hosseingmn

اهرم های ایران در جنگ احتمالی

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

ما كه الان تو پايتخت هم هستيم روزي 2مرتبه خواموشيم 2ساعت 2 ساعت ولي در مورد اهرم ها دوستان دقت كنن كه يكي از خصوصيات سياست مداران ايران . كلان ايرانيان غير قابل پيشبيني بودن چيزي كه غربيها ارش خيلي ميترسن و اين هم اتفاقا مثل يه شمشير دولبه است كه باعث ميشه دوستان ما و كشورهايي كه با ما هم هدف هستن نتونن رو كارها و عكسالعمل هايه ما برنامه ريزي كنن پس به نظر من ما بايد اطمينان اين كشور هار مثل روسيه بتونيم جلب كنيم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من از دوستان انتظار داشتم كه پاسخ‌هاي منطقي و معقولانه و مبتني بر ادله ارايه بفرماين. ولي متاسفانه اكثر قريب به اتفاق دوستان (به جز دو سه نفري كه مطمئن بودم نظرات كاملاْ منطقي رو ارائه مي‌دن) زدن به جاده خاكي و مسائلي عنوان فرمودن كه نه تنها در شان اين سايت نيست٬ بلكه ابزاري مي‌تونه باشه براي مسخره كردن دوستان عزيز.
پس يه خواهش دارم و اون اينكه اگه در مواردي٬ از اطلاعات كافي برخوردار نيستين٬ حداقل حكم ندين و سعي كنين اين كمبود اطلاعات رو با پرسيدن جبران بفرمايين؛ نه با اظهار نظرات ...!

----------------------------------------------------

از دوستان مجدداً خواهش مي‌كنم كه در پاسخ به سوال حقير٬ بحث رو ادامه بدن.

----------------------------------------------------

همون‌طور كه سيناي عزيز فرمودن٬ گروكشي امري كه به نياز ملت‌ها برمي‌گرده٬ يك امر غير انساني و صرفاً سياسي و اقتصادي هست كه براي كشوري كه تمامي ادعاي اون٬ حمايت از مردم جهان و مقابله با مستكبرين هست٬ امري ناپذيرفتني محسوب مي‌شه. چرا كه با افزايش بهاي انرژي٬ كشورهاي صنعتي سود بيشتري كسب كرده و اين فشار رو بر روي مردمشون منتقل مي‌كنن و به واقع اين مردم جهان هستن كه از اين امر٬ صدمه و آسيب مي‌بينن. مسلماً هم مسبب اين امر رو كشور خودشون نمي‌دونن؛ بلكه كشوري رو مي‌دونن كه از راه گروكشي انرژي٬ به تخريب زندگي مردم روي آورده. در نتيجه ما حتي در برابر افكار عمومي هم شكست خواهيم خورد؛ چه برسه نظامي!

اما بحث ديگري كه سيناي عزيز اشاره فرمودن و بحق هم فرمودن؛ ناتواني ما در مديريت انرژي هست. براي كشوري كه حتي توان مديريت انرژي داخلي رو نداره و هر زمان كه بحراني در كشور بوجود اومد٬ تازه تلاش براي مديريتش آغاز شد و شروع به كنفرانس گذاشتن و صغري و كبري چيدن كردن و باز هم به جايي نرسيدن؛ اين امر بسيار مخرب‌تر هست.
برخي دوستان٬ از اونجايي كه نفسشون از جاي گرم درمياد٬ خيلي راحت بحث بستن تنگه رو عنوان مي‌كنن. كاري به شدن يا نشدنش ندارم؛ گويي كه گفتني‌ها رو قبلاً در تاپيك «تنگه هرمز» گفتم كه البته با شاهكار سعيد عزيز٬ مطالب پاك شدن (و سر اين مسئله به شدت از دست ايشون عصباني‌ام و منتظر توضيحي قانع كننده!!!).
اما حتي درصورت موفقيت در بستن تنگه هرمز٬ تنها اتفاقي كه مي‌افته اينه كه تعداد دشمنان مسلح و غيرمسلح ما افزايش پيدا مي‌كنن و اين مسئله٬ به همين راحتي مي‌تونه از اهرم فشاري مناسب در مناسبات سياسي٬ تبديل شه به تبري كه بر گرده‌ي خودمون فرود مياد!

برخي دوستان عنوان فرمودن صادرات غيرنفتي رو افزايش بديم! خوب بله! اين يه راهكاره. ولي كاش كمي فكر مي‌كردين كه «دولتمردان ما سال‌هاست كه اين راه رو دنبال مي‌كنن و تمام تلاششون هم روي همين مسئله متمركز شده و چيزي كه مي‌بينين٬ حاصل اين تلاش و ثمره‌اش هست»!! اين حرف دوستان٬ مثل اين مي‌مونه كه بگيم : «راه حل شناختن ايران در جهان اينه كه حداقل 50 تا طلا تو المپيك بعدي بگيريم و بودجه‌ي نظامي‌مون رو هم به 180 ميليارد دلار برسونيم!!!!
دوستان بهتره كمي منطقي و براساس واقعيات بحث بفرماين.

====================================

زماني كه ما٬ توان مديريت انرژي رو نداريم٬ پس حماقت محضه كه از گروكشي استفاده كنيم. روسيه در دو سال پيش٬ با مديريت انرژي گازي منطقه٬ تونست كاري كنه كه اروپا و اوكراين٬ به تمامي خواسته‌هاي اقتصادي و بعضاً سياسي اين كشور تن بدن و تسليم بشن. ولي اين مسئله درمورد تركمنستان صادق نبود و با حماقت اين كشور٬ فقط باعث شد كه بخش عظيمي از صادرات اين كشور به ايران٬ كنسل شده و شركت فرصت طلب گازپروم روسيه٬ با قيمتي بسيار نازل اين سهم رو در اختيار بگيره و در نتيجه تركمنستان ...!!!!
تازه اين مسئله٬ در دنياي غيرنظامي رخ داد و تنشي در بين نبود كه به جنگ و خونريزي منجر بشه. ولي فكرش رو بكنين همين شرايط در زمان تنش‌هاي بين‌المللي و جنگ بوقوع بپيونده. نتيجه رو ديگه مي‌تونين خودتون محاسبه بفرمايين.

منطقي‌ترين راهكار براي استفاده از اهرم انرژي٬ ايجاد وابستگي انرژي هست كه حسين عزيز درصحبت‌هاشون بهش اشاره كردن.
وقتي در دنياي امروز٬ منفعت‌ها بهم پيوند خورده و با يك تغيير كوچك اقتصادي در يك كشور٬ تبعاتش در كشورهاي ديگه مشاهده مي‌شه٬ پس مسئله‌اي به اين مهمي مسلماً مي‌تونه در روابط كشورها و مناسبات اقتصادي و سياسي‌شون تاثيرگذار باشه.
در حال حاضر٬ كشورهاي صنعتي٬ با وجود اينكه بيشترين ميزان مصرف نفت خام رو دارن٬ ولي اين افزايش بهاي نفت صرفاً به نفعشون تموم شده. ضمن اينكه افزايش بيش از اندازه‌ي قيمت نفت٬ منجر به استفاده از ذخاير استراتژيك اين كشورها شده و البته سنگيني قيمت‌هاي فراورده‌هاي نفتي براي مصرف كنندگان جهاني؛ بخصوص كشور عزيزمون رو به دنبال داره.

اما درمورد گاز٬ مسئله تا حدي فرق مي‌كنه كه ترجيح مي‌دم از دوست عزيزم Prince بخوام که در این زمینه توضیح بیشتری ارائه بفرماین.

نفت، برای کشورهای دارنده اش، سرمایه ای مفيد و باارزش محسوب مي‌شه كه با استفاده صحيح از اون و بخصوص ايجاد بازارهاي تا حدودي مستقل و بزرگ٬ مي‌تونه راهكاري براي تعامل بيشتر با كشورهاي جهان باشه كه اين مسئله مي‌تونه تا حدي نگراني‌هاي افزايش‌هاي بي‌رويه و كنترل‌هاي مجازي قيمت‌ها توسط قدرت‌ها رو كاهش بده و تا حدودي ابتكار عمل رو در اختيار ما قرار بده (به اندازه‌ي سهممون از بازار جهاني) و اينكه كوچكترين رخدادي در منطقه‌ي خاورميانه٬ مي‌تونه قيمت انرژي رو افزايش بده و در صورت منطقي و درست رفتار كردن٬ مي‌شه از اين افزايش قيمت پديد آمده٬ به عنوان ابزار فشاري برعليه كشور متخاصم استفاده كنيم؛ چرا كه برحسب نيازي كه كشورهاي مقابل ما به اين ماده حياتي دارن٬ اون‌ها هم بيكار نمي‌شينن و حداقل تلاششون رو براي ترك مخاصمه و نشستن بر پاي ميز مذاكرات و در نتيجه بازگشت آرامش به منطقه انجام مي‌دن.

البته از قديم گفتن گرهي كه با دست باز مي‌شه رو با دندون باز نمي‌كنن.
شايد اگه ما منطقي و عاقلانه‌ رفتار كنيم٬ حتي جنگي پيش نياد كه نيازي به اين اميدواري‌ها هم نداشته باشيم!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام بر همگي
شرمنده كه حال خوندن مطالب گذشته رو نداشتم...آخه چند تاشون رو خوندم ديدم ارزش خوندن ندارن گفتم همين آخري (مطلب مصطفي) رو بخونم و بيام توي بحث
(همين الان آخه با هم اومديم دانشگاه ....داشتيم توي سايت با هم بحث در مورد بستن تنگه هرمز با توپ و كلاش!!!!ميكرديم...گفتم بيام بحث رو توي سايت ادامه بدم-هرچند ربطي نداره)
=======
خوب مطلب رو از اونجا شروع ميكنم كه نبودم!!! يعني بستن تنگه هرمز (اون تاپيك رو فقط ميخوندم .....قسمت نشد بيام نظر بدم چون نميدونم چي شد به قول مصطفي يهو بسته شد و ...)
بستن تنگه هرمز....كه به قول بچه ها 100 كيلو متر و به قول منابع رسمي در باريك ترين نقطه 34 كيلومتر هستش....هر چند كه ما الان با ادوات نظامي اي كه داريم قادر به بستنش نيستيم (يه راهنمايي در جهت روشن شدن اينكه 34 كيلومتر زياد هستش ....بچه هايي كه تهران زندگي ميكنن يه بار از ميدون راه آهن راه بيافتن ................همينطوري خيابون وليعصر رو برن بالا......... تا برسن به تهش بعد اونجا ميتونن به خودشون افتخار كنن كه تازه نصف 34 كيلومتر رو رفتن)
يكي گفته بود با توپ ميبنديمش....آخه اخوي يا توپ نديدي يا ديدي و نميدونستي چي هست...
به فرض محال كه ما با توپ ببنديمش فكر ميكني توپ خونه اي رو كه چسبوندن تو حلق تنگه هرمز چند ساعت دوووووم مياره؟
حالا يه خورده از بحث نظامي خارج شيم
بحث شركاي نفتي و گازيمون هم كه بعداز ارسال نشدن گاز و نفت تعهديمون!!! هوار ميشن سرمون (و حتي از آمريكا هم بدتر ميزننمون هم) به كنار
ميرسيم به اين نكته كه وارداتمون از خليج فارس به صفر ميرسه......نارضايتي ملت هم كه دولت و نظام نميتونه به كفش و جواربش بگيره ميشه چي؟ انقلاب هاي گل باقاليه(رنگی) و ....
از داخل و حجوم مهاجمان زيبا روي!!! اروپايي و چيني و آمريكايي از خارج.
البته اين قصه سر دراز دارد
========
در مورد بند دوم يا همون مديريت انرژي
مديريت انرژي رو اگه بخوايم تعريف كنيم (كه چون مطالب قبلي رو نخوندم فرض محال رو برين ميزارم كه كسي تعريف نكرده) ....ميشه اين:
اولين مرحله: به قول اين آقاي برقي كه توي تلويزيون مياد: صرفه جويي درست مصرف كردن نيست بلكه مصرف نكردن است (نه نه ببخشيد برعكسش)ملت رو بايد تربيت كنيم كه درست مصرف كنن
دومين مرحله: ساخت مخازن ذخيزه انرژي هستش....همون طور كه ميدونيد يا نميدونيد ما اصولاْ توي ايران چيزي به نام مخزن ذخيره گاز كلاْ نداريم
يعني چي؟
يعني اينكه هرچي گاز ذخيره داريم توي لوله هاي پوسيده و قديميمونه
اما وضعيت نفتمون ازين بهتره ...به همت شركت پايانه هاي صادات نفتي ايران (OTC) به مرور زمان حتی از مقدار ذخیره قبل از جنگمون هم بالاتر رفتیم(البته خوب همون طور که بچه های نظامی توی سایت میدونن راحت ترین کار اینه که با موشکهای کروز و ... مامانی بزنی دمار از روزگار این مکان های فساد درآری)
سومین مرحله : به قول بچه ها گفتنی شریک تراشی کنیم واسه خودمون...یعنی چی؟
یعنی بیاستیم دم مرز (بالای یه بشکه نفت) دست بزنیم و بلند بگیم نفتیه ننننننننننننننفت...
چهارمین مرحله : بازار رو از دست رقبا خارج کنیم.... همین کاری که تقریباً آقا مصطفی توضیح دادن
یعنی یه کشوری از یه کشوری گاز میگرفته یا گاز میداده بعد این دو کشور عزیز با هم مشکل پیدا میکنن ....این وسط به دلیل گرمی تنور ...نون خود را آماده کرده و میچسبانیم
10 دقیقه نگه داشته و سپس سوخته آن را ور میداریم (چه ربطی داشت؟)
(البته این وسط یه سری مشکلات هم سر این تنور چسبوندن به وجود میاد مثلاً اینکه یکی از کشور های این قضیه خرس یا بعضاً هر حیوووون دیگه ای باشه)
=========
خوب میرسیم به موضوع اصلی که به اون دلیل اصلاً بنده سامون شدم!!!!
همون طور که آقا مصطفی گفتن گاز یه خورده فرق میکنه با نفت
من توی یه تاپیک دیگه این مضوع رو به صورت کامل توضیح دادم ولی چون دیدم اینجور مسایل واسه کسی جذابیت نداره دیگه ادامش ندادم
یک مثال در مورد گاز میزنم و سعی میکنم توی همون تشریحش کنم ...و در ادامه خوشحال میشم که یک مباحثه سر این مسئله اتفاق بیافته
فرض کنید که روسیه گازش رو به روی اروپا ببنده...خوب صد البته اروپا ناراحت میشه (و هزار البته در چنین موقعیتی این ناراحتی اصلاً برای روسیه مهم نیست)
خوب این گازی که داشته میرفته توی اروپا خوراک پالایشگاه های فراوری گاز یا شایدم گاز شیرین کن های اونجا بوده (چون گاز رو که یه ضرب نمیفرستن توی حلق ملت)
همونطور که توی اون یکی تاپیک هم گفتم پالایشگاه ها اصطلاحی دارن به نام شات داون SHUT DOWN که وقتی پالایشگاه به هر دلیلی به فنا میره و خاموش میشه به اون میگن....
خوب وقتی خوراک یه کارخونه هم محیا نشه به این بلا دچار میشه
جالبیه کارخونه های پالایشگاهی!!! اینه که وقتی برای چند دقیقه (حتی چند دقیقه) دستگا ها خاموش میشن .....یه سری از ابزار ای اون به باد فنا میرن و جالب تر از اون اینکه این قطعات از 500 میلیون شروع میشه میره بالا(قیمتش)(البته به دلار)
دیگه خودتون حساب ضررش رو بکنید...
اینجا اون تفاوتیه که آقا مصطفی گفتن....
یعنی میشه گفت گاز بیشتر به عنوان اهرم فشار تلقی میشه تا نفت (البته توی این موضوع)
========
در ادامه فکر کنم مطالب بعد ازین رو بخونم پس ....جون هرکی دوست دارین از اطلاعات نداشتتون مایه نزارید...روان آدم رو به بازی میگیره
=======
در آخر از آقا کرکس و اون یکی دوست عزیزمون که حال ندارم برم اسمش رو نگاه کنم به خاطر ایجاد زمانهایی مفرح بسیار سپاس گذاریم
=======
راستی نوژه جان ....اگه تهرانی میخواستم بیام بودجه کار کنی
آخه حسابداری میخونم بعد درس بودجم خیلی ضعیفه مخصوصاً توی قسمت مهم بازیگران سینما و ورزشکارانمون
هرچی میخونم حفظ نمیشم
خلاصه اینکه توی تعریفش گیر کیردم!!! :mrgreen: :lol: :crying:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

راستی نوژه جان ....اگه تهرانی میخواستم بیام بودجه کار کنی
آخه حسابداری میخونم بعد درس بودجم خیلی ضعیفه مخصوصاً توی قسمت مهم بازیگران سینما و ورزشکارانمون
هرچی میخونم حفظ نمیشم
خلاصه اینکه توی تعریفش گیر کیردم!!! :sad: :crying: :|

prince جان
هرچي سؤال داري تو pm مطرح كن.يه جوري برات توضيح بدم كه تا اخر عمرت از ذهنت نره و تازه بري به بقيه هم ياد بدي. :lol: :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[align=justify]با سلام خدمت همه دوستان گرامي تنها شش كيلومتر از عرض سي و چهار كيلومتري تنگه هرمز به دليل محدوديت عمق براي نفتكشها و كشتي هاي سنگين نظامي قابل استفاده است كه به صورت دو باند رفت و برگشت سه كيلومتري استفاده مي شود چندي پيش نيز ماجراي سپوال و جواب ناوهاي آمريكايي و قايقهاي سپاه در همين منطقه اتفاق افتاد كه هر دو طرف فيلم مربوط به خود را نمايش دادند بنابراين بستن تنگه هرمز از نظر نظامي به آساني ممكن است اما دلايل ديگر نيز در جايگاه خود قابل بررسي مي باشند و نفي نمي شوند [/align]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
prince
شما اقدامات ایران در زمینه گاز رو چطور ارزیابی می کنید؟ به نظر شما جای امیدواری هست که در زمینه گاز به جایگاهی که باید برسیم؟

آقا مصطفی نظز شما در این باره چیه؟ شما اقدامات ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به نظر من ما بايد گازمون رو به روسيه بفروشيم تا اون به اروپا بفروشه با اينكار چند هدف رو دونبال مي كنيم روسيه رو به خودمون نزديك مي كنيم اروپا رو به خورمون دابسطه مي كنييم يه دهن كجي اساسي به اروپاييها ميكنيم تا ديگه نيان تو پروژه هاي ما و وسط راه بزارن برن لازم نيست نار هند و پاكستان رو بكشيم واسه خريد گاز تا اونهام با اين وسيله امتياز از امريكا بگيرن اينجوري اونا ميان ناز مارو بكشن به عربهاي سوسمار خور نشون ميديم كه ما ميتونيم بيشتر از اونها گاز استخراج كنيم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با این توضیحات جناب Prince بس بهتره نفتو ول کنیم گازو بچسبیم :lol: در ضمینه گرو کشی و مدریت انرژی کاملا حق با اقا مصطفی است تا مسولان ما نخوان آب از آب تکون نمی خوره و بس بنده فقط در مورد روسیه یه چیزی بگم که دیگه داره خفم می کنه! البته اینکه ما هم مثل روسیه بتونیم اینگونه از اهرم انرژی استفاده کنیم کمی بعیده هم از نظر نظامی در سطح روسیه نیستیم وهم اقتصادی و... همین خطوط لوله صلح با وجودی که قیمت گاز فروشی از سوی ایران پایینتر از نرخ جهانی اما بدلیل اینکه می تونه قدرت ونفوذ ایران رو در استفاده از اهرم انرژی افزایش بده بلا تکلیفه خودتونم می دانید از سوی چه کشوری جالب تر از همه شرکت مکار گاز پروم تقاضای مشارکت در این طرح رو داده از این هم جالب تر به نظر میرسه در روسه برای نفوذ و کنترل اهرم انرژی ایران بیشتر از خود مسولین ما دغدغه دارن و نقشه هایی هم دارن و قصد دارن با مشارکت در طرح های بین الملی ایران از اهرم انرژی خود ایران به نفع خودشون استفاده کنن چه شود! از این ها هم جالب تر روسها به ارمنستان پیشنهاد دادن با ساخت پالایشگاه در کشور خود و وارد کردن نفت خام از ایران ثروت هنگفتی نصیب خود کند حالا چه خوابی دیدن خدا عالمه در ضمن به نظر میرسه در نواحی مرکزی و بخصوص شمالی ایران ذخایر عظیمی از نفت وگاز وجود داره که روسها زودتر از ما فهمیدن و بازم براش نقشه ها دارن وقتی که پوتین به ایران آمد آنچنان پیشنهاد های شرم آوری به همراه خود آورده بود که حتی احمدی نژاد نتونست به مردم بگه یه چیزی در حد ترکمن چای و گلستان! چند روز پیش داشتم سخنان دکتر مجتهدزاده رو کوش میکردم می گفت ما باید به همون اندازه که با روسیه رابطه داریم با امریکا هم را بطه داشته باشیم حتی بیشتر روسیه خطر ناکتر از امریکاست باور کنید یه جمله قشنگی هم گفت: دوستان ودشمنان ما همیشگی نیستن اونچه که همیشگی است منافع ملی ماست

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان گرامی من نمی دانم پست قبلی من را خواندید یا نه ؟ ولی من عرض کردم گاز ما فعلا مشتری ندارد و پروژه های گازی ما بهمین خاطر در حالت تعلیق است. حالا بخاطر مسایل سیاسی و یا چیزهای دیگر است من نمی دانم . آنوقت شما از وابستگی گازی صحبت می کنید. بلی اگر خط لوله صلح تکمیل شود (که به این زودی ها اتفاق نمی افتد) یا صادرات گاز ایران به اروپا تحقق پیدا کند (که این یکی هم به این زودی ها اتفاق نمی افتد) آنوقت ما هم می توانیم در صورت لزوم از این اهرم استفاده کنیم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خوب از حرفهای نوژه که بگذریم میرسیم به سوالات آقا حسین
اول این رو بگم که والله اینجور که آقا مصطفی بنده رو معرفی کردن جزو تحلیل گران صرفاً انرژیک !!!! طبقه بندی میشیم (که البته شاید این اسم بشه روی بنده گذاشت اونم به خاطر سابقه تاریخیمون توی نفت و گاز) ولی در کل بنده کمترین توی بحث های دیگتون هم میتونم صحبت هایی بکنم...بگذریم
اما سوالات آقا حسین:
این سوالات رو با توجه به گفته های آقا سینا اگه بخوایم جواب بدیم جز نگاه کردن به در و دیوار و بعضی مواقع خمیازه کشیدن کار دیگه ای از دستمون بر نمیاد
اما اگه بخوایم درست نگاه کنیم:
پروژه های ما که البته مهمترینشون پارس جنوبی هستش به دلیل نبود مشتری هیچ مشکلی براشون پیش نمیاد ....این پروژه ها به چند دلیل به تاخیر افتادن
۱)تامین نشدن فاینانس (معادل ارزی پولی که برای خرید قطعات خارجی در یک بانک خارجی بی طرف نگهداری میشه) هستش (که اون هم به زودی حل میشه...راه کاری که در پیش گرفته شده برای حل این قضیه استفاده از بانک های آسیای شرقی هست به جاری بانک های اروپایی)
۲)تامین نشدن قطعات اصلی به دلیل تحریم ...که این هم به همت جوانان این مرز و بوم (ایران) و اون مرز و بوم (چین)!!!! داره کم کم به یه جاهایی میرسه
۳)تنبلی خود ایرانی ها...که والله بنده به شخصه هیچ دوایی جز آب یکی از میوه جات پیشنهاد نمیتونم بکنم....
در مورد بند سوم همین بس که...حساب کنید یک مجتمع پالایشگاهی (فرضا فاز ۵ پارس جنوبی) ساخته شده از اون طرف چاه در خلیج فارس زده شده...دکل هم گذاشته شده ولی این وسط یکی از شرکت های ایرانی پیمانکار....هنوز لوله رو که قرار بود قبل از همه این ها کشیده بشه نکشیده...
شما بودید چه راهکاری واسه این بند میدادید؟
۴) پریدن بعضی از مشتری ها به دلیل ضعف در بازار یابی...
====
خوب آقا سینا همونطور که دیدید تحریم یک قسمت خیلی کوچیک ازین قضیه است....
امکان نداره برای انرژی بازاری حتی برای کشوری تحریم شده مثل کشور x وجود نداشته باشه...
اگر خواستید این بحث رو ادامه میدیم...تا هم شما با دلایل بنده آشنا بشید هم اینکه...خوب یه بحثی کرده باشیم سرمون گرم شده باشه!!!!
========
با تشکر از آقای زد که توی این بحث به اطلاعات من اضافه کردن
ولی یک سوال (چون من زیاد نظامی نیستم البته) به نظرتون میشه باز هم با همون قایق های تند رو و حالا با هرچیز دیگه ای اون۳۴ کیلومتر یا به قولی ۶ کیلومتر رو بست؟البته منظورم نه به اندازه یک هفته هستا بلکه ۳-۴ هفته ....فکر نکنم بشه
یه سوال دیگه...آیا این ۶ کیلومتر سمت ایران هستش یا طرف مقابل...بالاخره تاثیر داره دیگه!!!
=====
این وسط یکی دوتا از دوستان صحبت های جالبی کردن که حداقل من رو یکی دوماه برد توی فکر
خوبیش اینه که حداقل به صورت جزیی هم که شده آقای nasirirani جوابشون رو دادن
=====
اما جناب nasirirani :
صد البته منظور من این نبود کماینکه از هر دوتاشون صحبت کردم ( هم نفت و هم گاز)
ایران باید از همه داشته هاش در جهت حفظ منافعش استفاده کنه....
بی استفاده گذاشتن منابع اقتصادی ( چه نیروی انسانی چه زمین چه مواد اولیه و چه و چه و چه)غیر از اینکه ظلم به مردم و گناهیست بزرگ ، کشور رو میتونه توی خطرات بلقوه ای که وجود داره بندازه
مثل همین دیر استخراج کردن حوزه های گازی سروش یا پارس جنوبی یا .... که با کشورهای قطر و .... مشترک هستیم
این عزیزان ۱۵-۱۶ سال از ایران جلوتر هستن....اینها سرمایه ما هست که اونا مفت و مسلم دارن بالا میکشن
خطری بالاتر ازینکه حتی ما رنگ سرمایمون رو نبینیم یا برای نسل بعد با اون سرمایه ها زیر ساخت ها رو تقویت نکنیم و یا....؟
...
جناب nasirirani بقیه حرفاتون کاملا متین هستش و بعضاً قبولشون دارم
در ضمن اون جمله آخر رو که اون عزیز به نام خودشون زدن برای چرچیل بود...بنده خدا یه چند سالی این جمله رو دیر گفته

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
prince

ولی در کل بنده کمترین توی بحث های دیگتون هم میتونم صحبت هایی بکنم

منتظر حضور پر رنگتر شما در دیگر بحث ها هم هستیم.
راستی، شما پیشنهاد ایران به روسیه در زمینه ایجاد اوپک گازی را در این راستا چگونه ارزیابی می کنید.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
prince عزیز
خیلی ممنون که راجع به اصطلاحاتی مثل فاینانس اینقدر دقیق توضیح می دهید تا افراد ناآشنایی مثل من بیشتر یاد بگیرند.
برای انرژی بازاری حتی برای کشوری تحریم شده مثل کشور x وجود دارد این کاملا درست است. ما در بحبوحه جنگ هم نفت می فروختیم اما به پایین ترین قیمت ممکن.

پروژه های ما که البته مهمترینشون پارس جنوبی هستش به دلیل نبود مشتری هیچ مشکلی براشون پیش نمیاد ....

احتمالا شما در پارس جنوبی حضور دارید و به مشکلی از این بابت دچار نشده اید ولی دقیقا پروژه ای به نام طرح توسعه میدان گازی سلمان در میدان مشترک بین ایران و امارات با وجود اتمام همه کارها بخاطر لغو یکجانبه قرارداد توسط کشور خریدار گاز (بعلت فشارهای سیاسی) و نبود مشتری جدید (آنهم بخاطر فشارهای سیاسی) بحالت تعلیق درآمده است.
حتما با اطلاعات زیادی که دارید می دانید که گاز را نمی توان مثل نفت ذخیره کرد و باید بعنوان خوراک صنایع وابسته بلافاصله مصرف شود. البته من با CNG و LNG آشنایی دارم و نیازی نیست در این مورد قلم فرسایی بکنید.
خوب من هم منتظرم تا بحث در این تاپیک ادامه پیدا کند تا شاید سر ما هم گرم شد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ببخشید که یه خورده دیر جواب میدم...کارو بار و زن و زندگی هم واسه ما وقت نمیزاره که!!!
=====
آقا حسین مطلب خیلی خوبی رو گفتید که میتونم بگم یادم رفته بود بهش بپردازم (توی نوشته های قبلیم)
اگه موافق باشید برای اینکه بچه هایی که نمی دونن این< اوپک گازی> چی هست...اطلاعات اولیه بدست بیارن من هم یه توضیح کوچیکی در موردش میدم درکنارش تاریخچه مختصری هم ازش میارم...
=====
والله اون طور که ذهنم یاریم میکنه اولین بار رهبر کشور عزیزمون ایران ، آقای خامنه ای در تاریخ ۱۰ بهمن سال پیش (یا دوسال پیش) این پیشنهاد رو به روسیه و بقیه کشور ها داد که مثل نفت در این سمت (سمت گاز) هم یه کارتل نفتی درست کنن.
در مقابل ولادیمیر پوتین و همچنین هوگو چاوز ابراز علاقه کردن به این قضیه (بماند که ۲۸ آگوست همون سال مجلس آمریکا یه لایحه در مخالفت باهاش تصویب کرد که اگه درست بشه ال میشه بل میشه-برای امنیت ملیشون جیزززه-و اگه درستش کنن ال میکنیم بل میکنیم-آیت الله خمینی حرف خوبی در این مورد و موارد مشابه زده که آمریکا چیکار نمیتونه بکنه؟ آها
هییییییییییچ غلطی نمیتونه بکنه-)
خوب از بحث دور نشیم:
این کارتل وظیفه داره که یک سبد گازی مشترک با یک قیمت ثابت برای مصرف کننده گان گاز تشکیل بده یعنی چی؟
یعنی اینکه قیمت گاز در دستان این کشور ها بالا و پایین میره
حالا ممکنه بگید مگه خود اوپک میتونه قیمت نفت رو تغییر بده ....یا مثلاً ممکنه بگید اوپک نفتی چه گلی به سرمون زده اینا که همش میترسن قیمت رو ببرن بالا...
اگه اینا رو گفتید دقیقاً حق با شماست ولی این اوپک خیلی با اون اوپک فرق میکنه
اصلی ترین فرقش وجود وزنه سنگینی به نام روسیه توی این کارتل هستش
وظیفه دیگه این کارتل اینه که همیشه گاز رو با یک کیفیت بده دست مشتری یعنی مثلاً با یک درجه از شوری یا ....
=====
اما این اوپک گازی میتونه به عنوان اهرم فشار قرار بگیره؟
۱۰۰٪
-همونطور که گفتم قیمتها در دستان ما قرار میگیره
-برخلاف نفت که کشورهای عضو اوپک تنها ۴۳ تا ۴۵ ٪ از مصرف مصرف کنندگان رو تشکیل میدن....این کارتل با وجود کشورهایی مثل ایران و روسیه و قطر و الجزایر میتونه به تنهایی بیش از ۹۰ ٪ گاز مصرفی رو به مصرف کنندگان بده
-مشتری ها با یک گروه از کشور ها سروکار دارن و نه با یک کشور....در نتیجه و برخلاف اوپک نفتی که بیشتر قدرت رو عرب های دین فروش و پیمان فروش دارن اینجا ما تقریباً با یک سری هم مسلک (هم مشکل بگم بهتره) سروکار داریم (تاثیر عربها در اوپک نفتی خیلی خیلی زیاد هستش)
اما ازین نکته نباید غافل شد که باز هم درین کارتل کشورهای عربی و همچنین نوکر های دیگر امپریالیسم امریکایی کم نیستند
لیستی از کشور های مهمی که در مذاکرات کشورهای صادر کننده گاز با تشکیل یک دفتر اجرایی (مثل اوپک نفای) موافقت کرده اند:
ایران، روسیه، عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی، ونزوئلا، نیجریه، مصر و الجزایر
باز به ما نشان میدهد که کشورهایی مثل عربستان! و قطر و امارات درین بین وجود دارند...
که این یکی عوامل تضعیف این کارتل هستش
حالا که یکی از عوامل ضعف رو گفتم دلم نمیاد یکی دیگه از عللش رو نگم:
تفاوت در ماهیت گاز و نفت ...تفاوت بحث برانگیزی رو در جهت قیمت گذاری در گاز به صورت کارتلی ایجاد میکنه...
در این زمان هرکشوری با توجه به قدرت مذاکره و چانه زنی خودش و همچنین قمیت نفت ، گاز خودش رو میفروشه
======
خوب همونطور که گفتم در اجلاس اول صادر کنندگان گاز توافق اولیه حاصل شد ولی باید تا فرودین سال دیگه صبر کنیم ببینیم توی قطر نتیجه آخر مذاکرات دور دوم چی میشه؟
انشالله که تشکیل بشه...
این هم بالاخره یک جمع کوچیک از کشورهاست...هرچی ما روابطمون رو به دیگر کشور ها زیاد کنیم ....به نفع کشور هستش
=======================
سینای عزیز خواهش میکنم ....ما هم از شما مطلب زیاد یاد گرفتیم....
حداقلش خوبه که شما این وسط جزو معدود آدمایی هستید که منطقی حرف میزنن یا با پشتوانه اطلاعاتی ای که دارن حرف میزنن نه از روی شکم و دیگر اعضاء بدنشون...
=====
در مورد قیمت نفت زمان جنگ باید بگم که اون موقع ما قرار داد های چند ده ساله با کشوری به اون شکل نداشتیم یا اگه هم داشتیم توی جنگ جزو طرف دشمن های ما محسوب میشد ولی به لطف خدا اگه خط لوله صلح شکل بگیره....و با یاری برادران چینی!!!! با اون مشکلات (به اون شدت) مواجه نمیشیم)
=====
در مورد حضور بنده در پارس جنوبی هم باید بگم
نه!
ولی اطلاعات زیاد دارم....
در هر پروژه نفتی فکر کنم حداقل یکی دو نفر آشنا داشته باشم (الان یحتمل دارید به این فکر میکنید که بالاخره مافیای نفت خودش رو نشون داد.... نه؟ :lol: :mrgreen: )
قبل ازینکه در مورد میدان گازی سلمانحرفی رو شروع کنم لازم میدونم یک چیزی رو بگم....در دکترین اقتصادی انرژیک ایران تعلیق پروژه های نفتی و گازی به دلیل خارج شدن <پیش خریداران احتمالی >از صحنه ...هیچ جایی نداره...
به زودی میگردم توی دفتر دستکم میبینم که اون نوشته ای که مد نظرمه رو پیدا میکنم...اگر پیدا کردم حتماً میزارم
توی اون این دکترینی که بالا گفتم کاملاً شرح داده شده بود
اما در مورد موضوع میدان گازی سلمان:
اول نظر شما رو به دوتا لینک معطوف میکنم که اولیش آگهی فراخوان برای انتخاب مشاور پروژه خط لوله جدید انتقال گاز میدان گازی سلمان هستش ( از جزیره سیری به بندر عسلویه) ....که یعنی تکمیل پروژه:
http://www.pedec.ir/tendersdetail-fa-91.html
دومین لینک هم که در مورد مشکلات موجود بر سر راه تکمیل این میدان گازی هست که البته تاریخش واسه ۱۳۸۵ هستش...اون موقع یکی از شرکت های ایرانی با شرکت اورینتال به مشکل خورده بود از اون طرف خود اورینتال مشکلات دادگاهی برای تبرئه شدن از فساد مالی رو داشت و ...
http://naftnews.blogfa.com/post-579.aspx
اما اگر هنوز مجاب نشدید گفته های یکی از دوستان رو که مدیر مالی این پروژه هستش رو عیناً بنویسم اگه هم که بله ...به بحث های دیگه برسیم....
====
اما در مورد LNG و CNG در واقع ایران هنوز به اون درجه از تکنولوژی نرسیده که بتونه یه پالایشگاه مدرن برای تولید این دو محصول بسازه ...پالایشگاه های موجود با کمک فنی خیلی زیاد خارج از ایران ساخته شدن
======
اگه پست های قبلی من رو خونده بوده باشید!!! در یک جا گفته بودم که ما اصلاً‌مخزن ذخیره گاز توی ایران نداریم ( نه اینکه اصلاً‌چنین موجودی نیستا ) ما نداریم... همون جا گفته بودم که ما گازمون رو هنوز توی لوله ها ذخیره میکنیم....
ولی این دلیل بر تعطیلی پروژه گازی و نفتی... اصلاً نمیشه
(پلمب کردن یا سوزوندن گازهای استخراجی دوتا از n راه جلو پای مسئولین هستش)
===================
بازم میگم که خوشحال شدم از بحث با عده ای از دوستان
خواهشم اینه که بقیه هم با اطلاعاتشون اینجا رو گرم کنن نه با حرف های بی اساس و کودکانه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
prince ممنون از توضیحات شما من خودم زمانی قرار بود جزء چارت نیروی انسانی این پروژه باشم ولی بنا به دلایلی نشد ولی با دوستان نزدیکم که در این پروژه حضور داشتند صحبت می کردم به اتفاق علت تعلیق این پروژه را با وجود اتمام کلیه کارها از جمله ساخت پلت فرم و ... عدم وجود مشتری می دانستند. با توجه به منابع اطلاعاتی بهتر شما به احتمال زیاد حرف شما صحیح خواهد بود. :lol:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.