Azarakhsh

گزارش لحظه به لحظه از مواجهه کشتی ایرانی با دزدان دریایی!!

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

در این پست ، ماجرای آخرین حمله دزدان دریایی به یکی از نفتکش های ایرانی به نام " هادی " رو که در هیاهوی رسانه ها عمل افتخار آمیز آن ها گم شده است رو برای شما دوستان خوبم تشریح میکنم . آن چه می خوانید برداشتی آزاد از سخنان " جمال میاحی " مدیر امور فنی شرکت ملی نفتکش ایران در گفت و گو با خبرنگار " شانا " است .

۲۵ خرداد ساعت ۱۳ و ۵ دقیقه

یک فروند نفتکش ایرانی ۳۱۷ هزار تنی (VLCC) با نام " هادی " در خلیج " عدن " در حال حرکت است . همه چیز طبیعی و عادی به نظر می رسد . کارمندان کشتی به همراه گروه فرماندهی و کارکنان ویژه هریک در حال انجام وظایف خود هستند تا محموله خود را که بیش از ۳۰۰ هزار تن نفت خام است ، سالم به بندر " آنسوخنا " واقع در کشور مصر برسانند . نفتکش خرامان خرامان با سرعت ۴/ ۱۶ گره دریایی به سوی تنگه باب المندب در حرکت بود . در همین حال یکی از دیده بان های جوان که با دوربین مراقب اطراف بود ، متوجه یک قایق تند روی سفید رنگ می شود که در موقعیت سمت چپ عقب نفتکش با سرعت ۲۰ گره دریایی به سوی آن ها می آید ..!! او بلافاصله کاپیتان کشتی را در جریان قایق مشکوکی که هر لحظه به آن ها نزدیک و نزدیک تر می شد ، قرار می دهد ... کاپیتان باتجربه با شنیدن گزارش دیده بانش ابتدا همه کارکنان تحت امرش را در جریان ماجرا قرار داد .. افسر نگهبان نفتکش با شنیدن موضوع ، مراتب را سریع به یک فروند ناو نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی که در فاصله هشت مایلی سمت راست کشتی قرار داشت ، مخابره کرد . او همزمان تمام این اطلاعات رو به ناو نیروهای ائتلاف که در نزدیکی نفتکش ایرانی قرار داشتند ارسال کرد ..

ساعت ۱۳ و پانزده دقیقه

در این لحظه قایق تند رو و سفید رنگ دزدان دریایی سومالی مرتب به نفتکش ایرانی نزدیک و نزدیک تر می شد .. دیده بان شجاع نفتکش با صبوری وضعیت رو برای فرمانده گزارش می کرد .. کاپیتان با تجربه نفتکش ایرانی به خوبی می دانست از نظر سرعت حریف قایق تند روی سارقان مسلح نیست .. و تا رسیدن نیروهای کمکی هر لحظه ممکنه آسیب جدی به بدنه نفتکش اش وارد آید ! او خیلی خوب از قدرت آتش دشمن و ابزار های مخرب اش آگاه بود .. با نگاهی به صفحه رادار و محاسبه زمان رسیدن نیروهای ائتلاف و ناو ایرانی ،به این نتیجه رسید تا رسیدن قوای کمکی ،با اتکاء به نقطه ضعف قایق های تند رو از نزدیک شدنش ممانعت به عمل آورد .. او ضمن هماهنگی با بچه های موتور خانه و گروه فرماندهی سعی کرد نفتکش رو با چپ و راست کردن سریع و حرکات زیگزاکی ، موج های بزرگی ایجاد نماید .. با هر حرکت نفتکش موج های سفید رنگ بزرگی در انتهای کشتی ایجاد می شد .. و دیده بان می دید که چگونه قایق تند رو با برخورد به امواج مثل پر کاه بالا و پائین می پرد .. !! حال نوبت حفظ جان کارمندان بود .. به همین دلیل زنگ خطر نفتکش به صدا در امده و با اعلام وضعیت قرمز ، همه کارمندان طبق آموزش هایی که دیده بودند به خوابگاه های خود رفتند ...

ساعت ۱۳ و ۲۰ دقیقه

وضعیت خیلی خطرناکی برای نفتکش هادی و محموله ارزشمندش به وجود امده بود .. کاپیتان برای گریز از این وضعیت بایستی خونسردی خود و کارمندانش رو حفظ می کرد .. در همین لحظه قایق اشرار مسلح هر لحظه نزدیک و نزدیک تر می شد .. ! وقتی قایق به ده متری سمت راست کشتی رسید ، دیده بان ناگوار ترین خبر بد رو به کاپیتان گزارش داد ... او در حالی که سعی می کرد بر حرکات خود مسلط باشد ، فریاد زد .. قربان آن ها سعی دارند با " آر . پی . جی " کشتی رو هدف قرار دهند .. کاپیتان ضمن هشدار حفظ خونسردی ، از کارمند تحت امرش فاصله تقریبی رو سئوال کرد .. وقتی دیده بان لحظه تغذیه سلاح مخرب رو به کاپیتان گفت .. این فریاد کاپیتان به موتور خانه بود که .. با تمام قوا فرمان چرخش به چپ رو صادر کرد ..!! دیده بان با چشمان متعجب خود دید که چگونه دزد مسلح سلاح مرگبارش رو شلیک کرد .. اما به لطف خداوند و دریایت گروه فرماندهی ، موج حاصل از چرخش نفتکش به سمت مخالف ، باعث شد که گلوله آتشین به خطا برود .. لبخند دیده بان یه دنیا شادی به همراه داشت کارمندان در خوابگاه شاهد اتفاقات اطراف کشتی خود بودند .. جوان تر ها با ترس و لرز زیر لب دعا می خواندند .. با نجربه ها هم منتظر رسیدن قوای کمکی بودند .. همین واکنش در موقع شلیک دومین گلوله آرپی جی هفت هم اتفاق افتاد .. این بار هم خطا رفت ...

ساعت ۱۳ و ۲۳ دقیقه

صدای فریاد الله و اکبر و غریو شادی کارمندان بعد از خطا رفتن گلوله دوم آرپی جی ، همه صحن خوابگاه رو پر کرده بود .. همه به درایت کادر فرماندهی و کاپیتان کهنه کار آفرین گفتند .. آن ها خوب می دونستند در صورت برخورد حتی یک گلوله از فاصله نزدیک بر بدنه کشتی ، چه فاجعه جبران ناپذیری پیش خواهد امد .. علاوه بر آسیب های زیست محیطی و جاری شدن نفت خام به دریا ، شاید اگه این وضع ادامه یابد ، باعث غرق نفتکش هم شود .. ! بعد از به صدا در امدن وضعیت قرمز ، همه کارمندان به غیر از گروه فرماندهی و کارکنان ویژه در موتور خانه جمع شدند .. حال نوبت گروه امنیتی نفتکش ایرانی بود تا قدرت خود رو به رخ رقیب بکشد .. ! آن ها با شلیک های مکرر پاراشوت ( گلوله های نور افشان ) به سوی قایق دزدان دریایی ؛ سعی در به هم ریختن اعصاب آن ها رو داشتند .. در همین حال نفتکش با افزودن به سرعت خود به سوی باب المندب حرکت کرد ...

ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه

بعد از گذشت دقیقآ ۲۵ دقیقه از لحظه مخابره مشاهده قایق تند روی دزدان دریایی سومالیایی ، ناو نیروی دریایی ارتش پر افتخار ایران به کنار نفتکش رسید .. و بعد از چرخشی به اطراف کشتی ایرانی ، به تعقیب قایق اشرار پرداخت .. در همین لحظه صدای با اقتدار افسر بی سیم ناو به گوش می رسید که در حال گزارش وضعیت خود به ستاد فرماندهی است .. قربان .. ما هم اکنون در طول جغرافیایی ۱۲ درجه و ۵۸ دقیقه شمال و عرض جغرافیایی ۴۸ درجه و ۲۷ دقیقه شرق هستیم .. قایق دزدان را فراری دادیم و آن ها در حال فرار ازمنطقه هستند .. سوژه مورد نظر با ایمنی کامل در مسیر تعین شده حرکت می کند ... از آن سوی بی سیم سوال شد آیا ناو یا هلی کوپتر های گروه ائتلاف دریایی رسیده اند یا خیر ..!؟ پاسخ افسر نیروی دریایی منفی بود .. در همین حال با پخش گزارش افسر ناو به ستاد عملیات که هم زمان از بلندگو های کشتی پخش می شد ، بار دیگر غریو شادی کارمندان را دنبال داشت ..

End.jpg

ساعت ۱۴ پایان ماجرا

عقربه های ساعت دو بعداز ظهر رو نشون می دادند .. نیم ساعتی از حضور مقتدرانه ناو ایرانی به محل درگیری می گذشت ... آرامش کامل بر منطقه حاصل شده بود .. دیگه هیچ نشانی از دزدان دریایی نبود در این لحظه هلی کوپتر " سیکورسکی " متعلق به نیروهای ائتلاف از راه رسید .. قایق تند رو دو و دور تر می شد .. نیروهای کماندو داخل هلی کوپتر با یک مانور عملیاتی حساب شده سرنشینان مسلح قایق سفید متجاوز رو دستگیر کردند .. و بدین سان یکی دیگر از پرونده های دزدی دریایی رو در خلیج عدن بستند .. تا شاید روزی دیگر یا در محلی دیگر اتفاقی دیگر رخ دهد ...

آفرین به غیرت نیروی دریایی

زمانی نه چندان دور رسانه های غربی مخصوصآ عربی ، زبان به تمسخر نیروی دریایی ایران گشوده و از این که هیچ اقدامی برای مقابله با دزدان نمی کند ، آن را ملامت می کردند .. با اوج گیری حملات دزدان دریایی و ضعف کمپانی های بزرگ کشتی رانی ، نیروی دریایی ایران به منظور برقراری امنیت دریانوردی و اسکورت کشتی های ایرانی تردد کننده در محدوده خلیج عدن ، چند فروند یگان رزمی دریایی رو از ماه های گذشته به این خلیج اعزام کرده است .. حالا به عنوان یک ایرانی ، یک سرباز بازنشسته وقتی اخبار حضور مقتدرانه شناور های رزمی نیروی دریایی کشورم رو می شنوم ، که در میان انواع قایق های تند روی اشرار تا دندان مسلح سومالیایی حضور یافته و خواب رو بر آن ها حرام کرده است ، ضمن تحسین قلبآ به آن ها افتخار کرده و بوسه به دست یکایک آن ها می زنم ...

در پناه اهورامزداپاینده و جاوید باشید .

منبع: http://www.oldpilot.blogfa.com/

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=brown]من اين اواخر گرفتار بودم و از چند و چون ماجرا بي خبر . اين جور اخبار رو كه ميخونم واقعاً احساس غرور ميكنم icon_cheesygrin[/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خداییش جا داره ازش یه فیلم سینمایی بسازن! سوزه خوبیه! نظر کارگردانان و تهیه کنندگان چیه؟ icon_cheesygrin
درود بر دریادلان نیروی دریایی

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با همه احترامي كه براي نيروي دريايي و عزيزان جان بر كفش قائل هستم بايد بگم تو اين مسأله قضيه يه كم فيلم هندي شد! icon_cheesygrin
چرا؟
چون همون اول مي بايست از همون فاصله هشت مايلي با چند شليك توسط توپ 76 ميلي متري يا اون قايق رو منهدم مي كرد يا فراري مي داد كه لازم نشه يه نفتكش 300 هزار تني با اون هيكلش هي مانور بده تا موج ايجاد كنه! الان ديگه 300 سال پيش نيست كه برد توپ ناوها 300 متر بيشتر نباشه! كه لازم باشه ناو بياد كنار نفت كش.توپ اتو ملارا( اگه درست نوشته باشم!) 12 مايل برد داره.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من می خوام بدونم نیروی دریایی به جز همراهی کشتی آبا کاره دیگه ای هم کرده
آیا حتی یک گتوته هم شلیک کرده که این همه تبلیغات می کنند
درسته که با تلاش و زحمت شب و روز از مرزهاس ما پاسداری می کنند اما نباید یک عمل ساده که در آن نقش محمی را بازی نکرده و تنها با حضور ناو چند صد تنی باعث فرار یک قایق موتوری ساده شده را بزگ جلوه دهند
اگر متنع شلیک می شد یه چیزی
اگر دستگیرشان می کر یه چیزی
اگر حتی یک گلوله به سمتشان شلیک می کرد یه چیزی
اما حالا چی؟
ولقع گرا باشید
جالبه تو centralclubs من به خاطر واقع گرائی اخراج کردند
حالا شما چی

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوست عزیز اصل اونه که کشتی نجات یافته و مشکلی پیش نیومده وخسارتی هم وارد نشده

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بله مهم اینه!
خوب شاید اگه از اون فاصله شلیک میکردن چون دزد ها هم از کشتی ما چندان فاصله نداشتن احتمال اندکی دادن که به کشتی خودمون هم آسیب وارد بشه.هر چند مرتکب ریسک بسیار بزرگی شدن! icon_cheesygrin
در کل باید به کاپیتان نفت کش ما مدال داد.چون کار بسیار با ارزش تر و شجاعانه تری انجام داد

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
درود

آذرخش جان برداشت ازاد جالبی بود هرچند در انتها حیرت زده شدم

من تو اخبار صدا و سیما شنیدم که ناوچه های ایران با قایق درگیر شدن و فراری ش دادن اما شما کلا که یه چیز دیگه گفتی؟! چشمک

من تبریک میگم این پیروزی رو به سرنشینان کشتی هادی و اون کاپیتان باحالشون که خدائیش میشه جز نیرو دریایی ایران حسابش کرد (و از این جهت به نیرو دریایی هم تبریک میگم )
تا اونجا که من متن رو خوندم بیشترین نقش رو خوده کشتی هادی برعهده داشته ... برخ لاف مدعای صدا و سیما و بعضی دوستان ...

البته حضور ناوچه های ایران هرچند دیر !!! اما بازم خوب بوده به قولی ماهی رو هروقت از اب بگیری تازه ست

این خودش عامل فرار دزدها بوده و از این جهت خوب بوده اما خوب با اخبار صدا و سیما کاملا فرق داره در حد تیم ملی! و ما انتظار مطلب دیگری رو داشتیم هرچند به نظرم این افتخارامیز تر بود که یه کشتی غیرمسلح با این وزن و بزرگی تونسته حریف این دله دزدا باشه و واقعا خیلی خوشم اومد، دمشون گرم روحم شاد شد

وقتی میشه گفت درگیر شدن که ناوچه های ما موشکی توپی چیزی شلیک کرده باشند ... البته نمیخوام ارزش کارشون رو کم کنم اما خوب من به کشتی هادی بیشتر توجه دارم چون بر طبق این نوشتار اونا بیشترین کار رو کردن (و اگر این نوشتار درست باشه حق کاپیتان و سرنشینان کشتی هادی خورده شده و به نام بقیه زده شده !)... بعدشم نیروهای ائتلاف!

قربان شما

یا حق

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=green]دوستان بهتره قضیه رو با خوده اقای مدرسی در میان بذاریم. ایشان خودش راهنما و داور عادلی هست.[/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اولا كه به نظر مي رسه دوستان شركت ملي نفتكش كمي يه طرفه به قاضي رفته باشن و البته ضمن اينكه ناخداي نفتكش بسيار باهوش و با تجربه بوده اما حتما فرمانده ناو هم دليلي ديده كه شليك نكرده
ثانيا خود فرماندهان نداجا نيز در زمان بازگشت اولين ناوگروه گفته بودن كه ما چندين بار ديگر نيز با دزدان دريايي مواجه شديم "كه فقط برخيش به درگيري منجر شده"

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
صدا سیما اگه بگه ماست سفیده من باور نمی کنم انقدر دروغ به مردم گفتن
باید 10 تا منبع رو باهم مقایسه کنی و نتیجه بگیری

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]صدا سیما اگه بگه ماست سفیده من باور نمی کنم انقدر دروغ به مردم گفتن
باید 10 تا منبع رو باهم مقایسه کنی و نتیجه بگیری[/quote]
اینو خوب اومدی icon_cheesygrin
در باره شلیک نکردن باید بگم اونطوری که من شنیدم احتمال آسیب به نفتکش زیاد بوده و این ریسک رو نکردن! icon_cheesygrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=darkblue]باید یک خسته نباشید جانانه به تمام پرسنل و عزیزان نفتکش هادی گفت...به نظر من این ناوچه هیچ کار شاخی نکرده نسبت به اون حدی که الان دارن شلوغش میکنند...باید خیلی نزدیک تر از این نفت کش رو اسکورت میکرد تا اینهمه مشکل و دردسر پیش نیاد...میدونید اگه یه موشک به طرف نفتکش شلیک میشد چی میشد؟
...
اما خوب،به هر حال بايد از تمام عزیزان نيروي دريايي ارتش تشکر کرد...
[/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]من می خوام بدونم نیروی دریایی به جز همراهی کشتی آبا کاره دیگه ای هم کرده
آیا حتی یک گتوته هم شلیک کرده که این همه تبلیغات می کنند
درسته که با تلاش و زحمت شب و روز از مرزهاس ما پاسداری می کنند اما نباید یک عمل ساده که در آن نقش محمی را بازی نکرده و تنها با حضور ناو چند صد تنی باعث فرار یک قایق موتوری ساده شده را بزگ جلوه دهند
اگر متنع شلیک می شد یه چیزی
اگر دستگیرشان می کر یه چیزی
اگر حتی یک گلوله به سمتشان شلیک می کرد یه چیزی
اما حالا چی؟
ولقع گرا باشید
جالبه تو *** من به خاطر واقع گرائی اخراج کردند
حالا شما چی[/quote]

دوست عزيز
چيزي كه شما واقع گرائي ميناميد سياه نمائي بيش نيست.
در مورد شليك گلوله كه دوستان جواب خوبي دادند. با فاصله زيادي كه كشتي داشته (8 مايل) احتمال برخورد به نفتكش زياد بود.
در مورد دستگيري هم فكر كنم شما ابعاد و سرعت يك ناو و يا ناوچه رو با يك قايق تند رو مقايسه كردين كه اين حرف رو زدين. به نظرت معقولانه هست؟
مورد بعدي اينه كه ناوچه هاي ما فاقد هلي كوپتر تهاجمي هست . وگرنه اصلا نيازي نبود كه ناوچه به كنار كشتي بياد. هلي كوپتر صورتحساب دوستان سوماليايي ما رو پرداخت ميكرد.
در ضمن ار پي جي اسيب چنداني به جداره مخازن نفتي كه معمولا چند لايه هست و ضخامت زيادي داره وارد نميكرد. بيشتر اسيب به عرشه و بخش ناوبري ميومد. ( كه تنها ايراد وارده نبود سلاح سبك در نفتكش بوده كه اميدوارم برطرف بشه )
دوستي اشاره كردن كه دله دزد بودن كه بايد بگم بعله. اكثر عملياتهاي اين گروهها در شب بوده و اگر كمي در اخبار جستجو كنيد ميبيند در عرض 15 دقيقه عرشه تسخير شده. (احتمالا تازه كار بودن )

[quote]وقتی میشه گفت درگیر شدن که ناوچه های ما موشکی توپی چیزی شلیک کرده باشند ... البته نمیخوام ارزش کارشون رو کم کنم اما خوب من به کشتی هادی بیشتر توجه دارم چون بر طبق این نوشتار اونا بیشترین کار رو کردن (و اگر این نوشتار درست باشه حق کاپیتان و سرنشینان کشتی هادی خورده شده و به نام بقیه زده شده !)... بعدشم نیروهای ائتلاف!

قربان شما
[/quote]

عملياتهاي ديگه اي هم بوده كه نميشه حضورشون رو بي رنگ و يا بيهوده تصور كرد. نيروي دريايي هم در راندن دزدان دريايي جهت كشتيهايي با مليت غير ايراني هم نقش داشتند كه ما فقط به اون چيزي كه دوست داريم نگاه ميكنيم نه به همه جوانب.

راستي فداي شما !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.