه متوجه شدید برادر ، دارم میگم تفاوتی هم با دفاع مقدس داشت یا نه ؟
مثلا دفاع مقدس زمان کم بود ، دو هفته آموزش میدادند میفرستاند جبهه ، الان که 30 سال گذشته چی ؟ تفاوتی با اون دوران داریم یا نه ؟
زمان دفاع مقدس با پیراهن سفید و یقه بسته تو خط بودی مشکلی نداشت ؛ الان که 30 سال گذشته چی ؟
مفهوم نیروی عملیاتی از 30 سال قبل تا به امروز تغییری کرده یا نه ؟
مفهوم پشتیبانی نزدیک از 30 سال قبل تا به حال تغییری کرده یا نه ؟
مفهوم تجهیزات انفرادی از 30 سال قبل تا به امروز تغییری کرده یا نه ؟
مفهوم نیروی انسانی از عملیات رمضان تا به امروز تغییری کرده یا نه ؟
مفهوم مدیریت میدان نبرد از 30 سال قبل تا به امروز تغییر کرده یا نه ؟
امروز هم به مانند 30 سال قبل وقتی کسی شهید شد خیلی زود میگویند آسمانی شد ، رفت پیش شهدا ، قسمتش این بود ، یا نه ! میگویند کدوم پدرسوخته ای برای فرمانده ... تامین نزاشته ؟ کدوم .... برای فرستادن نیرو در منطقه جنگی از تویوتا استفاده کرده ؟ کدوم ... سرباز صفر رو فرستاده جلو خط ؟ کدوم ... اجازه داده یکی با لباس مهمونی بیاد خط ؟
الان وقت صحبت کردن که برسه همه حرف برای گفتن دارند و از امام و شهدا حرف میزنند و سریع دو تا نقل قول میارند که ایمان مهم تر از تجهیزات است ، شهدا زنده اند و خدا رو شکر میکنند که یه عده شهید شدند تا یک عده دیگری بیدار بشوند مثلا !! اما عقلشون نمیرسه که پرپر کردن همین جوونها ، بزرگترین خیانت به امام امت هستش ...
البته بد تفهیم نشه ، من منکر رشادت این عزیزان نیستم ، معتقدم این شجاعت و ایمان میتونه به نحو بهتری استفاده بشه ؛ انشاءالله که جنگی رخ نده ، تنها چیزی که داریم سرمایه انسانی است که تا کنون ازش درست استفاده نکرده ایم ...
[/quote]
ما و این حرفا؟ icon_eek داداش دلت خوشه ها این سوسول بازیا به ما نیومده (zeusجان ناراحت نشی از حرفم)این قرتی بازیا مال اونوریاست سیستم اونا با ما فرق میکنه (البته اگه ما سیستمی داشته باشیم) raised_eyebrow
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مثلا دفاع مقدس زمان کم بود ، دو هفته آموزش میدادند میفرستاند جبهه ، الان که 30 سال گذشته چی ؟ تفاوتی با اون دوران داریم یا نه ؟
زمان دفاع مقدس با پیراهن سفید و یقه بسته تو خط بودی مشکلی نداشت ؛ الان که 30 سال گذشته چی ؟
امروز هم به مانند 30 سال قبل وقتی کسی شهید شد خیلی زود میگویند آسمانی شد ، رفت پیش شهدا ، قسمتش این بود ، یا نه ! میگویند کدوم پدرسوخته ای برای فرمانده ... تامین نزاشته ؟ کدوم .... برای فرستادن نیرو در منطقه جنگی از تویوتا استفاده کرده ؟ کدوم ... سرباز صفر رو فرستاده جلو خط ؟ کدوم ... اجازه داده یکی با لباس مهمونی بیاد خط ؟
الان وقت صحبت کردن که برسه همه حرف برای گفتن دارند و از امام و شهدا حرف میزنند و سریع دو تا نقل قول میارند که ایمان مهم تر از تجهیزات است ، شهدا زنده اند و خدا رو شکر میکنند که یه عده شهید شدند تا یک عده دیگری بیدار بشوند مثلا !! اما عقلشون نمیرسه که پرپر کردن همین جوونها ، بزرگترین خیانت به امام امت هستش ...
البته بد تفهیم نشه ، من منکر رشادت این عزیزان نیستم ، معتقدم این شجاعت و ایمان میتونه به نحو بهتری استفاده بشه ؛ انشاءالله که جنگی رخ نده ، تنها چیزی که داریم سرمایه انسانی است که تا کنون ازش درست استفاده نکرده ایم ...
[/quote]

سلام زئوس جان
فکر میکنم زیادی از مده افتاده که بخوایم این حرفا رو بزنیم که بدون تامین و محافظ بخوایم بریم جلوکه زدوتر شهید بشیم.زمانی کشورمون انقلاب شده بود و هیچ تجیهزاتی نداشت که بده به نیروهای مردمی و دشمن جای پای خودشو محکم میکرد.چاره ایی نبود جز یک سری کارها که به مذاق ماهایی که عاشق مردم و مملکت مون هستیم خوش نیاد.الانم هیچ فرمانده نیرویی خوشش نمیاد سربازش و تحت امرش بدون اموزش بره و خونش بی دلیل هدر بره.نه الان بلکه همیشه اینطوره.چه عصر حجر و چه الان.....

یک مقدار هم راجع به مفهوم مرگ تامل کنید.بحث رو اول جدا کنم.شما جلیقه ضد گلوله,کلاه اهنی و ..... داشته باشی و بدون عذری ,بدون اون تجهیزات بری جلو و زخمی بشی علاوه بر اینکه برای نیروهای خودی همراهت توی خط مشکل ایجاد میکنی بلکه هزینه درمانت هم باید از جیب خودت بدی و اگرم شهید بشی [b]نمیدونم [/b]اون اجر شهید رو میبری یا اینکه شاید به خاطر بی مبالاتی,اون دنیا کارت گیر باشه......
مرگ این شهدا دست خدا بوده.[b]قطعی بدونید[/b] اینجا شهید نمیشدن توی تصادفی,چیزی همون روز دارفانی رو وادع میگفتن.......جهاد مرگ کسی رو نه جلو میندازه و نه عقب.
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[/quote]
حرف شما متین هست ولی بر می گرده به خیلی چیزها یکی همون نیروهای زبده و خاص که گفتم که مثلا من اطلاع دارم تکاورهای سپاه آموزش های خوبی می بینن و....

اما برخی موضوعات از اول هم توی بدنه سپاه نبود. نظم کمی شل گرفته میشه در حالی مولا علی(ع) دم مرگ وصیتش به اولادش تقوا و بعد نظم بود. کمی باید تفکر حاکم بر فرماندهان ما عوض بشه حتی خود حضرت آقا هم خیلی تاکید وافری بر نظم دارن اصولا نیروی نظامی یعنی کلمه ای بر گرفته از نظم. فرمانبری در سپاه کمی می لنگه شما وقتی توی ارتش میری به سرباز میگن هر چی فرمانده میگه میگی چشم و لاغیر ارتش چرا نداره ولی توی سپاه از این خبرها نیست و....

از طرفی محیط تیپ ها وو لشگر ها و استان ها و.... هم واقعا در ساختار سپاه غوغا می کنه مثلا شما اصلا نمی تونی کردها و لرها چنان که باید و شاید مجبور به کار تیمی و فرمانبری کنی و همیشه یه جای کار می لنگه

اما خود فرماندهان لشگر و تیپ هم تفاوت هایی دارن.سال 2003 که آمریکا به عراق حمله کرده بود عده ای از نیروهای سپاه جهت عملیاتی میرن غرب کشور فرمانده یکی از لشگرها از اول عملیات تا آخرش به شهادت خیلی ها همیشه سینه خشاب و کلاش ازش جدا نمیشد و با لباس رزم میان همه بچه ها بود و پوتین رو فقط برای خواب و یا نماز در می آورد.
حالا فرمانده لشگر هم داریم....

حضرت آقا زمان جنگ گفتن برین یه نفر بیارین برای انجام ماموریتی که فکر کنم شناسایی بوده باشه هر چی آدم آوردن ایشون هی رد می کرد تا آخر یکی رو آوردن که ایشون پسندید و فرستاد برای اناجام ماموریت. از ایشون پرسیدن قضیه چی بود؟
ایشون جواب دادن که اونهایی که شما می آوردین از سپاته و ارتش و بسیج همه یه جای کارشون می لنگید یکی بند پوتینش مشکل داشت اونیکی توی کلاه سر گذاشتن مشکل داشت یکی فرنج روی شلوار بود و.... این یعنی همین اندازه که اینجا داره کم می زاره توی ماموریت و کارهاش هم کم می زاره ولی این آخری همه چیزش مرتب بود .

شما توی ساختار ارتش خودمون می بینید به لباس و ظاهر و دستور فرمانده و نظم و تعمیر و نگهداری و زمان ورود و خروج و.... اهمیت داده میشه به شکلی که فرد دیگه عادی میشه که همیشه منظم باشه و آمده باشه ولی ....

در هر صورت من فکر می کنم لازم هست بشینیم برای فرماندهان سپاه خودمون خیلی از واژه ها رو دوباره تعریف کنیم از اول اول اول چون مناقشه بر سر همین تعریف ها هست.

اما نکات روشنی هم توی کلیپ بود اینکه یک نفر با اس پی جی دقیق نفر می زنه و.... برای من خیلی جالب بود.
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
چند نکته ؛

- در مورد پهپاد ؛ استفاده از انواع دست پرتاب و یا سایز کوچکش در مناطق کوهستانی جای سوال جدی داره بخاطر اینکه ارتفاع زیاد هست و تمامی پارامترهای پروازی پهپاد دچار افت جدی میشن ، ..
- این پژاکی ها عمدتا در مواضع مستقر و استتار شده قرار دارند یعنی قابلیت دیده شدن با پهپاد وجود نداره ،
- این حملات با شناسایی قبلی روی مواضع و بلندی هایی که استراتژیک هستند (باید فتح بشوند) و یا اینکه گمان میرود در آن نیروهای دشمن مستقر باشند صورت میگیره ،
- چنین حملاتی نیاز داره تا نقاط و مسیرهای دسترسی به اون ابتدا مورد بمباران شدید قرار بگیره تا هم مسیر ها از مین و ied و ... پاک سازی بشه و هم مثل حشره کشی که میزنی توی سوراخ سوسک ها همه بریزن بیرون و فرار کنند ،
- اینجا هست که دشمن مستقر تعادل روانی و عملیاتیش رو از دست میده و پا به فرار میزاره ، از اینجا به بعد کار در دست برادران تک تیر انداز هست ،
- سپس ارسال تامین ، استقرار دیده بان و جابجایی نیرو و تجهیزات سنگین تر صورت میگیره و مرحله بعدی عملیات ،
- استفاده از هلیکوپتر بخاطر ارتفاع زیاد و موانع طبیعی برای اختفا تقریبا ناکارامد هست ،
- استفاده از هواپیمای جنگنده صرفا در مواقعی موثره که نیاز به حمله به پادگان ها و یا زدن عقبه نیروها و بونکرهای بدقت شناسایی شده باشه (حتی در عملیات پشتیبانی زمینی هم چندان بر علیه نیروهای چریکی اثر بخش نیست مگر استفاده از بمب های خوشه ای و فسفری که معمولا بخاطر فاصله نزدیک نیروها و احتمال آلوده شدن مسیر های بمباران انجام نخواهد شد)
- بهترین راه استفاده از توپخانه و مهمات توپخانه ای هدایت دقیق هست که بصیر (همون مدل مشابه کرانسنوپل) داره برای سپاه این کار رو انجام میده ،

موارد فوق عین عملیاتی هست که صورت گرفته ، ...

چیزی که به ذهنم میرسه اینه که سپاه به راکتهای کاتیوشای 122 هدایت دقیق احتیاج داره و جای خالیش واقعا حس میشه ،..
  • Upvote 12

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.